PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sensorler ve açıklamaları

Oz`
24-12-2007, 02:58
Evap Purge Control Solenoid Valve nedir?

Depodaki buharlaşan benzin sıvı hale getirerek tekrar depoya veren sistemi kontrol eder.

Manifold basıncı sensoru (manifold absolute pressure/MAP)
Map sensor ne işe yarar ?

Bu sensor manifold basıncı miktarına göre ECU'ya veriler göndermektedir. Ecu da buna göre avansını ve benzin verme miktarını ayarlamaktadır. MAf sensoru Manifolt üstünde bulunur Yada 1 hortum ile manifolddan vacum alınıp bir yere monte edilir.

MAF Sensoru (Mass airflow sensor)

Maf sensoru hava filitresinden hemen sonra bulunur çekilen havanın miktarını ölçer ve Map sensoru gibi ECU ya bilgi gönderir Ecu da buna göre avansını ve benzin verme miktarını ayarlamaktadır. Extradan Hava sıcaklığınıda ölçmektedir

Knock sensor (vuruntu sensoru) Nedir ?
Vuruntuu istenmeyen şekilde yanma sonucu olusur.Vuruntu sensörü volt ile çalışır ve vuruntu hissetigi anında motoru direk safe moda geçirir.
TPS Sensor = Throttle Position sensors = Gaz kelebegi sensörleri
Gaz kelebek sensorunun amacı kelebeğin nekeadar açık olduğunu ECU ya volt şeklinde vermesidir bunun sayesinde Gaz kelebeği düzeltmelerini ECU kolaylıkla yapabilir. Bazı map ve maf olmadan single throttle olarak yapılan arabalarda (genelde Yarış amaçlı) tps Map ın görevini görebilir.
IAC Valve (idle air control Valve) = Rölanti Regulatörü
Motor sabah çalıştığında ve seyir halindeyken dururken kelebek tamamen kapandığında rolantide durmasını düzenlemekte görevlidir

CKP sensor ((Crankshaft Position) Krank mili konum sensoru)
Crankshaft Position sensoru krankın açısını belirler verdiği bilgiler doğrultusunda ateşleme ve püskürtme zamanları için Ecu ya bilgiler verir.

Camshaft Position Sensor TDC sensor Diyede geçer

Camshaft Position sensor araba çalışmaya başlamadan Cranking (marş) esnasında önce ateşleme sırasının düzgün olması için Ecu ya bilgiler verir(ecu için :))

Coil On PLug (COP) = Tek Tek bobinli ateşleme
boboinli ateşelem Buji pipolarının üstünde bobinlere sahip arabalar vardır her bujinin 1 bobine sahip olduğu arabalar bu tip arabalara coil on plug arabalar denir bu tip arabalarda buji kablosu bulunmaz

Distribütör nedir? neişe yarar?
Bir çok distiribütorlu araçta distiribütor içinde CKP TDC sensoru bulunur bunlar ecuy a bilgi gönderir extradanda Tek bobinli arabalardır distribütörün içinde tevzi makarası bulunmaktadır bu tevzi makarasının amacı endüksiyon bobininden gelen yuksek gerilimi sirasiyla bujilere buji kabloları tarafından yollayan parcadır.

AIT (Air intake temperature) = Hava Giriş ısı sensoru
İçeriye çekilen/basılan havanın sıcaklığını ölçer. Ve ecu ya o şekilde düzeltmeleri yapmasında yardım eder

ECT (Engine Coolant Temp) = Motor Su sıcaklığı
Motor suyu sıcaklığını ölçer ve ecu ya o şekilde düzeltmeleri yapmasında yardım eder özellikle soğukken çalışmada.

BARO sens (Barometric Pressure sensor) barometrik basınç sensoru
Atmosferik basıncı ölçer ve Ecunun ona göre benzin avans düzeltmelerinde yardımcı olur

SAFC & VAFC (Super Air Flow Converter & Vtec Air Flow Converter)
Map olan yada Maf olan arabalarda Map yada Maf a bağlanarak orjinal gelen değerleri değiştirerek benzin kısıp açmaya (belirli bir limitte çok değil) yarıyor.
kesinlikle avansa mudahale etmez. Dolaylı yoldan mafı yada mapkı kıstığın yada açtığın için avansıylada biraz oynamış oluyoruz. YurtDışında Adıda AFC hacks tir.

Oz`
24-12-2007, 03:20
Bilmek istediğiniz sensorleri sorarsanız size açıklama yapıp ilk mesaja koyabiliris

Sorduğunuz soru cevaplandığı zaman msgınız silinicektir ilk Mesaja eklenicektir.

