PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : egzoz ara borularının çaplarının büyütülmesi hakkında ?

polo34
28-12-2007, 03:45
aracım polo 1.6 8v de raceland marka 4-2-1 header var, çapı büyük ihtimalle 51mm, sonrasında kat iptal susturucusu var, sonrasında çapı 51mm olan orta susturucu var, en sonda da çapı 48mm olan sebring son susturucu var, ara borular orjinal, çapları 45mm, araçta dereceli egzantrik mili ve chipte var, şimdi ben aracı biraz daha gıdıklamak için apexi neo ve wideband afr aldım,

- ara boruların çapını büyüteyim diyorum, 48mm mi 51mm olsa iyi olur sizce?

- boru malzemesi için ne kullanmalı? özel birşey var mı? paslanmaz çelik ?

- mümkün olduğunca düz mü gitmeli?

- supersprint'in orta susturucu yerine benim araç için çapı 45mm olan ara borusu var, ama polonun 1.4 16v 100hp lik model için 50mm, polo 6n gti 120hp lik modeli için de 50mm lik ara borusu var, güç arttıkça çap artıyor biraz galiba, benim de araç 90-95hp var, orta susturucu yerine ara boru kullanmak güç verir mi? hangi çapta olmalı? ses çok artar mı? sanayide ss ara borusuna benzer birşey bulunabilir mi?

http://www.supersprint.it/homeuk.htm

- atmosferik arabada boru çapı artınca geri basınç düşeceği için alt devirlerde biraz güç kaybı olur, buna karşın üst devirlerde güç artar, gücü alabilmek için de gazı köklersin dolayısıyla fazla yakır yakarsın da deniliyor, boru çapını artırsam alt devirlerdeki güç kaybını apexi neo ile halledebilirmiyim?

- ses çok artsın istemiyorum, şu an 3000 devre kadar ses yok, sonrasında ses artıyor, beni çok rahatsız etmesede alışık olmayanlar sesi fark ediyor

tecrübelerinizin sonuçlarını bekliyorum, teşekkürler şimdiden...

Mr.K
28-12-2007, 05:28
kendi gorusumu ve deneyimimi paylasiiim aracim 1.2 punto 16 v son susturucu olarak sebring oval cikisli dtm kullaniorum orta susturucum yerinde duruo kat yok suanda memnunum normal bi ses var ancak 45'lik komple maniflttan sona kadar duz boru cektiimde asiri asiri asiri bi sesle karsilastim alt devirler 3000'e kadar max.. biras dustu ama atiorum mesela 3.vitesi zor cevirirdim 4ude oyle ama bu 2vitesi cok hizli cevirmeye baslamistim sonrasinda ***** polis amcalarri rahtsiz etmeye baslayinca ortayi taktim polo hakkinda bi bilgim yok ama ses konusunda en azindan bilgin olmasini saglayabildiysem n mutlu bana..

bu arada orta susturucuyu soktuun zmn daha dorusu komple duz boru olduu zmn illaki bi ivmelenme sagliyo..tecrube etttim yaziorum:)

polo34
28-12-2007, 05:50
benim anlamadığım supersprintin orta boru olayı, onu takınca ses artmıyor mu artıyor mu acaba? orta susturucu iptalinin sesin aşırı yükselmesine neden olacağını biliyorum, buna karşın supersprint de sesli egzoz yapmaz pek, çelişki oluyor benim için biraz, sesli olduğu zaman sitelerinde "for racing use only" yazıyor

M3CSL
28-12-2007, 10:53
51 ıdealdır;)
boruyu genışletmek ses artısı yapmaz gibibişiy... en çok orta artırır sende bılıosun...
spor orta susturucu ısı çozer...

polo34
28-12-2007, 13:02
zaten orta susturucu spor tipte ed performans marka, 106gti larda kat iptal borusu olarak kullanılıyormuş, biraz uzun ama orjinal orta susturucumla aynı uzunlukta ama kazan çapı azıcık dar ve iç çapı 51mm ...

