PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : [DİKKAT] Kaçak Elektrik Ücretini Geri Alabilmenin Yolu Dilekçe Örneği

MOzen
22-02-2012, 10:20
Arkadaşlar şirketimize gelen 890TL'lik faturayı incelemem sonucu 78TL gibi bir rakamın, başkasının kullandığı kaçak elektrik yüzünden bizden kesildiğini farkettim. Biraz araştırdım ve bu ücretlerin geri alınabildiğini öğrendim. Başka bir forumdan aynen kopyalıyorum. Sakladığım tüm faturalarımı toplayıp dilekçe vermek için kaymakamlıkta bulunan Tüketici Hakları Hakem Heyetine gidiyorum.

"Kaçak elektrik ücretini geri alabilmenin yolu dilekçe örneği

http://i.imgur.com/C9O2U.jpg

Kaçak elektrik ücretini geri alabilmenin yolu
Elektrik faturanıza yansıyan Kaçak elektrik ücretlerini geri tahsil etmek için hemen başvurun Tüketici Hakem Heyeti ‘Dava açın paranızı alın’ diyerek halkı uyardı. Kahramanmaraşlı bir vatandaşın başvurusu, başkalarının kaçak kullandığı elektriğin bedelinin dürüst tüketiciye ödettirildiğini ortaya çıkardı.

cuHcRI-KjeQ

Kaçak Elektrik Kullanımı - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cuHcRI-KjeQ)

HAKSIZLIK GÜN YÜZÜNE ÇIKTI
Aylık 50 lira fatura ödeyen bir vatandaş, yıllık 60 ile 90 lira arasında kayıp ve kaçak bedeli ödemek zorunda kalıyor. Kahramanmaraş Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti’nin bir vatandaşın başvurusu üzerine elektrik faturalarına yansıtılan kayıp kaçak bedelinin yerinde olmadığına hükmederek, ödenen paranın iadesine karar vermesi büyük bir haksızlığı gün yüzüne çıkardı.
Elektrikte yılda 800 milyon liralık kayıp kaçak tespit edildiği bunun da faturaya yansıtıldığı öğrenildi.Kayıp kaçak oranının da kullanım ve vergiler dahil fatura bedelinin yaklaşık yüzde 10 ile 15′i arasında bir orana karşılık geldiği kaydedildi. Böylece başkalarının kaçak kullandığı elektriğin bedelinin faturasını düzenli ödeyen dürüst tüketicinin sırtına yüklendiği ifade edildi. Ayda 50 lira elektrik faturası ödeyen bir vatandaş, aylık 5 ile 7.5 lira arasında yıllıkta da 60 ile 90 lira arasında kayıp ve kaçak bedeli ödemek zorunda kalıyor.

FABRİKALAR BAŞI ÇEKİYOR

Kayıp kaçak bedelinin adı konulmamış bir şekilde yıllardır faturalara eklendiğine dikkat çekilirken, geçtiğimiz aylarda şeffaflık gereği faturalara ‘kayıp ve kaçak’ ismiyle girdiği belirtildi.Kayıp kaçak özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde yüzde 60- 70′leri buluyor. Ancak batı bölgelerindeki oranın az fakat miktarın çok daha yüksek olduğu aktarılıyor. Fabrikalar ve otel bölgelerinde yoğun kaçakların yaşandığı vurgulanıyor.

TÜKETİCİ NE YAPMALI?

Fuat Engin tüketicilere haklarını nasıl arayacaklarını şöyle anlattı: “Önce elektrik dağıtım şirketine yazılı ve belgeli itiraz başvurusu yapılmalı. İtirazın reddedilmesi halinde il-ilçe tüketici sorunları hakem heyetine başvursunlar. Kanuna göre tüketici ayıplı mal ve hizmetler karşısında 2 yıl içinde hakkını arayabilir.”

YÜZDE 17 KAYIP KAÇAK VAR
Tüketici Örgütleri Federasyonu Başkanı Fuat Engin, elektrikte yüzde 17 kayıp kaçak olduğunu bunun da yüzde 2′sinin elektrik şirketlerinden yüzde 15′inin de tüketiciden alındığını söyledi. (Bugün)
Elektrik faturalarına Nisan 2011’den itibaren “K/K bedeli” adı altında kaçak kullanım ve alt yapı yetersizliğinden oluşan kayıp nedeniyle bir toplam bedel yansıtılmaktadır. Elektrik bir zaruri ihtiyaçtır. Günün neredeyse yirmidört saati onun verdiği enerji ile sağlanmaktadır. Ancak son zamanlarda elektriğe yapılan % 15’lik yüksek zam ve faturalara yansıtılan % 15 oranındaki kayıp, kaçak bedeli yaklaşık olarak faturalarımıza ek olarak % 30’luk bir artış ve ek bir külfet getirmiştir.
Hakem heyetine müracaat için dilekçe örneği; Bu dilekçe ticari firmalar için kullanılamaz. Yalnızca şahıs abonelikleri için kullanılabilir.

Dilekçe örneği;
Zippyshare.com (http://www46.zippyshare.com/v/72233802/file.html)"

AEAlmas
22-02-2012, 10:21
Tessekurler

Semii
22-02-2012, 10:23
bi kulagımızın arkası kaldı onuda bu tarz şeylerle çözücekler sanırım ...

Ranthor
22-02-2012, 10:25
kesinlikle herkes basvursun, elin capulcusunun elektrik parasini neden ben oduyorum arkadas

MOzen
22-02-2012, 10:26
3TL - 5TL diye önemsemediğimiz Kaçak Kullanım Bedeli seneye vurduğunuzda azımsanmayacak kadar çok bir bedele dönüşüyor.

mechanic
22-02-2012, 10:27
eet eve 380 tl gelince bir bakmal lazım artık.
haram olsuın diye diye de birşey olmuyor...

MOzen
22-02-2012, 10:29
eet eve 380 tl gelince bir bakmal lazım artık.
haram olsuın diye diye de birşey olmuyor...

%17'si Kaçak Kullanım Bedeli işte o faturanın

MOzen
22-02-2012, 10:35
Konunun herkeze faydalı olması adına, yorum yaparsanız yada konuyu sabitlerse yönetici arkadaşlar sevinirim.

SOMEONESPECIAL
22-02-2012, 10:36
Her faturaya tek tek mi itiraz etmek lazım ki ? 2 seneden fazla uygulanıyor ama
son 5-6 aydır fatura da k.k. Bedeli diye yazmaya başladılar

RSBurak
22-02-2012, 10:38
evlerde yine 10 lira her ay gerçi oda çok ama anlamıyoruz fabrikalarda bu tutar en aşağı 10.000 lira Türkiyede kaç tane fabrika var.. ki benim dediğim çok büyük bir fabrika değil..

MOzen
22-02-2012, 10:39
2011 Nisan ayından beri yazıyormuş ve o tarihten beri olan faturaları toparlayıp Tüketici Hakları Hakem Heyetine giderseniz dilekçe örnekleri onlardada varmış zaten. Tek tek değilde toplu bir şekilde iade alabilirsiniz. Ayrıca dilekçeniz kabul edildikten sonra bir daha sizden kesilmiyor sanırım K.K.B.
Yani adamlardaki mantık; "tüm millet bu durumu uyanana kadar geçirebildiğimize geçirelim."

erhanarici18
22-02-2012, 15:15
teröristlerden alamadıklarınıda bizden alıyo şerefsizler

MOzen
22-02-2012, 15:32
Konuya pek talep olmadı sanırım ki arka sayfalara düşmüş. Umarım konuyu herkez görürde bilinçlenir bu hususta.

|| CaNeR ||
22-02-2012, 15:36
Aramızda deneyen varmı yada olumlu olumsuz sonuç alan. Ben zaten elektirik kurumuna ayarım, her türlü koştururum bu işin peşinden .

krscan
22-02-2012, 15:39
Aramızda deneyen varmı yada olumlu olumsuz sonuç alan. Ben zaten elektirik kurumuna ayarım, her türlü koştururum bu işin peşinden .

+1 :icon_tup:

34btr1907
22-02-2012, 15:41
facede paylaştım ben...daha çok kişiye ulaşıcaktır ordanda uyandırmak gerek milleti

erkin006
22-02-2012, 15:43
şu forumda okuduğum bana gerçekten faydası olan nadir konulardan biri...teşekkür ederim...

Ahmet Saraçoğlu
22-02-2012, 15:44
peki sadece itiraz edilen ayın ücretimi , yoksa kaçak elektrik bedeli kesilen tarihten buyana kesilmiş bedelimi alabiliyoruz?

VTec_king
22-02-2012, 15:51
biz alın terimizle saçımızı beyazlata beyazlata çalışalım bu şerefsizler,bizi s.. çalışsın yok öyle dava akşam gidip tek tek kontrol edicem faturaları!

MOzen
22-02-2012, 16:02

Kahramanmaraşta emsal var. Vermiş dilekçesini kazanmış.

+1 :icon_tup:

facede paylaştım ben...daha çok kişiye ulaşıcaktır ordanda uyandırmak gerek milleti

şu forumda okuduğum bana gerçekten faydası olan nadir konulardan biri...teşekkür ederim...

Faydalı olduysa ne mutlu bana.

peki sadece itiraz edilen ayın ücretimi , yoksa kaçak elektrik bedeli kesilen tarihten buyana kesilmiş bedelimi alabiliyoruz?

Götürdüğünüz elektrik faturalarınızdan kesilen bedeli alıyorsunuz bildiğim kadarı ile.

biz alın terimizle saçımızı beyazlata beyazlata çalışalım bu şerefsizler,bizi s.. çalışsın yok öyle dava akşam gidip tek tek kontrol edicem faturaları!

Yapılması gereken :icon_tup:

krscan
22-02-2012, 16:08
Peki merak ettiğim bi konu var. 2011 nisan ayından bu yana alınıyormus eve gidince bulabildigim faturaları inceleyecegim ki son faturada dikkatimi cekmişti var. Hernese bunları bulduk topladık gittik dilekce vermeye. Dilekce verildikden sonraki süreç nedir ? yani ok onaylandı veya onaylanmadı gibisinden mi yoksa bi dava açma dilekçesi filan mı.

typh10
22-02-2012, 16:12
paylaşım için teşekkürler,çok makbule geçti

Quantum
22-02-2012, 16:15
@MOzen

imza güzelmiş :)
"Boşuna mesaj atmak" ne yahu.. :D Yazan kişiye kucak dolusu sevgiler :D

MURAT-CRX-06
22-02-2012, 16:16
Arkadaşlar ikamet ettiğim evin elektrik faturası evsahibinin adına ben kullanıcı olarak şikayette bulunabilirmiyim yoksa illaki adına kayıtlı olan kişimi başvuracak bilgisi olan varsa paysaşsın lütfen.
(Ben bir kaç kez müşteri hizmetlerini aradım faturam yüksek geliyor diye 115,135 tl arası ama bir sonuç alamadım)

MOzen
22-02-2012, 16:17
Şimdi arkadaşlar süreç şu şekilde ilerliyor. ***** Tüketici Hakları ayrı bir kurum. Tüketici Hakları Hakem Heyeti sizi haklı bulacaktır, çünkü emsalleri var. Bulmaması, anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Hakem heyeti haklı bulduktan sonra elektrik kurumu karara itiraz etmek isteyebilir, bunun için mahkemeye gidebilir ama elektrik kurumuda haksız olduğunu bildiğinden yapmıyor böyle bir şey. Çünkü olay mahkemeye taşınırsa üstüne bir de tazminat davası açabilirsiniz. Onlar bunu biliyorlar. Yani Hakem Heyeti sizi haklı bulduktan sonra ki bu 1 hafta 15günü geçmez, paranızıda 15 gün içinde alabilirsiniz. Yani 1 ay sürer gibime geliyor en fazla. Tabi bu varsayım. Henüz bende gidemedim Tüketici hakları hakem heyetine.

MOzen
22-02-2012, 16:19
@MOzen

imza güzelmiş :)
"Boşuna mesaj atmak" ne yahu.. :D Yazan kişiye kucak dolusu sevgiler :D

O kişiye bende sevgilerimi gönderiyorum :) O ayrı bir konu ona girmeyelim hiç :)

Arkadaşlar ikamet ettiğim evin elektrik faturası evsahibinin adına ben kullanıcı olarak şikayette bulunabilirmiyim yoksa illaki adına kayıtlı olan kişimi başvuracak bilgisi olan varsa paysaşsın lütfen.
(Ben bir kaç kez müşteri hizmetlerini aradım faturam yüksek geliyor diye 115,135 tl arası ama bir sonuç alamadım)

Valla Murat bey okadarını bende bilemiyorum kusura bakmayın. Onu gidip bir danışırsanız daha sağlıklı bilgi edinirsiniz.

krscan
22-02-2012, 16:21
Şimdi arkadaşlar süreç şu şekilde ilerliyor. ***** Tüketici Hakları ayrı bir kurum. Tüketici Hakları Hakem Heyeti sizi haklı bulacaktır, çünkü emsalleri var. Bulmaması, anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Hakem heyeti haklı bulduktan sonra elektrik kurumu karara itiraz etmek isteyebilir, bunun için mahkemeye gidebilir ama elektrik kurumuda haksız olduğunu bildiğinden yapmıyor böyle bir şey. Çünkü olay mahkemeye taşınırsa üstüne bir de tazminat davası açabilirsiniz. Onlar bunu biliyorlar. Yani Hakem Heyeti sizi haklı bulduktan sonra ki bu 1 hafta 15günü geçmez, paranızıda 15 gün içinde alabilirsiniz. Yani 1 ay sürer gibime geliyor en fazla. Tabi bu varsayım. Henüz bende gidemedim Tüketici hakları hakem heyetine.

Teşekkürler açıklama için :icon_tup:

BosphorusBoys
22-02-2012, 16:32
ne gibi evraklar lazım mesala bütün elektrik faturaları ben de yok.
dilekçe ile sadece gittiğimiz de kaale alınıyor mu
yapan arkadaslar detaylı bir şekilde bilgi verirseniz sevinirim.
hem işyeri hemde evler için yapalım bizde.

bLackModeL
22-02-2012, 16:39
hiç dikkat etmıyoruz koyun gıbı oduyoruzz bende faturaları toplayıp hemen sıkayet edıcemm ... tskler bılgılendırme ıcın ..

turbo&quattro
22-02-2012, 17:24
Simdi annemi aradim sordum. Toplam faturaliri 48tl, KK bedeli 4.9tl mis. Anlattim durumu gereken basvurulari yapacaklar.
Bilgilendirme icin tesekkurler.

Dodoo
22-02-2012, 17:25
Bütün faturaları tek tek bulup gitmek gerekiyor o zaman :) Akşama doğru bir inceleyeyim, gerçekten nereden geçireceklerini şaşırdılar :)

fussy
22-02-2012, 17:50
çok teşekkürler akşam faturaları toplıcam yarına zamanım olursa işlemi gerçekleştiricem

bora1311
22-02-2012, 17:54
bilgilendirme icin cok tesekkurler...

MOzen
22-02-2012, 18:08
Arkadaşlar, arkadaşın dedesi gitmiş 2 faturası ile ve direk 2 faturasınında KKB'ini alması konusunda haklı bulunmuş.

Omak
22-02-2012, 19:06

bunu bende merak ediyorum. ödediğimiz çoğu fatura kendi adımıza kayıtlı olmamakta. bir çok evi ve dükkanı kira olan kişide böyle ödeme yapıyor herkeze yardımcı olucaktır bu sorunun cevabı

KA®ANLIK
22-02-2012, 19:06
geriye ne kadar dönük alabiliyoruz.

bende 2 senelik elektrik faturaları duruyor, bunlara 1TL değil 0.1TL bile bırakmam.

ne kadar geriye dönük alabiliyoruz acaba ?

SekoLive
22-02-2012, 19:09
güzel paylasım çözelim bu işi :)

MOzen
22-02-2012, 19:16
geriye ne kadar dönük alabiliyoruz.

bende 2 senelik elektrik faturaları duruyor, bunlara 1TL değil 0.1TL bile bırakmam.

ne kadar geriye dönük alabiliyoruz acaba ?

Faturalarınızı inceleyin. K/K Bedeli bulunan faturalarınız ile gidin kaymakamlığa.

http://i.imgur.com/C9O2U.jpg

Ve ilk mesajdaki videodaki faturayı örnek alabilirsiniz.

Met
22-02-2012, 19:31
Ortalama 10-12 saat hiç durmadan çalışan 2 pc 1 tv ve günün 15 saati hiç kapanmadan çalışan bir klima bulunuyor evde. 220 - 320 tl arası fatura geliyor her ay. Normalmi sizce ? Sayacımız akıllıydı onuda normale çevirttik.

Bu konuyu birde babama göstereyim de bizde hakkımızı arayalım :)

MOzen
24-02-2012, 10:51
Şirketin 2011/9 ile 2012/2 arası 6 faturamın Kaçak Kullanım bedeli 465TL çıktı. Öğleden sonra başvuru yapmaya gidiyorum.

ahk
24-02-2012, 10:56
ne basittir bu kaçağı bulmak sonuçta trafoya koy saat belirgin bi fark varsa o bölgeye yoğunlaş ama nerde öyle uğraşıcak adam onun yerine enayinin faturasına ekle rahat rahat al ne güzel ya hep aynı şey kümesteki tavuklar varken uçan kazları s.km.kle neden uğraşsınlar.