PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Xdrive nedir ?

Erdem K.
26-01-2012, 09:03
Arkadaşlar, sahibindende bmw x3 2.0d 2005 model araç ile bmw x3 xdrive 2.0d arasında bariz fiyat farkı oluyor. sahibindendeki teknik özelliklere baktığımda ikisinin de 4 çeker olduğu fakat yakıt ve hp değerlerinin xdrive'da daha iyi olduğu gözüküyor.

Benim merak ettiğim 2005 model x3 2.0d (xdrive olmayan) 4 çeker midir değil midir?

x3'lerin önden çekeri de var mı? xdrive'ın +'ları net olarak nelerdir ?

konu hakkında bilgi sahibi bmw severler bildiklerini paylaşırsa memnun olurum:icon_tup:

herkese keyifli forumlar...

Emir-Sb3R
26-01-2012, 09:08
önden çekiş zaten yoktur olsa olsa arkadan itiş olur ama yok diye biliyorum , mesela e53 x5lerde de x-drive diye birşey yok ama 4 çeker , quattro gibi 4matic gibi isim koymak istediler heralde yenilerde :D

Parsia
26-01-2012, 09:11
benim bildiğim xdrive, bmw'nin 1,3,5 ve 7 serilerinde kullandığı awd sisteminin adıdır. x3'te eğer gerçekten xdrive'lı ve xdrive'sız modeller varsa demekki biri rwd veya fwd diğeri de awd'dir. tam emin olmamakla birlikte bu sonuca vardım ben kendimce.

Erdem K.
26-01-2012, 09:16
benim bildiğim xdrive, bmw'nin 1,3,5 ve 7 serilerinde kullandığı awd sisteminin adıdır. x3'te eğer gerçekten xdrive'lı ve xdrive'sız modeller varsa demekki biri rwd veya fwd diğeri de awd'dir. tam emin olmamakla birlikte bu sonuca vardım ben kendimce.

aynen bu şekilde tereddütteyim :) yani xdrive quattro gibi 4 çeker sembolü ise xdrive olmayanlar rwd veya fwd mi oluyor :confused:

darkmoon
26-01-2012, 09:17
x terimi varsa 4 çekerdir ... binek olsun suv olsun fark etmez.. x varsa 4 den çekerdir..

x-drive ise akıllı 4 çeker sistemidir zor koşullarda xDrive sayesinde güç, güce en çok ihtiyaç duyan aksa aktarılır.

Erdem K.
26-01-2012, 09:18
önden çekiş zaten yoktur olsa olsa arkadan itiş olur ama yok diye biliyorum , mesela e53 x5lerde de x-drive diye birşey yok ama 4 çeker , quattro gibi 4matic gibi isim koymak istediler heralde yenilerde :D

aslında heybetinden ve isminden dolayı e53 kasa oluyor sanırım 2003 model x5 3.0d bakınıyordum fakat fiyatları çok dengesiz olduğundan ucuz etin yahnisi yenmez misali x3 2.0d 'lere bakınmaya başladım :) xdrive ve xdrivesız x3 2.0dizel seçenekleri arasında 4 çeker olarak farklılık yoksa süper olur...

Erdem K.
26-01-2012, 09:21
x terimi varsa 4 çekerdir ... binek olsun suv olsun fark etmez.. x varsa 4 den çekerdir..

x-drive ise akıllı 4 çeker sistemidir zor koşullarda xDrive sayesinde güç, güce en çok ihtiyaç duyan aksa aktarılır.

süper yorum çok tşk ederim:) yani x1-3-5-6'ların hepsi dört çeker, benzinli/dizel farketmez, xdrive olursa akıllı 4 çeker oluyor.:icon_tup:

peki xdrive'lı x3 2.0d almaya değer mi, 4 çeker akıllı olmasa ne gibi dezavantajı olur. xdrive'sız x3 2.0d'lerde pot falan var mı çekişi manuel olarak değiştirmek için :soru: (çok soru oldu kusura bakmayın :) )

darkmoon
26-01-2012, 09:31
bizim sitede bir arkadaşda 3.30 xi var e46 kasa fazla samimiyetim yokdur ancak sabah işe giderken merhaba merhaba geçen aylarda bana teleflex yada prins lpg taktırıcağını iyi bildiğim bir yer olup olmadığını sormuşdu bildiğim kadarı ile aracı Full+full dü ve fabrika çıkışı m paket+harmann dı.. hiç 4 çeker sistemi nasıl diye sormadım.. denk gelirsem sorarım ona..

ahmetbaha-drs
26-01-2012, 09:44
BMW xDrive - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_xDrive) yardımcı olur sanırım sana.
X1'lerin hepsi xdrive değil buarada,sadece arkadan itiş olanlarıda mevcut.

darkmoon
26-01-2012, 09:53
BMW X1 - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_X1)

All sDrive models are rear wheel drive, while xDrive models are all wheel drive.

burda anladığım sanırım isteğe bağlı 4 çeker oluyor normalde arkadan itiş..

