PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. EL Araç Fiyatları Neden Pahalı???

burakN
15-02-2012, 21:00
Bugünlerde, 2. el araçlarda doğru bir referans bulmak neredeyse imkansız hale geldi...

Bir ara euro yükseldi ve dendi ki döviz arttı sıfırların da fiyatları arttı vs. Şimdi euro 2.5' dan 2.3' e düştü araç fiyatları daha da yükseldi?

sahibinden.com' da fiyatlara bakarsanız herkes tutturabildiğine gidiyor. Galerilere kızıyoruz ama adamlar daha insaflı fiyatlar verebiliyor. Gerçi onlara da dikkat etmek lazım ya!...

Bazı ilanlara bakıyorsun araçlar sürekli el değiştiriyor ve geçmişini kontrol ettiğinde alınan fiyatların üzerine hatırı sayılır bir kar konup yeniden ilana çıkıyor. Hatta km' si düşürülüyor veya farklı özellik sayılıyor yada araç pert gizleniyor vs.

El altından satılan araçların fiyatları haliyle çok makul ama herkesin bilgisi yada duyumu olmuyor. O yüzden emsal teşkil etmiyor.

DOD' un internet sitesinde fiyat hesaplaması var ama gerçekçi değil...

Velhasıl kelam doğru referans bulmak için ne yapmamız gerekiyor???

rebelh
15-02-2012, 21:16
vala bu ara bence ilanlar iyi yaza göre

Skyhawk34
15-02-2012, 21:17
şu aralar piyasa normal bence geçtiğimiz aylarda biraz allak bullak olmsutu

blow07
15-02-2012, 21:22
Piyasa normal fakat birisi fiyatı yüksek koyuyor , diğeri benimkinin neyi eksik diyip oda yükseltince ister istemez piyasa biraz daha yükseliyor.

burakN
15-02-2012, 21:27
Piyasa normal fakat birisi fiyatı yüksek koyuyor , diğeri benimkinin neyi eksik diyip oda yükseltince ister istemez piyasa biraz daha yükseliyor.

Zaten olay o. Özellikle bazı modellerde garip ve abartılı fiyatlar var. Açıp soruyorsun adam diyor ki bende böyle bir fiyat olmadığını biliyorum ama bir keriz arıyorum demeye getiriyor!...

Zaten önümüzdeki ay Cenevre oto fuarında bir sürü yeni model görücüye çıkacak. O zaman ikinci ellerde eski modellerin fiyatı haliyle düşecektir!...

Aslında asıl sorun piyasada güvenilir eskpertiz yada referans alınabilecek fiyatlar yok. İş tutturabildiğine gidiyor.

mcitir
15-02-2012, 22:40
Millette salak olup kazıklanmasın hocam arastırsın oyle alsın aracını..

VWci
15-02-2012, 22:53
Türkiye'de ikinci el araçların fiyatları düşmez. Çünkü sıfır araçlar pahalı. Sıfır araçlar pahalı olunca doğal olarak kullanılmışların da fiyatları artıyor...

ABD ve Avrupa'daki ikinci el fiyatları bizim ülkemizde ne yazık ki gerçekleşmeyecek görünüyor.

Mivec_4G63
15-02-2012, 23:07
40 liraya aldığı hondayı 1 sene kullanmış 42ye kitlemeye çalışıyor. Bunları kafanıza takmayın, elbet bütçenize göre bir tane düşer takip etmek lazım.

burakN
16-02-2012, 00:08
İsmi ve modeli lazım değil 65 milyara aldığı aracı 1 ay sonra 80 küsür milyara satanlara sadece el insaf diyorum!...

Özellikle kupon modeller üzerinde çok spekülasyon yapılıyor ve paraya sıkışınca fiyatları inanılmaz düşürüyorlar. Hani bu ne perhiz bu ne lahana turşusu misali? Pazarlık sünnettir ama fiyatlar bu kadar kırpılınca bu pazarlıkta sünnetten geriye parça kalmayacak nerdeyse???

Cenk Acar
16-02-2012, 00:39
toyota 2.el bi ara çok aradık sıfırı 49.600 olan arabayı sahibinden.com a 48.500 fiyat yazmış araba 52000km
e öyle olunca telefon açıp konuşmak biraz kafa bulmak gerekiyo

SieRRa
16-02-2012, 07:24
Mahallede bitane çocuk var,bana senin araba çok hoşuma gidiyo (ies) aynısından buldum 22 ye anlaştım alıcam diyo,dedim vti olmasın o yok seninkiyle aynı kasa diyo :D belkide 1.4 is.. böyle alıcılar oldukça böyle satıcılarda olacaktır..

Arenimo
16-02-2012, 07:26
bazı araçlada ÖTV den dolayı rakamlar çok arttı mesela yeni kasa STI 265 000 TL 2. eller 90 000 tl lerden şuan 120000 TL lere yükseldi normalde çünki satan yeni birşey almak istese alıcağı aracında rakamı yükseldi. Ferrari italia 1 gecede 200000 TL zamlandı ötv yüzünden alan adam neden ucuza versin ütopik bir örnek ama olsun:D

baha38
16-02-2012, 07:29
önden kazalı gögüs değişmiş komple 1.4 isi 11 e aldılar kabut hala yamuk 16 ya ilana koydular bizim burda para kazanmayı bu kadar kolay sanıyolar. 4 Hondaya bindim sırf bunlar yüzünden honda almıycam artık..

GökhanK
16-02-2012, 10:15
benim arkadaşım geçen sene babasına renault fluens aldı 40k e yaklaşık 20000 km falan bindi şu anda galarici 43 veriyor birasda biyasayı karıştıran galericiler ama insanlar harbiden çok yüksek fiyatlar isityorlar mesela 2012 C180 Amg ye adam 110 istiyo ee sıfırı kaç lira 115 sanki dalga geçiyorlar

TünayK
16-02-2012, 11:00
niye pahalı özetleyim...

herkes en yakışıklı,en karizmatik,en akıllı,her şeyin en iyisi herkesde,herkesin ki 20cm. de ondan pahalı bu arabalar...

Ferhat_V
16-02-2012, 11:03
herkez aldığı maldan para kazanmak istiyo o yüzden piyasa böyle bombok işte..al satçılara çare bulunursa piyasada düzelir biraz olsun..

baha38
16-02-2012, 11:17
Keşke alıcılarda biraz tamam dese adam 22 lira istiyo Civic ies e pazarlık yapıyolar ozaman civic alma mantıklı bi düşün önce bu modelde bu arabaya o para verilirmi diye sonra al.. Alıcılar olduğu sürece piyasa hiç düşmez millet uçuk fiyatta arabalarını ilana koyar satmazda ne zamanki normal piyasasında araç düşer onuda öğleye bırakmadan alırlar sende aylarca araba arar durursun:(

abdullahçöllü
16-02-2012, 11:19
neden pahalı? 1- sıfır araç fiyatlarının eskiye oranla yükselmesi..2- herkesin alım satım yapıp kolay yoldan çabucak zengin olma hırsı..3- alım satım sitelerindeki ilanlardan herkesin etkilenmesi.( bu araba bu fiyat ederse benimki daha fazlasını eder mantığı)4-galericilerin piyasa rakamlarını ellerinde tutma arzuları ve bununla beraber ayaküstü alımsatımcılarıyla çok fazla çatışma yaşıyor olmaları.. vs..

uygun araba nasıl bulunur ? 1- acele etmeden 2- ii araştırma ve takip 3- paranı hazır bulundurmak..vs.vs

efe_
16-02-2012, 11:21
Sıfır araç fiyatlarına bakın 2.elin neden fazla geldiğini anlarsınız.Kaldıki 1.5 aydır inanılmaz ölü bir ikinci el piyasası var.Yaza doğru anca açılır gibi :)

poseidon
16-02-2012, 11:31
Piyasa fiyatını iki kısımda açıklayabiliriz.
Birincisi iktisadi tarafı bu da şöyle
İkinci el piyasasına pahalı veya ucuz diyemeyiz.
Piyasa satıcı ile alıcının anlaştığı fiyattır.
Yani alıcı ve satıcı sallıyorum X bir araba için 20,000 tl ye anlaşmışsa
ve bu fiyatlar pazarın geneline hakimse X marka aracın fiyat ortalaması 20,000 dir.
pahalı mı ucuz mu onu alacak olanın mali durumu belirler.

