PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Wankel (Rotary) motorlar

Oz`
22-10-2005, 03:21
http://www.techturkey.com/forummisc/wankel1.gif

Alman mühendis ve mucit Felix Wankel tarafından icat edilen ve geliştirilen bu motorda silindir diye tabir ettiğimiz, pistonun içinde hareket ettiği yapı, aslında kesinlikle bir silindir değildir, daha çok elipsoidal (elips profilli) bir yapıya benzerliği vardır. Zaten piston da klasik silindirik pistona hiç benzemez. Bombeli kenarlı bir üçgen şeklindedir. Piston bu elipsoidal hazne içinde dönüş yapar. Pistonun bu farklı hareketi neticesi bu motorlara döner pistonlu motorlar denilmiştir.

Motoru diğer motorlardan ayıran önemli şekilsel farklılığı sayesinde çok farklı bir çalışma döngüsü vardır. Normalde en çok kullanılan 4 zamanlı benzinli motorlarda krank milinin her iki devrinden birinde ateşleme yapılır. Bu motorlarda ise pistonun her tam dönüşünde tam 3 ateşleme yapılır !. Teorik olarak aynı hacme sahip 4 zamanlı motorun 6 katı güç üretmesi beklenir (pratikte bu olayın gerçekleşmemesi normaldir).

Kenarları dışbükey olan üçgen biçiminde bir pistonu(!) vardır.Pistonun merkezinde bir iç dişli bulunur. Pistonun içinde döndüğü silindir(!) eliptik bir yapıdadır. Pistonun üçgen kenarları silindirin iç yüzeyine temas ederek döner. Bu hareket sırasında dönme ekseninin merkezindeki krank dişlisini çevirir. Yapılarında supap bulunmaz. Pistonun her üç kenar yüzeyi çalışma anında aynı anda bir işlem gerçekleştirir.

http://www.techturkey.com/forummisc/wankel.gif

Zamanları:

Emme zamanı:
Pistonun bir yüzeyi ile silindir arasında kalan boşluk sayesinde emme deliğinden hava-yakıt karışımını emilir.

Sıkıştırma ve İş (Ateşleme) zamanları:
Piston, dönüşü sayesinde karışımı iki köşesi ve silindir yüzeyi arasında sıkıştırmaya başlar. Piston kenarının silindir yüzeyine en çok yaklaştığı an (hacmin en daraldığı an) bujiler tarafından karışım ateşlenir. Açığa çıkan yüksek basınç ve sıcaklıktaki gazlar pistonu egzoz deliğine doğru dönmeye zorlarlar.
Egzoz zamanı:
Pistonun dönme hareketi, egzoz deliğine yaklaşan kenarın hacminin daralmasına neden olur. Bu daralma anında egzoz deliğinin önü yanmış gazların çıkışı için açılmıştır ve gazlar basınçla dışarı atılır.
Avantajları:
1- İçten yanmalı - patlamalı motorlar arsında en yüksek güç / ağırlık oranına sahiptir.
2- Supap, krank mili gibi karmaşık ve güç üretilebilen yapılar içermediğinden daha küçük, basit ve hafif üretilebilirler.
3- Pistonun her devrinde üç ateşleme yapabildiklerinden güçleri yüksektir.
4- Sarsıntı ve gürültü seviyeleri düşüktür.
Dezavantajları:
1- Piston ve silindir diğer motor türlerine göre zor şartlara (yüksek sıcaklık ve basınç) çok daha fazla maruz kaldığından aşınmaları daha hızlı olur.
2- Yapıları iki zamanlı motorlara göre daha karmaşık olduğundan küçük araçlara uygulanmaları pek pratik ve ekonomik değildir.
3- Aşınma problemi o kadar büyüktür ki, belki uygulanabilirliklerinin önündeki en büyük engeldir.
Sonuç:
Wankel motoru ilk pratik uygulamasını 1960'lı yıllarda bulmuş ve alman NSU firması tarafından bazı araçlara (NSU RO-80) uygulanmıştır. Daha sonra diğer firmalar tarafından da denenen bu motor kısa ömrü nedeniyle pek tercih edilmemiştir. Günümüzde bir Japon otomobil üreticisi olan Mazda, RX7 modelinde bu motoru kullanmaktadır. Seramik gibi aşınmaya daha dayanıklı malzemeler sayesinde motor ömrü ve verimliliği artırılabilmiştir. Yine de yüksek güç / ağırlık oranlarına ihtiyaç duymayan ve dayanım gerektiren araçlar için pek de uygun oldukları söylenemez. Pistonları üçgenden farklı olarak tasarlananları da vardır ancak çalışma prensipleri değişmemiştir.

Copyright: Oz` (TechTurkey)

Selçuk
31-10-2005, 01:33
Bu motorlara turbo s.c. gibi uygulamalar yapılabilir mi? rx7 1300cc lik bi motor fakat 3000cc gibi yakıt sarfiyatı oldugu söyleniyor.Bunun nedeni nedir?

Manimillion
31-10-2005, 03:07
Bu motorlara turbo s.c. gibi uygulamalar yapılabilir mi? rx7 1300cc lik bi motor fakat 3000cc gibi yakıt sarfiyatı oldugu söyleniyor.Bunun nedeni nedir?

Bu motorlara tabiki turbo vede s/c uygulamalari yapilir. S/C uygulamasi 13B Mazda motorlarinda populer bir uygulamadir, bunun disinda Mazda RX7 lerin fabrika dan turbo'lu modelleride vardir.

Piston lu arabalarin motor haciminin hesaplanmasi, her pistonun hareket ettigi alanin toplamidir. Ama wankel motorlarin hacimini arabanin devirine gore hesapladiklari icin Rx7 lere 1.3L demektedirler. Yani bu sadece pazarlama acisindan yapilmis bir olaydir, eger Mazda Rx7 ler gercekten 1.3L ile bu kadar guc uretebilselerdi, her sene en iyi motor olarak Mazda ya odul verilirdir. Eger Mazda Rx7 lerin motor hacimini bildigimiz klasik yontemden hesaplarsak, yani Rotorlarin hareket alanindan hesaplarsak, 1.3 X 3 = 3.9L olarak cikmaktadir, simdi herkes gelip Mazda Rx7 ler 2 rotor, niye 3le carptin dersler, gidip oturup bunun matematigini yaptiktan sonra, 2 rotorun hareket alaninin 1.3 X 3 ile bulundugunu anlarsiniz, yani (n+1) formulu ile hesaplarsiniz, (n = Rotor sayisi)

Selçuk
31-10-2005, 04:41
bizim anladıgımız dilde 3900 cc ye denk geliyosa yalan makineymiş be abi? :) 236 hp nedirki? 4000cc için.

Manimillion
31-10-2005, 04:43
bizim anladıgımız dilde 3900 cc ye denk geliyosa yalan makineymiş be abi? :) 236 hp nedirki? 4000cc için.

Hersey pazarlama amacli dedigim gibi. Direk 3900cc demek yanlis olur, ama 3900cc demek yanlis olmaz gibi birsey yani bu. Zaten RX7 alinca yaninda bide servis acmak gerekiyor, motorlari cok sorun yaratiyor.

Selçuk
31-10-2005, 04:48
Ewet sorunlu bi motor oldugunu hatta tamirininde çoğu zaman mümkün olmadıgını duydum...

Manimillion
31-10-2005, 04:49
Ewet sorunlu bi motor oldugunu hatta tamirininde çoğu zaman mümkün olmadıgını duydum...

Tamiri cogu zaman mumkundur, ama bu motorlari iyi bilen mekanik cok azdir. Hele hele Turkiye gibi bir yerde yok denecek kadar azdir. Bu yuzdende cogu zaman tamiri mumkun olmuyor :)

Onrcn
13-11-2005, 22:28
peki Rx8 hakkinda bir bilgisi olan var mi ? Ayni problemlerin Rx8 de devam etmedigi soyleniyor ?

grkm
13-11-2005, 22:34
peki Rx8 hakkinda bir bilgisi olan var mi ? Ayni problemlerin Rx8 de devam etmedigi soyleniyor ?
rx8lerin daha o kadar uzun km yapmış olanları varmıdır bilmem ama performanslı sürüşlerde ciddi derecede yağ kaybı yaşandığını okumuştum.

Onrcn
13-11-2005, 22:40
rx8lerin daha o kadar uzun km yapmış olanları varmıdır bilmem ama performanslı sürüşlerde ciddi derecede yağ kaybı yaşandığını okumuştum.

yag kaybini gectim zaten, onun olacagi kesin ; ) bi arkada$im sipari$ etti de bu hafta biraz bilgi toplamak istedim..

grkm
13-11-2005, 22:41
yag kaybini gectim zaten, onun olacagi kesin ; ) bi arkada$im sipari$ etti de bu hafta biraz bilgi toplamak istedim..
arkadaşın adı adil mi :p

Onrcn
14-11-2005, 00:29
yok, diil :)

ReD_JaZZ
14-11-2005, 00:47
RX8 çok sık yağ tüketiyo,devamlı çek etmen lazım yani ne kadr kalmış die..hava soukken kontağı hemen kapatamıosn,motorda sorun cıkabilio...bide evo kadar benzin yiyo...s2000 kadr olmasada sağlam performansı war,9bin devir,bide görüntüsü cok iyi...4 kşilik spor araba :) 1.92yim ben bile rahat ediorm arka koltukta...

ReD_JaZZ
14-11-2005, 01:03
bide RX8 de aşınma problemi biraz daha geliştirilmiş...yani rotorun döndüğü yatak daha dayanıklı hale getirilmiş...kısaca rx7den daha uzun km sorunsuz gdecei kesin...

RPS13
14-11-2005, 03:55
J's Racing S2K'nin egsoz sesi red jazz'in signature'da gorunce aklima geldi nasi bi ses o ya :)

Edit: rotary hakkinda da bi$i yazmak lazim :D
rotary makineler elektrik supurgesi sesi cikarmasalar sevicem onlari rotarynin ayrica en buyuk sorunu bahsettiginiz yaglama sorunu ince yag'i tutamayip eksiltiyo... kalin yag koyuncada yag basinci olmasi gereken yerde olmuyo yada sogukken yaglayamayip sicakken ancak kaylio fakat sicak makineyi stop edince ho$ $eyler olmuyo bahsettiginiz gibi yani ozel bi yaga ihtiyaci var makinenin bence mazda birilerine urettirmeli o yagi sorun kimyasallarda makinede degil...

Eriador
16-11-2005, 11:19
Anlatım çok güzel Tşk ederim Oz'.

T-MIVEC
16-11-2005, 12:55
yağ değişim aralıkları normal motorlardan çok daha kısa.sorun yaşayanların çoğu bu sebepten dolayı sorun yaşadılar. araçlarının yağlarını normalmiş gibi değiştirdikleri için.

grkm
16-11-2005, 16:58
yağ değişim aralıkları normal motorlardan çok daha kısa.sorun yaşayanların çoğu bu sebepten dolayı sorun yaşadılar. araçlarının yağlarını normalmiş gibi değiştirdikleri için.

eğitim şart.... :cool:

RPS13
17-11-2005, 02:31
mazdanin yag uretmesi yada urettirmesi lazim bu ish icin baska turlu olmaz pahali olsun uzun gitsin 2000km'de bi yagmi degistirilir isininca incelmicek ve soguyunca kalinlasmiycak dusuk toleransli ve uzun omurlu bi yaga ihtiyac var...

ReD_JaZZ
17-11-2005, 17:10
bu arada istanbulda war rx8,bi merserin sahibinde war,kızı turluo paso :) bide bi futbolcu almıs gecen sene full navigasyonlu,onuda gördm besiktas civarında...bunlara nasıl bakım yapılıo acaba?gerci herif sahibi sonucta ne malzeme istiosa getirtir ama ustada getirebilir mi :)
bide bu arabalar sonucta bi tanesi nerdeyse 1 bucuk senedir yollarda dieride yaklasık 1 senedir..illaki birilerine egitim vermesi gerek mazda türkiyenin...
ben bu senenin başından beri bakıodm rx8e devamlı gidiodm mazdaya..showroomda wardı bi tane,ilk baş haziranda gelicek dediler ve 47bin yuro olcak fiyatı diolardı..sonna kasıma attılar,şimdide sene başında gelcek diolar..biraz arap sacına dondu kısacası..şu an nasyonelde war bi tane 83 milyar istiolar,navigasyonlu fln...

XSi
17-11-2005, 20:20
mazdanin yag uretmesi yada urettirmesi lazim bu ish icin baska turlu olmaz pahali olsun uzun gitsin 2000km'de bi yagmi degistirilir isininca incelmicek ve soguyunca kalinlasmiycak dusuk toleransli ve uzun omurlu bi yaga ihtiyac var...

yağlar standarttır be abi, sonuçta petrolün türevi.. motoru yağa göre tasarlıyolar yani..

Guven Bircan
30-11-2005, 18:17
Leventim bende bugün netten araştırdım bunu bide Evo 9 u ama sen harbiden ihtisas yapmışsın konu üzerinde üni diploması alacak gibi.

ReD_JaZZ
01-12-2005, 01:21
abi ilk bunu düşünüodm ben zaten ama sonna yurt dışı forumlarında baya msjlaştım rx8 sahipleriyle fln hepsi aynı şeyleri sölüolar...bide 47bin yuro,o fiyata s2000 daha mantıklı,iki kşilik olması dezavantaj tabi almayı duşunenlerin gözunde...veya evo 8de o fiyatlara daha makul gözüküo...

ef186
01-12-2005, 02:24
ne diyim adamlar yapmış bikere ama tr de herşeyde yaşandığı gibi bundada sorun yaşamak çok garip değil ne yazıkki ...
Orgin servis bile mazda konusunda bu motorda nekadar deneyimli olabilirki ???
kaçkez görmüşlerir :( ama yinede mazdayı taktir etmek lazım böle bi makinayı hemde efsane olabilicek bi şekilde standart üretimde dünyaya sundular ) bu bile bence yeterli. Tabi eminim ki herkez bi rx7 si olsun ister ben isterim açıkcası :) hehheehheheh

Guven Bircan
01-12-2005, 09:36
Bende Evo 9 u gerçekten çok beyendim Type R dan sonra bunu almayı düşünüyorum nasip olursa ama bu sefer renk kırmızı olmaz dediğin gibi S2000 fiyatlarıyla aynı neredeyse ama 4 kişilik bir sedan artısı var :)

mitac
01-12-2005, 17:59
bildiğim kadarıyla rx7 lere motor yapılamıyor henkel olduğu için sadece bıçak denen bi tabirle ömrü kısada olsa uzatılıyo bi ara bende bu araçtan kullandım fakat rx8 çok daha yeni bi teknoloji acaba rx7 deki motor bittimi yenisini tak sistemi deiştimi yoksa ne anlamı kaldı motoru yapamadıktan sonra ( bişi olsa ) o fiata ne araçlar var TERCİH tabiikide bilen varsa yazarsa sevinirim

ReD_JaZZ
17-12-2005, 18:20
yesilkoyde gördüm bugun gene kırmızı apr plaka...

MUGENPOWE®
12-01-2006, 13:03
ewet bende gordum yenı cıktı pıyasaya

^^ANIL^^
13-01-2006, 02:33
apr plaka onurcanın bahsettiği arkı işte onurcan izlenimleri ver koçum şuraya gelde:):):)

Miata
14-01-2006, 18:16
Wankel veya rotary bu makinanın icadi alman sapığın teki olan Dr. Felix Wankel'dir. Motorun nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler aşşağıdaki linki kullana bilriler.
http://auto.howstuffworks.com/rotary-engine.htm
Foruma çok nadir girebiliyorum bu aralar o yüzden topiğide baştan okumadım sadece bildiklerimi yazıcam kise darılmasın kırlmasın...
Aramızdan birisi rotary makina için zayıf demiş.. pardon neya göre zayıf, kime göre zayıf. Zayıf dediğiniz makinanın kırılması İMKANSIZ... Çünkii valf, lifter, retainer, cam shaft, connecting rod bunlar yok.Klasik motorlar we devir için ne diosunus ?? Makina şu kadar dönüyooo diimi hangi makina dönüyo? Piston we kolla yarattığınız düzlemsel momenti kranka bağşayıp dairesel momente çeviriyosunuz bumu mantıklı olan bumu dönüyo dediğiniz makina ? Neresi döznüyo krank dönüyo bitek.. Rotary makinada subap vs gib şeyler olmadı için kırılma riskiniz yok, onun dışında makina tur ve dönme olark bahsettiğiniz şey burda gerçek çünki normalde piston olark adlandırrığınız şey burda gerçekten dönüyo.... Dolayısı ile kırılacak parça olmadığı gibi dairesel momentide direk dairesel olarak sağladığı için we yapısı itibari ilede boost'a çok ama çok müsati we dayanıklı bi makinadır. Bildiğiniz otto-cycle yani 4 zaman mantığı ile diil 12 çevrizm zamanı mantığı ile çalışır bu makina.
Gelelim acı ve gerçek tarafına için linke girin we inceleyin segmanların yerleşimini göreceksiniz. Bu makinanın tek problemi de bu segmanlar zaten, çünki yerleşimi nedeni ile normal makinalrdaki segmanlar kadar mukavim olmaz çünki burdaki sürtünme we yük çok daha yüksek! Dolayısı ile segman ömür düşük.
Gelelim iii tarfalrına makina kompartmanında kapladığı yer makinasal ağırlık ve boost'a olan dayanıklılık. Kırılma riskinin olmaması .
Kimse mükemmel değildir. Boost için hacmine göre en iilerden biri kabul edilen 4g63 yani evo makinasının ağırlık olark yarısıdır, kapladığı yer olark yarısıdır, we stock hali ile boosta çok daha dayanıklıdır we çok daha ii cvp verir.
Konvansiyonel makinalar gibi 3000 de ayrı 5000 de ayrı davranmaz tork eğrisi çok daha yumuşaktır ( tabiki turb0nun görevini tam yapmaya başladığı yerde iş değşiyor) . Kısaca üstün bir makinadır.
Gelelim rektifiye konusuna yurdumda bir çok iş daha yeni yeni düzgün yapılmaya başladı bunu hepimiz biliyoruz eeee o zaman bu makinanın rektifiyesininde yurdum ustasınun düzgün yapmasını beklemeyin....
Paranız warmı kardeşim TR'de rx-7 veya rx-8 yürütecek kadar rahatmısınız. $4800 USA fiyatı bayaa bridge port edilmiş port polish'i yapılmış su kanlları genişletilmiş yarış için hazılnamış cadede problemsizce 600 beygire kadar çekip kullanacağınız 13b makina war. Alırsınız koyarsınız we ışınlanırsınız. FD3S yani son kasa rx-7 çoğu yerinin aluminyum olmasında dolayı 1150kg da bitiyo.Sunuç 1150kg 600hp eeeee almadan wermek olmaz bi makina ile 30000km gittiğinizi warsayalım, 600hp çektiğiniz bi 4g63 ile kaç km yapabilceksiniz ???

grkm
14-01-2006, 18:21
600hp rwd esp asr v.s. olmayan arabayı caddede kaç kişi kullanabilir peki ?

ben de bunu sorayım :)

Onrcn
14-01-2006, 18:26
daha arkada$in arabaya binmek kIsmet olmadi. Fakat Rx8 de turbo bulunmadigi icin torku biraz az. Ama arabanin ici falan cok $Ik gercekten.

Miata; soyledigin her$ey cok dogru. Bu motora bildigim kadariyla sadece TR da degil hic bir yerde rektifiye i$lemi yapilmiyor? yada yapiliyor mu :) Wankel bi race engine gercekten cok ayrI bir dunya. Veilside in hazirladigi bir Turbo Rx8 i falan izlemi$tim gercekten inanilmaz. Devirlenmesi zaten bo$ta ufaktan bi gaza dokundugunuzda ne kadar inanilmaz oldugunu gosteriyor : ) Turbo suz wankel pek ho$uma gitmedi aslinda, torku cok du$uk.. Araca daha binemedim ama havalar duzelince daha net ve kesin bilgiler aktaririm ; )

Miata
14-01-2006, 19:56
@sleeperCorsaC
Kimse sana illede 600hp yapta öle bin demiyo !!! istesen 600 isteser 400hp yapar öle binersin kullanamıyosanda binmezsin, binemyede tenezzül etmesin. Sen 600hp EVO olsa kullanabilceklermi zannediyosun ???

@DjHellfireS
Makinanın rektfiyesi war normalde piston olark tabir edilen malzeme bu makinada rotor olarak geçer. USA, Ingiltere, Avusturalya ... daha bi çok ülkede bu makinanın rektifyesi war. Rektifye olanda zaten Rotor'ların housing'leri, bide segmanlar değişiyor. Bu makinanın bi çok yedrde rektifyesinin olma sebebide bu teknolojinin hala uçak endüstrisinde kullanılıyo olması.Rx-8'in turbo olmamasına gelince maalesef çok sıkı olan egzoz emisyon ölçümleri nedeni ile fabrika üretimi olark turbo üretilmedi o araba ama bir çok cidddi tuning firmasında Turbo kiti mevcut.

grkm
14-01-2006, 21:54
@sleeperCorsaC
Kimse sana illede 600hp yapta öle bin demiyo !!! istesen 600 isteser 400hp yapar öle binersin kullanamıyosanda binmezsin, binemyede tenezzül etmesin. Sen 600hp EVO olsa kullanabilceklermi zannediyosun ???

Rx8 im olsa ya standart yada klasik filtre egzoz şeklinde biner power slidelar yaparım :) TR yollarında o kadar güçlü ve güvenlikten yoksun araçlar gereksiz. 600hp bi evo kullanmak rwd bi araç kullanmaktan daha kolaydır (aklı başında biri için) her ışıkta kalkış yapıcam şeklinde bir insan değilim.

PS : neden güvenlikten yoksun çünkü ne o kadar kaliteli lastiğe kimse para verir ne kimse boş alanda gösterisini yapar ne de kimse 200km/h altında seyreder ve sonuçları istenmeyen son olur.

Oz`
14-01-2006, 22:21
gerilim yaratmayın :)

Tuner
17-01-2006, 16:35
Peki Mazda RX-8 paramızda var aşağa yukarı $20-30k malzeme aldık ama onun modifiyesini yapıcak kim var Türkiye'de.

Özgün yardımcı olurmusun lütfen. Biraz ciddiyeti var.

MiaMi
17-01-2006, 21:55
Lisedeyken Ataköy'de hergün gördüğümüz siyah bir RX 7 vardı. Şaka gibi gidiyordu. Sonra birden kayboldu ortalıktan. Hiç unutmuyorum hayatımda arka koltuğu iptal edip komple anfi benzeri bişeyler koyulduğunu gördüğüm ilk araçtır.

^^ANIL^^
17-01-2006, 23:01
ahhh o rx-7 ilk çıktığı zamanlar hayallerimizi süslerdi be tayfuncum

MUGENPOWE®
17-01-2006, 23:42
600hp rwd esp asr v.s. olmayan arabayı caddede kaç kişi kullanabilir peki ?

ben de bunu sorayım :)
galıba ben ole bırını tanıyorum hatta 2kısı fln tanıyorum yok 3 kısı tanıyorum ahahahaha:D :D :D

grkm
18-01-2006, 00:28
galıba ben ole bırını tanıyorum hatta 2kısı fln tanıyorum yok 3 kısı tanıyorum ahahahaha:D :D :D
istisnalar onlar :hahaha:

MUGENPOWE®
18-01-2006, 15:46
yaaa demekkı warmıs

grkm
18-01-2006, 20:00
yaaa demekkı warmıs
kaç kişi var dedim hiç kimse var mı demedim :Deli:

PP_222
31-01-2006, 12:16
slm arkadaşlar bu güzel çalışmanızdan dolayı sizi tebrik ederim burdan yazışmaya devam artık herkase iyi forumlar

tolgaa
14-03-2006, 09:51
Lisedeyken Ataköy'de hergün gördüğümüz siyah bir RX 7 vardı. Şaka gibi gidiyordu. Sonra birden kayboldu ortalıktan. Hiç unutmuyorum hayatımda arka koltuğu iptal edip komple anfi benzeri bişeyler koyulduğunu gördüğüm ilk araçtır.

tayfuncum senin ozamanlarda gördüğün araç büyük ihtimalle selah diye birinindi.bizim okuldaydı ve arabası çok güzeldi,bende ilk onun arabasını görünce sevdim rx7 yi :) rx8 ide bi arkadaş almışş biraz kullasında özgün yazar onun yorumlarını buraya :)

tolga900
14-03-2006, 13:15
bindim rx 8 e
adanada da 2 tane var dizayn olarak çokı güzel,özellikle egzos sisteminin arabayı çok sıktığını diyebilirim devirleniş çok güzel sadece son devirlerde biraz gücü kısılıyor.saygılar

Tholl-ga
20-03-2006, 22:09
rotary motorun içi (http://captainauto.jp/movie/file/20051220184550200512201852222.wmv)

grkm
20-03-2006, 23:08
güzel video te$ekkür ederim

miniks
06-04-2006, 19:02
bu rx8 guzel bı araba cok rahat. muzık sıstemı guzel. kalıtesı guzel. gıdısı 3.30ci ile aynı. ama egzost ypılırsa ses cok guzel. fılıtre olmuo ama :(

halilcakir
06-04-2006, 20:57
Yanlış hatırlamıyorsam istanbulda supercharger uygulanmaya çalışılan 1 tane vardı.

ALG
22-04-2006, 16:32
Araca binenlerden biriyim..APR plaka bizim muhitten arkadaşımız..Al ve yanla, düz gitmeyi unut...çok keyifli makina..Allah kaza bela vermesin..S2k le kafa kafaya yürüyo diyebilirim..üzerindeki Borla eksozla tadından yenmiyor. Epey bir zaman oldu şu an bir sorun yok.

Tholl-ga
23-04-2006, 02:44
S2000 geçio RX8 i :D
Duyumlara göre aşırı benzin yakıomuş

ALG
23-04-2006, 22:23
benzin yakışından şikayetçi arkadaş, doğrudur..

ThE_aHMeT
05-07-2006, 12:41
valla almak isteyen varsa adanada bi rx7 eski kasaa var yeni valiliğin ilerisinde honda servisinde tabi hala oradaysa ilk orada görüp bakmıştım ve internete gelip motor sistemi hakkında bilgiye bakmıştım pp222 ahmet abimizin koydogu sayfaya aynen bakmıştım farklı olması ve 200 bg üstünde olması hoşuma gitmişti ama çok yakması ve parça sorunu gerçekten varolan birşey

Oz`
08-03-2007, 09:03
bizde turbosu var onu geçsin :)

Yiğit G.
23-03-2007, 00:07
1.3L ile bu kadar guc uretebilselerdi, her sene en iyi motor olarak Mazda ya odul verilirdir.

Rx-8 cıkar cıkmaz (2004) BEST ENGİNE ödülü aldı.Rx-7 de zamanında sürekli BEST MOTORİNG ödülü alıyordu.

s13ozgur
16-04-2007, 15:02
kuyu cikrigida olur rotaryde olur rwd 600hp verin esp abs felanda olmasin ben binerim bi kac tane kupa werin yanniz bana kupa dayanmiyo :ofk: :icon_wack

borarx7
17-04-2007, 23:51
RX8'lerde rotor dişli çapı büyütülmüştür RX7'lere göre. RX7 lerin sahip olduğu 13b'nin rotorlarının her ikisi de tam bir tur döndüğünde krank 2.7tur döner bu nedenle torkları fazladır. RX8'de rotorların dönüş turu dişlinin çapı ile oynanılarak düşürülmüştür , dolayısı ile torku da düşüktür. side housing , housing , apex ve side seal gibi parçalar seramik kapmala yöntemi ile aşınmaya dayanıklı hale getirilmiştir. RX8'in makinesinin yegane farkı budur.

Wankelin aşınma sorunu ; diğer 4zamanlı makinelerde mevcut olan sipop ve sipop milleri , piston kolları vs... gibi parçalar olmadığından açığa çıkan enerjinin dağılacağı yer yoktur. bu nedenle yağlama yağının özelliğini çok çabuk bozabilmektedir. malumunuz TR şartlarında insanlarımızın 10.000km 15.000km gibi diğer araçlar için normal olan peryodlarda yağ değiştirme alışkanlıkları bu araçlarda da uygulanmıştır. Bu araçların katalog verisi yağ değişimini her 3000km'de bir vermektedir. Fakat nasılsa yağ eksiltiyor diye insanların yağlama yağının üzerine ilave yaptıkça yağ yenileniyor sanıyor ve 10.000km'de dahi yağı atmıyor nasılsa üzerine ilave yapıyorum diye. Sonuç ; eski yağ yeni yağın özelliğini bozar ve tortulaşmaya neden olur bu tortular rotorlar , ve ön - arka dişlilerin burçların üzerinde bulunan yağlama kanallarına giden krank üzerindeki ince yağlama deliklerini tıkar , ayrıca 4adet yağ enjektörlerini de. sonuçta gerekli yağlama yapılamaz ve makine ömrünün sonuna gelir. 97yılında 3.gen. RX7 Mobil 1 tarafından 1.000.000km değişken dirençli bant testine tabi tutuldu ( normal yol koşullarının yaratıldığı bir test) ve bu testten başarılı bir şekilde çıktı. Ben bu nedenle Mobil 1 0-40 kullanıyorum kendi aracımda. RX7 6lt yağ kapasitesine sahip bu nedenle 2x 4lt 'lik yağ almam gerekiyor ve buradaki fiyatlara göre 8lt Mobil 1 200ytl civarına geliyor. fakat şunu biliyorum ki yüksek hararetlerde test edilmiş ve başarılı sonuçlar vermiş bir marka. Kısacası eğer siz maliyetten kaçar da bakmazsanız wankel de sizin gözünüzün yaşına bakmaz :D son bir bilgi sağlıklı çalışan bir wankel 500km'de 350ml yağ tüketmelidir (bu kullanım karakteristliğine göre değişebilir) saygılarımla...

sulhi
18-04-2007, 01:11
kırıLması kolay gibi görünen bi yapıya sahıp gibi..

borarx7
18-04-2007, 02:01
makinenin blok kısmı 5parçadan oluştuğu için tüm parçaların gerilimi dağıtılmış durumda olduğundan yüksek basınçları kaldırabiliyor , ayrıca side housinglerin yanısıra housinglerin içi çelik dikişlemedir. abd'de bir çok örneği var. tr'de sadece bu araçlar için modifiye parça sıkıntısı var. blok modifiyesi gerektirmeden yüksek basınçlara dayanabilen sayılı makinelerden. tabi standart olarak modlamaya çalışıldığında problemler başgösteriyor.
bunun en büyük sebebi portların genişletilmemesi... mesela şuan bendeki seramik kaplamalı stage 2 Monster Ported blok 1.5bar için 80.000mil garantiye sahip ve bu benim için yeterli :). fakat rotorlardan apexlere kadar herşeyi seramik ile güçlendirilmiş bir makine. kısacası eğer makine ile oynamak istiyorsan paraya kıyıp yarış için üretilmiş blok almak gerekiyor...

Yiğit G.
27-08-2007, 11:38
fazla mesaj..

Mechanix
30-08-2007, 09:06
Çok güzel video
http://www.youtube.com/watch?v=oGrD7FTFLJc&mode=related&search=

Yiğit G.
30-08-2007, 11:48
çok güzel eline saglık

gorke
30-08-2007, 16:05
bu rx8 guzel bı araba cok rahat. muzık sıstemı guzel. kalıtesı guzel. gıdısı 3.30ci ile aynı. ama egzost ypılırsa ses cok guzel. fılıtre olmuo ama :(

sahibinden de gezerken gördüm bi araçta hava filtresi takılmıştı ama bi yanlışlık olabilir mi?

CrKN
06-09-2007, 04:36
wankel'in üretim hakkının sadece mazda'ya ait olduguna dair birşey duymuştum. doğru mudur aceba ?

Mechanix
06-09-2007, 08:08
Zannetmiyorum , Suzukininde Wankel bir motorsikleti vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Yiğit G.
06-09-2007, 12:02
wankel'in üretim hakkının sadece mazda'ya ait olduguna dair birşey duymuştum. doğru mudur aceba ?

Evet benim bildiğim kadarı ile hakları su an mazda'da.

CrKN
07-09-2007, 05:11
şunu da şuraya ekliyim de forumda kalabalık olmasın :) güzel yapmışlar güldüm baya :)

http://www.metacafe.com/watch/207768/aixro_xr50_50hp_rotary_karting_engine_test/

edit: videonun ortalarından sonra anlatım (sürekli konuşma vs..) var.

Berent.t
10-09-2007, 02:12
rx8 i kullanma fırsatım oldu baya ankaradan kuzenim aldı..yaklaşık 1 senedir kullanıyo..şu ana kadarda hiç bi sorun yaşamadık...motor gerçekten sarsıntısız ve çok sessiz..performans olarak tatmin edici yinede..açıkçası ben keyif aldım aletten..ayrıca çokta şık bir tasarımı var hem iç olsun hem dış olsun..ama tercihim olmaz...

Sixinc.unbuffed
16-12-2007, 00:46

Yağ kaybı değil, motor yağıda benzinle beraber karıştırrak eksiltiyor normal bir motor gibi dusunmeyelim bunu, 2 depo benzin aldıktan sonra biraz ekliyorsun okadar. Bu arada cok bakımı yapılcak bişey, yağ değişimi dışında yok, motor uzerinde 200 bin kmde artık bitme noktasına gelirse veya performans kaybı yaşanırsa 12.000 ytl ye komple 0 sandık motor alabiliyorsunuz araca, bi noktadan mantıklı bi noktadan mantıksız bi araç ama bence arabası ile ugrasmayı seven birinin pişman olmayacagı bir araç. Nasıl bakıldıgına gore performansıda cok değişebilir diye dusunuyorum...

OnurS
16-12-2007, 23:41
Yağ kaybı değil, motor yağıda benzinle beraber karıştırrak eksiltiyor normal bir motor gibi dusunmeyelim bunu, 2 depo benzin aldıktan sonra biraz ekliyorsun okadar. Bu arada cok bakımı yapılcak bişey, yağ değişimi dışında yok, motor uzerinde 200 bin kmde artık bitme noktasına gelirse veya performans kaybı yaşanırsa 12.000 ytl ye komple 0 sandık motor alabiliyorsunuz araca, bi noktadan mantıklı bi noktadan mantıksız bi araç ama bence arabası ile ugrasmayı seven birinin pişman olmayacagı bir araç. Nasıl bakıldıgına gore performansıda cok değişebilir diye dusunuyorum...

Ben 7k kmden fazladır kullanıyorum 500kmde bi servise gidip yağ eksiltmiş mi diya kont ediyorum fakat öyşe 9500leri çewirmedikçe normal bi arabadan fazla yağ eksiltmiyo misal 1.500km150gr eksiltmemiş bile yrn gidicem tekrar ama yrm litrede bile yoktur şuan bana göre

grkm
17-12-2007, 00:38

yine de benzin kısmını ele alırsak TRde kullanılcak araba değil :rolleyes:

^^ANIL^^
17-12-2007, 01:43
yine de benzin kısmını ele alırsak TRde kullanılcak araba değil :rolleyes:

m5 ede böle diodun kardeşim ama herşeyin bir bedeli var m5 i seven benzin koyar rx8 seven de koyar gül ve diken mevzusu kardeşim

grkm
17-12-2007, 17:00
m5 ede böle diodun kardeşim ama herşeyin bir bedeli var m5 i seven benzin koyar rx8 seven de koyar gül ve diken mevzusu kardeşim

m5 e öyle demedim abi , bizi fena a$ar demi$tim sadece :) Biliyorsun saygımı ve sevgimi e39 m5 e kar$ı :) Rx8 e değmez sadece

ahk
18-12-2007, 08:00
Ben 7k kmden fazladır kullanıyorum 500kmde bi servise gidip yağ eksiltmiş mi diya kont ediyorum fakat öyşe 9500leri çewirmedikçe normal bi arabadan fazla yağ eksiltmiyo misal 1.500km150gr eksiltmemiş bile yrn gidicem tekrar ama yrm litrede bile yoktur şuan bana göre

her 5000'de yag degiştiriyordum çok az eksiltiyordu şimdi araba kardeşimde hiç yag eksiltmiyor. servis yerine yag göstergesini takip etsen daha kolay

OnurS
18-12-2007, 23:13
her 5000'de yag degiştiriyordum çok az eksiltiyordu şimdi araba kardeşimde hiç yag eksiltmiyor. servis yerine yag göstergesini takip etsen daha kolay

:Dolsun yaw serwis ewime 3dk+yolumun üstü:Doyüzden egçerken uuruyorum hem içimde rahat ediyo:D

ahk
24-12-2007, 08:00
:Dolsun yaw serwis ewime 3dk+yolumun üstü:Doyüzden egçerken uuruyorum hem içimde rahat ediyo:D
o da olur :D

ironic
31-01-2008, 14:23
rx8 lerde yazdıgınız problemlere rastlamanız pek sık degil cunku mazda rotor teknolojisini cok gelistirdi 150000km garanti verebilir halde ve sanırım bu 2008 de daha fazla olacaktır ayrıca motorunun yanı sıra rx8 2008 de dıs gorunumde daha derli toplu plmus :D
http://img146.imageshack.us/img146/3603/msrx80501sq5.th.jpg (http://img146.imageshack.us/my.php?image=msrx80501sq5.jpg)

cem
31-01-2008, 15:18
2008 RX-8 o degilki ,
Yeni model böyle 09;

http://img152.imageshack.us/img152/3061/39479vd5.th.jpg (http://img152.imageshack.us/my.php?image=39479vd5.jpg)http://img217.imageshack.us/img217/5333/39480yx3.th.jpg (http://img217.imageshack.us/my.php?image=39480yx3.jpg)http://img98.imageshack.us/img98/2899/39482yg4.th.jpg (http://img98.imageshack.us/my.php?image=39482yg4.jpg)

VeNoM_35
31-01-2008, 15:33
Evet üstteki mazdaspeed rx8.

OnurS
31-01-2008, 22:14
ben makyazjlı halini hiç ama hiç sewmedim

VeNoM_35
31-01-2008, 22:37
ben makyazjlı halini hiç ama hiç sewmedim

Aynen üstteki mazdaspeed en güzeliydi..

ahk
01-02-2008, 16:13
makyaj kötü olan vites oranlarını düzeltmiş

AcA_1988
23-11-2008, 20:08
[QUOTE=Tholl-ga;186795]S2000 geçio RX8 i :D
Duyumlara göre aşırı benzin yakıomuş[/QUO
Top gear tarafından yapılan testlerde M3 ve 350Z ile pistte aynı dereceyi yaparak kendini kanıtlamıştır

http://www.youtube.com/watch?v=gGn1oXTpqRU

FSIrabbit
25-03-2009, 00:57
Mazda niye RX'te ısrarla bunu uyguluyor acaba? Çünkü tüketimi çok yüksek ver herkesin korkarak yaklaştığı karışık bi sistem. Mutlaka bi sebebi olmalı yani.

ahk
25-03-2009, 07:36
rx'te fiyatlar düştü konular hortladı :)

utku_speed
25-03-2009, 12:17
rotaryen motor teknolojisinin masonlukla bir ilgisi yok sanırım ama isim ve gelişmiş teknoloji. paylaşım için teşekkürler

dragstar
25-03-2009, 13:27
günlük kullanıma uygun değil bence haftasonu arabası olabilir :D

Ddrome
01-11-2009, 12:29
hımm... konu başında motorun avantajlarına az gürültülü olduğu yazılmış , aslında rotary motorun en büyük sıkıntısı aşırı ısınma ve yüksek gürültü o gürültüyü kesmek ve ısının dışarı yayılımını azalmak içinde bahsettiğiniz aracı oldukça sıkan egsoz sistemi uygulamak gerekiyor. İstanbul'da benim bir ustam var wankell-rotary rektefiyesi yapan ve özellikle rx-7 üzerinde modifiye uygulamasıyla uğraşan isteyen özel mesaj atabilir numarasını verebilirim. rx-7 nin üzerindeki en baba motor 13b-rew kodlu 1.3l denilen ve 280 hp lik motordu ama bu motor mazdanın en baba rotarysi değil tabiki 26b kodlu 700hp lik motorunu hiç satışa sundumu bilmiyorum ama yarış araçlarında kullandığını biliyoruz. Rx-7 sahipleri swap konusunda büyük hata yaptılar bence o motorlar güzel bir bakım ve yapılacak rektefiyelerle uzun seneler daha güç verebilirlerdi o araçlara . E hadi bulamadınız yaptıramadınız. Bari iyi araştırıp ucuza kaçmayıp granada motoru yüklemeseydiniz. Bir ara ne modaydı granada motoru indirmek rxlere yazık oldu canım arabalara. Rx-7 şanzımanıyla 4g63'de büyük bir uyumla kullanılabilir(tüm şanzıman kodları demiyorum tabiki ) . En azından kalite yatardı kaputun altında. Bu konuyla ilgili project zero'nun inanılmaz çalışmları var. Gerçi onlar önden çekişli yada 4 çeker gelen dsm araçlarını amerikan tarzı arkadan itişe çevirmek için geliştirmişler bu projeyi ama aynı şey sayılır sanırım :d bu konudad elimde yeterince dökümasyon var isteyene iletebilrim.

BATU RX
29-10-2010, 12:05

benim bildiğim kadarıyla RX8'lerin daha uzun ömürlü olmasının nedeni eski RX7 gibi turbo beslemeli olmamasıdır. Böylelikle 9.000 devir çevirebilen motor normalden daha az aşınarak ömrünü uzatıyor.
Ama dikkat ederseniz sahibinden.com üzerindeki RX8 ilanlarının çoğu 50.000 - 60.000km sonrası satılığa çıkarılmış. O kilometrelerden sonra problemler başlıyor galiba.

vtecturbo
30-10-2010, 10:11
buna direk lpg yi kastırıcan:).sanki lpg normal motorlara gore daha randımanlı calısır bunda.

Eyup Duygun
15-11-2010, 23:27
Zaten lpg'siz zor binilir bu benzin litre fıyatında yakın bir arkadasımda var rx8 cok dertlı o konuda 60-70 kuruş cıvarı yakıyor..

yoldash
15-11-2010, 23:55
yagını kontrol edin ekleyin, bujisini bakımını serviste yapın bilen kisilerin ellerinde, sentetik yag kullanmayın
motorun bitmesi gibi bi derdiniz olmaz...

sentetik yag yada normal mineral yag koyarsanız motorunuz zarar gorur, mazdanın dexelia yagı low residue ve mazdanın tek onay verdigi yağ, arkasında housinglere yada rotora zarar vericek atık bırakmaz yandıgında, he bırde benzın pahalı diye basmamazlık yapmayın gunde 2 3 defa redline makbuldur daha fazlası daha iyi karbon birikmemesi lazım motorda.

inanılmaz zevklidir, istanbulda kıralama sansınız var deneyin bence...

Burak SARIKAYA
02-02-2011, 00:19
Bu motorlara tabiki turbo vede s/c uygulamalari yapilir. S/C uygulamasi 13B Mazda motorlarinda populer bir uygulamadir, bunun disinda Mazda RX7 lerin fabrika dan turbo'lu modelleride vardir.

Piston lu arabalarin motor haciminin hesaplanmasi, her pistonun hareket ettigi alanin toplamidir. Ama wankel motorlarin hacimini arabanin devirine gore hesapladiklari icin Rx7 lere 1.3L demektedirler. Yani bu sadece pazarlama acisindan yapilmis bir olaydir, eger Mazda Rx7 ler gercekten 1.3L ile bu kadar guc uretebilselerdi, her sene en iyi motor olarak Mazda ya odul verilirdir. Eger Mazda Rx7 lerin motor hacimini bildigimiz klasik yontemden hesaplarsak, yani Rotorlarin hareket alanindan hesaplarsak, 1.3 X 3 = 3.9L olarak cikmaktadir, simdi herkes gelip Mazda Rx7 ler 2 rotor, niye 3le carptin dersler, gidip oturup bunun matematigini yaptiktan sonra, 2 rotorun hareket alaninin 1.3 X 3 ile bulundugunu anlarsiniz, yani (n+1) formulu ile hesaplarsiniz, (n = Rotor sayisi)

Katılıyorum:icon_tup:

s2k
07-03-2011, 21:42
Hop hortlatalım :D:D:D

volume81
08-03-2011, 07:55
Mazda niye RX'te ısrarla bunu uyguluyor acaba? Çünkü tüketimi çok yüksek ver herkesin korkarak yaklaştığı karışık bi sistem. Mutlaka bi sebebi olmalı yani.

