PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : wideband yardim.

CLIORS
08-01-2008, 17:54
Arkadaslar selamlar

Wideband konusunda yardim lazim, bu widebandler mesela AEM Uego PC ye baglaniyormu benim devir-AFR kaydetmem lazim. Nasil yaparim, en duzgun calisan wideband hangisidir?

Bir de ilginc bir soru olacak arabanin uzerindeki O2 sensorunun oraya wideband taksam hem wideband hem de O2 sensoru ozelligi gosterebilirmi ya da boyle sensorler var mi?

Cevaplar ici tesekkurler.

adıge
08-01-2008, 18:20
innovate lc-1 senin işini görür.
normal o2 sensörü ile wideband o2 sensörünün çalışma voltajı farklıdır,
bi delik daha açarsın manifolda yakın sorun olmaz.

edit: aem uegodan standalone gerek kalmadan rs232 aparat ile log alınabiliyormuş

CLIORS
08-01-2008, 18:58
sagolasın cevap icin, biraz once bir ingiliz tunerden megane RS lerdeki O2 sensorunun wideband sensor oldugunu ogrendım ama tam detaylı bılgı alamadım farklı markaların O2 sensorlerı herhalde bırbırıne uymaz.

Bu arada Innovate satan var mı aramızda?

Vts_Power
08-01-2008, 20:48
innovate lc-1 var bende satabilirim

khan
09-01-2008, 00:01
aemden rs232 cikisi ile hyperterminal araciligi ile rpm/afr log alabilirsiniz.

rslerdeki wideband o2 sensorler de sanirim bosch lsu4 yani aem uegolarla ayni ama soketleri farkli oldugu icin kullanilabilirmi onu bilmiyorum. wideband o2 sensorun yerlesim yeri ve tavsiye edilen acida durus pozisyonu vardir. manifolddan belli bir mesafede durmasi gerekir.

logworks programi ile beraber lc1-xd16 kullanmak daha kolay, cunku logworks cok guzel bir program ama logworks firmwarelidir yani bilgisayara bagliyip bazi ayarlarini arabanin uzerinde iken yapmaniz gerkebilir.

diger soru icin ise cevap,
narrow bandler 0-1v, widebandler 0-5v araliginda calisir. gerek aem gerekse innovate`in orjinal sensoru iptal ederek onun yerine kullanabilmek icin analog cikislari vardir. yani oem sensoru narrowband olan bir araba icin bile, orjinal sensorun yerine kullanilabilirler.

polo34
09-01-2008, 06:00
"aemden rs232 cikisi ile hyperterminal araciligi ile rpm/afr log alabilirsiniz"

bu maddeyi biraz daha detaylıca benim gibi amatörler için açabilirmisiniz?

CLIORS
09-01-2008, 06:25
cok guzel detaylı acıklama olmus tesekkurler. Kısaca sunu sorsam, olayın yonu innovate gidiyor anlasıldı. Ben simdi diyelim narrow O2 yerine bu 5 soketli LSU olanı taktım, daha sonra bundan çıkan datayı Innovate gonderip onun analog outputunu mu ECU ye yollamam lazım. Veya mesela 2. bir delik acsam LSU sensörü doğrudan bağlasam RPM bilgisini ECU dan AFR yi aletten mi okumam gerekir?

Biraz karısık oldu kusura bakmayın.

aemden rs232 cikisi ile hyperterminal araciligi ile rpm/afr log alabilirsiniz.

rslerdeki wideband o2 sensorler de sanirim bosch lsu4 yani aem uegolarla ayni ama soketleri farkli oldugu icin kullanilabilirmi onu bilmiyorum. wideband o2 sensorun yerlesim yeri ve tavsiye edilen acida durus pozisyonu vardir. manifolddan belli bir mesafede durmasi gerekir.

logworks programi ile beraber lc1-xd16 kullanmak daha kolay, cunku logworks cok guzel bir program ama logworks firmwarelidir yani bilgisayara bagliyip bazi ayarlarini arabanin uzerinde iken yapmaniz gerkebilir.

diger soru icin ise cevap,
narrow bandler 0-1v, widebandler 0-5v araliginda calisir. gerek aem gerekse innovate`in orjinal sensoru iptal ederek onun yerine kullanabilmek icin analog cikislari vardir. yani oem sensoru narrowband olan bir araba icin bile, orjinal sensorun yerine kullanilabilirler.

clioGT
09-01-2008, 11:41
sagolasın cevap icin, biraz once bir ingiliz tunerden megane RS lerdeki O2 sensorunun wideband sensor oldugunu ogrendım ama tam detaylı bılgı alamadım farklı markaların O2 sensorlerı herhalde bırbırıne uymaz.

Bu arada Innovate satan var mı aramızda?

abi bunun bana faydası olur mu?
afr için yani

adıge
09-01-2008, 11:46
"aemden rs232 cikisi ile hyperterminal araciligi ile rpm/afr log alabilirsiniz"

bu maddeyi biraz daha detaylıca benim gibi amatörler için açabilirmisiniz?

windowsun hyper terminal programını kullanıyormuş. logworks gibi bi software'i yok yani.
ama sonuç olarak log alınıyomuş işte :)
normalde tek bir kablo çıkışı var, seri out çıkışı ve ucunda soket falan yokmuş (rs323) soketini kendin yapıp takman lazımmış.

CLIORS
09-01-2008, 12:02
abi bunun bana faydası olur mu?
afr için yani

Goktug ısın ıcıne gırınce bıraz ogrendım narrow band ler 0-1 V calısıyor wıdeband 0-5V ve genelde arabaya baglı olarak 2 sının soketlerı farklı eger yenı delık acmasan wıdeband ı narrow band gıbı kullanmak ıstesen dahı anladıgım kadarı ıle AFR nın controllerına ıhtıyacın var. Daha acemıyım forumları karıstırıyorum.

PLX denen kallavı bır alet var herkez yavaslıgından sıkayetcı ama her datayı logluyor. Benım derdım sadece AFR yı gıderken fırıl fırıl olcmek degıl benım log almam lazım yanı bır sekılde motorun RPM datasını AFR datası ıle senkronıze edıp kaydetmem gereklı mutlaka forumdan bırılerı yapmıstır dur bakalım beklıyoruz.

Khan ve adıge ıyı bılgıler vermısler aslında kendılerıne danısmak lazım

yns
04-02-2008, 17:32
aem log alırken biraz yavas kalıyor vitesler bitene kadar eksik yazıyor degeri tam vermeiyor . ama innovate bu konuda basarılı anlık degeri hemen yansıtıyor pc ye...

CLIORS
04-02-2008, 18:40
eyvallah cevap ıcın sagol ben ısı cozdum aldım LC-1. Canavar gıbı masallah :)