PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cooper S ve Cooper S Cabrio için yol tutuş ve performans farkları var mıdır?

SkY
11-01-2008, 17:20
.......................

Schumi
11-01-2008, 20:19
İkisini karşılaştırma yapamıyacağım ama bir araç tavanından destek alır. Tavan çok önemlidir viraj vs.vs. Dönerken. Sonradan sunroof açılan bir aracın viraj ve yol tutuş performansı değişir. Tabi bunu sadece sac değil tepeden geçen kuşaklarda sağlar. Cabrio M3 aynı pistte Coupe M3 ten 3 sn kadar daha yavaş. Hangi pist olduğunu hatırlamıyorum ama bu karşılaştırma bir çok dergi tarafından yapılmıştı. Bildiklerim bu kadar :)

SkY
11-01-2008, 20:22
evet aslında benim aklımdakim soru da bu açıkcası,yani destek alınan noktalar ve esneme sorunu...ağırlık olarakta cabrio'nun biraz daha ağır olduğunu tahmin ediyorum(tam olarak henüz teknik değerlerini incelemedim çünkü)

Juggernaut
11-01-2008, 20:23
Cabrionun normal cooper ile aynıysa yürüyeni vs daha ağır olduğu için biraz daha yol tutuşu kötüdür büyük ihtimalle.

SkY
11-01-2008, 20:34
Cabrionun normal cooper ile aynıysa yürüyeni vs daha ağır olduğu için biraz daha yol tutuşu kötüdür büyük ihtimalle.

işte bu fark normal bir kullanıcının farkedebileceği bir fark mıdır benim için önemli soru bu?illaki gün gelecek bir şekilde limitlerinde kullanma ihtiyacım olacak yada limit üstü belli bir miktarda.eğer bariz bir fark yaratacak bir etki varsa bu beni mutlu etmez açıkcası..

Juggernaut
11-01-2008, 20:53
100-120kg civarı daha ağırdı sanırım cooper s cabrio.Ağırlık dışında farkları yoksa bana farkedilmez gibi geliyor arabanın içinde tek kişi veya dört kişi varken bile ben fark hissetmiyorum şahsen..

sforever
11-01-2008, 21:59
Yürüyen aksam aynı. Cabrio daha ağır.. Cooper zaten her halükarda iyi yol tutan bir araçtır. Cabrio'nun yol tutuşuyla S'in yol tutuşunu ayıramazsınız. Ancak ikisine de binip denemiş olmak gerekiyor.. İkisi de sonuna kadar memnun edecektir..

Berkan
11-01-2008, 22:28
S: agırlık:1205 0-100:7.1

Cabrio S : ağırlık 1315 0-100:7.4

Schumi
11-01-2008, 22:30
Mini kiloca ağır bir araç zaten. Cabrio farkı 100-120 kilo hissettirecektir bence. Ben bagajımda ağırlık varken bile hissedebiliyorum. 1-2 Kişi olunca anlamamak imkansız :)

cabriolet
11-01-2008, 22:36
ikiside sıfır olucaksa ben şahsen cabrio almam çünkü cabriolar eski kasa :)

Juggernaut
11-01-2008, 22:37
Schumi
Bagajında ağırlık varken bile yol tutuşunun kötüleştiğini anlıyorsun yani öyle mi?

Schumi
11-01-2008, 22:45
Schumi
Bagajında ağırlık varken bile yol tutuşunun kötüleştiğini anlıyorsun yani öyle mi?
Yok yol tutuşun değil. Gidişinin. Performansın yani.

Juggernaut
11-01-2008, 22:49
Ok ben yol tutuş sandım:) Performans anlaşılır dediğin gibi.

Schumi
11-01-2008, 23:03
Ama şölede bir not geçmek lazım. Mini çok rahat kullanımı olan handling zirvesi bir araç ama arkası kolay gelir. Kullananlar öle diyo :) Ama tabi go kart gibi kontra ile toplanır. Yaklaşık 100 kilo ekstrası var. bunun 50 si bagajda olsa mekanizmadan. Arkası daha çok gelir sanki. Hele üstü açıkken tüm yük arkada iken?

KingoftheWest
11-01-2008, 23:05
Bence pişman olursun Halil abi,cabrio alma :)

SkY
11-01-2008, 23:15
Yürüyen aksam aynı. Cabrio daha ağır.. Cooper zaten her halükarda iyi yol tutan bir araçtır. Cabrio'nun yol tutuşuyla S'in yol tutuşunu ayıramazsınız. Ancak ikisine de binip denemiş olmak gerekiyor.. İkisi de sonuna kadar memnun edecektir..

yürüyen aksam için bende öyle düşünmüştüm ama tavanın olmaması nedeniyle destek noktalarının farklı yerlerde olması sürüşte stabiliteyi değiştirir mi diye merak ediyorum açıkcası.yani normalde 100 ile girilen bir virajda stabilite bozulmuyorsa cabrio ile de aynı süratle aynı stabilite sağlanır mı..aslında haklısın ikisinide kullanmak lazım ama cabrio s i olan tanıdık bulmak zor:)

Mini kiloca ağır bir araç zaten. Cabrio farkı 100-120 kilo hissettirecektir bence. Ben bagajımda ağırlık varken bile hissedebiliyorum. 1-2 Kişi olunca anlamamak imkansız :)

ağırlık illaki farkeder yav ama aşırı bir fark olmaz diye tahmin ediyorum standart halleriyle..

ikiside sıfır olucaksa ben şahsen cabrio almam çünkü cabriolar eski kasa :)

2.el almak istemiyorum..ama tabi şöyle bir durum da var eski kasa sc yeni kasa turbo..hangisi kullanıcısını daha mutlu eder acaba?

Bence pişman olursun Halil abi,cabrio alma :)

SkY
11-01-2008, 23:16
Ama şölede bir not geçmek lazım. Mini çok rahat kullanımı olan handling zirvesi bir araç ama arkası kolay gelir. Kullananlar öle diyo :) Ama tabi go kart gibi kontra ile toplanır. Yaklaşık 100 kilo ekstrası var. bunun 50 si bagajda olsa mekanizmadan. Arkası daha çok gelir sanki. Hele üstü açıkken tüm yük arkada iken?

cabrio daki ekstra ağırlık yere daha sağlam basmasını sağlamaz mı?yanlış mı düşünüyorum?

Schumi
11-01-2008, 23:21
Ön arka ağırlık dağılımı yol tutuşta anahtar noktadır. Fazla ağırlık ile yol tutuş doğru orantı içinde değil. Yani daha ağır daha iyi değil.

Schumi
11-01-2008, 23:22
He birde bir bayan için cabrio araç güvenli değil bu ülkede. Kapkaçından tut ışıklarda cam silenine kadar. Korkutmak yada cabriodan soğutmak gibi olmasın ama ben nişanlıma ve müstakbel eşime hayatta cabrio almam.

SkY
11-01-2008, 23:22
Ön arka ağırlık dağılımı yol tutuşta anahtar noktadır. Fazla ağırlık ile yol tutuş doğru orantı içinde değil. Yani daha ağır daha iyi değil.

anladım olayda direk düz mantık kurmamak lazım demek ki. ..:)

TünayK
11-01-2008, 23:25

tum yuk arkada ama arabanın arkası gelıyo nasıl olacak o ıs???kafadan agırlıgı arkada olan araba kafadan kayar...

Schumi
11-01-2008, 23:30
Aslında bir bakıma haklısın. Sonuçta araç %50/%50 bir durumda değil. Arkanın biraz ağır olması yul tutuşu arttırabilir. Mini için emin konuşucak durumda değilim. Ama şöle söylüyeyim. Arka koltukta oturan 2 kişiden sonra ani manevralar daha kolay oluyo. Ancak aynı yük bagajda olsa daha zor olur. Arka aksa göre yükün nereye düştüğüde önemli.

KingoftheWest
11-01-2008, 23:31
Yeni kasa motor olarak daha mutlu eder kesinlikle :)

SkY
11-01-2008, 23:35
Yeni kasa motor olarak daha mutlu eder kesinlikle :)

turbo iyidir diyosun:D

TarikS
12-01-2008, 17:39

Guncel Cooper S'lerin yuruyen aksami GP ile ayni degil mi ? eski kasa cabrio S de yine eski kasa ile ayni yuruyen aksama sahip degil mi ? o zaman coupe S'in daha iyi yol tutmasi gerekmez mi? tabi ben dusunerek konusuyorum sadece,pratikte karsilastirma imkanim olmadi..

ayrica, eger guncel R56 kasa Cooper S alacak olursaniz, sport tusu ve kilitli diferansiyel mutlaka isteyin.. surus keyfine cok olumlu yansiyor..:icon_tup:

orhansah
13-01-2008, 20:10
"sKy" bence cabrio al.

OmerRS
13-01-2008, 22:55
Cabrioların yeni kasası çıkmadı diye biliyorum henüz.

grkm
13-01-2008, 23:12
Guncel Cooper S'lerin yuruyen aksami GP ile ayni degil mi ? eski kasa cabrio S de yine eski kasa ile ayni yuruyen aksama sahip degil mi ? o zaman coupe S'in daha iyi yol tutmasi gerekmez mi? tabi ben dusunerek konusuyorum sadece,pratikte karsilastirma imkanim olmadi..

ayrica, eger guncel R56 kasa Cooper S alacak olursaniz, sport tusu ve kilitli diferansiyel mutlaka isteyin.. surus keyfine cok olumlu yansiyor..:icon_tup:

hiç alakası yok GP ile r56 mcs in..

r53 cabrio ile hatch s in yürüyenleri aynı. Cabrio biraz daha ağırlık dağılımı açısından zayıf.. Bu da viraj performansında birazcık pasiflik yaratıyor ama pro olmayan bir sürücünün anlayamayacağı kadar ufak bir fark olduğuna inanıyorum..

tunbullah
15-01-2008, 10:31
herkese selamlar,
arabayı değiştirme aşamasına geldim ve değişik seçenekleri değerlendiriyorum şu aralar..aklımdaki arabalardan birisi de mini cooper s...çok büyük ihtimalle sıfır alacağım aracı..fakat yakın zaman sonra evleneceğim ve bu araba eşimle ortak arabamız olacak ve o da cabrio mini konusunda ısrarcı..ikimizin ortak zevkleri doğrultusunda bende cooper s cabrio da bakmaktayım..aklıma takılan konu ise cabrio ile normal cooper s arasında yürüyen aksam aynı mıdır?yol tutuş olarak ne kadar fark yaratır cabrio olması daha doğrusu cabrio aldığım takdirde nelerden feragat etmem gerekir performans ve yol tutuş açısından? şimdiden cevaplar için teşekkür ederim..

evlenıcem dıyosun yol tutuş arıyosun dsc varken hıc bırını bısey olmaz bence al cabrıo zevkını sur:D:D

SkY
15-01-2008, 14:38
"sKy" bence cabrio al.

evlenıcem dıyosun yol tutuş arıyosun dsc varken hıc bırını bısey olmaz bence al cabrıo zevkını sur:D:D

heheheh ya evlenince aksiyon olmaz mı araba kullanırken:D:D bu arada büyük ihtimal mini de karar kılarsam cabrio alacaüım gibi görünüyor..

sforever
15-01-2008, 14:46

R53 diye geçen sizin bildiğiniz gibi ESKİ kasanın tüm yürüyen aksamları aynıdır.

Coupe tabiiki hem kağıt üstünde hem de pratikte daha iyi yol tutuyodur fakat bu farkı anlamak için pistlerde yırtınmak lazım.. E-5'e çıkıp da apaçilik yapıp gazlayarak farkı anlayamazsınız demek istedim ilk mesajımda, ne olursa olsun Mini'dir ve iyi yol tutar kimseyi üzmez ;) Bu kadar küçük şeylere takılmamak lazım

orhansah
15-01-2008, 14:46
hatuna sürpriz:D bakalım kısmet

demek sürpriz ha

heheheheh :cool:

SkY
15-01-2008, 14:52
R53 diye geçen sizin bildiğiniz gibi ESKİ kasanın tüm yürüyen aksamları aynıdır.

Coupe tabiiki hem kağıt üstünde hem de pratikte daha iyi yol tutuyodur fakat bu farkı anlamak için pistlerde yırtınmak lazım.. E-5'e çıkıp da apaçilik yapıp gazlayarak farkı anlayamazsınız demek istedim ilk mesajımda, ne olursa olsun Mini'dir ve iyi yol tutar kimseyi üzmez ;) Bu kadar küçük şeylere takılmamak lazım

evet bende aşırı bir fark olmadığını olsa da benim bunu pek anlamayacağımı düşünüyorum:)

Schumi
15-01-2008, 17:28
Bence eşinize 206 cc alın kendinize coupe mini copper s turbo :D

Berkan
16-01-2008, 15:55
http://www.worldcarfans.com/4071106.001/mini-cabrio-spy-video-at-nurburgring

officer
01-08-2012, 20:41
Beyler hortlatıyorum konuyu,
Mini Cabrionun soft top tavanları , kışın sıkıntı teşkil eder mi ? Sadece yazın binelecek arabalar mıdır ??? Ne dersiniz.