PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Güç ve tork açıklaması..

cem
27-12-2007, 19:01
Güç ve tork ilişkisi çoğu zaman birçok kişi için karışık gelir. Otomobilleri kıyaslarken bu iki terimi sık sık kullanıyoruz ama çoğumuz hangisinin daha önemli olduğunu bırakın, tam olarak ne anlama geldiğini bile bilmiyoruz. Eski bir söz vardır : Tork yarış kazandırır, güç otomobil sattırır. Bu gerçekten doğru mu? İşte bu yazımızda bu iki başlığı açıklığa kavuşturacağız.

Özetle, güç ve tork tamamen ayrı şeylerdir ve ölçü birimleri de birbirinden farklıdır.

Tork : Tork döndürme kuvvetidir. Hareket ve zamandan bağımsız bir kavram olan torkun ölçü birimi Nm (Newton*metre) dir. Tork bir kol yardımı ile sabit, dönen bir noktaya kuvvet etki ettiğinde yaratılır. Sabit, dönen bir noktaya 1 metre uzunluğunda bir kol yardımı ile 1 Newton (1/9.8 kg. - 9.8 N = 1 kg.) kuvvet uyguladığımızda 1 Nm tork doğar. Otomobillerde tork krank milinde doğar. Şanzıman üzerinden çekiş tekerinin olduğu aksa kadar ilerler ve aksta bağlı bulunan tekerlekler ile yola doğrusal bir kuvvet olarak aktarılır. Tekerleklerin yere aktardığı doğrusal kuvvetli, çekiş tekerinin olduğu aksa iletilen torku bilmek suretiyle kolayca hesaplayabiliriz.

Doğrusal kuvvet = (aksa iletilen tork) / (tekerleğin yarıçapı)

Bir motorun ürettiği tork motorun devrine göre değişir ve grafikte bir eğri ile gösterilir. Bu eğriyi her devirde anlık olarak ölçülmüş tork değerlerini belirten noktalar oluşturur. Sürüş anındaki güç kayıpları göz ardı edilerek krank milindeki torkun, otomobili ilerleten doğrusal kuvvetle herhangi bir viteste her zaman doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Tam düz bir tork "eğrisi" olsaydı otomobil hangi viteste, hangi devirde olursa olsun, sabit ivme ile hızlanırdı. Ancak gerçek hayatta tork "eğrileri" düz değildir. tavan yapmak üzere yükselirler ve çok yüksek devirlerde yine düşerler. Bir otomobil, motoru (herhangi bir viteste) en yüksek torkunu verdiği devirde seyrettiği zaman en iyi şekilde hızlanır. Dikkat edin, en iyi hızlanmanın nasıl sağlanacağını belirledik ve daha beygirgücünden bahsetmedik bile.

Güç : Güç, iş yapma oranıdır ve ölçü birimi W (Watt) dır. Torkun aksine güç, zaman ve hareken kavramlarına bağımlıdır. Güç ve tork arasında direk bir bağlantı gösterebiliriz. Bir otomobilin ürettiği güç, motorun çevirdiği devre bağlı olarak değişir ve tipik olarak grafikte bir eğri ile gösterilir. Güç ve tork arasındaki bağıntıyı formüle dökmek gerekirse :

Güç = Tork * (o tork değerinin üretildiği devir) / 5252

Not: Bu formül, sadece, tork lbf, güç de HP cinsinden birimlendirildiğinde geçerlidir.

Bu noktaya kadar öğrendiklerimizi özetleyecek olursak :
- Otomobilin ivmelenmesi, akstaki torkun tekerlekte doğrusal kuvvete dönüşmesidir.
- Herhangi bir viteste en iyi ivme, motorun en yüksek torku ürettiği devirde sağlanır.
- Güç, tork ve devre bağlı bir fonksiyondur.

Eğer bu noktada gücün önemsiz olduğuna karar kıldıysanız yanılıyorsunuz. Lütfen okumaya devam edin.