Zaten aynı araca 30,000 tl çeken adam çok fazla tutunamaz o da fiyatı düşürür.
Ya da satamaz elinde patlar.

Bir de işin psikolojik yanı var piyasada herkes piyasa fiyatı 20,000 tl olan aynı model araca
aynı zamanlarda 30,000 çekerse bu sefer de satıcının eli kuvvetlenecek ve alıcıların beklentileri bu yönde değişecek yani sanacaklar ki bu aracın fiyatı yükseldi ve ona göre alım yapmaya başlayacaklar.
O zaman da bu aracın piyasa fiyatı 30,000 tl ye yükselecek.

Şu an bizim gördüğümüz 2. sebebpten kaynaklanan artıştır.
Umarım anlatabilmişimdir.

Baran^
16-02-2012, 11:36
Arkadaşa araba bakıyoruz neye baktırsak leş cıkıyor üstüne fiyatıda indirmiyolar..DS3 baktık 2011 model sadece camurlukta boya var denildi bi götürdük kafadan kazalı cıktı insaf ya bu kadarmı yalancı 3 kağatcı bi milletiz biz.Bu kaçıncı kazalı cıkan baktırdığımız arac.Alfa 147 begendik götürdük 2 parca boyası var kazasız ama şanzıman yag kaçırıyor yapılması lazım acılıp,disk balata bitik hava akışmetresi değişmesi gerekiyor aküsü bitmiş yatmaktan...bebenin teki sahibi kafasıda calışmıyor 20lira istiyor en son tamam 20 liranı al ver arabayı dedik ama aküyü yaptır yok akuyu yaptırmam dedi al sok bitarafına dedik almadık arabayı...Satıcılar bi tuhaf hepsi tok satıcı ben anlamadım bu işi.

burakN
16-02-2012, 11:53
neden pahalı? 1- sıfır araç fiyatlarının eskiye oranla yükselmesi..2- herkesin alım satım yapıp kolay yoldan çabucak zengin olma hırsı..3- alım satım sitelerindeki ilanlardan herkesin etkilenmesi.( bu araba bu fiyat ederse benimki daha fazlasını eder mantığı)4-galericilerin piyasa rakamlarını ellerinde tutma arzuları ve bununla beraber ayaküstü alımsatımcılarıyla çok fazla çatışma yaşıyor olmaları.. vs..

uygun araba nasıl bulunur ? 1- acele etmeden 2- ii araştırma ve takip 3- paranı hazır bulundurmak..vs.vs

Katılıyorum tabi araba alım satım işi eskiden çok iyi rant getiriyormuş. Hala emlakta olduğu gibi bunun hayalini kuran var. Şimdi gerçi beğenmiyoruz ama internet siteleri millete alternatif oldu. Bir galerici arkadaşım eskiden 40,000 marka aldığı aracı bir kaç gün içinde 55,000 marka sattığını söylüyordu. Millet ne para kazanmış?

Hatta daha eskiler bilir bu doğanlar, şahinler, toroslar üretimdeyken sırada kuyruk vardı. Millet aracı alır kullanır 6 ay sonra daha pahalıya satardı. Nereden nereye geldik?

Artık araba yatırım aracı olmaktan çoktan çıktı. Masraf kapısı. Gülü seven dikenine katlanır misali. Milyarlar verip aldığın aracı sokağa bırakıyorsun. Ya itin biri gelir çizer gider yada kuşun biri s.çar gider. Yağmur kar yağar habire çamur olur yıkamacıya abone olursun. Benzini dünyanın en pahalısıdır. Kasko' su, trafiği, MTV' si derken masrafları soyup soğana çevirir.

Eh bu durumda araba alıp da satarken birde bundan para kazanayım yada az zarar edeyim diyene Lahavle vela Kuvvete denir!...

burakN
16-02-2012, 12:02
Piyasa fiyatını iki kısımda açıklayabiliriz.
Birincisi iktisadi tarafı bu da şöyle
İkinci el piyasasına pahalı veya ucuz diyemeyiz.
Piyasa satıcı ile alıcının anlaştığı fiyattır.
Yani alıcı ve satıcı sallıyorum X bir araba için 20,000 tl ye anlaşmışsa
ve bu fiyatlar pazarın geneline hakimse X marka aracın fiyat ortalaması 20,000 dir.
pahalı mı ucuz mu onu alacak olanın mali durumu belirler.

Zaten aynı araca 30,000 tl çeken adam çok fazla tutunamaz o da fiyatı düşürür.
Ya da satamaz elinde patlar.

Bir de işin psikolojik yanı var piyasada herkes piyasa fiyatı 20,000 tl olan aynı model araca
aynı zamanlarda 30,000 çekerse bu sefer de satıcının eli kuvvetlenecek ve alıcıların beklentileri bu yönde değişecek yani sanacaklar ki bu aracın fiyatı yükseldi ve ona göre alım yapmaya başlayacaklar.
O zaman da bu aracın piyasa fiyatı 30,000 tl ye yükselecek.

Şu an bizim gördüğümüz 2. sebebpten kaynaklanan artıştır.
Umarım anlatabilmişimdir.

Tabi ki arz talep meselesi hatta dönemsel iniş çıkışlarda normal veya yeni modeller, model yılı, km' si, o anki ilan sayısı, benzin, lpg yada dizel olması vs. hepsi dönemsel olarak ekonomik şartlara göre fiyatları belirliyor. Burada dikkat edilmesi gereken durum az ilan olursa fiyat spekülatif oluyor.

Çok ilanda fiyat daha oturmuş olur. Araçların çoğu söylendiği gibi çıkmıyor. Hasarsız denen araç neredeyse pert çıkıyor. Millet çöpüne bile ciddi para istiyor. Bu işten anlamayan bir sürü denyo piyasaya çıkmış mal satmaya çalışıyor. İlanlara bakıyorsun araba leş gibi daha doğru fotoğrafını çekememiş ya resimler flu veya dış resmi var iç resmi yok vs. bir fiyat istiyor açıp nerdeyse soracaksın istediğin rakamda kaç sıfır olduğunu biliyormusun diye?

Yada adam bir fiyat koyuyor baştan faul. Ondan sonra aylarca bekliyor ve fiyat düşürüyor o zamanda arayan yok. Yani ticareti bilmeden mal alınıp satılmaz!...

poseidon
16-02-2012, 13:02
Yay headers jant lastik egzoz var diye
27 lik arabaya 38 çekenler biliyorum. İlanı da var da satıcı hakkında yorum olmasın diye atmıyorum.
Adama bu fiyatın bana açkılamasını yap alıcıyım diyince normal fiyatı çekince
millet ölü fiyatlar çekiyor diye bir bahanenin arkasına saklanıyor.
Türkçesi angutun birini düşürürsek satacağım demek.

