PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kiracıyım Ev sahibi bize haber vermeden evi sattı yeni ev sahibi çıkın diyor yardım

phoenixs
24-02-2012, 21:23
iyi günler 5 ay önce 4 arkadaş yeni bi eve taşındık sorunsuz oturuyorduk hiç bi sıkıntı yoktu biraz önce biri aradı evi ben satın aldım felan 1 ay içinde boşaltın diyor sözleşmedede böyle bi madde yok yani bize sormadan vs vs ev satılabilir bu işin içinden nasıl çıkabiliriz yardımcı olan kuralını yönergesini vs bilen varmı ?

bLackModeL
24-02-2012, 21:26
sozlesme kac sene ise
o akdar otururusunuzz
mahkeme kararı bıle sızı cıkartamaz polis ve zabitada dahil buna

siR
24-02-2012, 21:26
imzaladığınız sözleşme süresi bitmeden çıkmanı isteyemezler..

sakhee
24-02-2012, 21:27
cikmiyoruz deseniz mahkeme acsa 1 yil oturursunuz en az
yine de bir avukatla konusmak daha iyi olur
uzucu bir durum ve zor Allah yardimciniz olsun

Skyhawk34
24-02-2012, 21:28
hala varmı bunlar ya almanyadan kızım gelecek cık falan :S :S :S
kolay gelsin size bakalım sonuc ne olacak

turbo&quattro
24-02-2012, 21:29
Sozlesmeniz ne zaman bitiyor ?

Yiğit G.
24-02-2012, 21:31
kiracımı cıkaramıyorum 5 ay oldu cıkın diyeli.. sözleşmede bitti.. çıkmıyor... dava sonuclanana kadar oturursun.. davada en az 6 ay surer..

erkin006
24-02-2012, 21:33
karşılıklı iyi niyet yoksa birebir görüşmeyin verin avukata alsın canını:D

Skyhawk34
24-02-2012, 21:33
kiracımı cıkaramıyorum 5 ay oldu cıkın diyeli.. sözleşmede bitti.. çıkmıyor... dava sonuclanana kadar oturursun.. davada en az 6 ay surer..

kiracın cıkın dediğinde açık açık ne diyor abi ?

sakhee
24-02-2012, 21:34

bunu kastetmistim
haksizken bile isterse cok can yakabilir, hakli durumda tabiki daha kolay olacaktir bence
hatta mahkeme suresince kira bile odemez mahkeme sonunda kirayi oder. tabi o zaman faiz girecektir isin icine

Cliosportve
24-02-2012, 21:45
Şöyle bir bilgi mevcut okumanızı tavsiye ederim

Kiralayanın, yani ev sahibinin kira süresini uzatmak gibi bir hakkı yoktur. Kira sözleşmesinde belirtilen sürenin dolması halinde, kiracı isterse, kiraları ödemek koşulu ile o evde oturmaya devam edebilir. Kiralayan (ev sahibi) ancak biraz sonra tek tek belirteceğim şartların oluşması halinde tahliye davası açabilir. Kiracı, kira süresini uzatmak istemiyorsa, kira süresinin bitmesine 15 gün kala, ev sahibini bu durumdan haberdar eder ve zamanı geldiğinde de evi tahliye eder.

Kiralayanın (ev sahibi) tahliye davası açabilme şartları, Borçlar Kanununda ve 6570 sayılı kanunun 7.maddesinde tek tek belirtilmektedir

