PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : innovate wideband kullanan ?

CLIORS
12-01-2008, 17:44
Arkadaslar selamlar 1 haftadir wideband arayisindayim LC-1 kullanan varsa aramizda PC ye nasil baglandigi hakkinda biraz bilgi verebilir mi. Bir de RPM bilgisini nasil giriyoruz LC-1 na.

gurcell
12-01-2008, 21:59
Arkadaslar selamlar 1 haftadir wideband arayisindayim LC-1 kullanan varsa aramizda PC ye nasil baglandigi hakkinda biraz bilgi verebilir mi. Bir de RPM bilgisini nasil giriyoruz LC-1 na.

Pcye out yazan soketten bağlıyorsun, yalnız in yazan sokette de kutudan çıkan terminatör takılı olmalı. Bilgisayara Logworks ve lmprogrammer'i yükle, sonra arabayı çalıştır, aç logworks'ü, ekranda AFR'yi görmen lazım. Tabii ki free air calibration yaptığını varsayıyorum. Lm-1 e rpm bilgisi falan girilmiyor bu arada.

CLIORS
13-01-2008, 09:46
cevaplar ıcın tesekkurler hafta ıcı LC-1 + SSI-4 sıparıs edıyorum

CLIORS
13-01-2008, 09:47
Pcye out yazan soketten bağlıyorsun, yalnız in yazan sokette de kutudan çıkan terminatör takılı olmalı. Bilgisayara Logworks ve lmprogrammer'i yükle, sonra arabayı çalıştır, aç logworks'ü, ekranda AFR'yi görmen lazım. Tabii ki free air calibration yaptığını varsayıyorum. Lm-1 e rpm bilgisi falan girilmiyor bu arada.

Gurcell RPM bilgisi converter la giriliyor ugrasırken ogrendım.

gurcell
13-01-2008, 09:56
sen lc-1 için sordun, diğer ürünler için sormadın ki :)

CLIORS
13-01-2008, 11:16
sen lc-1 için sordun, diğer ürünler için sormadın ki :)

pardon dogru soyluyorsun bu arada lc-1'e baglı SSI kutusu kullanırsan RPM bilgisi alınıyormus hatta kablo kesmek istemezsen bu inductive coile benzer MSD kablolar var mıs. Galiba isi kaptım :) Son karar LC-1 + SSI + MSD kablo daha sonra para oluncada XD-16 gage almayı planlıyorum.

yns
04-02-2008, 17:27
calibrasyonu duzgn yaptın umarım . aksi tatirde 1 deger flan şaşabiliyor aem ile karşılaştırıdgında .

CLIORS
04-02-2008, 18:42
yaptık problem yok manualden cıktı zaten yazısı bıraz sok takı var o kadar yok tak 2 sn bekle sok 20 sn bekle tarzı.

ef186
30-08-2012, 14:49
MTX-L modelinde RPM sinyalini nasil giriyoruz ?
Log almak icin bu cihazin yaninda baska birseyler almamiza gerek varmi yoksa kendi kablosu ile pc uzerine log alaniliyormuyuz ?

yavuz364
30-08-2012, 22:02
Log almak için hiçbirşey gerekmiyo, bilgisayara kendi programını yükleyince herşeyi göreceksiniz zaten..
Devir sinyalini gösterge tacho sinyalinden yada beyinden göstergeye giden devir sinyali vardır oradan alabilirsiniz.. Yada arabaya bağlı olarak enjektör yada ateşleme sinyallerinden de alabilirsiniz..

MTX-L modelinde RPM sinyalini nasil giriyoruz ?
Log almak icin bu cihazin yaninda baska birseyler almamiza gerek varmi yoksa kendi kablosu ile pc uzerine log alaniliyormuyuz ?

CLIORS
30-08-2012, 23:17
Peh konu benimmiş :D magnetoinductive sensorler var sadece buji kablosunun üzerine iliştiriyorsun. Hiç kablo kesmeden işini görür.

