PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdışı Ürün Getirme Muhabbeti

Emre Akçay
28-02-2012, 12:39
Arkadaşlar forumda daha önce açılmış konular mevcut onları inceledim ama tam olarak cevap bulamadım kendime. Aşağıda linkini verdiğim siteden $117,96 dolara ürün aldım. Shipping ücreti ile $132,79 dolara geldi. Üzerine gift yazın dedim. Tabi yazdılar mı yazmadılar mı bilmiyorum. Kendim işim icabı ilçede oturuyorum. Sorum ise ürün gümrükten geçer mi? Meblağ düşük çünkü. Araştırdığım kadarıyla shipping ücretini katmıyorlar. Eğer geçmezse posta,mesaj vs. bildirim yapıyorlar mı? Diğer sorum ise belirttiğim adresime kadar gelecek mi? Cihaz elektronik bu arada. GPS cihazı,bluetooht özellikli elektronik bir ayna. Cihazın durumu Packed And Waiting For A Plane olarak görünüyor. Air Mail ile göndereceklermiş. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Site: Wholesale Electronics - China Wholesale - Dropship From China (http://www.chinavasion.com/)

Edit: Bu siteden daha önce alışveriş yapan arkadaşlar vardı forumda ama bulamadım kendilerini in-dash almışlar. Umarım konuyu görürler.

cliver
28-02-2012, 12:55
gift yazarlarsa muhtemelen gümrükten geçer bu rakamlarda sıkıntı olacağını sanmıyorum

GokhanRS
28-02-2012, 13:01
takip numaralı alışveriş yapın. takip numaralı alışveriş yapar yerel posta ile alırsanız ptt nin sitesinden sürekli takip edebilirsin her aşamasını. evine bazen hiç bişey ulaşmayabiliyor. hatta adresi bulamadık diyip geri bile yollandığı olabiliyor.

bu söylediklerim en kötü ihtimaller tabiki.

ancak takip numaralı ürün alırsan her adımını takip edersin. sorun yaşama ihtimalin minimuma düşer. ayrıca bu kadar uygun olan ürün takılsa bile 25 dolar anca gümrük çıkar. takılmayabilir mebla düşük sayılır.

Osman Bahadır
28-02-2012, 13:03
- Gift yazması birşeyi değiştirmez.

-Tutarı gümrüğe takılacak seviyede, yani 75 euro üstünde. Tutara dikkat ederlerse takılır.

-Kargo ücretini dahil etmemeleri için faturasında ayrı belirtilmesi veya faturada kargo ücretinin dahil olmaması gerekir. Eğer dahilse faturaya onu da katarlar hiç acımadan ürün tutarına.

-Ürünün kendisi de izinsiz(radar dedektörü) veya bandrollü ürün(fm radyolu vs) olabilir. O yüzden de tutabilirler gümrükte.

-Takılırsa ihbar kağıdı gelir adresine. Zaten takip kodu varsa kendin de takip edersin.

-Takılırsa, yasaklı veya sakıncalı bir ürün değilse, ne için kullanacağını belirtir, şahsi ihtiyacım der, vergisini öder alırsın. Belki ruhsat vs gibi bir iki evrak da isteyebilirler. Kredi kartı ekstresi, paypal dökümü zaten bulundur yanında.

-İlçe veya küçük il adresi verdiğim gönderiler tutarı veya içeriği sorunlu olsa bile hep takılmadan geldi. Umarım seninki de öyle gelir. Kesin takılır da diyemiyorum. Ama bunun garantisi yok.

In-dash de dahil epey malzeme aldım zamanında çin'den, hong-kong'tan.

cabrioleter
28-02-2012, 13:03
bildiğim kadarıyla son yasalarla birlikte 70€ yu geçmemesi lazım lacağın ürünün. ben ferrari den bi şeyler alacaktım deli gibi shipping ücreti biniyor hep bu sınırı geçiyor mail attım dönmelerini bekliyorum bakalım faturayı düşük gösterecekler mi?

burkaykalyon
28-02-2012, 13:06
geçtiğimiz hafta çinden tablet pc getirttim 265$ lık ürüne 85$ lık fatura düzenlettim gift yazdırdım.1 hafta içinde ürün DHL ile geldi fakat gümrüğe takıldı ve gerçek ödeme dekontunu istediler.veremeyince 200 TL paşa paşa ödedim.bi de kaçakçı damgası yiyecektim az kaldı.iş güzar memurlar açıp bakıyorlar eğer üzerinde marka model gibi birşey yazıyorsa sahte fiyat faturası varsa vay haline.dikkat edin derim..