Şanzıman, otomobilin ivmelenmesindeki en önemli etkendir. Güç ve tork arasındaki ilişkiyi anlatmak ve gücün de yazının bu ana kadarki bölümünde anlatılan kadar önemsiz olmadığını göstermek için, hipotez olarak, birinci vitesi 2:1 oranlı, ikinci vitesi de 1:1 oranlı iki vitesli bir şanzıman ele alalım. Ve bun şanzımanı yine hipotez olarak her devirde, krank milinde 100 Nm tork üreten bir motora bağlayalım.

1:1 oranlı ikinci vites, sürüş milini krank miliyle aynı hızda çevirir ve tam olarak 100 Nm kuvvet yere iletilir (Sürtünme kuvvetlerinin olmadığını var sayıyoruz.). Ancak 2:1 oranlı birinci vites sürüş milini krank milinin yarısı kadar bir hızla çevirir ve krank milinin ürettiği gücün iki katı yani 200 Nm kuvvet yere iletilir. Dolayısıyla otomobilimiz birinci viteste, ikinci viteste olduğundan iki kat daha iyi ivmelenir. İşte bu noktada da beygirgücünün önemini anlatan anahtar yatar. Vites küçültme suretiyle, tekerleklere iletilen maksimum tork (belli bir hız için), otomobilin motoru en yüksek gücü ürettiği devirde çalışırken sağlanır.

Tork çarpımının sonucu olarak diyebiliriz ki, bir otomobil, herhangi bir devirde, motoru en yüksek gücü ürettiği devre getiren bir vites seçildiğinde en iyi şekilde hızlanır. Bu da yüksek devir çeviren küçük motorların, fazla devir çeviremeyen büyük motorlardan bazen üstün oluşlarının sebebidir. Yüksek devirler çevirebilen bir motorda, kranka aktarılan tork az olmasına rağmen tork çarpımı sayesinde tekerleklere çok daha yüksek tork değerleri aktarılabilir.

toonch
20-09-2008, 12:57
Bana kalırsa Tork ve güç arasındaki ilişkiyi açıklarken öncelikle güçten başlamak gerekir. Cem'in güzelce açıkladığı gibi güç, tork ve devir arasında ayrılmaz bir ilişki vardır. Gücün ne olduğunu kavramak kolay olsada torku anlamak daha zordur. ozaman torkun ne olduğunu güç üzerinden formulle anlatalım.

Tork(Nm)= Çıkış gücü(Wat)/W(açısal hızdır ve omega diye okunur) dır

Açısal hız ise;

W=2*pi*f

f frekanstır ve saniyede yenilemeyi temsil eder.

miniksin 200sx ine ait dyno sonuçlarına bakarak torkunu inceleyelim.

http://img144.imageshack.us/img144/2466/dynoaa4.jpg

4570rpm deki torku hesaplayalım.

Dakikada 4570 devir yapıyorsa saniyedeki yenileme hareketi yani frekansı ;

f=4570/60=76,16

Açısal hızı;

W=2*3,14*76,16=478,3

Çıkış gücü;

P=136,4kW=136400W

ve Torku;

Tork=136400/478,3=285Nm

Bütün devirler için bu hesabı yarsak doğru çıktığını görürüz.
Ama torku arttırmanın bir yolu vardır bir dişli ile çıkış devrini azaltırsak(yani vites) formuldende görüleceği gibi W azalacak ters orantı olarak tork artacaktır.

grkm
20-09-2008, 13:10
Aslında torkun , beygir gücüne oranla dağılımını belirleyen çok sey bulunmakta. Biraz komplike bir durum tahmin edersiniz.
Besleme tipi , sıkıştırma , yakıt ve patlama ayarları , subab zamanlası vs.

toonch
20-09-2008, 16:01
Aslında torkun , beygir gücüne oranla dağılımını belirleyen çok sey bulunmakta. Biraz komplike bir durum tahmin edersiniz.
Besleme tipi , sıkıştırma , yakıt ve patlama ayarları , subab zamanlası vs.

Bahsettiklerin gücü değiştirir. Bu gücün oluştuğu devire bağlı olarakta tork değişir. Sonuçta torku değiştirirde denebilir.

senna
20-09-2008, 18:42
Bahsettiklerin gücü değiştirir. Bu gücün oluştuğu devire bağlı olarakta tork değişir. Sonuçta torku değiştirirde denebilir.

haklısınız, formul üzerinden değilde eğer torku artırmak istiyorsa değiştireğimiz başlıca şey volumetrik verimdir, volumetrik verim ile tork eğrisi paralellik gösterir

oguzhan89
18-03-2009, 23:56
tşkler paylaşım için...