Cem.B
30-08-2012, 23:26
bende lc-1 ve xd-16 kullanıyorum göbeğim çatladı kalibre edene kadar öyle bilgisayara bağlamadan olmuyor kesinikle
ama entresandır lm programmer dan kalibre ettim ama aynı kabloyla logworks ü çalıştıramıorum bu arada seri port çıkışı yok usb den dönüştürücü kullanıorum

bu arada kalibre olayındada özgün aracılığıyla gurcell abi yardımcı oldu teşekkürüde burdan ediyim tekrardan

not:göstergenin ışıklarını deişmek için logworks e bağlamak şart dimi

ef186
31-08-2012, 01:55
Log almak için hiçbirşey gerekmiyo, bilgisayara kendi programını yükleyince herşeyi göreceksiniz zaten..
Devir sinyalini gösterge tacho sinyalinden yada beyinden göstergeye giden devir sinyali vardır oradan alabilirsiniz.. Yada arabaya bağlı olarak enjektör yada ateşleme sinyallerinden de alabilirsiniz..

yok benim sordugum nerden alicagim degil nerden girecegim cihaza ?

Ayrica okudukca bu kalibrasyon isinden daraldim bukadar dertli ismi ve devamli kalibre edilmesimi gerekiyor ? yani atiyorum taktik cihazi nekadar sure araligiyla ve neden kalibre etmek gerekecek ?

Maxi
31-08-2012, 07:51

Ayrica okudukca bu kalibrasyon isinden daraldim bukadar dertli ismi ve devamli kalibre edilmesimi gerekiyor ? yani atiyorum taktik cihazi nekadar sure araligiyla ve neden kalibre etmek gerekecek ?

Buğra, İnnovate MTX-L cihazında ve LC-1 cihazında RPM girişi yok.
rpm sinyalini girebilmek veya senin istediğin gibi rpm ile afr beraber log alabilmek için extra bir cihaz daha satın alman şart.
SSI4 (simple sensor interface) ismini verdikleri cihaz senin işini görür.

ayrıca yazılımdan kalibrasyon yapılamaz, sadece "kalibrasyon resetlenebilir"

kalibrasyon çok kolaydır ama biraz zahmetlidir.
free air kalibrasyonu olduğundan dolayı lambda sensörünü eksoz borusundan sökmemiz gerekmektedir.

MTX için:
1-sensörü eksozdan sök
2-sensörün fişinide sök
3-kontağı aç ve 30 saniye bekle
4-kontağı kapa
5-sensörün fişini tak (eksoza takma sadece fişini tak)
6-kontağı aç 2 dakika bekle
7-kontağı kapa
8-sensörü eksoza tak (fişini sökmeden tak)
9-bitti

LC-1 için:
1-sensörü eksozdan sök
2-sensörün fişinide sök
3-kontağı aç 30 saniye bekle
4-kontağı kapa
7-kontağı kapa 30 saniye bekle
8-kontağı aç 2 dakika bekle (hala sensör dışarda ve fişi takılı)
9-kalibrasyon butonuna 3 saniye bas ve bırak
10-kontağı kapa
11-sensörü eksoza tak (fişini sökmeden tak)
12-bitti

kalibrasyon aralıkları kullanma klavuzunda yazıyor.
demişki
araba atmosferikse:
cihazı ilk taktığında bir kere kalibrasyon yap
sonra 3 ay sonra tekrar yap
ondan sonra senede 1 kere veya 30 binde bir kere yap

araç turbo ise:
ondan sonra senede 2 kere veya 15 binde bir kere yap

KA®ANLIK
31-08-2012, 07:54

cihazı ilk taktığınızda 3 ay sonra ya da ortalama 5000km sonra bir kalibre edilmeli,

akabinde her 10.000km de bir kalibre etmenizde fayda var... etmesinizde gösteriyor sonuçta ama, doğru yapılmış bir kalibrasyon her zaman net geri dönüş aldırıyor.