Osman Bahadır
28-02-2012, 13:08
geçtiğimiz hafta çinden tablet pc getirttim 265$ lık ürüne 85$ lık fatura düzenlettim gift yazdırdım.1 hafta içinde ürün DHL ile geldi fakat gümrüğe takıldı ve gerçek ödeme dekontunu istediler.veremeyince 200 TL paşa paşa ödedim.bi de kaçakçı damgası yiyecektim az kaldı.iş güzar memurlar açıp bakıyorlar eğer üzerinde marka model gibi birşey yazıyorsa sahte fiyat faturası varsa vay haline.dikkat edin derim..

Memur işini düzgün yapıp kaçakçıyı tespit edince işgüzar mı oluyor?

bLackModeL
28-02-2012, 13:09
gelen malzemeler buyuk oldugu ıcın ptt getırememıs eve telefon actılar gelebılırmısınız dedıler gıttım aldım gıft te sıkıntı cıkmıyoo gelır ama 1 ay surdu

Emre Akçay
28-02-2012, 13:09
Fatura da shipping i ayrı belirtmişler. E-mailime geldi. Kendim de devlet memuruyum. Acaba yırtar mıyız diye düşündüm. Kargo içinde takip numarası verdiler. Her ne kadar takip etmeyi beceremesem de.

bLackModeL
28-02-2012, 13:13
gelır sıkıntısızz meraklanma

darkmoon
28-02-2012, 13:14
bu forumda her konu açıldığında yazdım bunu gift olayı bitti bayram seyran indirimleri bitti artık gelen kolide gift yazması gümrük memurunu ilgilendirmiyor açacağı varsa gene açar..

ürünün fiyatı sınırda 117 dolar 75 euro yada onun dolara eş değeri sanırım 120 dolara denk geliyor üstü gümrüğe takılma riski var riski var diyorum bazen çünkü 10-20 dolar fazla olsada paket ufak bir şeyse bırakıyorlar başıma geldi..

takılsada bu kadar gümrükde takılmasını dert etmeyin trt /fm bandrollü bir ürün ise ekstra bir trt bandrolü ödersin eğer değilse normal ürünse %20 vergisini öder alırsın yani 118 doların %20 si 24 dolar gibi bir şey yapar sanırsam en kötü senaryo bir 24 dolar şimdiden ayır bir köşeye takılmassa zaten gerek kalmaz takılırsada öder alırsın..

tabi bu dediğim ürünün yasaklı ürünler listesindeki ürünlerden değilse kesici patlayıcı alet ilaçlar ceptel v.b gibi

burkaykalyon
28-02-2012, 13:15

yurtdışıyla sürekli çalıştığım için normalde xray den geçirilip bakılır böyle biliyorum ben.açıp bakma olayı ilk kez başıma geldi ve DHL in de verdiği bilgidir bu. DHL bu konuda çok yardımcı oluyor. amacın kaçakçılık olmadığı ve hileyle hurdayla iş yapan biri olmadığımı ürünü kendim kullanmak için getirttiğimi burdaki ürünlerin fahiş fiyatlarla haksız rekabet yapılarak satıldığını bildiğim için bu yolu seçtim.yanlış anlaşılma olmasın lütfen.

GokhanRS
28-02-2012, 13:16
valla ona bakarsan daha yeni üzerinde 500 tl ye denk gelen bir rakam yazan aeromotive pompa kiti bile takılmadı. paket ufak sayılırdı geldi gümrük mümrük almadılar. koli hiç açılmamış orjinal aeromotive kilitleri bantları duruyordu. faturayıda üzerine yapıştırmışlar rakam bariz belli ama geldi.

küçük paketler çoğu zaman göz yumuluyor. yeterki ptt ile gelsin. ama ups dhl filan başka kargolarla gelirse şansınız yok :) gümrük harici ekstra evrak parasıda alırlar.

burkaykalyon
28-02-2012, 13:17
valla ona bakarsan daha yeni üzerinde 500 tl ye denk gelen bir rakam yazan aeromotive pompa kiti bile takılmadı. paket ufak sayılırdı geldi gümrük mümrük almadılar. koli hiç açılmamış orjinal aeromotive kilitleri bantları duruyordu. faturayıda üzerine yapıştırmışlar rakam bariz belli ama geldi.

küçük paketler çoğu zaman göz yumuluyor. yeterki ptt ile gelsin. ama ups dhl filan başka kargolarla gelirse şansınız yok :) gümrük harici ekstra evrak parasıda alırlar.

o zaman dhl veya özel firmalar özellikle mi taktırıyo gümrüğe :D PTT candır.