Bir de keyfe keder satıcılar var ki bunlar ayrı bir kategori.
Bir kişi arabasını satılığa çıkarmışsa paraya ihtiyacı vardır bunun başka bir açıklaması yok.
Keyfe keder demek yine yukardaki gibi angutun birini düşürürsek satacağım demek.

Para kolay kazanılmıyor. Gözü kapalı da harcanmaz. En azından benim için öyle.

MatraX_07
16-02-2012, 13:12
Ben Bi Otomotiv Bayısınde 2. el satıs Danısmanı olarak bu durumun içindeyim
İnanın Bunun Tek Sebebi
İnternetteki araç satımı yapılan yerler
Öncede bı aracın pıyasası bellıydı
Ama şuan satıcı piyasasını bilmiyor direkt nete bakıyor,ordaki araçla kıyaslıyor
Bu da piyasayı yuksek tutuyor

EvoX
16-02-2012, 13:19
Madem pahalli almkyacaksiniz onlarda fiyati dusurecek ornek vti piyasasi arz/talep meselesi.

RIDVAN
16-02-2012, 13:22
Ben Mesela Akşama 10.750 Doğan Alıyorum :D

EvoX
16-02-2012, 13:27
Ben Mesela Akşama 10.750 Doğan Alıyorum :D

Zamaninda 5 liraya yuzune bakmiyorlardi 10.750 iyi para :D .

RIDVAN
16-02-2012, 14:32
Zamaninda 5 liraya yuzune bakmiyorlardi 10.750 iyi para :D .

11 Milyara Mal Olucak İşte 12.500 Sattım 1.5 Hafta Önce :D :D Yine Doğan

Senol Demirağlı
16-02-2012, 14:53
106 quicksilverlarda aldı başını gidiyor.17 bine bile quick var

blow07
16-02-2012, 16:08
Bu gidişle ben Türkiye'den biraz zor araba alacak gibiyim :D :D :D

darkmoon
16-02-2012, 16:13
sıfırlar fırladı c sınıfı adam gibi dolu araçlar olmuş 50-60 bin tl şaka gibi.. ikinci el tabiki pahalılanır..

d sınıfı adam gibi dolu tiptironikli sunrooflu 2.0 dizel araç olmuş 80-90 bin tl..

ikinci elde tabi fiyatlar uçar..

darkred
16-02-2012, 16:15
Sıfır piyasasının yanına birde galericilere özenen yurdum insanları eklenince piyasa 2 katına cıkıyor :) 3 ay içinde bir 106 nın 13,500 den 18 bin TL ye cıkısına sahit oldum ben :)

Alper_
16-02-2012, 16:15
1 saat önce 5500 e 96 orjinal deri koltuklu renault 21 concorde sattım..satılacak rakam yazıldığı sürece sorun yok :)

burakN
16-02-2012, 16:17
Ben Bi Otomotiv Bayısınde 2. el satıs Danısmanı olarak bu durumun içindeyim
İnanın Bunun Tek Sebebi
İnternetteki araç satımı yapılan yerler
Öncede bı aracın pıyasası bellıydı
Ama şuan satıcı piyasasını bilmiyor direkt nete bakıyor,ordaki araçla kıyaslıyor
Bu da piyasayı yuksek tutuyor

Aslında piyasa fiyatları çok karışık ancak bunda aracıların da rolü büyük. Kimse kimseye güvenmiyor. Eli sıkışanlardan ucuza düşürülen araçları daha sonra iyi fiyatlara satanlar milleti uyandırdı. Oto pazarları olayı da bitti. 2. el galeriler de sinek avlıyor. Kala kala internet kaldı onda da tutturabildiğine fiyatlar var.

Zaten gerçekten satmaya niyetli olan üçe beşe bakmadan arabasını vermek zorunda. Yok tok satıcıyım yok keyfikeder satıyorum yok burnumdan kıl aldırmam diyenlerin sokağından bile geçmeyeceksin bilin ki tam bir keriz arıyor!...

:heyoo:

taytay
16-02-2012, 16:17
1 saat önce 5500 e 96 orjinal deri koltuklu renault 21 concorde sattım..satılacak rakam yazıldığı sürece sorun yok :)

hayırlı olsun ben alıcaktım onu ya :)

Alper_
16-02-2012, 16:22
hayırlı olsun ben alıcaktım onu ya :)

sağol kanka hayırlısı olsun :)

darkmoon
16-02-2012, 17:07
birde dönüşüm var artık yani insanlar marka model en çok prim yapan araba tarzında değil bilinçli araba alıyorlar marka model ikinci planda tutup aracın donanım araçda kullanılan motor yakışı servis parça yaygınlığı en son marka ve model olarak artık araba alınıyor..

buda eskiden pek çok piyasası dip olmuş prim yapmayan araçların piyasasını değerlendirdi.. tam aksine piyasası değerli olan bazı araçlarında piyasaları son bir kaç yılda çok düşdü..

MatraX_07
16-02-2012, 18:06
Aslında piyasa fiyatları çok karışık ancak bunda aracıların da rolü büyük. Kimse kimseye güvenmiyor. Eli sıkışanlardan ucuza düşürülen araçları daha sonra iyi fiyatlara satanlar milleti uyandırdı. Oto pazarları olayı da bitti. 2. el galeriler de sinek avlıyor. Kala kala internet kaldı onda da tutturabildiğine fiyatlar var.

Zaten gerçekten satmaya niyetli olan üçe beşe bakmadan arabasını vermek zorunda. Yok tok satıcıyım yok keyfikeder satıyorum yok burnumdan kıl aldırmam diyenlerin sokağından bile geçmeyeceksin bilin ki tam bir keriz arıyor!...

:heyoo:

İnan hocam ben galericinin satamadığı fiyatın az yukarısında satıyorum.Neden;çünkü he aracın expertis raporu var şuan elimde 90'a yakın 2.el araç var her modelin ayrı ayrı expertiz raporu mevcut
Kaza,darbe,değişen,boya,yürüyen,motor aksamları nasılsa o sekılde söylenıyor
İstenildiği taktide ustası gelip bakıyor
Her Gelen müşteri de ''Anamm ben yandım,nette bi araba buldum adam sahtekar çıktı ''gibi muhabbetlerle aksamı edıyoruz :)
Demek istediğim şu ki Bayıler işin biraz daha gerisinde
Galerilere göre daha farklı

burakN
16-02-2012, 18:11
birde dönüşüm var artık yani insanlar marka model en çok prim yapan araba tarzında değil bilinçli araba alıyorlar marka model ikinci planda tutup aracın donanım araçda kullanılan motor yakışı servis parça yaygınlığı en son marka ve model olarak artık araba alınıyor..

buda eskiden pek çok piyasası dip olmuş prim yapmayan araçların piyasasını değerlendirdi.. tam aksine piyasası değerli olan bazı araçlarında piyasaları son bir kaç yılda çok düşdü..

Özellikle yabancı arabalara yönelme 2. eli kuvvetlendirdi. Eskiden Hyundai' a bile kuşkuyla bakılırdı şimdi Kore araçlarına laf etmek kimin haddine?

Aslında fiyat açısından en mantıklısı seçeneğin bol olduğu ilanlar zira burada fiyatlar üç aşağı beş yukarı belli oluyor. Az satılan modellerde ise dikkat etmek lazım. Arada bir düşeş fiyatlara rastlanılıyor. Ayrıca fiyat yükselince talep düştüğü için göreceli olarak pazarlık şansı artıyor. Mesela 20 milyarlık arabada pazarlık bir kaç yüz milyon ise 100 milyarlık arabada 5-10 milyar rahatca oynayabiliyor.