Kalibrasyon iyidir...

MTX-L'nin kalibrasyon olayı LC-1 e göre çok çok basitleştirilmiş bu arada.
LC-1 de switch, artı LED falan kullanmak gerekirken, MTX-L de bu olay tamamen saat tarafından yapılıyor, ekstra switch ile led ile ekstra "-" uç ile falan uğraşmıyorsunuz, sensör sökülü iken kontağı açtığınızda sensör hatası veriyor saat, sonra hemen akabinde kontağı kapatıp sensörü takıp, belli bir saniye bekleyince saat otomatik olarak CAL moduna geçiyor, kalibrtasyon yani. 22.4 e göre kalibre ediyor kendini, egzozda hiç hava olmadığında tabi, sonra kalibrasyon tamamlandığında saat direkt çalışmaya başlıyor :)

yok switch i şöyle bekle, düğmeye bas led yansın sönsün gibi tüm işlemleri saat kendi yapıyor CAL moduna geçtiğinde...

MTX-L yi tavsiye ederim, gerçekten başarılı... LED lerini falan da programlıyabiliyorsunuz, şu AFR ler arasında yeşil olsun LED ler, şu AFR den sonra kırmızı olsun diye...

KA®ANLIK
31-08-2012, 07:56
demişki
araba atmosferikse:

araç turbo ise:

abi görmedim yazdığını sorry, inciği cıncığını yazmışsın zaten (:

Maxi
31-08-2012, 09:22
ayrıca burada adamların neden kalibrasyon gerekli? gibilerinden bir yazısı var
"Why do I need to calibrate the O2 sensor with Innovate products?" The answer is simple… Accuracy! (http://www.innovatemotorsports.com/resources/whycalibrate.php)

uzun lafin kısası kalibrasyon benim için olmazsa olmaz birşeydir, sizi bilemem.

ef186
31-08-2012, 21:41
Buğra, İnnovate MTX-L cihazında ve LC-1 cihazında RPM girişi yok.
rpm sinyalini girebilmek veya senin istediğin gibi rpm ile afr beraber log alabilmek için extra bir cihaz daha satın alman şart.
SSI4 (simple sensor interface) ismini verdikleri cihaz senin işini görür.

ayrıca yazılımdan kalibrasyon yapılamaz, sadece "kalibrasyon resetlenebilir"

kalibrasyon çok kolaydır ama biraz zahmetlidir.
free air kalibrasyonu olduğundan dolayı lambda sensörünü eksoz borusundan sökmemiz gerekmektedir.

MTX için:
1-sensörü eksozdan sök
2-sensörün fişinide sök
3-kontağı aç ve 30 saniye bekle
4-kontağı kapa
7-kontağı kapa
8-sensörü eksoza tak (fişini sökmeden tak)
9-bitti

LC-1 için:
1-sensörü eksozdan sök
2-sensörün fişinide sök
3-kontağı aç 30 saniye bekle
4-kontağı kapa
7-kontağı kapa 30 saniye bekle
8-kontağı aç 2 dakika bekle (hala sensör dışarda ve fişi takılı)
9-kalibrasyon butonuna 3 saniye bas ve bırak
10-kontağı kapa
11-sensörü eksoza tak (fişini sökmeden tak)
12-bitti

demişki
araba atmosferikse:

araç turbo ise:

Tam aradigim cevap budur eylallah abi. Bu arada gel sen bizi bu afr isinden kurtar :D

Bize V8 9 litrelik bir makinadan afr ve knock okuyabilecek gostergesi hic onemli degil ama mutlak olarak realtime olarak pcden gorebilecegimiz ve log alabilecegimiz bir cihaz yapiver :D

