PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : windows 7 ekran parlaklığı ayarlayamama sorunu..

meLaNchoLic
27-02-2012, 22:07
bu aralar teknolojik aletlerden yana biraz şanssızım galiba :D

biraz önce farkettim bayadır kullanmadıgım bi olaydı.. laptop kullanıyorum ekran kartımda ATI HD5650... Fn tuşu ile ekran parlaklığını artırma veya azaltma tuşlarına bastıgımda işe yaramadıgını farkettim.. mobility center dan bakiyim dedim ordada ayar yeri gözükmüyo.. güç planlarına giriyorum ordada ekran parlaklıgı kısmı cıkmıyo.. ne oldugunu çözemedim..

daha önce başına gelen ya da yardımcı olabilicek birileri çıkarsa memnun olucam :)

Ahmet Saraçoğlu
27-02-2012, 22:15
Arama sekmesine calibr..... Yaz calibrate die bisey cikicak.. Orda da bı ayar olması lazım , bide onu deneyebilirsin.

63owen63
27-02-2012, 22:17
Bir ara bende de oldu, çözemedim, format attım, driverları dikkatlice kurdum düzeldi.peki ses tuşu calışıyor mu ? benim ses de yoktu.

deeperblack
27-02-2012, 22:19
laptoptan bahsediyorsak klavyedeki ekstra tuslarin calismasi icin driverini kurmaniz gerekli...

meLaNchoLic
27-02-2012, 22:20
ses tuşu çalışıyor sadece parlaklık yok.. işin garip yanı güç seçeneklerindede yok :D

meLaNchoLic
27-02-2012, 22:21
laptoptan bahsediyorsak klavyedeki ekstra tuslarin calismasi icin driverini kurmaniz gerekli...

packard bell easynote tj75 kullanıyorum.. fn ile diğer tuşlar çalışıyor abi sadece parlaklık yok güç seçeneklerindede gözükmüyor mobiility center da da yok

OMTech
27-02-2012, 22:24
W7'li Masaüstü PC'mde aynı ekran kartını kullanıyorum ve masaüstünde boşluğa sağ tıklayınca en üst seçenekte Catalyst Control Center çıkıyor ona tıklayıp istediğim ayarı yapabiliyorum. Sendede olması lazım eğer çıkmıyorsa aşağıdaki linkten model versiyon ve Windows seçip güncelle, Restart et, sekme belirecektir.

AMD Graphics Drivers & Software (http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx)

meLaNchoLic
27-02-2012, 22:27
W7'li Masaüstü PC'mde aynı ekran kartını kullanıyorum ve masaüstünde boşluğa sağ tıklayınca en üst seçenekte Catalyst Control Center çıkıyor ona tıklayıp istediğim ayarı yapabiliyorum. Sendede olması lazım eğer çıkmıyorsa aşağıdaki linkten model versiyon ve Windows seçip güncelle, Restart et, sekme belirecektir.

AMD Graphics Drivers & Software (http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx)

catalysti kurcaladım birazda parlaklıkla ilgili birşey bulamadım şimdi yeni sürücüyü indiriyorum bakalım düzelicekmi :/

OMTech
27-02-2012, 22:30
Düzelecektir :) İlk yazılımda bende de olmuyordu..

meLaNchoLic
27-02-2012, 22:33
Düzelecektir :) İlk yazılımda bende de olmuyordu..

yükleme devam ediyor inşallah düzelir :)

normalde pek kurcalamadıgım bi ayardır en son 1 hafta önce çalışıyordu herşey geçenlerde windows güncellemesi yaptı cihaz ondan sonra oldu heralde :confused:
gözüm ağrıdı biraz parlaklığı kısayım dedim ortaya çıktı :D

TDU 2 oynıcaktım ne güzel yenide kurduydum iş çıktı başıma :D

ceratoniaorg
27-02-2012, 22:38
fn tuşlarının driverı olmasada ses wireless projeksiyon tuşu vs gibi temel tuşlar otomatikman çalışır bahsettiğiniz gibi ekran ışığı tanımlı kullanıcı tuşu play pause kamera fln gbi tuşlarsa driver ile active olur. Fn tuşlarının driverı nı ardındanda ekran kartınızın driverını güncellemenizde fayda var muhakkak düzelecektir.

