PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.2 tsi manifoldum çatladı yardım...

_AS_
25-01-2012, 11:30
2011 27bindeki Leonumun rolantideki hafif teklemesini
bujileri bobinleri oksijen sensörünü değiştirdikten sonra bir türlü çözememeleri sonucu doğuş esenyurt motorumu açtı ve manifoldum çatlak çıktı. Fabrikasyon hatası dediler manifoldla beraber turbo siparişide verdiler.( garantiden değişecek hepsi)
Buyrun fotoğraflar
http://d1201.hizliresim.com/t/t/22wy3.jpg
Çatlağı net bir şekilde görebilirsiniz üstte.
Silindir krank fotoğraflarını falanda koyuyorum bilen arkadaşlar bakıp durumları vs normal mi diye yorum yaparlarsa sevinirim.
http://c1201.hizliresim.com/t/t/22x16.jpg
http://d1201.hizliresim.com/t/t/22x1t.jpg
http://e1201.hizliresim.com/t/t/22x2j.jpg
http://e1201.hizliresim.com/t/t/22xlm.jpg
http://b1201.hizliresim.com/t/t/22xmk.jpg
Bu da turbo pervanesi. salyangozun içindekini çekemedim ama durumu bununla aynı.
http://b1201.hizliresim.com/t/t/22xn1.jpg
http://e1201.hizliresim.com/t/t/22xpc.jpg

Bu fotoğraflara bakarak durum hakkında yorum yaparsanız sevinirim. Bana manifold dışında herşey normal denildi.
Ayrıca bu rolantideki çok hafif(langır lungur değil belli belirsiz) iki ileri bir geri çalışmayı manifoldtaki çatlak sebep olabilir mi?

Şimdiden teşekkürler:)

hakotech
25-01-2012, 11:34
resımlerıne bakarak bısey anlasılmaz..manıfoldun catlak bı o gorunuyo evet,zaten fabrıkasyon hata oldugunu solemısler,degıstırırler devam edersın..aracın kac km'de..

Osman Bahadır
25-01-2012, 11:35
Manifolddaki çatlak rölantideki düzensizliğe sebep olur.

Temizleyip incelemeden diğer parçalardan fotoğraflardan pek birşey anlaşılmaz. Ama bir sorun görünmüyor.

Umarım herşeyi garanti dahilinde, ücretsiz yapıyorlardır.

_AS_
25-01-2012, 11:54
Herşey ücretsiz yapılıyor evet:) 27binde şuan aracım.

ibooo
25-01-2012, 11:56
iyide motoru neden açtılar?

hakotech
25-01-2012, 12:01
iyide motoru neden açtılar?

bende onu anlamadım bro,baska bıseydenmı kaynaklanıyo dıye bakmıs olabılırler ama 27 bın km'de arabayı sokmusler.. :S

_AS_
25-01-2012, 12:09
Aynen sorunu bilmedikleri için sökmüşler sıra sıra manifoldtaki çatlağıda hemen göremediler diye komple sökmüşler büyük ihtimal. Ya da manifold başka yerlerede zarar verdi mi diye bakmışta olabilirler.
parça pinçik görünce motoru tansiyonum düştü zaten eskisi gibi toplanır ins.

maliilhan
25-01-2012, 21:28
ağa geçmiş olsun bence sandık motor iste hakkın var 27 000 km de ki aracın ayar tutmaz bi daha

_AS_
25-01-2012, 21:34
Toplandıktan sonra ki garantisini verdiler ki zaten garantide araç en ufak bir sorun çıkarsa sandığı sipariş edersiniz almanyadan dedim "tabi ki içiniz rahat olsun o konuda ama şu durumda prosedür gereği açmaları gerektiğini" söylediler.
Bakıcaz artık ama şu durumda ben sıfır motor istiyorum desem takıcaklarını pek sanmıyorum.

maliilhan
25-01-2012, 21:37
ilginç olan manifold nasıl çatladığı kocaman bir çatlak montaj esnasında görmemeleri imkansız hadi hayırlısı bakalım

_AS_
25-01-2012, 21:42
Çatlak büyük değil aslında fotoğrafta zoomlamışlar baya ama sıfırken yoktu bu büyük ihtimal sonradan bir şekilde oluştu.