Kadyr
24-04-2010, 20:40
karısık bı olay :D

bilalMW
25-04-2010, 16:38
Bana kalırsa Tork ve güç arasındaki ilişkiyi açıklarken öncelikle güçten başlamak gerekir. Cem'in güzelce açıkladığı gibi güç, tork ve devir arasında ayrılmaz bir ilişki vardır. Gücün ne olduğunu kavramak kolay olsada torku anlamak daha zordur. ozaman torkun ne olduğunu güç üzerinden formulle anlatalım.

Açısal hız ise;

W=2*pi*f

miniksin 200sx ine ait dyno sonuçlarına bakarak torkunu inceleyelim.

http://img144.imageshack.us/img144/2466/dynoaa4.jpg

f=4570/60=76,16

Açısal hızı;

W=2*3,14*76,16=478,3

Çıkış gücü;

P=136,4kW=136400W

ve Torku;

Tork=136400/478,3=285Nm

Bütün devirler için bu hesabı yarsak doğru çıktığını görürüz.
Ama torku arttırmanın bir yolu vardır bir dişli ile çıkış devrini azaltırsak(yani vites) formuldende görüleceği gibi W azalacak ters orantı olarak tork artacaktır.

şurayı anlamadım f=4570'yi neden 60'a böldük? ve çıkış gücü kısmını biraz daha terimleri yazarak anlatabilirseniz çok sevinirim. :)

toonch
26-04-2010, 07:50
4570 devir/dakika 60'a bölerek devir/saniye ye geçiyoruz.

fsunnetci
26-04-2010, 10:36
Böylelikle 150nm torka sahip Honda Motorlarının neden diğer torku yüksek araçlardan daha hızılı ivmelenmesini ve düşük viteslerde bile motorun hızlı bir şekilde toparlanmasının açıklaması bu makale:rolleyes:

haldun31
26-04-2010, 10:37
çok profesyonelce anlatılmış.elinize sağlık.kafamdaki soru işaretleri cevaplandı en azından.

bilalMW
26-04-2010, 11:03

Sağ ol üstadım bi sorum daha var cevaplarsan sevinirim.

P=136,4kW=136400W

ve Torku;

Tork=136400/478,3=285Nm

şu kısmı biraz daha ayrıntılı anlatılmısın? :o

cyber_serseri
29-04-2010, 01:09

çünkü frekans saniyedeki titreşim yani devir olayıdır.

Kağan Celep
22-05-2010, 21:19
güzel bir anlatım olmuş fakat yine tam anlamıyla çözebilmiş değilim :)

seyfi_pol
22-06-2010, 18:22
paylaşım için tşkkürler..

chiefkadir
23-06-2010, 22:39
Sağ ol üstadım bi sorum daha var cevaplarsan sevinirim.

P=136,4kW=136400W

ve Torku;

Tork=136400/478,3=285Nm

şu kısmı biraz daha ayrıntılı anlatılmısın? :o200sx ın dyno sonucunda 4750dd de 136,4kw güç ürettiği gözüküyor.. kılowatı watta çevırıp 1000 le çarpıyor,,ve formülden gelen 478,3 e bölünüce 4750 devırdekı 285nm lık torku ortaya çıkıyor,,:icon_tup:

bywarm
11-04-2011, 15:02
teşekkürler güzel bir açıklama

Günkut
11-04-2011, 15:04
Güzel paylasım teşekkürler..

Konuyla alakası olmayabılır ama standart bır arac 6000 devırde ıken 1 pıston kac kere ın cık yapar :D

A.Cem
11-04-2011, 16:06
Günkut 6000 dev/dk yani 1 dakikada 6000 devir, saniyede 100 devir yapıyor, ama in çık olayının devirle alakası nasıl bilmiyorum :)

redlinemst
11-04-2011, 18:48
Güzel paylasım teşekkürler..

Konuyla alakası olmayabılır ama standart bır arac 6000 devırde ıken 1 pıston kac kere ın cık yapar :D

yarısı kadar galiba :icon_wack

merruse
11-04-2011, 18:54
Saniyede 100 kez in-çık yapar ancak 50 kez ateşler..

kutsal
11-04-2011, 23:16
cem kanka sen bunu bana yüz yüze bıdaha anlat tamammı :)

initial-D
16-11-2011, 09:35
Power and Torque: Understanding the Relationship Between the Two, by EPI Inc. (http://www.epi-eng.com/mechanical_engineering_basics/power_and_torque.htm)

HONDABOY
09-02-2012, 10:36
verdiğiniz bilgiler için teşekkurler

crank
11-03-2012, 23:34
verdiginiz bu bilgilerin cok tsk ederımm gercekten cok ıyı anlatım...

mj105
11-04-2013, 12:44

Açısal hız ise;

W=2*pi*f

f=4570/60=76,16
Açısal hızı;
W=2*3,14*76,16=478,3
Çıkış gücü;
P=136,4kW=136400W
ve Torku;
Tork=136400/478,3=285Nm

Bu formül bütün motor tipleri için aynımıdır? Benzinli/Dizel yada elektrik motoru için. Yani 4000rpm de 100hp güç üreten benzinli/dizel/elektrik motoru için Tork aynı mıdır?

XSi
11-04-2013, 13:40
Bu formül bütün motor tipleri için aynımıdır? Benzinli/Dizel yada elektrik motoru için. Yani 4000rpm de 100hp güç üreten benzinli/dizel/elektrik motoru için Tork aynı mıdır?

hp teoriktir hesaplanır, motorun ürettiği ve ölçülebilen torktur.

sizin değerler için hesaplarsak:

güç (hp) = tork(nm) x (motor devri / 7173)

tork (nm) = güç (hp) x (7173/motor devri)

tork (nm) = 100 x (7173/4000) = 179 NM

tüm tipler için bu fonksiyon geçerlidir.

hatta hidrolik pompalarında ve hidromotorlarda bile bu fonksiyon kullanılır.

Y.Emre
11-04-2013, 16:32
Burada ki kw biriminden olan çıkış gucunu nereden nasıl heaapliyoruz ?

SGTI
12-04-2013, 11:33
Burada ki kw biriminden olan çıkış gucunu nereden nasıl heaapliyoruz ?

Sormak istediğini kw/hp dönüşümüyse 1kw = 1,34 hp dir

benim sormak istediğimse şu doğrumu değerlendirmek istedim aracım maximum gücünü 6200 d/d da elde ediyor şu formülü kullandım.
tork (nm) = 100 x (7173/4000)

x = 180 x 1,1569 dan 208 tork yapıyor.Yani bu aracın maximum hp değerini sağladığı noktada elde ettiği tork doğrumudur ? peki ben dyno ya çıkmadan aracımın 5000 d/d elde ettiği tork u öğrenmem mümkünmüdür bu 2 bilgiyle (maximum tork ve hp devri).

Y.Emre
12-04-2013, 13:55
Sormak istediğini kw/hp dönüşümüyse 1kw = 1,34 hp dir

benim sormak istediğimse şu doğrumu değerlendirmek istedim aracım maximum gücünü 6200 d/d da elde ediyor şu formülü kullandım.
tork (nm) = 100 x (7173/4000)

x = 180 x 1,1569 dan 208 tork yapıyor.Yani bu aracın maximum hp değerini sağladığı noktada elde ettiği tork doğrumudur ? peki ben dyno ya çıkmadan aracımın 5000 d/d elde ettiği tork u öğrenmem mümkünmüdür bu 2 bilgiyle (maximum tork ve hp devri).
Önce sizin sorunuzun cevabı; Evet 208 Nm'dir o devirdeki torkunuz.
5000 devir için Güç yada Tork değerlerinden birini biliyorsanız diğerini bulursunuz ama 5k rpm için 2side bilinmiyorsa mümkün değildir.
Yok sormak istediğim dönüşüm değildi, güç birimi olarak kw yada hp önemli değil.

f=4570/60=76,16
Açısal hızı;
W=2*3,14*76,16=478,3
Çıkış gücü;
P=136,4kW=136400W
ve Torku;
Tork=136400/478,3=285Nm
Çıkış gücü P olarak verilen değer, ölçülerek mi bulunuyor? (Normal şartlarda dyno'da ölçerek bulunuyor diyecekseniz burada farklı bir durum var mı yok mu diye sordum.) Denklemlerin içine pat diye girmişte.

XSi
12-04-2013, 16:50
Önce sizin sorunuzun cevabı; Evet 208 Nm'dir o devirdeki torkunuz.
5000 devir için Güç yada Tork değerlerinden birini biliyorsanız diğerini bulursunuz ama 5k rpm için 2side bilinmiyorsa mümkün değildir.
Yok sormak istediğim dönüşüm değildi, güç birimi olarak kw yada hp önemli değil.

Çıkış gücü P olarak verilen değer, ölçülerek mi bulunuyor? (Normal şartlarda dyno'da ölçerek bulunuyor diyecekseniz burada farklı bir durum var mı yok mu diye sordum.) Denklemlerin içine pat diye girmişte.

güç ölçülmez, hesaplanır..

ölçülen torktur

Y.Emre
12-04-2013, 18:08

ölçülen torktur

Onu bende biliyorum, alıntı yaptığım yerde "Çıkış gücü" yazıldığı için karışıklık olmamasından dolayı aynı şekilde söyledim..

eraslanb
13-04-2013, 05:21

ölçülen torktur

pardon ama teorik hesaplarla pratikte üretilen motorun çalışmasındaki gücü arasında farklılıklar olacaktır her türlü kaybı pratik olarak hesaplayamazsınız hepsi teorik.

Bu yüzden kranka bağlı bir rotor ve su frenli dyno ile veya başka tipleride vardı bunlarla ölçüm yaparsınız...

örnek ilk chevy
Stock type 350 Chevy engine dyno test - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=OzqiNK0Wwm8)

diğeri tunerlar galiba
UE Water Brake Dyno Test Run - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=s8eA-470Fy0)

burada yapılan şey suyun basıncıyla oynayarak fren etkisi düşünün oluşan gücü öğrenmek gibi birşey.

cümleleri tam toparlayamıyorum ***** sabah oldu uykusuzum yanlış benimse anlatırsanız sevinirim.

senna abi(garip durdu) en güzel bu işi sen anlatırsın.

XSi
13-04-2013, 13:45
pardon ama teorik hesaplarla pratikte üretilen motorun çalışmasındaki gücü arasında farklılıklar olacaktır her türlü kaybı pratik olarak hesaplayamazsınız hepsi teorik.

Bu yüzden kranka bağlı bir rotor ve su frenli dyno ile veya başka tipleride vardı bunlarla ölçüm yaparsınız...

örnek ilk chevy
Stock type 350 Chevy engine dyno test - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=OzqiNK0Wwm8)

diğeri tunerlar galiba
UE Water Brake Dyno Test Run - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=s8eA-470Fy0)

burada yapılan şey suyun basıncıyla oynayarak fren etkisi düşünün oluşan gücü öğrenmek gibi birşey.

cümleleri tam toparlayamıyorum ***** sabah oldu uykusuzum yanlış benimse anlatırsanız sevinirim.

senna abi(garip durdu) en güzel bu işi sen anlatırsın.

madem öyle bir ekleme daha yapalım, arabaların üstüne çıktığı dynolar ile motorun torkunuda ölçemezsin, yere aktarılan torku ölçersin, belirli bir kayıp oranı kabul ederek, motorun torkunu hesaplarsın..

ölçülen yere aktarılan torktan yola çıkarak, tekerdeki gücü ve kayıp oranı denkleme dahil edilerek motor volandaki güç hesaplanır

senin belirttiğin şekilde su basıncı veya hidrolik basıncı ile ortaya çıkan torktur, bu torktan yola çıkarak güç hesaplanır..

gücü ölçemezsin hesaplarsın, torku ölçebilirsin..

Y.Emre
13-04-2013, 16:05
Bilmeyenler için, Konu olduğu gibi anlam karmasasina doğru yol alıyor.