Anti
28-02-2012, 13:18
Yaklaşık 2 hafta önce Amerika'dan kolim geldi. Koli kabaca 50-60 cm genişliğinde 30 cm yüksekliğinde ve 6.5 kg ağırlığında.

İçinde 1000 $ 'lık malzeme vardı :D gönderen arkadaş işini bilen bir kişi olduğundan 82 $'lık fatura kesmiş ve açıklama kısmına Sample (Numune) Intake Manifold şeklinde belirtmiş o yüzden gümrükte takılmadı.
Ayrıca alıcı adresine kesinlikle dükkan adı yazdırmayın, bu da çok önemli bir nokta.
Adreste dükkan adresi olduğu zaman satılacak mal gözüyle bakıyorlar çok büyük ihtimalle.

Hediye de yazdırmayın, gümrükçüler artık hediye yazanlara pek aldırış etmiyorlar diye duydum ne kadar doğrudur bilemem.

Bu arada benim kargom fed-ex yoluyla geldi air mail hakkında çok bilgim yok, iyi şanslar..

GokhanRS
28-02-2012, 13:19
evet özellikle takıyorlar. 50 dolar yazan amortisörü açıp bu coil over diyerek. çıkma malzemeyi bu 2 bin dolar vardır diyerek dalga geçebiliyorlar. tabi malı geri gönder iade etmek istiyorum dediğinde tutuşuyorlar. çünkü uluslar arası kargolar gidiş geliş para ödersin. yani sen teslim almazsan geri gönderme masrafı onlara girer :)

bi mal kafa kurcalıyorsa uraştırıyorlarsa. çok mecbur değilsen o ürüne. baktın uraştırıyorlar iade gönderin ulan diyip resti çekiceksin :D

burkaykalyon
28-02-2012, 13:23
evet özellikle takıyorlar. 50 dolar yazan amortisörü açıp bu coil over diyerek. çıkma malzemeyi bu 2 bin dolar vardır diyerek dalga geçebiliyorlar. tabi malı geri gönder iade etmek istiyorum dediğinde tutuşuyorlar. çünkü uluslar arası kargolar gidiş geliş para ödersin. yani sen teslim almazsan geri gönderme masrafı onlara girer :)

bi mal kafa kurcalıyorsa uraştırıyorlarsa. çok mecbur değilsen o ürüne. baktın uraştırıyorlar iade gönderin ulan diyip resti çekiceksin :D

bak bunu bilmiyordum.sağolun...

BU®AK
28-02-2012, 13:24
sample olayında biraz şansz lazım bizde aynı şartlarda kargomuzu son anda yakalayıp gümrüğünü ödeyip aldık. Memurlar kendi görevlerini yapıyor kimseyi suçlamak doğru değil tek kötü durum gümrük sistemimiz bizde bunun esiriyiz. Ben komple motor getirdim sorunsuzca gümrükden aldım ama 10 dolarlık stickerlar evime ulaşmadan geri gönderildi :)

Emre Akçay
28-02-2012, 13:25
Adresi Adliye olarak belirttim zaten. Eğer takılırsa dediğiniz gibi 24$ veririm sorun değil. İhtiyacım olan bir ürün çünkü. Ortalama ne kadar sürede geliyor acaba? Online müşteri hizmetleri servisleri var. Dedim kesin çinçe birşey söyler. İngilizce aramızda konuştuk Türkiye'ye tam olarak ne kadar sürede geldiğini bilmediğini söyledi. Eyvallah dedim. :)

Emre Akçay
28-02-2012, 13:26
İade işlemlerindeki ücret onlara aitse böyle bir blöf yapılabilir aslında.