Teşekkürler

sülüman
05-02-2008, 18:52
wideband nedir ne işe yarar

cem
05-02-2008, 19:24
wideband nedir ne işe yarar

wideband 1 birim benzine düşen havayı ölçmekte kullanılır orjinal oksijen sensorunun gelişmişi diye biliriz normal oksijen sensorleri 0 -1 volt aralığında çalıştığı içinçok güzel bir afr oranı göremesssiniz ondan dolayı wideband denilen 0 -5 volt arasında çalışan oksijen sensorlerini kullanırız bu sensor sayesinde AFR oranını çok daha rahat görüp müdehale edebilme şansımız olur

Wideband kullanmak Türkiyede yeni yaygınlaşmaya başlayan bir olay ben Türkiyede wideband kullanmaya başlayan ilk 10 insan arasına girdiğime inanıyorum birçok wideband gördüm Aem, innovate, zeixtronic, Motec, FJO, PLX, NTG açık konuşmak gerekirse

1-Motec
2-Aem, Fjo
3- innovate NTK vb.

olarak size sıralayabilrim bunları genelde sensorleri bosch tur Motec inkini Hatırlayamıyorum şuanda ama sanırım oda bosch AEM ve FJO genelde benim tavsiye etttiğimdir çünkü hem kullanım kolaylığı hemde fiyat açısından ideal aşağı yukarı $600- $700 civarlarında olurlar Motec hariç aem FJO gayet hızlıdır diğerlerine göre ben aem kullanıyorum çok memnunum ve 7/24 arabamnda takılı..

Copyright: Oz` (TechTurkey)

Arama butonunu kullanırsan sevinirim.

trequal
08-02-2008, 22:08

....Maf sensoru hava filitresinden hemen sonra bulunur çekilen havanın miktarını ölçer ve Map sensoru gibi ECU ya bilgi gönderir Ecu da buna göre avansını ve benzin verme miktarını ayarlamaktadır. Extradan Hava sıcaklığınıda ölçmektedir ....

[/LIST]

bazıları miktarını bazıları kütlesini ölçer....

clioGT
30-04-2008, 10:19
egt ve afr sensörünün bağlanması gereken en ideal yer neresi?

mertk
01-05-2008, 10:24
bilgiler için tesekkurler oz'

grkm
01-05-2008, 10:40
egt ve afr sensörünün bağlanması gereken en ideal yer neresi?

EGT aslında her bir piston için ayrı ayrı ölçülmeli. Mümkün olduğunca yanma odasına yakın bir yerden okumak gerekir ama oraya yaklaştıkça işin zahmeti artıyor ve kullanılcak malzemenin dayanıklılığı zorlaşıyor. Turbo bir arabada , manifoldu bozmadan en temiz koyabileceğin yer Downpipe ın üst kıvrımsız kısmı. Buradan okuyacağın değerin , motorun içinde 150-200C fazlası olacağını göz önünde bulundurabilirsin :icon_tup:

Aynı şekilde AFRyi de turboya yakın bir yerlerden okuman sağlıklı olur.

sülüman
01-05-2008, 10:44
peki afr ve egt ne işe yarıyor

clioGT
01-05-2008, 19:35
EGT aslında her bir piston için ayrı ayrı ölçülmeli. Mümkün olduğunca yanma odasına yakın bir yerden okumak gerekir ama oraya yaklaştıkça işin zahmeti artıyor ve kullanılcak malzemenin dayanıklılığı zorlaşıyor. Turbo bir arabada , manifoldu bozmadan en temiz koyabileceğin yer Downpipe ın üst kıvrımsız kısmı. Buradan okuyacağın değerin , motorun içinde 150-200C fazlası olacağını göz önünde bulundurabilirsin :icon_tup:

Aynı şekilde AFRyi de turboya yakın bir yerlerden okuman sağlıklı olur.

egt için turbodan hemen sonra bağlanabilecek uygun yer var...
fakat afr için kitapçığında yazan turbodan 16'' sonra bi yere yerleştirmem doğrultusunda... 40 cm e tekabul ediyor bu da... bende kat var 30 cm filan sonra kattan sonra mı takmam mantıklı yoksa kattan hemen evvel mi?

grkm
02-05-2008, 00:22
peki afr ve egt ne işe yarıyor

AFR yani AIR/FUEL RATIO . Yukarıda Cem arkadaşımız, wideband konusunda bunu açıklamış. AFR yi Wideband ile okuyoruz :icon_tup:

EGT ise EXHAUST GAS TEMP. yani Egzoz gazı sıcaklığı demektir. Pistonun sıcaklığını görmemizi sağlar. Böylece modifiye ettiğimiz aracın ne kadar sağlıklı yürüdüğünü görebiliriz. Bu iki gösterge, aşırı beslenmiş yada yüksek sıkıştırmaya sahip araçlar için olmazsa olmazlardandır.

outlaw
03-05-2008, 20:23
peki widebandde hangi rakalamlari görmek saglik cercevesi icinde olmaktir ? mesela dikkat ettigim kadariyla, o rakamlarin cevresindeki yesil,sari ve kirmizi isiklar var sanirim bunlar olabilecek duruma göre konulmus yani 10.5 ile 12.9 arasi yesil (yanlis hatirlamiyorsam) bu durumda max 12.9 görmek saglikli mi ? 13 den sonra sariya geciyor.her arabanin kendi rakamlarimi vardir yoksa bu rakamlar her arabada aynimidir ? bu konuda beni aydinlatirsniz sevinirim.

cem
03-05-2008, 20:52
peki widebandde hangi rakalamlari görmek saglik cercevesi icinde olmaktir ? mesela dikkat ettigim kadariyla, o rakamlarin cevresindeki yesil,sari ve kirmizi isiklar var sanirim bunlar olabilecek duruma göre konulmus yani 10.5 ile 12.9 arasi yesil (yanlis hatirlamiyorsam) bu durumda max 12.9 görmek saglikli mi ? 13 den sonra sariya geciyor.her arabanin kendi rakamlarimi vardir yoksa bu rakamlar her arabada aynimidir ? bu konuda beni aydinlatirsniz sevinirim.