:)

burakN
16-02-2012, 18:13
İnan hocam ben galericinin satamadığı fiyatın az yukarısında satıyorum.Neden;çünkü he aracın expertis raporu var şuan elimde 90'a yakın 2.el araç var her modelin ayrı ayrı expertiz raporu mevcut
Kaza,darbe,değişen,boya,yürüyen,motor aksamları nasılsa o sekılde söylenıyor
İstenildiği taktide ustası gelip bakıyor
Her Gelen müşteri de ''Anamm ben yandım,nette bi araba buldum adam sahtekar çıktı ''gibi muhabbetlerle aksamı edıyoruz :)
Demek istediğim şu ki Bayıler işin biraz daha gerisinde
Galerilere göre daha farklı

Teşekkürler. Güven meselesine katılıyorum. Hele birde araca garanti verilince millet üçe beşe bakmıyor.

;)

Bu arada DOD' da mı çalışıyorsun?

Le10ur
13-12-2013, 22:41
suan arabayı sattım gıbı bırsey ılanların masallahı var ya bu leonlar neymıs ya 2006 model arabaya adam 30 dan kapı acıyorlar

ferroo
13-12-2013, 22:52
gıttım salak gıbı bombos bosun bosu poloya 37 lıra vermıstım bundan 34 ay once ALLAHTAN zararsız sattım cok sukur...

Equinox
13-12-2013, 22:59
suan arabayı sattım gıbı bırsey ılanların masallahı var ya bu leonlar neymıs ya 2006 model arabaya adam 30 dan kapı acıyorlar

1.3 ün yerini doldurmak zordur pişman olma sonra :)

Aralık ne nasıl bişey düşünüyosun aklımızda olsun.

AEAlmas
14-12-2013, 00:59
Satamayip kil musteri modunda giderseniz iniyorlar mis gibi :)

Muharrem C.80
14-12-2013, 01:11
Bir aracın yanına gitmeden önce belkide sahibinden daha fazla bilgi edinmiş oluyorum geçmişi hakkında pazarlık aşamasında büyük bir koz oluyor. Tıpış tıpış geliyorlar normal fiyatlara gelmeye niyeti yoksa hayırlı işler der bırakırım orda.

Onurkk06
14-12-2013, 01:16
Herkes kendi malını 1 inci ilan edince fiyatlar tavan yapıyor

AEAlmas
14-12-2013, 01:17
Fiyati sahibinden.com un altinda düşünün en az 2 3 milyar asagisi arac alcaz kuzene aradim 63 istiyor 59 düşünür seniz gelip alalim 2 parca boya fln filan var adam bel alt boyalisina 60 istiyor dedi dedim hayirlisi nasip dedim ama 3 ay sonra tekrar ararim arac icin dedim guldu bu hafta satilir dedi gecen hafta aradim 4 ay oldu satamadi bu sefer 57 veririm dedim :) peki gelin alin dedi :)) düşünelim dedim :))

mert_can 41
14-12-2013, 01:18
Eskiden diyodum nasıl millet bütçesine göre araba bulamıyo diye 2 haftadır 19 binlik bütçeyle içime sinen araba bulamadım daha doğrusu adam gibi araba yok 2 tane arabayıda 1 günle kaçırınca kafayı yemenin eşiğindeyim yemin ederim piskolojim bozuldu 2 inci el fiyatlarına sövmekten şimdi birde bütçem 17 bine indi dükkan sağ olsun iyice zorlaştı araba aramam bir araba buldum oda salıya kadar satılırsa artık başlarım böyle işe diye 1.2 sıfır i20 alıcam krediyle çıkıcam işin içinden :mad:

darkmoon
14-12-2013, 01:29
araç yok diye bir şey yok her fiyata araç var..

insanlar iki üç markanın iki üç modeline takılınca tabiki araç olmaz.. tabiki araçlar pahalılaşır..

aslında buda yanında kendi avantajını getiriyor hal böyle olunca diğer markalar modeller daha ucuz mantıklı alıma elverişli oluyor parçaymış servismiş oymuş buymuş takmayan adam gidip kaliteli dolu aracı çok makul ucuz fiyatlara alıyor..

diğeride bomboş zır boş aracı aynı paraya alıyor sırf o dediğim iki üç markadan biri olduğu için..

mert_can 41
14-12-2013, 01:39
Abi senin araç zevklerini çok seviyorum bende öyle araçlara meraklıyım ucuz olsun çok dolu olsun mantığında ama hem okul okumaya gidicem seneye ondan sonrada iş kurmak istiyorum kendime ayit bu yüzden ikinci elde zarar etmemem ve süpriz sorun çıkarmıcak kısa vadede bakımlarını yaptırıp devam ediceğim arabalar ön planda tutarak araç bakıyorum ama bulamıyorum onun dışın daki araçlarda sorun çıkartır endişesinden dolayı bulaşamıyorum

darkmoon
14-12-2013, 01:43
Abi senin araç zevklerini çok seviyorum bende öyle araçlara meraklıyım ucuz olsun çok dolu olsun mantığında ama hem okul okumaya gidicem seneye ondan sonrada iş kurmak istiyorum kendime ayit bu yüzden ikinci elde zarar etmemem ve süpriz sorun çıkarmıcak kısa vadede bakımlarını yaptırıp devam ediceğim arabalar ön planda tutarak araç bakıyorum ama bulamıyorum onun dışın daki araçlarda sorun çıkartır endişesinden dolayı bulaşamıyorum

senin için yazmadım o yazıyı genel türkiyedeki araba piyasasının sıkıntısı bu..

ama senin yazın bile benim yazdığımın bir nevi sağlaması olmuş.. :)

Sende haklısın neticede maceraya girmeninde belli koşullarda ve konumlarda mantığı yok heleki öğrenciysen.. :)

Mutu
14-12-2013, 02:12
İnsanımız alım satım "dehası" ondan. Bence üst tavan fiyat belirlenmeli, onun üstünde fiyat koyulamamalı sahibinden vb sitelere. Bu sigorta bedelinin %20 falan üstü olabilir.
Piyasa nasıl düşere gelirsek, aramayacaksın, sormayacaksın zaten düşer. Bazen sahibindene kızıyorum çok sınırlı ilan olayı diye ama, bence artık tamamiyle paralı olmalı site. Keyfe kederciler ne hale getirdi piyasayı, bir de şer b*ku çakırkeyfcilerden bilirsiniz emenike.

turbo&quattro
14-12-2013, 02:35
Burada alim satim yapmadan once herkes bu siteye bakar fikir edinir. Official Kelley Blue Book New Car and Used Car Prices and Values (http://www.kbb.com/)

Zaten ilanlardada kbb altinda fln diye belirtilir ki aracin diger araclardan daha ucuza satildigi belirtilir. Gecen ay Tr deki audi a4 quattro mu satma ihtimalim vardi detaylica arastirma vaktim oldu. Gordumki millet ucmus audimi satacagim rakama accent, dacia vs anca alabiliyorum, vazgectim. Tr de de bunun bir benzeri bir site olmali alisverisler mumkun oldugunca buna bagli yapilmali.

free-hifi
14-12-2013, 08:55
21.000 liraya 1.4is satıldığı memlekette 2.el fiyatı düşmez.

highpower
14-12-2013, 09:22
bana göre tek çözüm araç satış sitelerinin tüm ilanları ücretli yapması hemde en az 100 tl belki satılır diye 2009 cıvıc elegaceye 45 000 istemez o zaman kimse işi olan girer kurumsal firmalar nasıl parasını ödeyip mağaza satın alıyor herkes aynısını yapmalı ayda yılda bir arabanı satacan onuda adamın sitesi sayesinde yapacan uğraşmadan onunda bir bedeli olmalı bence

i-vtec07
14-12-2013, 09:24
sıfır fiyatlarıda almış başını gitmiş onun da etkisi var bence

zx-10rr
14-12-2013, 09:37
arkadaşlar bende 2.elleri anlamış değilim,özellikle kupon diye tabir edilen araçlarda rakamlar çok korkunç.bence sıkı takip edip zamanı bekleyip iyi pazarlık edilmeli.tr şartlarında bu vergiler ve benzin fiyatları ile 2.0 hacimli spor arabaların kolay hızlı alıcı bulması zor.sıfırı ne olursa olsun 2.eli müthiş değer kaybediyor..

tunch
14-12-2013, 14:08
Burada alim satim yapmadan once herkes bu siteye bakar fikir edinir. Official Kelley Blue Book New Car and Used Car Prices and Values (http://www.kbb.com/)

Zaten ilanlardada kbb altinda fln diye belirtilir ki aracin diger araclardan daha ucuza satildigi belirtilir. Gecen ay Tr deki audi a4 quattro mu satma ihtimalim vardi detaylica arastirma vaktim oldu. Gordumki millet ucmus audimi satacagim rakama accent, dacia vs anca alabiliyorum, vazgectim. Tr de de bunun bir benzeri bir site olmali alisverisler mumkun oldugunca buna bagli yapilmali.

aracını bilmiyorum ama , geçtiğimiz ağustosta 1.8t lpgli kırmızı quattro 99model 120.000de ilk sahibinden 27ye sattık.

temiz olduktan sonra hakkını veren çıkıyor eski ve dolu araçların ;)

+

2.el kuponları pahalı bulan adama aklın yolu 180lik 1.4tsilardan geçiyor bence özellikle ibiza

Onurkk06
14-12-2013, 14:19
bi ilan vardı adam dizel poloya 68 milyar istiyodu neyin kafasını yaşıyolar cok merak ediyorum

Berk007
14-12-2013, 14:23
s2000lere 100k, 10 yaşındaki type-Rlara 60k verenlere sormak lazım :)

ceyhun737
14-12-2013, 14:38
arkadaşlar bende 2.elleri anlamış değilim,özellikle kupon diye tabir edilen araçlarda rakamlar çok korkunç.bence sıkı takip edip zamanı bekleyip iyi pazarlık edilmeli.tr şartlarında bu vergiler ve benzin fiyatları ile 2.0 hacimli spor arabaların kolay hızlı alıcı bulması zor.sıfırı ne olursa olsun 2.eli müthiş değer kaybediyor..

Kesinlikle öyle bir örnek vereyim cl55 bakıyordum 2003 ten sonrası superchargerlı ve makyajlı çok beğeniyorum Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-bayii-cikisli-2005-cl-55-amg-143444459/detay)
İstediğim aynı bu araç ama fiyata bakın bu paraya c63 amg veriyorlar yuh yani.

Fatih
14-12-2013, 15:12
araç yok diye bir şey yok her fiyata araç var..

insanlar iki üç markanın iki üç modeline takılınca tabiki araç olmaz.. tabiki araçlar pahalılaşır..

aslında buda yanında kendi avantajını getiriyor hal böyle olunca diğer markalar modeller daha ucuz mantıklı alıma elverişli oluyor parçaymış servismiş oymuş buymuş takmayan adam gidip kaliteli dolu aracı çok makul ucuz fiyatlara alıyor..

diğeride bomboş zır boş aracı aynı paraya alıyor sırf o dediğim iki üç markadan biri olduğu için..

Galiba konu farklı yerlere gitmesin diye 2-3 markanın ismini yazmıyorsunuz.:D

Bu 2.el piyasasına çok kafa yordum şimdi o insanlarda haklı. Özellikle modifiye seven gençlerin bir yerden başlayacağı 2-3 model var. Parçası zibil olan ustası bulunan.
Birde bazı araçlar çabuk kırmıyor ki adı çıkmış "sorunsuza". Bu sorun meselesi 2.elde büyük etken.

Gençleri geçelim adam diyorki sanayilerde uğraşamam bana sorunsuz araç söyleyin; hooopp bizim kupon araç çıkıyor karşısına.Bu da 2.el fiyatına direk yansıyor.:agbe:

Bir mala talep varsa fiyat artar. Boş yada dolu olması önemli değil önemli olan kafanın rahatlığı.

Bir başka anlam veremediğim konu: "Uzun süre bineceksen tutulmayan araç al".
"Sen galerici misin almadan satmayı düşünüyon" al işte gelde sinirlenme.

Yav arkadaş ben bu arabayı 2 senede sonra satsam 5 senede sonra satmam neden kolay satmak istemeyim?
Neden parasal olarak zarara uğramak isteyim parayı sokaktan mı topluyorum?
Tabiki tutulan araç alıcam.

darkmoon
14-12-2013, 15:24
bu konuşduğunuz rakamlar tamamen üç dört markanın etrafında dönüyor..

örnek 06-07 impreza 1.5 awd 1.6awd ler 18 bin tl 20 bin tl çıtasında satılıyor.. talep varmı alan varmı yok.. adam o fiyata bomboş kupkuru donanımsız civic alıyor hemde 98 model alıyor 99 model alıyor piyasayı bu hale getiren satıcılar değil alıcılar..

bendede normalde 13-14 bin tl lik civic olsa millet 20-21 e satıyorsa ve ciddende satılıyorsa bende enayimiyim satarım o fiyata.. burda satıcılarda bence kimse hata bulmasın..

misal bugün bir kesim gidip şu çok tutulan markalardan elini çekip alternatif bir markalara yüklense hem ucuza arabaya binicek hemde o tutulan markanın piyasası kırılıcak ikinci eli normal rakamlara gelicek..

piyasada bazı markalarda aşırı bir balon var.. o balon içinde zarar eden sizin cebinizdeki paranız çocuğunuzun ailenizin rıskından alıp belki ne zorluklarla o paraları biriktirip yada kazanıp arabaya veriyorsunuz..

yaniss
14-12-2013, 15:26
arkadasşlar benim nacızane fıkrım sahıbınden denılen bu sıtenın cıkısıyla butun 2. el pıyasası arttı adamın arabayı satıcagı yok öylesine ilan acıyor yüksekten onu gören bır başkası o koyduysa bende bu fıayata satarım dıye düşünüyor böylece pıyasa çıkıp duruyor . nitekim 1 ay once kendı aracımı sattım aynı sekılde oldu oylesıne ılan açtım bizim çorsa d lerin edecegı fıyat en fazla 31 iken 40 yazanlar vardı :) bu sebepten dolayı 38 yazan çorsa opc ler fiyatlarını 45 lere çıkartınca bızım arabaların pıysasıda arttı bende aracımı gayet güzel rakam sattım musterısı çıkınca :)

oğuz
14-12-2013, 15:29
netten değil pazardan kovalamak lazım

darkmoon
14-12-2013, 15:32
Galiba konu farklı yerlere gitmesin diye 2-3 markanın ismini yazmıyorsunuz.:D

Aynı anda yazmışızda ben yukardaki yazımı senin yazını okumadan önce yazdım :)

sadece şu konuya açıklık gelsin sorunsuz araba nedir..
bana üstünde hiç bir teknoloji donanım ekipman olmıyan bir aracın nesinden sorun çıkar söyleyebilirmisin..

zaten araçlardaki sorunların çoğu elektirk yada elektronik sorunları yada şanzıman sorunlarıki bu sorunlu şanzımanlarda yeni nesil dsg easytronic tarzı dolaylı yoldan gene elektrik elektronik arızlarına dayanan sensör v.b arızalarından mütevelli sorunlar..

bunların hiç birinin olmadığı bir araçda sorun ne çıkabilirki... çıkan sorun sorundan sayılabilirmi... incik boncuk yaşından ötürü zaman ve parça eskimesinden ötürü değişmesi gereken şeylerdir..

Fatih
14-12-2013, 15:36
Doğru söylüyorsunuz.

Yukarıda yazdım talep varsa fiyat artar. Kimse 20 bin verilen İesi gidipte 16 bin verene satmaz. Doğruya doğru şimdi.

Sırf para zor kazanılıyor diye ben İes yada Vtec2 aramaktan vazgeçtim aynı sizin gibi düşünüyorum bu konuda kesinlikle 2-3 marka Golf ve Focuslarıda katalım kavga çıkımasın:D parasının arabası değil.

Hatırlarsanız 2008-2009 senesinde 14-15 bine satılıyordu civicler.
2009 da arkadaşıma 15 bine aldık 99 modeli 2012 senesinde 19.5 bine sattı.
Bu yüzden Escorta binmeye devam ediyorum.

Lakin; bazen kafam bozuluyor git diyorum 2005-2006 Lancer al sorunsuzluksa o da sorunsuz. Hiç olmazsa modelli kmsi düşük donanımlı.
Fakat satarken 6 ay beklerim diye yanaşamıyorum.:(

Aynı anda yazmışızda ben yukardaki yazımı senin yazını okumadan önce yazdım :)

Yine aynı zamanda yazmışız:D
Son yazınıza da katılıyorum.
Ve gaz aldım şimdi sizden.:)

kskrhnegatif
14-12-2013, 16:06
* Dört jant
* Amerikan park
* Spor yayı geçtim, ölü kesik helezon.
* 50-100 liralık iki kozmetik detay

+ 7-8.000 TL

Sonra; " ooouuv adam on numara araçlar yapıyor yeaa." diyenler oldukça bu piyasa düşmez. Gören de mühendislik yapıyor sanar. Al, tak adın arabacı olsun. Malesef.

RickPierOneiL
14-12-2013, 16:21
Herkes mal alıp satarken kendini tüccar sanıyor o yüzden..
herif 2 ay önce arabayı 25 liraya alıyor 2 ay sonra aynı aracı 28e satmaya calısıyor kar edeyim mantığı ile...Piyasada haliyle yüksek fiyatlı araçlar doluyor..Fiyatını yazınca satılmayan araç yok zaten..Yüksek fiyat olanlar ise hepsi beklesin dursun...

sagi
14-12-2013, 16:25
araba alıp satan adam piyasanın alıcıda olduğunu bilir satıcıda değil o yüzden kimse satıcıya kızmasın nasip yani çıkıyo birisi basireti bağlanıyo o fiyattan alıyo yada sütten bir defa ağzı yanmış oluyo ucuza almam parası neyse veririm diyo ki şahsen ben öyle yaptım

kskrhnegatif
14-12-2013, 16:28
araba alıp satan adam piyasanın alıcıda olduğunu bilir satıcıda değil o yüzden kimse satıcıya kızmasın nasip yani çıkıyo birisi basireti bağlanıyo o fiyattan alıyo yada sütten bir defa ağzı yanmış oluyo ucuza almam parası neyse veririm diyo ki şahsen ben öyle yaptım

İyi araba iyi para. Tamam ona eyvallah ama ortadan dikişli araçlara bile ütopik fiyatlar isteyen satıcılar var. Veya adam bugün alıyor 20 liraya 1 hafta sonra bakmışsın 25 liraya ilanda. Bu duruma vergi sınırlandırılması getirilmedikçe bu böyle devam eder.

cabrioleter
14-12-2013, 17:20
İyi araba iyi para. Tamam ona eyvallah ama ortadan dikişli araçlara bile ütopik fiyatlar isteyen satıcılar var. Veya adam bugün alıyor 20 liraya 1 hafta sonra bakmışsın 25 liraya ilanda. Bu duruma vergi sınırlandırılması getirilmedikçe bu böyle devam eder.

hocam hayırlısı olsun aldın mı beyaz otomatiği?

AdemAr
14-12-2013, 22:53
ikinci el neden pahalı dıyen arkadaş misal veriyorum 15 bin tl ye aldığın aracı satmaya karar verdiğinde kar etmek ıstemezmısın ? işte tek sebebi bu.. Herkez aldığının fazlasına veya zarar etmeden satma peşinde o yüzden pahalı ve pahalı olmayada devam edecek.

GokhanRS
14-12-2013, 23:04
hep alıcılara satıcılara kızıyoruz ancak asıl sorun devlette.

kodumun hükümetleri her gelen kol gibi araç vergisine zam yaptıkca bu fiyatlar hep artar.

bir aracın sıfırı 25 milyar iken ikinci eli 20 lira olmaz. adam yeni meganı 67bin tl fiyatla satarsa megane 2cide 30 milyara canı alınmış her yeri zıngırdayan privilage megane ları iteler.

40 lira olaydı en dolu megane 3ler *** satarlardı 30 milyara megane 2 yi.

will
15-12-2013, 10:10
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-polo-sahibinden-takas-olur-147233413/detay)

durum ortada. daha doğru düzgün ilan açmayı bilmeyen adam bile belki birisine geçiririm mantığı ile boş yere ilan açıyor. ilan vermek kesinlikle ücretli olmalı

Le10ur
15-12-2013, 10:17
Sirf bu sebeblerden dolayi aracimi satmaktan vaZgectim anlamis degilim de millet 2010 1.2 tsi leon a 40 istyr zaten bunun sifiri zamannda 36 liraydi

GKS
15-12-2013, 12:17
sıfır aracta 1.6 ya kadar %40 otv 2.0 dan sonra %80 ötv var daha üst cc lerde %140 ötv olunca ikinci el fiyatlarınada yansıması cok normal

sagi
16-12-2013, 13:49

evet o konuya bende kızıyorum ama allah herkesin gönlüne göre versin göz göre göre para kazanmak için yapılan bazı işler var ticaret yapanda var ne diyelim

Berkan
16-12-2013, 14:42
Lakin; bazen kafam bozuluyor git diyorum 2005-2006 Lancer al sorunsuzluksa o da sorunsuz. Hiç olmazsa modelli kmsi düşük donanımlı.
Fakat satarken 6 ay beklerim diye yanaşamıyorum.:(

220.000 kmden fazla 4-5 parca boyalı lanceri arkadasım gece koydu sabah sattı korkma lancerdan :D

Fatih
17-12-2013, 16:26
220.000 kmden fazla 4-5 parca boyalı lanceri arkadasım gece koydu sabah sattı korkma lancerdan :D

Valla öyle diyorsanız düşünebilirim.
Lancer, Almera güzel araçlar ama performans olarak Civicin çok gerisindeler.

