PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2.0 TFSI Tune Önerileri/Tecrübeler

Sayfa : [1] 2 3 4

Sert@ç
16-02-2012, 01:20
Forumda 2.0 tfsi için bir sürü konu var ancak hepsi aşırı dağınık olduğu için böyle bi konu açmak istedim ileridi başkalarıda yararlanır :)
Şimdi bu bwa motordaki sizin karşılaştığınız kronik problemler nedir ?
Soft bir şekilde modifiye için neler alınmalı ?
Ne tür yakıt ve yağ kullanılmalı ?
Herkesin bir parçada önereceği marka nedir mesela bov için hks mi forge mi ?

Sert@ç
16-02-2012, 19:52
Hemen hemen herkes bobinleri değiştirmemi ve yeni bujiler almamı söylüyor peki hangi marka model ne almam gerekiyor ?

Gürkan
16-02-2012, 19:54
iridyum buji en iyisi bence

TYPERHAKAN
16-02-2012, 21:19
japon arabası değil hks bov ne alaka,tfsi bov sevmez forge dump valve . niye bobin buji değiştiriyosun araba patırdıyomu?patırdamıyosa niye değiştiriyosun.niye iridium buji biz gt30 la oem buji kullanıyoruzda sana niye iridium.yağ 0-30 veya 5-30 yani oda kitapçıkta yazan.

ümitech
17-02-2012, 19:32
kesinlikle iridyum buji kullanma çünkü kullandıgın takdirde bi müddet sonra araban patırdamayla birlikte teklemeye başlicaktır...blow-off kullanma tfsi lar b.offf sevmez onun yerine dump valve kullan...hakan abimin dediği şeyleri birebir uygula pişman olmazsın ;) bu arada bobin değiştirmene gerek yok...bu başlık altında işine yarayacak bir sürü post görüceksin bilgi sahipleri yazıcaktır zaten...;)

ümitech
17-02-2012, 19:33
iridyum buji en iyisi bence

keisnlikle oem buji dısında bir buji kullanma dostum ;) benm 2 cupramda da patırdama sorunu yasadım 2 sindede iridyum buji oldugundan...sonuc olarak bu motorlara oem buji dısında buji takılmaz bilgin olsun...sebebi ise kaçınılmaz derecede sorun yasarsın...

ümitech
17-02-2012, 19:36
Forumda 2.0 tfsi için bir sürü konu var ancak hepsi aşırı dağınık olduğu için böyle bi konu açmak istedim ileridi başkalarıda yararlanır :)
Şimdi bu bwa motordaki sizin karşılaştığınız kronik problemler nedir ?
Soft bir şekilde modifiye için neler alınmalı ?
Ne tür yakıt ve yağ kullanılmalı ?
Herkesin bir parçada önereceği marka nedir mesela bov için hks mi forge mi ?

yapıcagın su sekilde komple downpipe dan itibaren 76 egsoz, intercooler , cai , stage 2 yazılım ile arabanı tanıyamazsın :) bu arada yazılımını revo kullanmanı öneririm...tabi yazılım konusunda bu benim görüşüm gerisi sana kalmış kardes

ümitech
17-02-2012, 19:47
bu arada aracın nedir ???? onuda yazarsan daha rahat yardımcı olabiliriz...

Sert@ç
26-02-2012, 22:53
Kusura bakmayın uzun zamandır ilk defa girebiliyorum foruma...
Araba Leon 2.0 tfsi k03s olanlardan
Buji işini dediğiniz gibi boşverdim. Downpipe almıştım ancak kaçak olduğu belli oldu dün...

zafa38
27-02-2012, 12:54
Peki 2.0Tfsi lara Neden iridyum buji iyi gelmiyorda 1.4TSİ larda öneriliyor şiddetle Revo tarafından iridyum buji güncellemesi yapıldı varmı bilen?

Kekuti*
27-02-2012, 12:59
Downpipe + iskender egsoz
Intercooler
Kutu içi filtre yeterli olabilir (MAF falan varmı bilmediğim için)
yazılım 1.1cont 1.3 1.4 peak ayarlanması gerek (Ecufast çözecektir)
illa çuf çuf ses lazımsa arkadasların dediği gibi dumpvalve alacaksın Forge'nin..

bitti gitti, uçan kuşa sık sonra :D

HaKo
27-02-2012, 13:01
bobin değişebilir çünkü geçenlerde doğuş oto bütün 2.0 TFSI larınkini bedelsiz değiştirdi.

zafa38
27-02-2012, 13:27
bobin değişebilir çünkü geçenlerde doğuş oto bütün 2.0 TFSI larınkini bedelsiz değiştirdi.

Seninkide değiştirdimi?

ümitech
06-03-2012, 00:26

bobin neden değişti acaba ? şu ana kadar bobinden rahatsız olan veya sorun yaşayan hiç kimse duymadım da ben ? senin bobinlerde değişti mi???

Gürkan
06-03-2012, 00:39
keisnlikle oem buji dısında bir buji kullanma dostum ;) benm 2 cupramda da patırdama sorunu yasadım 2 sindede iridyum buji oldugundan...sonuc olarak bu motorlara oem buji dısında buji takılmaz bilgin olsun...sebebi ise kaçınılmaz derecede sorun yasarsın...

ateslemede yetersiz olursa değiştirmek anlamında söledim ben :)

Oz`
06-03-2012, 00:46
iridyum buji TR dekiler zaten tsi lara göre değil onlar stndarttan uzunlar sıkınyı yaşıyor Tsi ler boschun özel bujileri var ngk nında var ama pahalı takarsanzı sıkıntı yasamassınız

Gürkan
06-03-2012, 00:50
iridyum buji TR dekiler zaten tsi lara göre değil onlar stndarttan uzunlar sıkınyı yaşıyor Tsi ler boschun özel bujileri var ngk nında var ama pahalı takarsanzı sıkıntı yasamassınız

bizimkilerdedemi aynı buji olucak ? 1.4 için yani

Oz`
06-03-2012, 07:29
bkr ler uzun orjinal Tsi ların alayından :D

zafa38
06-03-2012, 14:46
bkr ler uzun orjinal Tsi ların alayından :D

Peki Özgün bey 1.4TSİ larda neden missfire sorunu iridyum buji ile çözülüyor sebebi nedir bilginiz varmı acaba? Neden bunu tek firma yapıyor?

rsulam
06-03-2012, 16:30
2.0 için aşağıdaki bujileri kullanabilirsiniz.

NGK BKR7EIX, BKR8EIX buji aralığı 0.7
Denso IK22, IK24 buji aralığı 0.8

Ben IK24'leri 5000km kullanıyorum hiçbir missfire problemi yaşamadım.

Oz`
07-03-2012, 15:36
:) resimli anlatsan iyi olucak sanırım

Ngk dan baska buji kullanmayın densolar çabuk biterler

iridyum buji daha güçlü ateşlemek içintakılır

patırdamak nedemek önce onu anlatayım aracın silindir iç basıncının fazla olması nedeniyle bujinin düzgün ateşlememesi elektrotun basınc altında sönmesi

http://image.turbomagazine.com/f/10430695/turp_0809_23_z+nissan_rb26dett+ngk_spark_plugs.jpg

soldaki iridyumdan daha basarılı tam yüzey ateşlıyor

iridyumda su şekilde sıralanıyor
http://www.ngkeurope.com/typo3temp/pics/62be2c0d95.jpg

en alttaki bizim kullandığımız iridyumlar amma velakin elektrot nekadar yakın ve ince olursa kalite yükseldiği için ateşlemen kaliteli olur yanlız değişik şekilde çözümler mevcut

External bir amplifier bağlıyarak daha boboinleri de değiştirerek çok ciddi şekilde beygirlere kadar desteklemekte

tabiki ateşlemenin baska sıkıntıları da olabilir voltaj Vb. gibi ama tabiki bunu tunerınız daha ii bilir

rsulam
07-03-2012, 16:40
cabuk bitmesi kotu buji demek degilki. sadece ucu ince diye cabuk bitiyor herhalde daha verimli atesliyor

Sert@ç
07-03-2012, 17:25
Bi kaç yabancı forumda rastladım ngk bkr bujiyi önermişler ama benim için önemi yok pekala stock bujide işini gayet iyi yerine getiriyor :)
83mm piston takımı alıp kompresyonu 9.5e düşürmenin faydası varmı ?

Oz`
07-03-2012, 17:33
Verimlilikle alakasi yok sinif sinif iscilikler var ngkninki densoya gore daha kaliteli

Mesela porseleni daha az isiniyordur daha soguk kaldigi icin daha uzun omurludur denso kotu bir firma dgil amma ben kendi deneyimlerimden konusuyorum suanda yemi yeni patirdayan araba 0 bobin takin araba duzelir hicbrsey ilk gunki gibi kalmiyr cunku onlarin omurleri okadar uzuun degil suan kendi setupimda 1 dolarlik buji kullaniyorum cunku external atesleme unitemvar ama dedgim gibi ngk benim deneyinlerime gore cok dahaa fazla dayaniyor

Arti bkr7 ler uzun orjinal bujiden resimli cekince daha anlasilir olcak

TYPERHAKAN
07-03-2012, 18:58
Verimlilikle alakasi yok sinif sinif iscilikler var ngkninki densoya gore daha kaliteli

Mesela porseleni daha az isiniyordur daha soguk kaldigi icin daha uzun omurludur denso kotu bir firma dgil amma ben kendi deneyimlerimden konusuyorum suanda yemi yeni patirdayan araba 0 bobin takin araba duzelir hicbrsey ilk gunki gibi kalmiyr cunku onlarin omurleri okadar uzuun degil suan kendi setupimda 1 dolarlik buji kullaniyorum cunku external atesleme unitemvar ama dedgim gibi ngk benim deneyinlerime gore cok dahaa fazla dayaniyor

Arti bkr7 ler uzun orjinal bujiden resimli cekince daha anlasilir olcak

canımm,döktürmüşün yine.sağolasın.

Oz`
07-03-2012, 20:52
Bi kaç yabancı forumda rastladım ngk bkr bujiyi önermişler ama benim için önemi yok pekala stock bujide işini gayet iyi yerine getiriyor :)
83mm piston takımı alıp kompresyonu 9.5e düşürmenin faydası varmı ?

Neden 9.5 a dusuruyorsun avans sikintinmi var ?

Ben yakitin yettigi surece yuksek sikistirmadan yanayim :) 83 mm yap ama sikisitmani dusurme port polish i tavsiye ederim

Oz`
07-03-2012, 20:52
canımm,döktürmüşün yine.sağolasın.

Bildiklerimi paylasiyorumm sikintii yokkk :))

Tesekkkur ederimmm

ümitech
07-03-2012, 23:19
:) resimli anlatsan iyi olucak sanırım

Ngk dan baska buji kullanmayın densolar çabuk biterler

iridyum buji daha güçlü ateşlemek içintakılır

patırdamak nedemek önce onu anlatayım aracın silindir iç basıncının fazla olması nedeniyle bujinin düzgün ateşlememesi elektrotun basınc altında sönmesi

http://image.turbomagazine.com/f/10430695/turp_0809_23_z+nissan_rb26dett+ngk_spark_plugs.jpg

soldaki iridyumdan daha basarılı tam yüzey ateşlıyor

iridyumda su şekilde sıralanıyor
http://www.ngkeurope.com/typo3temp/pics/62be2c0d95.jpg

en alttaki bizim kullandığımız iridyumlar amma velakin elektrot nekadar yakın ve ince olursa kalite yükseldiği için ateşlemen kaliteli olur yanlız değişik şekilde çözümler mevcut

External bir amplifier bağlıyarak daha boboinleri de değiştirerek çok ciddi şekilde beygirlere kadar desteklemekte

tabiki ateşlemenin baska sıkıntıları da olabilir voltaj Vb. gibi ama tabiki bunu tunerınız daha ii bilir

the doctor döktürmüş yine yaw :D bilgine saglık :)

Sert@ç
15-03-2012, 22:44
Yağ değişeli kısa sürede olsa yinede komple bi yağ değiştiriyim diyorum.
O yüzden öneriler marka olarak nedir ?
Motul 5w30 yağı buldum mobil1 5w30dan daha iyi olduğunu yazan yorumlar var. Nedir ne değildir bilen varmı ?