Bu konuları detaylıca başka konularda konuşmuştuk , şu 2 konuyu inceleyebilirsiniz ;

Afr ,
http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=6718

Zengin , fakir durumu ,
http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=7877

outlaw
03-05-2008, 22:15
hmm teşekkürler gözden kaçırmışım...

firat_07
05-11-2008, 07:22
benim tps sensörüm arızalanmıştı ve yenisi ile degişitirdik ama pozisyon ayarını beceremediler araç çogu zaman 1 devirle 3 bin devir arasında geziyo bu arada araç vti kardeşim yardımını bekliyorum

mancolog
05-11-2008, 23:44
guzel bilgiler .

mahmutb-16
27-12-2008, 10:19

Depodaki buharlaşan benzin sıvı hale getirerek tekrar depoya veren sistemi kontrol eder.

Manifold basıncı sensoru (manifold absolute pressure/MAP)
Map sensor ne işe yarar ?

Bu sensor manifold basıncı miktarına göre ECU'ya veriler göndermektedir. Ecu da buna göre avansını ve benzin verme miktarını ayarlamaktadır. MAf sensoru Manifolt üstünde bulunur Yada 1 hortum ile manifolddan vacum alınıp bir yere monte edilir.

MAF Sensoru (Mass airflow sensor)

Maf sensoru hava filitresinden hemen sonra bulunur çekilen havanın miktarını ölçer ve Map sensoru gibi ECU ya bilgi gönderir Ecu da buna göre avansını ve benzin verme miktarını ayarlamaktadır. Extradan Hava sıcaklığınıda ölçmektedir

Knock sensor (vuruntu sensoru) Nedir ?
Vuruntuu istenmeyen şekilde yanma sonucu olusur.Vuruntu sensörü volt ile çalışır ve vuruntu hissetigi anında motoru direk safe moda geçirir.
TPS Sensor = Throttle Position sensors = Gaz kelebegi sensörleri
Gaz kelebek sensorunun amacı kelebeğin nekeadar açık olduğunu ECU ya volt şeklinde vermesidir bunun sayesinde Gaz kelebeği düzeltmelerini ECU kolaylıkla yapabilir. Bazı map ve maf olmadan single throttle olarak yapılan arabalarda (genelde Yarış amaçlı) tps Map ın görevini görebilir.
IAC Valve (idle air control Valve) = Rölanti Regulatörü
Motor sabah çalıştığında ve seyir halindeyken dururken kelebek tamamen kapandığında rolantide durmasını düzenlemekte görevlidir

CKP sensor ((Crankshaft Position) Krank mili konum sensoru)
Crankshaft Position sensoru krankın açısını belirler verdiği bilgiler doğrultusunda ateşleme ve püskürtme zamanları için Ecu ya bilgiler verir.

Camshaft Position Sensor TDC sensor Diyede geçer

Camshaft Position sensor araba çalışmaya başlamadan Cranking (marş) esnasında önce ateşleme sırasının düzgün olması için Ecu ya bilgiler verir(ecu için :))

Coil On PLug (COP) = Tek Tek bobinli ateşleme
boboinli ateşelem Buji pipolarının üstünde bobinlere sahip arabalar vardır her bujinin 1 bobine sahip olduğu arabalar bu tip arabalara coil on plug arabalar denir bu tip arabalarda buji kablosu bulunmaz

Distribütör nedir? neişe yarar?
Bir çok distiribütorlu araçta distiribütor içinde CKP TDC sensoru bulunur bunlar ecuy a bilgi gönderir extradanda Tek bobinli arabalardır distribütörün içinde tevzi makarası bulunmaktadır bu tevzi makarasının amacı endüksiyon bobininden gelen yuksek gerilimi sirasiyla bujilere buji kabloları tarafından yollayan parcadır.

AIT (Air intake temperature) = Hava Giriş ısı sensoru
İçeriye çekilen/basılan havanın sıcaklığını ölçer. Ve ecu ya o şekilde düzeltmeleri yapmasında yardım eder

ECT (Engine Coolant Temp) = Motor Su sıcaklığı
Motor suyu sıcaklığını ölçer ve ecu ya o şekilde düzeltmeleri yapmasında yardım eder özellikle soğukken çalışmada.

