PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karda Uygun Lastik Basıncı

redbaron
28-01-2012, 00:35
Karda yada buzda daha güvenli yol tutuş için normalden daha inik lastik mi daha iyi yol tutar yoksa normalden daha fazla hava basınca mı ? nedeniyle açıklayabilirmisiniz? bana daha düşük basınç gibi geliyor.

Arasts61
28-01-2012, 00:48
Karda yada buzda daha güvenli yol tutuş için normalden daha inik lastik mi daha iyi yol tutar yoksa normalden daha fazla hava basınca mı ? nedeniyle açıklayabilirmisiniz? bana daha düşük basınç gibi geliyor.

daha yuksek basınç olması lazım.
lastik basıncı azaldıkça yere basan yuzey artar(lastik gevşeyip yanaklarıda bir miktar yere değdiği için).
bu da lastiğin yere uyguladıgı basıncı azaltır. çünkü yere uygulanan basınç birim alana uygulanan kuvvetle ters orantılıdır. yani aynı kuvveti ne kadar geniş bir alana uygularsanız, basınç o kadar azalır.
ayrıca bunların dışında lastik basıncının artması lastikteki dişlerin birbirine yaklaşmasını ve yapışmasını önlediği için daha iyi tutunma sağlar..

Mr.K
28-01-2012, 00:51
Uygun olan her zaman iyi olandır.Fazlası azı yok bunun :) kışlık lastık var ıse ebatına gore (ölçüsüne) hava basıncı her zaman n idealidir.Az basınc oldugu zaman lastık yere sümük gibi yapışır(patlak yada inik lastıkle rahat ılerlenemedıgıne gore,karda da aynısı gecerlı)düzmantık.

kısacası uygun basınc her zaman en idealidir.Fazla veya az olması arac ıcındekı yüke bağlı olarak degısır sadece(+uzun yol)

redbaron
28-01-2012, 00:52
daha yuksek basınç olması lazım.
lastik basıncı azaldıkça yere basan yuzey artar(lastik gevşeyip yanaklarıda bir miktar yere değdiği için).
bu da lastiğin yere uyguladıgı basıncı azaltır. çünkü yere uygulanan basınç birim alana uygulanan kuvvetle ters orantılıdır. yani aynı kuvveti ne kadar geniş bir alana uygularsanız, basınç o kadar azalır.
ayrıca bunların dışında lastik basıncının artması lastikteki dişlerin birbirine yaklaşmasını ve yapışmasını önlediği için daha iyi tutunma sağlar..

:icon_tup:mantıklı bir açıklama teşekkürler.bende inikken tutunma yüzeyi arttığı için daha iyi yol tutar diye düşünmüştüm.

Arasts61
28-01-2012, 01:11
:icon_tup:mantıklı bir açıklama teşekkürler.bende inikken tutunma yüzeyi arttığı için daha iyi yol tutar diye düşünmüştüm.

rica ederim.

ynsemr
28-01-2012, 01:21
benimde bir sorum olacak.benim fabrikasyon lastik ebatim 195 55 15 ancak suan uzerinde 195 60 15 lastikler var.aracin depo kapaginda normal yukte 33 psi ön arkalar 29 psi yazio.boyle hava bassam lastik ebatindan dolayi yanlis olur mu?

Arasts61
28-01-2012, 01:36
benimde bir sorum olacak.benim fabrikasyon lastik ebatim 195 55 15 ancak suan uzerinde 195 60 15 lastikler var.aracin depo kapaginda normal yukte 33 psi ön arkalar 29 psi yazio.boyle hava bassam lastik ebatindan dolayi yanlis olur mu?

bence olmaz.
hem yanlış olsa da bunun çok önemi olmaz.
lastik soğukken bastıgınız basınç zaten sabit kalmıyorki. hava ısındıkça veya hareket halindeki tekerle beraber sıcaklık ve basınç zaten artıyor. basıncı o kadar da hassas bişey gibi düşünmeye ve kafaya takmaya gerek yok bence..

d.berkay
28-01-2012, 02:16
Arasts61 Hocam güzel açıklamışsınız. Ek olarak.
Genelde çok karlı ve buzlu zeminlerde kullanacaksanız standart ölçüsünden bir numara küçük taban ve bir numara büyük yanak tavsiye edilir. Hatta karlı ralli etaplarına dikkat edin ralli arabalarının üzerinde incecik ve yüksek yanaklı lastikler vardır.
http://www.wrc.com/features/big/090120_snow.jpg
http://thumbsnap.com/i/sFhwJGqj.jpg