ilker_yusuf
17-12-2013, 18:21
valla bende kız kardeşime 2000 model üstü15000 17000 aralığında araç bakıyorum ama arabalar almış başını gitmiş...
yalan söyleyeni ayrı ederinden fazla isteyeni ayrı valla...

ferroo
21-01-2014, 23:10
bende focusu satmayı dusunuyorum polo 1.6 tdi alım dıyorum tekrar ama yok yanı sogudum fıyatlardan dolayı bu nedir arkadas bukadarda olmaz adamlar bombos 100 bındekı poloya 38 39 yazmıslar hastamıdır bu mıllet nedır anlamadım yaaaa

ferroo
21-01-2014, 23:15
valla sınırımden cıldırcam

ferroo
21-01-2014, 23:18
sımdı baktım sıfır 1.6 tdi polo boslıne modelı yanı gercı dolu modelı yok ama neyse... 47.500 tl 4 5 ay once sıfırı 40.700 du... vay arkadas yaaaa

Mutu
21-01-2014, 23:21
Focusların piyasası da bir acayip. :) 2 sene önce aynı paraya dizel titanium alınıyordu, şimdi benzinli titanium bulabilene aşk olsun :)

ferroo
21-01-2014, 23:25
abi bende 2008 1.6 tdci chia var ne ararsan var far sensorunden tut esp sın den cık yagmur sensorune kadar fıyatları 31 32 yıne ıyı yaa adam 100 bındekı bosun bosu poloya 38 39 yazmıs kafayı yememek elde degıl

Mutu
21-01-2014, 23:32
31-32 ye satacak mısınız aracınızı? Galericiler bile o fiyatta ghia'yı havada kapar. Değişen ve km durumuna göre.

ferroo
21-01-2014, 23:34
abartmaya gerek yok yanı 37 yazsam ne aylardır durduktan sonra ılanı vercem satılıklar bolumune kı o ekstraları gectım dp yazılım defi bosst turbo tımer bakımları faturalı degısen yok cızık yok daha aracta bakalım satılır sanırım gercı satmak ıcımden gelmıyo ama polodada gozum var sırf o yuzden :)

mechanic
22-01-2014, 09:48
0 fiyatlara gelen zam eşdeğerinde herkez yapmış işte..

marka 2013 2014
linea4K POP 1.3 MULTIJET 95 HP 38900 45630
Yeni Clio Joy 1.5 dCi 75 bg 41300 47800
fiesta Trend 1.5 TDCi 75PS 42000 51315
Polo 1.6 TDI 90 PS 42900 50950
Yaris Dizel 1.4 D-4D Fun 45900 53280
Duster Ambiance New Age 4x4 - 1.5 dCi 90 bg 47250 53200
Yeni Megane HB Joy 1.5 dCi 90 bg 51500 57600
Auris Dizel 1.4 D-4D Life 52900 63560
Corolla Dizel 1.4 D-4D Comfort 53450 66890
Yeni Golf 1.6 TDI 90 PS BlueMotion Technology 56400 67700
focus Trend X 1.6TDCI 95PS 5K 57400 69270
C-Max Trend 1.6TDCi 115PS 58500 70890
Jetta 1.6 TDI 105 PS 59000 69900

ClioRs182
24-01-2014, 05:56
birisi 30 yazıyo benım aracımın ondan altan kalan yanı yok diyip 35 yazıyo öyle artıyo bu piyasa :D

Yigit-Y
24-01-2014, 07:33
Devlet yüzünden diyen yok sanırım :)

$ 2.30 € 3.10 ötv % 45

Bence hersey normal

Can Job
24-01-2014, 08:17
Piyasa suan iyi bazı aracların fiyatı hala ucurum ör:s2000, e46 m3 vs ..

aTaBeY
24-01-2014, 08:42
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-original-staple-151391846/detay)

Yok artık fiyatlar sapıttı....

Emre Ekrem
24-01-2014, 08:48
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-original-staple-151391846/detay)

Yok artık fiyatlar sapıttı....

Müdür senin örnekte marjinal ama, 73 binde arabayı koymuşsun, millet 96 model 2xx civic e 27, 28 istiyor.

oguz
24-01-2014, 10:08
2 sene önce aldığımız araca 30 bin zam gelmiş 2 senede 30 bin değer kazannırsa normal bence ikinci elinde bu denli artması

barakuda26
24-01-2014, 14:38
favorilerime araç ekliyorum, fiyatı belki düşer bikaç bişeyler de atlarım hemen diye. adam 45000'den 49000'e çekti ilanı yayınladıktan 4 saat sonra :D

Le10ur
06-03-2014, 11:19
bu ılanlara ne olmus boyle p.tesı aracı satcam kendıme arac bakyrm fıyatlar ucmus gıtmıs

Red10
06-03-2014, 12:35
51liraya buldugum 300c 65 e cikmis altin gibi oldu araba piyasasi alma niyetim yokken duser fiyatlar almak isteyince cikar cozemedim bu denklemi..

yasindemir
06-03-2014, 13:05
Scirocco 160'lık bakıyoruz bi arkadaşa 2012 ve üstü 60'tan aşağıda araba yok... Geçen yıl satılmayan arabalar bile gitmiş ya...

darkmoon
06-03-2014, 13:21
piyasa işi araçların fiyatı arttı normalde piyasası olmayan araçların fiyatları hala normal fazla artmadı onlarınki..

BARR
06-03-2014, 13:24
OTV indirimi gelirse ki böle giderse yıl sonuna doğru gelir, o ikinci eldeki fiyatları görücem ben.

metehancihangir
06-03-2014, 13:53
2013 aralık ayında yeni opel astra bakıyodum boş versiyonlarından 116 hp 44 bin tl di 2.elleri vardı 1500 km 2700 km de falan sıfır ayarında araçlar 41bin tl istiyolardı 2014 te ötv ye bi zam geldi sıfır araç 44bin den 51 bine fırladı 7 milyar zam 1 günde sonra hemen 2.el fiyatlarına baktım adamlar satmadan o düşük km lilerden birini alıyım diye ilanları bi açtımki açmaz olaydım 47 bin tl istiyo adam 1 hafta önce 41 milyara vericeği arabaya ondan sonra soğudum sıfır araçtan

darkmoon
06-03-2014, 13:56
ötv indirimi geliceğini pek sanmam.. böyle forumlarda falan karamsar havalar dönsede bayiye gittinmi aynı şey söz konusu değil çoğu popüler çok satan modellerde ellerinde araç yok sıra var..

İbrahim33
06-03-2014, 14:43
1.2 tsi dsg ibizalar 26-27 liraya gidiyordu bi baktım 35 lere fırlamış

Berkan
06-03-2014, 15:14
ötv indirimi geliceğini pek sanmam.. böyle forumlarda falan karamsar havalar dönsede bayiye gittinmi aynı şey söz konusu değil çoğu popüler çok satan modellerde ellerinde araç yok sıra var..

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) 2014 Şubat ayı Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazar sonuçlarını açıkladı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) 2014 Şubat ayı Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazar sonuçlarına göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 2014 yılı Ocak-Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,25 azalarak 83 bin 830'dan 67 bin 691'e geriledi.

Bu yılın ilk iki ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,74 azalarak 51 bin 535 olarak gerçekleşti. 2013 Ocak-Şubat döneminde otomobil satışı 62 bin 649 düzeyinde olmuştu.