BARO sens (Barometric Pressure sensor) barometrik basınç sensoru
Atmosferik basıncı ölçer ve Ecunun ona göre benzin avans düzeltmelerinde yardımcı olur

SAFC & VAFC (Super Air Flow Converter & Vtec Air Flow Converter)
Map olan yada Maf olan arabalarda Map yada Maf a bağlanarak orjinal gelen değerleri değiştirerek benzin kısıp açmaya (belirli bir limitte çok değil) yarıyor.
kesinlikle avansa mudahale etmez. Dolaylı yoldan mafı yada mapkı kıstığın yada açtığın için avansıylada biraz oynamış oluyoruz. YurtDışında Adıda AFC hacks tir.

bena map ve maf sensorleri hakkinda biraz bilgi verirmisiniz mesela degerlei nasil degistirebiliriz 106 gti map veya maf sensoru varmi?

mahmutb-16
27-12-2008, 10:21
map veya maf sensorlerinin orijinal degerleri nasil degisir nasil baglanti kurulur?

zuupermen
09-03-2009, 20:05
bilgiler icin tesekkurler :) gercekten yararlı bilgiler

yasintezcan
12-03-2009, 22:48
bilgiler için teşekkürler, herkese lazım olacağından eminim:)

capri
28-03-2009, 23:51
egt için turbodan hemen sonra bağlanabilecek uygun yer var...
fakat afr için kitapçığında yazan turbodan 16'' sonra bi yere yerleştirmem doğrultusunda... 40 cm e tekabul ediyor bu da... bende kat var 30 cm filan sonra kattan sonra mı takmam mantıklı yoksa kattan hemen evvel mi?

kattan sonra bir yere yerlestirmenin okuyacagın degeri tamamen değiştirecegini sanıyorum zira kat eksoz gazından oksijen sensörünün okuyacagı bazı elementleri cevre kirletmemek adına tutan bir cihazdır.bu durumda degeri şiddetle muhtemel sürekli fakir olarak okursun.

dragstar
29-03-2009, 00:37
106 gtıda map sensörü var sadece

Murat
19-04-2009, 22:26
faydalı konu thx.

BoraRS
21-04-2009, 14:48
Özgün üstat bu sensör hakkında çok şey duydum. Hatta kendi arabamda da iki defa bozuldu yeniledim. Ama yine de usta ağızdan duymak isterim;

Oksijen Sensörü tam olarak ne yapar ve gerçekten de arızalı olduğu durumlarda aracın performans ve yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiler mi?

Tşk.
Bora

senna
21-04-2009, 15:10
adı üzerinde takılı bulunduğu yerdeki(egzoz) oksijen miktarına göre aldığı bilgileri voltaja çevirerek ecuya gönderir oda gerekli karışımı yeniden ayarlar aldığı sinyale göre belirli bir voltaj aralığında çalışır, bozuk olduğunda yanlış sinyal gönderecek buda motorun çalışmasını engelleyecek karışımı diğer değerleri düzgün ayarlayamacak, bozuk olduğuunu ya üstündeyken diagnose chiazları ile anlayabilirsiniz eğer bozuksa, bazen bozuk olsada hata vermeyebilir fakat yanlış ölçer her voltaj değeri belirli değeleri ifade eder, yani çalışması aslında bir eğri üzerinde olur grafiğe dökülürse, çalışma süresi kullanılan yakıt gibi etkenler çalışma hassaslığını bozarsa hata vermeyebilir fakat yanlış bilgiler gönderir buda performansı tüketimi emisyonları oldukça etkiler

BoraRS
21-04-2009, 15:42
Ben de O2 sensörümü elimdeki RS Tuner cihazı ile okuyorum. Grafiğe döküldüğünde oldukça iniş çıkışlı bir grafiğe sahip olması gerekiyormuş.

Bozuk olduğunu bazı durumlarda arabanın sağlıksız gitmesinden de anlayabiliyordum ancak uzman ağzından netleştirmek istedim.

Teşekkürler.
Bora

senna
21-04-2009, 15:48
inişli çıkışlı derken şöyle aslında, sensorun okuması ile voltaja döktüğü değerler lineer veya lineere yakın olmalı

mesela böyle genelde böyle bir eğri yakalamak zor oluyor sensörlerde

http://bmw.e30tuner.com/images/articles/econo1/bmw003.png

bu wideband bir sensor narrowband değil yanlışlık olmasın o anlamda ama narrowband ise sensorunuz oda buna yakın çalışması gerekir çalışma aralığında fakir yada zengin kısmı hariç

oda buna benzer yapıda sanırım

http://www.better-mileage.com/sense.gif

BoraRS
21-04-2009, 15:56
Tamam bendeki alttakinden. Eğer arızalı ise Voltaj veğeri sürekli 400 de sabit kalıyor. Çalışmaya başladığı zaman alt grafikteki eğilimi sürekli aşağı yukarı doğru çizmeye başlıyor.

Zaten bozuk ise araç yığılma yapıyor. Fakat duyduğuma göre özellikle VW lerde bu sensörlerden ya 2 ya 3 tane varmış ve fiyatları da dudak uçuklatan cinsten. Bozulursa kötü.

senna
21-04-2009, 16:00
yeni nesil otomobillerde değişik bölgelerden ölçme yapıyor bildiğim kadarıyla,

tabi eğer bozuksa bu direk sizin motor içindeki karışım dengenizi bozacak buda performansı direk etkileyecek:)

BoraRS
21-04-2009, 16:01
Alfa Romeolardaki alt kısımda duranın fiyatı 2.000 YTL imiş. Motor yaksan bu kadar acıtmaz :) Küçücük sensör 2 milyar:)

senna
21-04-2009, 16:04
olabilr:) sensorlerde modelleine göre farklılıklar içeriyor üstündeki kaplamalar seramikler vs

MiaMi
21-04-2009, 16:22
Peki bende bişey merak ediyorum ortalama 20.000 km dir arabam yağ eksiltiyor piste çıktığımda veya yoğun rollingte bir günde ortalama 300-400 ml. yağ eksiltiyorum tabi buda egsoz ile dışarı atılıyor. Zaman ile oksijen sensörümün üstünde okumasını engelleyecek madde kurum vs. birikirmi. Bu sensörü temizlemek gerekirmi gerekli ise kimyasalla temizlenirmi örneğin tiner veya ucucu başka kimyasallar.

senna
21-04-2009, 16:37
sensör üzerinde kurum yada yada yanmış yağ nedeniyle çıkan değişik bileşenler sensörün ömrünü kısaltabilir bunada dikkat etmek gerekir

Oz`
21-04-2009, 20:29
öncelikle sensorun bozulduğu zaman ancak sabit bir değer görebilirsin. aam bozuksa yada yanlış ise ancak widebandın varsa ordan anlarsın yadaaa araban silkelemeye teklemeye çok yakmaya baslar kabaca böyle anlarsın :)

BoraRS
22-04-2009, 14:14
Özgün üstat sana başka birşey sormak istiyorum. Geçen bir arkadaşımdan birşey duydum. Arabayı 2 veya 3. viteste redline' a kadar getirip (kesiciye sokmadan ama) sonra gazı kesip arabanın kendi gazıyla 1500 devirlere kadar kendi kendine yavaşlamasını bekleyin ve bunu bir iki defa yapın diyor. Arabanızın gidişinin ne kadar farkettiğini göreceksiniz gibi birşey diyor. Bunun mantığı nedir?

senna
22-04-2009, 14:22
belki benzin yakışı kurum vs için söylenmiş bişey olabilir ama çok bir etki olacağını sanmam ,Özgün'de cevaplar gelince

KMR2-GT
25-04-2009, 17:04
öncelikle sensorun bozulduğu zaman ancak sabit bir değer görebilirsin. aam bozuksa yada yanlış ise ancak widebandın varsa ordan anlarsın yadaaa araban silkelemeye teklemeye çok yakmaya baslar kabaca böyle anlarsın :)

ben o2 yı degıstım tpsnın bozuk oldugundan emınım ama tps nın fısını cekmeme ragamen araba rolantıde ara ara tıtreme yapıor.egzos patırdama yapıor sureklı araba çiğ atıor.

suan orj bujı takılı deıl zfr ıle baslayan bı bujı takılı gene ngk ama.nedenı bu olabılır mı.

gazın tepkısıde dusuor.ama perf da bısı yok hata cok ıyı dıyebılırım araba

KMR2-GT
26-04-2009, 01:07
güncel çekelim

ecumen
27-04-2009, 18:55
turbo ve atmosferik araçların oksijen sensörleri birbirinden farklıdır.normal standart sensörlerde çıkış voltajı inişli çıkışlı ac akım grafiğine sahiptir.uzun süre yatan fazla kullanılmayan yada kısa mesafe kullanılan araçların oksijen sensörleri tembelleşir yani beyine sinyali biraz geç iletir buda sağır bir gaz tepkimesine yol açar.bir kaç gün içerisinde sensör çalışırken nasıl grafik çiziyor videoya çekip siteye ekleyeceğim.

KMR2-GT
27-04-2009, 19:02
bende soruma cevap alabılırmıyım

ecumen
27-04-2009, 20:00
sorun için sensörün çalışmasını cihazla incelemek lazım.patırdama patlatma şeklinde oluyormu.

KMR2-GT
28-04-2009, 13:00
her iki şekildede evet.her zaman olmamakla bırlıkte gza basıp cektıgımde cok sıddetlı patlıor.sankı araba fakirde gibi

MeeTHoT
02-06-2009, 19:29
ben arabamda yaşadığım bu sorunu daha öncede paylaşmıştım ama hala sonuç alamadım.Aracım yüksek devirde kullandığın zaman ve zorladığın zaman arıza ışığı yakıyor bir süre sonra stop edip tekrar çalıştırınca sönüyor.birkaç defa honda servisini götürdüm bilgisyara bağladılar ITB sensöründe hata veriyor servisini açıklamasıda orjianl hava filtresini takmam gerektiği bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz...Bu arada aracım civic si sai var şu anda üzerinde

cem
02-06-2009, 20:12
Konularına baktım ITB sensor degil onun adı , IAT sensor onun dogrusu ,
aracının manifolduna bakarmısın şöyle boşta duran bir parça varmı ?

yuvarlak içinde olan parça ;

http://i43.tinypic.com/99o2tz.jpg

http://i40.tinypic.com/2hzqqkg.jpg

MeeTHoT
02-06-2009, 22:39
tamam sabah bir bakayım fakat ne olacak orası boştaysa

cem
03-06-2009, 20:18
IAT sensoru o.

drn106
28-02-2010, 01:53
öncelikle bu değerli bilgiler için teşekkürler, sayenizde bir şeyler öğrendim.

sensör konusuna değinmişken uzun zamandır muzdarip olduğum bir sıkıntıyı paylaşmak istiyorum..