hazır hortlamışken yazayım :)

rotary motorun sesi devirlenmesi modifiyesi ufak ve güçlü olması aracın uygun yerine montajlanabilmesi vs vs sabaha kadar neden sayarım burda ama asıl mesele RX serilerinde olması ;) geçmişten bugün'e tüm RX serilerinde rotary motor kullanılmıştır ;)

rotary'i bilen için çok kolay bi sistemdir :) bknz yurddışında adamlar evlerinde kendi garajlarında açıp rektefiye yapıyorlar :) ama ülkemizde parça sorunları ve usta bulunmamasından dolayı fazla bilinmeyen ve nazik bir motordur :)

ayrıca rotary motor için yağ yakması normal pistonlu araçlar gibi sorun teşkil etmez normal bişeydir zaten rotary'nin yağ yakması :)

motorun hafif ve güçlü olması ayrıca ufak bir yapıda olması aracın ağırlık dengesini 50/50 olmasına olanak sağlıyor ve mükemmel denilecek seviyede tabiri caizse it gibi yol tutuyor ve aşırı zevkli bir sürüş keyfi yaşatıyor :)

rotary'nin sağlamlığından herkes şikayet eder ama mazda rotary motor ile lemans'da 1. oldu :D ayrıca bahsettiğimiz motor 26B motor kodlu 700HP'lik bir makine :)

yani işin özü bu araç öyle göründüğü gibi değil aslında bnm gözümde bir s2000 kadar yeri var ama malesef ülkemde bu araç modifiyeye uygun değil :) ama yapanda yok değil TR'de SS plakalı turbo rx8 vardı 283 hp veriyordu diye biliyorum :)

HondatugraL
08-03-2011, 20:51
rotaryde seçım yapsam RX7 olurdu 8 ı nedense hıc sewmıyorum 7 daha bı havalı sankı

Kakus
24-03-2011, 03:25
Rotary'nin yatak sarması mümkün müdür? Yatak sarmış bir rotary'nin rektifiye masrafı ne olur? Herkes evde rektifiye edilebildiğini söylüyor, bu işe cesaretli arkadaşlar var mı aramızda?

Mustafa Birsesli
24-03-2011, 08:05
ne diyim adamlar yapmış bikere ama tr de herşeyde yaşandığı gibi bundada sorun yaşamak çok garip değil ne yazıkki ...
Orgin servis bile mazda konusunda bu motorda nekadar deneyimli olabilirki ???
kaçkez görmüşlerir :( ama yinede mazdayı taktir etmek lazım böle bi makinayı hemde efsane olabilicek bi şekilde standart üretimde dünyaya sundular ) bu bile bence yeterli. Tabi eminim ki herkez bi rx7 si olsun ister ben isterim açıkcası :) hehheehheheh

konu hortlamıs ama neyse ne çok kötü bile olsa sesi yeter deyim 13b turbo motor aldım kenara attım :)

Wankel veya rotary bu makinanın icadi alman sapığın teki olan Dr. Felix Wankel'dir. Motorun nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler aşşağıdaki linki kullana bilriler.
HowStuffWorks "How Rotary Engines Work" (http://auto.howstuffworks.com/rotary-engine.htm)
Foruma çok nadir girebiliyorum bu aralar o yüzden topiğide baştan okumadım sadece bildiklerimi yazıcam kise darılmasın kırlmasın...
Aramızdan birisi rotary makina için zayıf demiş.. pardon neya göre zayıf, kime göre zayıf. Zayıf dediğiniz makinanın kırılması İMKANSIZ... Çünkii valf, lifter, retainer, cam shaft, connecting rod bunlar yok.Klasik motorlar we devir için ne diosunus ?? Makina şu kadar dönüyooo diimi hangi makina dönüyo? Piston we kolla yarattığınız düzlemsel momenti kranka bağşayıp dairesel momente çeviriyosunuz bumu mantıklı olan bumu dönüyo dediğiniz makina ? Neresi döznüyo krank dönüyo bitek.. Rotary makinada subap vs gib şeyler olmadı için kırılma riskiniz yok, onun dışında makina tur ve dönme olark bahsettiğiniz şey burda gerçek çünki normalde piston olark adlandırrığınız şey burda gerçekten dönüyo.... Dolayısı ile kırılacak parça olmadığı gibi dairesel momentide direk dairesel olarak sağladığı için we yapısı itibari ilede boost'a çok ama çok müsati we dayanıklı bi makinadır. Bildiğiniz otto-cycle yani 4 zaman mantığı ile diil 12 çevrizm zamanı mantığı ile çalışır bu makina.
Gelelim acı ve gerçek tarafına için linke girin we inceleyin segmanların yerleşimini göreceksiniz. Bu makinanın tek problemi de bu segmanlar zaten, çünki yerleşimi nedeni ile normal makinalrdaki segmanlar kadar mukavim olmaz çünki burdaki sürtünme we yük çok daha yüksek! Dolayısı ile segman ömür düşük.
Gelelim iii tarfalrına makina kompartmanında kapladığı yer makinasal ağırlık ve boost'a olan dayanıklılık. Kırılma riskinin olmaması .
Kimse mükemmel değildir. Boost için hacmine göre en iilerden biri kabul edilen 4g63 yani evo makinasının ağırlık olark yarısıdır, kapladığı yer olark yarısıdır, we stock hali ile boosta çok daha dayanıklıdır we çok daha ii cvp verir.
Konvansiyonel makinalar gibi 3000 de ayrı 5000 de ayrı davranmaz tork eğrisi çok daha yumuşaktır ( tabiki turb0nun görevini tam yapmaya başladığı yerde iş değşiyor) . Kısaca üstün bir makinadır.
Gelelim rektifiye konusuna yurdumda bir çok iş daha yeni yeni düzgün yapılmaya başladı bunu hepimiz biliyoruz eeee o zaman bu makinanın rektifiyesininde yurdum ustasınun düzgün yapmasını beklemeyin....
Paranız warmı kardeşim TR'de rx-7 veya rx-8 yürütecek kadar rahatmısınız. $4800 USA fiyatı bayaa bridge port edilmiş port polish'i yapılmış su kanlları genişletilmiş yarış için hazılnamış cadede problemsizce 600 beygire kadar çekip kullanacağınız 13b makina war. Alırsınız koyarsınız we ışınlanırsınız. FD3S yani son kasa rx-7 çoğu yerinin aluminyum olmasında dolayı 1150kg da bitiyo.Sunuç 1150kg 600hp eeeee almadan wermek olmaz bi makina ile 30000km gittiğinizi warsayalım, 600hp çektiğiniz bi 4g63 ile kaç km yapabilceksiniz ???

avusturalyada 7sec gidenleri var çok iyi yürütüyorlar

SeZaR #1
14-07-2012, 15:20
No rotor = No motor diye boşuna dememişler :D

Ülkemizde ne yazık ki bu aracı kullanmaktan ya da bakımını yapmaktan anlayan insan sayısı birkaç taneyi geçmiyor, fiyatının çok uçuk olmaması, görünüm/performans adına ulaşılabilir olması,genelde alıp körleme gazlayan tiplerin elinde olması yüzünden motorlar düşük km lerde zarar görüyor ancak Abd gibi ülkelerde ultra yüksek km'lerde kullananlar var..

hsynks
29-05-2014, 21:32
kısaca anlatmaya çalıştım umarım beğenirsiniz. Yorumlarınızı esirgemeyin ;) https://www.youtube.com/watch?v=t_p2Ls_-wS4

slimx
30-07-2014, 01:05
Ben avustrayla'dan gelen bir turk olarak bir kac video buraya koymam lazim anlasilan. :P

Afiyet olsun :) (Bridge Port 13BTT - yakin bir dostdun arabasidir :D). (bu video... ilk izleyen siz hic internette yayilmadi bugundan once :D).

http://youtu.be/w1uSE7zcqUQ

Burda hem parca yok, hem benzin konusunda degmez Rotary yoksa ben alip yapardim - gittim Honda aldim :(.