meLaNchoLic
27-02-2012, 22:42
fn tuşlarının driverı olmasada ses wireless projeksiyon tuşu vs gibi temel tuşlar otomatikman çalışır bahsettiğiniz gibi ekran ışığı tanımlı kullanıcı tuşu play pause kamera fln gbi tuşlarsa driver ile active olur. Fn tuşlarının driverı nı ardındanda ekran kartınızın driverını güncellemenizde fayda var muhakkak düzelecektir.

hocam klavye driver ı diyosun iyi hoşda.. güç seçeneklerinden veya mobility centerdan da kaybolması normalmi.. hadi tuşları geçtim ordan niye ayar yapıcak yer çıkmıyo..

bu arada catalyst i güncelledim ordanda ayar yapılmıyo :S edit: catalyst teki yeri buldumda.. bi garip ayarlanıyo :D

OMTech
27-02-2012, 22:52
Şurdan olmadımı işte. Ha sen display aydınlığı diyorsun. onun için arkadaşların dediği gibi FN keylerin driveri ile yapman lazım. Garipten kastın aşağıdaki ayarmı ?

http://img822.imageshack.us/img822/8038/asdfuq.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/822/asdfuq.jpg/)

meLaNchoLic
27-02-2012, 22:54
aynen ordan parlaklıgı değiştirince renklerde bi garip oluyo.. benim kastım LCD nin parlaklıgını azaltıp yükseltmek.. FN keylerinin driverını güncellediğim zaman güç seçeneklerine mobility center a falan parlaklık ayarı geri gelicekmi yani? yada bu laptop a format atmak için kısayol tuşları nedir açılışta :D

OMTech
27-02-2012, 22:56
FN ile yön tuşularından sağ tarafa basıncada mı açılmıyor parlaklık?

ceratoniaorg
27-02-2012, 22:58
arkadaşın dediği parlaklık aslında parlaklık değil ekran ışığının azalıp artması.
çözüm ise ekran kartının yeni driverı.

meLaNchoLic
27-02-2012, 22:58
FN ile yön tuşularından sağ tarafa basıncada mı açılmıyor parlaklık?

aynen FN artı yön tuşlarıyla parlaklık değişmiyor.. mobility center ve güç seçeneklerindede gözükmüyor ayar yeri

arkadaşın dediği parlaklık aslında parlaklık değil ekran ışığının azalıp artması.
çözüm ise ekran kartının yeni driverı.

yeni driver ları kurup restart yaptım olmadı :S

ceratoniaorg
27-02-2012, 22:59
aygıt yöneticisinde ekranını ne olarak görüyor pc

p.s.: tek ekran kartımı var pcde yoksa birde onboard ekran kartı varmı

meLaNchoLic
27-02-2012, 23:01
PnP monitör (standart) yazıyor

edit : tek ekran kartı var ati hd5650.. zaten laptop kullanıyorum onboard yoktur heralde üstünde :D

arada bi HDMI dan led tv ye bağlıyorum oyun oynarken falan ama :S

edit 2: yedeklerimi almaya başladım bile sanırım format atmam gerekicek :D

meLaNchoLic
27-02-2012, 23:29
sanırım başka çözümü olanda yok :)

OMTech
28-02-2012, 00:09
Valla açıkcası şu an çok yorgunum ve kafam durdu bir düşüneyimde yardımcı olmaya çalışıcam. daha öncede başımıza gelmiştide çok basit bişeyle çözmüştük ama neydi hatırlamıyorum.

meLaNchoLic
28-02-2012, 00:17
Suan pc recovery yapiyo. Format atiyorum yani.. mobilden giriyim dedim .d bakalim sonuc ne olucak :) havadanmidir nedir benimde basim agriyo aksamdir .s

meLaNchoLic
28-02-2012, 01:20
recovery den sonra herşey düzeldi şuanda.. bakalım ilerleyen zamanlarda birşey olucakmı =)