Sert@ç
26-04-2012, 01:21
P1531 "kam mili ayarlama kesinti" hata kodunu söndürmek için 3-4 gündür uğraşıyorum ancak bir türlü ne yapacağımı bilmiyorum acaba bwa motorlardaki "cam follower" problemimi var ?
Bu problem başında gelmiş biri varsa yardımcı olursa sevinirim.
Birde bu arıza olmasına rağmen güç olarak kayıp yok gibi hissediliyor

Berk7767
26-04-2012, 01:24
downpipe,cai,güzel bi egzoz çok bagırmıcak bide ecufast yazılım tadından yenmez:D

yusufaltintepe
26-04-2012, 07:41
Sadece dp ile bir verim saglayabilirmiyim cunku komple egzos sistemi yapaniyorum 2 yasinda cocugum var sıkıntı olur

merruse
28-04-2012, 18:10
amma velakin elektrot nekadar yakın ve ince olursa kalite yükseldiği için ateşlemen kaliteli olur
Sence bu önermede bir yanlışlık yokmu
Buji tırnak aralığı ne kadar uzun olursa ateşleme o kadar gecikir. Dolayısı ile bujinin kapasitif etkisinden dolayı ateşleme akımın artar. Yani ince ve yakın olursa kalite yükselir diyemeyiz. Hatta tam tersi diyebiliriz.

Eğer ateşleme zamanlamasını hassas olarak ayarlayabiliyorsanız, buji tırnak aralığı ve ilgili değişiklikleri yapabilirsiniz. Ancak eğer piggyback ile falan retard vererek sonradan turbolamış bile olsanız OEM buji aralığını kullanmakta fayda var. Bu bağlamda yakın ve ince olması kaliteyi arttırır diyemeyiz.
Tırnak mesafesi ilk başlama zamanını etkiler.
Sivri uçlu olması ise kıvılcımın şiddeti ile alakalı. Daha doğrusu formu ile..

CAGTY
28-04-2012, 20:02
P1531 "kam mili ayarlama kesinti" hata kodunu söndürmek için 3-4 gündür uğraşıyorum ancak bir türlü ne yapacağımı bilmiyorum acaba bwa motorlardaki "cam follower" problemimi var ?

Problem basıma gelmedi ama Güç olarak cam follower asındıgı için yakıt basıncı düşeceğinden güç kaybı yasanıyor diye biliyorum ve biraz şakırtılı ses geliyor pompanın oradan .:)

cam follower denen şey bu .
http://img821.imageshack.us/img821/1876/audicamfollower148.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/821/audicamfollower148.jpg/)

TYPERHAKAN
28-04-2012, 23:38

arabnda geç çalışma,veya rolantide eksozdan patırdamalar varmı.rehberli arıza tespit cihazında (vagkom değil herkeste olmaz)serviste vardır.91, kanalda rolantide avans tablosu istenen değeri yakalıyormu? kam mili pozisyon sensörü-vanos zinciri nin 1 diş bile geri veya ileride takılmış olması da bu arızaya sebep olur.arıza ışığımı yakıyor yoksa vagkomda mı gözüküyor arıza.bu yazdıklarımı orada yapabiliyosan yap eğer yapamıyosan buraya geleceksin halederiz çözülmicek bişey değil çözerim.

yusufaltintepe
29-04-2012, 10:03
Hakan abi benim aracta patirdama yok ama gec calisma olayi var benimkide kam mili ile alakali olabilirmi belki patirdamada vardir ama ben dikkat etmedim acikcasi

TYPERHAKAN
29-04-2012, 18:50
Hakan abi benim aracta patirdama yok ama gec calisma olayi var benimkide kam mili ile alakali olabilirmi belki patirdamada vardir ama ben dikkat etmedim acikcasi

geç çalışma motor soğukken mi,sıcakken mi?

yusufaltintepe
29-04-2012, 20:25
soğukken genelde abi marşı uzun alıyor

TYPERHAKAN
01-05-2012, 21:16

arabada bir sıkıntı oluşturuyormu?seni rahatsız eddiyor ise beni ararsın 0532 762 15 72 hakan.

yusufaltintepe
02-05-2012, 07:40
Abi telini kaydettim dun tekrardan gosterdim akuyu filen olcturdum sıkinti cikmadi yuksek ihtimal mars motoru dendi komurlerde problem olabilirmis

PPR engineering
02-05-2012, 08:03
Yağ değişeli kısa sürede olsa yinede komple bi yağ değiştiriyim diyorum.
O yüzden öneriler marka olarak nedir ?
Motul 5w30 yağı buldum mobil1 5w30dan daha iyi olduğunu yazan yorumlar var. Nedir ne değildir bilen varmı ?

yağ motul kullanın.

PPR engineering
02-05-2012, 08:14
orjinal bujilerle bkr6,7,8 karşılaştırılması bakın resmi ekliyorum ve hepsi aynı araba üzeinde çalışmış bujileri inceleyin.

http://d1205.hizliresim.com/x/2/560fd.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

1) OEM Bosch (soldaki oem PFR7S8EG)
2) NGK Iridium BKR6EIX alttaki
3) NGK Iridium BKR8EIX sağdaki
4) NGK Iridium BKR7EIX üstteki

bana kalırsa orjinalı 7 soğukluğu olan bi buji stage 2+ kullanılabilir..Özgünün dediği gibi ngk kaliteli bujileri mevcut ancak tr de varmı onuda bilmiyorum

orjinal buji sıkılırken 11 tur atarken bkr serisi 13 14 tur atıyor yani daha uzun ngk.daha kolay anlaşılması için uzunluğunu üzerindeki diş sayılarını sayabilirsiniz..

DCPR7EİX özgün dediğin bujide bu kanka sanırım değilmi uzunluğuda bire bir aynı oem ile
resim alıntıdır.

BMK TypeR
02-05-2012, 16:21
2.0tfsi cupra s3 tts golf r ıcın gecen sene oem ngk cıkardı 7 soguklugunda,135tl ıstersenız oem bosch var 71tl oda 6 soguklugunda, ben ngk kullanıyorum sıkıntı yok:)

HaKo
02-05-2012, 16:32
Abi telini kaydettim dun tekrardan gosterdim akuyu filen olcturdum sıkinti cikmadi yuksek ihtimal mars motoru dendi komurlerde problem olabilirmis

halledebildin mi bu sorunu aynı sıkıntı bende de var..

HaKo
02-05-2012, 16:33
Seninkide değiştirdimi?

bobin neden değişti acaba ? şu ana kadar bobinden rahatsız olan veya sorun yaşayan hiç kimse duymadım da ben ? senin bobinlerde değişti mi???

evet değişti benimkide.. benim aracımda da sıkıntı yoktu ama servise gelen 2.0tfsi ları değiştiriyorlarmış bana böyle söylendi. Faturada da bedelsiz yazıyordu.

yusufaltintepe
02-05-2012, 16:35
halledebildin mi bu sorunu aynı sıkıntı bende de var..

şuan için bir gelişme yok kafasına göre marş alıyor halen bazen tık diye bazen 2 kerede bazende uzun marşta alıyor senin problem nasıl

HaKo
02-05-2012, 16:40
şuan için bir gelişme yok kafasına göre marş alıyor halen bazen tık diye bazen 2 kerede bazende uzun marşta alıyor senin problem nasıl

benimde aynı motor sıcakken problem yok soğukken çalıştırırken marşı çok geç alıyor sarsıntılı çalışıyor araç. Bazen rolantide titreme yapıyor ama heralde hepsinde varmış normal diyorlar. Bazende çok çabuk alıyor marşı sorunsuz.

yusufaltintepe
02-05-2012, 16:44
aynen saydıklarının hepsi bire bir oluyor

USTAaa
11-05-2012, 11:42
eeee şimdi ben hangı bujiyi kullanacam,kafam karıştı ?:soru::heyoo:

BMK TypeR
12-05-2012, 16:03
eeee şimdi ben hangı bujiyi kullanacam,kafam karıştı ?:soru::heyoo:

oem ngk bujı

Sert@ç
12-05-2012, 23:29
Hakan abi benim araba Ayhan abiden duymuşsundur pert oldu geçen 2 hafta önce...
Ama kam mili sensörünün arızası göstergede çıkıyordu servislerde filanda gözüküyordu
Biraz nette araştırdım cam follower arızalıymış ebayden tam siparişi vereceğim gün kaza oldu...
Birde benim arabada kam mili arızası olmasına rağmen sıcak soğuk hiç tık demeden ilk kısa marşta çalışmaya devam etti yani titreme vs yoktu ancak rölantide beklerken gaza basmadan hızlı debriyajdan çekince sanki bi zincir geriliyomuş gibi ses yapıyordu büyük ihtimal cam follower parçasından geliyodu

skaratas2
13-05-2012, 11:43
Çok geçmiş olsun, konuyu takip ediyorum.İlerde düşündüğüm araçların başında 2006... golf GTİ geliyor.Özellikleri ve ihtiyaçları aynı sanırım.

Sert@ç
13-05-2012, 22:13
Sağol...
Aynen alt yapı tamamen golf gti ancak leon kesinlikle daha iyi hem ağırlık hemde denge bakımından
Örnek veriyim aynı yeri golf gti ile döndüğümüzde resmen çuvallıyordu benim ki 2006 üretimi bitik lastiklerle daha sağlam dönüyordu

USTAaa
14-05-2012, 14:07
oem ngk bujı

bide yağ markası ve numarası tavsıyeyesi alabılırmıyım,ngk hangı bujisi kullanıyor servis ?

TaGo
14-05-2012, 15:30
Hazır bu motorun konusu açılmış. Leon 2.0TFSI Staylance diye bir modeli var 185hp mi ne. Bu motorada k04 uygulaması yapıp yazılımla birlikte cupra sonucu alınabiliyormu?

Sert@ç
14-05-2012, 15:47
Hazır bu motorun konusu açılmış. Leon 2.0TFSI Staylance diye bir modeli var 185hp mi ne. Bu motorada k04 uygulaması yapıp yazılımla birlikte cupra sonucu alınabiliyormu?
185hp ile fr 210hp tamamen aynı
Blok olarak da cupra ile aynı ancak birçok kişiye göre kol piston farkı varmış. Benim bildiklerim k04 ve aks bağlantıları farklı

kurtbil
14-05-2012, 16:05
185hp ile fr 210hp tamamen aynı
Blok olarak da cupra ile aynı ancak birçok kişiye göre kol piston farkı varmış. Benim bildiklerim k04 ve aks bağlantıları farklı

Kol,piston cupra,cupra R s3,golf r ve tts de daha güçlendirilimiş şekilde motor içi farkı olarak.

BMK TypeR
14-05-2012, 17:23
bide yağ markası ve numarası tavsıyeyesi alabılırmıyım,ngk hangı bujisi kullanıyor servis ?
oem ngk dersenız verırler, kod aklımda degıl 7 soguklugunda bujı, yag cogu kısı farklı kullanıyo, bende 30r oldugu ıcın 10-60 castrol motorsport yada 5-50 motul tafsıye edebılırım, stg2 se arabanız castrol edge 5-30 yada motuldekı karşılıgı olabılır.

salih_560
14-05-2012, 18:29
peki golf V gti stage 3 yaptığımızda nasıl bir sonuç alabiliyoruz arkadaşlar ...

kurtbil
15-05-2012, 11:11
stage denilen k04 oluyor golf gti da.k04 lü setup ın örneği adanadan Can ın Fr ı var.Dynosunu da koymuştu o ne aldıysa aynısını çıkarırsın aynı setupla golften.Custom bir yazılımla map sensörü değiştirilirse daha da fazlası alınır

yusufaltintepe
15-05-2012, 11:50
arkadaşlar orjinal k03 için cooler büyütmeye gerek varmı sizce aman aman faydası olurmu

Sert@ç
15-05-2012, 15:44
Eğer sıkıştırarak kullanıyorsanız kesinlikle cooler şart ben 1 saat filan inanılmaz gazlayarak kullandım durduğumda yağ ısısı 110 derece hararet 105 derece civarıyı

Sert@ç
28-05-2012, 01:15
Pert olan leonumdan sonra tekrar 2.0 tfsi almaya karar verdim hatta parçaların bir çoğu artık elimde olduğu için o doğrultuda gitmek daha mantıklı geldi :)

Aldığım araca yapacağım şeylerin listesi bunlar tahmini güç nelerdir ?
K04 turbo kit
K04 enjektör ve ara borular
Downpipe
Orta iptali
qtp sistemi
Tail 38mm wastegate
Forge dumpvalve
Ths Intercooler
Bmc cda

BMK TypeR
28-05-2012, 11:51
Pert olan leonumdan sonra tekrar 2.0 tfsi almaya karar verdim hatta parçaların bir çoğu artık elimde olduğu için o doğrultuda gitmek daha mantıklı geldi :)

K04 turbo kit
Downpipe
Orta iptali
qtp sistemi
Tail 38mm wastegate
Forge dumpvalve
Ths Intercooler
Bmc cda

38mm wasgete takılmaz, takmak ıcınde cok kurcalamak lazım dökum manıfolda kesıp bıcmek sorun olur, k04 kıt, k04 enjektor forge wasgetele+methanolle 350-360hp arası güç alınabılır

HaKo
28-05-2012, 12:06
arkadaşlar orjinal k03 için cooler büyütmeye gerek varmı sizce aman aman faydası olurmu

stock araca coolera gerek yok. hatta aracı geri bile düşürüyor deniyor.

Stage 2 ve üstüyse cooler şart

yusufaltintepe
28-05-2012, 12:13
stock araca coolera gerek yok. hatta aracı geri bile düşürüyor deniyor.

Stage 2 ve üstüyse cooler şart

stock derken turbo stock kalacak downpıpe düz boru dumpvalve hava filtresi ve revo yazılım düşünüyorum ama coolerda kararsız kaldım

Sert@ç
28-05-2012, 13:15
38mm wasgete takılmaz, takmak ıcınde cok kurcalamak lazım dökum manıfolda kesıp bıcmek sorun olur, k04 kıt, k04 enjektor forge wasgetele+methanolle 350-360hp arası güç alınabılır
Met için yer ayıramıyorum abi o yüzden takmam imkansız...
Wastegate için yer vardır diye düşündüm...

stock derken turbo stock kalacak downpıpe düz boru dumpvalve hava filtresi ve revo yazılım düşünüyorum ama coolerda kararsız kaldım

Abi forge twin cooler k03de geri götürüyo o yüzden ths almanı öneririm

can0001
28-05-2012, 22:11
kurtbil'in söylediği gibi benim araçta k04lendi sonradan ama kurtbil benim araçta Sami abi farkı var kaldıki herkes 1.5 barı geçemezsiniz diyordu :) ben 1.5 barda 372hp 515nm çıkarmıştım...

ukku
28-05-2012, 22:29
cupra'nın en güzeli standart yaw.
bu hafta, 135 bin km de ilk defa debriyaj seti değişti :D
o da ısındığında kaçırıyor diye. iş görürdü de hani, ayıp olmasın dedik :D

Levent Y.
28-05-2012, 22:44
Bu da bu hafta başlayacağım benim listem; tavsiye ve fikirlere açığım..
Custom Yazılım
Sprintbooster
VW Racing Air Intake
Forge DV
Iskender Komple Egzoz
ve sonrasında stage 2 yazılım
42DD Oil Catch Can
BSH Throttle Pipe
Neuspeed Turbo Discharge Pipe
Neuspeed Power Pulley Kıt
APR HPFP
Forge Intercooler
Forge Wastegate
stage 2+ güncellemesi
O.Z 19 inch Ultraleggera,
daha iyi frenler
Ayrıca belki KV Coilover ve Anti-sway barlar
Hedefim sağlıklı bir şekilde 350 hp.

TFSİ
28-05-2012, 23:38
Custom Yazılım
Sprintbooster
VW Racing Air Intake
Forge DV
Iskender Komple Egzoz
42DD Oil Catch Can
BSH Throttle Pipe
APR HPFP
Forge Intercooler
Forge Wastegate
stage 2+ güncellemesi
daha iyi frenler

Sprintbooster greksiz bu listede

Levent Y.
28-05-2012, 23:42
Önce deniycem zaten beğenmezsem almıycamda tepkime ciddi oranda iyileşiyormuş. Yurt dışındaki forumlardaki yorumlar hep bu yönde.

TYPERHAKAN
29-05-2012, 22:51
Custom Yazılım
Sprintbooster
VW Racing Air Intake
Forge DV
Iskender Komple Egzoz
42DD Oil Catch Can
BSH Throttle Pipe
APR HPFP
Forge Intercooler
Forge Wastegate
stage 2+ güncellemesi
daha iyi frenler

muhteşem olur liste çok güzel,bence en ideal i,kolay gelsin

Sert@ç
30-05-2012, 00:19
K04 motora en iyi performans veren egzoz şekli nasıl acaba ?
76mm dp+76mm orta iptali+stock son susturucu diye düşünüyorum
Birde elimde qtp var onuda son susturucu önüne koycam
Acaba motora backpressure lazım mı yani son susturucu ile performans düşer mi ?

emre_
31-05-2012, 07:10
Qtp li sistem yapicaksan sona kadar 76 lik boru arka tekerin oldugu yerde bir susturucu daha var yerde musayit oraya qtp yi takip 76 lik orjinal sona girersin vana kapaliyken hic ses cikmiyo ufaktan patirdama olur oda rahatsiz etmez

yusufaltintepe
05-06-2012, 11:43
arkadaşlar 2 yaşında bir oğlum olduğu için aracıma egzos sistemi yapmak istiyorum ama sesten dolayıda sıkıntı yaşamak istiyorum...

elimdeki parçalar downpıpe ve duz boru cut out mevcut sizce cutoutu arka sol tekerin ordaki susturucudan önce bağlasam ve cutout kapalıyken orjinale yakın bir ses alabilirmiyim ( downpıpe duz boru cutout orta susturucu son susturucu yok iptal edilmiş önceki sahibi tarafından )

BMK TypeR
05-06-2012, 12:00
arkadaşlar 2 yaşında bir oğlum olduğu için aracıma egzos sistemi yapmak istiyorum ama sesten dolayıda sıkıntı yaşamak istiyorum...

elimdeki parçalar downpıpe ve duz boru cut out mevcut sizce cutoutu arka sol tekerin ordaki susturucudan önce bağlasam ve cutout kapalıyken orjinale yakın bir ses alabilirmiyim ( downpıpe duz boru cutout orta susturucu son susturucu yok iptal edilmiş önceki sahibi tarafından )
son susturcu ve ondan oncekı susturucu(arka tekerın onundekı) duruyosa onların önune koyarsan cut out kapalıyken ses cıkmaz hıc,

yusufaltintepe
05-06-2012, 13:42
teşekkürler bir sorum daha olacak...

egt ve wıdeband sensörlerini tam olarak nereye konumlandırmalıyım

emre_
05-06-2012, 13:43
Egt yi dp nin uzerine widebandida oksijen sensorunun oldugu yerin az yani karsi tarafi iyidir :)

yusufaltintepe
05-06-2012, 13:53
teşekkürler....

yusufaltintepe
06-06-2012, 07:33
yakıt tercihiniz nedir arkadaşlar hangi firmadan kaç oktan benzin kullanıyorsunuz

USTAaa
06-06-2012, 09:09
yakıt tercihiniz nedir arkadaşlar hangi firmadan kaç oktan benzin kullanıyorsunuz

aynı pompa,aynı tabanca,aynı istasyon SHELL VPOWER 97 OKTAN...

yusufaltintepe
06-06-2012, 09:13
bende opet 97 oktana başladım öncesi shell 97 kullanıyordum opet kullanan arkadaşlar varmı acaba memnunmu onu merak ettim

rsulam
06-06-2012, 09:17
bende opet 97 kullanıyorum shell'den çok daha iyi

yusufaltintepe
06-06-2012, 09:25
bende opet 97 kullanıyorum shell'den çok daha iyi

iyi derken farkları neler oldu biraz bahsedermisin

rsulam
06-06-2012, 13:39
araba diğer benzinler ile biraz avans vuruyordu şuanda hiç bir avans sesi yok.

chare
06-06-2012, 21:33

K04 turbo kit
Downpipe
Orta iptali
qtp sistemi
Tail 38mm wastegate
Forge dumpvalve
Ths Intercooler
Bmc cda
eğer tfsi almayı düşünmezseniz bu parçaları satarmısınız?
K04 turbo kit
Ths Intercooler

toonch
09-06-2012, 11:17

Evet bende sonunda aranıza leon Fare ile katıldım beyler.

Yusuf benim arabanında sanki startı normal arabalara göre uzun sürüyor. Bir saniyeden oldukça az ama sanki hafif geç alıyor. İlk startı bana dizel motor hissi veriyor zaten.Motorun sesi alışık olduğumuz motorlardan biraz farklı. Senin soğukken ilk marş nekadar sürüyor hocam belki sorun yoktur motorun karakteri budur.

TFSİ
10-06-2012, 22:09
Egt nin montajinda dikkat edilmesi gereken bir durum varmi dp'nin ozellile su bolgesine takilmasi gerekir diye bir durum varmi?? Ve montaj zaman aliyormu??

can0001
10-06-2012, 23:03
Egt nin montajinda dikkat edilmesi gereken bir durum varmi dp'nin ozellile su bolgesine takilmasi gerekir diye bir durum varmi?? Ve montaj zaman aliyormu??

turboya en yakın bölgeye taktırmaya çalış ne kadar yakın o kadar doğru değer demek... montaj konusunda da Dp'ın üzerinde delik açılıp klavuzla diş açılcak yada sensör kaynıcak oraya ordan motora uzatıp ordan içeriye alırısınız...

yusufaltintepe
11-06-2012, 08:10
Evet bende sonunda aranıza leon Fare ile katıldım beyler.

Yusuf benim arabanında sanki startı normal arabalara göre uzun sürüyor. Bir saniyeden oldukça az ama sanki hafif geç alıyor. İlk startı bana dizel motor hissi veriyor zaten.Motorun sesi alışık olduğumuz motorlardan biraz farklı. Senin soğukken ilk marş nekadar sürüyor hocam belki sorun yoktur motorun karakteri budur.

benim marş sorunu çözüldü yalnız...

aracın triger kayışı ve tam karşılığındaki gergi zincir seti değişti şuanda tek seferde marş alıyor sıkıntısız bir şekilde motorun seside %70 azaldı şuan hafif şıkırtılı bir sesi var oda zaten normalmiş...

ustamın söylediği bir parça var bakınca yağ kapağının sağ alt köşesinde motorun üstünde yuvarlak böyle pompa misali gibi üstüne basınca hava sesi çıkartıyor 10-15 tl lik bir parça marş problemi ondan olabilir demişti bana aklınızda bulunsun...

yusufaltintepe
13-06-2012, 11:55
arkadaşlar nokian zg2 - yokohama advan - goodyer f1 asym2 bu 3 lastik arasında kaldım siz olsanız hangisini tercih ederdiniz

MaXiGörKy
13-06-2012, 11:58
farklı olcak ama öneri,
continental sport contact 3.

can0001
13-06-2012, 12:30
arkadaşlar nokian zg2 - yokohama advan - goodyer f1 asym2 bu 3 lastik arasında kaldım siz olsanız hangisini tercih ederdiniz

benim önerimde farklı olcak kumho ecsta mx bulabilirsen çok iyidir ıslakta çok performansı yoktur ama hangimiz ıslak havada basıyoruz... yokdersen yokohama advan...

cheers
13-06-2012, 15:17
Bende contı cs3 aldım gayet memnunum tavsıye ederım.

toonch
18-06-2012, 11:59
FR ile 2000 km yol yaptıktan sonraki deneyimlerimi aktarayım. Tabiki ilk başta motordan bahsetmek gerekiyor. Alt devirlerdeki canlılığı beni şaşırttı açıkçası. Güç oldukça lineer geliyor. Daha önce kullandığım 200sx alt devirler oldukça cansızken güç ani bir şekilde geliyordu Fr ise apayrı. 200hp insana zaten bütün arabalar bu güçte olmalı hissi veriyor. Güç ani bir şekilde gelmediğinden kullanım çok rahat.Gaza basınca alt devirlerden itibaren istekli. Sert kullanımda esp kapalıyken 1-2de sarıyor. Öncen çekişli olduğundan kontrol etmek oldukça kolay.
Yakıt tüketimi beklediğimden hem fazla hem az. Hem fazla hem az nasıl oluyor derseniz. Gönlüm daha az yakacağını, mantığım daha fazla yakacağını söylüyordu. İkisinin ortası oldu. Uzun yolda 110-130 km/h aralığında 8 litre civarı harcıyorum. Şehir içinde motor ısınana kadar 15 litre civarında tüketiyor motor ısındıktan sonra 9 litre civarına düşüyorki fena sayılmaz.
Arabada herşeyin dengeli olduğunu söyleyebilirim. Yol tutuşu taminkar ne çok sert bir araba ne çok yumuşak bir araba bence günlük kullanacaksanız ideal.