RX8 biraz unlu olma sebepi, daha elektrik bide TURBO YOK - turbosuz dayaniyor, RX7 trafikte bile isiniyor ya.

suskunkral_21
19-09-2015, 00:09
Konu düzeltilmesi gerekir

speedy34
08-02-2020, 15:47
Wankel motoru; ekzantrik döner tasarıma sahip, yanma basıncını döner harekete çeviren içten yanmalı bir motordur.

BigK
17-03-2020, 14:17
herkese selamlar,

Rotary motor "yalan" değildir... hareketli parça sayısına, özellikle egzantrik, subap gibi şeylerin olmamasına bakarsanız (bkz subapsız koeniggsegg motoru) ne kadar yüksek potansiyelli olduğunu anlarsınız.

Mazda'nın kendi yağı vardır ayrıca dostlar. Özel yağını kullanmak gerekir.

Rotary motora turbo uygulaması da vardır ve RX-7'nin FD kasasında ikiz olarak uygulanmıştır.

1990'da Mazda Rotary motorla LeMans'ı kazandığından beri bu yarışı kazanan TEK ve İLK Japon üreticisi ünvanını elinde tutuyordu. geçtiğimiz dönem Toyota'nın tek başına yarıştığı klasmanda birinci olmasıyla bu ünvanlardan tek olma özelliği gitti.

Otomotiv'e sevdalı insanlar olarak zmanında Mercedes'ten Anadol'a kadar tüm dünyanın denediği ancak sadece bir marka tarafından üretilen Wankel motora daha çok saygı ve ilgi duymalıyız bence.

motorun devri RX'lerde motor devri sınırlandırılmıştır. aksi durumda subap yayları ve subaplar gibi devir çevirmeye engel şeyler olmadığından sınırsız dönebilir. eh beygir gücü dediğimiz şey de tork ve devirle ilgili olduğundan gerisini hayal edin.

üstüne küçük yapısı sayesinde motor ön-orta'nın son noktasında durabiliyor. 4 tekerde çift salıncak konabiliyor gibi gibi bir sürü avantajı var.

orjinal bir RX serisi piyasaya çıktığı gün klasik olmaya adaydır.... konusunda TEK olan bir şeyi kim sevmez?...

saygılarımla

Emre-Dylan
23-03-2020, 01:05
Konu madem uplandı vakitte var şunu sorayım. 13b 20b 26b rotor muhabbetini tam anlamıyla bir çözemeyen ben miyim? 1 Rotor 650cc 13b'de 2 rotor bulunmakta, 20b'de ise 3 rotor bulunmakta, 26b'de ise 4 rotor bulunmakta ve bazıları fabrika çıkışlı turbo yada twin turbolu değil mi? Le mans'ta yarışan bir aracı vardı o TT diye biliyorum. Peki Rx8'de tek ama daha büyük rotor koymuşlar? Atmo olarak daha çok performans verdiği için mi? Sorularıma yanıt bulursam bir kaç tane daha var.

BigK
24-03-2020, 15:21
12 eve 13 modelleri en çok kullanılan tipler, tamamı çift rotor (13B Renesis)

20 modelleri sadece Eunos Cosmo'larda kullanılmış 3 rotor 2,0lt

26 modelleri sadece 767 ve 787 Le Mans araçlarında 2,6lt

hemen hepsinde turbo tek veya çift olarak kullanılmış

suprolla
24-03-2020, 17:35
Konu madem uplandı vakitte var şunu sorayım. 13b 20b 26b rotor muhabbetini tam anlamıyla bir çözemeyen ben miyim? 1 Rotor 650cc 13b'de 2 rotor bulunmakta, 20b'de ise 3 rotor bulunmakta, 26b'de ise 4 rotor bulunmakta ve bazıları fabrika çıkışlı turbo yada twin turbolu değil mi? Le mans'ta yarışan bir aracı vardı o TT diye biliyorum. Peki Rx8'de tek ama daha büyük rotor koymuşlar? Atmo olarak daha çok performans verdiği için mi? Sorularıma yanıt bulursam bir kaç tane daha var.

13b 1.3 litre 2 rotor (2 rotor 12a var çok eski rx7lerde)
20b 2.0 litre 3 rotor
26b 2.6 litre 4 rotor
lemans ta 26b kullandılar atmosferikti
rx8de 13b renesis var..yine 2 rotor ama atmo ve port yapısından dolayı en sevilmeyen en iş görmeyen wankel motor...
13b nin çok farklı varyasyonları mevcut..sıkıştırma,besleme şekli,çalışma şekli olarak..

Emre-Dylan
24-03-2020, 17:59
13b 1.3 litre 2 rotor (2 rotor 12a var çok eski rx7lerde)
20b 2.0 litre 3 rotor
26b 2.6 litre 4 rotor
lemans ta 26b kullandılar atmosferikti
rx8de 13b renesis var..yine 2 rotor ama atmo ve port yapısından dolayı en sevilmeyen en iş görmeyen wankel motor...
13b nin çok farklı varyasyonları mevcut..sıkıştırma,besleme şekli,çalışma şekli olarak..

LemansDa ki TT değil miydi? 700 küsür beygir alabilir mi 4 rotorla atmo halde?

suprolla
25-03-2020, 11:54

787b galiba aracın adı..motora bakarsan atmo...4 rotoru turbo yapınca garip garip şeyler oluyor :)

Emre-Dylan
25-03-2020, 15:27
787b galiba aracın adı..motora bakarsan atmo...4 rotoru turbo yapınca garip garip şeyler oluyor :)

Aynen 787b hemen bakıyorum efsane bir araç ve teknoloji ama işte sıkıntı yurtdışında da olsan :)

BigK
25-03-2020, 16:03

The engineers at Mazdaspeed determined that fuel efficiency was crucial for achieving victory so they restricted the redline of the engine to 8,500 rpm thus reducing the power output to 650 hp (485 kW). Emphasis was put on high cornering speeds rather than attaining high top speeds at the straight sections of the track. Jacky Ickx was appointed as an advisor to guide the team in preparing the car.

Rotary'nin rpm limiti olmadığı için...

suprolla
26-03-2020, 00:41
Aynen 787b hemen bakıyorum efsane bir araç ve teknoloji ama işte sıkıntı yurtdışında da olsan :)

amerika ve australya için bile büyük paralara çıkıyor :)
elimde 4 rotor yapıcak kadar parça var sadece eshaft eksik ama uğraşmam artık

Emre-Dylan
26-03-2020, 01:39
amerika ve australya için bile büyük paralara çıkıyor :)
elimde 4 rotor yapıcak kadar parça var sadece eshaft eksik ama uğraşmam artık

Çoğu gitmiş azı kalmış bence devam edin :) Saç yoldurur diğer motorlara bakarak ama sesi gidişi süper, efsane bir teknoloji keşke geliştirseler bunu ama rx8 gibi değil...

BigK
26-03-2020, 21:03
RX-8'i kötü olduğunu kim söyledi bilmiyorum ama özellikle seri 2 motoru iyidir.

ayrıca yenisi de geliyor. 1,6lt hacimde 337kw'lik bir makine yolda.. hem de yüksek sıkıştırmalı.