997TT
25-01-2012, 22:18
Mutlaka MOTOR DEGISIMI ISTEYIN!!!
Sakın toplatmayın...
Ayrıca 27.000km pıstın ve subablardakı kurumu gorunce,kullandıgımız benzıne yıne KUFUR ettım!!

extrem_015
25-01-2012, 22:30
motor dağıtmaları saçma olmuş yepyeni arabayı yazık etmişler neyse...

PunisherKP
25-01-2012, 22:54
alla alla gecmis olsun kardesim husseyin abi isini bilir korkma sen

_AS_
25-01-2012, 22:58
Herkeze teşekkür ederim. Kafam allak bullak oldu :) yarın tekrar bir gidiyim ben.

_AS_
25-01-2012, 22:58
alla alla gecmis olsun kardesim husseyin abi isini bilir korkma sen

Hüseyin abiye güvenip götürdüm zaten ama şu motor açmaları canımı sıktı çok.
Garantiyide uzatıcam 4 seneye olmaz bu böyle.

PunisherKP
25-01-2012, 23:02
Hüseyin abiye güvenip götürdüm zaten ama şu motor açmaları canımı sıktı çok.
Garantiyide uzatıcam 4 seneye olmaz bu böyle.

kardesim garanti uzatma kac lira sordun mu bende uzatmayi dusunuyorum husseyin abi uzatma diyor bir ise yaramiyor diyor fakat dusunuyorum ayni zamanda ... sendeki sanssizlik olmus biraz binde bir gorulcek olay sana cikmis ama garanti var sonucta soyle birsey ver motor sokuldugu icin sende ayrica toplaninca onada ayri bir garanti verilicektir icini rahat tut o konuda bnm bi tanidigin 2.0 fr i oyle motor kirdi onada sandik gelmedi sokuldu hersey yeniden toplandi ve yapilan isleme ayriyetten 2 yil garanti verildi ben alicaktan araci da annem 55 bin yaziyo diye takometrede karsi cikti :) aslinda araba sifir olmustu da anlatamadik

fangio
25-01-2012, 23:05
Bu motoru açma prosedürleri hakkında bilgi edinebilir misiniz? Ayrıca sandık motor hangi hallerde talep edilirmiş bir sorun bence...

_AS_
25-01-2012, 23:09
kardesim garanti uzatma kac lira sordun mu bende uzatmayi dusunuyorum husseyin abi uzatma diyor bir ise yaramiyor diyor fakat dusunuyorum ayni zamanda ... sendeki sanssizlik olmus biraz binde bir gorulcek olay sana cikmis ama garanti var sonucta soyle birsey ver motor sokuldugu icin sende ayrica toplaninca onada ayri bir garanti verilicektir icini rahat tut o konuda bnm bi tanidigin 2.0 fr i oyle motor kirdi onada sandik gelmedi sokuldu hersey yeniden toplandi ve yapilan isleme ayriyetten 2 yil garanti verildi ben alicaktan araci da annem 55 bin yaziyo diye takometrede karsi cikti :) aslinda araba sifir olmustu da anlatamadik

1200 küsür TL dediler bana garanti uzatmak için. aracın 18inci ayı dolmadan yapılması gerekiyormuş.
Motor toplanınca ekstra garanti uzatabilirler doğru yanlız sandık motor gelincede aynı şekilde uzatılılır bence:)
Babam yurt dışında yarın gelirse cuma onla da gidebilirim konuşmaya tekrar talep edicem sıfır motor ama bu durumda toplanıp en ufak bir sorun çıkarsa kafayı yerim arabayıda yakarım orada:)

_AS_
25-01-2012, 23:14
Bu motoru açma prosedürleri hakkında bilgi edinebilir misiniz? Ayrıca sandık motor hangi hallerde talep edilirmiş bir sorun bence...
Teknik ekip gelmiş manifold açıldıktan sonra dediklerine göre ve sökün motorun diğer parçalarınada bakın demişler bunlarda sökmüş. Prosedürleri bu sanırsam. Niye gerisini söktünüz diyorum kontrol etmemiz lazımdı diyorlar.
Sandık motor ne şekilde talep ediliyor bilmiyorum ama bloktaki hasarlarda falan geliyor sorgusuz sualsiz büyük ihtimal.

