PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Baba-Oğul İlişkisi

MehmetCanA.
16-02-2012, 20:52
Evet sevgili abilerim, yaşıtlarım, kardeşlerim. Forumda az buçuk tanıyorsunuzdur beni. Açtığım konularla, takas yaptığımız şeylerler satın aldığım sattığım şeyler aracılığı ile. Ne zaman başım sıkışsa buraya konu açıyorum. Allah razı olsun hepiniz yardımcı oluyosunuz, fikir veriyorsunuz. Lise son sınıf öğrencisiyim. Üniv. sınavına hazırlanıyorum.

Babamla pek anlaşamıyoruz artık. Eskiden muhabbetimiz gayet iyi iken şimdi ne yapsam ona dokunuyor, kızıyor. Haliyle benimde her yaptığım harekete kızması, sürekli bağırması gerçekten gururumu kırıyor. Tabiki babadır, elbette evladının kötülüğünü istemez ama ne kadar kırıcı olduğunun farkında değil sanırım. Anlatmaya çalıştım, lakin yine bakarız ederiz diyerek konuyu kapattı. Bunları anlatabilceğim, tavsiye alabiliceğim bi abim yada benzeri biri insan yok çevremde. Yine size sığındım açıkcası.

Sürekli bana kızmasından, verdiği para için sürekli laf etmesinden gerçekten çok sıkıldım. Sizden istediğim tavsiye ne yapmalıyım, nasıl davranmalıyım. Bir diğeri ise kendi paramı bu yaşta nasıl kazanabilirim. Haftada 100 lira kazansam bana yeter. Bunun için ne gibi bi iş yapabilirim. Bi yere girip çalışma gibi bi durumum yok, en baştada dediğim gibi üniv. sınavına hazırlanıyorum. Sizden tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden hepinize teşekkürler.

Dalga geçen, kafaya alan abilerim elbbette olucaktır. Onlarından canları sağolsun şimdiden.

Kakus
16-02-2012, 20:54
Çalışmayı falan boşver. Babana karşı bütün kırgınlığını-hırsını derslerden çıkart. İyi bir üniversite kazanıp babanı mutlu ettiğinde yeni bir başlangıç için adım atılmış olucak zaten.

TigeR
16-02-2012, 20:56
kardeşim haftada çalışmadan 100tl bi iş bulursan benlede paylaş fikirlerini :)
aynı durumda sayılırız he de geç sık dişini kazan üniyi sonra rahatsın inşallah aynı şeyler benim içinde geçerli :)

Mr.K
16-02-2012, 20:56
istanbulda nerde oturuyosun bilmiyorum ama kçarsiya gidip calısabılırsın en azından haftasonları.Hem esnaflık ogrenmıs olursun hem elin iş tutmus olur..Hemde kafan dagılır..3-5 bıseyde kazanırsın en kotu ıhtımalle..

Bunun haricinde ufak bütcelerle sinyal,amerikan park(reflektör) bunları aksaraydan temin edip satabılrsın gene aynı sekılde..

Baba durumuna gelcek olursak 25yasındayım o yan odada suanda ben salondayım selam aleykumselam o kadar.Yıllardırda degısmedı..:) Takma kafana babamdır dıyıp gec..

mert0640
16-02-2012, 20:57
aynen çalışmayı boşver...iyi hazırlan güzel bi okul kazan bi bakmışsın kendi paranı kazanmaya başlamışsın :)

MehmetCanA.
16-02-2012, 20:58
Çalışmayı falan boşver. Babana karşı bütün kırgınlığını-hırsını derslerden çıkart. İyi bir üniversite kazanıp babanı mutlu ettiğinde yeni bir başlangıç için adım atılmış olucak zaten.

Bende aynı fikirdeyim abi. Zaten üniv. kazandıktan sonra çalışmak var kafamda. Ama dediğim gibi artık cidden katlanılmaz bi hal aldı. Üniv. olayının tam olarak olmasına 6 ay gibi bi süre var ve ben 6 boyunca dayanabiliceğimi sanmıyorum.

Y.Emre
16-02-2012, 20:59
sınav dönemi bende aynı durumdaydım babamla sürekli tartışırdık.. bayağı ciddi kavgalarımız bile olmuştu hatta.. sınava girene kadar önemsememeye çalış, derslerine odaklan.. sınavlar için elinden geleni yap. çalışma işini hakikaten boşver.. sınavların bittikten sonra aranız yavaş yavaş yumşar muhtemelen..

MehmetCanA.
16-02-2012, 20:59
kardeşim haftada çalışmadan 100tl bi iş bulursan benlede paylaş fikirlerini :)
aynı durumda sayılırız he de geç sık dişini kazan üniyi sonra rahatsın inşallah aynı şeyler benim içinde geçerli :)

Çalışmadan kazanmaktan kastettiğim şey şu abi, hani internette satış yaparak, mesai saati gibi çalışmadan.

coder
16-02-2012, 21:00
Çalışmadan kazanmaktan kastettiğim şey şu abi, hani internette satış yaparak, mesai saati gibi çalışmadan.

Merak etme kendi paranı kazansan da aynı şekilde laf ediyor parana, bu sefer "para almaya başladı başımıza kalktı adam oldu" der, tecrübeliyim oradan biliyorum.

RSBurak
16-02-2012, 21:00
bende sınava hazırlanıyorum ve para işi git gide banada dokunmaya başlıyor nasıl bir iş bulsak acaba kendi masraflarım çıksa yeter..bu arada babana çok gözükme o geldimi odana git zaten ders çalışıyorsundur tak mp3ü bak keyfine bu dönemler öyledir..onun kafasına taktığı bişey vardır sen sınavı çok takyosundur ikinizin hareketleri birbirinize batıyordur..sınavdan sonra geçer ama kazanamazsan bu sefer için içini yer bir defa daha hazırlanırken bu sefer daha kötü olur nerden biliyorum kendimden :)

MehmetCanA.
16-02-2012, 21:01
istanbulda nerde oturuyosun bilmiyorum ama kçarsiya gidip calısabılırsın en azından haftasonları.Hem esnaflık ogrenmıs olursun hem elin iş tutmus olur..Hemde kafan dagılır..3-5 bıseyde kazanırsın en kotu ıhtımalle..

Bunun haricinde ufak bütcelerle sinyal,amerikan park(reflektör) bunları aksaraydan temin edip satabılrsın gene aynı sekılde..

Baba durumuna gelcek olursak 25yasındayım o yan odada suanda ben salondayım selam aleykumselam o kadar.Yıllardırda degısmedı..:) Takma kafana babamdır dıyıp gec..

Emirgan'da oturuyorum abi. Her pazartesi k.çarşıya gidiyorum bakınıyorum dolanıyorum uygun fiyata bişeyler arıyorum bulmaya çalışıyorum. Bizimde ileride aynı şekilde olucak sanırım abi.

MehmetCanA.
16-02-2012, 21:02
sınav dönemi bende aynı durumdaydım babamla sürekli tartışırdık.. bayağı ciddi kavgalarımız bile olmuştu hatta.. sınava girene kadar önemsememeye çalış, derslerine odaklan.. sınavlar için elinden geleni yap. çalışma işini hakikaten boşver.. sınavların bittikten sonra aranız yavaş yavaş yumşar muhtemelen..

İşte sorunda sınava girip çıkmama, tercih falan filana yaklaşık 5-6 ay var.

drummer582
16-02-2012, 21:03
aman diyim babanı kırma,ona öff bile deme,kaybedince değerini anlarsın Allah korusun...
para,pul önemsiz şeyler bugün yok yarın var.ama babanın kalbini kırarsan yerine koyamazsın sonradan çok pişman olursun...hayattayken değerini bilmeye bak ;)

Brs_eg
16-02-2012, 21:03
belki kısır bir döngüdür bilmiyorm ama senin yaşlarinda bence normal.herzaman sana gore baban hakli olmasanda 23-25 yaşlarında arkana baktigimda babam diyceksn babam ne kdrda hakliymiş.

MehmetCanA.
16-02-2012, 21:05
bende sınava hazırlanıyorum ve para işi git gide banada dokunmaya başlıyor nasıl bir iş bulsak acaba kendi masraflarım çıksa yeter..bu arada babana çok gözükme o geldimi odana git zaten ders çalışıyorsundur tak mp3ü bak keyfine bu dönemler öyledir..onun kafasına taktığı bişey vardır sen sınavı çok takyosundur ikinizin hareketleri birbirinize batıyordur..sınavdan sonra geçer ama kazanamazsan bu sefer için içini yer bir defa daha hazırlanırken bu sefer daha kötü olur nerden biliyorum kendimden :)

Eğer bu sene olmazsa ve seneye kalırsa okul gibi bi derdim olmıcağı için çalışmayı düşünüyorum ben ciddi ciddi. Ki zaten o konuda da resti yedim. "Kazanamazsan dershane paranı kendin ödersin." dedi. O yüzden bu sene kazanamazsam seke seke çalışıcam.

Burak K.
16-02-2012, 21:06
Kendi paranı kazanmayı unut bi kere çok zor bu yaşta hem okul hem üniversite sınavına hazırlık,kendimden biliyorum olmuyor.

Babamla benimde çok sıkıntılarım oluyo,her şeye bağıran bir baba bende de var. Geceleri dışarı çıkmama,sürekli gezmeme kızar. Hatta geçen gün gece 11'de bankamatiğe gitmem gerekti,yine bağırdı. :) Niye bağırıyosun dedim,bu saatte gidiceksin kıyıda köşede bankamatiğe,gelip elinden alıcaklar paranı dedi. Sadece 2 şey söyledim;

1-Ben çocuk değilim,kim alabilir para mı ?
2-Bana hayatı bağırarak öğretemezsin,hayatı yaşayarak öğrenebilirim bırak çalarlarsa çalsınlar çalınan parayı bana tekrar verme bırak ki hayatı öğreneyim dedim.

Ne kadar kırıcı olduğunu anlatamazsın. :) Bana,"beni sallamıyosun dediklerimi dikkate almıyosun" diyen babama cevap olarak 1 hafta onu sallamadım,ne derse desin yapmadım eve geç geldim,anladı sanırım şu anlık sıkıntı yok. :)

Bekle,zamanla geçecektir emin ol sadece o sürede sakın ama sakın hata yapma,aynen yaşamına devam et. Elinden geldiğince aklına getirme,derslerine yansımasın.

Kadyr
Para kazanana kadar bu boyle gider bende yasadim eksiklik cektirmesede dokandirirdi.smdi allaha sukur calisiyoruz paramizi kazaniyoruz ama yinede karistigi oluyor.ki bu zamanlar cok canimi sikardi dovse daha iyi derdim.bizimde aramiz suan iyidir millet imrenir ama helede konu araba vs olsun kaza yaptim diyelim cebinden para cikmicak olsada yuzu asilir direk.direk ewde olay cikar bende derim bida sennle ortak araba alanin diye ama sonra yatisinca duzeliyosun.ama biliyorum arabayla vs alakali bi durum olsun canimi skicak.ssnde takma kafana kardesim okumana bak sen az harcamaya calis.calismaktan iyidir suan icin

MehmetCanA.
aman diyim babanı kırma,ona öff bile deme,kaybedince değerini anlarsın Allah korusun...
para,pul önemsiz şeyler bugün yok yarın var.ama babanın kalbini kırarsan yerine koyamazsın sonradan çok pişman olursun...hayattayken değerini bilmeye bak ;)

Ya abi zaten Allah'a şükür hakim olabiliyorum kendime, elimden geldiğince saygısızlık etmemeye çalışıyorum ama artık katlanılmaz bi hal alıyor.

oğuz
16-02-2012, 21:08
maddi gelirinizi bilmiyorum ama o da ev geçindiriyor sonuçta verdiği paraya biraz kem kum edebilir.tabi sende gençliğin tam noktasındasın para lazım ortam lazım o lazım bu lazım sonucta hepsi para ama durumlar böyle işte ara yolu bulman lazım yada hafta sonu çalışabilicek bir iş.kendi harcamalarını çıkarsan bile yeter.

Anıl E.
16-02-2012, 21:08
İşe girip çalışmak hele bu yaşta sana bir fayda sağlamaz bu benim düşüncem .Bence şimdi senin yapman gereken iyi ya da kötü geleceğini hazırlayabilecegin bir üniversite kazanmak. Hepimizin zamanında aile ile problemleri olmuştur olmayada devam ediyordur,allah hepimizin başından eksik etmesin babalarımızı ve annelerimizi .Benim babamında huyu iyi değildir yüzü pek gülmez her şeye hayır der klasik cevabı :) ama karakteri öyle onu da öyle kabul ediyosun,bizim gençligimizle onların gençligi aynı değildi diye düşünüyorum çok şeyler yaşadılar kolay olmadı bu zamana gelmeleri ve seni-beni dünyaya getirip büyütmeleri ..Ben de babamın yanında haftalık 400 tl ye çalışıyorum :) benimle aynı işi yapanlar benden daha fazla maaş alıyorlar ama baba yanındasın işte.. Yine çok şükür başına bir sıkıntı stres bela vs.. geldiginde ilk baban koşar,maddi manevi ilk babana ağız eğersin ..

MehmetCanA.
16-02-2012, 21:09
Kendi paranı kazanmayı unut bi kere çok zor bu yaşta hem okul hem üniversite sınavına hazırlık,kendimden biliyorum olmuyor.

Babamla benimde çok sıkıntılarım oluyo,her şeye bağıran bir baba bende de var. Geceleri dışarı çıkmama,sürekli gezmeme kızar. Hatta geçen gün gece 11'de bankamatiğe gitmem gerekti,yine bağırdı. :) Niye bağırıyosun dedim,bu saatte gidiceksin kıyıda köşede bankamatiğe,gelip elinden alıcaklar paranı dedi. Sadece 2 şey söyledim;

1-Ben çocuk değilim,kim alabilir para mı ?
2-Bana hayatı bağırarak öğretemezsin,hayatı yaşayarak öğrenebilirim bırak çalarlarsa çalsınlar çalınan parayı bana tekrar verme bırak ki hayatı öğreneyim dedim.

Ne kadar kırıcı olduğunu anlatamazsın. :) Bana,"beni sallamıyosun dediklerimi dikkate almıyosun" diyen babama cevap olarak 1 hafta onu sallamadım,ne derse desin yapmadım eve geç geldim,anladı sanırım şu anlık sıkıntı yok. :)

Bekle,zamanla geçecektir emin ol sadece o sürede sakın ama sakın hata yapma,aynen yaşamına devam et. Elinden geldiğince aklına getirme,derslerine yansımasın.

Aynen öyle ya :D Gece arkadaşımda kalırım, evin yok mu senin der. Gecikicem derim, ne zaman adam olcaksın der. İsim var derim, ne *** yiyosun der. Baya sıkıntılıyız yani. Büyüdüğümüzü görmüyolar sanırım :icon_wack

erkin006
16-02-2012, 21:10
belki kısır bir döngüdür bilmiyorm ama senin yaşlarinda bence normal.herzaman sana gore baban hakli olmasanda 23-25 yaşlarında arkana baktigimda babam diyceksn babam ne kdrda hakliymiş.

aynen o yaşlarla alakalı...bundan bi 5-6 sene sonra anlamaya başlıyorsun...hata ulan o zamanlar babamı çok üzmüşüm bile diyorsun...

Allah sağlık versin gerisi önemli değil...Rabbim benden alsın anama babama ömür versin...

Burak K.
16-02-2012, 21:11
Aynen öyle ya :D Gece arkadaşımda kalırım, evin yok mu senin der. Gecikicem derim, ne zaman adam olcaksın der. İsim var derim, ne *** yiyosun der. Baya sıkıntılıyız yani. Büyüdüğümüzü görmüyolar sanırım :icon_wack

1. akşam izin istedim,izin vermedi. :D 2. akşam izin istedim,izin vermedi. :D 3. akşam izin istedim,izin vermedi. :D 4.akşam izin istedim,2-3 sn sustu sende hiç utanma yok mu dedi ? :D

drummer582
16-02-2012, 21:12
Ya abi zaten Allah'a şükür hakim olabiliyorum kendime, elimden geldiğince saygısızlık etmemeye çalışıyorum ama artık katlanılmaz bi hal alıyor.

herkes sırtını döner ama yanında sadece babanı bulursun...
güzellikle anlatmaya çalış durumu,anlayacaktır.her genç zamanla bu sorunları yaşar kimi baba daha katıdır,kimisi daha anlayışlı..ama sonuçta babandır.eminim anlayacaktır durumunu olmassa valideyi araya sok :)

MehmetCanA.
16-02-2012, 21:14
maddi gelirinizi bilmiyorum ama o da ev geçindiriyor sonuçta verdiği paraya biraz kem kum edebilir.tabi sende gençliğin tam noktasındasın para lazım ortam lazım o lazım bu lazım sonucta hepsi para ama durumlar böyle işte ara yolu bulman lazım yada hafta sonu çalışabilicek bir iş.kendi harcamalarını çıkarsan bile yeter.

Abi zaten yok dese anlarım halden.. Ona laf etmem. Asla da gocunmam. Ama olduğu halde süründürmesi bu kadar gurur kırıyo. Saçma sapan traş makinesine vb şeylere saçma sapan paralar verebiliyoken bana verdiği parayı yüzüme vurması çok can sıkıcı. Ki elimde imkan olsa zaten ondan para isticek bi insan değilim. Sonuçta ona muhtacım bu yaşımda.

MehmetCanA.
16-02-2012, 21:16
1. akşam izin istedim,izin vermedi. :D 2. akşam izin istedim,izin vermedi. :D 3. akşam izin istedim,izin vermedi. :D 4.akşam izin istedim,2-3 sn sustu sende hiç utanma yok mu dedi ? :D

Ahaha desene benzer karaktere sahipler. Ama ben çözdüm o olayı biraz birazda olsa. Mesaj atıyorum direk, arkadaşımda kalıcam merak etmeyin diye. Biraz emri vaki yapar gibi oluyo ama o zaman ses etmiyo :)

MehmetCanA.
16-02-2012, 21:17
herkes sırtını döner ama yanında sadece babanı bulursun...
güzellikle anlatmaya çalış durumu,anlayacaktır.her genç zamanla bu sorunları yaşar kimi baba daha katıdır,kimisi daha anlayışlı..ama sonuçta babandır.eminim anlayacaktır durumunu olmassa valideyi araya sok :)

Abi ona şüphe yok zaten. Sadece ona muhtaç olduğumu biliyo, bunu sürekli yüzüme vuruyo. Valideyi boşver abi.

metinmb407
16-02-2012, 21:17
Kardeşim yaşın daha genç bazı yanlışların geri dönüşü olmaz.

11 sene önce babamı kaybettim. Oda öyle kızardı bağırırdı küserdi. Ama şimdi bakıyorumda keşke hayatta olsa da bağırsa çağırsa. Şu anki konumumu görseydi.

Babamızı sallamamak sözünü dinlememek çözüm değil. Bu daha çok ağrına gider ve sen yaptıklarını hatırlayınca utanacaksın bu seferde. Onlara en büyük ödül derslerinizi çalışmanız sözünden çıkmamanız. Şu an kimlik arayışları içerisindesin kendini tanımaya çalışıyorsun ergenlik döneminin yavaş yavaş sonlarına geliyorsun. Askerlik vs. olacak ve seni gözleyecek birilerini bırakacaksın arkanda. Hata yaptığın zaman dövsede sövse de seni kabullenecek kişi kim ailenden başka? Ne kadar büyürsen büyü sonuçta onların çocuğuyuz. Onları değiştiremeyeceğimize göre başka bir ihtimal var mıdır?

Sonuçta onlar bizim geçeceğimiz yollardan çok çok önce geçmişler ve evladının yanlışa düşmemesi için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Hocanın dediğini yap yaptığını yapma misali :) O kadar takılma pişman olacak, yarın babanın yüzüne baktığında utanacağın şeyler yapma.

KingoAtmo
16-02-2012, 21:18
Sakıncalıdır

MehmetCanA.
16-02-2012, 21:19
İşe girip çalışmak hele bu yaşta sana bir fayda sağlamaz bu benim düşüncem .Bence şimdi senin yapman gereken iyi ya da kötü geleceğini hazırlayabilecegin bir üniversite kazanmak. Hepimizin zamanında aile ile problemleri olmuştur olmayada devam ediyordur,allah hepimizin başından eksik etmesin babalarımızı ve annelerimizi .Benim babamında huyu iyi değildir yüzü pek gülmez her şeye hayır der klasik cevabı :) ama karakteri öyle onu da öyle kabul ediyosun,bizim gençligimizle onların gençligi aynı değildi diye düşünüyorum çok şeyler yaşadılar kolay olmadı bu zamana gelmeleri ve seni-beni dünyaya getirip büyütmeleri ..Ben de babamın yanında haftalık 400 tl ye çalışıyorum :) benimle aynı işi yapanlar benden daha fazla maaş alıyorlar ama baba yanındasın işte.. Yine çok şükür başına bir sıkıntı stres bela vs.. geldiginde ilk baban koşar,maddi manevi ilk babana ağız eğersin ..

İşe girip çalışmak gibi bi niyetim yok abi zaten. Al-sat gibi bişey olmalı. İşe girip çalışcak zamanım yok zaten. İnşallah anlıcak o da beni :)

Brs_eg
16-02-2012, 21:19

Bununla alakasi yok yanliş düşünüyorsun.Bu cumlenden ben farkli bişy cikaririm sen farkli bişy 35 yaşinda bi abimiz farkli babalarmiz farkli bişy cikarir.

Sen bunu boyle dusunursen sen babanla veya ailenle olan ilişkini dahada zor'a sokarsin.

Şuan frekansiniz farkli belki dedigm gibi sadece senin yaşadign bişy degil.

Hoş şu yazdiklarimda sana anlamsiz/boşta gelebilir.

20li yaşlarinin ortalarina geldiginde anlayabilceksn malesf.16-17 yaşinda ztn kimse bunu anlayabilcek olgunlugu beklememsi lgzm.ama sende anliyorm triplerine girmesen iyi edersin.

Şuan babana yanliş sana doğru olan şeyleri bi kenara birakip olabildgnce uyumlu olmaya caliş.

Dişari cikma diyorsa boşver cikma.
Başka yerde kalma diyorsa sen arkadaşini davet et.

Bunlari kabullenmek senin ezik veya babadan korkan bi evlat yapmaz.Sadece seni bu yaşinda belki biraz daha mutlu/huzurlu kılar.Bence.

Brs_eg
16-02-2012, 21:20
Abi ona şüphe yok zaten. Sadece ona muhtaç olduğumu biliyo, bunu sürekli yüzüme vuruyo. Valideyi boşver abi.

zırttt yanliş politika

yukardaki msjlari daha dikkatli oku.

MehmetCanA.
16-02-2012, 21:21
Kardeşim yaşın daha genç bazı yanlışların geri dönüşü olmaz.

11 sene önce babamı kaybettim. Oda öyle kızardı bağırırdı küserdi. Ama şimdi bakıyorumda keşke hayatta olsa da bağırsa çağırsa. Şu anki konumumu görseydi.

Babamızı sallamamak sözünü dinlememek çözüm değil. Bu daha çok ağrına gider ve sen yaptıklarını hatırlayınca utanacaksın bu seferde. Onlara en büyük ödül derslerinizi çalışmanız sözünden çıkmamanız. Şu an kimlik arayışları içerisindesin kendini tanımaya çalışıyorsun ergenlik döneminin yavaş yavaş sonlarına geliyorsun. Askerlik vs. olacak ve seni gözleyecek birilerini bırakacaksın arkanda. Hata yaptığın zaman dövsede sövse de seni kabullenecek kişi kim ailenden başka? Ne kadar büyürsen büyü sonuçta onların çocuğuyuz. Onları değiştiremeyeceğimize göre başka bir ihtimal var mıdır?

Sonuçta onlar bizim geçeceğimiz yollardan çok çok önce geçmişler ve evladının yanlışa düşmemesi için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Hocanın dediğini yap yaptığını yapma misali :) O kadar takılma pişman olacak, yarın babanın yüzüne baktığında utanacağın şeyler yapma.

Abi elimden geldiğince hoşuna gidicek şeyleri yapıyorum, ama ısrarla o yaptığım şeyden bile kızıcak birşey çıkarabiliyor. Başın sağolsun abi. Allah geride kalanlara uzun ömür versin. Şu zamana kadar yaptığımı sanmıyorum, umarımda öyle bi hata yapmam abi.

MehmetCanA.
16-02-2012, 21:24
Bununla alakasi yok yanliş düşünüyorsun.Bu cumlenden ben farkli bişy cikaririm sen farkli bişy 35 yaşinda bi abimiz farkli babalarmiz farkli bişy cikarir.

Sen bunu boyle dusunursen sen babanla veya ailenle olan ilişkini dahada zor'a sokarsin.

Şuan frekansiniz farkli belki dedigm gibi sadece senin yaşadign bişy degil.

Hoş şu yazdiklarimda sana anlamsiz/boşta gelebilir.

20li yaşlarinin ortalarina geldiginde anlayabilceksn malesf.16-17 yaşinda ztn kimse bunu anlayabilcek olgunlugu beklememsi lgzm.ama sende anliyorm triplerine girmesen iyi edersin.

Şuan babana yanliş sana doğru olan şeyleri bi kenara birakip olabildgnce uyumlu olmaya caliş.

Dişari cikma diyorsa boşver cikma.
Başka yerde kalma diyorsa sen arkadaşini davet et.

Bunlari kabullenmek senin ezik veya babadan korkan bi evlat yapmaz.Sadece seni bu yaşinda belki biraz daha mutlu/huzurlu kılar.Bence.

"Büyüdüğümüzü görmüyolar" dan kastettiğim şeyi yanlış anladın sanırım abi :) 6. sınıfa giden kardeşime verdiği tepkiden pek farklı değil benim yaptığım şeylere verdiği tepki. Mesela o top oynamaya çıkıcam diyo. Hayır diyo peder. Ben biraz turlayıp gelicem diyorum, hayır diyo yine. Benim demek istediğim şey bu abi o cümleyle. Umarım ifade edebilişimdir kendimi ?

levent
16-02-2012, 21:27

+ 1959..

yetişkinliğe geçiş sürecindesin, ve daima jenerasyon farkı var baba-anneler ile. birçok konuda birçoğumuz takışmışızdır durduk yere evdekiler ile.. özellikle 16-18 yaş arasında. kısacası normal.

çalışmayı falan boşver, derslerine çalış üniyi kazan, zaten ailenin de istedikleri bu daha fazlası değil ;) o yüzden bazı şeylere fazla takılıyorlar, hemen herşeye o yaşlarda adım atıldığı için çevredeki kötülüklerden korkup korumaya çalışıyorlar. yoksa senden maddi manevi birşey esirgemiyorlar aslında.

benimde ehliyet yokken arkadaşlarım arabalarla gezerdi, babam sadece kendisi yanımdayken kullandırırdı trafiğe çıkacak şekilde (otoparkta fln hertürlü evirip çeviriyodum).. o zamanlar derdim çocuğum olsun direk vercem anahtarı, şimdi bile düşünüyorum da iyi ki vermemiş o zamanlar. ama ehliyetimi aldığım günden sonra saolsun kendi yürüdü beni yürütmedi, yalan yok. bu sadece kendi yaşadığım bi örnek.

demek istediklerimi anlatabilmişimdir umarım, takma kafana gelip geçicek :icon_tup:

MehmetCanA.
16-02-2012, 21:31
+ 1959..

yetişkinliğe geçiş sürecindesin, ve daima jenerasyon farkı var baba-anneler ile. birçok konuda birçoğumuz takışmışızdır durduk yere evdekiler ile.. özellikle 16-18 yaş arasında. kısacası normal.

çalışmayı falan boşver, derslerine çalış üniyi kazan, zaten ailenin de istedikleri bu daha fazlası değil ;) o yüzden bazı şeylere fazla takılıyorlar, hemen herşeye o yaşlarda adım atıldığı için çevredeki kötülüklerden korkup korumaya çalışıyorlar. yoksa senden maddi manevi birşey esirgemiyorlar aslında.

benimde ehliyet yokken arkadaşlarım arabalarla gezerdi, babam sadece kendisi yanımdayken kullandırırdı trafiğe çıkacak şekilde (otoparkta fln hertürlü evirip çeviriyodum).. o zamanlar derdim çocuğum olsun direk vercem anahtarı, şimdi bile düşünüyorum da iyi ki vermemiş o zamanlar. ama ehliyetimi aldığım günden sonra saolsun kendi yürüdü beni yürütmedi, yalan yok. bu sadece kendi yaşadığım bi örnek.

demek istediklerimi anlatabilmişimdir umarım, takma kafana gelip geçicek :icon_tup:

İnşallah abi. Dediklerinde sonuna kadar haklısın. Zaten babamında bana hep dediği şey;

"7-9 yaşları arası babam ne çok şey biliyo diceksin
9-15 yaşları arası babam aslında pek çok bişey bilmiyo diceksin
15-20 yaşları arası babam bi *** bilmiyo diceksin
20-25 yaşları arası babam aslında bişeyler biliyomuş diceksin
25-... yaşlarında ise babam herşeyi biliyomuş diceksin"

der hep. Ama işte olmuyo

Ufuk
16-02-2012, 21:37
En büyük derdin bu olsun derler.Sağlık sıhat yerinde olduğu sürece evdeki 2 bağırmanın kime nesi dokunur ki.Cidden bi süre sonra dersin babam benim canım benim diye.O bağırmaların hepsinin sebebini tek tek anlarsın.O dediğin versiyonun upgrade hali var bende..Ama bak saygıda kusur etmedim bugüne kadar sözündende çıkmadım.Anlıyorum yaşıtın olarak seni.
Çalışmayı düşünme bile otur zaten sınava çok az var bırak forumu falan çalış dersine gir üni.'ye mutlu et sizinkileri sonrası çorap söküğü gibi gelir.Ben geçen yaz babamın bağırmalarından sıkılıp arkadaşıma gittim 2 saat anlattımda anlattım hiç kesmedi dinledi beni bende susmadan analttım sonra döndü o arkadaşım dediki;
Keşke benimde babam da sağ olsaydıda bağırsaydı kızsaydı ama yinede burda benimle olsaydı varlığını bilmek bile mutlu eder adamı dedi..Bunu diyen arkadaşım benim kardeşim dediğim yagene insandır.İçimden bi parça koptu onu dediğinde.Sonra sonra bazı şeyleri anladım anlamadıklarımıda anlamış kabul ettim ne dediyse doğrudur vardır bi bildiği dedim..
Biraz olgunlaştıracak bizleri hayat o zaman tam anlamıyla kavrıyacağız sanırım.

levent
16-02-2012, 21:40
bu arada kardeşine daha fazla tölerans tanıyolar tarzında bişey yazmışsın, onun sebebi sende tecrübelenip onda daha az yaptırım uyguluyorlar, kısacası hatalarını düzeltiyorlar.

işte onların zamanında düştüğü hatalara senin düşmemen için bu kdr üstüne geliyorlar diyim kısaca. sen > kardeşin olayında olduğunu kendi tecrübelerinde sende uyguluyorlar yani.

olmuyo değil, olduracaksın, olmayan kısımları ise mümkün olduğunca babanla , eğer iletişim kopukluğu oluyorsa annen aracılığı ile söyleyeceksin babana.

ben tek çocuğum mesela, ikisi de öğretmen bizimkilerin. bugüne kadar istediklerimi mümkün olduğunca karşılamaya çalıştılar, çalışıyorlar da hala tabi maddi olarak el verdiği sürece bu yaptırım devam ediyor. o yüzden kendini dizginlemeyi öğreneceksin.

benimkiler de arkadaşımda kalmama izin vermezlerdi, mesela ben lise hayatım boyunca yılbaşı gecesini hiç dışarda geçirmemiş biriyimdir öyle söyliyim daha net anlarsın.. arkadaşıma gideceksemde önceden bizimkilere söylemeliydim ve babamın dediği saatte evde olmam gerekirdi. hatta kendi gelip almışlığı olmuştur bunlar arasında. onu da kafana takma, ben gitmedim de ne mi oldu, o dönemki o zamanları beraber geçirmek istediğim arkadaşlarım gerçek arkadaşlarım değilmiş bunu 1-2 sene sonrasında anladım lise bitti kimsecikler kalmadı ;) o zaman ben karşı koyup gitseydim ne olacaktı, ailemi üzdüğümle kalacaktım. arkadaşlıkların gerçek olmadığını öğrendikten sonra dönüp gerek 1 gerek 2 yıl sonra özür dileyecektim belki de siz böyle böyle dediniz ben böyle böyle yaptım diyip. ama gerek kalmadı, sebebi ise ailenin geçmişteki tecrübeleri başka birşey değil :)

mesela organizasyon olurdu, bizim arkadaşların grubu vardı biyerde çıkacak olurlardı, gidebilir miyim diye sorduğumda babam kaçta geleceksin derdi, benim cevabım kaçta geleyim olurdu. hani hem benim istediğim olsun hem onların, anlatabildiysem ne mutlu bana yine :D

bu arada babam çok sakin bi adam değildir, 33 yıllık öğretmenlik hayatının 25 ini idarecilikle (müdür olarak) geçirmiş birisi, acayip otoriterdir. sinirliyken birşey derse üstüne laf söylenmez tipten. ama yeri gelir en güzel t...ak muhabbetleri de babamla yaparım :)

u.kurt
16-02-2012, 21:43
para kazanmak istiyorsan sana serbest iş veririm gezdikce ve oturdugun yerden kazanırsın. ama baba konusunda yardımcı olamıcam baba deilim ama bu insan ilişkilerine girer yani insanın içinde olur insan içinde bişeyleri deiştirir diye düşünüyorum

MehmetCanA.
16-02-2012, 21:46
En büyük derdin bu olsun derler.Sağlık sıhat yerinde olduğu sürece evdeki 2 bağırmanın kime nesi dokunur ki.Cidden bi süre sonra dersin babam benim canım benim diye.O bağırmaların hepsinin sebebini tek tek anlarsın.O dediğin versiyonun upgrade hali var bende..Ama bak saygıda kusur etmedim bugüne kadar sözündende çıkmadım.Anlıyorum yaşıtın olarak seni.
Çalışmayı düşünme bile otur zaten sınava çok az var bırak forumu falan çalış dersine gir üni.'ye mutlu et sizinkileri sonrası çorap söküğü gibi gelir.Ben geçen yaz babamın bağırmalarından sıkılıp arkadaşıma gittim 2 saat anlattımda anlattım hiç kesmedi dinledi beni bende susmadan analttım sonra döndü o arkadaşım dediki;
Keşke benimde babam da sağ olsaydıda bağırsaydı kızsaydı ama yinede burda benimle olsaydı varlığını bilmek bile mutlu eder adamı dedi..Bunu diyen arkadaşım benim kardeşim dediğim yagene insandır.İçimden bi parça koptu onu dediğinde.Sonra sonra bazı şeyleri anladım anlamadıklarımıda anlamış kabul ettim ne dediyse doğrudur vardır bi bildiği dedim..
Biraz olgunlaştıracak bizleri hayat o zaman tam anlamıyla kavrıyacağız sanırım.

Allah başımızdan eksik etmesin onları. İnşallah onları anlıyacagız dediğin gibi zamanla, kavrayacagız.

C!N
16-02-2012, 21:47
Genelimizin yaşadığı problem bu, hep böyle olur gördüğüm kadarıyla. Çok fazla bunlarla vakit harcama derim, hayatta kendine bir hedef koy ve o hedefe ulaşmak için zihnini meşgul et, bunlar için değil. Baban ne kadar zıt olsa da ne kadar bağırıp çağırsa da her söylediğinden her hareketinden çıkaracağın bir şey vardır, ne kaparsan kardır senin için. Ayrıca asla unutma, yeri asla ve asla dolmayan kişilerdir anne ve babalar...

pureal
06 yaşında : Babam herşeyi biliyor.
10 yaşında : Babam çok şeyi biliyor.
15 yaşında : Ben de babam kadar biliyorum.
20 yaşında : Şu muhakkak ki; babamın öyle pek fazla bir şey bildiği yok.
30 yaşında : Bir kere de babamın fikrini sorsam fena olmayacak.
40 yaşında : Ne de olsa, babam bazı şeyleri biliyor.
50 yaşında : Babam her şeyi biliyor.
60 yaşında : Ah, babam hayatta olsaydı da kendisine danışabilseydim.

slhdmr34
kardesim hepimiz o gunleri yasadık ve inan bitmiyor da bitmeyecek de ve BİTMESİN de.. basında baba oldugu icin dua et, derslere asıl tam gaz, kendi ayaklarına saglam basmak icin bu sart. Gidip 3-5 kurusluk harclık cıkart ama okumayı bırakıp hep 3-5 kurus kazanan adam olma. Ben saga sola bakarım ama bana soz vereceksin, derslerini etkilemeyecekse bir seyler ayarlarım. Aman kırma babanı, ben babayım ve 4 yasımda kızım var, daha aklı ermese bile bana kızıp bagırdıgı zman içim cız ediyor, soyleyemiyorum belki, belli de etmiyorum ama ediyor... sen de baba olunca anlarsın, simdi babanın zamanı ile senin zamanın bir degil, ona her sey farklı geliyor, ben babama burgerda yemek ısmarladım, ulan itin onune koyulan et gibi catal kasıksız yemek yedirdin dedi. diyorum ya jenerasyon farkı var arada bir kere...Yoksa sana gıcık oldugundan degil yaptıkları emin ol

SOMEONESPECIAL
16-02-2012, 21:49
Hey yavrum hey...... Konuya bak...