İlk şart, kiracıdan tahliye taahhüdü alınması durumudur. Kiracı, tahliye taahhüdü ile, evi belli bir tarihte tahliye edeceğini taahhüd etmişse, o tarihte evi boşaltmak zorundadır. Boşaltmadığı takdirde kiralayan, kiracıdan evi tahliye etmesini isteyebilecektir. Söz konusu tahliye taahhüdünü için de bazı şartlar gerekmektedir. Belirttiğim gibi tahliye taahhüdü öncelikle yazılı yapılmalıdır . Noterden yapılması şart değildir. Ancak, noter kanalıyla yapılması halinde kiralayan için daha güvenceli bir durum oluşmuş olacaktır. İkinci şart, tahliye taahhüdünde, evin tahliye edileceği tarihin belirtilmesi zorunluludur . Üçüncü ve son şart ise, tahliye taahhüdünün ilk kira yılını takip eden yıllardan sonrası için verilmiş olması gerektiğidir. Tahliye taahhüdündeki tarihin ilk kira yılı içerisinde olmaması gerekmekir.Bir evi ilk defa kiralıyorsanız, ister kiracı olun, ister kiralayan, ilk kira kontratı ile yapılan tahliye taahhüdü geçerli omaz. Söz konusu taahhüdün, kontrattan ayrı olması da bu durumu değiştirmez .

Kiralayanın, kiracıdan evi tahliye etmesini isteyebilmesi için ikinci şart ise evi; kendisi, eşi veya çocukları için konut olarak kullanma ihtiyacının doğması halidir. Madde metninde sayılan kişiler sınırlı sayıdadır, yani genişletilemez, yani evsahibi, kendisi, eşi veya çocukları dışında başka bir kimsenin konut ihtiyacı için tahliye davası açamaz.

En son Paragraf tam sizin durumu anlatıyor sanırım
Avukata gerek yok
Herşey ortada

Alıntıdır...

Ufuk
24-02-2012, 21:53
sozlesme kac sene ise
o akdar otururusunuzz
mahkeme kararı bıle sızı cıkartamaz polis ve zabitada dahil buna

İlginç bizde yeni yazlık aldık adama 2 hafta süre verdik çıkmam dedi bizde dava açtık ve tam 3 haftada sonuçlandı.Adam tıpış tıpış çıktı.Eski ev sahibiyle sizin kontratınız yeni ev sahibinin adı geçmiyor o kontratta adamın evi ve sizinle bir anlaşma yapmamış.

Bone-crusheR
24-02-2012, 22:00

elektirik suyu kes fazla dayanmaz

Yiğit G.
24-02-2012, 22:03
kiracın cıkın dediğinde açık açık ne diyor abi ?

60 yasında bi kadın... sıkıysa cıkar diyor.. arıyor aglıyor telefonda hastayım falan diyor..

elektirik suyu kes fazla dayanmaz

Olmaz oda yakışmaz.. hem elektrik su onun üstünedir.

Bone-crusheR
24-02-2012, 22:06
60 yasında bi kadın... sıkıysa cıkar diyor.. arıyor aglıyor telefonda hastayım falan diyor..

Olmaz oda yakışmaz.. hem elektrik su onun üstünedir.

valla o kiracı geride evi haşat bırakmasın peki onun yaptıgı yakısırmı

fangio
24-02-2012, 22:13
Siz kontratı eski ev sahibi ile yapmışsınız. Bu kontratın geçerliliği artık muallak! Bu konuyu bir danışmak lazım. Ancak yeni ev sahibi evi aldığını size noterden ihtar çekerek belirtmesi lazım. Ben nerden bileyim senin evi aldığını diyebilirsiniz. İspatı!!! Bu arada eski ev sahibiniz hakikaten ayıp etmiş. İnsanlık öldü mü? daha komik olanıysa bir kişinin o kadar parayı verirken bir kere bile eve bakma gereği duymaması...

Bu soğukta nereye çıkar insan?!? hakikaten insanlarda hiç vicdan kalmamış. Bu bizim milletimiz mi? yazık...

Yiğit G.
24-02-2012, 22:15
valla o kiracı geride evi haşat bırakmasın peki onun yaptıgı yakısırmı

onunda yakışmazda napcan...