Bu arada aracta TPS disinda sensorun S si yok :D rpm sinyali alabiliyoruz onuda girip devire gore afr ve knock loglayabilecek bir sistem lazim . Seni birkacgundur ariyorum ama ulasamadim ararsan sevinirim . 0554 400 8009

Tesekkurler

Maxi
01-09-2012, 06:19
buğra selam
dün öğleden sonra dışarıdaydım malesef
biliyorsun benim maxidisplay isminde bir ürünüm var
bilgileri pc de realtime görebilir ve log alabilirsin
fakat bunda knock sensor girişi yok

eğer işin içinde maxidisplay olacaksa ya external 0-5volt çıkışı olan bir knock cihazı
yada tamamen bağımsız bir knock cihazı satın almak gerekecek.

konuşuruz gün içinde

ReSuL
30-10-2012, 13:27
birşey sormak istiyorum :D mtx-l kullanıyorum ben.. bu ışıklar 13 e kadar yesil yanıyo.. yanılmıyosam 17 lere kadar turuncu yanıyo.. bide sonlara doğru kızrmızı yanıyo..

14,6 da iken turuncu yanıyo.. olması gereken bu mu yoksa sanki güvenli olan yerler yeşil yerler mi?? zira ben 14,6 civarlarında olan afr de turuncuyla gidiyorum..

Maxi
30-10-2012, 16:09
hava yakıt karışımı araçtan araca değişir
kabaca turbo - atmosferik farklıdır
ama genede bu olmak zorunda diyemeyiz.

zaten o cihazın kılavuzuna bakarsan
renklerin programla ayarlanabildiğini fark edeceksin

ReSuL
31-10-2012, 07:05
fark ettim onları ama ben bilgisayarla bağlanamadım bi türlü.. com port adapter kullanmak zorundayım baplanabilmek için.. onu buldum bilgisayara tanıttım ancak bi türlü haberleştiremedim..

peki atmosferik bi arabada en ideal AFR 14,6 dır di mi__? yanlış bilmiyorum...

alihan_27
31-10-2012, 08:17
Her motor özelliklerine göre tam gazda veya rölantide farklı afr değerleri alır. Aşırı beslememi, atmosferikmi; benzinlimi,lpglimi,doğalgazlımı,alkollümü vs; direk enjeksiyonmu,port enjensiyonmu, karbüratörmü, diye uzar gider değişkenler.
Genel olarak rolantide yüksüz durumda benzinli, direk enjeksiyon olmayan araçlar için 14.7 denilir. Yani gazı köklediğinde de 14.7 görmek gibi bir düşüncen yoksa sıkıntı yok.

KA®ANLIK
31-10-2012, 08:17
fark ettim onları ama ben bilgisayarla bağlanamadım bi türlü.. com port adapter kullanmak zorundayım baplanabilmek için.. onu buldum bilgisayara tanıttım ancak bi türlü haberleştiremedim..

peki atmosferik bi arabada en ideal AFR 14,6 dır di mi__? yanlış bilmiyorum...

atmosferik bir arabada rolanti için doğrudur verdiğiniz değer. tam olarak 14.7 dir aslında rolantide.

tam gazda arabanın karakteristiğine göre değişir ama ideal oran 13.1 - 13.2 dir...

sakin kullanımda yani tam gaz tam yükte değilken ekonomik kullanım diye tabir edeceğimiz kullanımda (5. vites 100km hız düz yol ) 14-14.7 arasında değişim gösterir AFR...

ReSuL
31-10-2012, 09:16
daha önce AFR deki değerler die bi topic de açmıştım ve AFR değerlerimi paylaşmıştım rolatide 14,7 benzinde.. normal kullanımda AFR 14,3 ile 14,9 arasında değişiyo..

bu aracın karakteristiğine göre değişir meselesinin ucu çok açık.. öğrenmek istedğim "benim" arabada ne olmalı :D

E30 3,18is şu an atmosferik.... ???

bu da videosu : Video - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting (http://tinypic.com/r/111nlap/6)