PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pist Araci ve Vergilendirme

BaDCaT
12-02-2012, 22:22
Merhabalar,

Bu konuda net bir bilgiye ihtiyacim var.Ralli,pist şampiyonalari için getirilen araçların vergilendirilmesi hakkinda bilgisi olan var mi ?Plakasi yok ve trafiğe çıkma haklari olmadığından dolayı farkli bir mevzuat olduğu söyleniyor ama o mevzuat nedir ?

ACTPK
12-02-2012, 23:13
Plakasi olmadigi icin buzdolabi gibi vergisi yok. Plakasi olursa yani ralli araciysa vergiye normal otomobiller gibi tabiidir. Ben bu sene tr pist 1600de sampiyon oldum kimse vergi odemen gerek demedi:)

serkanokan
12-02-2012, 23:14
Gumrukten cikariliyorsa veya yurtdisindan geliyorsa federasyona belirli bir miktar (3000 euro gibi kalmis aklimda) para yatirip bir sezon yarisabiliyosun

ACTPK
12-02-2012, 23:16
Serkanin dedigi dogru rakam konusunda bir bilgim yok ancak Ata belgesi aliniyor. Ancak arac trde faturaliysa ( mesela clio cuplar) boyle bir seye gerek yok.

ef186
12-02-2012, 23:28
Hangi dalda yarismayi dusunuyosun ?

Naman
12-02-2012, 23:30
Kovalayacağın şampiyonaya göre değişiyordu en son fiyatı.. Mahalli Ulusal Ulus.arası vs.

Benim aklımda böyle kalmış. Ha en son 2002'ydi sanırım böyle birşeyle uğraşmışlığım :)

BaDCaT
12-02-2012, 23:32
Hangi dalda yarismayi dusunuyosun ?

Türkiye Motorsiklet Pist Şampiyonasi..

Lisans vs herşey hazır da..eğer bu yurtdışından getirme olayini çözersem ducati fantazisine giricem..yoksa honda ya talim :D

onursumer
12-02-2012, 23:35
yurt dışında araç getirdiğimizde sadece federasyonamı odeniyor ?

yani plaka takılmadığı için herhangi bi gümrüğe vergiye falan tabi tutulmuyormu ?

birde diyelimki bitane grup n gibi roll gage li araç getirdik hobi amaçlı pist günleri vs gibi aktiviteler için herhangi biryere gene odeme yapmamız gerekiyormu ?

ef186
12-02-2012, 23:43
Türkiye Motorsiklet Pist Şampiyonasi..

Lisans vs herşey hazır da..eğer bu yurtdışından getirme olayini çözersem ducati fantazisine giricem..yoksa honda ya talim :D

Otomobil olsa ayrida motorsikleti bilemiyorum ...
Otvsi yatmadan fatura ile bayiden yarisma amacli alinabiliyor olmasi lazim ?

Mertİ.
12-02-2012, 23:44

yani plaka takılmadığı için herhangi bi gümrüğe vergiye falan tabi tutulmuyormu ?

birde diyelimki bitane grup n gibi roll gage li araç getirdik hobi amaçlı pist günleri vs gibi aktiviteler için herhangi biryere gene odeme yapmamız gerekiyormu ?

bende merak ediyorum bunu

ef186
12-02-2012, 23:44

O isin 20 sayfa detayi kurali var olmuyo diyim zaten yarismak için senelik izinli otomobil getirdiginde getirdigin amac icin olan yarislara katilman zorunlu yoksa baybay izin yai o is yas ;)

BaDCaT
12-02-2012, 23:46
Otomobil olsa ayrida motorsikleti bilemiyorum ...
Otvsi yatmadan fatura ile bayiden yarisma amacli alinabiliyor olmasi lazim ?

Aynen oyle oluyor ama benim amacim yarisa hazir motor getirtmek..diger turlu dedigini yapacagim.

yaris grenajlari,egzoz vs herseyiyle beraber getirmek istiyorum burda hazirlamak degil.bide ducati tabi :) sonucta getiren komisyon da aliyor motordan

Mertİ.
12-02-2012, 23:57
O isin 20 sayfa detayi kurali var olmuyo diyim zaten yarismak için senelik izinli otomobil getirdiginde getirdigin amac icin olan yarislara katilman zorunlu yoksa baybay izin yai o is yas ;)

trde olan arabayı trafikten çekince? diycem ama fiyat yüksek burda

onursumer
12-02-2012, 23:59

benim istediğim amaca yonelik

sadece tr de bayi kanalıyla girip faturası kesilmişmi olmalı ?

eğer oyleyse

atıyorum x ithalat şirketi bu yarış aracını ithal edip bana fatura edemezmi :D

yani plakasız çekiyiyle gezdirebiliceğim bi hobi arabası gibi kullanılcak sadece :D

ef186
13-02-2012, 00:29
benim istediğim amaca yonelik

sadece tr de bayi kanalıyla girip faturası kesilmişmi olmalı ?

eğer oyleyse

atıyorum x ithalat şirketi bu yarış aracını ithal edip bana fatura edemezmi :D

yani plakasız çekiyiyle gezdirebiliceğim bi hobi arabası gibi kullanılcak sadece :D

Getiremez olmaz ole soliyim ...

Naman
13-02-2012, 00:39
Ooo motorsikletin federasyonu farklı zaten onlara danışmak lazım.

ef186'nın dediği ÖTV muaf olayını ben bir tek Türkiye'de 'üretici' konumundaki markalarla sınırlı diye biliyorum. Mesela Opel.. Fabrika pasif olsa da üretici olarak burdalar. Aynı zamanda federasyondan da geçmesi gerekli.

Yine hatırlatiym, bilgilerim eski .. mevzular zorlaşmış/kolaylamış olabilir.

mrtakd
13-02-2012, 07:58
Ducatinin ithalatçısı korlas onlarla bi görüş istersen plakasız pist için motor sattıklarını biliyorum bu konuda sana daha yardımcı olurlar.