106 GTI ile ilgili bi sıkıntım var, 1998 model, 130 binde..

arac tam 2 senedir bende, ve aldigim günden beri bi problem var... yazın olmayan kışın olan bi problem..

araç soğukken aracı calıstırınca, hava cok soguksa direkt stop ediyor, tekrar calistirip gaza basmak zorunda kaliyorum...

hava cok soguk degilse, tekleyerek 1-2 dakika calisiyor, bu sırada motor arıza lambasi yaniyor, 1-2 dakika sonra düzeliyor, motor ariza lambasi sönüyor..

eğer kendi kendine düzelmesini beklemeyip de gaza basarsam 2500-3000 devirde; 10 saniye basmam yetiyor, 2 dakika beklememe gerek kalmadan, egsoz birden açılıyor, devir normal değere fırlıyor, motorun sesi düzeliyor, tekleme kesiliyor ve arıza lambası sönüyor...

bu problem icin yaklasik 6-7 ustayla görüstüm hicbiri bisey bulamadi.. aküyü degistik, sarj dinamosunu degistik, antifrizi degistik, bujileri degistik, ama problemi cözemedik..

ben bu problemin bi sensörden kaynaklandığını düşünüyorum ama hangisi ???

fikirlerinizi alabilir miyim

fsunnetci
01-03-2010, 11:53
Güzel va faydalı bir paylaşım böyle bilgi ve paylaşımların devamını dilerim...:D:icon_tup:

merruse
01-03-2010, 14:10
Narrow band O2 sensörünün sinyal çıkışı bunun gibi birşey. En azından benim arabadakiler böyle :)

http://www.fordist.com/mertol/mondi/SC/osc1.JPG

Narrow band sensörlerde voltaj değeri 0.2 ile 0.8 arasında değişir. Eğer sensör bozuksa osiloskopla baktığınızda ECU dan gelen 0.45 V referans voltajını okursunuz sadece.

Üç tip oksijen sensörü var.
- Narrow band (Zirconium): 14 ile 15.3 arasındaki AFR değerlerini okuyabilir sadece. Closed loop ta çalışırken bu sensör ile karışım ayarlandığından euro 3-4 araçlar için yeterlidir. (hani amerikalıların OBD dediği araçlar varya onları kastediyorum)
- Wideband: Teorik olarak 8 ile 22 arasındaki değeri okuyabilirsiniz. Çıkışı lineerdir.
- titanyum oksid narrow band sensörler. Bunlar genelde arazi araçlarında falan kullanılıyor. Birde ilk çıkan BMW m52 motorlarda falanvar. Bunlar narrow band sensörler aslında ancak referans voltaj alıp çalışırlar. Egzosttaki oksijen miktarına göre iç dirençleri değiştiğinden oksijen sensörünün çıkışındaki gerilim değişir.Buna göre ECU karışım oranının stoichiometric değerde (benzin için 14.7/1 AFR ) olup olmadığını anlar.

Turbo araçlarla atmosferik araçların sensör yapıları farklı falan değil. Narrow band olan turbo arabalarda gördüm. Wide band olan atmosferik araçlarda var. Her ikisini aynı anda kullananda var. Örneğin Honda accordların v6 motorlu 3.0 lt olanlarında katalitikten önceki sensör wideband, katalitikten sonraki sensör ise narrow band sensör. Bu tamamen kullanılan ECU nun yapısına bağlı.

Sinyalin tembelleşmesi diye birşeyde olmaz. Eğer aşırı zengin karışım gelirse narrow band sensörlerin karışımı uzuyor.

Sensöre 2 bin lira isteyen lavuğuda direk pataklayın..

merruse
01-03-2010, 14:15
öncelikle bu değerli bilgiler için teşekkürler, sayenizde bir şeyler öğrendim.

sensör konusuna değinmişken uzun zamandır muzdarip olduğum bir sıkıntıyı paylaşmak istiyorum..