senna
28-12-2007, 14:50
seçim senin aslında birazda eğer sadece yüksek devir yürümek istiyosan büyütebilirsin daha agresif sekilde tabi alt devirler ciddi şekilde etkilenicektir bu durumdan mümkün olduğuunca düz yada geniş açılarla ilerlemek iyi olur malzeme olarak seçiminize bağlı yinede güzel bi paslanmaz çelik ve güzel bi kaynak uzun süreli kullanım için iyi olucaktır

usta olarak İskender'i tavsiye ederim:)

alt devirlerdeki güç kaybı tamamen silindir içinde olan olaylardan dolayı kaynaklanıyo sizin durumunuzda piggy back tarzı bişi ile map yeniden bi gözden geçirilirse belki biraz daha iyileşr fakat eskisi gibi olamaz

benim kendi terchiim sizin söyledikleriniz arasından 51mm dir

Muharrem C.80
20-02-2008, 20:25
peki poloya 51mm celik header 4-2-1 fiyat nedir? bunu iskenderde yaptırsak nekadara mal olur tahmini fiat söyleyebilirmisiniz

VWci
21-02-2008, 05:58
zaten 51mm dediginizin ic capi 50 mm felan..

crazydog
21-02-2008, 13:55
bnm clıoda 1.6 8v kat ıptalı orta susturucu ıptalı war borularda 45mm lık sondada otto war sesı sen dusun :)
smdı yakalamısken bende sorım bnde 51mm mı yapmalıyım bı turlu cıkamadım ısın ıcınden ortaya tekrar susturucumu taksam fln dıede dusunuorm ne onerırsınız ortaya fln fılan

Sixinc.unbuffed
21-02-2008, 23:20
bnm clıoda 1.6 8v kat ıptalı orta susturucu ıptalı war borularda 45mm lık sondada otto war sesı sen dusun :)
smdı yakalamısken bende sorım bnde 51mm mı yapmalıyım bı turlu cıkamadım ısın ıcınden ortaya tekrar susturucumu taksam fln dıede dusunuorm ne onerırsınız ortaya fln fılan

ortaya susturucu takardım, kat iptali varsa benzin kokusundan ve cok az sesten kurtulmak içinde high flow cat takardım.

Sixinc.unbuffed
21-02-2008, 23:22
bu arada bi dip not egsoz sesindeki 3 desibellik artış insan kulagının ikikat daha fazla duymasına neden oluyor, internetteki desibel listelerini ona gore gezebilirsiniz egsozlarda.

Sixinc.unbuffed
21-02-2008, 23:24
aracım polo 1.6 8v de raceland marka 4-2-1 header var, çapı büyük ihtimalle 51mm, sonrasında kat iptal susturucusu var, sonrasında çapı 51mm olan orta susturucu var, en sonda da çapı 48mm olan sebring son susturucu var, ara borular orjinal, çapları 45mm, araçta dereceli egzantrik mili ve chipte var, şimdi ben aracı biraz daha gıdıklamak için apexi neo ve wideband afr aldım,

- ara boruların çapını büyüteyim diyorum, 48mm mi 51mm olsa iyi olur sizce?

- boru malzemesi için ne kullanmalı? özel birşey var mı? paslanmaz çelik ?

- mümkün olduğunca düz mü gitmeli?

- supersprint'in orta susturucu yerine benim araç için çapı 45mm olan ara borusu var, ama polonun 1.4 16v 100hp lik model için 50mm, polo 6n gti 120hp lik modeli için de 50mm lik ara borusu var, güç arttıkça çap artıyor biraz galiba, benim de araç 90-95hp var, orta susturucu yerine ara boru kullanmak güç verir mi? hangi çapta olmalı? ses çok artar mı? sanayide ss ara borusuna benzer birşey bulunabilir mi?

http://www.supersprint.it/homeuk.htm

- atmosferik arabada boru çapı artınca geri basınç düşeceği için alt devirlerde biraz güç kaybı olur, buna karşın üst devirlerde güç artar, gücü alabilmek için de gazı köklersin dolayısıyla fazla yakır yakarsın da deniliyor, boru çapını artırsam alt devirlerdeki güç kaybını apexi neo ile halledebilirmiyim?

- ses çok artsın istemiyorum, şu an 3000 devre kadar ses yok, sonrasında ses artıyor, beni çok rahatsız etmesede alışık olmayanlar sesi fark ediyor

tecrübelerinizin sonuçlarını bekliyorum, teşekkürler şimdiden...

yüksek geçirgenliği olan katalatik tak biraz geri basınç artsın derim. Borularında mümkün olan en az eğimle tasarlanmalı, son susturucu kazanını cok buyuk tutarsan normal kullanımda sesi belki biraz daha kısarsın, ama katsız gezme bence.