GokhanRS
28-02-2012, 13:27
çinden geliyorsa 2.5- 3 hafta içinde alırsın.

burkaykalyon
28-02-2012, 13:31
Adresi Adliye olarak belirttim zaten. Eğer takılırsa dediğiniz gibi 24$ veririm sorun değil. İhtiyacım olan bir ürün çünkü. Ortalama ne kadar sürede geliyor acaba? Online müşteri hizmetleri servisleri var. Dedim kesin çinçe birşey söyler. İngilizce aramızda konuştuk Türkiye'ye tam olarak ne kadar sürede geldiğini bilmediğini söyledi. Eyvallah dedim. :)

eyvallah'ın ingilizcesi nası oluyor bi söyler misin :D tek orda takıldım :p şaka bir yana online hizmeti iyimiş.

levent
28-02-2012, 13:31
Peki 900$ lık bir malın (coilover) gümrük vergisi ne kadar tutuyor yaklaşık değer olarak :) Ben en çok bunu öğrenmek istiyorum bugünlerde.

DealXtreme'den 20 günde geliyordu ortalama, bundada o sürelerde gelir 2-3 hafta arasında :)

gurcell
28-02-2012, 13:32
coilover takılırsa tse ye gider, 1000 dolar üstüne ödersin, bir tane amortisör de orada kalır.

darkmoon
28-02-2012, 13:35
ortalama 2 hafta sürer.. benim alışverişlerimde en erken gelen bir kore oldu 5 günde geldi bir ingiltere oldu 3 günde geldi nasıl geldi anlamadım ben burdan yurtiçi kargo aras kargoya veriyorum başka şehirde kargo 3 günde gidiyor :D

yukardaki yazılanlara bir açıklık getiriyim gümrük memurları kimsenin düşmanı değildir.. inanın o kadar çok malzemeye gözyumup geçiriyorlarki bazı kişiler yedirdim diyor aslında gümrük memurları yemiyor sadece insanlara fazla sıkıntı çıkartmak istemiyorlar yoksa onlarda bilir isteseler bu gün gümrükden takılmayan ürün kalmazdı isteseler yaparlar hatta 10 dolarlık üründe bile sorun çıkartıp sizi çağırtabilirler o yetkileride var ama yapmıyorlar.. pek çok şeye göz yumuyorlar.. takılan ürünler ağırlıklı elektronik ürünler oluyor kaldıki ben numara yapmanın nedeninide anlayamıyorum en fazla 1000 dolarlık ürün alsan 200 dolar vergisini verirsin gene nerden baksan o 1000 dolarlık ürün türkiyede 2000-3000 dolardır yani 200 dolar vergiyide versen gene zararın olmaz..

levent
28-02-2012, 13:54
coilover takılırsa tse ye gider, 1000 dolar üstüne ödersin, bir tane amortisör de orada kalır.

En temizi arabayla kıbrısa gidip orda coillenip gelmek demekki :D

Emre Akçay
28-02-2012, 13:55
eyvallah'ın ingilizcesi nası oluyor bi söyler misin :D tek orda takıldım :p şaka bir yana online hizmeti iyimiş.

Türkçe yazdım aga. Bizi seçtiğiniz için teşekkür ederim diyo.:)

Böyle bir konuyu güncel tutsak iyi olur kanımca. Aramızdan bayağı bir arkadaş tam olarak prosedürü bilmiyor. Sağolun yardımlarınız için. Birde şu gümrükten alma derken tam olarak nereye gidiyoruz almaya?

darkmoon
28-02-2012, 13:56
ems ile geliyor sizinki ürünün boyutu ufaksa en yakın ptt ye yollarlar büyükse gümrükden gider alırsınız. ama içime doğuyorki takılmaz gibi inşallah

Emre Akçay
28-02-2012, 14:12
ems ile geliyor sizinki ürünün boyutu ufaksa en yakın ptt ye yollarlar büyükse gümrükden gider alırsınız. ama içime doğuyorki takılmaz gibi inşallah

Ems ne demek tam olarak? Boyut ufak ya bildiğimiz dikiz aynası. Bulunduğum ilçede PTT şubesi var umarım oraya gelir. Beklemedeyim.

darkmoon
28-02-2012, 14:43
bizim arkadaşda amerikadan getirtmişdi dikiz aynası aracına gümrüksüz gelmişdi ems normal air mail oluyor işde . yani dhl ups fedex gibi özel kargo şirketleri aracılığıyla gelmiyor.

Emre Akçay
28-02-2012, 15:38
bizim arkadaşda amerikadan getirtmişdi dikiz aynası aracına gümrüksüz gelmişdi ems normal air mail oluyor işde . yani dhl ups fedex gibi özel kargo şirketleri aracılığıyla gelmiyor.

Uçakla mı geliyor peki? Kargo durumu uçağa yüklenmekte felan diyorda.

MUY37
28-02-2012, 15:49
Ben 1 senedir amerikadan ebay üzerinden USPS ile parça getirtiyorum arabam için , şimdiye kadar 30 paket olmuştur ve getirttiği malların %90 ı 2. el yani çıkma parçalar , 300 dolar a kadar parça getirttim şimdiye kadar gümrüğe takılmadı hiç biri , nasıl bir uygulama yapıyolar hala anlayabilmiş değilim. Çıkma radyo bile getirttim onda bile kutu açılmadan elime ulaştı. Sanırım bunda USPS ile sipariş etmemin payı büyük... O yüzden gümrüğe takılırmı takılmazmı tamamen şansına bağlı genellikle takılmıyor ama herkesindede dediği gibi eğer memurun o gün keyfi yoksa 10 dolarlık mal için bile çağırır seni gümrüğe...

Emre Akçay
28-02-2012, 15:56
Gümrük bulunduğumuz ilin gümrüğü mü? Kendim Edirne'deyim zaten. Buradaki gümrükte mi takılıyor?

burakN
28-02-2012, 20:41

Doğru söze ne hacet?

:)

trgy
28-02-2012, 20:50

bu dediğin ankarada olabilir abi.

istanbulda %20 vergisini öder alırsın.

ben en son erol abinin coilover,camber kit ve arka taşıyıcılarını vergisiz bir şekilde aldım.

kolinin ağırlıda 26 kiloydu.

Dodoo
28-02-2012, 21:17

ben en son erol abinin coilover,camber kit ve arka taşıyıcılarını vergisiz bir şekilde aldım.

26kilo :eek:

Bende 3 senedir parfüm-oyun-elektronik,kıyafet vs. getiriyordum yurtdışından hiç takılan olmadı, şans işi..

Ama mesela şimdi kozmetik ürününe direk yasak var, istanbuldan sipariş veripte kargosu gelene denk gelmedim, ama istanbul dışı olanlarda da kozmetik ürünü gelenler var.

Değişik bişi ya bu gümrük, sipariş verirken korkuyorum bazen, acabaa diye :)

levent
28-02-2012, 22:23
Gümrük bulunduğumuz ilin gümrüğü mü? Kendim Edirne'deyim zaten. Buradaki gümrükte mi takılıyor?

Uçakla gelirse muhtemelen istanbul'a inecek, orda takılacak. Karayolu ile Batı'dan gelirse de bizim buralarda takılacak sanıyorum.

eyvallah Turgay, çok saol bilgilendirme için :)

VWci
29-02-2012, 06:49
2 ay da 1 kargo olayı devam ediyor mu?

turbo&quattro
29-02-2012, 06:54
usps ile kardesime paket gondermistim birkac ay once. Degerine $110 gibi birsey ve ozellikle GIFT yazmistim(yilbasi zamani ). Paketi acmislar ve dolayisi ile gumruk . Paketin toplam ederi $300 fln di. Kardesim kavga gurultu galiba 20kusur tl vergi odeyerek paketi almisti. 5 senedir debriyaj dahil tonla paket gonderdim takilan sadece bu oldu .

kelalper
29-02-2012, 07:11
dhl ups tnt fedex hic affetmiyor arkadaslar. ardiye ucreti almak icin yapmadiklari eskiyalik yok. benim malim gumrukte bi kac evrak eksik olsun siz yollayin dediler gecen sali. butun evraklari yolladim. bu ptesi arayip ek evrak istiyorlar dediler ki eksik evrak ile islem yapilmadigini kabul olmadigini cok iyi biliyorlarmis. simdi ticaret odasina kayit yaptiriyorum 10 gun ardiye alacaklar.

Emre Akçay
29-02-2012, 08:06
Yorumlarınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Takipteyim şuan konuşucam şu çinli kadınla yine.

Asimos
29-02-2012, 08:44

Aynen , bilerek kendi insiyatifinde gümrük prosedürü uyguluyolar 150tl. ordino ücreti ve depolama parası bunların cebine kalıyo.İstemiyorum iade edin paramı satıcıdan geri alıcam dediğiniz zaman "gümrük memuru tekrardan inceledi gümrük prosedürü uygulanmayacakmış" diye yalan söyleyip asıl sahtekarlığı onlar yapıyo.