Chn53
24-02-2012, 22:17
biz 3 zebellah arkadas , barzo team olarak kapiya dayaniyoz , tirsip cikiyolar :D

d16y4
24-02-2012, 22:18
biz 3 zebellah arkadas , barzo team olarak kapiya dayaniyoz , tirsip cikiyolar :D

sen zebellah görmemişsin ;)

d16y4
24-02-2012, 22:24
ev satılırsa çıkmak zorundasınız malesef eğer zorlar çıkmam derseniz mahkemelik olursunuz ve sizden istediği kadar kira tahsil edebilme hakkına sahip yani ev 300 tl ama o 1000 tl olarak vergisini öder ise ve sizde banka aracılıgı ile o istenen kirayı ödemezseniz borçlu olursunuz ve sizden o parayı tahsil eder. her zaman herkese söylediğimi uygulayın her işte efendilik önemlidir durumunuzu yeni ev sahibine arz edin ve süre isteyiin.

akarags1905
24-02-2012, 22:32
tahliye taahhütnamesi imzaladıysanız 3 aylık zamanınız var diye yazıcaktım ama bir arkadaşın ''ilk sözleşmedeki tahliye taahhütnamesi geçersizdir'' sözü durumu biraz karıştırdı..

en iyisi ciddi ciddi bir bilene danışmak, avukat vs.

GokhanRS
24-02-2012, 22:33
ev satılmış yeni ev sahibi kiracı tutmak zorunda olmazki. sonuçta eski kontrat eski ev sahibini bağlar. adamda evi sattığına göre bi alakası kalmamış.

d16y4
24-02-2012, 22:46
tahliye taahhütnamesi imzaladıysanız 3 aylık zamanınız var diye yazıcaktım ama bir arkadaşın ''ilk sözleşmedeki tahliye taahhütnamesi geçersizdir'' sözü durumu biraz karıştırdı..

en iyisi ciddi ciddi bir bilene danışmak, avukat vs.

avukat ücreti 4542 tl dava süresi 1 yıldan başlar davayı kaybederse kiracıdan tahsil ederler yanlış yönlendirmeyelim sadece zaman isteyip yeni ev bakıcak evmi yok sanki

phoenixs
25-02-2012, 00:39
tam net yapılması gereken nesir bilen varmı

akarags1905
25-02-2012, 01:06
avukat ücreti 4542 tl dava süresi 1 yıldan başlar davayı kaybederse kiracıdan tahsil ederler yanlış yönlendirmeyelim sadece zaman isteyip yeni ev bakıcak evmi yok sanki

dava açılsın demedim ki, tanıdık bir avukat bulunabilir yada danışma ücretleri ne kadardır bilmiyorum ama bu şekilde bilgi alınabilir, yoksa tabi ki yokuşa sürülmemeli..

şimdi yeni ev konusunda birkaç birşey yazıyım:) bende öğrenciyim ve evde kalıyorum,aynı durum bizde de olucaktı sonra ev sahibi vazgeçti vs. sadece şunu söyliyim bir öğrencinin evden taşınması da ailenin taşınması gibi ölümdür:) illa ki vize-finale denk gelir:) zaten ite kaka sokulan eşyalar çıkmak istemez adeta evden:)

Mivec_4G63
25-02-2012, 01:17
tam net yapılması gereken nesir bilen varmı

Öncelikle evi satın alan kişinin ihtiyacı var mı? Yani kendisi, eşi, çocukları, ya da kanunen bakmakla yükümlü olduğu biri için bir ihtiyaç varsa bu halde sizi tahliye edebilir. Eğer yeni malikin ihtiyacı yoksa, yani saydığım kişiler o evde oturmayacaksa sizi hiç bir şekilde tahliye edemez. Kira sözleşmeniz 1 yıl olsa dahi, ihtiyacı yoksa tahliye edemez ancak 10 yıllık uzama süresinin sonunda sebep göstermeksizin sözleşmeyi feshedebilir.

Gelelim ikinci kısıma, eğer malikin ihtiyacı var ise, evi satın aldığı tarihten itibaren "1 ay" içerisinde size ulaşacak şekilde ihtar çekecek. "Evi satın aldım, ihtiyacım var boşalt" daha sonra yeni malik , ihtar çektikten altı ay sonra tahliye davası açabilecektir. Bu 1 aylık ihtar süresini geçirirse yine size çıkaramaz. Bu bir hak düşürücü süredir.