Edit: Birçok kişi dizel gibi bir sesi olduğundan bahsetmiş sesi ve homurtusu benim hoşuma gitti. Turbo back bir ekzosla sesi nasıl olur hoş olur sanki.

HaKo
26-06-2012, 12:18
Arkadaşlar aracımda Revo Stage 1 yazılım , forge dump valve ve milltek catback var.

Milltekin downpipe ını alıp egsozu komple yapıp yazılımımı stage2 ye yükseltmeyi düşünüyorum.

İntercooler olması tavsiye ediliyor. S3 intercooler ı taksam (benim aracımdakinden biraz daha büyük) işimi görür mü ? öyle roll yapan sürekli gazlayan biri değilim..

SOn olarak kutu içi filtre işimi görür mü stage 2 de ?

ümitech
26-06-2012, 12:46
Arkadaşlar aracımda Revo Stage 1 yazılım , forge dump valve ve milltek catback var.

Milltekin downpipe ını alıp egsozu komple yapıp yazılımımı stage2 ye yükseltmeyi düşünüyorum.

İntercooler olması tavsiye ediliyor. S3 intercooler ı taksam (benim aracımdakinden biraz daha büyük) işimi görür mü ? öyle roll yapan sürekli gazlayan biri değilim..

benim 2 cupramda da stage 2 iken kutu içi filtre kullanıyor idim bi problem teşkil etmez..s3 intercooler ıda kullabilirsin sıkıntı yapmaz ;) (biz cupraya stage2+ yazılım atarken forge cooler yerine 10 lt greddy cooler kullandık gayette iyi bi şekilde çalıştı sorun olmadan, yani s3 cooler da kullabilirsin..) umarım sorunu doğru anlamışımdırda yardımcı olabilmişimdir :)

HaKo
26-06-2012, 12:59
benim 2 cupramda da stage 2 iken kutu içi filtre kullanıyor idim bi problem teşkil etmez..s3 intercooler ıda kullabilirsin sıkıntı yapmaz ;) (biz cupraya stage2+ yazılım atarken forge cooler yerine 10 lt greddy cooler kullandık gayette iyi bi şekilde çalıştı sorun olmadan, yani s3 cooler da kullabilirsin..) umarım sorunu doğru anlamışımdırda yardımcı olabilmişimdir :)

doğru anladın sanırım teşekkür ederim :) Rolle çıkmıyorum fazlada basmıyorum günlük kullandığım için gidip coolera bi ton para vermek istemiyorum. Eğer s3ün coolerı standartından iyi iş görüp aracı rahatlatmaya yetiyorsa sorun yok demektir :)

edit: kutu içi filtre hangisini önerirsin ?

ZFR 37
26-06-2012, 13:57
konuyla alakası yok ama konu açmadan burdan sormak istedim.

-leon fr ile golf gtı ın motor ve şanzuman oranları aynımı ?

TFSİ
26-06-2012, 16:57

Hako stg2 olarak 3 ay skntisiz kullandim bi sorun teskil etmedi ama cooler takildiktan sonra daha iyi oldu sanki sicak havalarda olmadi uyguna bulursan s3 unkinede takabilirsende s3 cooler i ne kadar

Kutu ici KN iyi bir secenek olabilir

HaKo
26-06-2012, 17:06
Hako stg2 olarak 3 ay skntisiz kullandim bi sorun teskil etmedi ama cooler takildiktan sonra daha iyi oldu sanki sicak havalarda olmadi uyguna bulursan s3 unkinede takabilirsende s3 cooler i ne kadar

Kutu ici KN iyi bir secenek olabilir

550 TL ye takıyormuş doğuş oto öyle duydum kardeşim. Büyük ihtimalle işimi görecektir. Eskisinden iyi olacağı kesin

Levent Y.
26-06-2012, 17:25
550 TL ye takıyormuş doğuş oto öyle duydum kardeşim. Büyük ihtimalle işimi görecektir. Eskisinden iyi olacağı kesin

Bende S3 Intercoolerını araştırmıştım. Benim aracım olan Golf R ın intercoolerına göre yüzde 20 oranda daha büyük servis fiyatı da 700 TL. Bende sizin gibi aracımı günlük kullanıyorum ve çok zorlamıyorum, yakında stage 2 ye geçmeyi düşünüyorum. Yüzde 20 lik bir artış hayli hayli işinizi görür, turbo lag riskide olmaz. Parça kodu:1K0145803-P

HaKo
26-06-2012, 17:27
Bende S3 Intercoolerını araştırmıştım. Benim aracım olan Golf R ın intercoolerına göre yüzde 20 oranda daha büyük servis fiyatı da 700 TL. Bende sizin gibi aracımı günlük kullanıyorum ve çok zorlamıyorum, yakında stage 2 ye geçmeyi düşünüyorum. Yüzde 20 lik bir artış hayli hayli işinizi görür, turbo lag riskide olmaz. Parça kodu:1K0145803-P

çok teşekkürler bilgi için.

yusufaltintepe
27-06-2012, 06:59
Fr icinde s3 cooler dusunebilirmiyiz peki arkadaslar

Levent Y.
27-06-2012, 11:19
Araştırma yaparken direk S3 ve Golf R a göre bakmıştım. Yukarda belirttiğim gibi bir değer artışı olduğunu gördüm. Ayrıca arabada kesme biçme yapmaya da gerek kalmıyor direk oem parça gibi takıyosunuz. Bu setup ı yapan ve aracı 350 beygir üstü olan bir Golf R da tanıyorum, soğutma ile ilgili tek bir problem yaşamadı bugüne kadar. Diğer modeller hakkında net bir yorum yapamam, en doğrusu servise sormak..

Sert@ç
28-06-2012, 00:00
Acaba s3 intercooler almak mı daha mantıklı yoksa ths mi ?

alicancalis
28-06-2012, 00:11
Sertac istersen bende bsh/garret marka bir cooler mevcut.

ümitech
28-06-2012, 01:09
Acaba s3 intercooler almak mı daha mantıklı yoksa ths mi ?

Ths tabiki

ümitech
28-06-2012, 01:10
Fr icinde s3 cooler dusunebilirmiyiz peki arkadaslar

Tabikide olur

ümitech
28-06-2012, 01:12
doğru anladın sanırım teşekkür ederim :) Rolle çıkmıyorum fazlada basmıyorum günlük kullandığım için gidip coolera bi ton para vermek istemiyorum. Eğer s3ün coolerı standartından iyi iş görüp aracı rahatlatmaya yetiyorsa sorun yok demektir :)

edit: kutu içi filtre hangisini önerirsin ?

Kutu ici filtre olarak kn oneririm kesinlikle ..
2 cupramda da kullandim gayet saglikli hicbir sıkıntı yok ;)

yusufaltintepe
29-06-2012, 16:12
dp ve cutout sonrası motor arıza ışığı yanması normal değilmi arkadaşlar

HaKo
29-06-2012, 16:21
dp ve cutout sonrası motor arıza ışığı yanması normal değilmi arkadaşlar

downpipedan sonra kat iptal olduğu için arıza ışığı yakmıştır. Yanıltıcı ve yazılımla söndürülebilir.

Sert@ç
30-06-2012, 23:04
Yusuf abi sesi nasıl oldu acaba

yusufaltintepe
01-07-2012, 12:32
sesten çok yırtınma ve gürültü karışımı bişey oldu sertaç ayrıca koltuk altında vibrasyon :D

Sert@ç
01-07-2012, 16:27
Abi telefon numaranı pm alabilir miyim bugün görüşebilirsek sesi duymak isterim :)

Sert@ç
21-07-2012, 22:54
Bugünlerde 76lık orta susturucuyu takma düşünem var ancak herkes biraz lag olur diyo böyle birşey varmı gerçekten ?
Özellikle herkes bi ara 76lık tak derken ?
Birde 76mm downpipe 76mm orta iptali ve son susturucu öncesi vanadan çıkış fazla mı geri basıncı düşürür

Sert@ç
03-08-2012, 01:29
bugünlerde 76lık orta susturucuyu takma düşünem var ancak herkes biraz lag olur diyo böyle birşey varmı gerçekten ?
özellikle herkes bi ara 76lık tak derken ?
Birde 76mm downpipe 76mm orta iptali ve son susturucu öncesi vanadan çıkış fazla mı geri basıncı düşürür

. .

TurboJDM
05-08-2012, 12:27
Aracınız 2.0 TFSİ 211 hp versiyonumu?

TFSİ
05-08-2012, 13:35
İlk basta komple SS kullandim huzur icinde hem performans hemde tatli bi ses vardi (70 lil dp 65 lik orta ve son susturucu)
Sonra 70 lik dp ve devaminda iskender kopmle 76 cekti varex ile miss gibi oldu

Sert@ç
05-08-2012, 13:48
Aracı benim dışımda küçük olduğu için %90 annem kullanıyor :D
Yani onu aşırı olmadığı sürece ses rahatsız etmez ancak stock halindeki sesin 4de 1inden fazla olmasın yeter

TFSİ
05-08-2012, 13:52
Gecen baska bi tfsi ye komple 76 ve ve sona bi susturucu koyduk rahatsizlik vermiyen ama bastigi da gurleyen bi ses var
Bence pel rahatsizlil vermez

Sert@ç
05-08-2012, 14:15
Gecen baska bi tfsi ye komple 76 ve ve sona bi susturucu koyduk rahatsizlik vermiyen ama bastigi da gurleyen bi ses var
Bence pel rahatsizlil vermez

Bastığımda yani 4000devir üstündeyse problem yok :)
1-2 haftaya artık ses videosu atarım diğer takipcilerede örnek olur

yusufaltintepe
05-08-2012, 18:01
arkadaşlar ön kaput ve sağ sol çamurluklarda epeyce taş izi var araç kırmızı olunca epeyce göze batıp can sıkıyor sizce ne yapayım çare olarak tampon dahil boyatsam

yusufaltintepe
05-08-2012, 18:03
sertaç ben catout olayını iptal ettiyorum pek sarmadı beni :) custom garage ile görüştüm 76 dp devamı 76 duz ve oem orta son susturucu tavsiyesinde bulundular

USTAaa
10-08-2012, 10:35
revo stage 2+ methanolsuz kullanımda basıncı ne görmemız gerekıyor arkadaşlar,daha önce 1,5 ları görüyordu dıye hatırlıyorum,ama bir haftadan berı 0,9- 1 barı gecmıyor,nıye kıne acaba ?

yusufaltintepe
10-08-2012, 12:16
1,0 - 1,1 barı benim fr yazılımsız halde görüyor bilmiyorum bir fikir verirmi

USTAaa
11-08-2012, 15:29
revo stage 2+ methanolsuz kullanımda basıncı ne görmemız gerekıyor arkadaşlar,daha önce 1,5 ları görüyordu dıye hatırlıyorum,ama bir haftadan berı 0,9- 1 barı gecmıyor,nıye kıne acaba ?

ewt basınç kaçırıyorum orası kesın,ama işlerımın yoğunluğu nedenıyle baktıramadım daha,daha önce kımsenın başına gelmedı mı yaww,çupracılar nerdesınız ?:heyoo:

can0001
13-08-2012, 01:23
ewt basınç kaçırıyorum orası kesın,ama işlerımın yoğunluğu nedenıyle baktıramadım daha,daha önce kımsenın başına gelmedı mı yaww,çupracılar nerdesınız ?:heyoo:

intercooler boruları, emme manifoldu ve manifolda coolerdan giren boru bu tarz yerleri kontrol edin...

USTAaa
13-08-2012, 12:06
intercooler boruları, emme manifoldu ve manifolda coolerdan giren boru bu tarz yerleri kontrol edin...

silikon hortumlarda bır kaçak görünmüyor,intercoolerden süphelenıyoruz,ama daha bakamadık:eek:

üntar
13-08-2012, 13:02
silikon hortumlarda bır kaçak görünmüyor,intercoolerden süphelenıyoruz,ama daha bakamadık:eek:

Saate baktinizmi?

USTAaa
13-08-2012, 22:23
Saate baktinizmi?

boost saatıne gıden hortumun görünmeyen bölümünde bir yarık varmış,kaçak ordan kaynaklanıyormuş,bulduk yanı kaçağı:heyoo:

can0001
13-08-2012, 22:35
boost saatıne gıden hortumun görünmeyen bölümünde bir yarık varmış,kaçak ordan kaynaklanıyormuş,bulduk yanı kaçağı:heyoo:

sevindim sıkıntının geçmesine kazasız belasız...