Hafif ticari araç pazarı da bu yılın ilk iki ayında yüzde 23,72 azalarak 21 bin 181'den 16 bin 156 seviyesine düştü. Bu yılın ocak-şubat döneminde en fazla otomobil ve hafif ticari araç satışını 11 bin 618 ile Volkswagen gerçekleştirirken, bu markayı 10 bin 296 ile Renault, 8 bin 148 ile Fiat ve 6 bin 262 ile Ford takip etti. Ocak - şubat döneminde 2 adet Bentley, 3 adet Ferrari, 1 adet Infiniti, 8 adet Jaguar, 1 adet Lamborghini, 14 adet Maserati ve 76 adet Porsche satışı gerçekleşti.

Şubat ayı otomotiv sektörü rakamları açıklandı (http://www.aksam.com.tr/ekonomi/subat-ayi-otomotiv-sektoru-rakamlari-aciklandi/haber-289686)

2014 Ocak Otomobil Satış Rakamları | Kasko Sigortası | Sigortam.net (http://www.sigortam.net/kasko-sigortasi/2014-ocak-otomobil-satisi)

ferroo
08-04-2014, 18:49
millet kafayı yemişşşş 31 32 olan arac 1 ay once sattım suan 36 37 yazmıslar 100 bındekı araclara valla cıldrıcam hayır satıldıgıda yok ole bklıyolar arabalar:mad::mad::mad:

Ahmetfikri
08-04-2014, 18:55
arabamı satıyorum ilan açtım muadillere araştırdıktan sonra bende yüksek fiyat çektim ama satınca almak istediğim modellerde 2 ay öncesine göre en az 5bin yükseldi

ferroo
08-04-2014, 19:48
ıyıce bokunu cıkardılar valla 31-32 olan arabayı 33-34 yazarsın ama 100 bındekı normal fıyatı 31 32 olan arabaya 37 38 yazmak nedır yaaa

ferroo
08-04-2014, 19:49
OTV indirimi gelirse ki böle giderse yıl sonuna doğru gelir, o ikinci eldeki fiyatları görücem ben.

düşermi dersin?

aTaBeY
09-04-2014, 08:17
Fiyatlar acayip uçtu şans bende alım satım işine yılbaşından sonra girdim yani fiyatlar uçunca... Bir araba bulup ufak tefek kar etmek istiyoruz araba bulmak okadar zor ki eğer yanımdaki abim 86 yılından beri galerici olmasa hatır gönül söz ile araç alamasa batmıştık şimdiye.

Yılbaşından öncesini anlatıyor okadar çok araba gelirdi ki uyguna koyacak yer bulamazdık diyor. Şimdi Galeri olarak başka galericilerden hatır gönül onlarda fazla ise araç alıyoruz yada bizde fazla ise onlar alıyor duruma göre 1 yada 1,5 koyuyorsun oda 1 ay bekliyor zor satılıyor. Piyasa çok çok kötü...

OrcunInce
09-04-2014, 12:51

Yıl sonu 2. bir ötv zammı söz konusu. Bırakın indirimi. Ben 9 ay önce aldım, şu an bile 16.000TL zam gelmiş durumda üstüne. Bir %12'lik zam daha gelecek yıl sonuna..:mad:

Fatih
28-07-2015, 07:20

Aradan 1.5 sene geçti indirim mindirim hikaye oldu be dostum.
Hep kaldırım geldi:D

Tahir
28-07-2015, 08:49
Bence piyasa mevcut fiyatlara alıştı ve bu vakitten sonra fiyatların düşeceği de zor görünüyor.

Erdem K.
28-07-2015, 09:30
şahin doğan fiyatları bile arttı ama benim garib sti'ımın fiyatları halaa aynı :D

ÇALIŞKAN
29-07-2015, 09:16
14 yıllık-degişenli-komple boyalı-200bin km'de arabaya bu fiyatlara alıcı çıkıyorsa aklından şüphe ederim

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-ender-kalan-turden-aircivic-20asc94-kirmizi-223552706/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-extrali-guvenlik-paketli-i-es-223472958/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-fenomen-l-34ah6412-efsane-l-asiri-ilgi-isteyenler-220899478/detay

ÇALIŞKAN
29-07-2015, 09:19
2015 modeller daha ucuz bence

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-altun-dan-2015-opel-corsa-1.2-essentia-yeni-kasa-sifir-km-223452048/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-2015-model-volkswagen-polo-1.0-trendline-1.950-km-223577595/detay

taylaner
29-07-2015, 09:25
Tam iki sene önce ilk kasa Qashqai 'ı 2.el aldığımızda, makyajlı kasanın sıfırı satılıyordu ve fiyatı 42-43 Bin liradan başlıyordu. Yeni kasa çıkmadan hemen önce yani geçen senenin başları , makyajlı kasanın başlangıcı 55-56'ya yükseldi. Sonra yeni kasa 75 'den başlayan fiyatlardan çıktı ve aynı zamanda satımına devam eden makyajlı kasa 62-63'e yükselmişti.

2 yılda 20 Bin zam? Kelimeleri seçmekte zorlanıyorum...

Shadow_Dancer
29-07-2015, 09:38
Oturdugum bölgedeki ev fiyatlarıda aynen bu şekilde. Türkiyede betonun ömrü 30 sene adam 15 yaşındaki eve sıfır evden daha çok fiyat çekiyor, arada konum şerefiye farkı da yok. Ama bizim insanımızdaki bu zihniyet devam ettigi müddetçe ticari hayatın bu şekilde olması gayet normal..

Aralık ayında Puntomu satılıga çıkardım, 26.750 fiyat koydum 26.500'e sattım. Muadillerine 32*33 yazan vardı. Adamın teki sahibinden mesaj attı 'kardeş piyasayı öldürüyorsun' diye. Ben arabayı 3 günde sattım. 32*33 yazanlar aylarca bekledi. Kaça sattıkları ise muamma..

Her zaman iddia ediyorum, düzenli geliri olan, az buçuk bütçe ayıran adam gitsin az donanımlı belki bir sınıf alt olsa bile sıfıra araba alsın.

Macun manyagı olmuş kaç el degiştirdigi belli olmayan hoşafa dönmüş arabaya o paralar yazıktır.

Yigit-Y
29-07-2015, 09:39
Dolar ve Euro 2 sene önce kaçtı suan kac olmuş.

Bence o grafige bakmak gerek.

Kimse dolarin 1.40 lardan 2.77 lere geldiğini unutarak yorum yapıyor.

Kur araba fiyatlarını inanılmaz etkileyen faktördür

Berkan
29-07-2015, 09:39
2015 modeller daha ucuz bence

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-altun-dan-2015-opel-corsa-1.2-essentia-yeni-kasa-sifir-km-223452048/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-2015-model-volkswagen-polo-1.0-trendline-1.950-km-223577595/detay

dogru valla :D donanım motor vs cok fark etmedigi isterse 5.000cc alsada 60ı gecmediği için yengeme abim 1hafta once 0 1.4i ibiza refreence 36 verdi. boş moş ama ne fark eder eski püskü noldugunu bilmedigin araclara vermektense

Berkan
29-07-2015, 09:43
demin eklemeyi mesela sıfırdan pahalılar yada 1-2bin tl olan ilk gozume ilişen ilanlar :)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-seat-0-km-seat-ibiza-1.4-referance-beyaz-hemen-teslim-216736425/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-seat-memurdan-tayin-nedeniyle-nisan-trafik-cikisli-222470566/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-seat-leon-alacagim-222713674/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-seat-sakin-kacirma-223481338/detay

daha sonsuz ilan var

ÇALIŞKAN
29-07-2015, 10:04
sanayilerde tamircilerle ugraşmaktansa yüksek modelli arabaları tercih ederim ....