Yeni borçlar kanunu

edit: 1 temmuz 2012de yürürlüğe girecek

Mivec_4G63
25-02-2012, 01:27
Eski düzenleme de bu yöndeymiş ben olsam 6 ay daha kalırdım, son 15 gün çıkardım.

ef186
25-02-2012, 02:00
Telefonla sizi aratan kisiye bana resmi bir evrak gonder diyin .
Telefonla uyarmak cik demek falan bos is ...
Yada uyarmayip yasal bir evrak gwlene adar bekleyin ...
Suan laf ile soyledigi hicbirseyin mahkemede gecerliligi yok ...

F.Dogan
25-02-2012, 05:44
Kira sozlesmesi mutlak karakterde degildir nisbi karakterdedir. Yani sizin yaptiginiz kira sozlesmesi evin yeni sahibi uzerinde dogrudan gecerli olmaz. Lakin evi alan sahis, ev sahibinizle satim sozlesmesi yaparken bu durumdan(sizin evde kiraci olarak kaldiginizdan) haberdarmis gibi kabul edilir ve sizden evi bosaltmanizi talep edemez.

mechanic
25-02-2012, 07:51
geşmiş ossun sıkıcı bir durum kış ayının ortasında,
çok istiyorsa belli bir para talep edin çıkın :D
yoksa ben kalıyorum aga diyin.
"yok ulan ev benim çık" derse ondan sonrasının adanada farklı çözüyoruz :D siz büyüklerinize danışın arkadaşlar.. bir arakdaş dedi yanlış sebepten bi avukatın gazına gelip dava felan açarsanız bu sefer uraş dur parası da cabası...

lucky Jackal
25-02-2012, 11:13
bende merak ettim şu şekilde iki kaynak buldum ikisnindede size 1 ay içerisnde ihtar çekmesi ve ihtardan sonrada sizin 6 ay içerisinde boşaltmanız gerektiği yazıyor bi inceleyin isterseniz
Ev Satın Aldım Fakat Kiracı Çıkmıyor (http://www.hukuki.net/showthread.php?23307-Ev-Sat%FDn-Ald%FDm-Fakat-Kirac%FD-%C7%FDkm%FDyor)
Konut Kiralarken | Emlak-konut (http://emlak-konut.com/emlak-alip-satarken/kiralik-emlak/)

ayrıca ilk gönderdiğim linkteki alt postlarda evi yeni satın alan kşi kafasına göre bir kira bedeli belirleyemez gibide bir ibare var

Burak-Akın
25-02-2012, 12:07
burda tek kurtuluş yolunuz sözleşme gibi duruyor. şimdiden geçmiş olsun

Anıl E.
25-02-2012, 12:12
Ablam avukat istersen telefon numarasını vereyim görüş

Ferit
25-02-2012, 15:21
Yeni ev sahibinin sizi satın aldığı evinden kira kontratınızın sonunda çıkarma hakkı var. Kanuna göre evi aldıktan sonra bir ay içerisinde size kira kontratı süresinin sonunda evi boşaltmanızı isteyen bir ihtarname çekmek zorunda, ki bunu yakın zamanda yapacaktır. İhtarı çektikten sonra size 6 aydan önce dava açma hakkı yok, yani kanun size 6 ay zaman tanıyor, tahliye etmezseniz ev sahibi için haklı tahliye sebebi oluşur ve size dava açar. Eğer alıcı evi kendi ihtiyacı için kullanacaksa mahkeme sizi mutlaka tahliye eder, avukat tutupta masrafa girmenin anlamı yok eninde sonunda tahliye edilirsiniz ve karşı tarafın yasal avukatlık ücretleri, mahkeme masrafları ve bunlara ek olarak karşı taraf bu masrafları tahsil etmek için sizi icraya vereceğinden icra masrafları ve icra avukatlık ücretide size patlar (mahkeme sonunda karşı tarafın tüm yasal masrafları ve yasal avukatlık ücretini direkt olarak icraya koyma hakkı var, sizin ödemenizi beklemek zorunda değil.)
Yani kısaca 6 ay zamanınız var ve size kendinize yeni bir ev aramanızı öneririm, yasal yollarda inanın sizde maddi manevi yıpranırsınız.

phoenixs
25-02-2012, 21:07
Yeni ev sahibinin sizi satın aldığı evinden kira kontratınızın sonunda çıkarma hakkı var. Kanuna göre evi aldıktan sonra bir ay içerisinde size kira kontratı süresinin sonunda evi boşaltmanızı isteyen bir ihtarname çekmek zorunda, ki bunu yakın zamanda yapacaktır. İhtarı çektikten sonra size 6 aydan önce dava açma hakkı yok, yani kanun size 6 ay zaman tanıyor, tahliye etmezseniz ev sahibi için haklı tahliye sebebi oluşur ve size dava açar. Eğer alıcı evi kendi ihtiyacı için kullanacaksa mahkeme sizi mutlaka tahliye eder, avukat tutupta masrafa girmenin anlamı yok eninde sonunda tahliye edilirsiniz ve karşı tarafın yasal avukatlık ücretleri, mahkeme masrafları ve bunlara ek olarak karşı taraf bu masrafları tahsil etmek için sizi icraya vereceğinden icra masrafları ve icra avukatlık ücretide size patlar (mahkeme sonunda karşı tarafın tüm yasal masrafları ve yasal avukatlık ücretini direkt olarak icraya koyma hakkı var, sizin ödemenizi beklemek zorunda değil.)
Yani kısaca 6 ay zamanınız var ve size kendinize yeni bir ev aramanızı öneririm, yasal yollarda inanın sizde maddi manevi yıpranırsınız.

peki hocam biz kirayı eski ev sahibine ödüyorduk bu geçen 6 ay sürecinde yeni ev sahibine kira ödemez isek birşey olur mu en nihayetinde hiç konuşmadık

Ferit
25-02-2012, 21:12
Kirayı tabii ki yeni ev sahibine ödemeye devam etmeniz gerekiyor, sonuçta o kontratın ve evin tüm hakları artık yeni ev sahibinde. Ayrıca bunu mutlaka banka üzerinden yapın, aksi halde kira ödemediğiniz için ayrıca tahliye talep edebilir ve icraya verebilir. Sakın evin eski sahibine herhangi bir ödemede bulunmayın.
Bir konuyu hatırlatmakta yarar var, bence şu anki sıkıntınızın sebebi evin yeni sahibi değil. Sonuç olarak o evin bedelini ödemiş ve satın almış, yaşadığınız sıkıntının esas sebebi evin eski sahibi en azından siz bir kaç ay önce taşınırken size evi satma niyetinde olduğunu söylemesi gerekirdi. Eğer ki evi ani olarak satmaya karar verdiyse en azından önce size satmayı teklif etmesi ve sizi durumdan haberdar etmesi gerekirdi. Ancak böyle davranmamış. Siz de anladığım kadarıyla taşınma ve yeni ev arama masraflarını düşünüyorsunuz, belki de bu evi tutarken emlakçı parası verdiniz masraf yaptınız bunları düşünüyorsunuz. Ancak ortada bir gerçek var o da ev satılmış ve artık başka birine ait ve o da evi tahliye etmenizi istiyor. Çok büyük ihtimallede kendisi oturacaktır. Zaten eve yeni taşınmışsınız ve kiranız günceldir, kiraya verecek olsa kış ortasında ev boşalttırıpta gelirden olmak istemez diye düşünüyorum.
Kısaca yeni ev sahibine kontratta yazan kirayı ödemeye devam edin, yeni ev sahibiyle varsa eski ev sahibine verdiğiniz depozitonun durumunuda görüşüp anlaşın. Hatta isterseniz hemen taşının ve taşınma masrafları için abartmadan talepte bulunun. Sonuçta size ihtar çekecek ve 6 ay süreniz var. Eğer ki kontratınızın bitmesine 6 aydan daha uzun bir süre varsa kontratınızın sonuna kadar süreniz var. Kontratın süresi imzalandığı tarih itibariyle 1 yıldır. Sonrada evi boşaltın.