Eworen
26-01-2012, 09:53
süper yorum çok tşk ederim:) yani x1-3-5-6'ların hepsi dört çeker, benzinli/dizel farketmez, xdrive olursa akıllı 4 çeker oluyor.:icon_tup:

X1 de ;
Xdrive (awd) da mevcut
Sdrive (rwd ) da mevcut

turbo&quattro
26-01-2012, 10:04
Bunu bende soracaktim iyi oldu konu.

e9x 3.28i ( x drive ) ve 3.28 xi arasindaki fark nedir ? :)

ferad
26-01-2012, 11:10
X terimi Bmw markasinda 4x4 u ifade eder 1 zamanlar e30 325ix ler vardi 4x4

aniL43
26-01-2012, 11:13
Bunu bende soracaktim iyi oldu konu.

e9x 3.28i ( x drive ) ve 3.28 xi arasindaki fark nedir ? :)

abi ikiside dört çeker ama

xi normal dört çeker

xdrive akıllı dört çeker galiba

is coupe (before i)
S is sport (BTW it normally comes AFTER the i, not before)
L is long wheel base (before or after, year depending)
X is all wheel drive (before)
t is compact, for the most part (can also be turbo, but hasn't been for years)

darkmoon
26-01-2012, 11:15
tekrar ediyim

x bmw de 4 den çeker demekdir.. mercedesde bu 4 motion dır audide quatrodur.. bmw dede x dir..

eğer motor nosundan sonra x yada xi yazıyorsa o araç 4 den çekerdir..

x drive bmw nin akıllı 4 çeker sistemidir zor koşullarda xDrive sayesinde gücü en çok ihtiyaç duyan aksa aktarır sistem
kısaca yükü sürücüden alır akıllı sistem kendi ayarı yapar ..

bg_cano
26-01-2012, 11:45
Valla benim bildiğimde x drive olanlarda araç sürekli 4 çeker de oluyor diğer düzlerinde ise ihtiyaç kaldığında devreye giriyor gibi biliyorumm ??

Erdem K.
26-01-2012, 12:04
X1 de ;
Xdrive (awd) da mevcut
Sdrive (rwd ) da mevcut

X1 almıycam:) X3'lerle ilgileniyorum ama X3 için de bu durum söz konusu mu o zmn:beuj:

sitede X3 2.0d sahibi arkadaş yok mu acaba:)

xdrive olunca akıllı dört çeker olduğunu, duruma göre güç dağılımını kendisinin yaptığını anladık. fakat xdrive olmayan X3 2.0d'ler rwd mi awd mi önemli nokta bu :confused:

Erdem K.
26-01-2012, 12:06
yeni kasa x3'lerde xdrive olmayanları yok dolayısıyla böyle bir ikilem de söz konusu değil ama 2.ellerde özellikle 2005 modellerde fiyat farkı oluyor ciddi anlamda ? xdrive olmayan X3 4 çeker değilse almaya değmez :)

darkmoon
26-01-2012, 12:13
benim kankam da vardı eski x3 den çok kötüydü hiç beğenmemişdim oda hanımına aldı hanımı bile beğenmedi aracı 6 ay sonra satmışdı yenileri şimdi güzel olmuş ama eskilerini tavsiye etmem ne malzeme kaliteli ne donanımı iyiydi benim arkadaşın x3 de..

ygtkrmdnz
26-01-2012, 14:22
xdrive bmw nin tüm x araçlarında olduğu gibi 4 çekerdir fakat ,

ilk olarak x6 ile sunulan x drive da tek fark, zor durumlarda güç dağılımına göre aracın torkunu farklı tekerlere dağıtmasıdır.

belki böyle daha açıklayıcı olur :D

HvqQuC_8VrM

Erdem K.
26-01-2012, 15:09
arkadaşlar xdrive'ın ne olduğunu öğrendik, bilgi paylaşan arkadaşlar için çok tşk ederim.
Sorum şu; xdrive yazmayan X3 2.0d'ler kesinlikle 4 çeker midir? özellikle ve sadece X3 için bu soruyu soruyorum, bilen-emin olan varsa paylaşırsa sevinirim...

Erdem K.
26-01-2012, 15:12
benim kankam da vardı eski x3 den çok kötüydü hiç beğenmemişdim oda hanımına aldı hanımı bile beğenmedi aracı 6 ay sonra satmışdı yenileri şimdi güzel olmuş ama eskilerini tavsiye etmem ne malzeme kaliteli ne donanımı iyiydi benim arkadaşın x3 de..

acaba analog klimalı falan mıydı arkadaşınızınki:beuj: benim gördüğüm cam tavalılar e46 kasalar ile içi hemen hemen aynı gibi ve hoştu ama tabiki sadece fotolardan bakabildim:)

ygtkrmdnz
26-01-2012, 15:14
E83 kasa kodlu 2003–2010 arası üretilen modeller 4x4

F25 kasa kodlu 2010 ve üzeri modeller Xdrive

darkmoon
26-01-2012, 15:14
Evet wikipediadada yazıyor x3 lerde x5 lerdeki 4 çeker sistemi kullanılmış..

"BMW announced that it would employ a new four-wheel drive system to power it and the X5, a system marketed as xDrive that would intervene transparently to the driver before the driver was aware of instability."

BMW X3 - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_X3)

darkmoon
26-01-2012, 15:22
acaba analog klimalı falan mıydı arkadaşınızınki:beuj: benim gördüğüm cam tavalılar e46 kasalar ile içi hemen hemen aynı gibi ve hoştu ama tabiki sadece fotolardan bakabildim:)

benim diyiceğim şeyler wikipedia dada yazıyor

zaten x3 ün ilk üretilen serisinde e46 kasadaki malzeme kullanıldı.. şu andakidede büyük ihtimal e90 kasanın malzemesi vardır..

ilk seri x5 lerdede e39 kasa 5 kasanın parçalarını kullandılar.. o yüzden gördüğünüz 3 kasaya benzemesi çok doğal. :) ben parça malzeme kalitesini beğenmemişdim çok plastik parça vardı koltuklar kumaşdı ve çok kalitesiz duruyordu.. genel bir kalite zayıflığı vardı benim için tabi başkasının hoşuna gidebilir bilemem.

Erdem K.
26-01-2012, 15:42
yorumlarınız ve aradığım cevabı verdiğiniz için çok tşkler arkadaşlar :icon_tup: