PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Carina yağ lambası ?

salihbilgin
27-02-2012, 00:02
http://img3.imageshack.us/img3/2458/carinas.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/3/carinas.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

salihbilgin
27-02-2012, 00:04
s.a arkadaşlar. Arkadaşın 98 carina'nın bugün üstte işaretlediğim yerdeki lamba yanmış bana sordu ben anlamadım.Bir bilene sormak lazım diye düşündüm.Kırmızıyla işaretli lamba nedir?

otomania
27-02-2012, 00:06
yağına baktınızmı eksiltme felan varmı?

salihbilgin
27-02-2012, 00:13
Yağ lambası alttaki kırmızı değilmi ki ? yada bunlarda iki tane mi yağ lambası var ?

mert_leon
27-02-2012, 00:17
yağ sıcaklığı için filan bi uyarı olabilir.

carina05
27-02-2012, 00:26
arakdaşlar araba bana ait huylandım o lambadan lamba yandı birden bire sonrasında stop ettim aracı tekrar çalıştırdım söndü ve daha da yanmadı sıkıntıya girdim şimdi fena huylandım..

otomania
27-02-2012, 00:27
arakdaşlar araba bana ait huylandım o lambadan lamba yandı birden bire sonrasında stop ettim aracı tekrar çalıştırdım söndü ve daha da yanmadı sıkıntıya girdim şimdi fena huylandım..

bi ustaya yada servise göstermeni tavsiye ederm kafanda soru işareti kalmasın.

levent
27-02-2012, 00:27
üstte yanan düşük motor yağı seviye uyarısı
altta yanansa düşük yağ basıncı uyarısıdır.

yağ çubuğundan seviyeyi kontrol edin, eğer olması gereken değerden düşük ise (alt seviye ~ 1.2 lt yağ var demektir). son yağ değişimden bugüne geçen km ile karşılaştırıp yazın, eksiltmesi çok mu az mı bir yön biçelim.

carina05
27-02-2012, 00:32
yağ değişimime 300 km felan kalmıştı sanırım yarın gideceğim servise yapacak birşey yok benim korktuğum motoru felan yakmasam diye bi zarar verdimmi acaba diye bu bahsettiğim olay anlık bir olaydı stop etmesem belki sürekli yanacaktı bilemiyorum ama olan oldu işte ...

levent
27-02-2012, 00:33
yağ değişimime 300 km felan kalmıştı sanırım yarın gideceğim servise yapacak birşey yok benim korktuğum motoru felan yakmasam diye bi zarar verdimmi acaba diye bu bahsettiğim olay anlık bir olaydı stop etmesem belki sürekli yanacaktı bilemiyorum ama olan oldu işte ...

yağ değişimine 300 km kalmıştı ancak içerdeki yağ ile kaç km yaptınız? bunun cevabı daha net cevaplar almanızı sağlar :)

otomania
27-02-2012, 00:35

anlayan bi ustaya göster sonra sakata gelme, tkma kafana arabadır bu illa bi yerden bişi çıkarıyor. :)

salihbilgin
27-02-2012, 00:36
yağ on binde bir değiştiğine göre 9700 km yapmış :)

carina05
27-02-2012, 00:37
9700 km yaptım kardeş ilk arabam bu vede çok seviyorum üzerine düşüyorum hiç birşeyini eksik etmiyorum Allah korusun başına birşey gelirse daha araba alamam o yüzden ister istemez takıyorum çok güzel paralar teklif ettiler satmadım çünkü çok seviyorum sizlere şaka gelebilir... sizleride gece gece uğraştırıyorum arkadaşlar kusura bakmayın..

levent
27-02-2012, 00:43
yağ on binde bir değiştiğine göre 9700 km yapmış :)

belki aksatılmıştır diye sordum ;)

9700 km yaptım kardeş ilk arabam bu vede çok seviyorum üzerine düşüyorum hiç birşeyini eksik etmiyorum Allah korusun başına birşey gelirse daha araba alamam o yüzden ister istemez takıyorum çok güzel paralar teklif ettiler satmadım çünkü çok seviyorum sizlere şaka gelebilir... sizleride gece gece uğraştırıyorum arkadaşlar kusura bakmayın..

anlıyorum sizi, burada birçoğumuz öyleyiz, arabalarımızı çok seviyoruz :)

aracınız kaç km de yaklaşık olarak ve yüksek devirlerde mi kullandınız diye 2 soru birden soracağım.
dediğim gibi çubuğu kontrol edin alt çizginin altında ise yağ eksiltme sıkıntısı var demektir. ancak bakım periyotları arasında yağ çubuğunun en alt seviye çizgisine kadar eksiltme normal karşılanır Toyota'da.

400-500 bin km civarına kadar ise motor istemez aracınız kolay kolay TR şartlarında :) en net bilgiyi servis çalışanı arkadaşlar verecektir aracınızın durumu ile ilgili ama ben birşey çıkacağını zannetmiyorum, canınızı sıkacak herhangi birşey çıkmaz tahminen yani :) içinizi ferah tutun. göstermekte fayda var yani yine de..

carina05
27-02-2012, 00:47
evet aracı yüksek devirlerde kullanıyorum açık hava filtresi takmıştım sesi kulağa hoş geldiği için yüksek devirlerde kullandım birde aracım 235.000 km de bu ffiltrenin bir zararı varsa şayet eskisini takmalımıyım bu araç hakkında bana tavsiyeleriniz nedir acaba kardeş bilgilerinize ihtiyaç duydum tşkler...

levent
27-02-2012, 00:50
filtrenizi temiz tutun mümkün olduğunca, ve soğuk hava emebilecek şekilde motorla ilişkisini azaltın öncelikle :) temiz tuttuğunuz sürece zararı olmaz :)

235 bin km için o eksiltme normal sayılır bence. dediğim gibi birşey çıkmayacak muhtemelen, muhtemelen kullandığınız yağda kış mevsimi ve devirli kullanımınız için ince gelmiş , aracınız bir miktar fazla eksiltmiştir.

carina05
27-02-2012, 00:54
valla temizlikten kastınız toz felansa eğer ona bakmam gerekecek kaputu açtığım zaman filtre felan fena durmuyor hiç temizliğine dikkat etmedim bu carinalardan benim bulunduğum bölgede yaklaşık 20 tane var hiç birisi 200 bin altında değil eğer sıkıntı çıkaracaksa çok sevdiğim arabamı satarım yapacak birşey yok..yağ olarakta shell herix ti sanırım 10w40 kullanmıştım tavsiye ettiğiniz kalınlık ve marka varmı acaba??:)

levent
27-02-2012, 00:58
ben shell değilde mobil1 kullanmanızı öneririm aynı değerlerde. forumda yağ ile ilgili detaylı bilgiler içeren konu vardı , ben bulamadım aratarak bulabilirsiniz diye düşünüyorum :D

carina05
27-02-2012, 01:00
tamam kardeş bakayım bi tşk ederim çok sağol