Sert@ç
12-09-2012, 03:01
Cam follower parçasının bitik olup olmadığını nasıl anlarız acaba ?

KEMALS
12-09-2012, 08:38
Bildigim kadariyla acmadan anlayamiyoruz. Acinca da degistirmek en mantiklisi ben oyle yaptim. Eskisi orta halliydi benim ama yazilim vs. Olan araclarda riskli oldugu icin degistirmek iyiymis.

Sert@ç
12-09-2012, 09:32
Önceki leon umda "kam mili okuma hatası" diye bi arıza vardı + check engine yanıyordu ancak şuan ki aracımı bakıma sokcam adamlarla telefonda konuştum öyle bi parça yok dediler... ne diyim bilemedim

KEMALS
13-09-2012, 11:28
En iyisi resimli anlatim. Telefna resmini koydum onu gosterdim ben. Canak veya kase gibi bisey diyor tamirciler oyle tarif edebilirsin. Bu arada turbonum ustunde mi ne bi valf var onu da degistis istersen.

BMK TypeR
13-09-2012, 11:57
Önceki leon umda "kam mili okuma hatası" diye bi arıza vardı + check engine yanıyordu ancak şuan ki aracımı bakıma sokcam adamlarla telefonda konuştum öyle bi parça yok dediler... ne diyim bilemedim

öndekı hıtaci pompa soktür ıcındekı ıtıcı, servıs ıtıcı olarak bilir, sokup ustunde sıyah tabaka var onda cok deforme varsa yanlarında kılcal catlaklar tehlıke apr pompa kullanmıyosanız (yuksek basınc pompası) 10 15 20bın km gıbı degıstırın kafanız rahat eder apr gıbı pompa varsa her 5000kmde motul veya castrol yag kullanın başka yaglarda 1500 2000kmde kırılan gordum:)

Sert@ç
13-09-2012, 17:07
Yarın gidicem tekrar anlatcam umarım anlarlar...

TYPERHAKAN
14-09-2012, 20:34
Yarın gidicem tekrar anlatcam umarım anlarlar...

06h 109 309 c itici

Sert@ç
14-09-2012, 20:37
Sağol abi bugün gittim itici dedim o ne dediler yine vaktimde yoktu zaten parça numarasıyla montaj tablosunu alıp öyle göstercem artık...

Bide 1-2 gündür aracımda gaz kelebeği arızası var başına gelen varmı ?

Sorma sebebim bu arıza kayıtlarına karşılık ne yapacağını bilmiyor doğuş...
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/387065_412762472116565_316867938_n.jpg

kurtbil
14-09-2012, 21:16
Son arıza maf kökenli olabilir.Düzgün okumaması durumunda rolanti zaten sabit duramıyor.Araba bunu arıza olarak sunmuş olabilir

Sert@ç
14-09-2012, 21:25
Aslında durumu şöyle arabayı sabah çalıştırıp kullanıyorum öğlene doğru araba sakin kullanımda gaz yememe hatta teklemeye benzer şeyler yaşatıyo...
Ilk bu problemi yaşadığım anda sağa çekip mobil servis çağırdım anlık arıza vermiş dedi ve sildi (eğer problem olsaydı sildirmezdi dedi)
Işin ilginç yanı sadece sakin giderken bu olay başıma geliyor sıkıştırarark kullanımda problem yok

cheers
14-09-2012, 22:44
Sertaç Hakan abinin verdiği kodu bi yere yaz.Yedek parçadan bu kod ile iste parçayı.Arabayı da sakin kullanma gazla :D

Sert@ç
14-09-2012, 22:54
Yarın ilk iş parça siparişi vermek abi zaten :)
Bide bu arıza çok saçma çünkü ışıkda yakmıyor... Ama tüketimi çok arttırdı net şekilde %50 arttı diyebilirim
Heralde gaz kelebeği bozuldu

Artık görüşelim abi baya oldu görüşmeyeli bi özlem gideriyim kırmızıya :D

cheers
14-09-2012, 22:58
Sezonun bitmesine az kaldı gelicem.Özlemini gideririz :)

BMK TypeR
15-09-2012, 09:03
Aslında durumu şöyle arabayı sabah çalıştırıp kullanıyorum öğlene doğru araba sakin kullanımda gaz yememe hatta teklemeye benzer şeyler yaşatıyo...
Ilk bu problemi yaşadığım anda sağa çekip mobil servis çağırdım anlık arıza vermiş dedi ve sildi (eğer problem olsaydı sildirmezdi dedi)
Işin ilginç yanı sadece sakin giderken bu olay başıma geliyor sıkıştırarark kullanımda problem yok

Sol arka tekerin önünde benzin filitresi var onu değiş 6.6bar olcak filitre, gaz kelebegide olabilir, yüksek basınc pompasının üstündeki g410 sensorde olabilir.

Sert@ç
15-09-2012, 14:13
Sol arka tekerin önünde benzin filitresi var onu değiş 6.6bar olcak filitre, gaz kelebegide olabilir, yüksek basınc pompasının üstündeki g410 sensorde olabilir.

Çok sağol abi
Pazartesi ustaya tarif etcem umarım problemi halledebilirler...

Hakan abinin verdiği parça kodunu söyledim ellerinde yokmuş pazartesi gelcekmiş ancak komik kısmı bu parçayı sökmek için klavuzda istemişler yani o parça nasıl sökülüyo ediliyo bilmiyolar...

BMK TypeR
15-09-2012, 16:42
Çok sağol abi
Pazartesi ustaya tarif etcem umarım problemi halledebilirler...

Hakan abinin verdiği parça kodunu söyledim ellerinde yokmuş pazartesi gelcekmiş ancak komik kısmı bu parçayı sökmek için klavuzda istemişler yani o parça nasıl sökülüyo ediliyo bilmiyolar...

4 Tane alyan var, ıkıde pompanın altında benzın hortum gırısı var pompanın üstundeki sensoru soketen ayrıcaklar bıde pompaya yandan gıren g410 sensörun soketı cıkarcaklar:) sonra cekıp alcaklar

TYPERHAKAN
16-09-2012, 20:13
Yarın ilk iş parça siparişi vermek abi zaten :)
Bide bu arıza çok saçma çünkü ışıkda yakmıyor... Ama tüketimi çok arttırdı net şekilde %50 arttı diyebilirim
Heralde gaz kelebeği bozuldu

Artık görüşelim abi baya oldu görüşmeyeli bi özlem gideriyim kırmızıya :D

gaz kelebeği bozulduğunda genelde bir arıza kaydı vermiyordu,bizim gaz kelebeği nin sebep olduğu sıkıntılar.,,1-kalkışlarda gaz verme isteği oluşur,,2-kalkarken patlama sesi eksozdan.,,3-tapa gaz vitesi bitirip boşa attığında istop edecekmiş gibi yapar rolanti deviri 500d/d ya düşüp 750d/d ya çıkar.,4-boşta gazı sabit devirde tutamazsın...gaz kelebeği 900tl yi aşıyor onun için tam emin olmak lazım değiştirmeden önce.bulunduğunuz ilde vag çıkmacısından yarı fiyatına temin edebilirsiniz,dikkat etmeniz gereken şuanki kelebek siemens,almanız gereken continental marka olacak yeni versiyon

Sert@ç
16-09-2012, 21:26
gaz kelebeği bozulduğunda genelde bir arıza kaydı vermiyordu,bizim gaz kelebeği nin sebep olduğu sıkıntılar.,,1-kalkışlarda gaz verme isteği oluşur,,2-kalkarken patlama sesi eksozdan.,,3-tapa gaz vitesi bitirip boşa attığında istop edecekmiş gibi yapar rolanti deviri 500d/d ya düşüp 750d/d ya çıkar.,4-boşta gazı sabit devirde tutamazsın...gaz kelebeği 900tl yi aşıyor onun için tam emin olmak lazım değiştirmeden önce.bulunduğunuz ilde vag çıkmacısından yarı fiyatına temin edebilirsiniz,dikkat etmeniz gereken şuanki kelebek siemens,almanız gereken continental marka olacak yeni versiyon

Sabah ilk çalıştırmada sıkıntı yok abi 2-3 saat kullandıktan sonra oluyor...
1-2Kalkışlarda gaz vermeye gerek duymuyor patlama seside yok
3Tapa gaz kullandıktan sonra hiç boşa atmadığım için bilmiyorum
4 Boşta gaz sabit ancak yolda giderken 500 devir düşüyo sonra tekrar devam bazen hissedilen ama göstergede gözükmeyen teklemeler yapıyo
Bu continental marka olan kaç modelden sonra abi ?
Ona göre arattırıyım

Sert@ç
20-09-2012, 00:21
Sorun belli oldu
Turbonun üzerindeki sensörün kabloların turbo ısınınca kısa devre yapıyor ama sabah çalıştığında 2ci verileri doğrulayan sensör doğru çalıştığını söylüyor tekrar turbo ısınınca yine arıza veriyo kesikli yapıyo vs
Kısacasın 200 lira sıkışmış hallettim :)

Sert@ç
30-09-2012, 11:45
2.0 tfsi hakkında güzel teknik veriler
http://www.volkspage.net/technik/ssp/ssp/SSP_337.pdf

USTAaa
01-10-2012, 22:15
forge wastgate + greedy profec 2 bağladık gecen ctesi,wg ıkıncı el almıştım yayın 1,6 ayarlı oldugunu söylemiştı arkadaş,profec i şemasına göre montajını yaptık,adanadan ümit arkadaşımda speclermiz aynı olduğu için profecin ayarlarını telefonla yaptık,ama profec kapalıyken bile 2,38 görüyoruz,wg nin yayı çok mu sert yoksa bağlantılarda bir hata yaptık,fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim

TYPERHAKAN
23-10-2012, 20:06
forge wastgate + greedy profec 2 bağladık gecen ctesi,wg ıkıncı el almıştım yayın 1,6 ayarlı oldugunu söylemiştı arkadaş,profec i şemasına göre montajını yaptık,adanadan ümit arkadaşımda speclermiz aynı olduğu için profecin ayarlarını telefonla yaptık,ama profec kapalıyken bile 2,38 görüyoruz,wg nin yayı çok mu sert yoksa bağlantılarda bir hata yaptık,fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim

2 seçenek var .1 yay çok sert ayarlanmış 2 diyafram patlak

chare
25-10-2012, 11:10
şu an aracımı k03 ten k04 e geçiriyorum. yaralı olacağını düşündüğüm bi kaç bilgi paylaşmak istedim.

parça kodları ile birlikte kullanılacak tüm malzemeler var..

k03 ten k04 e geçecekler için çok yararlı olucaktır..

http://a1210.hizliresim.com/12/t/f8quu.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

kırmızı olan k04ün siyah olan ise k03 ün orjinal parçası aradaki fark.
http://a1210.hizliresim.com/12/t/f8qw6.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

k03 te dump valve turbonun üzerinde idi. ama k04 e geçince yeri resimde göründüğü gibidir.
http://a1210.hizliresim.com/12/t/f8qx5.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Sert@ç
25-10-2012, 11:23
Mustafa abi valla iyi uğraştın ama değcek :)
Isteyen olursa resimdeki bütün parçalar elimde var

chare
25-10-2012, 13:49
Mustafa abi valla iyi uğraştın ama değcek :)
Isteyen olursa resimdeki bütün parçalar elimde var

inşallah kardeşim.. uğraşmaya devam :D

carbon vtec
15-11-2012, 11:02
güzel olacak inşallah mustafacım ,yazada biz okanla istanbula hakan abinin yanına gidip ugraşcaz bakalım .

Ertug_T.
16-12-2012, 23:00
bendede motor soğukken ilk marşta biraz geç çalışma sorunu oluyor..aynı zamanda her marşta bi gıcırtı sesi geliyor anlık olarak..kayıştanmıdır gergi bilyasındanmıdır bilemedim..

birde hararet sorunu mevcut..hararet çok yavaş artıyor ve sadece dur kalk yapıp veya sıkıştırıp motor çok ısındığında 90 a geliyor..ondan sonra hafif bi düzlükte sabit hız gidince 70-75 lere kadar düşüyor tekrar..termostatı değiştirmekmi gerekir acaba? araç full stock golf mk5 gti dsg...araçta sadece fmic ve pcv revamp var.ama onları takmadan öncede aynı sorun vardı..