Babam senin yaşındayken derdi ki bana "Baba olunca anlarsın !". Baba oldum
anladım. Si.....nden düştüğüm adamı senin çağlarında beğenmeyip, küçümsediğim
zamanlarım çok oldu.

Gelip geçecek bu günler... İnan bana takma kafana. Belki baban yaşındayım
dinle sana bi abi bi amca tavsiyesi... OKU OKU OKU... Okuyabildiğin kadar oku,
imkanın elverdiğince ve babanı manevi olarak arkanda hissettiğin sürece oku...

Çünkü gün gelecek şu an çatıştığın adamı kendi ellerinle sen toprağa vereceksin.
İşte o an geç olmadan babanın değerini bil, annenin değerini kıymetini bil...

SEveceksin de, sayacaksında...

MehmetCanA.
16-02-2012, 21:51
kardesim hepimiz o gunleri yasadık ve inan bitmiyor da bitmeyecek de ve BİTMESİN de.. basında baba oldugu icin dua et, derslere asıl tam gaz, kendi ayaklarına saglam basmak icin bu sart. Gidip 3-5 kurusluk harclık cıkart ama okumayı bırakıp hep 3-5 kurus kazanan adam olma. Ben saga sola bakarım ama bana soz vereceksin, derslerini etkilemeyecekse bir seyler ayarlarım. Aman kırma babanı, ben babayım ve 4 yasımda kızım var, daha aklı ermese bile bana kızıp bagırdıgı zman içim cız ediyor, soyleyemiyorum belki, belli de etmiyorum ama ediyor... sen de baba olunca anlarsın, simdi babanın zamanı ile senin zamanın bir degil, ona her sey farklı geliyor, ben babama burgerda yemek ısmarladım, ulan itin onune koyulan et gibi catal kasıksız yemek yedirdin dedi. diyorum ya jenerasyon farkı var arada bir kere...Yoksa sana gıcık oldugundan degil yaptıkları emin ol

Abi zaten kesinlikle sınava hazırlanmayı bırakıpta çalışcak değilim. Ama dediğim gibi 3-5 harçlığımı çıkartsam boş olduğum 1-2 günde hiç fena olmaz. Valla abim ayarlayabilirsen çok iyi, güzel olur. Pm atarsın zaten olursa. Olmazsada canın sağolsun :)

Y.Emre
16-02-2012, 21:54
İşte sorunda sınava girip çıkmama, tercih falan filana yaklaşık 5-6 ay var.

biliyorum uzun zaman var daha çocukları yeni yeni ergenliği bitiren-reşit olan her baba aynı heralde diyorum yorumları okuyunca. O dönemden kurtulalı daha birkaç sene geçti çok olmadı yani ama haklıymış ya adam diyorum iyikide öyle yapmış.. O dönemde benden ay olarak yada bi yaş büyük arkadaşlarım ehliyet alıp gezmeye başlamıştı arabayı ver gezcem falan dediğimde kendi yanımda olmadan asla araba kullanmama izin vermezdi (kendi yanımda olsada yol çok müsait olmasa vermezdi.) arabayı verirsin vermezsin tartışırdık hep. ehliyetimi trafikten aldığım andan itibaren arabayla ilgili hiç sıkıntı çıkarmadı hatta kendi otobüse bindi bana arabayı verdi..

o yaşlarda çok para vermeyide sevmezdi bunun içinde anlaşamazdik bi türlü, şimdi şimdi anlıyorum derdi bana vereceği para değilde tam kişiliğin oluştugu yaşlarda fazla para verip gereksiz alışkanlıklara başlamammış amacı.. iyikide yapmış diyorum..

son olarak hiçbirşey bi anda düzelmez tabi zamanla sizde düzelirsiniz umarım. karşılıklı olarak (ama özellikle sen) mümkün olduğunca ters laflardan kaçacaksınız bi süre sonra sonra herşey oturuyo yerli yerine.

küçük bi tavsiye tartışacak olduğunuzda ders çalışcam, markete gitcem falan diye bi süre ortalıktan kaybolursan büyük oranda önlersin bu sürtüşmeleri

Thracian
16-02-2012, 21:56
Evet sevgili abilerim, yaşıtlarım, kardeşlerim. Forumda az buçuk tanıyorsunuzdur beni. Açtığım konularla, takas yaptığımız şeylerler satın aldığım sattığım şeyler aracılığı ile. Ne zaman başım sıkışsa buraya konu açıyorum. Allah razı olsun hepiniz yardımcı oluyosunuz, fikir veriyorsunuz. Lise son sınıf öğrencisiyim. Üniv. sınavına hazırlanıyorum.

Babamla pek anlaşamıyoruz artık. Eskiden muhabbetimiz gayet iyi iken şimdi ne yapsam ona dokunuyor, kızıyor. Haliyle benimde her yaptığım harekete kızması, sürekli bağırması gerçekten gururumu kırıyor. Tabiki babadır, elbette evladının kötülüğünü istemez ama ne kadar kırıcı olduğunun farkında değil sanırım. Anlatmaya çalıştım, lakin yine bakarız ederiz diyerek konuyu kapattı. Bunları anlatabilceğim, tavsiye alabiliceğim bi abim yada benzeri biri insan yok çevremde. Yine size sığındım açıkcası.

Sürekli bana kızmasından, verdiği para için sürekli laf etmesinden gerçekten çok sıkıldım. Sizden istediğim tavsiye ne yapmalıyım, nasıl davranmalıyım. Bir diğeri ise kendi paramı bu yaşta nasıl kazanabilirim. Haftada 100 lira kazansam bana yeter. Bunun için ne gibi bi iş yapabilirim. Bi yere girip çalışma gibi bi durumum yok, en baştada dediğim gibi üniv. sınavına hazırlanıyorum. Sizden tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden hepinize teşekkürler.

Dalga geçen, kafaya alan abilerim elbbette olucaktır. Onlarından canları sağolsun şimdiden.

Valla kardeşim, hepimiz geçtik bu yollardan hiç canını sıkma.

Sana şunu söyleyeyim bir baba için bir erkek evlat bu dünyada en üst en önemli şeydir. Bu sebeple babanın sana söylediği herşey senin iyiliğin ve onun oteritesiyle orantılı, babana saygını, sevgini hiç kaybetmeden, terbiyeni bozmadan, babanı üzmeden geçin. Babana düzgün, kendi ayaklarının üstünde durabileceğini (para mevzusu bu yüzden oluyor, yoksa bütün malı mülkü senin) kanıtlamnı istiyor. Onun iktidarını yıkmadan

haaa kelin merhemi olsa, durumu bizdede var. yaşından dolayı daha alıngan oluyorsun.

MehmetCanA.
16-02-2012, 21:58

zamanlarım çok oldu.

Çünkü gün gelecek şu an çatıştığın adamı kendi ellerinle sen toprağa vereceksin.

Yorum yapmaya dilim varmadı abi. O kadar iyi yazmışssın ki.:(

MehmetCanA.
16-02-2012, 22:01
Söylediklerinizin hepsini denicem abiler :)

gurcell
16-02-2012, 22:05
Ben olaya farkli yonden yaklasacaagim. Baban bagirsin tepinsin dursun takilma. Bir kulagindan girsin, digerinden ciksin bagirmalari. Sonucta o ilerde olmayacak ama sen bir basina kalacaksin. Kendi basina yasamaya alis. Gerekirse kendi parani kazan, fakat babana agiz bukme. Yavas yavas bagimsizligini kazan. Ben aman babadir candir muhabbetine hic takilmadim hayatim boyunca. Unutma hayat senin hayatin.

SOMEONESPECIAL
16-02-2012, 22:07
Yorum yapmaya dilim varmadı abi. O kadar iyi yazmışssın ki.:(

Ben 41 babam 67 oğlum 4 yaşında...

Babam benimle arkadaş gibi oldu her zaman... Oturup rakımızı da içeriz hala,
çapkınlık yaptığımızda olmuştur zamanında... Onu çok iyi anlayacaksın zamanı
gelince...

Şimdi kanın kaynıyor biliyorum seni de çok iyi anlıyorum çünkü hepimiz geçtik
bu yollardan sakın ama sakın saygını kaybetme babana karşı...

Bugün ben 4 yaşındaki oğlumla alt alta üst üste boğuşuyoruz akşam işten gelince...
Benim için çok özel baba oğul ilişkisi....

Mesela senin yaşındayken ve ehliyetim yokken babam al cebimden çalacağına
ben kendim vereyim diyerek arabanın anahtarını kendi vermişti bana...

Zamanla seninde babanla yaşayacağın çok özel anıların olacak...

Bence PC yi kapat git babana sımsıkı sarıl :icon_tup:

SOMEONESPECIAL
16-02-2012, 22:09
Ben olaya farkli yonden yaklasacaagim. Baban bagirsin tepinsin dursun takilma. Bir kulagindan girsin, digerinden ciksin bagirmalari. Sonucta o ilerde olmayacak ama sen bir basina kalacaksin. Kendi basina yasamaya alis. Gerekirse kendi parani kazan, fakat babana agiz bukme. Yavas yavas bagimsizligini kazan. Ben aman babadir candir muhabbetine hic takilmadim hayatim boyunca. Unutma hayat senin hayatin.

Aynen... Babana sırtını dayama kendi ayaklarının üzerinde durmayı öğren.
Hayat gerçekten zor.

MehmetCanA.
16-02-2012, 22:14

gelince...

Bugün ben 4 yaşındaki oğlumla alt alta üst üste boğuşuyoruz akşam işten gelince...

Dediğini yapmayı çok isterdim ama şuan uyuyor abi kendisi :) Sana söz, bu dediğini yarın sabah yapıcam :)

MehmetCanA.
16-02-2012, 22:15
Aynen... Babana sırtını dayama kendi ayaklarının üzerinde durmayı öğren.
Hayat gerçekten zor.

Aynen öyle. İlerde Allah muhafaza ona bieşy olduğu zaman tek başıma kalıcam. Bazı şeyleri şimdiden öğrenmem lazım. En azından şuan hata yaptığımda arkamda durucak bi babam var :)

MehmetCanA.
16-02-2012, 22:16

Bende bu kafada düşünüyorum. Sonuçta ben bi hayalimin peşinden gitiğimde ve onu başaramadığımda en azından denedim olmadı dicem. ama hayalimin peşinden gitmezsem her zaman bi ukte kalıcak içimde. Hep bi pişmanlık. Bunun bilincindeyim :)

SOMEONESPECIAL
16-02-2012, 22:17
Konuyu açtığınki zamanki ruh halinden daha iyisindir umarım... Hayırlı geceler

Splendour
16-02-2012, 22:17
dostum bu dünyada çoğu şey tecrübeyle öğreniliyor.sen şuan sınavına odaklan yapabileceğin başka birşey yok.haftada 100 lira diyorsun.kıs kendini mümkün olduğunca.üniye girene kadar sık.isteklerini gereksinimlerini hep arka plana at.ünide çok ihtiyacın olursa part time bir iş ayarlarsın kendine.ben inanmıyorumki gerçekten bir baba çocuğunun kötülüğünü istesin.sonuçta aramızda ne kadar yaş farkları var ve karakter.her insan sevdiğini belli edemez.ben düşüp kolumu kırmıştım ve eve gittim.inanırmısın 7-8 saat aynı evdeydik cesaretimi toplayıp söyleyememiştim babama.ama ne yaparsa yapsınlar değerlerini bilin.baba anne gibisi yoktur.2 yıl oluyor babamı kaybettim.bazen başıma kötü olaylar geliyor,keşke diyorum yanımda olsaydıda bana bağırıp kızsaydı.Allah kimseyi böyle sınamasın.

MehmetCanA.
16-02-2012, 22:19
Konuyu açtığınki zamanki ruh halinden daha iyisindir umarım... Hayırlı geceler

Kesinlikle daha iyiyim, yazdığın her kelime için çok teşekkürler abi.

MehmetCanA.
16-02-2012, 22:20
dostum bu dünyada çoğu şey tecrübeyle öğreniliyor.sen şuan sınavına odaklan yapabileceğin başka birşey yok.haftada 100 lira diyorsun.kıs kendini mümkün olduğunca.üniye girene kadar sık.isteklerini gereksinimlerini hep arka plana at.ünide çok ihtiyacın olursa part time bir iş ayarlarsın kendine.ben inanmıyorumki gerçekten bir baba çocuğunun kötülüğünü istesin.sonuçta aramızda ne kadar yaş farkları var ve karakter.her insan sevdiğini belli edemez.ben düşüp kolumu kırmıştım ve eve gittim.inanırmısın 7-8 saat aynı evdeydik cesaretimi toplayıp söyleyememiştim babama.ama ne yaparsa yapsınlar değerlerini bilin.baba anne gibisi yoktur.2 yıl oluyor babamı kaybettim.bazen başıma kötü olaylar geliyor,keşke diyorum yanımda olsaydıda bana bağırıp kızsaydı.Allah kimseyi böyle sınamasın.

Başınız sağolsun. bende hemen hemen aynıyım. Düzelir umarım ki zamanla

meLaNchoLic
16-02-2012, 22:20
Merak etme kendi paranı kazansan da aynı şekilde laf ediyor parana, bu sefer "para almaya başladı başımıza kalktı adam oldu" der, tecrübeliyim oradan biliyorum.

aynen bu lafı çok duyuyorum sonra buna ek olarakda şey geliyo "para kazanıyon diye adam olduysan git kendine ayrı ev tutta o zaman görelim diyo yada kira elektrik su vs hepsinin yarısınada bi ortak ol bakiyim" benzeri laflar geliyo :)

üni sınavı zamanları bende cok problem yasıyodum sadece babamla degil annemlede yasıyodum.. en son bigün arabayı aldım cıktım gittim sabahtan dersaneye falan gittim ordan cıktım gezmeye gıttım ehlıyet falanda yoktu sonra otoparkta arabaya carpıp kactılar.. arabanın anahtarını servısle yolladıydım calıstıgı yere dedım araban orda alırsın donuste ben gelmıyorum eve senle tartısmaktan sıkıldım artık falan... ertesi gün geldi buldu beni (gittigim yeride kimseye söylememiştim ama telefon işi sakat işte :D ) bigüzel konustu etti sonrada bida pek bişey demediydi..

o zamanlar ne sigaram ne alkolüm vardı dogru duzgun.. alkolüde ilk babam ogrendı ıctıgımı sıgarayıda soyledıgımde hıcbısı demedı sonra.. iyi anlasıoruz artık hatta sanırı bu gece sinirlendigi birinin yanına gidicez baba ogul o derece yani :D

roman gibi yazdım ama bende doluymusum be kardeşim :D

1lker
16-02-2012, 22:21
17 'li 18'li yaşlara kadar babalar genelde iyidir üniversite sınavını kazanamadığın ve yaşının ilerlediği her yıl tavırlarındaki değişikliği rahatlıkla fark edersin.Sen onun senden soğuduğunu,para kıskandığını,arabasını kıskandığını,seni sevmediğini düşünebilirsin Allah göstermesin başına ufacık bir dert gelse etrafına baktığındada anandan babandan başka kimsenin olmadığını görürsün bütün düşüncelerinin ne kadar saçma olduğunu anlarsın.Genelde babaların en büyük isteği çocuklarını iyi yerlerde görmektir.Ben çok yaşadım yazdıklarını araba kıskanıyor,para kıskanıyor,adam yerine koymuyor,beni dinlemiyor,fikrime saygı duymuyor....... 2 sene başka eve çıktım gereksiz insanlarla,çalıştım aklımca tavır yaptım şimdi düşünüyorum da ömrümden 2 sene eksiltmişim keşke dizimi kırıp oturaydım sınavı kazanaydım da şimdi sahip olduğum herşeye 2 sene önce sahip olaydım diyorum 1 sınavmı değiştirdi ? belki evet belki hayır gerçek olan bu zor şartlarda ailelerin çocuklarını iyi yerlerde görmek istemeleri babalar kızar boşver sıkma canını o kızdıkça sen sarıl boynuna öp yanaklarından çok arkadaşım var çevremde babası olmayan,sabah akşam içki içen vsvs... sen dinle bu abini kıymetini bil babanın dursun arkanda dağ gibi madem tavsiye istemişsin otur dizinin üstüne boşver ıvırı zıvırı sınavını kazan birşeyler değişmezse tekrar değerlendirirsin durumu ama değişecek hemde çok şey...

MehmetCanA.
16-02-2012, 22:23
aynen bu lafı çok duyuyorum sonra buna ek olarakda şey geliyo "para kazanıyon diye adam olduysan git kendine ayrı ev tutta o zaman görelim diyo yada kira elektrik su vs hepsinin yarısınada bi ortak ol bakiyim" benzeri laflar geliyo :)

üni sınavı zamanları bende cok problem yasıyodum sadece babamla degil annemlede yasıyodum.. en son bigün arabayı aldım cıktım gittim sabahtan dersaneye falan gittim ordan cıktım gezmeye gıttım ehlıyet falanda yoktu sonra otoparkta arabaya carpıp kactılar.. arabanın anahtarını servısle yolladıydım calıstıgı yere dedım araban orda alırsın donuste ben gelmıyorum eve senle tartısmaktan sıkıldım artık falan... ertesi gün geldi buldu beni (gittigim yeride kimseye söylememiştim ama telefon işi sakat işte :D ) bigüzel konustu etti sonrada bida pek bişey demediydi..

o zamanlar ne sigaram ne alkolüm vardı dogru duzgun.. alkolüde ilk babam ogrendı ıctıgımı sıgarayıda soyledıgımde hıcbısı demedı sonra.. iyi anlasıoruz artık hatta sanırı bu gece sinirlendigi birinin yanına gidicez baba ogul o derece yani :D

roman gibi yazdım ama bende doluymusum be kardeşim :D

Dün gece kafa dağıtmak için bende kaçırıcaktım, ben tam evden çıkarken gördü nereye falan dedi. Söyleyince anahtarı ver öyle çık dedi. Akşam akşam iş gelmesin başına dedi. Umarım benimkide zamanla düzelir. Umarım :D

Conqueror
16-02-2012, 22:25
Bundan bırkac sene sonra bu konu ''hortladıgında'' bazı arkadaslar babaları hakkında yazdıklarını gorecekler. Bazıları cok mutlu olacak bazıları bır utanc ıcınde edıt tusuna basacaklar belkıde bazıları oturup aglayacaklar. Varken degerını bılmelıyız bız atalarına cok deger veren bır mılletız sakın onlara saygısızlık etmeyın.

1lker
16-02-2012, 22:29
Bundan bırkac sene sonra bu konu ''hortladıgında'' bazı arkadaslar babaları hakkında yazdıklarını gorecekler. Bazıları cok mutlu olacak bazıları bır utanc ıcınde edıt tusuna basacaklar belkıde bazıları oturup aglayacaklar. Varken degerını bılmelıyız bız atalarına cok deger veren bır mılletız sakın onlara saygısızlık etmeyın.

:icon_tup: Kesinlikle.

meLaNchoLic
16-02-2012, 22:31
Dün gece kafa dağıtmak için bende kaçırıcaktım, ben tam evden çıkarken gördü nereye falan dedi. Söyleyince anahtarı ver öyle çık dedi. Akşam akşam iş gelmesin başına dedi. Umarım benimkide zamanla düzelir. Umarım :D

bnden sana tavsıye gunduz vaktı kacırma :D gecede sakin yerlerde biraz turla kafanı dagıt don gerı bırak :) gündüz kacırdım gıttım lisedeyken birinde geri geri unonun ustune cıktım (filmler yeniydi en koyusundan görememiştim arkayı bide ben vitese takarken yoktu anlamadım ne ara geldi :D ) digerindede otoparkta vurup kactılar.. benzer bişi olur daha cok bozulur aranız.. ben o unonun masrafını bile yakında bi tanıdık vardı onu cagırıp hallettimde sonra ona ödedim.. ehliyetimi aldıktan 1 yıl sonra babama söyledim olanları.. hatta arabayı satalı 2 yıl olucak nerdeyse bazı şeyleri hala yeni söylüyorum. o yüzden mümkün olduguncada dikkatli ol.. hem kendi canın hem başkalarının canı hemde ailenin huzuru için :)

çoğu zamanda konuşmaya başladımmıydı geçiştiriyodum içime atmadım hiç şöyle dedi böyle dedi diye.. konuşsun içini döksün bırak.. içine atıp kendini yıpratma yapman gerekenleri yap sadece :)

hondafit
16-02-2012, 22:33
1 hafta oldu babam emekli olalı göze göze geldiğimiz anda havada laflar uçuşuyor yediğime içtiğime gezdiğime iş bulamama yardırıyor 1 haftadır kan kusuyorum revde açıl iş bulmam gerekiyo ama yooook yoookk yoooooooook ak.

gurcell
16-02-2012, 22:34
Bir de imkanin varsa ayri bir eve cik. Ayri bir birey ol. En fazla 2 ayda alisirisin yeni durumuna.

Eger hayatinin her aninda babana ve anana sigindiysan, her seyi onlara sorduysan yokluklarini hissedersin, onlar yokken sudan cikmis baliga donersin. Fakat hayati kendin ogrenirsen, her seyi kendin goguslersen cok daha guclu olursun.

Babami severim, annemi de severim ama sevgi ayri, hayat ayri. Tek basina ayakta durursan her zaman saygi gorursun, hep birine biat edip onun sozunden cikmazsan bir sey olamazsin.

Babalar ve anneler hicbir seyi bilmiyorlar bu devirde. Digital dunyada yasiyoruz. Annene babana danisacagin seyler yerine git internette ara, daha dogru bilgi alirsin.

Bir tek turkiyede gordum baban siyaha beyaz derse bile inan diyenleri. Elin gavuru 16 yasina geldi mi cocugu saliyor sokaga....

Baran^
16-02-2012, 22:37
Bende babamla s.a ve a.s sekildeyiz.Zaten odama giriyorum cıkmıyorum bu seferde yüzünü görmüyoruz evi otel gibi kullanma diyor :) Babamla oturduğum zaman genelde okul iş para gelecek ve kız muhabbeti acıyor daraltıyor birbirimize girmemek için hep susuyorum ama yaşım 27 oldu susmakta zorlanıyorum.Onunda yaşı 54 oldu tahammulu azaldı.Bide bu sene emekli oldu hepten patladık aynı odada bulunmamaya özen gösteriyoruz.Bu durum ilerde birgün Allah sıralı ölüm verirse kahrolacağım gerceğini değiştirmiyor malesef ama şu anki durumada bir faydası yok.Belli yaştan sonra insanın kendi evine cıkması gerekiyor biyolojıik olarak bu gerekiyor cunku ayrı bir benlik düzen istiyor insan sanırım.

63owen63
16-02-2012, 22:48
Babanı da sev ananıda, en çok ***** sev ama Çünkü, baban belki baban ama anan, anandır...
Diyen babam'ı çok seviyorum. dogrularıyla yanlışlarıyla. varlıgımın bugünümün emekçisi.

timucintt
16-02-2012, 22:50
benim gibi postayı koymada :)

MehmetCanA.
16-02-2012, 22:55
17 'li 18'li yaşlara kadar babalar genelde iyidir üniversite sınavını kazanamadığın ve yaşının ilerlediği her yıl tavırlarındaki değişikliği rahatlıkla fark edersin.Sen onun senden soğuduğunu,para kıskandığını,arabasını kıskandığını,seni sevmediğini düşünebilirsin Allah göstermesin başına ufacık bir dert gelse etrafına baktığındada anandan babandan başka kimsenin olmadığını görürsün bütün düşüncelerinin ne kadar saçma olduğunu anlarsın.Genelde babaların en büyük isteği çocuklarını iyi yerlerde görmektir.Ben çok yaşadım yazdıklarını araba kıskanıyor,para kıskanıyor,adam yerine koymuyor,beni dinlemiyor,fikrime saygı duymuyor....... 2 sene başka eve çıktım gereksiz insanlarla,çalıştım aklımca tavır yaptım şimdi düşünüyorum da ömrümden 2 sene eksiltmişim keşke dizimi kırıp oturaydım sınavı kazanaydım da şimdi sahip olduğum herşeye 2 sene önce sahip olaydım diyorum 1 sınavmı değiştirdi ? belki evet belki hayır gerçek olan bu zor şartlarda ailelerin çocuklarını iyi yerlerde görmek istemeleri babalar kızar boşver sıkma canını o kızdıkça sen sarıl boynuna öp yanaklarından çok arkadaşım var çevremde babası olmayan,sabah akşam içki içen vsvs... sen dinle bu abini kıymetini bil babanın dursun arkanda dağ gibi madem tavsiye istemişsin otur dizinin üstüne boşver ıvırı zıvırı sınavını kazan birşeyler değişmezse tekrar değerlendirirsin durumu ama değişecek hemde çok şey...

İnşallah öyle olur abi.

MehmetCanA.
16-02-2012, 22:58
Bir de imkanin varsa ayri bir eve cik. Ayri bir birey ol. En fazla 2 ayda alisirisin yeni durumuna.

Eger hayatinin her aninda babana ve anana sigindiysan, her seyi onlara sorduysan yokluklarini hissedersin, onlar yokken sudan cikmis baliga donersin. Fakat hayati kendin ogrenirsen, her seyi kendin goguslersen cok daha guclu olursun.

Babami severim, annemi de severim ama sevgi ayri, hayat ayri. Tek basina ayakta durursan her zaman saygi gorursun, hep birine biat edip onun sozunden cikmazsan bir sey olamazsin.

Babalar ve anneler hicbir seyi bilmiyorlar bu devirde. Digital dunyada yasiyoruz. Annene babana danisacagin seyler yerine git internette ara, daha dogru bilgi alirsin.

Bir tek turkiyede gordum baban siyaha beyaz derse bile inan diyenleri. Elin gavuru 16 yasina geldi mi cocugu saliyor sokaga....

Ayrı ev işini 3 arkadaş denedik abi, stüdyo ev tuttuk. Lakin diğer iki arkadaş sonradan vazgeçti gelemedi zorluğa boşverdiler. Bende tek başıma kirayı veremediğim için tıpış tıpış geri döndüm. Bende öyle düşünüyorum abi, sonuçta babam elbette bişeyler biliyodur ama jenarasyon çok farklı. Babam 66 doğumlu. Benim yaptığım şeyleri yadırgaması normaldir belkidee

MehmetCanA.
16-02-2012, 23:01
Bende babamla s.a ve a.s sekildeyiz.Zaten odama giriyorum cıkmıyorum bu seferde yüzünü görmüyoruz evi otel gibi kullanma diyor :) Babamla oturduğum zaman genelde okul iş para gelecek ve kız muhabbeti acıyor daraltıyor birbirimize girmemek için hep susuyorum ama yaşım 27 oldu susmakta zorlanıyorum.Onunda yaşı 54 oldu tahammulu azaldı.Bide bu sene emekli oldu hepten patladık aynı odada bulunmamaya özen gösteriyoruz.Bu durum ilerde birgün Allah sıralı ölüm verirse kahrolacağım gerceğini değiştirmiyor malesef ama şu anki durumada bir faydası yok.Belli yaştan sonra insanın kendi evine cıkması gerekiyor biyolojıik olarak bu gerekiyor cunku ayrı bir benlik düzen istiyor insan sanırım.

Mesela abi senden Diecast'ı aldım. Niye aldın bunu dedi. Hiç öyle koleksiyonluk olsun dedim. Bayılıyosun arabayla alakalı herşeye para harcamaya dedi. E orda diyemiyosun işte sen saçma sapan traş makinasına para bayılırken sorun olmadı da ben heves edip aldıgımda mı sorun oldu diye. Valla dediğin gibi abi, bi eve iki reis olmuyo. Erkeğin belli bi yaştan sonra babadan uzaklaşması gerekiyo.(yanlış anlaşılmasın bunları kendim için demiyorum. Ben daha o yaşa gelemedim :D)

deniz
16-02-2012, 23:02
konuyla alakasız ama emırganın neresınde oturuyorsun ???

MehmetCanA.
16-02-2012, 23:02
benim gibi postayı koymada :)

Merakımı mazur gör abi de postayı koyma derken ? Noldu tam olarak ::soru:

timucintt
16-02-2012, 23:07
Merakımı mazur gör abi de postayı koyma derken ? Noldu tam olarak ::soru:

birşey olmadı. Sadece bizimkiler ayrı 20 sene oldu... aramaz sormaz aklına gelirse bir kaç senede bir alo der... bende geçen postayı koydum arama diye... yaşım olmuş 25 bu saatden sonra senden babalıkmı baba sevgisimi görecez diye :) yol verdim ne o beni arar nede ben onu... sadece genetik bağ var başka bir bağ yok... :) sen şükür et senin baban kızgınlığına takılma bence... bak ne boktan babalar var bu gezegende.. aha biride bendeki...

turbo&quattro
16-02-2012, 23:11
Konuyu hic okumadan yaziyorum baska muhabbetler donduyse ortadan dalmis gibi olmiyim :)

TR de iken ayni evde yasamamiza ragmen hic konusmaz gibi birseydik ama annemle saatlerce konusurduk. 5 yil oldu ayrilali hepimiz alistik birbirimiz olmadan yasamaya ama bazen telefonda oyle seyler soyluyorki herseyi birakip geri donesim geliyor. Cok uzun seyler yazilabilir ama kisaca ne onlarla oluyor ne onlarsiz .

Senin durumunla asagi yukari ayni durumdayiz. Bende 17 yasimda iken maddi ozgurlugum icin cok ugrasmistim ve basarmistimda. O zamanki imkanlar ile simdiki imkanlar tamamen farkli. Yurtdisindan ozellikle ebayden seni zorlamayacak butce ile baslangic yapip 3-5 kurusta olsa birseyler birakacak seylerle baslayip devamini getirmeye calisabilirsin . Ticaret bana gore degil dersen eger otellere, restaurantlara garson gonderen firmalar var Tr de ( hala vardir diye tahmin ediyorum ) Oralara basvurup ozellikle hafta sonlari sana bir hafta yetecek harcligi cikarabilirsin.

Arkadas, forumdas, abi tavsiyesi olsun ne olursa olsun babani ve aileni asla karsina alma. Yasin 17 kanin kayniyor ama sinirlerini kontrol etmesini ogren ve asla sinirlerinin seni kontrol etmesine izin verme.

meLaNchoLic
16-02-2012, 23:13
Mesela abi senden Diecast'ı aldım. Niye aldın bunu dedi. Hiç öyle koleksiyonluk olsun dedim. Bayılıyosun arabayla alakalı herşeye para harcamaya dedi. E orda diyemiyosun işte sen saçma sapan traş makinasına para bayılırken sorun olmadı da ben heves edip aldıgımda mı sorun oldu diye. Valla dediğin gibi abi, bi eve iki reis olmuyo. Erkeğin belli bi yaştan sonra babadan uzaklaşması gerekiyo.(yanlış anlaşılmasın bunları kendim için demiyorum. Ben daha o yaşa gelemedim :D)

senınkı gene arabayı aldın dıye laf edıyo :D benımkı sımdı mutfaktan kalksın gelsın hala napıyosun bu saatte dedıgınde hııc forumda takılıyom oyle dedıgımde dıyecegı sey belli "bu kadar saat neye bakıyosun orda" ya da "bitmedi su arabalar ne cok bakıcak seyın varmıs sabahtan aksama kadar ızlıyosun bakıyosun edıyosun vs.vs." uzaaaarr gıder :D

ılk defada habersız pahalı bısey aldım gecen ay odama led tv aldım kafama göre evkurdan :D cunku sureklı alcam alcam dedıgımde sımdı bosa taksıt acma dıolardı dayanamadım gıttım kendm aldm zaten calısıp kendım oduom dıye :D tv geldı kuruldu ilk 1 saat konustular sonrada geldiler bi film acta izleyelim bakalım nasıl oluyomus dediler :D arada kafalarına estimi gelip bagla su bılgısayarıda bi film izleyelim diyolar :D böylede bi garipler işte :D

emir91
16-02-2012, 23:20
Herkezde aynı durum işte s.a a.s deyip gecmek, kavga gürültü cıkmasın diye aynı ortamda cok bulunmamaya calısmamak vs. herkezin babası muhakkak sever değer verir fakat herzaman düşünürüm keşke muhabbet daha farklı olsada az zaman geçirmek yerine biraz daha beraber zaman geçiriyim dese insan.

Dragger
16-02-2012, 23:20
Anne babalar hep çalışkan olmanı, iyi yerlerde okumanı, güzel bir iş sahibi olmanı isterler bunu unutma...Bunu kendileri için mi isterler? Tabiki hayır...Bağırsalar da çağırsalar da kötü davransalar da hepsi senin içindir.

Ben de babamla pek anlaşamam, konuşabildiğimiz tek şey otomobillerdir. Onun dışında hiçbir ortak yanımız yok diyebilirim. Çok dayak yediğimi de bilirim, çok azarlandığımı da, arkadaşlarımın yanında küçük düştüğümü de...Bunların hiçbiri güzel şeyler değil ama çocuğuma neler yapmayacağımı öğretti bunlar bana...Babam da annesi babası ayrı büyümüş, aile sevgisi aile sıcaklığı nedir bilmemiş, yaşamamış görmemiş...Yurtlarda kalmış 3 kuruş parayla okumaya çalışmış ve mühendis olmuş o imkansızlıklarda...O yüzden gençliğimde ders çalışmadığımda, sonrasında işsiz kaldığımda, iyi bir işte çalışmadığımda ne söylediyse haklı buluyorum.

Annemizin babamızın her ne yaşarsak yaşayalım değerini bilmek lazım...Onlardan başka hiç kimsemiz yok...

GokhanRS
16-02-2012, 23:21
valla varken değerlerini bilmezseniz, olmadıklarında keşke yaşasada isterse el bile kaldırsa dersiniz. ben diyorum, yaşasada tokatını yemeye bile razıyım. sert adamdı elide ağırmış, sonuçta asker adamdı ama dayağını yicek kadar büyüyemedik yaşarken, erken gitti. yaşasa dayağını yemeye razıydım.

Mr.K
16-02-2012, 23:23
Herkezde aynı durum işte s.a a.s deyip gecmek, kavga gürültü cıkmasın diye aynı ortamda cok bulunmamaya calısmamak vs. herkezin babası muhakkak sever değer verir fakat herzaman düşünürüm keşke muhabbet daha farklı olsada az zaman geçirmek yerine biraz daha beraber zaman geçiriyim dese insan.

valla ben nelere istiyorum ama olmuyor..bicok kısı bılır aılevı durumumu ama sa as bıle bazen fazla geliyo inan bana.allahın gucune gıtmesın ama boyle yni..

merve
16-02-2012, 23:24
benim babam bitanedir yaa, bak yine çok özledim, kıymet bilmek lazım

sende küçücüksün daha, senin yaşındayken üni 1 deydim ben, düşünüyorumda salağın tekiydim, ne çalışması o yaşta, otur adam gibi dersine çalış, iyi bi yer kazanınca herşey sona erecektir zaten.

5500
16-02-2012, 23:33
üniversiteye gidince herşey değişicek emin ol. bu yaşlarda çoğu kişi aynı şeyi yaşamıştır. bende annemle o şekildeydim. üniversitede uzak kalmanın çok yararı oluyor. haksız bile olsan kırma babanı derim, sineye çek ;)

gökberk
16-02-2012, 23:36
Geçecek bu zamanlar... Sık dişini sadece...
Hepimiz aynı dönemlerdne geçtik..geçemedik v.s...
Sabret ve şu üniversite için elinden geleni ardına koyma ;)

makif84
17-02-2012, 00:16
Hiç bi aile evladını kötü olmasını istemez,senin yaşadığın tartışmaları hemen hemen herkes yaşamıştır emin ol.Benden san bi abi,kardeş ,ne sayarsan say ama ana babanın sakınha ahını alma.Askere gidip geldikten sonra daha iyi anlarsın onları.Tamam de geç,takma kafana

Ronin_
17-02-2012, 00:17
sadece ilk postu okudum..

ama olaya biraz bencil bakıyosun bence.. baban ne iş yapıyor bilmiyorum ama şunu unutma

herşeyden önce ev geçindiriyor evin senin varsa ablan abin kardeşin annenin belkide babaannenlerin ananenlerin de yükü omuzlarında olabilir

bununla birlikte paranın yetmediği durumlar vardır emin ol yeri gelir cebinde para bile kalmaz sana veya başka bişeye vermesi gerekir

bi durum olmuştur manevi olarak sıkılmış bunalmıştır.. yetişemiyo olabilir bu şıklar uzar gider..

o inan seni o gözle görmüyor yani yaşın büyümüş etmiş fasa fiso onları geç o seni hala 4-5 yaşında çocuk olarak görüyodur buna emin ol...

üni kazanınca da olay bitmiyor ben sana söyliyim sakın üniyi kazandımmı iş bitiyor diye düşünme ve herzaman beterini gör kendinden altını gör maddi olarakta manevi olarakta..

o yüzden buna da şükür de yaptığın şeye odaklan.. ve kesinlikle çalışmayı düşünme

al ben çalıştım ünide ilk senemde derslerim bombok oldu okul bitmedi alttan dersler ıvırlar zıvırlar bitmiyor olay..

babanı üzme güzel kardeşim anne baba candır uzak kalınca anlarsın ve emin ol senin ümüğünü bile sıksa baban sana bişey olduğunda uçarak gelicek olan şey ailendir.. vardır onunda bi sıkıntısı de geç.. benim yaptığım yanlışlıkları yapma

lncdlt
17-02-2012, 00:23
valla varken değerlerini bilmezseniz, olmadıklarında keşke yaşasada isterse el bile kaldırsa dersiniz. ben diyorum, yaşasada tokatını yemeye bile razıyım. sert adamdı elide ağırmış, sonuçta asker adamdı ama dayağını yicek kadar büyüyemedik yaşarken, erken gitti. yaşasa dayağını yemeye razıydım.
Basiniz sagolsun. :o

Sadece ilk mesaji okuyarak yaziyorum... O yaslarda baba ile atismalar normal, hatta olmazsa bir problem var demektir :)

Bende baya bir zaman babam ile gecinemedim ama 1 yildir kafa yapimiz tamamen uyusuyor (bunda benim kafa yapimin degismesi en buyuk etken tabi :) )

Gelicek gecicek zamanlar bunlar. Bu zamanlarda sana su anda dersler veriyor, farketmemen cok dogal.

Insan babasini anca baba oldugu zaman tamamen anlar demisti bir buyugum, bende sana ayni seyi diyeyim.

golfcu0101
17-02-2012, 00:27

:icon_tup:

Splendour
17-02-2012, 00:39

aynı hisleri paylaşıyoruz,başın saolsun.

suprolla
17-02-2012, 01:19
lise bittikten sonra 3 sene evde oturdum ne çalıştım ne başka bişi yaptım....17-20 yaş arası....ne kadar kavgamız oldu evden kaçtım o beni kovdu falan ama sonrasında ikimzide yaptığımız yanlışları anladık barıştık....okula gitmiyosun araba istiyosun bütün kavgalarımızın alt yapısı buydu....neyse uzatmıyım geçen sene okula başladım ve her yaptığımın battığı kişi birden değişti...baba arada çalışıyım param olsun diyorum yok sen okula devam et para ben veririm sana diyo baba arabayı şunu yapcam tamam olum yap ne lazımsa diyo...bide okulda başarılı olursan kral gibi davranır....diceğim şu ki çalışmayı falan bırak yada illa çalışmak istyosan ders çalış....güzel bi okul kazan emin ol gözüne giriceksin bide derslerde güzel giderse bi dediğin 2 olmaz :) .....benim fark ettiğim şey onunla aranı iyi tutmak istiyosan onun istediği konuda başarılı olmalısın genelde coğuda okulda başarı ister.....
bu arada babası ölen arkadaşlarım abilerim başınız sağolsun bazen düşünüyorum babam olmasa ne yaparım diye cevap bulamıyorum....işime karışma diyorum ama çıkmaza girdiğimde hep beni kurtaran o oluyo.....

oğuz
17-02-2012, 01:21
para şimdi büyük problem sanırım,vermeyince suçlu olur ama sabah kahvaltıda birşey eksik gördüğün zaman anne bundan yokmu deriz bi güzel.
ben para kazanmıyorum okuyorum şuan,üni masrafı o bu zaten yük oluyorum,çok gerekli olmadıkça keyfi harcamalarımda para ıstemıyorum biriktiriyorum bi yol ile.biraz tutumlu olmak gerek.1 ay tatil vardı nerdeyse coğu zaman evdeydım,dışarı çıkıpta ona buna harcama yapmayayım diye.
bi gün işte geldi, b.k var evde oturdun kaldın git bi gez toz ne var ne yok öğren sanki parayı sen kazanıyorsun dedi ??????? haha hoşuma gitmişti valla ama hâla para isterken gönlüm razı gelmiyor.

zaman gerekli.aynı dertleri çeken arkadaşım var,üni başlamadan 1 hafta önce gitti okuluna.seni bilmem ama o biraz agresif te, baba-oğul çabuk sinirleniyorlar ondanda oluyor hep zıt hep zıt

BaDCaT
17-02-2012, 01:28
Anne babalar hep çalışkan olmanı, iyi yerlerde okumanı, güzel bir iş sahibi olmanı isterler bunu unutma...Bunu kendileri için mi isterler? Tabiki hayır...Bağırsalar da çağırsalar da kötü davransalar da hepsi senin içindir.

Ben de babamla pek anlaşamam, konuşabildiğimiz tek şey otomobillerdir. Onun dışında hiçbir ortak yanımız yok diyebilirim. Çok dayak yediğimi de bilirim, çok azarlandığımı da, arkadaşlarımın yanında küçük düştüğümü de...Bunların hiçbiri güzel şeyler değil ama çocuğuma neler yapmayacağımı öğretti bunlar bana...Babam da annesi babası ayrı büyümüş, aile sevgisi aile sıcaklığı nedir bilmemiş, yaşamamış görmemiş...Yurtlarda kalmış 3 kuruş parayla okumaya çalışmış ve mühendis olmuş o imkansızlıklarda...O yüzden gençliğimde ders çalışmadığımda, sonrasında işsiz kaldığımda, iyi bir işte çalışmadığımda ne söylediyse haklı buluyorum.

Annemizin babamızın her ne yaşarsak yaşayalım değerini bilmek lazım...Onlardan başka hiç kimsemiz yok...

Yavuz,güzel yazmışsın ama bir yerine katılmıyorum o da ilk paragraftir.Bir evladin çalışkan olmasini istemek onu başkalariyla kıyaslamak ve onun yerine hayaller kurup ona bir hayat dayatmak asla ve asla doğru değildir..Sen çok iyi bir aktör olabilecek iken ve ya müzisyen olabilicek duruum da olmana rağmen seni mühendis olmaya ve ya doktor olmaya sırf kendi egolarini tatmin etmek ve eğer ben olsaydim bu olurdum diyerekten çocuğunu baskı ile yönlendirmektir.Her insan mutlaka ve mutlaka bir işte başarılı olur bu da içinden ne kadar gelerek yaptığına bağlıdır.Anne baba bu duyguyu yeri geliyor köreltiyor ve kendi istedikleri çocuğa dayatıyor.Evet,belki istedikleri oluyor ama o çocuk daha sonra mutsuz bir hayat yaşıyor ama sözde onun iyiliği içindi herşey ? O yüzden hayatta bazi insanlar yaşı ilerlediği zaman zıvana dan çıkıyor bir anda özgür hayati yaşamak istediğini yapmaya çalışıyor bir düzeni varken sırf bunun için düzenini bozanlar,boşananlar var..Bir insanin geleceğini çocukluğu belirliyor..Çocuklukta ve gençlikte yaşayacağı problemler ileride çok daha kalıcı hasarli sonuçlara yol açıyor.(Kişilik bozukluklari vs..)

MBuğra
17-02-2012, 01:43
İnan bunlar geçecek emin ol. Hele bir üniversiteye gel.

Bende ortaokulda çok zorlu bir ergenlik dönemi geçirdim. Evden kaçtım, şunu yaptım, bunu yaptım ama ne yaparsan yap onların evladısın.

Rabbim nasip etti; liseyi ailemden uzak, yatılı bir şekilde okudum. Ve varya, o okula kayıt yaptırdığım gün dünyanın en özgür insanıydım. Fazla özgürlükte zarar yoksa çift dikiş yaparsın, ben direkten dönmüştüm.

Şu anda sana lazım olan tek şey derslerine çalışmak ve aileden uzak şehirde okumak. :)

Rabbim sınavında yardımcın olsun.

Hakan Burak
17-02-2012, 01:49
Senin yaşındayken ben değil babama laf söylemek, cesaret edip konuşamıyordum bile. Hep azarlamalar, türlü türlü laf söylemeler , bir laf söylesen saçmalama demeler falan. Beni hep çocuk yerine koyardı. Hala bile öyle ama. Tamam baban sonuçta özlersin falan ama hala bile bana güvenip kendi arabasını vermez mesela. :) Kendim çalıştım aldım ama okuyup zamanı gelince. Biraz sabır etmeye bak kardeşim. Ben senden daha kötüydüm. Bütün gün azar işitirdim boynum bükük dolaşırdım. Arkadaşlarım bütün gün arabayla dolaşırlardı, ben oturup sinirimden ciddi ciddi ağlardım o derece. Ama Rabbim şu an bana kat kat verdi şükürler olsun. Biraz sabır önemli. Şimdi biraz zaman geçti. Espri yapmaya falan başladı artık takılmacalar falan ama hala inadından vazgeçemedi. Geçen gün mesela dükkanın önü biraz eğimdi baba ben çıkartayım istersen arabayı dedim olmaz altını sürtersin dedi :D Şu an hiçbirşeyle aklını bulandırma. Oku düzgünce mesleğine bak, mümkünse uzak bir şehirde üniversite oku. rahatına bak sonra bir iş bul , paranı kazan artık ne yaparsan yap yolun açık olsun :)

ALPER-VNS
17-02-2012, 02:32
27 yaşındayım hala değişen bişey yok.. ben hiçbişey bilmem hiçbişey beceremem vs. ama yaptığım şeylerle de bana çaktırmadan övünür.. ben yoksam tabi orda.. haklı adam ne diyim o baba ben oğulum heralde herşeyi daha iyi yaparım diycek..

para mevzusuna gelirsek kendi paranı kazanana kadar babanın sana verdiği para fazla gelicek illaki çok iyi değilse geliri.. benim köpeğim var ona bişeyler alırken zoruma gidiyo valla sevmediğimden değil ama.. düşün doğduğundan beri ben büyüttüm cepte var 100lira atıyorum bi tasma alıcaz 50 lira hay sçym gitti paranın yarısı diyosun içinden.. o mantık ;)

ben sadece şunun farkındayım artık hayat öyle ya da böyle biticek.. babam olmuş 55 yaşında tr de ortalama insan ömrü 65.. bunları düşünmek lazım.. sonuç olarak naparsa yapsın sesimi çıkarmıyorum.. sen de dene

ReßeL
17-02-2012, 02:58
Ne kadar şanslisin diycem, anlamiyacaksin. Anlayacagin gun gelecek ama dilerim gec gelir o gun.. gerci ben bi fiske bile yemedim. Neyse

Klişedir; 'he de gec'. Soylenen sozleri bir yabanci soylese kan cikartirsin ama baban oldugu icin ses cikarmiyosun. O da baskalari icin oyle konusmaz zannediyorumki. Onemsedigi, bir seyleri kendin ogrenesin diye yapiyor olabilir. Genc yasta hayattaki nimetlerin farkina varip, ileride neydim ne oldum dememen icin tum bu davranislar hakli gelebilir ona.

Aile buyuklerinin en buyuk stresi bizim 'adam' olacagimizi gorup goremeyecekleri. Ne olursa olsun kendine guvenini siki tut. Sozlerine aldiris etme, bir mana yukleme. Sinavini atlat, sonra işine bak. Bulabiliyorsan fiziksel olarak cok calismadan kazanabilecegin isleri yine kovala tabii ki ama olmazsa da zorlayip, dersletini aksatma. Universitede rahatliyacaksin...

ALPER-VNS
17-02-2012, 03:24
hatta bak geçen gün olan şeyi anlatıyım.. pastane işletiyoduk alıcısı çıktı dükkanın sattık hem biz de daha iyi bi yere geçeriz diye.. kendim de iç mimarlık bitirdim ama askere gitmem lazım kendi işimi yapabilmem için.. babam da pastane açıcaz onu sen yapmıycaksın da kim yapıcak diyo..

neyse yine aramız yok o gün de tecil bozdurmanın son günü.. aldım evrakları ben gidiyorum dedim.. hayırdır nereye falan dedim tecil bozdurmaya aralıkta gidicem.. başta bişey demedi duşa girdim hazırlandım vs. evden çıkıyorum tam kapıda yakaladı.. gidemezsin bi yere işimiz var dükkan yapıcaksın dedi falan.. göndermedi yani..

2-3 gün önce söylediklerini yazıyorum şimdi de :) "yaz geliyo kışın diyosun kış geliyo yaza gidicem diyosun.. bi gidemedin şu askere" ya baba sen göndermedin hatta böyle böyle olmadı mı diyorum "yok ben hatırlamıyorum valla hiç öyle bişey" diyo..

açmıyorum ağzımı ne diyim..

gurcell
17-02-2012, 07:23
16 yasimda calismaya basladim.

Zorluklardan, maddi imkansizliklardan degil ama, sirf evden uzaklasmak icin. Neden? Annem ve babam surekli kavga ve tartisma icindeydi. O zamanlar lisede okuyordum, okuldan gelip bilgisayarcilara calismaya giderdim. Evden uzaklasinca rahatlardim.

Hep bir bilgisayarim olsun istemistim (sene 1993 falan) , ne yapacan bilgisayari derlerdi. Simdi meslegim bilisim sektorunde ust duzey yoneticilik oldu. Neden? Hirs yaptim. Babami dinleseydim ancak pazarda limon satardim.

Hep Subaru Impreza almak istedim gencligimde. Babam sen sahin bile suremezsin diyordu, Impreza yi da , bmw yide aldim. Kapak oldu babama. Hala da kapak ederim. Gecenlerde konya yarisimi buldurmus izlemis, senin araban neden yavas ? 11.8 sanie yavas bak 10.40 yapan var dedi.

O yuzden salla babani. Babalik demek hayatinda kendi babasindan yasadigi eziklikleri sana yasatip ego tatmini demektir. Baba jenerasyonu kendi babalarindan (dedelerimizden) gordugu siddeti bize yansitip kendi egosunu tatmin ediyorlar. Bu benim kisisel gozlemimdir.

Ben simdiden oturup cocuguma yapmayacagim seyleri yazdim bir kenara. Surekli de o listeyi guncelliyorum. Ilerde bakayim da hata yapmayayim diye...

mehmetRS
17-02-2012, 08:04
16-17 yaşlarımdayken benimde bir takım sıkıntılarım olmustu babamla ilgili.. biraz vasat bir öğrenciydim ben, derslerimde öyle aman aman başarılı değildim, bu yönde dert yanardı sürekli. Bir süre sonra en zorlandığım anlarda, tamam bittim artık buraya kadarmış dediğim anlarda bile bir adım daha atabilecek gücümün oldugunun farkına vardım, en azından yalnızda birşeyler başarabileceğimi anladım ki bizler 50 yaşına gelsek, eğer hayattalarsa yine onlar için ufak birer çocuktan ibaretiz.

TünayK
17-02-2012, 08:06
yaş tibariyle sıkıntı yasaman cok normal...ben kendımden ornek vereyım...benım babamda hep muhendıs olmak ıstemıs basarılı bır ogrencıymıs ama dedem subay olmasını ıstemıs sonuc babam subay olmus....ama muhendıs olsa kazanamayacagı paraları kazanmıs mevkılere ulasmıs...daha sonra babam benım ve ablamın muhendıs olmasını cok ıstedı sonuc...ablam makıne muhendısı aselsanda ben kımya muhendısı ozel bır sırkette satıs muhendıslıgı yapıyorum sonuc...cok sukur ablamında benımde hayatı gayet guzel....

genel sonuc...hayatın ne getırecegını bılemezsın her babaıcınde kalanları cocuklarının yasamasını ıster ve hep onların ıyılıgını ıster....

yıne baska bır ornek 6 7 sene once bır arkadas grbum var, yanlıs adamlarmıs(cok sonra anladım) o zamanlarda babamın durumu cok ıyı degıl ama ben ınanılmaz paralar harcıyorum her ay sonunda babam bana yanlıs yapıyorsun ama yapma demeyecegım sonra anlayacaksın derdı...hakıkaten sonra ne *** yedıgımı anladım ama cok buyuk bır ders oldu bana...

velhasıl kelam...efendı olun adam olun lan!babalar bıtanedır...:)

senna
17-02-2012, 08:22
bende babamla mükemmel anlaşıyorum denemez ama geçmişe geriye bakıyorsun baban annen senin hayatında önemli roller üstlenmiş yeterki sen gereken şekilde davran hareket et mükafatını fazlasıyla görürsün, derslerine çalış bırak para kazanmayı vs kendine ve ailene şu an için yapabileceğin en iyi şey budur.

Allah onları başımızdan eksik etmesin

burkaykalyon
17-02-2012, 08:31
size tamamen babamla aramdaki geçenleri anlatayım biraz uzun sıkabilir:

2008 senesinde 15 şubatta çıktı gitti evden çıkış o çıkış ve 4 sene oldu gideli. 1,5 sene sonra ortaya çıktı affedin beni diye ama affetmemem için sebepleri aşağıda sıralıyorum:

-32 milyar borç bıraktı(lisedeydim, italyan lisesinde hem de çok başarılıydım son senemdi ve italyaya gidip mimarlık okuyacaktım okuyamadım çalışmaya başladım)
-Bu borcu adıma şirket kurarak ve benim adıma kredi kartı çıkartarak yaptı.(şirket açarken güvendim dedim ki benim iş sahibi olmamı istiyor, işlerle daha fazla ilgilenmemi istiyor o yüzden ama meğersem amaç farklıymış.)
-Nişantaşı gibi lüks bir yerde mağaza açıp 6 aylık kira,elektrik,su,doğalgaz borçalrını bana bırakıp sadece bir mektup yazarak gitti.yapayalnız bıraktı beni annemle.
-Amcamla onun sayesinde 2000 senesinden beri görüşmüyordum ve beni her yerde amcam aleyhine konuşturdu sonrasında yazdığı mektupta beni amcama emanet etmiş!Allah razı olsun o bana babalık yapıyor şu anda.
-Bütün hayatımı tek bir gecede çöpe attı okuldan ayrıldım çalışmaya başladım ve şimdi dimdik ayaktayım çok şükür. Herşeyi temizledim çok şükür.
-Ve son bombası 14 sene önce abimi kaybettik lösemiden. Hastaneye arkadaşım diye getirdiği kadınla evlendiğini 2 ay önce öğrendim.

Etrafımda çok çok iyi babalar var sözüm yanlış anlaşılmasın sakın ama bizimki böyle çıktı.Arkadaş gibiydik herşeyi paylaşırdık konuşurduk hiçbişeyi saklamazdık. Hatta o zamanlar sigara içtiğimi ona söylemiştim annem bilmiyordu. Benim ilişkim böleydi.
Bu sebeple baba denince ben bir dakika dururum. Düşünürüm ve benden uzak Allah'a yakın olsun derim. He ama babadır atsan atılmaz satsan satılmaz. İlk gittiği gün de aynısını söledim şimdi de söylerim. Allah kötü gününü göstermesin.

Brs_eg
17-02-2012, 08:52
Şimdi konuyu açan arkadaşı tanımıyoruz,babasını tanımıyoruz,aralarındaki ilişki ise bir paragraftan ibaret.

Bence bu kdr net/sert yorumlar yaparak konuyu açan arkadaşa gaz vermemek lgzm.
Yaşça büyük olanlar var.hayattaki tecrübeleride daha fazla.ztn herkezin kendi fikirleri ama herkezin gözlemleri farkli oldugu gibi aile ilişkileride farklılık gösterecektir.

Şimdi bu tarz yorumlar arkadaşa özgüven fazlalığı sağlayıp gidip evdekilere rest çekip dahada fazla sıkıntılara sürükleyebilir.

Çok esnek konu nereye çekilirse oraya gidebilir.Aşağı tükürsen ayrı yukarı ayrı dert.İnsanların yaşamları yaşadıkları karşısında yorumlama durumlarıda çok değişken.

Neyse biz burda destanlarda yazsakta arkadaş gene yaşaması gerekeni yaşayip hayat/ailesel tecrübeleri kendi kazanacak.

cenk
17-02-2012, 08:53
Mehmet kardeşim sana birşey diyeyim.

Belli bir yaşa geldiğin zaman ; keşke babam olsaydıda, gölgesi bile yeterdi dersin.

sen kendin üzül, babanı üzme. Sen kendin kırıl babanı kırma.

Rec.O
17-02-2012, 09:00
Aynı şeyleri bende yaşadım yaşıyorum da :D Babam cok aksi adamdır suyuna gitmessen ikide bir laf çakar, sınav zamanı hep odana git ders calıs diye sıkıp dururdu somurturdu laf sokardı vs. Ama ben dükkana gidiyorum iş cıkışı felan konu para değil bence sınav stresi tek seni sarmıyo tüm aileni sarıyor, sonuçta senin geleceğin ile ilgili en büyük karar olacak..babamla bu konu yüzünden çok kavgalarım oldu seni çok iyi anlıyorum kaç kere evden kovaladı bağırdı çağırdı ama işte bizim için.... güzel bi üniversite kazanıp gitmek en iyisi Allah hayırlısını versin inşallah:) Allah başımızdan eksik etmesin genede varlığı bile yetiyor...

aslan
17-02-2012, 09:03
Bir erkek çoçuğun kesinlikle ne olursa olsun başında babası olacak bunu bilir bunu söylerim.

MOzen
17-02-2012, 09:18
Y6-_dokhCsM

Açılmıyorsa; Ahmet Izgören - Böyle baba mi olur? Ever olur! - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Y6-_dokhCsM)

Öncelikle videoyu sonuna kadar izlemeni tavsiye ederim.

Ben 22 yaşındayım. Babamın 16 sene önce kurduğu şirkette 3 senedir çalışıyorum. Onun öncesindede lise ve üniversite dönemlerinde hafta sonları yada hafta içi tatillerde gelir giderdim.

Ben çok iyi hatırlıyorum, küçükken maddi durumumuz şu anki kadar iyi değildi. Hatta hiç iyi değildi, babam 86 model otobüsü ile servis çekerdi.

Babamdan gizli kahve önlerinde ayakkabı boyadığım günleride bilirim, kapı kapı dolaşıp zeytin sattığım günleride bilirim. Maddi durumumuz babamın zekası ve çalışkanlığı sayesinde düzeldiğinde dahi Kütahya/Simav'da üniversite okurken para istemekten utanıp 1 kamyon tuğla indirdiğimide bilirim. Ama 19 yaşıma geldiğimde babamın bana BMW aldığınıda bilirim.

Şu an babamın kurduğu o şirkette "Genel müdür yardımcılığı" adı altında görevimi yapıyorum. Baba ile aynı yerde çalışmak zordur derler. Sonuna kadar karşıyım. Baba demek tecrübe demektir, deneyim demektir, yol gösteren demektir. Babamla benimde sıkıntılarım oldu ama ben hep bildimki, o benim babamdır atsam atamam satsam satamam, oda hep bilirki ben onun oğluyum atsa atamaz satsa satamaz. Hep benim daha iyi olmam için yaptı ne yaptıysa.

Senin babanında senin iyiliğin için bunları yaptığına eminim. Seni yani kendi OĞLUNU düşündüğüne eminim. Sen babandan OLMA annenden doğmasın. İstisna 100'de 1 hariç hiç bir babanın oğlunun kötülüğü için bir şey yapacağına inanmıyorum. Babanın seni azarlamalarını yada kızmalarını yada söylenmelerini direk söylediği gibi algılama. Sana para yüzünden kızıyorsa o parayı nasıl kazandığına bak. MUTLAKA haklı tarafları vardır.

Umarım herşey hem senin için hem baban için daha iyi olur.

typh10
17-02-2012, 09:50

zamanlarım çok oldu.

Ancak bu kadar anlamlı yazılabilinirdi.

Orhan
17-02-2012, 09:54
Muhtemelen babanın seninle ilgili bi sıkıntısı var
Muhtemelen derslerin kötü ya da arkadaş çevrende babanı korkutacak arkadaşların var
Korkusu ya da endişesi olmasa bi baba evladına sıkıntı çektirmez
Babam bana çok sıkıntı çektirdi canımdan bezmiştim ama allah razı olsun sayesinde çok başarılı ve hırslı biri oldum iyi ki zamanında ezmiş sıkıntı çektirmiş şimdi yaşadıklarımın değerini daha iyi anlıyorum.
Babanın bedduasını alan iflah olmaz sakın unutma

bugsyloony
17-02-2012, 15:41

Öss ye hazırlanırken benimde babamla aynı sıkıntılarım vardı hatta ilk senemde kazanamadım diye bana gunluk 1.5TL harçlık veriyodu mezun senemde simit çay parası diye. dershaneye giderken. Sona bi gun öss açıklandı ve Babamı arayıp Kocaeli üniversitesi metalurji ve malzeme mühendisliğini kazandım dedim sona bana o ne hava durumunamı bakıcan dedi:)) sona araştırdı baktı hava durumuyla alakası yok:) bildiğin mühendislik metal alaşım mikro yapılar :)) bölümü beğendi. Sona okul açılınca beni yerleştrmeye geldi kocaeline bi baktım giderken ağlıyo:))) hayırdır noldu dedim kendi kendime:)) ogunden sonra ne sorun kaldı ne sıkıntı kaldı:)) hatta bi ara beni sevmediğini bile düşünmüştüm ama işte onlar bizden daha çok geriliyolar daha çok hırs yapıolar bunlar hep bunun yuzunden oluyo sonuçta babadır vardır bi bildiği diyip geçicen ve düşünmicen çok fazla sonu mutlu sonla bitiyo genelde:)) şimdi sorsan en kral arkadaşım oldu :)) ama şöle bişeyde var iyiki bana gunluk 1.5TL harçlık vermiş yoksa ben cafelerden çıkmaz ders çalışmazdım. Param yok diye direk eve geliodum iyki para vermemiş dedim yani :)) sıkma canını herşey düzeliyo:))

Ö.öztüRk
17-02-2012, 16:15
allah baba'larımızı başımızdan eksik etmesin. vardır elbet bir bildikleri , hepsi iyiliğimizi ister, sürekli karşılaştığımız bir konudur baba - oğul ilişkisi. benim babam tır şöförü, 2 haftada 1 gelir eve ondada ben yokumdur dışardayımdır arkadaşlarımlayımdır 11-12lerde gelirim uyumuş tembih eder bak bir daha geç gel neler olacak der yine aynıdır yine bişey demez , fakat bir süre sonra anlıyorsunki yanında oturmadığın her dakka için üzüleceğiz bunun farkındayım, allah başımızdan eksik etmesin demeliyiz.

gurkanerkan
17-02-2012, 16:16
Sınava girerken azarlar sınava girersin üni kazanırsın azarlar hem okursun hem çalışırsın azarlar 7 de azarlar 70 de yine azarlar.. Babalık görevidir bu.. Bunun kurtuluşu yok..

ahmetuygur
17-02-2012, 16:22
bende 29 yaşımdayım hala tartıştığımız olur ama şunuda unutmayın babanız bugün var yarın yok hayattayken değerini bilin babası olmayan arkadaşlarımızda vardır onların acısını hiç birimiz anlayamayız o yüzden dert etmeyin anlaşmaya gidin

c20let
17-02-2012, 16:45
Henüz 21 yaşındayım ama geçmişte tartışmalarımızda keşke babama laf söylemeseydim keşke kalbini kırmasaydım diyorum küçükken mükemmel bir baba oğul ilişkimiz vardı izmirden kocaeliye çalışmaya gitti 3-4 yıl ayrı kaldık her ay geliyordu yanımıza ama evdeki gibi olmuyor tabi bende büyüdüm o zamanlar koptuk ergenlik zamanları kocaeliye taşındık çatışmalar üstüne geldi

şimdi üniversite kazandım aramız iyice düzelmeye başladı zaten büyük bi sorun yoktu biraz anlayışsız dediğim dedik bir adamdır ama bu zamana kadar onun yapma dediği neyi yaptıysam hep başıma bi aksilik geldi sonucu hep kötü oldu şimdi onu anlamaya başladım ileride baba olursam daha iyi anlarım herhalde

Atakan-A
17-02-2012, 16:50
bence ne olursa olsun babanla iyi geçinmeye çalış 23teyim nerdeyse 19 yasımda evi ayırdım çalışıyorum ve üniversitede okuyorum okulumda istanbulda ailemde istanbulda yaklaşık 4 yıldır ayrı yasıyorum sadece annemle kardesimle görüsüyorum babamla ayda 1 bilemedin 2 kere ya telefonda görüşürüz yada yüzyüze öyle anlar geliyoki keşke her bağırdığında ben biraz daha altdan alsaydım bi kere daha düşünüp haraket etseydim diye..Sana yapabileceğim tek tavsiye otur adam gibi üniversite sınavına hazırlan iyi bi bölümü tuttur emin ol o zaman sana karsı daha duyarlı olacaktır..Ve şuanda anladığım tek şey var hiç bi zaman benim kötülüğümü isteyerek bi haraket yapmamıs sadece ben yasımın verdiği delice hayatı yasama arzusu ile herseyi bosvermisim o kadar..Önemli olan biyerden hayata tutunabilmek bence..

MehmetCanA.
17-02-2012, 16:52
Öncelikle yazılanların hepsini teker teker okudum. Gerçekten yazan bütün abilerime ne kadar teşekkür etsem azdır. Üşenmemiş benim için yazmışsınız bütün bunları, Allah razı olsun.

Babam makina mühendisi. Allah'a şükür kazandığı parada iyi. Kimi abilerim yazmış nasıl kazanıyor ediyor diye. Ben zaten bana verdiği paradan şikayetçi değilim. Bana daha fazlasını versin, daha çok harcıyım gibi bi derdimde yok Allah'a şükür. Benim para konusundaki tek sıkıntım, verdikten sonra lafını etmesi. Benim verdiğim parayla okuyosun, yiyosun içiyosun demesi. E adam ben kaç yaşındayım ? 17. Senin verdiğin paradan başka bi gelirim var mı ? Yada para kazanabiliceğim bi yer ? Elimde çalışmak gibi bi imkan varken ben çalışmayıp senin paranı mı yiyorum ? Hayır. E o zaman niye beni sürekli eziyosun. Bende bu yüzden kendimi idame ettirebilicek parayı kazanmayı istiyorum. Ki bi kaç abimizde yazmış iş için evde orda burda yapabiliceğin şeyler diye. Haber bekliyorum onlardan.

Babası vefat etmiş olan abilerimin başı sağolsun. Allah onlara sabır versin.

Ben babamla gerçekten iyi anlaşırdım. Ama bi anda bişeyler oldu anlamadığım şekilde. Herşeye kızıp bağıran bi adam olup çıktı. Ki zaten annemi aldatmasına bağlıyorum bu durumuda.

Benim bu hayatta en çok istediğim şey kendi işimin patronu olmak. Ama o sürekli git mühendis ol, iyi bi şirkette çalış modunda. Evet haklı belki, iyi bi şirkete belki daha iyi para kazanırım. Kendi işimde daha az. Ama en azından kendi istediğim şeyi yapmış olurum. Kafamda tasarladığım 3-5 fikir var mesela patent alınabilcek. Bunları babama anlattım yardımcı olur belki diye. Sen git model arabalarınla oyna dedi. Eyvallah dedim rafa kaldırdım fikirlerimi.

Hatta çok küçük bi örnek daha veriyim. Belki hatırlayanınız vardır. İş tavsiyesi diye konu açtım. O gün akşam kadıköye geçtim, enişteme fikir sunmaya falan. Ertesi gün eve döndüğümde babamın söyledikleri ;

-Senin aklına gelen fikirlerle anca günde bi ekmek alırsın.
-Kendi kıçını toplayamıosun, hangi mantıkla fikir veriyosun.
-Sen adam olsaydın kendin bişeyler yapardın.

bu şekilde uzar gider o gün söyledikleri. O kadar ezik ve beceriksiz biri hissettim ki kendimi.

Örnek veriyorum, ben şimdi ona gidip desem ki baba ben yazılım okuyup arabaların yazılımlarıyla uğraşcam, yürü git odana model arabalarına jant tak sen der.

E bu adam benim söylediğim hiç bir fikre saygı duymuyo, çocuk yerine koyuyo vs.

Belki ben yanlış anlıyorum ama, bu adam beni kötü şekilde yönlerdimeyip te ne yapıyo ?

Ö.öztüRk
17-02-2012, 16:58
Herşeye kızıp bağıran bi adam olup çıktı. Ki zaten annemi aldatmasına bağlıyorum bu durumuda.

babalık bu değil , yazdığına bakılırsa babanı az çok tahmin edebiliyorum üzüldüm durumuna kardeşim.. ama takılma bırak laf bile deme çekil odana takılsın o kafasına göre ;)

AşkınS.
17-02-2012, 16:58
Her insanın bi ters yanı vardır,okulunda başarılı olduğundada bu ters yanı kalkacak emin olabilirsin...
Lisede derslerin nasıldı ?
Ben bilgisayarımı 17-18 yaşında almıştım,mahalledeki tüm arkadaşlarımda bilgisayar varken hemde..bütün arkadaşlarımda bisiklet varken bende yoktu :)
Ben hiçbi zaman bunları vurgulamadım hala da vurgulamam..maddi durumumuz çok kötü değildi o zamanlar ama benim babam her zaman ayağını yorganına uzatmaktan yanaydı,eğitimim boyunca para sakınmamıştır çok şükür..Bence kıymetini bilmek lazım sonuçta babadır,Allah gecinden versin başına bişey geldiğinde o evdeki sessizlik çok kötü bişey olacaktır..
bu konu mahvetti beni yaa..

MehmetCanA.
17-02-2012, 17:01
Her insanın bi ters yanı vardır,okulunda başarılı olduğundada bu ters yanı kalkacak emin olabilirsin...
Lisede derslerin nasıldı ?
Ben bilgisayarımı 17-18 yaşında almıştım,mahalledeki tüm arkadaşlarımda bilgisayar varken hemde..bütün arkadaşlarımda bisiklet varken bende yoktu :)
Ben hiçbi zaman bunları vurgulamadım hala da vurgulamam..maddi durumumuz çok kötü değildi o zamanlar ama benim babam her zaman ayağını yorganına uzatmaktan yanaydı,eğitimim boyunca para sakınmamıştır çok şükür..Bence kıymetini bilmek lazım sonuçta babadır,Allah gecinden versin başına bişey geldiğinde o evdeki sessizlik çok kötü bişey olacaktır..
bu konu mahvetti beni yaa..

İlkokulda mükemmeldi. Liseye geçince derslerimin iyi olmasının bi boka yaramadığını farkettim ve sallamadım dersleri. Ama hiç bi zaman sınıfta kalma vb gibi bi durumumda olmadı. Orta halliydi yani. Şimdi de 360 falan çıkartıyorum dershanedeki YGS denemelerinde okul puanı olmadan. Fena sayılmaz yani.

MehmetCanA.
17-02-2012, 17:02
Herşeye kızıp bağıran bi adam olup çıktı. Ki zaten annemi aldatmasına bağlıyorum bu durumuda.

babalık bu değil , yazdığına bakılırsa babanı az çok tahmin edebiliyorum üzüldüm durumuna kardeşim.. ama takılma bırak laf bile deme çekil odana takılsın o kafasına göre ;)

Eyvallah hemşerim olan abi :)

corcor
17-02-2012, 17:13
slm seni çok iyi anlıyorum ama bence sen çalışmayı falan düşünme biran önce okulu bitir bu sürede babana katlan ki anlattıkların katlanılmayacak şeyler değil benimde babamla problemlerim oldu hala daha var ve ben okulu 13 yaşımda bıraktım 26 yaşındayım hala çalışıyorum neler yaşadığımı anlatsam burda sayfalar sığmaz benim babam benim hayatımı kararttı diyeyim sadece ama ben nekadar babam beni düşünmedi yaptıklarını düşmanına yapmaz insan diye sürekli kendimi yiyip bitirsem öfkem hiçbişekilde dinmesede başı belaya girdiğinde herkesden önce kendimi ateşe atıyorum ve hiç bi şekilde konuşmadığımız halde selam dahil vermediğimiz halde enteresan bi şekilde ona yapılan bana yapılmış gibi karşılık veriyorum elimde değil inan babanın sana yaptıkları hiçbirşey değil şuanda hala okuyorsan onun sayesinde ve sende bunu iyi değerlendir alttan al okul bitince eline ekmeğini alırsın gerekirse evini ayırırsın ve ozaman gerçekten kıymete binersin ama bu sürede babanla ipleri koparma sakın gerçekten para sıkıntında olmasa hayat sana zindan oluyor

TheAce
17-02-2012, 17:32
nacizane tavsiyem, baban her zaman babandır. sende onun evladısındır. alttan alan büyük erdem gösterir, hayatta sana ondan daha yakın 1 bilemedin 2-3 kişi daha var kan bağı olarak. o yüzden sen saygıda kusur etme ne olursa olsun tartışacağın ayrı düşeceğin pozisyonlara girmemeye çalış.

sonra pişman olursun yada o pişman olur ikinizde birbirinizle olan husumetinizle kalırsınız.

mesutt1
17-02-2012, 17:33
nacizane tavsiyem, baban her zaman babandır. sende onun evladısındır. alttan alan büyük erdem gösterir, hayatta sana ondan daha yakın 1 bilemedin 2-3 kişi daha var kan bağı olarak. o yüzden sen saygıda kusur etme ne olursa olsun tartışacağın ayrı düşeceğin pozisyonlara girmemeye çalış.

sonra pişman olursun yada o pişman olur ikinizde birbirinizle olan husumetinizle kalırsınız.

üstüne söylenecek söz yok..

bLackModeL
17-02-2012, 17:47
üstüne söylenecek söz yok..

bencede butun konuyu okudummm yag yak hacıı :D aman babam canım babam bızım kucuk fırlama oyle yapıyoo gecelerece gezıyoo babam deyıp elını optumu o sınır kupu adam pamuk gıbı oluyoo sonra gerısı maglumm .. benım babamda tır soforu yurt dısında ayda 3ayda belkı 6 ayda bı gelır benımde pek aram yoktur ama karısmaz bana guvenır alttan alttan severde gıderken felan ben yatıyosam opermıs annem dıyoo baban her zaman haklı gormusgecırmıs adamdırr ..

luca55
17-02-2012, 18:05
kardeşim yasıtların buyuk ıhtımalle takma kafana dıyecekler ama benım gıbı ve daha buyuk olanların sana dıyecegı tek sey vardır; babanın kıymetını bil ki gerçeğide budur.bendee lise sonda iken babamla kalı bıcaklıydım kavga bile ettim ama suan inan öyle pişmanımki ellerim ayaklarım kırılsın dilim kesilsin diye hala soylenıyorum kendıme,aramız çok iyi olmasına rağmen.sana şunu söyleyeyım sen babana ne dersen de ne yaparsan yap o senden asla vazgeçmez,bir dusun baska kım vardır boyle birisi.zamanla herseyı anlarsın.sabırlı ol bıraz daha.
ayrıca yapabılecegın en guzel iş guzel bır okul kazaamaktır,cunku bu senın butun gelecegını etkıleyecek.

mesutt1
17-02-2012, 18:08
bencede butun konuyu okudummm yag yak hacıı :D aman babam canım babam bızım kucuk fırlama oyle yapıyoo gecelerece gezıyoo babam deyıp elını optumu o sınır kupu adam pamuk gıbı oluyoo sonra gerısı maglumm .. benım babamda tır soforu yurt dısında ayda 3ayda belkı 6 ayda bı gelır benımde pek aram yoktur ama karısmaz bana guvenır alttan alttan severde gıderken felan ben yatıyosam opermıs annem dıyoo baban her zaman haklı gormusgecırmıs adamdırr ..

bizim ufaklıkta aynı :D yalasın dursun babayı başka bi numara yok ondan iyisi de yok :D

S.Saka
17-02-2012, 18:58
Bak kardeşim aynı şeyleri ben yaşadım. Ben babama sen benim babam değil tınağım bile olamazsın bile dedim şimdi bazı arkadaşlar iyi birşey mi yaptın diyebilir ama hak etti ki yaptım. babamın yaptığı hataların bedelini hala ödüyorum ve annemle kardeşlerimde ödüyor. ama yüzüne baktığımda pişmanlık duygusunu görüyorum. evet bana babalık yapmadı ben üniversitede 240 lirayla okudum oda kredi burs bile değil. okul bitti bana gel rizeye dedi gelmicem ben çalışcam dedim bak ben 21 yaşındayım şuan çalışıyorum. okulu bitirdim teyzemin evine geldim gebzeye iş buldum milletin ağız kokusunu çektim ev tuttum abimi yanıma aldım ona iş buldum. şimdiyse rizedeki evi komple eşyalarını buraya aldırıyorum. babamı o çevreden koparıyorum. ama hatalarını düzeltmeye çalışmasından dolayı bu şansı veriyorum yoksa hala benim ona ihtiyacım yok. Baban anneni aldatıyor olabilir ama yiyilcek yutulcak birşey değil kardeşim çok iyi anlıyorum seni ben senin yerinde olsam saygı gösteremezdim bu kadar sabırlı olamazdım. Bügün bir imkanım olsa seni o hayattan çekip çıkarmak isterdim yemin ederim. onun için pamuk tıka kulağını dersine çalış kazan üniversiteni uzaklaş o ortamdan. ALLAH yardımcın olsun dua edicem sana. şimdi yaşadıklarım geçiyoda gözümün önünde ellerimden kayıp gidenlere yanıyorum. :(

bahadı-R
17-02-2012, 19:22
bu adam benim babam şarkısını bi kerecik olsun dinle kardeşim...

CTG
17-02-2012, 22:45
Anne-baba cok farkli bir sey. Kizmak isteyip kizamiyorsundur bile belki, degisik bir duygu.

Ama seni cok yanlis yonlendiriyor, git oyuncaklarinla oyna demek cok yanlis, kolay yol. Yanlis gordugu seyleri sana anlatip elinden tutmasi gerekir.

Burak-Akın
17-02-2012, 23:02
Dostum sana tek bir tavsiyem olucak. bnde geçen sene mezun oldum ve bu sene sınava hazılanıyorum tekrar. Sana önerim şu; derslerine düzenli şekilde çalış ve bulundugun şehirde bi üniye gitme.. Başka şehirden tercihlerini yap ve orda bi düzen kur. hem daha az tartışma ve laf işitmiş olursun. Şimdiden kolay gelsin

fangio
17-02-2012, 23:18
Mehmet, hayatının en deli çağlarındasın. Bu dediğimi yanlış anlama yani demem şu ki; denilen en basit söze bile kırılabilecek, kendini en güçlü ve cesur hissettiğin yaştasın. Eskiler boşuna dememiş delikanlı diye :) Ancak şunu da unutma ki hayatta en çok hata yapılan yaş dilimindesin. O yüzden bir şey yapacaksan yada bir şeyin kararını alıyorsan 10 kere düşün 1 kere yap. Bir sinir anında ne bir hareket ne de bir laf et babana...

Babanın yaşını bilmiyorum ancak babalar belli bir dönemde galiba erkek çocuklarını kendilerine rakip görüyorlar. Andropoza da girmiş olabilir. Sana git oyuncaklarınla oyna, kumda debelen, benim verdiğim parayla yaşıyorsun demek elbette ki hoş değil. Sanki bu dünyaya gelmeyi sen seçtin! Ancak şunu unutma ki bu şu an da senin hayatın değil. Sana sunulan hayattır. Ne zaman ekmeğini eline alırsın işte o zaman esas hayatın başlar kardeşim.

Müsterih ol ve özgüvenini asla kaybetme. Ne babalar var, ne dertler var insanların hayatında... Bunları demek çok kolay belki ama gerçekler de böyle ama. Azıcık para kazanacağım diye sakın okulunu sekteye uğratma sonra yıllarca kafanı duvarlara vurursun. Ne öksüzler ne yetimler var bu dünyada bir tutunacak dala mahrum insanlar. Annenin hatrına önüne bak ve okulunu bitir. Allah'a dua et. Sabır dile... Çok bunalırsan asla bir psikiyatr a gitmeyi ihmal etme.

slowmotion
17-02-2012, 23:27
kardeşim babanın değerini bil. ne derse yap. ben 30 yaşındayım bu yaşta bile ne derse yaparım. kızma ona tamam de. sinirini belli etme. alttan al yeter. ünv kazanman ona en büyük hediyedir.

BaDCaT
18-02-2012, 01:32
Çok üzgünüm bunları söylüyorum kimse alinmasin ama kültürümüze biat etmek nasil yerleşmiş..

Baba kizsa,dövse,sövse,aldatsa yine babadir tribi...o da bir insan sadece biyolojik olarak sizin dünya ya gelmenize vesile olan kişidir.Herkese nasil adil davraniyorsaniz ona da adil davranin.Hayat sizin..kendi kararlarinizi verin tabi eğer tavsiyeleri varsa dinleyin mantikli geliyorsa uygulayin ve değerlendirin mantikli gelmiyorsa kusura bakma baba bana göre doğru değil benim düşüncem bu ve kendi fikrimi uygulamak istiyorum diyin ve harekete geçin..kimse sizi istemediğiniz birşeye yapmak zorunda bırakamaz..(eğer reşitseniz)

Edit:Olayi lütfen farkli yerlere taşımayın ve ya demek istediklerimi saptırmayın..Örnek olarak bir erkek nasil bir kızı deliler gibi sevdiğin de onun peşinden koşuyorsa ailesi izin vermese bile..aynısını kendi hayatınızda ki olaylara yapin demek istediğim budur..Babam bunu diyor onun dediğini illa yapmaliyim demek değil..Akil süzgeçinizden geçirip durum değerlendirmesi yapmak mühim.

arabasızadam
18-02-2012, 01:46
Konuyu tam okumadım ama sıkıntını anladım kardeşim çok canın sıkılırsa atla gel 2 bira ısmarlarım sana arabam yok olsa gazlatırdım seni neyse konuşmak istersen grüşürüz saygıla-R

131mirafiori
18-02-2012, 01:50
Bende benim yaşıtım olup ta ''bu yaşta çalışıp para kazanmak çok çok zor'' diyen arkadaşlara sesleniyorum siz bi gidin allah aşkına beyler ;) Ben 15 yaşımdan beri babamdan para almadım aldıysam da gittim dükkanında temizlik yaptım satılık arabasına detaylı temizlik yaptım hakkımı aldım ki bunu bana babam öğretti... Son 4 yıldır yapmadığım iş kalmadı elektrikçisi yıkamacısı tamircisi garsonluğu organizasyon işleri falan ama para kazandım harçlığımı çıkarttım...

Bir fabrikada işe başladım aylık 1000 lira maaş alıyordum bi baktım ki okumuşlar 3000 alıyor dedim okuruz amk lise kitaplarını kurcaladım falan filan mühendislik kazandım. Şimdi ne zaman evime gidip gelsem Babam mutlaka cebime harçlık koyar param var dediğimde kızlara yedir o zaman hıyar der güler :)

Bunların hepsine babam sayesinde kavuştum ne derse haklı o kadar ;)

GokhanRS
18-02-2012, 01:54
badcat

kimse zaten aldatan eden yada ne biliyim içip içip eve gelip olay çıkartan babayı koru itaat et demez. öylesine ters çıkışmakta gerekirse üstüne yürümek bile gerekli olabilir.

ama kimisi çok iyi insandır ama biraz sinirlidir. hata yapmaman için hep gereğinden fazla prensipli yaşatmaya çalışan babalar var. valla evine bakıyorsa aç açıkta bırakmıyorsa kumara alkole karıya kıza yönelmiyorsa o baba isterse çok sert biri olsun genede katlanılmalı.

zaten elin ekmek tutmaya başladı mı böyle sert babalar bile değişiyorlar. sonuçta her insanın dönem dönem zorlukları oluyor. örnek çocuk harşlığını alıyor hiç bişeyden habersiz ama belki adam aslında borç içinde ama ona belli etmemeye çalışıyor o yüzdende yanlış harcama yaptığını gördüğünde arada laf sokuyor olabilir refleks gibi.

şu özellikle aile ekonomilerinin son yıllarda ki yıkılışlarıyla gördüğüm kadarıyla bir çok mutlu ailenin düzeni mutluluğu darbe almaya yıkılmaya başladı.

yani bazen büyüklerimizin ne sorunları olduğunu bilemedğimiz aslında çocuğum okusun diye çok fazla stres ve çalışmak zorunda kalıpta bunu söyleyemediğini anlayamadığımız dönemler olabilir.

burda anca tavsiyede bulunuyoruz. herkesin babasını en iyi kendi evlatları tanır. ancak gördüğüm o ki bazen çevrede, adam kendine göre kendini haklı görüyor gezmek eylenmek hakkım bana şu kadar harşlık vermeli şunu bunu yapmalı gibi babasına yüklenebilenler oluyor. valla olmayınca katlanmak lazım.

benim kardeşimde öyle bazen olmadımı yok u anlamıyor. babamız olmadığından tüm üni masraflarını ben karşılıyorum her ay bir sürü para yolluyorum ama bende insanım bazen çıkmıyor öyle zamanlarda triplere girebiliyor bende dolayısıyla parlayıp fırça atabiliyorum anlayışsızlığı karşısında.

ama olanları anneme öyle yansıtmıyor. ben onun üstüne gittim tripler attımda ondan bağardı bana demiyorda, durup dururken bağardı bana filan diye anlatabiliyor :)

zübeyir
18-02-2012, 02:02
Bu baba oğul ilişkisinde çıkan kavgalara dikkat edıyorumda Yaş hiç fark etmiyo5 yaşındada olsan 50 yasındada hep sıkıntı yaşanıyo.Her evde oluyor boyle seyler.yeterki uzatma.hepimiz babamızla çok zor zamanlkarımız olmuştur.babamıza içimizden nelersoylemisizdir.sonuçta baba yapıcak birşey yok.şu sıralar babama kızdıgımda bunu ızlıyorum bıraz normale gelıyorum .sende izle :) :D

Yaşlı Bir Baba ve Genç Oğulun Hikayesi: ISRA Suresi - Kişisel Gelişim - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=E9gPFNyVOV4)

Mutu
18-02-2012, 02:03
Bende benim yaşıtım olup ta ''bu yaşta çalışıp para kazanmak çok çok zor'' diyen arkadaşlara sesleniyorum siz bi gidin allah aşkına beyler ;) Ben 15 yaşımdan beri babamdan para almadım aldıysam da gittim dükkanında temizlik yaptım satılık arabasına detaylı temizlik yaptım hakkımı aldım ki bunu bana babam öğretti... Son 4 yıldır yapmadığım iş kalmadı elektrikçisi yıkamacısı tamircisi garsonluğu organizasyon işleri falan ama para kazandım harçlığımı çıkarttım...

Bir fabrikada işe başladım aylık 1000 lira maaş alıyordum bi baktım ki okumuşlar 3000 alıyor dedim okuruz amk lise kitaplarını kurcaladım falan filan mühendislik kazandım. Şimdi ne zaman evime gidip gelsem Babam mutlaka cebime harçlık koyar param var dediğimde kızlara yedir o zaman hıyar der güler :)

Bunların hepsine babam sayesinde kavuştum ne derse haklı o kadar ;)

Aynen öyle. "Ben ilk arabamı almak için 2. işime girmiştim, o arabayı da sen başkalarının arabasına bakıp imrenme diye aldım" der hep ihtiyar.(ama annemden öğrendiğime göre başkasının arabasının üstüne oturduğumdan balkondan bağırmış sahibi sonra gidip almış, 2. işe girmiş =) ) Allah razı olsun. Ne zaman maddi sıkntıya girse, baba bak part time işe girebilirim derim, yok oğlum sen okulunu adam gibi oku sonra paranı kazanırsın zaten, o zaman işi bırakıcam ne halin varsa gör der sırıtır. :) Yazları iş bulursam çalışırım, 14 yaşımda restaurantta mutfaktaydım, 16 yaşımda otelde yine mutfaktaydım, 18 yaşımda matbaada çalıştım vs. Şimdiye kadar sağolsun hiçbir şeyimi eksik etmedi. Aramız mükemmel değildir, kötü de değildir de işte sitede babalarınızdan efsanevi sözler konusunda duyduğum kadar koyu muhabbetimiz yoktur. Merhaba merhaba arada futbol, siyaset o kadar. Arabayı alırken fikrimi sormadı, kırıldım mı kırıldım ama belli etmedim en nihayetinde adamın arabası, adamın parası, ne zaman bu konuda eleştirsem benden bu kadar oğlum çalış daha iyisi senin olsun der. :)

Özetlersek, babalar her zaman haklı değildir, fakat sahip olduğumuz çoğu şeyi öncelikle kendimizi anne ve babamıza borçlu olduğumuzdan ötürü en azından saygıyı hak ediyorlar, onlar da bize müthiş bir hayat sunmak isterdi ama kedi her zaman ciğer yemezmiş. Bunlara da şükür. :)

BaDCaT
18-02-2012, 02:04
GökhanRS,saol cevabin için yanlış anlamamışsın en azından :)

Her zaman sürtüşmeler olur ve ya anlaşılamayan noktalar gelir geçer sonuçta herkesin aynı fikir de olduğu bir ortam asil problemli olandir bana göre..
Ama eğer bir insan sırf egolari,geçmişte kendi babasiyla(dede olur) yaşadıklarını kendisinin size aksettirmesi ben babamdan böyle gördüm diyerek olumsuz şekilde davranmasi kabul edilebilir değil..buna biat kültürü ile susmak bana göre değildir..

Örnek olarak ben yanlış bir karar alma aşamasındaysam ve kendisi de beni bu durumdan vazgeçirmek için karşısına alıp bir birey olarak konuşursa yardimci olmaya çalışırsa işte bu babalik olur..ve kendi yaşadığı olumsuzluklari yaşamamaniz için yardim etmesidir..yoksa ego vs girdimi işin içine............

S.Saka
18-02-2012, 02:20
GökhanRS,saol cevabin için yanlış anlamamışsın en azından :)

Her zaman sürtüşmeler olur ve ya anlaşılamayan noktalar gelir geçer sonuçta herkesin aynı fikir de olduğu bir ortam asil problemli olandir bana göre..
Ama eğer bir insan sırf egolari,geçmişte kendi babasiyla(dede olur) yaşadıklarını kendisinin size aksettirmesi ben babamdan böyle gördüm diyerek olumsuz şekilde davranmasi kabul edilebilir değil..buna biat kültürü ile susmak bana göre değildir..

Örnek olarak ben yanlış bir karar alma aşamasındaysam ve kendisi de beni bu durumdan vazgeçirmek için karşısına alıp bir birey olarak konuşursa yardimci olmaya çalışırsa işte bu babalik olur..ve kendi yaşadığı olumsuzluklari yaşamamaniz için yardim etmesidir..yoksa ego vs girdimi işin içine............

abicim zaten bu durumda ona birşey demek yanlış olur.

ama Gökhan abininde bahsettiği durumlarda karı kıza para yiyosa yemişim babalığını ya :)

altan alamam bu konuda sonuçta haksızlığa uğrayan annem yani

Trance-R
18-02-2012, 02:40
okuyupta ekstradan çalışıp hemde üniversiteye girmek için çalışacaksan , bence çalışma hayatı okul kazanman için bir engel olucaktır....
konsantre eksikliği,yorgunluk vs. durumlar ortaya çıkarsa sen istediğin zekilikte adam ol , sınavı kazanman pek mümkün değil istediğin bölüm için en azından yeterince çalışman lazım.o da ; alt yapısı iyi olan hazırlanma evresinden geçer.
-iyi hazırlanman için ; ille de iş olucaksa , yorulamayacağın bir iş olmalı.
-net cafe sorumlusu,cafe kasiyeri..oturmalı bir iş gibi düşün.
-yorulmaman lazım.
-eve geldiğinde veya dersin başına geçtiğinde algılarının yüksek olması sana yeterli ders çalışma düzeyini sağlar.

-baban ile olan ilişkilerini düzeltmek istiyorsan ; onunla ERKEK-ERKEĞE konuşman lazım. hayatına yön verebileceğin 1 evreden-dönemden geçtiğini ve aile içierisnde ve ev ortamında yeterli huzuru bulamadığını ve ilişkilerinizin en azından biraz daha tatlıya bağlanmasını hatta ve hatta ; bu huzursuzluğun babanın yol açtığını en azından kendi iç duygularındaki huzursuzluğu babanın yarattığını söylemelisin...(yada çözüm) sunmalısın.okumam lazım ama senin yüzünden derslerime çalışamıyorum çünkü mutsuzum gibi....
-şimdi gelelim babanın seni terslemesine ... o da bir insan ve kafası eskisi gibi en azından senin gibi dinamik düşünemeYEbilir.onunda yürütmek zorunda olduğu bir çark sistemi var.işi-ailesi-çevresi gibi.onun işleri onun yaşantısı senden biraz daha zor.yapması gereken görevleri---sorumlulukları ve çözmesi gereken sorunları var .... o biraz daha sert yaşıyor hayatı ... bence baban seni sadece geçiştirmiş gibi.(hallederiz lafından) yola çıkıyorum ... baban ile olan şuanki sorunun aslında "ilgisizlik" ...
-sana olan ilgisizliği....
-şöyle de düşünebilirsin ayrıca, herşey üst üste denk geldi , birde sen bastırınca bişekilde kendi mekanizması adına seni geçiştirmiş gibi oldu ....
-bence "bir tavla" oynarken nabzı yokla. oyun oynarken tatlı tatlı sohbete dal sen ... konuşmuş ama konuşmamış gibi. yada kendi ilişkiniz adına bir tuğla da sen koy ;)
-arayı yumuşat....onun işlerinden işinden , çevresinden , yada ileride filan yapmak istediği planlarından "bahsettir" ona ...
-eğer bir planı varsa , zaten gerekli konuşma yolu sana açılır kendinden bahsetme adına ;)
-belki gerçekten saçma gelebilir sana ama , konuyu geyiğe almadığımı ve sana yardımcı olmayı denedim bende..."ö.m. atabilirsin" ...

sevgi ile kal.

Providence
18-02-2012, 02:41
Baban ile zaman geçirmeye çalış haftasonları vs , eskiden ilişkimiz çok iyiydi diyorsun belkide artık ona zaman ayırmadığındandır bu davranışları , tabi biraz da orta yaş bunalımı olabilir , genelde anne-babalar çocukları senin yaşlarına geldiğinde onlarla eskisi gibi vakit geçirememekten şikayetçi olurlar ve bunu bazen çocuklarına yansıtırlar. Babanın para döktüğü sapanlarını vs lerini biraz paylaş onunla denemekten zarar gelmez :)

Boost Up
18-02-2012, 03:09
Konuyu açan arkadaşım, yaşlarımız 3 aşağı 5 yukarı aynı yaşıt sayılırız. İlk olarak değinmek istediğim konu biraz babanın yapısıyla ilgili. Benim babam en ufak şeye sinirlenebilir, kimi zamanda sinirleneceğini tahmin ettiğim şeylere hiç birşey demez olan olmuş artık der geçer.

Herkes maddi durumdan dolayı söylenmiş, fakat maddiyatla inanın ilgisi yok. İstediğimi alıp gezebiliyorum, evde herkese araba var istediğim zaman çıkabiliyorum sorunum yok ama babamla sürekli bir tartışma halindeyim. Haklı mıyım, olaylayın %90 ında haksız, %10 unda haklıyım. Haklı olduğum zamanda kendi kendime söylenir ama sineye çekerim. En sonunda mantıklı düşününcede babamın haklı olduğunu görüyorum.

Birde konunun ayrı bir kısmı var, benimde okul ile başım belada, söylenmesinin en büyük sebebide budur ama maddiyata pek bağlama:) Forumdan tanıştığım insanlar bilir nasıl biri olduğumu, az çok yaşantım hakkındada bilgi sahipleride vardır ama o tartışma kolay kolay bitmez:).

Son olarakta, babamın sürekliği dediği laflardan biri ise, "Bende senin yaşlarında böyleydim babama çok kızar-söylenirdim, ama iş işten geçtiğinde ben gittiğimde diceksin kendi kendine baba ne kadarda haklıymışsın diye"

McS_R53
18-02-2012, 04:49
Bu konuya en uzun cevaplardan birini yazabilirim sanirim kendi icimi doksem. ama tek tavsiyem kendi iraden ve aklin var. ney iyi ne kotu idrak edebiliyorsun. sana tavsiyem her ne olursa olsun kendi yolunu kendin cizmen gerektigi. Ama sakin unutma bu dunyada tek gercek varsa oda annedir. baba degil..

Boost Up
18-02-2012, 04:52
Bu konuya en uzun cevaplardan birini yazabilirim sanirim kendi icimi doksem. ama tek tavsiyem kendi iraden ve aklin var. ney iyi ne kotu idrak edebiliyorsun. sana tavsiyem her ne olursa olsun kendi yolunu kendin cizmen gerektigi. Ama sakin unutma bu dunyada tek gercek varsa oda annedir. baba degil..

telefonuna bak baham:D diyosan internet paketim yok facebookunu aç:hehe:

F.Dogan
18-02-2012, 08:31
Para pul hikaye bir erkegin arkasinda onun her zaman iyiligini dusundugunden yapmayacagi seyin olmadigi bir babanin olmasi paha bicilemez.

Universiteyi kazandim babamla aram o zamana kadar cok soguktu. Babam cok emek verdi fedakarlik yapti. Oyle bi tavirdaydiki kazanamazsam onlarin altinda ezilip gidecektim. Sinavi kazandim babamin ilk defa o bilgisayar ekraninda agladigini ve bana ilk sarilisina sahit oldum. Simdi aramiz o kadar iyiki hayatta her istedigim olmuyor ama bana herseyi gerekceli anlatiyor ve beni ikna ediyor. Universiteyi kazaninca soz vermisti araba alicam diye alamadi o siralar altindakini verdi gonderdi beni. Ben bikac ay sonra haberini aldim herkesten araba ister olmus milletin nazindan bikmis etmis dayanamadim geri goturdum verdim.

Diycegim o ki o eski halinden eser yok simdi babamin :D sen hic parayi dusunme sinavini kazan hayatin sana nasil guzel gelecegini goreceksin.

fastchild
18-02-2012, 09:51

gelince...

abi babam 47 yaşında o hala benle boğuşuyo :D

bendeki baba sizlerin babaları gibi değil allah herkese öyle baba versin
para okul için verir ayrıca para vermez ama bi örnek vereyim ardiyede bi 4*100 sac jant-lastik takımı vardı çıkarttı onu meydana anladımki bu boşta gidip satıp aldım parayı yani öyle direk eline para vermez arabanın hala çalışan farını vs. değiştirir çıkanı elır eve getirir bana sattırır :D

hele bir ehliyet-araba muhabbeti varki aramızda hahaha St-Max - C2VTS yaşıtlarımız bilir o der kazanıp çalışıp alırsın bende derim ben ehliyeti alınca o arabanın sende kalacağını sanıyorsan yanılıyorsun :D
gibi gibi gibi bizi aramız böyle daha dün akşam can sıkıntısına sahilde turlayıp bi iki sıkıp geldik

hea bendede ne var şu yaşıma geldim daha babama bi saygısızlık yapmadım sözünden çıkmadım gece gezmelerim çok fazla yoktur gündüzleride gideceğim yerler bellidir genellikle bostancı sanayii'de parçacımda bulur beni :D o konuyla ilgili çok değişik anılarımız var ben daha 4.-5. sınıftayken ama anlatsam çok uzun olur şu an bile lafı çok dolandırıyorum kısacası ana fikir bu paragrafın başında

ÖmerF.Bayar
18-02-2012, 10:01
Allah a sukurler olsun cok iyi babam var.Gezmeye birlikde gideriz, makarayi birlikde yapariz, sovulceklere birlikde soveriz vs :)
Bide arada bizim ozel gunlerimiz olur derki bugun baba-ogul degil 2 arkadasiz ne yapiyosan yap ozgursun herpoku yemekde :) gercekden de agzini acmaz.Ama bende ne derse yaparim daha bi gun saygisizlik etmedim etmemde, herseyde destekcisi oldum, ins bi omur bu sekilde gider.
Bazi ufak seylere sinirlenebiliyo o zaman alttan alip sakinlestirceksin susunca daha da artiyo sesinin seviyosi :)
Eve misafir geldiginde mesela herkezle tokalastikdan sonra elini operim o zaman cok mutlu oluyo, kendi demedi bunu ben baktim seviniyo devam ettim :)
Yanindayken kiyafet cok onemli, adam gibi giyincen diyo mesela ben tarzi hala bulamadim ama alistim :D
Bu yaslarini iyi degerlendir aklina geleni yap ilerde hic bisey icin keske deme diyo :)
Arkadaslarimla da iyi anlasir gelir sosyal mesaj verir ama icinde espiride olur, ki genelde de espirilidir.
Bende 14 yasindayken bi donem anlasamiyodum sebebide okuldu ki bende cok basarisizdim, ortam geriliyodu aksamlari :) Simdi uni son sinif kafa sonradan dank etti ama hayirlisiymis demekki aramiz guzel :)

AFy
18-02-2012, 10:48
İnşallah abi. Dediklerinde sonuna kadar haklısın. Zaten babamında bana hep dediği şey;

"7-9 yaşları arası babam ne çok şey biliyo diceksin
9-15 yaşları arası babam aslında pek çok bişey bilmiyo diceksin
15-20 yaşları arası babam bi *** bilmiyo diceksin
20-25 yaşları arası babam aslında bişeyler biliyomuş diceksin
25-... yaşlarında ise babam herşeyi biliyomuş diceksin"

der hep. Ama işte olmuyo

Bence gayet açıklayıcı bir lafmış kalın yere dikkat edersek nerede olduğunu farkına vardığın zaman sıkıntı olmayacaktır bırak babam bir b*k bilmiyormuş de ama kırmada onu ki 20 yaşından sonra babam birşey biliyormuş dediğinde baban yanında olsun.
NOT: Yaşım 16 o yüzden konuya yazma gereği duymamıstım takıpteydım ancak bu laf bence gereklı bunu belırtmek ıstedım yasadıklarını bende yasıyorum bu yüzdende yapman ve yapmam gereken sabırlı olmak.

cliver
18-02-2012, 10:51
"Kaderin değiştirilemez olduğunu savunan kaderciler de ,karşıdan karşıya geçerken sağa sola bakıyor" Stephen Hawking

bu arada benim babam 10 numara adamdır hakkını hiçbir zaman ödeyemem onun birbirimizi çok severiz karşı gelmeyi bırakın 1 kere terss söz söylemedim ben ve saygım sonsuzdur dişini tırnağına takıp çalışmış kendine değil ailesine çalışmış her zaman ADAM olmak kolay değil gerçekten öyle bir babam varki hangi konuda olursa olsun yanımda olan bazen hiç yaşıma başıma bakmadan gider yatarım dizine okşar başımı ben babamı çok severim bu dünyadaki herşeyden çok :) arabaya modifiye yapıcaksam bıle beraber tartırısırım hangisi iyidir değildir geçen mesela yarış esnasında arabayı boşaltıyorum geldi yardım etti beraber söktük test ettik :D

MehmetCanA.
18-02-2012, 17:05
Emek verip, vakit harcayip zaman herkese tesekkur ederim oncelikle :)

Sizlerin soylediklerinizle kafamda yapicagim seyler az bucuk oturdu yerine. Artik kendime bi yol belirledim ve o yolda ilerlicem. Oncelikle iyi kotu bi universite kazanicam insallah. Ilk tercigim sehir ici. Ama ailemle ayni evde degil farkli bi eve cikmak. Eger sehir isi olmazsa da baska bi ilde okucam. Ilk sene yurtta kalip sehri ogrenicem. daha sonra da kendi evime cikicam insallah. Bi cok abimiz demis, ne kdar az gorusursen o kdar iyi falan diye. Kesinlik bende ayni fikirdeyim. En azindan kavga etmeyiz ve benimde onu kirmak gibi bi kaygim olmaz. Bi kac postta yazdim ama hala bazi abilerimiz belki yokturda az veriyodur falan demisler. Bi kere daha soyliyim. Ben aldigim paradan rahatsiz degilim, yada daha fazlasini aliyim gibi bi derdim yok. sadece verdigi paranin lafini etmesi, hepsi bu :)

Simdik dusunmeye, aramaya basladim. Beni zorlamicak bi is aramaya basladim. Evde fslan yapabilicegim bir is. Tavsiyesi olan abimlerim varsa benimle paylasirsa bu durumu sevinirim. Herkese tesekkur ederim. Ve dedigim gibi onlarin istedigi bi isi yada univ de onlarin istedi bolumu degil, kendi istedigim isi yapicam yada okulu okucagim :)

Simdilik ilk hedefim, evde yapabilicegim bir is, yardimci olabilicek fikir verebilicek bi abim varsa mesajini bekliyorum :)

Bu arada bira ismarlarim diyen abim sagolasin, ismarlamis kadar oldun :) Umarim oturuo bi gun keyiften iceriz :)

Herkese cok tesekkurler

recep07
18-02-2012, 22:01
şu sozden sonra hayatım degısmıstı..
annen kızıyor baban azarlıyorsa
bir ailen var demektir..

Frid
18-02-2012, 22:12
kendimi bildim bileli babamla anlaşamayız ama neticede o benim babam ben onun oğlu :)

bond777
19-02-2012, 00:39

gelince...

o kadar guzel ozetlemissinizki katilmamak mumkun degil..

mehmet kardesim, bak burda bukadar insan seninle belkide simdiye kadar kimseyle paylasmadiklari ozel hayatlarini paylasmislar..

neden diye bir dusun...

sebebi senin hata yapmadan yasamindaki bu onemli donemeci gecebilmen sadece

benim soylemek istedigim tek sey su ki, sen suanda ogrencisin, senden tek beklenen derslerinde basarili olman ve gelecegini kuracagin iyi bir bransta universite egitimine baslaman

babalarda bazen zor zamanlar gecirebilirler

onemli olan bu durumu, aile icinde hic unutulmayacak tatsiz kavgalara yolacmadan atlatabilmek

son olarak:

moralini hicbir zaman bozma, cok cok cok calis ve babanla gerilim yasasan bile sakin buyutme, geri adim atan sen ol, o farketmese bile onu kazanicaksin zaten

universite sinavinda da simdiden basarilar

volume81
19-02-2012, 11:50
hadi senin sıkıntını anladık dersler baban kızıyor senin için değerli olan değerinde bişey onun için değersiz geliyor vs ? dimi ?

peki babanın derdi ne ? biliyomusun ? nelerle uğraşıyor ?
akşam eve ekmek getirmek için neler yapıyor gece sen horul horul uyurken o adam belkide uyku uyuyamıyor ?

bizimkide böyle sana has bişey değil yani ben meriva'ya ne yapsam kızardı en son pes ettim ne var ne yok söktüm arabasınada binmiyorum ama yinede sever beni

bazı şeyleri onun gözünden bak ;) ben mesela sürtmediğim araba yüzünden tüm elemanların yanında fırça yedim arabayı sürten adamda yanımızdaydı ilkden çok kızdım sonra takmadım neden bana söylemedi kızım sana söylüyorum gelinim sen anla durumu ;)

eskiden araba yüzünden hep tartışırdık kızardı ederdi en son okul bitti işe başladım tam kendi arabamı alacakken babamın işleri bozuldu yıllardır hayalini kurduğum araba sevdasında önümdeki tek engel parayken onuda çözdüm ama gel gelelim şimdi babam geceleri nasıl borç öderim planları yaparken ben gidip araba alamam almamda zaten :) gittim araba parasını ona verdim maaş'dan artanla ev'in masraflarını çekiyorum vs :)

hepsi zamanla gelir geçer tavsiyem kızdığın zaman günlük blog vs gibi bir yere yaz bak bu konu silinmezse 3-5 sene sonra dön bu konuya bak diyeceğin şey şu

- niye böle kavga etmişiz ki a.x salla gitsin işte ne takıyon hep der zaten

sorun sende veya babanda değil ;) 3-5 sene sonra sende alttan almaya başlarsın ;)

multispace
19-02-2012, 15:00
Allah korusun keşke babam hayatta olsa da konussa dersin bir gün.. kıymetini bilin bazı şeylerin :(

!KO
19-02-2012, 17:56
bende kızardım eskıden sinirlenırdı herseye sonra onun ısını ben yapmaya baslayınca ugrastıgı ınsanlar dertler vs ben ondan daha sinirli olmaya basladım benım yanımda melekmıs adam :)
istersen %100 haklı ol ama babalar her zaman haklıdır laf diyemezsın dememelisinde :) basımızdan eksık etmesın ot tuy yun ıcın kalp kırmaya degmez :)