BlackEmperor
25-01-2012, 23:17
Mutlaka MOTOR DEGISIMI ISTEYIN!!!
Sakın toplatmayın...
Ayrıca 27.000km pıstın ve subablardakı kurumu gorunce,kullandıgımız benzıne yıne KUFUR ettım!!

buna yapılacak bişey var mı katkı benzeri ürünler kullanarak ?

PunisherKP
25-01-2012, 23:42
1200 küsür TL dediler bana garanti uzatmak için. aracın 18inci ayı dolmadan yapılması gerekiyormuş.
Motor toplanınca ekstra garanti uzatabilirler doğru yanlız sandık motor gelincede aynı şekilde uzatılılır bence:)
Babam yurt dışında yarın gelirse cuma onla da gidebilirim konuşmaya tekrar talep edicem sıfır motor ama bu durumda toplanıp en ufak bir sorun çıkarsa kafayı yerim arabayıda yakarım orada:)

kesinlikle haklisin bu manzarayi gormek hosuna gitmemistir bi konus bakalim sende haklisin kardesim :icon13:

Rabbit33
26-01-2012, 21:05
Kesinlikle motor iste ayar tutturamazlar dünya kadar parça sökülmüş ,bu senin hakkın ben de yağ eksiltiyor diye şikayette bulundum motor açıp piston değiştirelim dediler, sırf bu yüzden istemedim,sıfır motor geldi sonunda .

_AS_
27-01-2012, 16:57
Bugün doğuş otomotive hem mektup olarak hem telefon olarak şikayetimi ilettim yeni motor talep ettiğimi söyledim. İlgileneceklerini ve geri döneceklerini söylediler.
Merakla bekliyoruz sonucu:)

berkay_aydin
27-01-2012, 17:06
Benim anlamadığım neyin ayarını tutturamıyorlar ? Siz sandık motor talep edin ama oldu ki kabul etmediler, yeni toplanan motorun sıkıntısı olacağını zannetmiyorum..

Dodoo
27-01-2012, 17:24
Büyük geçmiş olsun, çok sinir bozucu bir durum gerçekten.. Cevaplarını merak ediyorum açıkçası talebiniz için..

Spook
27-01-2012, 17:25
Araçta yazılım varmıydı ?

_AS_
27-01-2012, 17:42
Bende merak ediyorum ne cevap vereceklerini gelişmeleri burada yazıcam.

Bu arada araçta yazılım yoktu herşey stock durumda.

Spook
27-01-2012, 17:46
Bu çatlak kronik chip sonrası ufak turbolarda yüksek basınc kullanımı ile oluşanlara çok benziyor o yüzden sordum.

Geçmiş olsun

Osman Bahadır
27-01-2012, 17:51
Ya beyler abartmayın. Motor dediğimiz şey komple döküm değil ki açılınca kaynakla tutturulsun da ayarı tutmasın... Sıradan sanayi ustasından bahsetmiyoruz. Yetkili servis bu. Her bir civatanın ayrı ayrı hangi torkla sıkılacağı bile bellidir. Elle kontrol çoğu fabrikasyon üretimden daha az hata payı içerir. Fabrikada banttan kalıp halinde mi geliyor sanıyorsunuz motoru?

Ha tamam, alabiliyorsa alsın sıfır motor. Hatta sıfır araba alsın. Ne ala, ne güzel olur. Bedavaya yenilemiş olur. Ama nedir şu "tornavida dahi değse istemezük" muhabbeti çözebilmiş değilim. Hadi sıradan insan bilmez etmez de burası bir teknik forum. Siz yapmayın bari... Birçoğumuz kendi imkanlarımızla motor topluyoruz. O zaman biz hepten atalım çöpe.

evolander
28-01-2012, 09:40
geçmiş olsun arkadaşlarında belirttigi gibi keşke sandık motor koysalar arabaya
ama toplasalarda inan bi farkı olmıcak
bugune kadar toplanan onca motor var sıkıntı olsa kimse toplatmaz
ama ben sonuna kadar hakkınızı aramanızı ve ksrşılıgını almanızı isterim.

dragstar
28-01-2012, 10:23
1.2 tsi 4 silindirmiş ben 3 silindir diye tahmin ediyordum :D

Geçmiş olsun, bence arabanın değişimini talep edin,

bu zaman rektifiyeden vazgeçip motoru değiştirelim diyecekler sizde arabanın fiyatı düşücek motor değişimi veya rektifiyesi kabul etmiyorum diyin

almanyaya ve doğuş genel merkeze mail atıp, tüketici insan hakları mahkemesine başvurcam diyip, şarlayabildiğiniz kadar şarlayın,

en kötü ihtimalle arabanın değeri düştüğü için size buna karşılık para teklif ederler.

yapıldı denendi başarılı olundu.

Kadyr
28-01-2012, 10:36
Aynen obk bende anlayamadim niye ayar tutmuyormus hem servis yapcak millet disarda bastan yaptiriyor biniyor

Schumi
28-01-2012, 14:27
Bu servis motor ustası yerine kabzımal mı çalıştırıyor (kabzımalları tenzih ederim) ki motor ayar tutmayacak. 1.2 lt minnacık motoru toplayamıyorlar sa kapatsınlar gitsinler orayı. Bir sakin olun. Sanki F10 M5 v8 biturbo makina.

ygtrn
28-01-2012, 22:53
1. foto manifold değildeturbonun egzos salyangozu gibi geldibana, açık olan kapakta wastegate..... çatlak turbo salyangozunda olmasın?

_AS_
28-01-2012, 23:06
1. foto manifold değildeturbonun egzos salyangozu gibi geldibana, açık olan kapakta wastegate..... çatlak turbo salyangozunda olmasın?

Yok hayır çatlağı kendim de gördüm manifold un içinde ufak bir açılıp kapanan kelebek var onun kapattığı delikte çatlak var.
Turbo ile herhangi bir alakası yok.

Bu arada motoru toplasınlar veya toplamasınlar.
Benim şikayetim yazılı metinde de geçtiği üzere rolanti dengesizliğidi
bujiler değişti düzelmedi
bobinler değişti düzelmedi
kalitesiz benzin tırıvırısı yaptılar benzini boşaltıp kendi benzinlerini koydular düzelmedi
oksijen sensörü değişti düzelmedi.

Bunların hepsi neredeyse yapıldı denilip yollandıktan sonra geri götürdüğümde ortaya çıktı. Sorunun giderilemediği servis çalışanlarınca onaylandı ve bende aracı bıraktım.

Şimdi bu rolanti dengesizliği için. Manifold u kontrol etmeden önce komple motoru indirirmisiniz?
Bana dedikleri manifold u gördük sorunu bulduk ama "kontrol amaçlı" bütün motoru indirdik.
Bana göre ise bir hata yaptılar ya manifoldu sökmeden (ki teknik olarak 1.2 tsi da bu mümkün mü tam bilmiyorum) motoru parçaladılar.
Ve ya manifoldta ki çatlağı görmeden motorun içine doğru devam ettiler. Bu benim için bir hatadır ve sebepsiz yere motorum indi parçalandı.
Doğrudur eskisi gibi olabilir belki ama benim sıkıntısız motorum bana göre bir hata sonucu açıldı ben bunun hakkını arıyorum.
Sonuç olarak ben bu aracı satarken motorumun indiği vs gözükücek bunun değer kaybı noldu?
Mantıklı olan manifoldtaki hasarı bulup durmaktır. Ya da beni aramaktır biz hasarı bulduk ama kontrol etmek istiyoruz motoru indiricez diye onay almaları gerekir bence.
Bu yüzden de sıkıntısı olmayan bir motoru açtıkları için yeni motor talep ettim. Eminim burada ki çoğu kişi de bunu yapardı zaten.

dragstar
28-01-2012, 23:11
Bu servis motor ustası yerine kabzımal mı çalıştırıyor (kabzımalları tenzih ederim) ki motor ayar tutmayacak. 1.2 lt minnacık motoru toplayamıyorlar sa kapatsınlar gitsinler orayı. Bir sakin olun. Sanki F10 M5 v8 biturbo makina.

Şuayb abi vag gurup komple olarak servis politikasını sadece parça değiştirmekden yana yönlendirdi,

servisten parça kodlarında ciddi azalmalar oldu, mesela şanzıman daki 3. vites senkromençi diye bişey yok komple şanzıman var, tamir etmek yerine parça değiştirmek hedefleri

böylelikle servislerin teknik donanımları, ustaların eğitimleri, parça stok gibi maliyetlerde ciddi azalmaya oldu, bu yöntemide diğer firmalar uygulamaya geçirmeye çalışıyor

ondan servis ustası yerine kabzımal çalıştırıyor haklısın :D usta yok;)

mesela ben çok servis biliyorum şanzımanı tamire veya motoru rektifiyesini dışarıda sanayideki yerlerde yaptıran

Schumi
28-01-2012, 23:22
E hadi dediğin gibi olsunda kabzımalada adamlar motor açtırmazlar ki. Direk değiştirirler di. E bunlar sırf kapağı sökmek ile bile kalmamışlar. Direk pistonları felan almışlar dışarı. Kontrol etmek değil bunların niyeti direk motor yapmak.

_AS_
28-01-2012, 23:26
E hadi dediğin gibi olsunda kabzımalada adamlar motor açtırmazlar ki. Direk değiştirirler di. E bunlar sırf kapağı sökmek ile bile kalmamışlar. Direk pistonları felan almışlar dışarı. Kontrol etmek değil bunların niyeti direk motor yapmak.

Sorunu olmayan motorun neyini yapıyorlar neyini niye söküyorlar neyini kontrol ediyorlar ben bunu anlamıyorum işte:)
Manifoldtaki çatlağı görürsün durursun sorunu bulursun siparişi geçersin. Benim şikayetim yağ yakma çekişten düşme kopresyon azlığı vs olsa tamam indir.
Şikayetim sadece rolantide devir göstergesinde bile belli olmayan sadece durduğumda ayak frende iken iki ileri bir geri sarsmayı hissettiğim motor kaputunu açınca direkt olarak duyduğum bilgisayarda arıza kaydı bile vermeyen fakat silindir değerleri bölümünde bariz şekilde gözüken bir sorundu.

dragstar
28-01-2012, 23:31

ben kendilerinin dağıtmış olduğundan bile şüphe ederim,

geçenlerde bende servisde garantiden tork convertörümü değiştirttim ama zor oldu, hem derdimi anlatmak hem ikna etmek:D

egeturbo
29-01-2012, 09:22
benzinli araçlarda çok sık rastlanan bi problem turbolu araçlar için konuşursak .Benzinli turbolu araçlarda özellikle turbonun wastegate tahliye yerinde ve salyangozun içerisinde egzoz tarafında hep bu tarz çatlaklar meydana geliyor.Kötü yakıt ve yüksek egt den meydana geliyor

aviator35
29-01-2012, 10:41
geçmiş olsun, inşAllah problemsiz olur toplanması

bond777
29-01-2012, 19:14
gecmis olsun, umarim istedigin gibi hallolur, biraz ugrastiricaklari kesin...

onur_S
30-01-2012, 13:10
ayar tutmama gibi bişey olacağını bende sanmıyorum,bu rolantide ayarsızlık nasıl oluyor bende de yeni yeni basladı soguklarda,anlık bi cok ufak titrer gibi yapıyor,arkadasın insigniası da yapıyormus.yoksa daha büyük bir titrememi?

Osman Bahadır
30-01-2012, 13:28
ayar tutmama gibi bişey olacağını bende sanmıyorum,bu rolantide ayarsızlık nasıl oluyor bende de yeni yeni basladı soguklarda,anlık bi cok ufak titrer gibi yapıyor,arkadasın insigniası da yapıyormus.yoksa daha büyük bir titrememi?

A3'ünün motoru 1.6 MPi 102 hp 8 valf, meşhur hitler motor ise bu bahsettiğin arada bir rölantide sarsıntı gayet normal. O motorun karakteristiğinde var bu.

onur_S
30-01-2012, 14:29
A3'ünün motoru 1.6 MPi 102 hp 8 valf, meşhur hitler motor ise bu bahsettiğin arada bir rölantide sarsıntı gayet normal. O motorun karakteristiğinde var bu.

yok hitler motor değil 1.4t,sanki bişey düzenli olarak kontrol ediliyormus gibi cok az bi titretiyor ibreden anlasılmıyor rolantinin azcık dustugu yazın yoktu bu durum

_AS_
30-01-2012, 16:00
yok hitler motor değil 1.4t,sanki bişey düzenli olarak kontrol ediliyormus gibi cok az bi titretiyor ibreden anlasılmıyor rolantinin azcık dustugu yazın yoktu bu durum
Söylediğiniz gibiydi bende ki titremede. Arada yokluyor. Bilgisayara bağlatın aracı arıza kaydı olmasa bile rolanti devrini ve silindirleri görmek istiyorum diyin.
4 silindirde ekranda ayrı ayrı olarak gözüküyor. Hepsinin 0 olması lazım bende 1. ve 4. silindirlerde 60 70 lere çıktığı oluyordu. Ama ibreyi bile kımıldatmayacak bir titreme bu.

Bu arada teşekkür ederim herkeze.

onur_S
30-01-2012, 16:12
Söylediğiniz gibiydi bende ki titremede. Arada yokluyor. Bilgisayara bağlatın aracı arıza kaydı olmasa bile rolanti devrini ve silindirleri görmek istiyorum diyin.
4 silindirde ekranda ayrı ayrı olarak gözüküyor. Hepsinin 0 olması lazım bende 1. ve 4. silindirlerde 60 70 lere çıktığı oluyordu. Ama ibreyi bile kımıldatmayacak bir titreme bu.

Bu arada teşekkür ederim herkeze.

anladım block 20 diyorsun sanırım,ben gecen bakmıstım yazılımlı oldugu için max -3 cekiyor.o da üst devirlerde.cok az bi titreme var,dikkatli olunca anlasılıyor.ama -60 lara cekmiyor geri.süreklimi titriyor seninki benimki bazen 30 sn de bir yapıyor kontrol eder gibi.kapı altı aydınlatmasından anlasılıyor biraz kısıyor valfler kontrol ediyor gibi bişey sanki

_AS_
30-01-2012, 16:25
anladım block 20 diyorsun sanırım,ben gecen bakmıstım yazılımlı oldugu için max -3 cekiyor.o da üst devirlerde.cok az bi titreme var,dikkatli olunca anlasılıyor.ama -60 lara cekmiyor geri.süreklimi titriyor seninki benimki bazen 30 sn de bir yapıyor kontrol eder gibi.kapı altı aydınlatmasından anlasılıyor biraz kısıyor valfler kontrol ediyor gibi bişey sanki

Benimkinde aydınlatmaları falan kısmıyor hiç sadece fren pedalına dokunduğumda hissediyordum iki ileri bir geri şekilde 10 sn içinde 2 3 kere yapıyordu. - gözükmüyordu bende direk 30 40 olarak çıkıyordu. Çok nadir olarak sıfır oluyor sonra gene başlıyor. Devir göstergesi oynamıyor aracı tanımayan anlamaz zaten ya da kaputu açıp dinlemesi lazım.

07jetta
28-03-2012, 23:17
Bir sonuc çıktımı acaba? Bir solukta okudum 1.2 bendede mevcut şüpheleniyorum.