PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Chevrolet Corvette

EM-RE
06-02-2012, 13:32
Chevrolet Corvette GM tarafından üretilen Amerikan spor otomobili.
Kökleri 1953'e kadar giden bu spor otomobilin, ilk üretildiği yılda, rakiplerinden farklı olarak sıra dışı bir şekilde, kaportası fiberglastan imal edilmişti. GM'in dizayn ekibinin şefi Harley Early, Avrupa üretimi spor otomobiller ile rekabet edebilecek bir otomobil üretmeyi hedeflemekteydi. İşte bu düşünce Amerikan spor otomobillerinin sembolü olacak Corvette`nin doğmasına neden oldu. 1953 yılında 300 adet el yapımı Corvette, Michigan'da küçük bir üretim hattında üretildi. 1955 yılına gelindiğinde satışlar,yıllık planlanan 10 bin adedin yüzde 65 altındaydı. Otomotiv mühendisi ve eski avrupalı yarışcı olan Zora Arkus-Duntov, mühendis grubunun başına geçerek başlangıçta hedeflenen elit spor otomobil üretme misyonunu devraldı. Duntov hiç vakit kaybetmeden iki ana hususta devrim yaptı. Yol tutuşu ve performans. 1957 yılına gelindiğinde Corvette artık dönemin baş döndüren otomobili olmuştu. Zamana uymak için 4,6 litre, yakıt enjeksiyonlu motor ve 4 ileri vites ile güçlendirildi 1961 yılından itibaren Corvette`nin yarışlardaki üstünlüğü onu otomotiv sektöründe bir anda en güçlü konuma getirdi.
Otomobilin popülaritesi kısa sürede CBS Televizyonu`nun efsane şovu Routte 66 ile iyice arttı. Üretim artmış ve neredeyse 11 bin adedi bulmuştu. Motor gücü ise teknolojinin gelişimine paraler olarak artıyordu.Geldiği son nokta 315 beygir gücü üreten enjeksiyonlu V8 motordu. 1963 yılı corvete için tam bir dönüm noktası oldu. Piyasaya çıkan corvette`nin en yeni modelleri Sting Ray, Corvette Coupe ve Convertible`dan oluşuyordu. Corvette`nin geleneksel Convertible modeliyle beraber ilk kez Hardtop`lu olarak üretilmeye başlandı. 1968 model corvette, şekil değiştirerek önceki modellerden oldukça farklı bir görünüme sahip oldu. Chevrolet'in Marko shark 2 konsept aracını model alarak, insanların yüksek performans spor ottomobillerine bakış açısını tam anlamıyla değiştirdi. Convertible modeli 1975 modelin ardından kaldırıldı ve bundan sonra ilk üretim 1986 yılında gerçekleşti. 1977 yılında Corvette, 500 bininci otomobili üretim hattından çıkardı. Daha sonra üretilen modeller 1980 öncesi modeller kadar efsane olamadılar.

ALINTIDIR.

Elimden geldiğince bilgim kadar kendimden eklemeler yapıyorum.
53 model olarak bildiğimiz c1 corvette modeli çıktığı sene 150 hp lik 3859 cc (235,49 cu in) olarak karşımıza çıktı.
2.senesinde motorunda 5 hplik bir güncelleme ile satışa sunuldu.254 Torkunu 4.200 devirde veriyordu.Geçen 9 senede corvette devamlı kendini yenileyerek,bu kasada 250 hp lere kadar iyileştirme yaparak kendini geliştirdi.
2.Nesilde kullanılan c1 de son geliştirelen motor 5354 cc lik 250 hplik motor kullanıldı.

3.nesil corvettelerde kasanın aşırı değişmesinin yanında 5733 cc lik 290 hplik motor yerini aldı.Her geçen gün hem kas olarak hem motor olarak kasına kas katan corvette bu kasa ile gönülleri feth etti diyebiliriz.

4.nesilde yine bir etkileme içine giren corvette,5733 cc lik v8 motoru ile maksimum hızını 254 e taşıyarak ve bunun ilk 100km/hızını 5.1 sn gibi bir süreye düşürerek o zamanların atarlı gençlerinin vazgeçilmezi oldu diyebiliriz. :)

5.nesil corvette benimde hayranı olduğum kasada ise aynı hacimlerde 349 hplik motoru ile 0-100 ünü 4.9 sn tamamlıyabilmekte idi,tabi uygun asfaltı bulabildiği zaman :)
corvettler ortalama boş ağırlıkları 1.550 kg civarlarında nesilden nesile değişiyor tabikide ama dolu ağırlıklarına tüm kaynaklar 1.750 kg civarlarında gösteriyor.4 ileri otomatik ve 6 ileri manuel sanzumanlar ile satışa sunuldu.
c5 kasada z06 denilen model ile 2002 ile 2004 yılları arasında 411 hp lik motor satışa sunuldu ülkemizdede azda bulunması büyük nimet bana göre...

ve yine benim gözümde son nokta olan c6 ..... 5.970cc lik motoru ile 6.000 devirde 404 hp lik gücü ve 543lük torku ile satışa sunuldu.Son hızı 300 km lerde olan bu araçta kasa olarak eski corvettecilerin pek hoşuna gitmeside etkilenenler beğenmeyenlerden fazla oldu diye düşünüyorum. :)

Yazılar okuduklarım aklımda kaldığı kadardır umarım değerlerde bir hata yapmamışımdır yanlışım varsa ki olabilir,arkadaşlar düzeltirlerse gerekli düzenlemeleri yaparım vaktim olduğunda sitemizde kalması adına 68 camarodan günümüz camarolarına kadar daha kapsamlı bir yazı hazırlarım.

Saygılarımla EMRE

Allah herkese sahip olamasak bile corvette sahibi olmayı nasip etsin :)

Alıntıdır.

1.nesil C1 (1953–1962)
http://www.web-cars.com/images/vette_img/GMInnovation-A9A_a.jpg
2.nesil C2 (1963–1967)
http://www.corvetteblogger.com/images/content/071307_3.jpg
3.nesil C3 (1968–1982)
http://www.firstplaceautollc.com/Graphics/1970Corvette1.jpg
4.nesil C4 (1983–1996)
http://www.corvsport.com/Corvette/C4/1984/Images/chevy_corvette_creme_1984.jpg
5.nesil C5 (1997–2004)
http://www.theautochannel.com/media/photos/chevrolet/1998/98_chevrolet_corvette_coupe2.jpg
Son nesil olan Corvette C6 2005 yılında 400 beygir (298 KW) üreten 6.0 L LS2 V8 motoruyla piyasaya girdi, bu motor 2008 yılında 6.2 litrelik 430 beygir (321 KW) üreten LS3 kodlu motorla değiştirildi. Sürüş kalitesi ve teknolojik donanımları avrupalı spor arabalarla rekabet edebilecek seviyeye getirilmeye çalışılan aracın coupé ve convertible versiyonları bulunmaktadır.

6.nesil C6 (2005– )
http://www.automedia.com/New_Cars/chevrolet_corvette_2005_photos_Coupe_Exterior_2005-Chevrolet-Corvette-ext-1.jpg?width=105&height=66

z06 zr1 filan diye gidiyor müsait olduğumda onlarıda eklerim.

Eriador
07-02-2012, 14:00
Lamborghini den sonra tasarımlarına hayran olduğum araçtır kendisi

Day Walker
07-02-2012, 14:03
c3 harika olmasını istediğim amerikanlardan biridir.

darkmoon
07-02-2012, 14:10
c6 nın amerika premium nu izlemişdim corvette fun club üyeleriyle premieri yapmak istedi corvette firması aracın üstündeki brandayı bir açdılar bir sessizlik oldu corvette yetkilileride şaşırdı sonra cılız bir alkış aldı sonra corvette fun club üyeleri arabayı bakdı hiç unutmuyorum bir tanesinin dediği lafı garajımda c2 c3 c4 c5 var ama garajıma bu aracı sokmıycam demişdi ben ferrari istesem gider ferrari alırım zaten bu arabayı almam demişdi.. ferrari çakması görüntüsü var diye genel bir eleştiri almışdı.. bana görede en iyi ve corvette diyebiliceğim kasası c4 c5 kasalar..

Amerikada bir retro modası var şu anda umarım corvette yeni c7 kasayı c3 yada c4 kasanın retrosu yapar efsane olur araba..

Kakus
07-02-2012, 14:16
C4 cidden çok farklı...

http://image.corvettefever.com/f/featuredvehicles/corp_1009_1996_chevy_corvette_grand_sport_coupe/29704210+pheader_460x1000/corp_1009_01_o+1996_chevrolet_corvette_grand_sport _coupe+front_view.jpg

C4 Grand Sport

Schumi
07-02-2012, 16:06
C3-C5-C6-Z06 bunlar benim görsel tercihlerim. :)

ErenErdem
07-02-2012, 16:31
C4, C5 ve C6 nın hatlarının temelini oluşturuyor bana kalırsa

sportinger
07-02-2012, 16:44
Lamborghini den sonra tasarımlarına hayran olduğum araçtır kendisi

şahsen direk kendisine hastayım:D

Emir_b16a
07-02-2012, 20:31
stingray :) başkada belki z06 :)

mrtysn
07-02-2012, 20:38
Vette dunyasi bambaskadir bana gore :) Tr'de gercekten temiz sayilabilecek vette her modelden toplasaniz 30 tane ya cikar ya cikmaz .C1'in olup olmadigi ile ilgili net bi bilgim yok soylentiler bi 1-2 tane oldugu yonunde . C2'ler de ayni sekilde c1 kadar sayili.Biri kirmizi olmak uzere 2 tanesine denk geldim yolda .Galeriler yakin zamanda turkuaz ve siyah renkli bikac c2 getirdi ama onlar da noldu bilmiyorum sonradan . Stingray'ler hemen hemen her corvette modelini sahip olmasam da kullanmis biri olarak soyleyebilirim ki en eglencelisi ve en maskulen cizgileri olan aractir .C4'ler ne yazikki pek populer olmadi ve simdiki cogu sahibi de aracinin degerini bilmekte. (bikac body kit takilmis ve C5'e cevrilmeye calisilanlar disinda :) ) C5'ler zaten temiz olarak bi elin parmaklarini gecmez , temizlere de ya C6'ya yakin fiyat cekerler ya da koleksiyonlardadir .C6'lar son zamanlardaki abuk fiyatlandirmalari ve temizlikleriyle C5 yolunda emin adimlarla ilerlemekte ve ozellikle 05' - 06' modellerde bildigim bikac duzgun vette vardir ki birisi de forumdan Hakan abinin z51'i :)C5 Z06'larin kirmizi ve gri olanlari da temiz durumda ozellikle gri olan baya temiz . C6 Z06'larda tek sorun yasanmis makina da Izmir'deki bildigim kadariyla ama genel olarak temiz oldugunu soylerler onun icin de .

Tunç
07-02-2012, 20:49
C4 harici tüm modellerı guzel ve zaten c4 hiç tutmadı

darkmoon
08-02-2012, 08:36
hayırlısıyla a5 i bir satabilsem anlaşdım bir cabrio c5 ile fiyatıda çok kırdı.. sattım mı arabayı sorucam hakana şimdi erken..

Arkadaşlar bir yanlış var yalnız c4 tutmadı diye bir şey yok.. tam aksine c4 corvettin en uzun süre ürettiği araçdır 1984 den 96 e kadar 12 yıl üretildi 366 bin adetlik bir satış rakamı yakaladı c5 sadece 97 den 2003 e kadar üretildi yani topu topu 6-7 yıl üretildi 248 bin gibi bir satış rakamı var..

kaldıki c4 aldığı bir sürü ödül kazandığı bir sürü yarışlar v.b var corvette i bugünkü çizgilerine taşıyan model c4 dür..

tutmama lafının kaynağı şundandır corvette ile 90 lıların ortasında yeni tanışmış ergen gençlik o zamanlar hatları tasarımı ve teknolojisi çok daha yüksek olan ferrari astonmartin gibi rakiplerinin yanında görüntüsü ve eski teknolojisi ile sönük kalan c4 ü pek beğenmedi ve kafalarından bir tutmadı gibi bir şeyler uydurdular halbuki c4 daha çoğu portakalda vitaminken 80 li yıllarda piyasada idi olay bundan kaynaklı.. :)

zaten corvette c5 iyileştirilmiş c4 olarak sürüldü piyasaya daha modern hatlara çizgilere daha yüksek teknolojiye sahip artık ferrari ve diğer rakipleriyle baş edebilicek yapıda o gençlerinde ihtiyaçlarına cevap verebilicek c5 i sürdü piyasaya..
bende c5 ciyim ama c4 de tutmamış falan değildir sadece zamanının aracı diyelim..

şunuda belirtiyim c6 tam bir fiyasko oldu c6 yaklaşık 8 yıldır piyasada yani c5 den daha fazla bir süredir piyasada c5 6-7 yıl falan üretildi c6 nın 8 yıldır piyasada ve satış rakamı toplamda 182 bin adet ve son iki yıl satış rakamları tam bir rezalet 2009 da 16 bin 2010 da 12 bin adet satmış 2011 de 13 bin adetlik rakam yakaladılarki buda amerikada büyük indirimler ve teşvik kampanyalarla yakaladılar bu rakamı yoksa bu yılki satışları söylentilere göre 6-7 bini geçmiycekdi.. yani c6 nasıl bir fiyasko siz anlayın esas tutmayan c6 dır..

corvettin çizgisini atası c2 belirledi c3 gelenek haline getirdi c4 modernleştirdi c5 ise tam corvette kültürünü araba tarihine bütün hatlarıyla oturttu bu araçların hepsi halef selef di yani birbirini tamamlayan devam ettiren tasarım olarak araçlardı ama c6 da tüm o geleneği halef selef olayını her şeyi bitirdiler mahvettiler corvett büyük hata yapdı bu hata satış rakamlarınada yansıdı.. c6 ilk çıkdığında ortalama 500 bin adetlik satış rakamları bekleniyordu 8 yılda topu topu 180 bin adet sattılar 2014 de c7 çıkıcakmış öyle duyurdular 2 yılda ibr 20-30 bin daha satsa c6 corvette tarihine esas fiyasko araç olarak geçicek araç olucakdır ve tutmıycakdırda bana göre ikinci elde bir c4-c5 kadar değerlide olmıycakdır..
c4-c5 teknolojik olarak değil ama kültürel olarak daha değerlidir c6 dan.. c4-c5 de corvette sürüyorum dersin c6 da çakma ferro sürüyorum dersin..

mrtysn
08-02-2012, 09:08
Tutmamasiyla ilgili Tr'deki durumundan bahsediyorum ben :)

EM-RE
08-02-2012, 09:38
Konu yoğunlugum nedeni ile yarım kaldı teknik bilgilerini yazıcam en kısa zamanda,corvette nedendir bilmiyorum ama c5 c6 heyecanlandırıyor beni :) belkide hala sahip olamadığımdan dolayıdır.Gerçekten çok özel araçlar.

corcor
08-02-2012, 10:13
c4 ün tutulmadı denmesinin sebebi çok satılacağını düşünerek haddinden fazla üretim yapılması satışın kriz zamanına denk gelip arabanın üretim bandında yıllarca kalması diye okumuştum bi sitede ama bence corvettenin her modeli efsane ve çok güzel benim için c3 kullanımı çok zevkli ve hayatta hiç bir arabaya değişmeyeceğim araba c6 nın ise ferrariye benzediğini yada benzetilmeye çalışıldığını düşünmüyorum

darkmoon
08-02-2012, 13:03
c4 ün tutulmadı denmesinin sebebi çok satılacağını düşünerek haddinden fazla üretim yapılması satışın kriz zamanına denk gelip arabanın üretim bandında yıllarca kalması diye okumuştum bi sitede ama bence corvettenin her modeli efsane ve çok güzel benim için c3 kullanımı çok zevkli ve hayatta hiç bir arabaya değişmeyeceğim araba c6 nın ise ferrariye benzediğini yada benzetilmeye çalışıldığını düşünmüyorum

nerde okumuşsanız bende okumak isterim :) sizin dediğiniz olay şudur belki amerikada emisyon sistemine ve ölçüm değerlerine geçmeye başladı sanırım katalizör muhabbetleri falan zorunlu kılındı ve bu yüzden belli bir sene c4 serileri bantlarda kaldı çünkü uyumsuzdu dediğiniz belki budur krizle alakası yok ama sonraki üretimler katalizörlü falan üretildi zaten..

Kaldıki 366 bin adet satmış corvette serileri içinde en çok satmış bir araç nasıl olurda tutulmayan aracı olur.. c5 ile c6 nın satış toplamı ancak bir c4 ediyor :)

bunun dışında c6 nın ferrariye benzediğini ben değil tüm amerikada corvette funları söylüyor corvettein sitesine forumuna girin 40 sayfalık muhabbet vardı 2 sene önce okumuşdum c6 looks like ferrari 550 diye konu vardı..
ferrarinin sitesindede vardı corvette steal ferrari design diye bir konuları vardı epey corvetti aşalamış ezmişlerdi :D

kaldıki c6 nın satış rakamlarıda başarısını gösteriyor ve c6 da yapılan indirimler kampanyalar corvette tarihinde hiç bir araçda yapılmadı ona rağmen satış rakamları ortada 6-7 sene üretilen bir c5 kasayı bile geçemedi c6..

bLackModeL
08-02-2012, 16:08
4 üncü versiyona bende hayranımm 5 ci versıyonada bi dizide denk gelmiştimm ilk cıktıgı zamanlar ... aklım tavan yapmıstı

hakotech
08-02-2012, 16:16
çok güzel paylaşım kardeşim,eline sağlık..:) corvette için söliyebileceğim tek birşey var; bağımlılık yapar.... :)

darkmoon
08-02-2012, 16:56
aynen ve hakan anlatırsan sevinirim bu araçlar uzun yolda çok yakmıyor dimi uslu efendi kullanırsan.. millet çok yakıyor sanıyor.. misal sen uzun yolda 120 ile ne yakıyorsun..

hakotech
08-02-2012, 17:32
aynen ve hakan anlatırsan sevinirim bu araçlar uzun yolda çok yakmıyor dimi uslu efendi kullanırsan.. millet çok yakıyor sanıyor.. misal sen uzun yolda 120 ile ne yakıyorsun..

ben eski c5 kullanıcısı ve şuan güncel kasa kullanıcısı olarak diyebileceğim şeylerin en başında bu aracların benzınınden cekınmeyin olucak..

tamam otomatik viteslileri manueline göre 2 tık fazla yaksada yinede 6000 cc bi hacim için oldukça uygundur verileri..120 ıle sabıt gıcerken devır 2100,2200 falan oluyo..otomatık bir c5 arac 11.5 ila 13 lt arası yakar bu süratlerde..suanki manuel aracımda 9.5 lara kadar ındırdım :) ama uzun soluklu olmuyo bu tabı...basası gelıyo ınsanın sonra basıyosunuz ama yınede 14 lt'yı daha gecıremedım :) hee cok sıkmıyorum zaten ama sıksamda o motordakı araba ne yakarsa yaksın kurban olsun benzın o sese dıyorum :D

bu araçların servisi inanılmaz komık ücretlere yapılır..selefi araçlara nazaran konusuyorum tabı.. perıodık bı bakım 550 tl cıvarı bısey tutuyo..ki bu bır bmw ıle aynı :) hatta daha ucuz gibi..

motor olarak genelde sıkıntısız cok saglam arabalardır..c5 lerde sanzıman ısı problemı takılacak 300 dolarlık bır cooler ıle kesın cozume ulasır..

beni bırakın sabaha kadar yazar cizerim..ama sunuda söliym bu lanet arabaya bınen sonrasında baska arabaya bınemıyo...gider m3 alırlar 3 ay bınerler corvetteyi özlerler ..mısal ben :D

darkmoon
08-02-2012, 17:59
bizde vardı corvett sana söylesem bilirsin kesin çok mimli bir corvett di c5 hatta şimdiki sahibide benim eski arkadaşım o yüzden aracı afiş etmiycem aracın beyin arızası vardı 6-7 ay kullandık geri verdik..

hakotech
08-02-2012, 18:05
bizde vardı corvett sana söylesem bilirsin kesin çok mimli bir corvett di c5 hatta şimdiki sahibide benim eski arkadaşım o yüzden aracı afiş etmiycem aracın beyin arızası vardı 6-7 ay kullandık geri verdik..

corvettelerde cok kurcalamamak lazım beyni..nedenini bilmiyorum ama sıkıntı yaşanıyomuş..

mrtysn
08-02-2012, 18:05

Beyaz olan ? :)

ahmetbaha-drs
08-02-2012, 18:18
Bana göre Corvette'te işin sonu C2 modeller. Buaralar Maslak'ta bolca Corvette mevcut neredeyse her kasa.
http://i277.photobucket.com/albums/kk41/ahmetbaha-drs/chevrolet760.jpg
http://i277.photobucket.com/albums/kk41/ahmetbaha-drs/chevrolet386.jpg
http://i277.photobucket.com/albums/kk41/ahmetbaha-drs/chevrolet384.jpg

hakotech
08-02-2012, 18:19
millet bahara hazırlık yapıyo anlasılan :)

darkmoon
08-02-2012, 18:43
hayır siyah borla egzoslu diyim anlayan anlamışdır..

hakotech
08-02-2012, 19:07
hayır siyah borla egzoslu diyim anlayan anlamışdır..

anladım anladım :)

darkmoon
08-02-2012, 19:17
çok sıkıntılı bir araçdı allah o aracı alana yardım etsin sırf bizdeyken 3 bin tl mizi yemişdi.. :) çok oynamışlar araçla..

hakotech
08-02-2012, 19:21
çok sıkıntılı bir araçdı allah o aracı alana yardım etsin sırf bizdeyken 3 bin tl mizi yemişdi.. :) çok oynamışlar araçla..

ınsallah duzeltme ımkanı bulurlar ne dıyelım :) aklında herangı bır arac varmı? c5 bakıyodun sen sanırım..

darkmoon
08-02-2012, 19:28
bir cabrio var bakalım konuşuyoruz beyaz galeride şu anda bendeki a5 i satmadan garantili davranamıyorum cebimde sıcak para olursa daha iyi kanalize olucam.. :)

serdarm
08-02-2012, 19:54
Tr'den ;)
http://img96.imageshack.us/img96/8983/dsc1970z.jpg
http://img11.imageshack.us/img11/4467/dsc1974e.jpg

hakotech
08-02-2012, 20:02
bir cabrio var bakalım konuşuyoruz beyaz galeride şu anda bendeki a5 i satmadan garantili davranamıyorum cebimde sıcak para olursa daha iyi kanalize olucam.. :)

elimden ne gelirse yardımcı olmaya çalısırım,insallah kısa surede aracını satarsın..cok keyıflı makıne corvette..ancak 2 tane cabrıo harıcı dıgerlerının alayı yıkık dıye bılıyorum ben..bahsettıgım ıkısıde kırmızı..bırı baya yuklu hatta..eröz abinin eskı aracı..2 sıde satılıkta degıl suan..ama yınede heryerıne baktırırız arabanın,olmadı cok guzel bır coupe var onada bakabılırsın kesinleşince..

darkmoon
08-02-2012, 20:28
ok sağol ;)

EM-RE
08-02-2012, 21:39
çok güzel paylaşım kardeşim,eline sağlık..:) corvette için söliyebileceğim tek birşey var; bağımlılık yapar.... :)

Konu içinde kalıp arkadaşları bilgilendirirsen sevinirim kardeşim araç sahibi olarak okuduklarımızdan çok hissettiklerimiz daha önemli diye düşünüyorum.Öğrenelim öğretelim ölümüne corvette :D

hakotech
08-02-2012, 22:33
Konu içinde kalıp arkadaşları bilgilendirirsen sevinirim kardeşim araç sahibi olarak okuduklarımızdan çok hissettiklerimiz daha önemli diye düşünüyorum.Öğrenelim öğretelim ölümüne corvette :D

takipteyim gardaşım,elimden geldiğince corcor hakkında merak edılenleri bu başlık altında yanıtlamaya çalısırım :) o bu değilde yaz gelsin artık beee..:D

EM-RE
08-02-2012, 22:36
takipteyim gardaşım,elimden geldiğince corcor hakkında merak edılenleri bu başlık altında yanıtlamaya çalısırım :) o bu değilde yaz gelsin artık beee..:D

dimi gelsinde 1 haftalıgına z51 kiralıyım ahahaha mümkünse manuel :D

hakotech
08-02-2012, 22:39
dimi gelsinde 1 haftalıgına z51 kiralıyım ahahaha mümkünse manuel :D

ona sahıp olman ıcın satın alman gerek !! buda ımkansız oldugundan 2. bir eşi olmadıgından bu dedıgın hayal olarak kalıcak !! niahahahahahah !! ( hain,eröll daşş gülüşü ) :D :D

hakotech
08-02-2012, 22:43
forumda c5 sevenler için,gereksiz belkı ama ,dünyadaki satış lıstesını sunayım.. 1997-2001 c5 dunya satış grafiği..

1997 Corvette Production Numbers by Model
•Coupe
9,772
• Arctic White
• 1,341
• Sebring Silver Metallic/li>
• 2,164
• Nassau Blue Metallic
• 292
• Black
• 2,393
• Light Carmine Red Metallic
• 381
• Torch Red
• 3,026
• Fairway Green Metallic
• 155

1998 Corvette Production Numbers by Model
•Coupe
19,235
•Convertible
11,849
• Arctic White
• 3,346
• Light Pewter Metallic
• 3,276
• Sebring Silver Metallic
• 4,637
• Radar Purple Metallic
• 1,163
• Nassau Blue Metallic
• 1,098
• Navy Blue Metallic
• 14
• Black
• 6,597
• Light Carmine Red Metallic
• 1,567
• Aztec Gold
• 15
• Torch Red
• 8,767
• Fairway Green Metallic
• 223
• Medium Purple Pearl Metallic
• 381

1999 Corvette Production Numbers by Model
•Hardtop
4,031
•Coupe
18,078
•Convertible
11,161
• Arctic White
• 2,756
• Light Pewter Metallic
• 6,164
• 3,510
• Nassau Blue Metallic
• 1,034
• Navy Blue Metallic
• 1,439
• Black
• 7,235
• Torch Red
• 8,361
• Magnetic Red Metallic
• 2,733

2000 Corvette Production Numbers by Model
•Hardtop
2,941
•Coupe
18,113
•Convertible
13,479
• Arctic White
• 1,979
• Light Pewter Metallic
• 5,125
• 2,783
• Nassau Blue Metallic
• 851
• Navy Blue Metallic
• 2,254
• Black
• 5,807
• Torch Red
• 6,700
• Millennium Yellow
• 3,578
• Magnetic Red-II
• 2,941
• Dark Bowling Green Metallic

2001 Corvette Production Numbers by Model
•Coupe
15,681
•Convertible
14,173
•Z06
5,773
• Pewter Metallic
• 3,462
• Quicksilver Metallic
• 4,822
• Black
• 6,971
• Millennium Yellow
• 3,887
• Navy Blue Metallic
• 2,587
• Speedway White
• 2,465
• Torch Red
• 7,192
• Magnetic Red II Metallic
• 3,322
• Dark Bowling Green Metallic
• 919

EM-RE
08-02-2012, 22:43
ona sahıp olman ıcın satın alman gerek !! buda ımkansız oldugundan 2. bir eşi olmadıgından bu dedıgın hayal olarak kalıcak !! niahahahahahah !! ( hain,eröll daşş gülüşü ) :D :D

alırız gardaş mezara götürücek deilsin heralde :D

hakotech
08-02-2012, 22:45
alırız gardaş mezara götürücek deilsin heralde :D

kanka kırmızı bır z06 var..o satışa cıktıgı an bunun gözünün yaşına bakmam valla :D

EM-RE
08-02-2012, 22:47
kanka kırmızı bır z06 var..o satışa cıktıgı an bunun gözünün yaşına bakmam valla :D

Hayırlısı olsun kardeşim...

hakotech
08-02-2012, 22:49
Hayırlısı olsun kardeşim...

eyvallah kankam :) ben bide lastik ebatlarını ve bıjon aralıgını paylaşayım c5'lerin :)

TÜM ÜRETİLMİŞ C5 İÇİN GEÇERLİ ORJİNAL JANT VE LASTİK ÖLÇÜLERİ :

((((5X120))))

.......1997 - 2004..........

ÖNLER : 17 X 8.5 İNCH
ARKALAR : 18 X 9.5 İNCH

0RJİNAL LASTİK ÖLÇÜLERİ :

ÖNLER : 245 X 45 X 17
ARKALAR : 275 X 40 X 18

TÜM ÜRETİLMİŞ C5/Z06 İÇİN GEÇERLİ ORJİNAL JANT VE LASTİK ÖLÇÜLERİ :

.......2001- 2004..........

ÖNLER : 17 X 9.5 İNCH
ARKALAR : 18 X 10.5 İNCH

ORJİNAL LASTİK ÖLÇÜLERİ :

ÖNLER : 265 X 40 X 17
ARKALAR : 295 X 35 X 18

corcor
09-02-2012, 01:05
nerde okumuşsanız bende okumak isterim :) sizin dediğiniz olay şudur belki amerikada emisyon sistemine ve ölçüm değerlerine geçmeye başladı sanırım katalizör muhabbetleri falan zorunlu kılındı ve bu yüzden belli bir sene c4 serileri bantlarda kaldı çünkü uyumsuzdu dediğiniz belki budur krizle alakası yok ama sonraki üretimler katalizörlü falan üretildi zaten..

Kaldıki 366 bin adet satmış corvette serileri içinde en çok satmış bir araç nasıl olurda tutulmayan aracı olur.. c5 ile c6 nın satış toplamı ancak bir c4 ediyor :)

bunun dışında c6 nın ferrariye benzediğini ben değil tüm amerikada corvette funları söylüyor corvettein sitesine forumuna girin 40 sayfalık muhabbet vardı 2 sene önce okumuşdum c6 looks like ferrari 550 diye konu vardı..
ferrarinin sitesindede vardı corvette steal ferrari design diye bir konuları vardı epey corvetti aşalamış ezmişlerdi :D

kaldıki c6 nın satış rakamlarıda başarısını gösteriyor ve c6 da yapılan indirimler kampanyalar corvette tarihinde hiç bir araçda yapılmadı ona rağmen satış rakamları ortada 6-7 sene üretilen bir c5 kasayı bile geçemedi c6..
c4 ün tutulmadığını idda etmiyorum sadece biyerde okumuştum yazdığımı doğru olacağının bir garantisi yok zaten ayrıca ben c4 leride severim ki geçtiğimiz yaz çok temiz 86 model birtanesiini alacaktım ama aylarca ilanda duran araç tam ben alacakken başkası aldı c6 da ferrariye benziyo olabilir ama benim gözümde benzemiyor ben c3 e benzetiyorum

mrtysn
09-02-2012, 08:17

Serhat abinin Z06 mi yoksa oo ? :D

hakotech
09-02-2012, 11:53
Serhat abinin Z06 mi yoksa oo ? :D

aynen kardesım serhat abının aracı :D

hakotech
10-02-2012, 18:39
aklında corvette olanlar,almak isteyenler bence ellerini çabuk tutsunlar..keza aracın fıyatı bı hayli zamlanacak bir kac ay sonra..tabu buda haliyle ikinci el piyasasınada yansıyacak..

buyrun chevrolet sıtesı corvette haberi..

Chevrolet Corvette Türkiye (http://www.chevrolet.com.tr/modellerimiz/corvette/)

darkmoon
13-02-2012, 18:00
bende bizdeki eski corvettin resmini koyıyım bari resimdeki yiğenimdir.

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/263892_152971301441418_100001856485327_365397_4784 592_n.jpg

hakotech
13-02-2012, 18:22
aracı sizin yiğeninizmi bu hale getirdi?

darkmoon
13-02-2012, 18:23
yok dedimya biz bu halde aldık aracı :D

EM-RE
13-02-2012, 18:25
Ben bu aracı bir ara caddede çok görüyordum
sağdan sağdan hep 20 ile gidiyordu ne zaman görsek anlam verememiştik..

hakotech
13-02-2012, 18:27
yok dedimya biz bu halde aldık aracı :D

aracı kt-tuning kadir bey hazırlamış..ama keşke hazırlamasaydı.. :D cok özeür dileyerek sölüyorum,makarası çok döndü bu arabanın..satarak çok hayırlı bi iş yapmış yiğeniniz :D

darkmoon
13-02-2012, 18:28
yok kadir yapmadı aracı benim bildiğim önceki sahibi aracı bu hale getirmiş biz aracı aldık sürdük verdik kadir almış aracı ben öyle biliyorum en azından..

hakotech
13-02-2012, 18:29
yok kadir yapmadı aracı benim bildiğim önceki sahibi aracı bu hale getirmiş biz aracı aldık sürdük verdik kadir almış aracı ben öyle biliyorum en azından..

kadir bey firmanın sahibi,fiberci yani :) aracı o hazırlamış derken,aracın sahibi ozaman kimse kt-tuningde yaptırmış..sitesinde var zaten aracın resımleri :)

darkmoon
13-02-2012, 18:30
doğrudur o zaman. :)

hakotech
13-02-2012, 18:31
doğrudur o zaman. :)

aha buldum :D

Corvette (http://www.ktautostyling.com/corvette.html)

darkmoon
13-02-2012, 18:34
evet kadir benim okuldan eski arkadaşım ben arabayı onun aldığını duymuşdum ama herhalde dedim proje falan yapıcak gene o çok yapıyor çünki ondaki meganıda biz almışdık kırmızı redstar..

bunu
Renault Megane KT-01 (http://www.ktautostyling.com/renault-megane-kt-01.html)

SULTANOGLU
13-02-2012, 18:34
yan bir corvette e transam kaputu takıp akraba evliliğinin dibine vurulmuş....

hakotech
13-02-2012, 18:37
evet kadir benim okuldan eski arkadaşım ben arabayı onun aldığını duymuşdum ama herhalde dedim proje falan yapıcak gene o çok yapıyor çünki ondaki meganıda biz almışdık kırmızı redstar..

bunu
Renault Megane KT-01 (http://www.ktautostyling.com/renault-megane-kt-01.html)

kadir beyin mercedes sl serisini black edition'a çevirmesi bi harika ama..gercekten isteyince cok guzel iş yapabiliyomuş..

darkmoon
13-02-2012, 18:39
kadir bu konuda türkiyede sayılı isimlerden biridir..

bu arada transam kaputu değil yakından görmenizi tavsiye ederim resimde çok ufak çıkmış olabilir birde araba siyah yutmuş biraz kaputu :D :D

SULTANOGLU
13-02-2012, 18:49
http://ls1tech.com/forums/attachments/vehicles-sale-lsx-powered-only/169005d1236219888-wtt-02-ws6-ram-air-trans-**-pic-0120.jpg

esinlenildiği yer belli sonuçta

darkmoon
13-02-2012, 18:51
tabi esinlenme yok değil bariz varda ben transam kaputunuda bilirim gene içine oturdunmu önünü görürsün :D :D

mrtysn
23-02-2012, 22:05
bende bizdeki eski corvettin resmini koyıyım bari resimdeki yiğenimdir.

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/263892_152971301441418_100001856485327_365397_4784 592_n.jpg

Yaklasik 1 yil Basaksehir'de oturdugum sitede birisi kullandi .Sonra da karsiya satildi galiba

EM-RE
23-02-2012, 22:07
http://ls1tech.com/forums/attachments/vehicles-sale-lsx-powered-only/169005d1236219888-wtt-02-ws6-ram-air-trans-**-pic-0120.jpg

esinlenildiği yer belli sonuçta

Bunun cabriosu vardı bende,ne Atarli dikkat çeken bir arabaydı ya :(