phoenixs
25-02-2012, 21:33
Kirayı tabii ki yeni ev sahibine ödemeye devam etmeniz gerekiyor, sonuçta o kontratın ve evin tüm hakları artık yeni ev sahibinde. Ayrıca bunu mutlaka banka üzerinden yapın, aksi halde kira ödemediğiniz için ayrıca tahliye talep edebilir ve icraya verebilir. Sakın evin eski sahibine herhangi bir ödemede bulunmayın.
Bir konuyu hatırlatmakta yarar var, bence şu anki sıkıntınızın sebebi evin yeni sahibi değil. Sonuç olarak o evin bedelini ödemiş ve satın almış, yaşadığınız sıkıntının esas sebebi evin eski sahibi en azından siz bir kaç ay önce taşınırken size evi satma niyetinde olduğunu söylemesi gerekirdi. Eğer ki evi ani olarak satmaya karar verdiyse en azından önce size satmayı teklif etmesi ve sizi durumdan haberdar etmesi gerekirdi. Ancak böyle davranmamış. Siz de anladığım kadarıyla taşınma ve yeni ev arama masraflarını düşünüyorsunuz, belki de bu evi tutarken emlakçı parası verdiniz masraf yaptınız bunları düşünüyorsunuz. Ancak ortada bir gerçek var o da ev satılmış ve artık başka birine ait ve o da evi tahliye etmenizi istiyor. Çok büyük ihtimallede kendisi oturacaktır. Zaten eve yeni taşınmışsınız ve kiranız günceldir, kiraya verecek olsa kış ortasında ev boşalttırıpta gelirden olmak istemez diye düşünüyorum.
Kısaca yeni ev sahibine kontratta yazan kirayı ödemeye devam edin, yeni ev sahibiyle varsa eski ev sahibine verdiğiniz depozitonun durumunuda görüşüp anlaşın. Hatta isterseniz hemen taşının ve taşınma masrafları için abartmadan talepte bulunun. Sonuçta size ihtar çekecek ve 6 ay süreniz var. Eğer ki kontratınızın bitmesine 6 aydan daha uzun bir süre varsa kontratınızın sonuna kadar süreniz var. Kontratın süresi imzalandığı tarih itibariyle 1 yıldır. Sonrada evi boşaltın.

çok sağolun hocam ilginiz için biz yapmamız gerekenleri anladık biraz ESKİ EV SAHİBİNE DERS verecez kira ödemeyecez yeni ev bulana kadar girerken 1000 tl ödemiştik önce onu istiyecez bakalım :) 4 bekar adam kızınca neler oluyor

burakN
26-02-2012, 13:27

Evin yeni sahibiyle mevcut kiracının herhangi bir mukavelesi olmadığı için işgalci durumuna düşmez mi? Dolayısıyla bu biraz muallak bir durum. Mukavele ancak yenilenirse kiracı kalmaya devam edebilir. Ev almak mevcut kiracının anlaşmasını onaylamak anlamına gelmez. Kiracı için en iyi çözüm ya anlaşma imkanı aramak yada yeni bir yer bulmalı. Tabi verdiği depozito vs. varsa onu da eski ev sahibinden istemeli.

emregockan
26-02-2012, 13:47
bizde de aynı durum oldu ama biz alıcıydık, dükkanda kiracı vardı ve mahkemeye intikal etmeden kiracıyı çıkardık. Buradaki durumda en önemli şey satıştan sonra bu iş için bir başvuru süresi var, 10gün veya 15gün gibi. Eğer bu süreyi aşarsa sözleşme bitene kadar oturursunuz.Bu bahsettiğim olay 2008de olmuştur.

HondatugraL
26-02-2012, 14:17
eski ev sahibinin yaptığı resmen terbiyesizlik bilmem neyin evladı yaa..

Ferit
26-02-2012, 15:15
çok sağolun hocam ilginiz için biz yapmamız gerekenleri anladık biraz ESKİ EV SAHİBİNE DERS verecez kira ödemeyecez yeni ev bulana kadar girerken 1000 tl ödemiştik önce onu istiyecez bakalım :) 4 bekar adam kızınca neler oluyor

Kirayı bundan sora zaten eski ev sahibine değil, yeni ev sahibine ödeyeceksiniz. Yani sizden kira alacağı olan yeni ev sahibi eskisi değil. Dolayısıyla kirayı ödemeyerek eski ev sahibine ders vermenizde mümkün değil. Kira kontratının mal sahibi adına tüm sağladığı haklar şu an yeni ev sahibine ait. Ödemezseniz sizi icraya verir ve 1000 TL olan borcunuz, icra giderleri ve yasal avukatlık ücretiyle katlanarak büyür ayrıca eve gelir de eşyaları da kaldırırsa hem siz eşyasız kalırsınız (evdeki cep telefonunuzdan bilgisayarınıza kadar herşeyi alır ayrıca adınıza kayıtlı araba vs. varsa onu da alır) hemde eşyayı taşıma masrafları vs. derken borcunuz daha da büyür. Sizin artık şu andan itibaren eski ev sahibine yapabileceğiniz bir yaptırımınız kalmamış. Eski ev sahibine depozito vermiştim ve ben yeni ev sahibine kira ödemiyorum deme hakkınız da yok. Kontratın süresi sonunda çıkarken yada kontatın bitmesine 6 aydan az varsa o zaman yasanın size tanıdığı 6 aylık sürenin sonunda evi boşaltırken kontratın üzerinde yazan depozitoyu yeni ev sahibinden alacaksınız. Yoksa yine icralık olursunuz.

Evin yeni sahibiyle mevcut kiracının herhangi bir mukavelesi olmadığı için işgalci durumuna düşmez mi? Dolayısıyla bu biraz muallak bir durum. Mukavele ancak yenilenirse kiracı kalmaya devam edebilir. Ev almak mevcut kiracının anlaşmasını onaylamak anlamına gelmez. Kiracı için en iyi çözüm ya anlaşma imkanı aramak yada yeni bir yer bulmalı. Tabi verdiği depozito vs. varsa onu da eski ev sahibinden istemeli.

Düşmez. Çünkü evin sahibinin değişmesi kontratı hükümsüz kılmaz. Mukaveleden doğan tüm haklar yeni ev sahibine geçer.

burakN
26-02-2012, 21:00
Düşmez. Çünkü evin sahibinin değişmesi kontratı hükümsüz kılmaz. Mukaveleden doğan tüm haklar yeni ev sahibine geçer.

Teşekkürler. Bende bu detayı bilmiyordum. Peki şu konuda yardımcı olabilirmisin? Apartman yöneticisi sene sonu geldiğinde toplantı yapmadan tahmini bütçeyi ve yapılacak ödemeleri daire sahiplerine gönderiyor. Kendisi de avukat. Bu yasal mıdır? Şayet itiraz edilse ne yapılmalı?

BaybuRtlu69
26-02-2012, 21:59
Arkadaşlar merhaba, yazılanların hepsini okuyamadım.

Ayrı olarak bir şey sormak istiyorum bu konu hakkında, belki bilgisi olanlarınız vardır. şimdiden teşekkürler

Yakın bi arkadaşımın ailesi, 2 aydır ev kirasını ödeyemedi biraz sıkıştılar.. yalnız ödemeyecekler değil yani şurda 1 ay içinde kapanıcak bir borç.. ev sahipleride biraz para göz bir adam, her gün gelip şu gün, bu gün boşaltın falan paramı ödeyin yapıyormuş.. Yani sürekli yakalarındaymış..

Bu adamın normalde bu şekilde çıkartma şansı var mıdır ki evden ?

BaybuRtlu69
26-02-2012, 22:41
Arkadaşlar merhaba, yazılanların hepsini okuyamadım.

Ayrı olarak bir şey sormak istiyorum bu konu hakkında, belki bilgisi olanlarınız vardır. şimdiden teşekkürler

Yakın bi arkadaşımın ailesi, 2 aydır ev kirasını ödeyemedi biraz sıkıştılar.. yalnız ödemeyecekler değil yani şurda 1 ay içinde kapanıcak bir borç.. ev sahipleride biraz para göz bir adam, her gün gelip şu gün, bu gün boşaltın falan paramı ödeyin yapıyormuş.. Yani sürekli yakalarındaymış..

Bu adamın normalde bu şekilde çıkartma şansı var mıdır ki evden ?

+ Olarak ; Kontrat yokmuş yaklaşk bi 5 yıldır filan.. 15 yıllık kiracılarmış. Bu zamana kadar günü gelmeden hep ödemişler kiralarını ama, ev sahibi 1 gün geçirince sorun çkarırmış diğer kiracılardan gördkleriyle, şimdi başlarına geldi..

vede adam denilene göre, noterden bi kağıt fila almış bir kaç gün içinde para ödenmezse evin boşaltıması gerktiğyle ilgili. böyle bişey mümkün müdür ki ?

Ferit
27-02-2012, 20:08
+ Olarak ; Kontrat yokmuş yaklaşk bi 5 yıldır filan.. 15 yıllık kiracılarmış. Bu zamana kadar günü gelmeden hep ödemişler kiralarını ama, ev sahibi 1 gün geçirince sorun çkarırmış diğer kiracılardan gördkleriyle, şimdi başlarına geldi..

vede adam denilene göre, noterden bi kağıt fila almış bir kaç gün içinde para ödenmezse evin boşaltıması gerktiğyle ilgili. böyle bişey mümkün müdür ki ?

Ev sahibi noterden ihtar çekmiş, o ihtarda özetle birikmiş kira borcunu ödemesini ve evi boşaltmasını istemiştir diyelim siz borcu ödediniz ama bir ay yine ödemediniz ve ikinci kez ihtar geldi. Bu bir haklı tahliye sebebidir ve ev sahibi dava açıp evi boşalttırır. İki haklı ihtar tahliye sebebidir ve ödenmemiş yada gecikmiş kira ödemeleri de haklı bir ihtar sebebidir.
Ayrıca kira borcunuzdan dolayı iki kez icraya verilmenizde haklı tahliye sebebidir ve mal sahibinin dava açarak mülkü tahliye ettirmesine yeterlidir. Kontratın olmaması sorun değil, kontratın olmaması böyle bir durumda kiracıya bir avantaj sağlamaz.

c20let
27-02-2012, 20:18

Onu bunu bilmem de eğer anlattığınız gibiyse ne şerefsiz adammış ev sahibi. Bizim de günü gününe yatıran eve çok iyi bakan kiracımız var izmirdeki evde adam esnaf aradı ödeyemeyeceğim kirayı isterseniz boşaltayım evi isterseniz 1 kaç ay idare edin öderim dedi 6 ay ödeyemedi sonra toplu verdi adam.

BaybuRtlu69
27-02-2012, 21:31
Onu bunu bilmem de eğer anlattığınız gibiyse ne şerefsiz adammış ev sahibi. Bizim de günü gününe yatıran eve çok iyi bakan kiracımız var izmirdeki evde adam esnaf aradı ödeyemeyeceğim kirayı isterseniz boşaltayım evi isterseniz 1 kaç ay idare edin öderim dedi 6 ay ödeyemedi sonra toplu verdi adam.

Şerefsizin önde gideni hatta, ben böyle bir ev sahibi görmedim yani.. tamam ev sahibi olarak, haklı olabilirsin ama 15 yıllık kiracıda bu dönemde kolay bulunmuyor yani vede hep bu durumdan çekindikleri için gününden önce ödemeler yapmışlar..

Hatta adam o kadar yüzsüz ki , kirayi ödeyemeyen arkadaşın babasının işyerine gitmiş kirayı getirin artık vs... yani ihtihar sebebi gibi birşey

buna bi çözüm bulunamaz karakter meselesi, Allah kimseyi kiracı durumuna düşürmesin inş.

Yukarda diğer arkadaşın yazdığı için teşekkürler.. Bakalım artık önümüzdeki günlerde ne gibi şeyler olucak. Ev sahibine biraz ödeyebilirlerse heralde bu sorun ortada kalkar