Cevabı bildigim halde formuldeki (P) Çıkış gücü değerini sordum ki cevaplansın, ilerde karistiracak arkadaşlar karıştırmasın istedim. Soruya cevap vermek yerine hepimizin ezbere bildiği o güzel cümle geldi. :)

güç ölçülmez, hesaplanır. cumlene şu şekilde ekleme yapmak istiyorum XSi abi. Bu şekilde daha aciklayici olacaktır..
Döndürme gücü/kuvveti (Tork) ölçülür, motor gücü hesaplanır.

Hakan Girginer
13-04-2013, 16:17
Güç, duvara ne kadar hızlı vurduğunu gösterir, tork da, o duvarı önüne katıp ne kadar sürüklediğini.

Sarper55
14-04-2013, 00:00
Herkese teşekkürler anlatıcı paylaşımlar için.

okan16
16-04-2013, 15:05
Paylaşım çok önemli ve taraflarımızca hep karıştırılan bir teorik bilgidir aslında.
Bende birkaç vurguda bulunmak isterim ki bir başka deyişle;

kuvvet*kuvvet kolu=tork momemntini doğurmuştur.

Motorun alt devirlerde elde edilen en yüksek moment gücünün açıklamasını ise,devire bağlı olarak tanımlayabiliriz aslında.Motorun devir sayısı arttıkça çevrim üzerinde belirli bir tork düşmesi yaşanır.Bunun sebebi subapların açık kalma sürelerinin kısalmasından dolayıdır.Bu yüzden devir sayısı artmasıyla birlikte ters orantıda moment eğrisinde düşüş görülür.Motor hızını yüksek olarak sürdürdüğünde,Silindir içine alınan hava/yakıt miktarının, subapların açık kalma süresiyle bağlantılı olacağından, çekiş gücü azalmış olucaktır.Güçte ise tam tersine bir artma gözükecektir.

bir nevi ;

Devir sayısı ile tork bir yerden sonra ters orantılı
Devir sayısı ile güç doğru orantılıdır

Barış
07-09-2014, 23:44
Kafam cooook karıştı :)

Zero
11-09-2014, 03:43
Kafam cooook karıştı :)

Kafan karışmasın :). Çok basit bir mantıkla düşünelim. Hassas bir tartı bul ve elinle üzerine bir baskı uygula. ''Tork'' senin elinle bastığın tartıda çıkan değerin silindir içinde pistonun yukarı doğru bastığı kuvvetin newton metre değeridir ( elinle 30 kilo bastırabildiysen torkun yaklaşık 300nm dir ). Sen ne kadar çok basarsan hassas tartıdaki okunan ağırlık o kadar artacaktır.. Burayı anladık kabul edip öbür evreye geçelim. Beygir ise o basma kuvveti için elinin oradaki rahatlıkla kaldığı kuvvetin devamlılığıdır (işte burası biraz karmaşık olmaya başlayabilir :) ). Yani bir kuvvet verdin bastın tartıya ama orada ne kadar süre o gücü uygulayabilirsin gibi düşün :) tam anlatamadım belki ama kabaca mantığı budur. Yanlışım varsa forumdaki yüzlerce mühendis arkadaştan biri düzeltir :) En basit şekilde anlatmaya çalıştım. Örneğe devam ediyorum şimdi. Rampa yukarı bir yol düşün, torku yüksek ama beygiri düşük olan araç torku düşük ama beygiri yüksek araçla aynı ağırlık ve vites oranları olduğunu var sayarsak daha rahat hızlanır ve geçer. Anlaman için bir örnek daha vereyim, bisiklette 18 vites var sayalım. 18. viteste de 0 km/h dan bastığında hızlanabiliyorsan torkun yüksektir ama vitesi küçük tutup hızla çevirebiliyorsan beygirin yüksektir :) daha iyi ve doğru anlatan arkadaşlar varsa anlatsın artık :) ..

lowfamilia
17-05-2016, 21:35
tekrar tekrar okudum ama anlamadım sonuç olarak şunu sormak istiyorum kendi aracımdan örnek vermek istiyorum.

insignia 2.0T 220ps Automatic 350nm 1700 kg

insignia 2.0cdti 220ps Automatic 450nm 1700 kg

bu değerlere göre hangi araç geçer dizel torku ile geçer mi?

cem
17-05-2016, 21:37
Konuyu açtığımda 22 yaşındaymışım yav dostum duygulandırdın teşekkürler :)

ghibli06
17-05-2016, 22:51
Konuyu açtığımda 22 yaşındaymışım yav dostum duygulandırdın teşekkürler :)

teknik paylaşımlar şart, trafikte makas konuları daha çok ilgi çekse de olayın özünü kaybetmemek lazım :) şu tünelleri bitir de paylaşımlar devam etsin ;)

burak_2885
18-05-2016, 09:10
tekrar tekrar okudum ama anlamadım sonuç olarak şunu sormak istiyorum kendi aracımdan örnek vermek istiyorum.

insignia 2.0T 220ps Automatic 350nm 1700 kg

insignia 2.0cdti 220ps Automatic 450nm 1700 kg

bu değerlere göre hangi araç geçer dizel torku ile geçer mi?

Güzel bi soru gelmiş birde benim merak ettiğim birşey var 2 arabadan örnek vereyim.

Şimdi bende 1.4 TSI var torku 200, arkadaşımda ML270 dizel jip var torku kaç bilmiyorum ama benimkinden yüksek olduğu kesin. Ama kalkış yapalım roll yapalım şartlar ne olursa olsun benim arabam daha hızlı ondan.

Şimdi benim arabam daha hızlıyken neden onun koltukta oturunca koltuğa yapışma hissi daha çok?

Sonuçta fiziksel olarak benim aracım onnun arabasından daha çabuk hızlanıyor, hız kronometresi daha hızlı çıkıyor... Anlamıyorum :(

IbizaFR150
18-05-2016, 09:57
Benim duyduğum en basit anlatımı: Beygir, duvara ne kadar hızlı çarptığınızı,tork ise çarptıktan sonra duvarı ne kadar uzağa fırlattığınızı gösterir.

Hakan Girginer
19-05-2016, 02:13
Güç, duvara ne kadar hızlı vurduğunu gösterir, tork da, o duvarı önüne katıp ne kadar sürüklediğini.

Benim duyduğum en basit anlatımı: Beygir, duvara ne kadar hızlı çarptığınızı,tork ise çarptıktan sonra duvarı ne kadar uzağa fırlattığınızı gösterir.

Sayılmaz.
Ben Nisan 2013'de demişim onu zaten.

Yiğit G.
23-08-2023, 12:57
Geçen gün Onno usta şöyle bir laf söyledi video'da. "Drag araçlarında beygir gücünün hiç bir önemi yoktur, düşük hızlarda yüksek tork gücüne ihtiyacınız vardır" Bende kendisine sordum:

Citroen C4 2.0 130 hp 300 tork
Civic Vti 1.6 160 hp 150 tork

iki aracın ağrılıkları aşağı yukarı aynı ikisi de manuel. O zaman Citroen uçup kaçması lazım vti'ın yanından doğru mu? E civic 7 saniye, Citroen 10 saniye.. Nereye uçtu kaçtı o torklar ? Cevap alamadım tabi. Dünyanın en hızlı aracı top fuel dragsterların beygiri torkunun tam 2 katı. Torkun tabi önemi var, hafifliğinde çok önemi var hepsi bir arada bunların ama çıkıp da beygirin önemi yok demek ne bilm yakışmadı onno ustaya

seko
24-08-2023, 10:08
Geçen gün Onno usta şöyle bir laf söyledi video'da. "Drag araçlarında beygir gücünün hiç bir önemi yoktur, düşük hızlarda yüksek tork gücüne ihtiyacınız vardır" Bende kendisine sordum:

iki aracın ağrılıkları aşağı yukarı aynı ikisi de manuel. O zaman Citroen uçup kaçması lazım vti'ın yanından doğru mu? E civic 7 saniye, Citroen 10 saniye.. Nereye uçtu kaçtı o torklar ? Cevap alamadım tabi. Dünyanın en hızlı aracı top fuel dragsterların beygiri torkunun tam 2 katı. Torkun tabi önemi var, hafifliğinde çok önemi var hepsi bir arada bunların ama çıkıp da beygirin önemi yok demek ne bilm yakışmadı onno ustaya

pd130 stock ibiza
stock vtec 160 liık deneseler cok guzel yakın olabilir tork ne demek anlarız sadece 130 beygir araba nasıl oluyor da o kadar iyi gider deriz