Sert@ç
16-12-2012, 23:44
birde hararet sorunu mevcut..hararet çok yavaş artıyor ve sadece dur kalk yapıp veya sıkıştırıp motor çok ısındığında 90 a geliyor..ondan sonra hafif bi düzlükte sabit hız gidince 70-75 lere kadar düşüyor tekrar..termostatı değiştirmekmi gerekir acaba? araç full stock golf mk5 gti dsg...araçta sadece fmic ve pcv revamp var.ama onları takmadan öncede aynı sorun vardı..

Aynen motor biraz geç ısınıyo konya yolunun ordaki ercanlardan başlayıp atonun oraya kadar anca 90oluyodu
Geçen yıl gölbaşı yokuşundan inerken 70-80 derecelere iniyodu benimde şaşırıyodum hatta nasıl oluyo diye ama kronik heralde

Bide ne zaman takıyoruz seninkine k04ü :D

Ertug_T.
16-12-2012, 23:46
Aynen motor biraz geç ısınıyo konya yolunun ordaki ercanlardan başlayıp atonun oraya kadar anca 90oluyodu
Geçen yıl gölbaşı yokuşundan inerken 70-80 derecelere iniyodu benimde şaşırıyodum hatta nasıl oluyo diye ama kronik heralde

Bide ne zaman takıyoruz seninkine k04ü :D

kardeşim geçen konuşuyoduk o takas işini sonra ses gelmeyince senden vazgeçtin zannettim bende :)

Sert@ç
17-12-2012, 00:08
kardeşim geçen konuşuyoduk o takas işini sonra ses gelmeyince senden vazgeçtin zannettim bende :)

Bulsam seninkine ciddi biri hemen takaslıcamda bulamadım bi türlü alıcı...

Ertug_T.
18-12-2012, 20:37
bendede motor soğukken ilk marşta biraz geç çalışma sorunu oluyor..aynı zamanda her marşta bi gıcırtı sesi geliyor anlık olarak..kayıştanmıdır gergi bilyasındanmıdır bilemedim..

yokmudur başka konuyla ilgili fikri olan?

Levent Y.
06-01-2013, 21:44
Arabam haftaya bi aksilik olmazsa stage 2+ olucak, dsg yazılımı methanol wg greddy profec vs. Sizce bujileride ngk ile değiştireyim mi bkr7 ve ya bkr8 ile? Yoksa standart olarak mı kalsınlar, patırdama sorunu buji eğer olması gerektiğinden uzun olursa oluyo diye biliyorum? OEM yerine 7 ve ya 8 soğukluğunda olanlar daha yararlı olur mu acaba ve heralde bu basınç değerleri için 1,8 peak civarları, 8 olan daha iyi olur diye düşünüyorum? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim

can0001
06-01-2013, 21:51
Arabam haftaya bi aksilik olmazsa stage 2+ olucak, dsg yazılımı methanol wg greddy profec vs. Sizce bujileride ngk ile değiştireyim mi bkr7 ve ya bkr8 ile? Yoksa standart olarak mı kalsınlar, patırdama sorunu buji eğer olması gerektiğinden uzun olursa oluyo diye biliyorum? OEM yerine 7 ve ya 8 soğukluğunda olanlar daha yararlı olur mu acaba ve heralde bu basınç değerleri için 1,8 peak civarları, 8 olan daha iyi olur diye düşünüyorum? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim

hiiiiiç gerek yok orjinal bujilerle devam...

ümitech
06-01-2013, 22:45

yayın çok sert olması kuvvetle muhtemel metin abi ,
benimde anlamadıgım boost contr. off yaptıgımda bile 2 bardan fazla fazla basıyorum..yani benimkide seninkinden farklı değil :)
ben çareyi 90 larda en hızlı oldugum şekli 50 lerde kullanmakta buldum :)

ümitech
06-01-2013, 22:50

dostum bujini oem ngk kullanıcaksın ;) ben dahil istanbuldaki bütün cupralar oem ngk kullanıyor,
buji aralıgınıda 7 ye ayarla devam..patırdama vs hiçbir problem yaşamazsın :)

Levent Y.
06-01-2013, 23:10
dostum bujini oem ngk kullanıcaksın ;) ben dahil istanbuldaki bütün cupralar oem ngk kullanıyor,
buji aralıgınıda 7 ye ayarla devam..patırdama vs hiçbir problem yaşamazsın :)

Tamamdır mesajı aldım kaşınmaya gerek yok :) bu arada meraktan soruyorum, bu wg ve profec ile basıncı iyice acıyosunuz ya 2,2 lere kadar falan, arabayı bu sekılde gundelık mı kullanıyosunuz? Bu değerlere bana asırı yuksek geliyo ondan merak ettim yoksa iki ayrı modda falan mı kullanıyosun arabanı? Senin setup ın haricinde şuan arabamda wg ve profec yok acaba hıc onları almayıp ve daha fazla bu sekılde yuklenmeyııp, gtx2867r mı alsam dıyorum gundelık spec, kararsızım baya... Turbo alırsam illa dsg yi de guclendırıcem cunku launch yapmak cok hosuma gidiyor..., 2.0 TFSI duayenlerinden görüşlerini bekliyorum:)

can0001
07-01-2013, 00:04
Tamamdır mesajı aldım kaşınmaya gerek yok :) bu arada meraktan soruyorum, bu wg ve profec ile basıncı iyice acıyosunuz ya 2,2 lere kadar falan, arabayı bu sekılde gundelık mı kullanıyosunuz? Bu değerlere bana asırı yuksek geliyo ondan merak ettim yoksa iki ayrı modda falan mı kullanıyosun arabanı? Senin setup ın haricinde şuan arabamda wg ve profec yok acaba hıc onları almayıp ve daha fazla bu sekılde yuklenmeyııp, gtx2867r mı alsam dıyorum gundelık spec, kararsızım baya... Turbo alırsam illa dsg yi de guclendırıcem cunku launch yapmak cok hosuma gidiyor..., 2.0 TFSI duayenlerinden görüşlerini bekliyorum:)

dünya üzerinde tfsi'larda 28 kullanan 1 elin parmak sayısı kadar az 3071 veya 3076 öneririm ben şahsen gt3076 kullanıyorum ve çok memnunum DSG konusunda pek fazla bilgim yok fakat bir yandan da launch yapmanı çokda önermem sadece şanzımana değil her yere zarar veriyorsun...

ümitech
07-01-2013, 01:04

Profec ten max 100 ayarlayabiliosun ben gündelik kullandıgım zaman ki cok nadir kullanıorum 50 lerde falan kullanıorum basıncı , arabayı üzmeye gerek yok :) daaha uzun ömürlü kullabilirsin bu sekilde setup ı ..gt28 e hiç gerek yok gtx3071 veya 76 kullanmakta fayda var..zira stage 3 kategorisinde 30 r turbolar tercih ediliyor..28 in bi esprisi yok..

Not : k04 full setupta yani benim setup ımda stage2+ revo map ile 400 hp leri yakalıosun..bu revo stage 2 kategorisinin en tavan hali :) bi sıcrama daha yapmak istenirse gt30 setup ile stage 3 e geciş yapılıyor :) 2.0 tfsi ler 30 la hayat buluyo gt28 hayalden öteye gecmez :)

Levent Y.
07-01-2013, 19:12
Valla ben 30 serisi turbo duşunmuyorum arabayı gundelık kullandıgımdan, gtx2867r 475 hp kapasiteli, bence gundelık ıcın hayli keyifli olabilir. Uğurun golf r ı stage 2+ iken 2,3 bar peak te 384,4 hp cıkardı, baycunun kendi agzından duydum bunu, yani 400 beygirler için emme manifoldu falan kesin gerekli...

can0001
07-01-2013, 21:08
Valla ben 30 serisi turbo duşunmuyorum arabayı gundelık kullandıgımdan, gtx2867r 475 hp kapasiteli, bence gundelık ıcın hayli keyifli olabilir. Uğurun golf r ı stage 2+ iken 2,3 bar peak te 384,4 hp cıkardı, baycunun kendi agzından duydum bunu, yani 400 beygirler için emme manifoldu falan kesin gerekli...

selam benim kadar Türkiyede TFSİ'ı günlük kullanan yoktur aracımda 3076 var basmadıktan sonra hiç bir şey yok atmosferik gibi kullanıyorum aracımı ve kesinlikle tavsiye ederim bana göre 28 ile bahsettiğiniz güçler 28'in üst limitleri ve birşeyleri limitlerde kullanmak iyi değildir bana göre ümit kardeşimin aracanı görsen düşüncelerin çok değişirdi eminim...

TaGo
07-01-2013, 21:44
Kardeşim can, bu gti motorunu komple Cupra artığına çevirmek şimdi nekadar? Ve o artışta son hp nedir?

can0001
07-01-2013, 22:01
Kardeşim can, bu gti motorunu komple Cupra artığına çevirmek şimdi nekadar? Ve o artışta son hp nedir?

2.0tfsi gti ve cupra motorları aynı zaten herkes birşeyleri farklıdır diye söyler düşünür ama bana göre hiç bir fark yok stage 2+ güçlere çıkmak istiyorsan fiyatlar 3 aşşağı 5 yukarı belli pompa cooler eksoz filtre k04 yoksa k04 enjektör falan filan alınan güçlerde 3 5 aynı..

alicancalis
07-01-2013, 22:06
Geçen hafta bende sonunda arabamı biraz mıncıklamaya karar verdim. Ankara'da olduğum için burada tecrübesine oldukça güvendiğim Erhan Yücel arkadaşımızla arabayı çok yormadan ama keyif alıcağımız şekilde bir ayarda karar kıldık. Öncelikle arabama komple turboback egsoz yapıldı. Ankara'nın çok sevilen ustası Nevzat Usta saolsun (Koç egsoz) bizim istediğimiz gibi fazla sesli olmayacak şekilde dp sonrası resimde görüldüğü şekilde 2 susturuculu komple 76mm'den krom egsozumuzu 3 günde yaptı. Erhan da saolsun yazılımı hazırladı ve haftasonu arabayı tamamladık. Yanlış hatırlamıyorsam 1.8 peak olarak yürüyorum. Benim için yeterli ve oldukça keyifli oldu. Buradan Erhan Ve Nevzat ustalara tekrar teşekkür etmek isterim.

Egsozun detaylı resimlerini facede koç egsoz sayfasında bulabilirsiniz.

http://b1301.hizliresim.com/15/7/hrlsd.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

TaGo
07-01-2013, 22:19
Rocco 2.0motoru yaklaşık 370 hp ye getirmek için neler tomak lazım ve yaklşık maliyetni sorayım o halde

can0001
07-01-2013, 23:12
Rocco 2.0motoru yaklaşık 370 hp ye getirmek için neler tomak lazım ve yaklşık maliyetni sorayım o halde

kabaca Apr pompa-2000tl (pompa içi 1000tl karar sizin) cooler forge olarak düşünürsek 2500tl eksoz 1000tl filtre 500-600 arası yazılım kimse 1000tl'den aşşağı yapmaz dumpvalve net olmamakla beraber 600-700 gibi methanol 1000tl totalde 7700 eder pompadan dolayı -1000 de diyebilirsiniz ıvır zıvır derken 10.000 bulur benim görüşüm...

Sert@ç
08-01-2013, 08:13
kabaca Apr pompa-2000tl (pompa içi 1000tl karar sizin) cooler forge olarak düşünürsek 2500tl eksoz 1000tl filtre 500-600 arası yazılım kimse 1000tl'den aşşağı yapmaz dumpvalve net olmamakla beraber 600-700 gibi methanol 1000tl totalde 7700 eder pompadan dolayı -1000 de diyebilirsiniz ıvır zıvır derken 10.000 bulur benim görüşüm...