Örneğin 215/55/16 için 205/55/16 veya 205/60/16 çok daha iyi olur. Ama genel olarak standart ölçünün dışına pek çıkılmadığından orjinal ebat alınır. Bunun dışında Lastik basıncı zaten çok net olarak ayarlaması oldukça güç bir ayar. Ben yine de üretici tarafından tavsiye edilen basınçta kullanıyorum. Ama düşük kullanmaktansa da basıncın yüksek olması çok daha mantıklı. Hem lastiğin sertliği arttığı zaman kara a tutunması daha rahat olacaktır basınç iletiminin rahatlamasından dolayı. Ama tabi 32 tavsiye ediliyorsa da 35-36 yapmakta mantıklı değil. 32 ise standardı 33 veya 34 yapmak iyi olabilir.

ynsemr
28-01-2012, 02:24
Değerli bilgileriniz için teşekkürler

Osman Bahadır
28-01-2012, 07:40
Yanlış yapıyorsunuz. Ordaki mantığı alıp düz mantıkla diğerine uyguluyorsunuz.

205 taban lastiğe fazla hava basınca 195 taban lastik gibi yere basan yüzeyi azalıp da daha iyi yol tutmaz. Her lastiği kendi ölçüsüne has bir yapısı, kanalları, geometrisi vardır. Siz fazla hava bastığınızda lastiği balon gibi şişirirsiniz. Tamam, basan kısım azalır. Ama su tahliyesini sağlayacak kanalların, yanal kaymayı önleyecek yan sırt dişlerinin bağlantısını yerden kesersiniz. Orta düz kanal kısmı basar ki o da özellikle virajlarda yeterli tutunma sağlayamaz.

Hangi ölçü lastik kullanıyorsanız o lastiğin tavsiye edilen hava basıncını koruyun yeter. Yaz, kış hiç havaları kontrol etmeyin demiyorum. Sürekli kontrol edin. Hatta lastik soğukken kontrol edin ki sapma olmasın. Ama fazla hava basmayın.

Eğer karda tutunma yetersiz geliyorsa ve bunun geniş tabandan kaynaklandığını düşünüyorsanız dar tabanlı bir lastik alın ve ona da olması gereken basınçta hava basın.

Sonuç; lastik basınçlarınızı yaza-kışa göre değil, yüke göre tavsiye edilen basınç değerlerinde ayarlayın.

slhdmr34
28-01-2012, 10:43
bence de lastik havası tavsiye eden degerde kullanılmalı, lastikleri dusuk basıncta kullanmak lastik içi tellerin vs. hasar gormesine, dengesiz ve artan surtunme lastiğin asırı ısınmasına sebep olur, yol tutusu da azalır.

Arasts61
28-01-2012, 11:02

205 taban lastiğe fazla hava basınca 195 taban lastik gibi yere basan yüzeyi azalıp da daha iyi yol tutmaz. Her lastiği kendi ölçüsüne has bir yapısı, kanalları, geometrisi vardır. Siz fazla hava bastığınızda lastiği balon gibi şişirirsiniz. Tamam, basan kısım azalır. Ama su tahliyesini sağlayacak kanalların, yanal kaymayı önleyecek yan sırt dişlerinin bağlantısını yerden kesersiniz. Orta düz kanal kısmı basar ki o da özellikle virajlarda yeterli tutunma sağlayamaz.

Hangi ölçü lastik kullanıyorsanız o lastiğin tavsiye edilen hava basıncını koruyun yeter. Yaz, kış hiç havaları kontrol etmeyin demiyorum. Sürekli kontrol edin. Hatta lastik soğukken kontrol edin ki sapma olmasın. Ama fazla hava basmayın.

Eğer karda tutunma yetersiz geliyorsa ve bunun geniş tabandan kaynaklandığını düşünüyorsanız dar tabanlı bir lastik alın ve ona da olması gereken basınçta hava basın.

Sonuç; lastik basınçlarınızı yaza-kışa göre değil, yüke göre tavsiye edilen basınç değerlerinde ayarlayın.

205 lastiğe olması gerekenden fazla hava basarak 195 tabanlı gibi yapmaya çalışmak doğru değil bence de. ancak lastik içindeki hava miktarının oluşturduğu hava basıncı havaların soğuması ile beraber azalır. bundan dolayı lastiğe hava basarak basıncı eski haline getirmeye çalışmak gerekli.. 205 yerine 195 kullanılması, eğer olmazsa normal hava basılması, yok eğer bunların dışında bir durum varsa hava basıncının normalden az olmasına nazaran fazla olmasının daha iyi olacağını yazmış arkadaş..
bence bunlar doğru..