TarikS
24-08-2023, 10:52

Yiğit şöyle bir baktım da en hafif olabilecek C4 2.0 HDi tam 1381 kg iken sedan VTi 1090 kg. neresi aşağı yukarı aynı? :)

C4'e 2.0 ama 300 tork dedin diye dizel olduğunu tahmin ettim, 320 torku var hatta. arada %30 fark varken iki katı tork tek başına ne yapsın

he Onno ustanın söylediği de şaşırtıcı zaten, kulaktan kulağa aktarılırken bi yerleri yanlış gelmiş gibi cümlenin :D

Yiğit G.
25-08-2023, 01:02
Yiğit şöyle bir baktım da en hafif olabilecek C4 2.0 HDi tam 1381 kg iken sedan VTi 1090 kg. neresi aşağı yukarı aynı? :)

C4'e 2.0 ama 300 tork dedin diye dizel olduğunu tahmin ettim, 320 torku var hatta. arada %30 fark varken iki katı tork tek başına ne yapsın

he Onno ustanın söylediği de şaşırtıcı zaten, kulaktan kulağa aktarılırken bi yerleri yanlış gelmiş gibi cümlenin :D

1200 kilo abi tekrar bak :)

1995 Honda Civic VI 1.6 i VTi (160 bg) | Teknik ozellikler, yakıt tuketimi , Boyutlar (https://www.auto-data.net/tr/honda-civic-vi-1.6-i-vti-160hp-12263)
Honda Civic Civic VI • 1.6 i VTi (160 Hp) teknik ozellikleri ve yakıt tuketimi — AutoData24.com (https://tr.autodata24.com/honda/civic/civic-vi/16-i-vti-160-hp/details)
Honda Civic VI 1.6 I VTi (160 bg, benzin, 1995) - Teknik ozellikler, teknik veriler (https://www.thecaryoudrive.com/tr/035964c01f)

neyse 1100 olsun hadi 2 kişi daha koy o zaman geçecek mi hdi :) Bir şey farketmez ki torku iki katı geçsin işte :) Alfa Romeo GT 1.9 jtd 1300 kg 305 tork. Golf Gti 2.0 1350 kg 280 tork. Demek ki Alfa geçecek :) 500 tane örnek çıkar. Bilmiyorum ben Onno ustayı severek okurdum ama demek ki bazen herkes herşeyi bilemiyor.

Yiğit G.
25-08-2023, 01:04
pd130 stock ibiza
stock vtec 160 liık deneseler cok guzel yakın olabilir tork ne demek anlarız sadece 130 beygir araba nasıl oluyor da o kadar iyi gider deriz

bırak 130'u, standart Pd 160 da geçemez ki VTİ'i...

I-HANN
29-08-2023, 05:50
HORSEPOWER VS TORQUE SIMPLEST EXPLANATION - YouTube (https://youtu.be/NkIO08dlg_s?si=m5_3Fn_sS7ATxHgz)

Beygir gücü ve Tork - YouTube (https://youtu.be/6tpatrlY1IY?si=WRw0CY4E4OUFNP29)

bırazdaha net anlasılır

seko
29-08-2023, 08:35
bırak 130'u, standart Pd 160 da geçemez ki VTİ'i...

yakın giderler diyorum kopmazlar stock vs stock aslında bulsak 100-200 süresi daha net anlarız

kelalper
16-11-2023, 13:03
onno usta biraz zırvalamış. Amerikalıların beygir otomobil sattırır tork yarış kazandırır lafından yola çıkmış ama Tork olmadan beygir, beygir olmadan da tork bir işe yaramaz. Kamyon gibi yük çekeceksen yüksek torka ihtiyacın var o tekerleri döndürebilmek için ama belli bir miktarda da beygir gücünün olması gerekiyor. Aynı hp de aynı şanzıman oranı ve aynı kilodaki vasitalarda torku olan öne geçer.