PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hb arabada dtm spoiler işe yarıyor mu?

polo34
14-01-2008, 03:53
dtm spoiler'lerin ayarlanabilir olanları, sabit olanları varmış, kosei meşhur bir marka galiba, ed performasta web de rastladım, bu işte marka önemli mi?

yol tutuşa etkisi nedir? işe yarıyor mu?

nasıl ayarlanmalı? ayara gerek var mı?

hb araçta hali hazırda bulunan spoiler'ın üzerine montaj edilir mi? montaj edilirken nelere dikkat edilmeli?

bir ara polis amcalar eskiden ilk çıktığında abartılı olanlara kızıyorlardı galiba, öyle hatırımda kalmış, halen öyle bir olay var mı?

eğer işe yarıyorsa apaçi tarzı olmayacak, araçla aynı renge boyanacak, çok dikkat çekmeyecek boyutta birşey arıyorum

gökan
14-01-2008, 14:37
bence cok kötu duruyor tabı zevk senın

cem
14-01-2008, 16:22
Öncelikle aracınızda ne setuplar olduguna bakmanız gerekli.
DTM spoileri standart aile otomobilinde kullanmanız size hiç bir yarar getirmez
ayrıyetten göz zevkini bozar.
Spoilerin takılma amacı pist araclarındaki amortisör,yay yol tutus aerodinami çalısmaları
sonucunda en son olarak rüzgar direnci dağılımı dolayısıyla monte edilir.Kilo farklıları sonucu yapılan hesaplamalar sonucu monte edilir. Bahsettigim setuplar yarış otomobilleri için gecerlidir , ve unutmayın çok güclü pist araclar için.Sizin otomobilinizde volkswagen zaten
gereken aeordinami çalşmalarını yaptıgından asla takmanıza gerek yoktur ve size hiçbir
faydası olmayacaktır.

Yekta
14-01-2008, 16:29
ayrıca yüksek hızda dezavantajı bile olabilir eğer direnci çok arttırıcak bir model olursa..

tuFAN
14-01-2008, 17:15
dtm spoiler değilde, polo'nun güçlü modellerinde varmı bilmiyorum bagaj üstü spoiler işe yarar.
kendi arabamın çok detaylı bir tanıtım PDF sinde saatte 200km/h ile giderken 25 kiloluk bir yere bastırma uyguluyormuş

Dragger
14-01-2008, 23:43
DTM degil de anatomik, tavanla aynı düzlükte giden spoilerler aracı iyi yere basıyor diye biliyorum.

Zaten dtm modası da gecti, bir fayda da saglayacagını cok düsünmüyorum + hb araclarda gercekten cirkin duruyor.

pug35
14-01-2008, 23:45
bence gereksiz:icon13:

Safak
15-01-2008, 00:16
HB araçların sportif modellerine fabrikasyon bulunan cam üstü spoyler yeterlidir. DTM falan yalan, zaten tr de pervaz demirlerinden yapılan 3. sınıf DTM ler hiçbir işe yaramaz.

Görsel olarak dersen al tak...sen çok beğenirsin...bir diğeri beğenmez...o zevk meselesi.

polo34
15-01-2008, 04:24
DTM degil de anatomik, tavanla aynı düzlükte giden spoilerler aracı iyi yere basıyor diye biliyorum.

Zaten dtm modası da gecti, bir fayda da saglayacagını cok düsünmüyorum + hb araclarda gercekten cirkin duruyor.

bendeki de anatomik dediğiniz cinsten, aracım yapısı gereği yağmur damlası şeklinde bir aerodinamiği yok, sürat için üretilmemiş, 160 km/h den sonra aşırı rüzgarlı bir yol varsa o yolda rüzgardan etkileniyor ve sağa sola kaçar gibi oluyor, hız kesmek zorunda kalıyorum, araçta koni yay amortisör kule gergisi var, eskiye oranla çok iyi durum fakat daha iyisi için başka ne yapılabilir diye düşünüyorum, lastikler 195/45/15, 16 yapsam biraz daha iyi olur ama performanstan çalar, sürtme olur diye düşünüyorum, ön üst kule gergisi vardı, ön alt kule gergisi de aldım ama henüz takamadım, yurt dışındayım, arkaya da bir kule gergisi daha alabilirim, en son aklıma işte dtm kanat geldi, bir golf de gördüm nette, işe yarıyor mu, verim alan oldu mu sorayım dedim

basar13
15-01-2008, 04:25
Tanıdık rüzgar tüneli olan varsa hesaplanıp yapılabilir :) Yol tutuş için alçaltman en mantıklısı goruntude guzel olmaz bence...

http://pages.cs.wisc.edu/~bailen/blog/archives/FestivaHatchbackSpoiler.jpg

Fakat böyle bişey görüntü olarak güzel olur ama yine çok eğimli yapma.. DTM zaten boşver

http://www.tuningpo.sk/img/spoilery_je_design_051.jpg

Dragger
15-01-2008, 10:38
Ahhaaha resim bomba :D

O arabayı basmayı bırak, rüzgarda gömer asfalta :D

Burak Kasim
18-01-2008, 07:22
Birak HB yi artik sedanlar icin bile onerilmio.

Kesinlikle cok gerida kalan bi olay bence hic alma, baska seylere harca parani.

Baran^
18-01-2008, 10:05
Görüntü olarak cok iğrilti duracağı gibi yuksek suratte aracının motorunu zorlayacak kadar basınc uygulayabilir arka kısma heleki aracın 1.6 1.4 hacimliyse.DTM kanat adı üstünde yuksek performanslı pist araclarında kullanılan aracın yerden kesilmesini önlemek yol tutuşu arttırmak için kullanılan bir parca.Sen muhtemelen görüntü amaclı takmak istiyorsun ama bencede takma.

sulhi
18-01-2008, 12:10
ben kendı aracıma düşünüyorum apr nın meseLa karbon bi ruzgarlığını..

Cem.B
18-01-2008, 12:29
türkiyede sadece koray ın alfasında dtm i beğenmiştim oda ztn bayağı pahalı bişiydi ama acaip duruodu :)

M3CSL
21-01-2008, 10:44
bi ara çok modaydı alfa 156da sağlam durmustu cemın dedıği gibi..
ama çok guclu araclarda ıse yarar.. onun dısında yuksek hızlarda performansdan baya calar buyuk bişiyse..

levent
21-01-2008, 11:02
araçta amortisör varmı yokmu onu anlamadım ben, yoksa amortisörlerini koniyle fln deişmeyi dene.varsa da polo gti spoileri fln tak derim, dtm i boşver ;)

160 tan sonra rüzgardan etkilenmesi normal aslında ama neyse :rolleyes: