PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor çok soğuyor..

Tunacan
29-01-2012, 17:42
2011 model 85 lik yazılım yapılmış Fluance e biniyorum.
Aracı rampa aşağı 5 viteste kendi halinde bıraktığımda (2-3km lik mesafe) ya da aracı sıkıştırmadığımda içerideki hararet göstergesi seviyesi düşüyor, havalandırma serin üflemeye başlıyor.
Aklıma ilk gelen fanın çok fazla çalıştığı geliyor.
Sizin fikriniz nedir bu konu ile ilgili? Zararı olur mu sizce?

Osman Bahadır
29-01-2012, 17:45
Termostat erken açıyor olabilir. Ama 2011 model arabada termostat arızası olacağını sanmıyorum. Muhtemelen orjinal termostatı erken açmak üzere ayarlanmıştır.

Termostat erken açmasa bile siz fanı çok açıyor olabilirsiniz. Unutmayın ki yokuş aşağı inerken gazdan ayak çekilince yakıt kesilir. Motor zaten soğumaya başlar. Bir de üstüne kalorifer fanı açıksa motor ısısı hızla düşer.

Sonuç; normal bir durum.

Kadyr
29-01-2012, 17:47
aynen bencede normal durum.bende denemiştim.hatta bizim evden çıkınca yokuş ınıyorum 5 dk gibi motor ısınmıyor :)

BurakCengizhanoğlu
29-01-2012, 17:47
Aynısı banada oldu puntoda. Havalar soğuk + rampa aşşağı benzin gitmiyor motora çok normal :)

Tunacan
29-01-2012, 18:58
Teşekkür ettim...

cetinkaya55
29-01-2012, 19:15
Yinede termostadı kontrol ettirmelisiniz,açık kalma ihtimalide olabilir,derim

0M42
29-01-2012, 19:20
Bence termostad sıkıntılı açık kalmış yada tam kapatmıyor olabilir.

sinan-s
29-01-2012, 19:29
Normal gibi durum ama servise bi sormak lazım

cetinkaya55
29-01-2012, 19:45
Termostat erken açıyor olabilir. Ama 2011 model arabada termostat arızası olacağını sanmıyorum. Muhtemelen orjinal termostatı erken açmak üzere ayarlanmıştır.

Termostat erken açmasa bile siz fanı çok açıyor olabilirsiniz. Unutmayın ki yokuş aşağı inerken gazdan ayak çekilince yakıt kesilir. Motor zaten soğumaya başlar. Bir de üstüne kalorifer fanı açıksa motor ısısı hızla düşer.

Sonuç; normal bir durum.

merakımdan soruyorum yani anlamak için; motora yakıt gitmemesi ve veya piston tepelerini soğuması motor bloğunun soğuması ile ne kadar? alakalıdır.

Osman Bahadır
29-01-2012, 19:55
merakımdan soruyorum yani anlamak için; motora yakıt gitmemesi ve veya piston tepelerini soğuması motor bloğunun soğuması ile ne kadar? alakalıdır.

İçten yanmalı bir motoru, yanma odasında gerçekleşen yanma olayı ısıtır. Benzinli bir motorda verim ~%25, dizel bir motorda ~%35 civarındadır. Kalan kısmı ısı olarak açığa çıkar. Bu da egsoz, kalorifer ve radyatörden atılır.

Yeni nesil motorlarda genelde alüminyum blok kullanılır. Kısa sürede ısınırken kısa sürede de soğurlar. Halbuki örneğin eski dizel motorlarda kullanılan döküm bloklar geç ısınmalarına rağmen geç soğurlardı. Bu yüzden yeni araçlarda bu başlıktaki gibi durumlara daha çok rastlanıyor.

Gelelim bu başlıktaki olaya.

Araçta hiç radyatör olmasa ve tüm su motor bloğunda dolaşsa bile eğer viteste gaza basmadan yokuş iniliyorsa motor hızla soğur. Çünkü motorda ısı üreten yanma olayı gerçekleşmiyordur. Sürtünme de yağlama ile minimuma indiğinden herhangi bir ısı kaynağı kalmamıştır. Hatta bu soğuma kontak kapalı haldeki soğumadan bile daha hızlıdır. Çünkü devirdaim çalışmaktadır.

Ve hatta aşırı soğuk havalarda, bazı dizel motorlar rölantide çalışırken bile kalorifer havayı dışarıdan alacak şekilde ayarlanıp son kademe fan açılırsa motorun hacmine ve yapısına göre rölantide dahi soğuma ihtimali vardır.

Murat
29-01-2012, 22:06
termostad ın kaçırıyor olabilir. bir nebze soğur normal ama ısıtıcı ılınacak kadar soğumaz.

By_MuGeN
29-01-2012, 23:38
termostat arızalı

Serkan06
29-01-2012, 23:41
aynı sorun bendede vardı geçen hafta sonu termostatı değiştim düzeldi.

slowmotion
29-01-2012, 23:54
bencede normal durum ama şöyle bir durum var. bende uno varken enjeksiyonlu yokuş aşağı 90dereceden 50dereceye kadar düşmüştü 4-5km de. bu normal.

207 rc varken aynı yerde önce 90 dereceden 60-70 derece civarına sonra tekrar 90a geldi. gaza hiç basmadım. buna anlam veremedim :)

xplod
30-01-2012, 07:03
bence durum gayet normal.
115 tdci motor da aynısını yapıyor. çok soğuk havada kalorifer radyatörü motorun ısısını düşürüyor. geçen gece havaalanında gelen yolcu beklerken parkettim, bekliyorum. baya rötar yaptı uçak. dışarısı -2 dereceydi. ben de motoru çalıştırdım, koltuğu yatırdım, klimayı 22 dereceye ayarlayıp kapıları kilitleyip uyudum. yarım saat sonra uyandığımda hararet göstergesi minimumu gösteriyordu.
enerji hesabı yapmadım ama, rölantide saatte 0.4 litre dizel yakarak ya da, yarım saatte 0.2 litre yakarak hem motoru delta 92 derece hem de yolcu mahalini delta 24 derece seviyesinde sıcak tutmak o kadar da mümkün görünmüyor mantık olarak zaten.

Maxi
30-01-2012, 07:30
bunun 2 nedeni olabilir
zaten o.b.k güzel açıklamış.

1- normal
blok aluminyum, zaten yokuş inerken yakıt kesiliyor motor soğumaya başlıyor + havalarda soğuk, kaloriferde açık olunca sıcaklık çabuk düşüyor çünkü o sırada su devirdaimi hala çalışmaya devam ediyor, yani sıcaklık veren birşey yok aksine soğuma için herşey var .

2-belki termostat kaçırıyor olabilir
bir ihtimal, bunu kafaya takmalımı? düşünülür
ben olsam normal kullanımda veya sakin uzun sürüşte sıcaklık istenmeyen dereceye düşmüyorsa hiç kafaya takmazdım .

Selman
30-01-2012, 07:35
Aynı problem vardı. Termostat bozulmuş açık kalıyormuş. Değiştirdik problem kalmadı.

Tunacan
30-01-2012, 07:49
Bu sabah farkettiğim bir gelişma daha var.
İşe otobandan gidip geliyorum. Arabayı sıkıştırmazsam sıcaklık seviyesi yine normalin altına düşüyor.
Bu hafta termostata baktırayım. Ne de olsa garantili ve kiralık araba:)

Ayrıca, ev-iş arası 32km.
Kalorifer de hiçbir zaman bu arabayı ısıtmıyor.

Enes-x
30-01-2012, 07:55
Ben daha ısınan bir dizel araba görmedim yüksek devirlere çıkmadıkça hep soğuk hep soğuk.

Açıklamalar bilgiler çok güzel teşekkürler.

Asimos
30-01-2012, 08:03
Eğer normal sabit gazla 90la giderken sorun yoksa kesinlikle ankaranın o keskin soğuğundan dolayı diyorum

Oznsrl
01-02-2012, 00:39
yaklaşık 2 senedir dizel clio kullanıyorum daha fan açtığını bi kere fark ettim.sonra bigün dediğiniz gibi olay başıma geldi hararet 4 kutudan 2 kutuya düştü serviste gittim.tam hatırlamıyorum ama su devirdaim yaptığı için radyatörde soğuk hava aldığı için sürekli normal olduğunu söylediler zaten kolay kolay fan açmıomuş anca yaz sıcağnda sıkışık trafkte çok dur kalk yprsan açar dediler hatta snra soğuk bi havada izmitten dönüodum 140 150 geldim sürekli evinde önünde açtım kaputu baktım fan man çalışmıyor :D

Durango
01-02-2012, 00:47
Benzer sorunu Golf Mk4'te yaşamıştım. Hararet müşürü olabilir...