PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Focus 2'nin müzik sistemi nedir?

cXe
12-02-2012, 17:31
Merhaba arkadaşlar, bu yaz sattığım focus 2'nin müzik sistemini çok beğeniyordum. araç 2005 model ve Trend di yani focuslar içindeki en boş donanıma sahip bir araçtı. müzik sistemi sony olanlardan değil ve 4 kapıda hoparlör vardı.

sevdiğim yani ses de hiç bozulma olmuyordu bunu da bas sesini bir noktadan sonra sabit tutarak yapıyordu. mesela 13' lere kadar max bas sesini veriyordu 13den 20ye kadarda bası sabit tutup müzik sesini yükseltiyordu. bu sistemi nasıl yapabiliriz?

Bu sistemi yapmak belkide çok kolaydır o nedenle yardımlarınızı bekliyorum, benim aklıma gelen bir çözüm yolu var aslında; aracımda mono amfi var bu amfinin ses girişi yada çıkışındaki ses sinyalinin voltajını belli bir noktadan sonrasını kesmek olabilir mi? ben çift bobin pioneer kullanıyorum ve 28,28 Volt çıkış gücü elde etmem gerek,amfi çıkışını atıyorum 35Volta sabitlesem ve çıkış voltajını da bir kesici devre ile 28,28Volttan sonrasını kessem olur mu?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim :D

Osman Bahadır
12-02-2012, 17:42
Focus Trend'de Ford 6000 CD Visteon marka, portekiz malı ve 25w 4 ohm 5"x7" hoparlörler var.

Ufuk
12-02-2012, 17:45
Focus Trend'de Ford 6000 CD Visteon marka, portekiz malı ve 25w 4 ohm 5"x7" hoparlörler var.

:icon_tup:

Hızlı ve doğru bilgi :)

cXe
12-02-2012, 17:53
o kadar mı :D 25 watt rms değeri mi? bide bu bası sabit tutma olayı cd çalar ile mi alakalı ?

A.Cem
13-02-2012, 14:55
Selamlar,

öncelikle mono amfi ve pioneer sub ile bası neden sabit tutmaya çalışıyorsun? Bass boğuluyor mu sesi açtıkça?

Soruna gelince, amfinin çıkış gerilimini kontrol etmek kolay olmaz hem çıkış ac hem de her frekans değerinde aynı bass olmaz örneğin sen çıkışı bir şekilde 28 volta sabitlersin, 40 hz de bass istediğin gibi olur 120 hz geldiğinde bir bakarsın istediğinden gazla bass geliyor. 120 hz göre ayarladığında ise 40 hz deki maksimum bass sana az gelecektir, anlatabildim umarım.

İstediğin sistem, amfinin ses girişine bağlanacak bir aktif filtre ile yapılabilir. İşlemci ile kontrol edilen bir devrede her hz değeri yada belirli bir aralık için girişteki ses seviyesi kontrol edilerek yapılır.

Bence gain ayarını ve kısık kullanırsan sorunun çözülmüş olur. Sanırım ses seviyesini açtıkça bass sesi midlerden daha fazla yükseliyor ve bass midleri bastırıyor. Bunun sebebi gain yani kazanç ayarı.

cXe
13-02-2012, 22:51
şuan ki sistemimde bas boğulması falan olmuyor fakat sorun bazı şarkıların kalitesi düşük olduğu için az bas sesi geliyor, amfiyi sonuna kadar açsak az bas sesi gelen şarkıların bası artar ve bu sistem yardımı ilede normal şarkılarında bası sesi gereğinden fazla gelmesi önlenebilir mi diye düşünmüştüm.

aslında ac elektrik altında voltaj aralığını belirlemek çok kolay, bunu kendim el yapımı bile üretebilirim.

birde frakans değiştiği zaman voltajın genliği değişmez diye biliyorum, 28 volt verdiyesem bu genlik her frekans için aynı olması lazım.

merruse
14-02-2012, 09:24

focus 2 lerde 5x7 hoparlör yok. 16 cm yuvarlak hoparlör var.
5x7 ler focus 1 lerde idi.

cXe
14-02-2012, 09:47
focus 2 lerde 5x7 hoparlör yok. 16 cm yuvarlak hoparlör var.
5x7 ler focus 1 lerde idi.

peki hoparlörler coaxial mi compenant mı?

devil_berk22
14-02-2012, 13:16
2 takım mid ve 1 adet stereo amfi takarak daha güzel ses alabilirsin

cXe
14-02-2012, 18:53
2 takım mid ve 1 adet stereo amfi takarak daha güzel ses alabilirsin

mid takımlar arabanın bas sesini yükseltir mi? focusun basları çok hoşuma gidiyordu arabaya binen set mi taktın buna diyordu :D

merruse
14-02-2012, 19:50
peki hoparlörler coaxial mi compenant mı?

Hiçbiri. Önlerde ek olarak tweeter var o kadar. x-over falan yok. Dolayısı ile komponent diyemeyiz. E tweeter hoparlörün üzerinde de değil, dolayısı ile koaksiyel de değil. Ama değiştirecekseniz öne komponent arkaya koaksiyel alıp takabilirsiniz. Doğrusu budur. Yok ben trimi keserim derseniz o zaman pek tabii arkaya da komponent takılabilir.

cXe
14-02-2012, 20:40
aslında sorduğum sorunu cevabını hala alamadım, benim merak ettiğim bas sesi 13 de de 20 de de bir birine eşit fakat 13 deki müzik sesi ile 20 deki aynı değil.

levent
14-02-2012, 21:40
aslında sorduğum sorunu cevabını hala alamadım, benim merak ettiğim bas sesi 13 de de 20 de de bir birine eşit fakat 13 deki müzik sesi ile 20 deki aynı değil.

E bu normal sayılır sesin yükselmesi, düşük frekanslı sesler (bas) sesleri için ünitede süzgeç vardır, ses arttıkça bas kısılıyordur muhtemelen.

cXe
14-02-2012, 22:10
E bu normal sayılır sesin yükselmesi, düşük frekanslı sesler (bas) sesleri için ünitede süzgeç vardır, ses arttıkça bas kısılıyordur muhtemelen.

bas sesleri kısılmıyor, bir noktadan sonra sabit kaliyor. bilen yok mu bunun nasıl yapıldığını :D

levent
14-02-2012, 22:13
bas sesleri kısılmıyor, bir noktadan sonra sabit kaliyor. bilen yok mu bunun nasıl yapıldığını :D

demek istediğim oran orantıya bakarsak kısıyor işte. yukarda açıklanmış nası yapıldığı ;)

merruse
16-02-2012, 13:18
Cxe loudness diye google da bir arat sonuçlarını inceler. Sorunun cevabını bulursun.

cXe
16-02-2012, 23:11
Cxe loudness diye google da bir arat sonuçlarını inceler. Sorunun cevabını bulursun.

hemen bakıyorum :D

cXe
16-02-2012, 23:31
açıklamalara bakılırsa tamamen cd çalar ın özelliği.

peki benim düşüncem ile bu sistem yapılabilir mi ki? teorik olarak ben bir hata görmüyorum ama gören varsa uyarırsa sevinirim.