106 GTI ile ilgili bi sıkıntım var, 1998 model, 130 binde..

arac tam 2 senedir bende, ve aldigim günden beri bi problem var... yazın olmayan kışın olan bi problem..

araç soğukken aracı calıstırınca, hava cok soguksa direkt stop ediyor, tekrar calistirip gaza basmak zorunda kaliyorum...

hava cok soguk degilse, tekleyerek 1-2 dakika calisiyor, bu sırada motor arıza lambasi yaniyor, 1-2 dakika sonra düzeliyor, motor ariza lambasi sönüyor..

eğer kendi kendine düzelmesini beklemeyip de gaza basarsam 2500-3000 devirde; 10 saniye basmam yetiyor, 2 dakika beklememe gerek kalmadan, egsoz birden açılıyor, devir normal değere fırlıyor, motorun sesi düzeliyor, tekleme kesiliyor ve arıza lambası sönüyor...

bu problem icin yaklasik 6-7 ustayla görüstüm hicbiri bisey bulamadi.. aküyü degistik, sarj dinamosunu degistik, antifrizi degistik, bujileri degistik, ama problemi cözemedik..

ben bu problemin bi sensörden kaynaklandığını düşünüyorum ama hangisi ???

fikirlerinizi alabilir miyim

Birden fazla sebebi olabilir.
1- Arabanız kütleyi doğru hesaplayamıyor/ölçemiyor. Dolayısı ile enrichmentları doğru veremiyor olabilir. Bu IAT yada MAF/MAP sensörü bozuk olduğunda karşınıza çıkar genelde.
2- Rölanti valfiniz doğru çalışmıyor olabilir.

drn106
01-03-2010, 19:51
Birden fazla sebebi olabilir.
1- Arabanız kütleyi doğru hesaplayamıyor/ölçemiyor. Dolayısı ile enrichmentları doğru veremiyor olabilir. Bu IAT yada MAF/MAP sensörü bozuk olduğunda karşınıza çıkar genelde.
2- Rölanti valfiniz doğru çalışmıyor olabilir.

Çok teşekkür ederim,

normal zamanda rölantimde bir problem yok, rölantide dengesizlik, stop etme gibi problemler yaşamıyorum.. sensörlerden olduğunu düşünmekteyim..

106 GTi 'da MAF sensörü yok diye biliyorum, MAP oldugunu biliyorum, IAT var mi yok mu bilmiyorum.. eger sorun bu sensörlerdense bunun temizliği var mıdır ? yoksa degişmesi mi gerekiyor acaba ?

saygılar.

merruse
01-03-2010, 21:10
IAT her şartta olmak zorunda. İster MAF olsun isterse MAP IAT olmadan ambiente temperature ölçemeyeceği için havanın kütlesini doğru hesaplayamaz. Dolayısı ile olmaması imkansız. Open air olan sensörlerde bile temizlik gerektiğini hiç duymadım. Bozulmuş olabilir sadece.

Rölanti valfini göz ardı etmeyin. Üzerinden katran çıkan valfim bile olmuştu zamanında.. Tabi gaz kelebeğinizin falan temiz olduğunu varsayıyorum..

drn106
01-03-2010, 21:21
Tekrar teşekkürler bilgiler için, IAT dediğiniz sensör, birinci sayfada IAC olarak geçen mi ?

Cahilliğimi bağışlayın da rölanti valfi tam olarak neresi oluyor ?

http://i180.photobucket.com/albums/x241/joe106gti/32.jpg

mesela bu resimde rölanti valfi neresi ?

merruse
01-03-2010, 22:55
Yukarıdaki resimde en alttaki kırmızı 3 sensors yazan IAT olması lazım. Üst sağdakide IAC. Üst soldaki kırmızı dairenin içerisinde kalan bağlantı ise kelebeğin ısıtıcısının soketi.
Gördüğüm kadarı ile IAC throtle'ın üzerine monteli. Muhtemelen PWM ile çalışan stepper falandır.
Yeşil yazının hemen solunda kalan şey TPS. Beyin şemasına göre gaz kelebeğinin ısıtıcısı var. Eğer IAT sensörün sağlam ise o ısıtıcının bozulmuş olma ihtimali yüksek. IAT den gelen veriye göre havanın soğuk olduğunu anlayacağına göre bu ECU, eğer hava soğuk ve IAT sağlamsa o ısıtıcı bozuk demektir. Yok IAT çalışmıyrosa zaten sorun belli. :)
Ucuz olan IAT olduğu için onunla başlamakta fayda var.

IAT yi ölçmenin bir yoluda söküp sıcak suya daldırıp direnç değerinin değişip değişmediğini ohmmetre ile kontrol etmek. İllede yenisini almanız gerekmiyor.

IAT ile IAC farklı şeyler. Biri ısıyı kontrol ediyor diğeri rölantide motora giren havayı..