K04 eksik kalmış araba r degil
Yukarıdaki bı cok parça elimde var uygun fiyata vercem artik

ümitech
08-01-2013, 15:27
Geçen hafta bende sonunda arabamı biraz mıncıklamaya karar verdim. Ankara'da olduğum için burada tecrübesine oldukça güvendiğim Erhan Yücel arkadaşımızla arabayı çok yormadan ama keyif alıcağımız şekilde bir ayarda karar kıldık. Öncelikle arabama komple turboback egsoz yapıldı. Ankara'nın çok sevilen ustası Nevzat Usta saolsun (Koç egsoz) bizim istediğimiz gibi fazla sesli olmayacak şekilde dp sonrası resimde görüldüğü şekilde 2 susturuculu komple 76mm'den krom egsozumuzu 3 günde yaptı. Erhan da saolsun yazılımı hazırladı ve haftasonu arabayı tamamladık. Yanlış hatırlamıyorsam 1.8 peak olarak yürüyorum. Benim için yeterli ve oldukça keyifli oldu. Buradan Erhan Ve Nevzat ustalara tekrar teşekkür etmek isterim.

egsoz işçiliği çok iyi görünüyor yapanın eline saglık

ümitech
08-01-2013, 15:30

roccoolar k03 turbo...370-380 hp güce ulaşmak için k04 kitide eklerseniz maliyet 10.000 TL yi gececektir..can'ın verdiği bilgiler fiyat olarak dogru bilgiler yanlız bu güçler k03 le çıkacak güçler değil...k04 kit olmalı bu güçler için ;)

ümitech
08-01-2013, 15:40

gündelik kullanımda 30 la 28 in bi farkı olucagını sanmıorum ;) çok çok bikaç yüz devir erken doldurursun turbonu fakat diğer yandan 30 da 1.40 basınclarda alacagın gücü 1.60-1.70 basınclarda alırsın ...28 le limit kullanmaktansa 30 la düşük basıncla tın tın gezilebilir :)

erh
08-01-2013, 16:18

Güzel oldu ;) iyi günlerde kullanman dileğiyle :)

ZFR 37
13-01-2013, 18:31
k03 turboda en fazla kaç basınç açılıyor(araçta flitre kiti + 76 lık komple eksoz var) ? oem cooler ve oem benzin pompası ile.

k03 ün en faza vereceği güç nedir? 250 mi 270 mi :)

can0001
13-01-2013, 19:15
k03 turboda en fazla kaç basınç açılıyor(araçta flitre kiti + 76 lık komple eksoz var) ? oem cooler ve oem benzin pompası ile.

k03 ün en faza vereceği güç nedir? 250 mi 270 mi :)

ben k03 ile en fazla 283hp almıştm ama forge twin cooler ve apr pompa da vardı basın 1.5 .16 arası birşeydi...

ZFR 37
13-01-2013, 21:42
ben k03 ile en fazla 283hp almıştm ama forge twin cooler ve apr pompa da vardı basın 1.5 .16 arası birşeydi...

maşallah can iyi beygir çıkarmışsın..o beygirde turbonun ömrü fazla uzun olmamıştır sanırım :)

benim gtı da flitre+komple eksoz+yazılım mevcut.kimi 250 olddun kimi diyor 270 hp oldun diyor kafam karıştı..

dyno ya çıksak ondan sonrada o dyno fazla ölçüyo öbürkü eksik ölçüyor deniyor :)

benim araçta basınç 1.45 açıldıı gidişinden memnunum aslında ama bi tık daha açılırmı basınç onu sormak istedim ;)

son olarak gtı daki oem cooler kaç lt ?

Levent Y.
13-01-2013, 22:00
maşallah can iyi beygir çıkarmışsın..o beygirde turbonun ömrü fazla uzun olmamıştır sanırım :)

benim gtı da flitre+komple eksoz+yazılım mevcut.kimi 250 olddun kimi diyor 270 hp oldun diyor kafam karıştı..

dyno ya çıksak ondan sonrada o dyno fazla ölçüyo öbürkü eksik ölçüyor deniyor :)

benim araçta basınç 1.45 açıldıı gidişinden memnunum aslında ama bi tık daha açılırmı basınç onu sormak istedim ;)

Bence Powershop un dynosunda olcmekte yarar var, yurtdışındaki dynolarda ona benzer sekilde ,yük dynosu... 6 litre Intercooler Golf MK6, Golf R da da aynı. S3 ıntercooler bence yararlı olur yuzde 33 daha buyuk tankları alımınyum vs onu bırde forge sılıcon hortumlarla montajlarsınız olur biter 1250 TL maliyeti tutar ama kesinlikle faydası olur lag da hiç olmaz...

Sert@ç
13-01-2013, 22:07
K03 ile bi süre sonra basınç fayda etmiyor nefesi kesildiği için
S3 cooler 7.5 litre ancak bizim motorlar için tampon demiri vs kesmek gerekiyor

Levent Y.
13-01-2013, 22:17
K03 ile bi süre sonra basınç fayda etmiyor nefesi kesildiği için
S3 cooler 7.5 litre ancak bizim motorlar için tampon demiri vs kesmek gerekiyor

Golf için gerekmiyodur diye düşünüyorum bende apr var ona rağmen hiç bi kesme yapılmadı, mk5 de aynıdır muhtemelen

Sert@ç
13-01-2013, 22:31
Golf için gerekmiyodur diye düşünüyorum bende apr var ona rağmen hiç bi kesme yapılmadı, mk5 de aynıdır muhtemelen

Benim leon için sormuştum kesilmesi şart denmişti

ZFR 37
14-01-2013, 14:58
Bence Powershop un dynosunda olcmekte yarar var, yurtdışındaki dynolarda ona benzer sekilde ,yük dynosu... 6 litre Intercooler Golf MK6, Golf R da da aynı. S3 ıntercooler bence yararlı olur yuzde 33 daha buyuk tankları alımınyum vs onu bırde forge sılıcon hortumlarla montajlarsınız olur biter 1250 TL maliyeti tutar ama kesinlikle faydası olur lag da hiç olmaz...

S3 cooler aklımda fakat k04 e geçtiğimde almayı düşünüyorum s3 collerı şimdilik oem cooler yetiytor bana.

bu arada dump valve için teşekkür ederim...baya işimi gördü...eski dump valve ile basınç kaçırıyodu fakat senin verdiğini takınca sorun ortadan kalktı ;)

alicancalis
15-01-2013, 06:06
S3 cooler aklımda fakat k04 e geçtiğimde almayı düşünüyorum s3 collerı şimdilik oem cooler yetiytor bana.

bu arada dump valve için teşekkür ederim...baya işimi gördü...eski dump valve ile basınç kaçırıyodu fakat senin verdiğini takınca sorun ortadan kalktı ;)

İntercooler istersen elimde bsh/garret marka 14 lt golf v için bolton intercooler var. Düşünürsen konuşuruz.

alicancalis
15-01-2013, 07:50
Beyler S3'üme bir intake kit almak istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Özellikle Vw Racing'in kiti nasıldır?

http://www.volkswagenracing.co.uk/parts/vwr-cold-air-intake-system-12/

MaXiGörKy
15-01-2013, 11:26

ben 1.1 bar da sadece yazılımla 245 hp almıştım serp te.(sonucu paylaşıırm) hadi 5 hp sini silelim. 1.45 ile daha fazla alırsın. benim kendi düşüncem oem intercool ile daha basınç açmanın pekte gereği yok. umarım ufakta olsa bir fikir olmuştur senin için.

Sert@ç
15-01-2013, 14:54
Beyler S3'üme bir intake kit almak istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Özellikle Vw Racing'in kiti nasıldır?

VWR Cold-Air Intake System 2.0 TFSI GTI » Volkswagen Racing (http://www.volkswagenracing.co.uk/parts/vwr-cold-air-intake-system-12/)

Vw racing önce itg olarak üretiyordu abi
Fiyatları firma adı vw racing olunca 2ye katlandı

ZFR 37
15-01-2013, 19:52
ben 1.1 bar da sadece yazılımla 245 hp almıştım serp te.(sonucu paylaşıırm) hadi 5 hp sini silelim. 1.45 ile daha fazla alırsın. benim kendi düşüncem oem intercool ile daha basınç açmanın pekte gereği yok. umarım ufakta olsa bir fikir olmuştur senin için.

1.45 peak yapıp 1.1 yürüyor araç olmadı bigün dynoya çıkıp görecez ne aldığımızı :)

ZFR 37
15-01-2013, 19:54
İntercooler istersen elimde bsh/garret marka 14 lt golf v için bolton intercooler var. Düşünürsen konuşuruz.

abi k04 de geçtiğimde yada başka sıkıntı olduğunda irtibata geçerim seninle..

Sert@ç
15-01-2013, 21:38
abi k04 de geçtiğimde yada başka sıkıntı olduğunda irtibata geçerim seninle..

Elimde k04 var istersen
K03de cok basinc acsanda solugu kesiliyor

Levent Y.
15-01-2013, 22:11
Yarın bujilerim değişecek, sizce servisten mi alayım yoksa ngk nin 8 soğukluğundaki bujilerinden mi alsam ? daha önce sormuştum ama bi son bir kez daha fikir almak istedim

ümitech
15-01-2013, 22:35
Yarın bujilerim değişecek, sizce servisten mi alayım yoksa ngk nin 8 soğukluğundaki bujilerinden mi alsam ? daha önce sormuştum ama bi son bir kez daha fikir almak istedim

bujilerini oem ngk kullanıcaksın levent daha öncede sölemiştim ;)
buji aralıgınıda 7 ye ayarlicaksın hiçbir problem yaşamazsın..

BMK TypeR
15-01-2013, 22:52
oem ngk pfr8s8eg:)

ümitech
15-01-2013, 23:02
oem ngk pfr8s8eg:)

ahanda doktor gelip reçeteyi yazdı :)

Levent Y.
16-01-2013, 00:35
Mesaj alınmıştır teyit etmek istedim teşekkürler:)

ümitech
16-01-2013, 00:53
bende bir iki foto eklemek istedim , sizde aracınızın fotolarını yaptıgınız yenilikleri burada bizimle paylaşırsanız 2.0 TFSI konusunu yani bu konuyu daha aktif tutmuş oluruz ve bir şekilde bazılarımız bundan faydalanabilir :)

Aracıma R difüzör alınca egzost sisteminde değişikliğe gitmek zorunda kaldım , komple krom 76 mm egzost yaptık orta kısmada benim sanatkar ustalarım seçkin egzos çalışanları 10 üstünden 11 numara el yapımı 76 mm varex imi yaptılar :) difüzör ün şeklinden ötürü de egsozuda sona doğru 2 adet ses düzenleyici ve egsoz ucları yapıldı ve ikiye ayırdık..

buyrun yapılan ve bitmiş hali :)

http://i.imgur.com/4G00l.jpg
http://i.imgur.com/m8FPJ.jpg

Sert@ç
11-05-2013, 00:14
Komple stock egzozdan alev atma sebebi ne olabilir ?
Son 3-4 gundur park ederken duvar dibinden ufak patlamalar geliyodu bugun arkadasim bi bakti egzozdan mavi alev cikiyor
Ses olarak hic fark yok ancak arabaya alttan bakinca egzoz hafif kor

Ufuk
15-05-2013, 10:23
Golf 5 gti'da ki motorla cupradaki motor aynı mı ?
Aynıysa safe olarak en üst limit nedir ? 350 çıkar mı ?

iynn-RS
15-05-2013, 10:31
Golf 5 gti'da ki motorla cupradaki motor aynı mı ?
Aynıysa safe olarak en üst limit nedir ? 350 çıkar mı ?

hemen hemen aynı sayılır.

Dookan nıcklı arkadasımız gt28 taktık 350 den fazla su an

Ufuk
15-05-2013, 10:53
hemen hemen aynı sayılır.

Dookan nıcklı arkadasımız gt28 taktık 350 den fazla su an

Teşekkürler cevap için.

Stock internal dimi araç ? Bu motorları bilmediğimden soruyorum 350 bu motor için üst bir limit mi ? 300 benim için çoooook yeterli olacaktır.
Birde örnek verdiğiniz araç dsg mi ?

Sert@ç
15-05-2013, 12:44
Golf 5 ile leon fr ayni cupra degil
Cupra en kolayi direk k04 golf gti k03

Dookan
15-05-2013, 16:02
Teşekkürler cevap için.

Stock internal dimi araç ? Bu motorları bilmediğimden soruyorum 350 bu motor için üst bir limit mi ? 300 benim için çoooook yeterli olacaktır.
Birde örnek verdiğiniz araç dsg mi ?

örnek araba benim arabamdır.araç dsg dir.dsg de yazılımlıdır.400 torkun üzerindendir.araç şu an 365 370 hp civarındadır.430 440 a kadar gt 30 lu binen arkadaşlar vardır.düzgün binildiği sürece hiçççç bir şey olmaz.
hele 300 hp lerde bir ömür binersin

Dookan
15-05-2013, 16:04
Golf 5 ile leon fr ayni cupra degil
Cupra en kolayi direk k04 golf gti k03

senin aracının sıkıştırması kaç ? motor kodu ne?

Levent Y.
17-05-2013, 11:56
APR 2.0T Performance Cylinder Head (http://www.goapr.com/products/cylinder_head_20t_ea113.html)

Port Polish yapılmış üst kapak

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5q0aNtutWzI#!

Sert@ç
17-05-2013, 14:26
senin aracının sıkıştırması kaç ? motor kodu ne?

Bwa motor kodu sikistirma 10.3 diye biliyorum

arm
17-05-2013, 14:34
sertaç yükledinmi aracı en son konuyu takip edemedim?

Sert@ç
17-05-2013, 15:27
sertaç yükledinmi aracı en son konuyu takip edemedim?

Cok istedim yuklemeyi hatta hala elimde onlarca parca var ama yuklemicem

Sert@ç
06-07-2013, 12:06
Manuel 2.0 tfsi sahiplerine uyari
Yaklasik 1 ay evel hizli kalkis sonrasinda 1den 2ye cekerken vites bosa atti ve vitese gecmedi
Saga cekip biraz kurcaladim ancak r-1-3-5 konum olarak bos yerde 2-4-6 iptal olmustu topuzun yeri kaydigi icin
Gel gelelim probleme 2011e kadar bizim araclarda metal burgulu metal cubuk ustune 10 tane telden olusan bi halat kullanilmis ancak yurt disinda cok problem yasandigi icin vw bunu guncellemis ve direk duz bir metal cubuk kullanmaya baslamis
Yurt disinda bu parca ucretsiz guncellenirken ulkemizde nr yazik ki boyle bi guncellem gozukmuyor

Parca 112tl tutuyor ancak takmasi dogus otoda 350-400 arasi...
3 gundur parca degismi sekilde kullaniyorum ve sanziman tepkileri inanilmaz derecede hissedilir durumda ornek vermek gerekirse eskiden vites degisiminde sanzimandan metal carpma sesleri gelirdi simdi oyle birsey yok
Topuz resmen toklasti gereksiz sekilde yerinden oynamasi sifira indi ve gecisler inanilmaz puruzsuz oldu

Ugrasmak istemedigim icin almanyaya mail atip ucretsiz degistirme talep etmedim ancak bir mail ile butun 6 ileri sanzimanlarin bu halata gecmesini saglayabilirsiniz

iynn-RS
14-08-2013, 23:05
stage 2+ cupra 8.000 km de itici

http://j1308.hizliresim.com/1d/g/rhh7d.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

10.000 km deki hali

http://n1308.hizliresim.com/1d/h/rhhq3.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

BMK TypeR
15-08-2013, 09:03
ibo çok zorluyosun, bu hep böyle olcak diye bişey yok, 2000km kırar 4000de 15000km de:) erken değişmeye bak.

rockford34
22-08-2013, 08:18
Peki 200hp tfsi daki dv ile cupradaki dv aynımıdır yada oem olarak bir üst serisi varmıdır???

ZFR 37
04-09-2013, 21:27
Peki 200hp tfsi daki dv ile cupradaki dv aynımıdır yada oem olarak bir üst serisi varmıdır???

oem olarak golf ile cupra daki dv farklı golf R daki daha farklı...kısacası her yeni araçta dv yi geliştiriyorlar...oem alıcaksanız golf R ınkini alın.. fakat oda kaçırıyor..ilacı forge dv ;)

ümitech
04-09-2013, 23:14
oem olarak golf ile cupra daki dv farklı golf R daki daha farklı...kısacası her yeni araçta dv yi geliştiriyorlar...oem alıcaksanız golf R ınkini alın.. fakat oda kaçırıyor..ilacı forge dv ;)

:icon_tup::icon_tup::icon_tup:

chare
06-09-2013, 08:01

kesinlikle forge dv bu konuda mükemmel...:icon_tup:

rockford34
08-09-2013, 09:42
peki bu forge dv bir sesli bir sessiz model varmıs 2.0tfsi için sesli olanın kodunu bilen varmı??

Akın-S2K
23-09-2013, 15:32
peki bu forge dv bir sesli bir sessiz model varmıs 2.0tfsi için sesli olanın kodunu bilen varmı??

Araç otomatik (DSG - Stronic) ise sesliyi pek tavsiye etmiyorlar. Olduk olmadık ses yapıyor. Bende bilhassa duydum sonra vazgeçmiştim sesliden.

MaXiGörKy
23-09-2013, 15:59
aracınız dsg veya stronic şanzımana sahip ise sessiz olan modeli kullanmanızı tavsiye ederim.

rockford34
23-09-2013, 21:28
bunu ögrendigim ii oldu manuel olmasına ragmen gereksiz ses demek gereksiz kacak demek teşekkür ederim :)

GECE8
23-09-2013, 22:01
benım araba 1.2 ama yazılımlı dsg kacırıyo olma sansı nedır?

Yekta
24-09-2013, 18:01
bende uzun zamandır almayı düşündüğüm arabayı aldım sonunda 2008 model s3.. konuyu baştan sona birkaç sefer okudum ama tecrübeli abilerime kardeşlerime birkaç sorum olacak :)
araç 38 bin km de şuan, bakımı da yapılmış yakın zamanda ama ben yinede içim rahat etsin diye tekrar bakıma sokmak istiyorum..genel bakım buji, yağ, yağ filtresi ve benzin filtresini ayrıca birde ***** belalı parça cam follower değiştirmeyi düşünüyorum.. bunun haricinde dikkat edeceğim kontrol edilmesi veya değişilmesi gereken birşey varmıdır? araç tamamiyle standart ve hep bu şekilde kullanılmış..
ileriye dönük olarak da çok ekstrem güçler beklemiyorum zaten genelde piste yönelik yapmayı düşünüyorum, kafamdaki stage 2+ dengi birşey olacak sanırım.. bu yönde de ekstra tavsiyeler varsa alabilirim hatta satılık parçalar varsa da değerlendirebilirim özellikle yürüyen parçası varsa :)

TFSİ
24-09-2013, 19:21
hayirli olsun arac2008 model triger setide degismisse baska hicbirseye gerek yok:)

KEMALS
26-09-2013, 19:16
Bisey kafama takildi
Stage 2 ile benzin pompasina gecicem yakinda.. Pompayla beraber methanol de basmam gerekirmi.. Basmazsam sikinti yasarmiyim acaba..

pasha34
26-09-2013, 19:45
ya ne güzel 2.0 tfsi hakkında herkes bişiler biliyor konuşuyor :) ben doğru dürüst türkce bişiler bile bulamıyorum 2.0 tsi olunca :)

KEMALS
26-09-2013, 19:51
Ayni degilmi hemen hemen:)) golf r motoru yokmu sende..

pasha34
26-09-2013, 19:54
yok diil r modelleri tfsi motor kullanıyor. ben de ki tam emin degilim ama bi ara golf 5 gti da mi ne vardı tsi olan motor cawb kodlu, ea888 dıye de gecıyor motor sanırım

pasha34
26-09-2013, 19:59
neyse belki fikren yardımcı olacak olan birileri de cıkar.. aracımda fuel trim problemi var
32nci blokdan okudugumda %10 ların üstüne cıkıyor 20 yi gecerse arıza olusturuyor, zengin karısım olarak.

arızayı siliyorum 10 15 dakka afr 11.8 12.1 arası filen bir süre sonra baslıyor zengine cekmeye, reset atmassam 10.6 lara geliyor
methanolü acarsam her türlü 10 (zaten daha aşağısında da göstermediği için 10 görüyorum)

k04 ve revo yazılım var.. filtre kitlerinin fuel trime etki ettiğini filen okudum ama tr de bulabileceğim kitler genelde etki eden grup içinde.. maf sensorunun bağlandığı yerin capını değiştirip bir deneme yapacağız belki soruna ilac olur diye.. ama onu halletsek bile, methanol bastığımda gene zengine cekeceği için sorun yasayacağımı dusunuyorum .

KEMALS
26-09-2013, 20:00
Benim soruma kaynak yaptin ama neysee:)

Sert@ç
26-09-2013, 20:05
@pasha34 tsi/tfsi ayni motorlar
Sadece markaya bagli isim degisikligi o kadar :)

utkunoa
26-09-2013, 20:32
apr benzin pompasını nereden bulabilirim arkadaşlar ? apr nin websitesinden mi sipariş vermem gerkeiyor acaba 2. el bulamadım pek audi tt için k04 yapmak ıstoyurm bi pompayı bulamadım yardımcı olabilen varsa sevinirim :)

pasha34
26-09-2013, 20:35
@pasha34 tsi/tfsi ayni motorlar
Sadece markaya bagli isim degisikligi o kadar :)

aynı gibi gözüksede malesef aynı degiller ya :(

pasha34
26-09-2013, 20:36
Benim soruma kaynak yaptin ama neysee:)

pardon :) bilerek olmadı :) kusura bakmayın

KEMALS
27-09-2013, 13:21
nerede tecrubeli arkadaşlar yaw:)
pompa istanbulda powershop,btg vs. de var..
ikinci el ben de bakıyorum ama yok gibi bişey olsa da sıfır fiyatına geliyo hemen hemen..geçen sene çıkmıştı 2.ele fiyat makuldu hemen satıldı zaten yetişemedim..

Levent Y.
27-09-2013, 13:42
Sertaç yapma nolur TFSI ile TSI aynı olur mu arada dağlar kadar fark var. Pompanın methanolle herhangi bi ilgisi yok. Pompayı takarsınız stage 2+ 340 hp gibi bi güç alırsınız üzerine methanol u eklersiniz 355-360 hp lere gelirsiniz. Bana göre bu araçlarda yapılması gereken ilk şey methanol, aşırı fark ettiriyo hem avans için hemde egt nin düşmesi için. Bence ikisini bi arada alın...

utkunoa
27-09-2013, 13:46
peki tsi ile tfsi arasindaki en buyuk fark ne oluyor ?

rsulam
27-09-2013, 14:14
Pompa farkı var tfsi ile tsi arasında

tfsi pompa apr/loba kit ile 130bar
tsi pompa orjinal 150 bar çalışıyor

Ama tfsi'ın onu daha açık map sensöründen dolayı. tsi max. 1.55 bar basabiliyor üstünü basamazsın.

KEMALS
27-09-2013, 20:03
Sertaç yapma nolur TFSI ile TSI aynı olur mu arada dağlar kadar fark var. Pompanın methanolle herhangi bi ilgisi yok. Pompayı takarsınız stage 2+ 340 hp gibi bi güç alırsınız üzerine methanol u eklersiniz 355-360 hp lere gelirsiniz. Bana göre bu araçlarda yapılması gereken ilk şey methanol, aşırı fark ettiriyo hem avans için hemde egt nin düşmesi için. Bence ikisini bi arada alın...

teşekkürler zaten seninle pompayla alakalı görüşmüştük satılık için..benim turbo
k03s yanlış bilmiyorsam..pompayla max 290 civarı alabiliyorum heralde..methanolle 300 falan anca..

yan53
27-09-2013, 20:05
apr benzin pompasını nereden bulabilirim arkadaşlar ? apr nin websitesinden mi sipariş vermem gerkeiyor acaba 2. el bulamadım pek audi tt için k04 yapmak ıstoyurm bi pompayı bulamadım yardımcı olabilen varsa sevinirim :)

btg de vardı bi aralar bende cupra varken almıştım

pasha34
27-09-2013, 22:16
Pompa farkı var tfsi ile tsi arasında

tfsi pompa apr/loba kit ile 130bar
tsi pompa orjinal 150 bar çalışıyor

Ama tfsi'ın onu daha açık map sensöründen dolayı. tsi max. 1.55 bar basabiliyor üstünü basamazsın.

ya kurcalıcaz bakalım oraları da :) bi kac yerde gördüm 1.8 1.9 ları :) ama genel olarak hep 1.55 lik map sensörü var haklısın konustuyduk zaten en az 50 kere :) :heyoo:

rockford34
01-10-2013, 16:56
2,0tfsi lerde filitre kiti ne kullandınız yada kutu içi nasıl olur?

AEAlmas
01-11-2013, 18:54
bende bugun 2.0 tfsi arac ile anlaştım :) leon sportup 2.0 tfsi =) bwa motor kodlu arac max kac hp tork dayanıklılıgında internal ile dayanıklılıga sahip ona göre siparişleri gececem alırken turbosu fln hazır olsun hesabi :) sonrası kolay internal degiştirmekte bu şekilde ilerlemeyi planlıyorum teşşekürler şimdiden :)

Sert@ç
01-11-2013, 20:42
Ayni motorla adanada gt3076 ile kullanan var motor tas gibi sorun yok
Bu motora en gerekli sey k04

can0001
01-11-2013, 23:19
Ayni motorla adanada gt3076 ile kullanan var motor tas gibi sorun yok
Bu motora en gerekli sey k04

biri benimi çağırdı :D