Parsia
28-01-2012, 11:24
en doğrusu aracın üzerinde belirtilen değerlerde kullanmak. yükünüz fazlaysa 2 veya 4 psi daha fazla basabilirsiniz havayı ama karda daha iyi yol tutar diye az basmak veya çok basmak yanlış bir davranıştır. lastik için belirtilen basınç değeri ve araç için belirtilen basınç değerine göre bir ortalama bulun. genel olarak söylemek gerekirse, 28, 30, 32 psi basılır binek otomobillerde. karda aracınız daha iyi yol tutsun istiyorsanız ince tabanlı kar lastiği satın alın.

997TT
28-01-2012, 11:39
Buzda tabanı daraltmak cok dogru.
WRC de arkadas ornegı vermıs.
Ancak Taze Karda yada kazarak ılerlemede taban daraltmayın.
Yanak daraldıkca PSI ı yukseltın,bunun cok da taban ıle alakası yok.(Kamyon ve yuk tasıma ındeksı ayrı)
Lastıgın kuruda tutunmasıyla,ıslakta tutunması cok farklı mantıkda ılerlıyor.
Surtunme arttıkca,kuruda ıyı tutunur,ıslakta cok kayar ;)
Yanı karda-Buzda fazla havayı o yuzden basıyoruz.
Pıstte lastıgın durumuna gore (kaucuk yapısı-yenı/eskı) %20 ye yakın havayı ındırebılırsınız.
Yagmur lastıgı yanı kullandıgımız yazlık lastıklerın,yagmur dırenjları orta ve topuk bolgesınde,yagmurlu havalarda,%5-8 arası fazla basmak ıyıdır ancak cok basmak balon etkısı yapıcaktır.
Yuksek hızda fazla basabılırsınız,kuru havada.Cunku cok ısınan lastık uzar.
Bu ısın cozumu,12 ay nemı alınmıs hava basmak yanı gaz ıle lastıklerımızı sısırmek,kullanıma gore lastık hava basıncımızı daha parkdan cıkmadan,dogru olctugunu bıldıgımız "kendımıze aıt" hava saatı ıle kontrol etmekdır ;)

CRUEL
29-01-2012, 01:35
az hava basılırsa taban genişler eyw ama unutulan nokta taban genişlerse düşük havayla lastiğin dişleri kayboluyor dişsiz düz bi lastik nekadar geniş olursa olsun karda tutunmaz o yüzden orjinalde ne deniyorsa odur kardada güneşdede eski kafa şahin doğan mantığını yensek fena olmaz:)

Emir_b16a
29-01-2012, 01:37
hava sıcaklığına göre 1 2 bar fazla basmakta fayda var

özellikle karda dişlerin az da olsa ayrılmasına neden olup tutuşu arttırabilmekte

kanashibari
29-01-2012, 12:31

Kesinlikle doğru anlatmışsın. Malesef ülkemizde doğru bilinen bir sürü yanlış bilgi var. Fabrika orj ebat neyi belirlemişse basıncıda belirlemiştir ondan şaşmamak lazım.

TolgaEsentepe
29-01-2012, 12:38
lastik havasını kontrol etme gibi bi alışkanlığım hiç yok ama ara edersem, kışın stnadarttan biraz fazla, yazın standart değerden biraz az basıyorum ben.

Frid
29-01-2012, 13:10
Doğru lastik basıncı ne kadar olmalıdır? - UZMANTV (http://www.uzmantv.com/dogru-lastik-basinci-ne-kadar-olmalidir)

ibratice
29-01-2012, 14:26
lastik havasını kontrol etme gibi bi alışkanlığım hiç yok ama ara edersem, kışın stnadarttan biraz fazla, yazın standart değerden biraz az basıyorum ben.

kısacası lasyik havası değeri araç hızı ve araç ağırlığı yada yükü diyelim havalar bu iki indekse göre ayarlanır tabikki bide senin kullandığın lastiğin üzerindeki yük ve hız indeksine uygun olarak basılır yaz kış yağmur kar bunlar etki değildir.

redbaron
29-01-2012, 19:01
bugün denedim çünkü lastikler çok bitik olmamasına rağmen acayip patinaj yapıyordu ve inik gözküyordu.Fakat lbs uyarısı vermemişti.Mevcut hava basıncı 1.9 bar mış. aracın üzerinde ideal hava basıncı 2.4 bar yazıyordu.Bende ona göre 2.4 bar hava bastım.Bariz patinaj kesildi ve yol tutmaya başladı.lastiğin üzerindeki ideal basıncın en iyi olduğunu öğrendim.zaten sizlerinde dediği gibi o çizelgedede yük arttıkça hava basın yazıyor.

997TT
29-01-2012, 20:29
Yazan Ideal hava basınc ıdeal sartlar ıcın...
Karda ve hızlı kullanırken basıncı %10 artırın ;)