Y99 .. Idle air control (IAC) valve
B25 .. Intake air temperature (IAT) sensor
В147 .. Throttle position (TP) sensor
R10 .. Throttle body heater

Bu arada adamın gaz kelebeği leş gibiymiş :)

ECU nun dış bağlantı şeması bu.
http://img209.imageshack.us/img209/9954/106gtibeyinemasuw9.jpg

drn106
02-03-2010, 00:11
Açıklamalar için tekrar teşekkür ederim, o zaman şunu söyleyebilirim heater olarak gösterdiğiniz kısma giren soket sürekli yerinden cikip duruyordu, ustama ne işe yaradığını sormuştum bilmemişti, ve ne yazik ki ustam benden habersiz orayı japon yapıştırıcıyla yapıştırmış, (bu olaydan sonra bir daha oraya gitmedim :) )

şimdi sökemiyorum.. acaba sıkıntı soketten mi kaynaklaniyor bilmiyorum, ve zannedersem heater sökülecek bir parça gibi görünmüyor ? (eğer soketin girdiği demir parçaysa) bu durumda yeni gaz kelebeği mi gerekecek..

merruse
02-03-2010, 09:10
Çalışmadığım yerden sorma cevap veremem.. Elektrikler kesildi sular gitti diye kıvırırım sonra :)

selcukkoylu
02-03-2010, 18:58
bu gaz kelebeği ısıtıcısını ilk defa duydum.her arabada olmak zorundamı?
neyi ısıtıyo?
niye ısıtıyo?
ms ile kullanırsak ms in ısıtıcı çıkışı varmı?

drn106
02-03-2010, 21:40
ben de ilk defa duydum :) ama gerçekten şemada öyle geçiyor..

ms ne anlama geliyor bu arada ?

Kağan Celep
03-03-2010, 01:53
yararlı bir paylaşım olmuş teşekkürler.

merruse
03-03-2010, 09:14
Her arabada yok. Genelde kuzey ülkeleri için üretilen modellerde falan olur. Bize gelen araçlarda olmaz.

Serkan VTEC
03-03-2010, 19:41
Çok faydalı bir paylaşım teşekkürler.

ilkay325i
10-03-2010, 23:59
Paylaşım İçin Teşekkürler

pitstop
12-03-2011, 23:21
Yeni bi topic açmadan önce bi konuları kurcalayım dedim.En yakın konu bunu buldum arızamla ilgili olarak.2001 wrx kullanıyorum.Araç yüksek devirlerde 6500-7000 e dayandığında arıza lambası yakıyor ve bu arıza lambası cum position sensor olarak arızayı bildiriyor.Bazen araç bi kaç saat soğuduktan sonra bazen öbür gün sabah kendiliğinden sönüyor.sensörü yeni taktığımız halde bunu tekrar ediyor.Devirleri yavaş yavaş dönüp hızlandıktan sonra yani bu lambayı yaktırmadan 4.vitesin sonlarında araç kendini kasıyor bu sefer 6000 devirlerde veriyor gene arızayı.Araca bu ay bazı parçalar ekleyeceğimizden dolayı,avans ayarı şu an kısık.Avansı kıstırmadan öncede bu problemi yapıyordu.Daha önce bi gece bu arıza lambasını yaktı,biz gene aracı zorladık bu arada 1.ve 3. bobinlerim gitti ve bobinleri yenilemek zorunda kaldım.Acaba bunuda bu arıza lambasımı tetikledi.Yabancı forumları biraz inceledim ve bazısı oksijen sensörünün bunu tetikleyebilceğini,bazısı krank ve egzantrik sensörlerini aynı anda sıfırlamanın daha faydalı olduğunu,hatta volandan olabileceğini dahi söyleyenler var.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

MeeTHoT
14-03-2011, 21:12
benim aracımda rolanti problemi var araba ilk çalıştığında normal ısındıktan sonra 2000 devirde çalışıyor bazende düşüp yükseliyor devir sürekli sizce sorun rolanti motorundanmıdır veya nedendir?

emrestone
09-06-2011, 14:17
106 gti aracım var kelebek üzerinde para gibi bır parca var kelebek ısıtıcısı oldugunu ögrendım. ne işe yarar görevi nedir.? soketi cıktıgından beri benzin sarfiyatım düştü :) o olmazsa ne olur bilen varmı acaba :)

E0041
29-07-2011, 01:01
Knock sensör voltaj çıkışı yapıyor fakat çıkardığı voltaj max. nedir ? (atıyorum max 1 volt)

vuruntu yokken vermesi gereken değer nedir ? (atıyorum 0,1v)

vuruntu sınırdaysa vermesi gereken nedir ? (atıyorum 0,5v)

vuruntu anında verdiği değer nedir ? (atıyorum 1 volt)

bunları ölçen biçen araştıran varmı acaba ? voltaj olarak cevap verecek birisinin duacısı olurum :)

cem06
29-07-2011, 01:17
0-5v arası calısır ama voltage log alsanda isine yaramaz bildigim kadarıyla
frekans aralıgı 6-15khz. kulaklık lazım log icin Gizzmo Kmon - Pro-Tuner Knock Monitor / Sensor System, GIZZMO Electronics Ltd, GZM-G0001 - Tuner Tools, the inside line (http://tunertools.com/proddetail.asp?prod=GZM-G0001)

E0041
29-07-2011, 11:20
o zaman daha farklı sorayım apexi lerde bilirsiniz knock değeri gösterir bu değer en fazla kaç olabilir

sitede dünya kadar yazılım yapan insan var ama knockla pek ilgilenmiyorlar heralde :)

kkursat01
21-07-2012, 21:05
Bilgi için teşekkürler