PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Toyota Coralla 1.4 Dizel Hakkında Bilgi

BaybuRtlu69
06-02-2012, 20:45
Merhaba arkadaşlar, forumda biraz araştırdım ama pek bi bilgi bulamadım :S

Yarın Kayışdağ da Bi toyota bakmaya gidicez, dedeye bakmk için, genel olarak uzun yolda kullanılcak, onun dşnda şehir içi çok kullanılmaz. aile aracı olcak kısacası, memlekte gidiş gelişte filan bayburtun yokuş yollarında vs.

Sizlere sorum, 1.4 Dizel Sedan sizce nasıl? kullanıcılar olarak yakıt tüketimi, performans, yol tutuş ve güvenilirlik açısından nasıldır ve birde vergi muhabbeti....

Sanırım 2007 veya 2009 model bulmşlar, modelini tam öğrenemedim fakat 34.000 tl ye bırakıcakmş satan kişi, Kilometresi heenüz 88.000 de... onun dşnda kendimde çok araştırdım, temiz boyasız az kullanlmş bi toyota bulamadık. Bütçemiz 28.000 tl ye kadardı fakat biraz sınırı zorladık ve 34.000 tl ye kadar çıkıldı.

Sizce alınır mı ? veya 30 - 35 bin civarı başka nasıl bir dizel araç alınabilir

şimdiden teşekkür ederim yardımcı olcak herkese

drummer582
06-02-2012, 20:51
ablamda şirket arabası var corolla 1.4 dizel,f1şanz...araç genel olarak çok iyi,yakıt çok uygun ancak şanz. ilgili memnuniyetsizlikleri var.onun dışında güzel alınabilir,ekonomik bir araç.

Aykut106
06-02-2012, 20:52
Corolla HB 2007 de bitti ve Auris oldu.Corolla HB yurt dışından geliyordu fakat Auris burda yapılıyor.Aurisin dengi olan Corolla yani 2007 üzeri sedan olanlar yurt dışından geliyor olarak biliyorum.Hangi kasadan alıcaksınız? Hangi paket? vs.
HB Corolla için esp yok ama boşken virajda zorlarsanız kafadan kayma yapar arkada 2 kişi olursa kendince iyi yol tutar.Yakıtı ekonomik olarak hiç kullanmadım net bişey diyemem.50tL ye 200 üzeri yapar heralde kullanıma bağlı.

BaybuRtlu69
06-02-2012, 20:54
ablamda şirket arabası var corolla 1.4 dizel,f1şanz...araç genel olarak çok iyi,yakıt çok uygun ancak şanz. ilgili memnuniyetsizlikleri var.onun dışında güzel alınabilir,ekonomik bir araç.

1.4 motor konusunda endişem var aslında, ama 1.6 nında dizeli yok..

Onun dşında ilanlarda gördüğüm, hiç bir toyota kullanıcısı az kilometre yapmamış 250.000 - 350.000 km arası yapanlarda var. motoru sağlam olan araçlardan sanırım. bizde aldık mı sorunsuz uzun yıllar kullanmak istiyoruz. skıntı yaşatmasın sürekli. 1.4 yinede yeterli olursa eğer, uzun yolda yol tutuşu olsun, virajlardaki tutumu, hızlanması ve frenleme sistemi hakkında pek bi bilgim yok. sadece kulaktan duymayla toyotanın iyi bir araç olduğunu biliyoruz. yinede yorumunuz için teşekkürler. iyi baktırıp almak lazım...

bugün temiz araç bulmak çok zor zaten

BaybuRtlu69
06-02-2012, 20:58
Corolla HB 2007 de bitti ve Auris oldu.Corolla HB yurt dışından geliyordu fakat Auris burda yapılıyor.Aurisin dengi olan Corolla yani 2007 üzeri sedan olanlar yurt dışından geliyor olarak biliyorum.Hangi kasadan alıcaksınız? Hangi paket? vs.
HB Corolla için esp yok ama boşken virajda zorlarsanız kafadan kayma yapar arkada 2 kişi olursa kendince iyi yol tutar.Yakıtı ekonomik olarak hiç kullanmadım net bişey diyemem.50tL ye 200 üzeri yapar heralde kullanıma bağlı.

Toyota hakknda pek bilgim yok ve araştırmaktada yeterli olamadım..

Sedan olucak 4 kapı, paket hakkındada dolusu boşu ne diye geçiyor bilmiyorum ama, dediğim gibi uzun yıllar binebilceğimiz bir araç olsun istiyoruz. 34 bin tl değer mi sizce ? bugün bu fiyata 0 km. araçta alınabiliyor fakat, kafamıza göre bulamadık desek yeridir. benzer araç aralığında sizce neler olabilir bu fiyatlarda

Aykut106
06-02-2012, 21:21
Toyota hakknda pek bilgim yok ve araştırmaktada yeterli olamadım..

Sedan olucak 4 kapı, paket hakkındada dolusu boşu ne diye geçiyor bilmiyorum ama, dediğim gibi uzun yıllar binebilceğimiz bir araç olsun istiyoruz. 34 bin tl değer mi sizce ? bugün bu fiyata 0 km. araçta alınabiliyor fakat, kafamıza göre bulamadık desek yeridir. benzer araç aralığında sizce neler olabilir bu fiyatlarda

Ben edindiğim bilgileri söylerim ama diğerleri için sağlıklı bilgi verilmesi güç.Araba biraz şans işi mesela basitçe, günlük kullanılmış arabadır içinde tıkırtıdan durulmaz ihtiyaç halinde kullanılmıştır içi mis gibidir diye düşünüyorum.Benzer olarak Focuslar var.90 lıgı ve 109 lugu var.

ceratoniaorg
06-02-2012, 21:29
bende var 0 ken aldık d4d 2008 model sedan multimode dediğiniz gibi uzun yolda kullanılacaksa 5-5.5 litre arası gezer en fazla. şanzumandan yana sıkıntı pek olmaz şuan 54 bin km de normal servis rutini haricinde 1 kuruş masraf çıkarmadı. dur kalklar çok olursa araç zorlanırsa vites değişimleri gereksiz yere yapılırsa fln şanzumanın ayarı sıkıntı yaratabiliyor onuda götürdüğünüzde serviste kalibrasyon ayarı fln diyip düzeltiyorlar. ha vites geçişleri gerçekten çok seri değil normal vitesli arabada keyfi vites atarmış gibi geçiyor yani:D ben aracı tavsiye ederim gerçekten sorunsuz ve rahat bir araba ama bu fiyatlarda 2009-2010 civarı astra hb lerede bakmanızı tavsiye ederim corolladan cok daha dolu bir araç.

fevzi
06-02-2012, 21:44
2. el pıyasasını pek bılmem ama 2008 den berıdır sırkette kullanıyoruz suan 2 tane var 1.4 dizel
bırısı 258 k da dıgerı daha yenı 258 k da olanta tık yok + yakıttada bayaa cımrı arac onerırırm

Coco06
06-02-2012, 21:53
Çok fazla konu vardı d4d hakkında tek tek link yapıştırmıyayım dedim.Aşağıda ki linkten arama yaparak istediğiniz konuyu bulabilirsiniz.

Toyota Club Türkiye - Anasayfa (http://www.toyotaclubtr.com/index.php?action=forum)

SLH
06-02-2012, 22:14
Gönül rahatlığıyla alın bence gidişi falan pek 1.4 araca benzemiyor tatminkar benim için temizde kullanıldıysa başınızı ağrıtmadan uzun süre sizi taşır

Yiğit Ş.
06-02-2012, 22:20
uzun yol için ideal. rahat eder dede. 1000+km yaptım 100-120 arası ankaraya gittim geldim 1 depo ile. orda ve ist da şehir içide kullandım biraz. :)

oytun200sx
06-02-2012, 23:07
herşeyi çok güzel tüketimi,konforu vs.. arabanın tek hıyarlığı yavaşladıktan sonra tekrar hızlanması.bazen insanı çileden çıkartabiliyor.:mad:onun dışında herşeyi çok iyi.:icon_tup:

turbo16
06-02-2012, 23:27
motor cok güzel yol tutuş ve fren vasat otomatik olanını kesinlikle alma ford veya opel bakabilirsin;)

Jeandan-R
06-02-2012, 23:30
Arkadaşım yağ yaktığı için servisle kavgalı şuan. Bir kaç yerde daha duydum bu olayı.

oğuzk
06-02-2012, 23:33
35 e çok güzel focus titanium tdci alınır :)

douu
06-02-2012, 23:44
1.4 oldugunu asla hissettirmez. uzun yolda o kadar az yakar ki şaşırtır. çok performans için olmasa da bir yazılımla kaderi degişir. temizse alın kaçırmayın ;)

can_gnr
07-02-2012, 00:39
yarı otomatıklerı randıman vermıyor bayırda dursanız arac yerınden kalkmıyor..

fangio
07-02-2012, 00:43
multi mode :D anlatılmaz yaşanır. Aslında bu bir beklenti meselesi... tek kavrama yarı otomatik şanzıman nasılsa m.mode da öyle bir şanzıman... bayırda durunca aynen manuel bir araç nasıl kalkıyorsa öyle kalkıyor abartmamak lazım ama tork konvertörlü bir otomatik şanzımanın da verdiği güveni ve konforu yaşatmıyor orası kesin...

motorun ilk yağ değişimi sonrası 5m. öteden dizel mi benzinli mi ayrım yapamazsınız o kadar tok bir çalışma sesi var. Ben 157.000km.deyim ve memnunum...

Arasts61
07-02-2012, 01:57
toyotanın dizel otomatiği kendi klasmanının en kötüsü .
motor 1.4 90 hp 190 nm tork var.
1.6 larla aynı vergiyi veriyor. mesela psa lar 1.6 ve 110 luk. 240 da tork var ve kesinlikle kullanımı keyifli. astra h'daki motor bile 1.3 ve bir alt vergi dilimimde o da 90 hp ustelik torku da 200 nm.

şanzımana gelince o da ayrı bi komedi.
o klasmanda yarı otomatik şanzıman olup yokuş kalkış desteği olmayan tek şanzıman mmt dir.
easytronic, mcp, auto6r, i-shift, dualogic vs hepsinde yokuş kallkış desteği ve esp standart gelir. ama mmt de hem yokuş kalkış desteği alamazsınız hem de esp opsiyoneldir ve piyasadakilerin %90 nında yoktur.
son olarak toyotanın dizel ile benzinlisi aynı donanıma sahip değildir. dizeller daha boştur.

dn4859
07-02-2012, 09:36
duz vıtesı e5 ve sehır ıcınde karısık kullanımda 6.2 lıtre yakıyor asa yukarı 2 -3 bın km nın ortalaması hızlanması falan dızel ve 1.4 araca gore çok ıyı bence . sakın kullanarak 5.5 lıtreler cokta zor olmaz. gidişinde falan aklınızda şüpheler olmasın. yag yakma konusu 10 bın km de 1.3 lıtre yağ eksılttı . mm vitesler sorunlu denılıyor ..

Yiğit Ş.
07-02-2012, 09:43
45bin km deyim ben. hiç yağ eksiltme sorunu yaşamadım. düz vites bu arada aracım.

levent
07-02-2012, 15:13
34-35 lira 2008 80*100 bin civarındaki d4d için çok. 2009 model 70 binde elegant donanımlı d4d yi arkadaşıma 29 bin tl ye aldık yaz başı.

toyotanın dizel otomatiği kendi klasmanının en kötüsü .
motor 1.4 90 hp 190 nm tork var.
1.6 larla aynı vergiyi veriyor. mesela psa lar 1.6 ve 110 luk. 240 da tork var ve kesinlikle kullanımı keyifli. astra h'daki motor bile 1.3 ve bir alt vergi dilimimde o da 90 hp ustelik torku da 200 nm.

şanzımana gelince o da ayrı bi komedi.
o klasmanda yarı otomatik şanzıman olup yokuş kalkış desteği olmayan tek şanzıman mmt dir.
easytronic, mcp, auto6r, i-shift, dualogic vs hepsinde yokuş kallkış desteği ve esp standart gelir. ama mmt de hem yokuş kalkış desteği alamazsınız hem de esp opsiyoneldir ve piyasadakilerin %90 nında yoktur.
son olarak toyotanın dizel ile benzinlisi aynı donanıma sahip değildir. dizeller daha boştur.

2009 2. yarıya kadar 90 hp 190 nm. 2007 ye kadar olanlar yani e12 ler 1.6 90hp 204nm tdci ların bir boy kadar önünde yürür.

astra h daki 1.3 90hp lik motorda 2500 devre kadar kimsecikler yok , kullanımı çok daha keyifsiz, d4d daha torklu alt devirlerde ki 1800-3000 devir arası stabil 190nm veriyor 1500 devirde 155nm civarı veriyor :)

kararan ayna, yağmur sensörü yoktur. e12 lerin hiçbirinde esp yoktur, e15 lerde ise 2009 sonrası makyajlı dizellerde esp , asr standart olarak gelir.

45bin km deyim ben. hiç yağ eksiltme sorunu yaşamadım. düz vites bu arada aracım.

80 bini devirdim bende manuel vites ile, yağ eksiltme problemim yok. periyodik bakım haricinde ekstra hiçbirşey çıkarmadı henüz.

80 bin bakımına giderken (bakım zamanım 1000km civarı geçmişti oysaki) kalorifer açık, sağanak yağmur, yer yer gölet şeklinde su birikintisi vs rağmen 90 ort hız tutturarak 4.6 lt tükettim, bakımsız haliyle ;) uzun yolda tüketimi iyidir, gidişi de fena değildir. şehir içinde babam 5.5 lt civarı yakıyor ben 6-6.5 civarında.

Arasts61
10-02-2012, 12:23
34-35 lira 2008 80*100 bin civarındaki d4d için çok. 2009 model 70 binde elegant donanımlı d4d yi arkadaşıma 29 bin tl ye aldık yaz başı.

2009 2. yarıya kadar 90 hp 190 nm. 2007 ye kadar olanlar yani e12 ler 1.6 90hp 204nm tdci ların bir boy kadar önünde yürür.

astra h daki 1.3 90hp lik motorda 2500 devre kadar kimsecikler yok , kullanımı çok daha keyifsiz, d4d daha torklu alt devirlerde ki 1800-3000 devir arası stabil 190nm veriyor 1500 devirde 155nm civarı veriyor :)

kararan ayna, yağmur sensörü yoktur. e12 lerin hiçbirinde esp yoktur, e15 lerde ise 2009 sonrası makyajlı dizellerde esp , asr standart olarak gelir.

80 bini devirdim bende manuel vites ile, yağ eksiltme problemim yok. periyodik bakım haricinde ekstra hiçbirşey çıkarmadı henüz.

80 bin bakımına giderken (bakım zamanım 1000km civarı geçmişti oysaki) kalorifer açık, sağanak yağmur, yer yer gölet şeklinde su birikintisi vs rağmen 90 ort hız tutturarak 4.6 lt tükettim, bakımsız haliyle ;) uzun yolda tüketimi iyidir, gidişi de fena değildir. şehir içinde babam 5.5 lt civarı yakıyor ben 6-6.5 civarında

kardeş güzel diyorsunda o klasmanda 90 lık tdci hangi araçta var. focuslar overboostla 260 nm veriyor. corollanın 190 torku olsa ne olur. astradan buyuk motorlu ve en önemlisi 1.6 larla aynı vergi diliminde. ustelik astranın torku daha da fazla sonuçta. toyotayı rakipleri ile karşılaştırmak lazım. 2010 aldı arkadaşım 2bin kusur lira ekstra para verdi esp için. 2. bin kusur liraya astrada bırak esp yi otomatik vites geliyor. otomatik vitesle beraber esp plus, yokuş kalkış desteği, sport mode (bildiğin cacık sport modlardan değil, gaz kelebeğinin ayarını değiştiriyor ) vs geliyor.
corolla dediğin araç kusura bakma ama ne motoru ile ne şanzımanı ile ne de donanımı ile alınacak araç değil..

mert_leon
10-02-2012, 12:31
kardeş güzel diyorsunda o klasmanda 90 lık tdci hangi araçta var. focuslar overboostla 260 nm veriyor. corollanın 190 torku olsa ne olur. astradan buyuk motorlu ve en önemlisi 1.6 larla aynı vergi diliminde. ustelik astranın torku daha da fazla sonuçta. toyotayı rakipleri ile karşılaştırmak lazım. 2010 aldı arkadaşım 2bin kusur lira ekstra para verdi esp için. 2. bin kusur liraya astrada bırak esp yi otomatik vites geliyor. otomatik vitesle beraber esp plus, yokuş kalkış desteği, sport mode (bildiğin cacık sport modlardan değil, gaz kelebeğinin ayarını değiştiriyor ) vs geliyor.
corolla dediğin araç kusura bakma ama ne motoru ile ne şanzımanı ile ne de donanımı ile alınacak araç değil..

astra bizim arkadaşta da var bu yaz aldı 1.3 95 hp lanet bi araba ama. içinden abuk subuk sesler geliyor. bayırlarda yerinden kalkmıyor. kalkışta acayip bir ses geliyor araçtan motor küçük geliyor o 1.5 ton araca. araba 3 bin kmde yağ basıncı eksik uyarısı verdi etti yağ eksiltmiş.

Erdem K.
10-02-2012, 12:46
açıkcası dağa bayıra ailecek yük ile gidilecekse ve bahsedildiği gibi genellikle uzun yolda kullanılacaksa executive 407 hdi öneririm. d4d'ye göre daha donanımlı, daha tatminkar bir araç olduğunu düşünüyorum...

fangio
10-02-2012, 12:49

Özgür, kaç farklı semi-automatic araç kullandın bilmiyorum ama mmt den kötüsü olmadığını neye göre ölçtün :) Bencede iyi değil ama easytronic de iyi değil. Tek hill hold özelliği mmt de değil easytronicte de yoktu. Opsiyondu yada... Ama araç kalkış sistemi olduğundan kavrama çok daha hızlı oluyor o yüzden ben yokuşlarda kalkarken düz vites bir aracın geri kaçırmasından daha fazla kaçırdığını hatırlamam. Ama vites geçişleri özellikle 1-2 2-3 de çok daha belirgin. Yaris için 90hp gayet keyifli oluyor. 1.6 TDCI lar oyle uçup kaçamıyor ama aynı motor Corolla'da gitmiyor kabul ediyorum. Ama Corolla oldukça yumuşak ve ferah bir araba...

_Emre_
10-02-2012, 13:06
Yağ eksiltme sorununu rodajdan hemen sonra yaşadım 2011 aracımda. Turbo hatalı yeni nesil turbo takılacak dediler çağırdılar değiştirdiler. Bazı araçlarda bu hata varmış tüm servislerin şikayette bulunanların mağduriyetini gidermeye çalıştıkları söylendi, bilemiyorum tabi servislere güvenmiyorum şahsen. M/m 2008 model dizeli de sık sık kullanma fırsatım oluyor bir akrabamızın aracı yokuşlarda bazen eziyet olabiliyor onun haricinde bence gayet tatminkar ama kendi aracım manuel ve vites geçişleri şiir gibi... :)
Edit: İlk postta modelleri sorulmuş; Comfort, Comfort Extra, Elegant olarak üç modeli var Comfort en boşu Elegant en dolusu. Elegantta diğerlerine ek olarak otomatik kararan ayna yağmur far sensörü ve ayna üzerinde geri görüş kamerası ve 16" jant mevcut. Benzinli modellerde olan anahtarsız çalıştırma ve hız sabitleme dizel modellerde mevcut değil

Arasts61
10-02-2012, 14:05
Özgür, kaç farklı semi-automatic araç kullandın bilmiyorum ama mmt den kötüsü olmadığını neye göre ölçtün :) Bencede iyi değil ama easytronic de iyi değil. Tek hill hold özelliği mmt de değil easytronicte de yoktu. Opsiyondu yada... Ama araç kalkış sistemi olduğundan kavrama çok daha hızlı oluyor o yüzden ben yokuşlarda kalkarken düz vites bir aracın geri kaçırmasından daha fazla kaçırdığını hatırlamam. Ama vites geçişleri özellikle 1-2 2-3 de çok daha belirgin. Yaris için 90hp gayet keyifli oluyor. 1.6 TDCI lar oyle uçup kaçamıyor ama aynı motor Corolla'da gitmiyor kabul ediyorum. Ama Corolla oldukça yumuşak ve ferah bir araba...

kürşat 3 tane farklı yarı otomatik aracım oldu. bunun dışında mmt si olan arkadaşlarım da var. hatta bi tanesi de sensin:D.
bunların içinde kullanım ve performans olarak en iyisi mcp idi. en kötüsü ise easytronic. ancak herşeye rağmen esp plus ve hill holder tüm easytroniclerde standart. hatta mmt dışında o klasmandaki tüm yarı otomatiklerde standart. benim takıldıgım nokta bu. tüm rakiplerinde standar olan şeyi mmt de istesende alamıyorsun. hatta mmt ler 2010 a kadar 6 ileri bile değildi. ayrıca senin araç için o motorun rolantide urettiği tork belki yeterlidir. hatta o güç ve tork senin aracı keyifli bile yapıyor diyosun ama aynı şey acaba corolla için gecerli mi? bence değil.
yeni kasalar için aynı şeyi soyleyemem. 95 lik motor gerçekten o kasaya çok az. ama julyetteki 320nm lik motor gelirse de astra satış rekoru kırar bence..

8.000rpm
10-02-2012, 16:13
manuel olduktan sonra her şekilde tavsiye ederim
üstelik soft bir yazılımla çok da güzel oluyor
ama m/m şanzımansa koşarak uzaklaş