Bunları ***** özel kargo şirketleri yapıyo isme gerek yok.

USPS & PTT candır:D

Schumi
29-02-2012, 09:04

Bende Topkapı PTT'den 200 tl gibi bir paraya aldım. Azı vardır çoğu yoktur.

ahmetuygur
29-02-2012, 09:23
kimse kusura bakmasın ülkemizin postasıda aynı diger birimleri gibi calısıyor bi arkadasım bayan yurtdısından cep telefonu almıs daha gelmemıstı benı aradı boyle boyle yaptım sence gleırmı dedım ben gelsede alamazsın gumrugunu odesen bıle vermezler yasak cunku dedim

aradan zaman gecti elinde telefon dedim nasıl aldın gitmis postaneye topkapıda galiba yeri bakmıslar sarısın kız gıderı var demısler ben sıze yardımcı olayım bı kagıt ımzalatmıslar kargomun ımhasını ıstıyorum dıye kutusunu almıss telefonu vermıs adam..

Aradan zaman gecmıs aramıs ben gumrukcu bılmem ne :)) ahaha

neyın takılacagı gececegı hepsı memurun o anlık psıkolojısıne baglı daha önce neler getiritttim hiç bişey takılmadı bir kere TRX suspension training kiti getirdim içinde sadece 4 5 tane halat 2 3 tanede duvar askısı vs vardı gumruge takıldı adam dıyor bu ne dedim sence neye benziyor bence bişeye benzemiyor muayene göndericem dedi gönderdi aksama kadar orada oyaladılar bnı verdiler. sarısın olsam daha cabuk alırmıydım bılemıyorum :D

Emre Akçay
29-02-2012, 10:11
Yani anlaşılan düzgün bir işleyiş yok bu konuda.

darkmoon
29-02-2012, 10:25
Yani anlaşılan düzgün bir işleyiş yok bu konuda.

olmazmı bütün ürünlerin değeri bilgisayarda var.. adamın kutuyu açdımı o ürünün adını sisteme girmesi yeterli karşılık değeri hemen çıkıyor.. çıkmayanda muayeneye gidiyor orda anlaşılıyor ne olduğu..

gümrüğe takılmasınında bir nedeni ürünün birim değeri düşükdür ama adam 10 tane getirtmişdir buda ticarete girer çoklu ürünü aynı pakette getirtmek o zaman sen bu işin ticaretinimi yapıyorsun diyorlar ticariye giriyor senden bi rsürü evrak v.b istiyorlar ticaret odasından kağıt ithalat izni v.b basit örnek yıllar önce arkadaşım toplasan 15 doları geçmiycek iphone kılıfı aldı 6-7 tane hepsinide kendine aldı renk renk plastik kılıf işde ufacık 15 dolarcık şey gümrüğe takıldı.. içinde 6-7 yane var diye ticariye almışlar çocukdan bir ton belge ıvır zıvır istediler oda bırakdı gümrükde..

Emre Akçay
29-02-2012, 10:37
Anladım. Bizimki takılırsa fiyattan takılır gümrük vergisini öderiz gibime geliyor. Cihazda bluetooth falan da var ama yasaklı ürünlerde değildir heralde.

Anti
29-02-2012, 11:09
dhl ups tnt fedex hic affetmiyor arkadaslar. ardiye ucreti almak icin yapmadiklari eskiyalik yok. benim malim gumrukte bi kac evrak eksik olsun siz yollayin dediler gecen sali. butun evraklari yolladim. bu ptesi arayip ek evrak istiyorlar dediler ki eksik evrak ile islem yapilmadigini kabul olmadigini cok iyi biliyorlarmis. simdi ticaret odasina kayit yaptiriyorum 10 gun ardiye alacaklar.

yukarılardaki yazımda belirtmiştim benim 1000$'lık paket 82$ faturayla Fed-ex ile geldi ama geçti gümrükten.

Hatta Amerika'dan 3-4 günde geldi, Fed-ex'in International Priority (uluslararası öncelikli) tarifesiyle mi ne gönderdi arkadaş.

Şans unsuru yüzde kaç görünüyor burada, %100'e yakın galiba? :)

Emre Akçay
29-02-2012, 20:00
Anladım. Ürün kargoya verilmiş bakalım görelim.

Antalyalogy
29-02-2012, 20:33
USPS (Amerikan PTT ) ve EMS (Chinese PTT) ile gelen kargolar yurtiçinde PTT ile dağıtılırlar.
Gümrüğe takılma tamamen onu kontrol eden memurum psikolojisi ile alakalı.
Ancak PTT nin en büyük avantajı ardiye ıvır zıvır yok takılırsa ödersin vergini ( %10 civarı sanırım) alırısn malını.
Takılabilecek bir şey getiriyorsanız UPS,fed-ex vb %99 takılır. PTT ile bu oran % 10 bile değil..
Yazdıklarım tamamen eşin , dostun ve kendi tecrübelerimdir.

BD666
29-02-2012, 20:36
Bende yurtdışından araba için parca getırıyorum sorun cıkmıyor genelde ama shipping için çok ucret almıslar. turkıye ye de artık kargo ucreti almadan gonderım yapan yerler var. keşke ole bi yerden alsaydın

---------------------------------------------------------------

plaka boxer :)

---------------------------------------------------------------

Emre Akçay
29-02-2012, 20:38
Air Mail ile gönderiyorlarmış. EMS ile aynı mıdır bilmiyorum. Vallahi bu siteyi kazara buldum. İlk tecrübem. Hayırlısı diyorum :D

Antalyalogy
15-03-2012, 10:09
Arkadaşlar bildiğiniz üzere Yurtdışından gelen serbest ürünlerde toplam (shipping dahil) 70 euro sınırı var.Bugünkü kurda 165 TL yapıyor.

Bugün 15 günlük bekleyişten sonra Amerikadan Rocford Fostage subwooferım geldi.

Üzerinde yazan 158 usd (kargo dahil) fatura ile bana maliyeti 285 TL.

PTT görevlisi benden 3 tl gümrük ücreti aldı , ürünü teslim etti gitti.

Diyeceğim odur ki USPS ve PTT candır. Gerisi yalan ve para tuzağı :)

HUSNU
15-03-2012, 11:53
Geçen günlerde isveçten bir abimiz posta yolu ile normalde sıfırı 500 euro olan bir ürünü gönderdi. Satış 250 euro üzerinden yapılmıştı ve 1 hafta kadar kullanılmış 2. el bir üründü. Ürün geldi ve gümrüğe takıldı sıfır fiyatını araştırmışlar ve %20 vergi hesaplamışlar ama TL bazında tahsilat yapmışlar. 150 TL vergisini ödedi ve ürünü aldı.

Bakalım bende yakın zamanda biraz pahalı bir ürünün siparişini verdim. Türkiye de olmayan bir ürün ve üzerine numune yazdıracağım. Fiyatı da biraz düşük gözükecek Fiyatını bulmaları da biraz zor çünkü el yapımı simülasyon pedal sistemi. Yani yapacak firmanın sitesinde şu an bu üründen yok. Bakalım nasıl bir süreç yaşayacağım.

Ama bu işin en temiz yolu bence normal posta ile takip numaralı alım yapmak. Çok fazla problem yaşamadan ürününüzü teslim alabiliyorsunuz.

Dodoo
15-03-2012, 17:32
Valla yüksek etiketli elektronik ürün getirme konusunda hiç güvenemiyorum kargolara :)

Cesaret istiyo gerçekten :)

Emre Akçay
15-03-2012, 18:28
Ürün 4-5 gün önce çalıştığım iş yerine geldi arkadaşlar. Kutuyu hiç açmamışlar özellikle dikkat ettim. Gift kutucuğuna tick atmışlar. Ürün bedelini de 38 dolar gibi bir fiyat yazmışlar alakası yok :) Uçakla gelmiş sanırım hızlı geldi Hongkonk'tan çünkü. Ürün ismini de dikiz aynası yazmışlar elektronik falan diye karıştırmamışlar. :)

Günkut
15-03-2012, 18:47
ee ne getirdinki kanka ordan

darkmoon
15-03-2012, 19:16
size demişdim büyük ihtimal takılmaz diye sevindim sizin adınıza :)

Brs_eg
15-03-2012, 19:22
japonyadan bişyler getiren oldumu.durum nasildir ?

Emre Akçay
17-03-2012, 21:59
ee ne getirdinki kanka ordan

Dikiz aynası aga.

Emre Akçay
17-03-2012, 22:00
size demişdim büyük ihtimal takılmaz diye sevindim sizin adınıza :)

Vallahi sağolun dediğiniz gibi de oldu :)

Onamdar
28-03-2012, 14:03
Yeni konu açmak istemedim de aliexpress den 4 parça ürün aldım
bu 3 ü aynı kullnıcıdan
LINKBOY Brite-Site Xtreme archery sight LB550XB 5pin free shipping 1pc $34.21
Archery hunting arrow head broadheads Octane Hostage Arrow Rest RH or LH For Compound bow part free shipping $17.88
LINKBOY BLOCK MINI ARCHERY BOW STABILIZER W/SLING wholesale free shipping $11.83

Buda farklı bi kullanıcıdan
free shipping!special offer 12pcs/lot arrow head/steek arrow head/hunting arrow boardhead aftershock hunting arrow $14.94

Toplamda 80 dolar filan yapıyor kargo ücretinide eklersek 90 filan bi problem olurmu

Yasaklı ürün sınıfına girermi acaba ürünlerin hepsi makaralı yay için
bi tane nişangah bi tane ok yatağı birtanede stabilizer var diğer siparişimde ise
av tipi 3 bıçaklı ok uçu var 3 erli paketlerde toplam 4 paket yani 12 tane ok ucu
sayısına takılmazlar herhalde ok ucu sonuçta her oka bitane takılır.

///KDrÖZER
10-04-2012, 10:18
arkadaşlar yeni konu açmak istemedim eniştem hollanda doğumlu ve artık çalıştığı firmada hollanda firması sürekli yurtdışına çıkıcak Avrupa ülkeleri ve genelde HOLLANDA ve BELÇİKAYA GİDECEK ek gelir olarak ürün getirmek istiyor. Getireceği ürünleri bavuluyla birlikte getirecek. Hollanda doğma büyüme olduğu için buraya gelip giden arkadaşları ve tanıdıklarıda fazla olduğu için bu olayı değerlendirmeyi düşündük. Acaba ne getirebiliriz ticari amaçlı kar payı bırakacak şekilde.

Emre Akçay
10-04-2012, 10:29
Elektronik ürün mü düşünüyorsunuz? Öyleyse iphone, laptoplar mutlaka kar bırakır.

///KDrÖZER
10-04-2012, 10:37
otomobil parçası ağırlıklı olacak.

Mr.K
10-04-2012, 14:46
Otomobil parçası ağırlıklı olcak yazmışssınız da y.dısında elektronik Tr'ye göre cok ucuz.Birçok ülkede.Oto parçasında ne getirceksiniz de 20-100tl kar bıraksın diye debelenceksiniz ki ?

Getirin 5tane laptop 5tane telefon . 1seferde tertemiz kaar'lı satış yapın..

Jehuty
10-04-2012, 18:38
japonyadan bişyler getiren oldumu.durum nasildir ?

Ben Japonyadan getirttim. Büyük koli içerisinde maketlerim geldi. Her birinden 2 şer tane almıştım , sıkıntı olmadı . Normalde ebay üzerinden amerikadan yaptığım alışverişler USPS ile 30 - 45 gün sürmesine rağmen Japonyadan EMS ile 6 günde kapıma kadar geldi..

dorukky
10-04-2012, 18:45
araba parcasını zor satarsınız elektronık esya getırın

dorukky
10-04-2012, 18:49
honkong ve cınlı satıcılar turkıyedekı gumruk sorununu bılırler ve fıyatı 100 dolardan assagı yazarlar daha once uyarırdım lutfen dusuk yazın fıyatı dıe artık dırek kendılerı 200 dolarlık urune 20 dolar yazıp yolluyolar :D

dorukky
10-04-2012, 18:51
bu arada ozel sırketlerde takılır dıyen aradaslar haklı takılır ama ucretı dusuk gosterırsen takılmaz ıspat edemezler ben garret turboya fıyatı 1500 dolar 60 dolar yazdırdım ve evıme kadar geldı 15 kılo agırlıgı.ıcını acıp bakıp gerı bantlamıslardı.(fedex)

OffLineR
08-05-2012, 15:08
Nedir bu gümrükten çektiğimiz.
Verelim %20 olmadı %30 vergisini alalım diyoruz olmuyor :D

mumin35
08-05-2012, 19:20
merhabalar ben şahsen çinden babama egzoz kafası,polis sireni,hava filtresi gibi parçalar aldım. bir sorun çıkmadı.

mesutt1
08-05-2012, 19:21
hoşgeldin başkan görüşme odasına alalım mı seni ?

Emre Akçay
08-05-2012, 21:28
merhabalar ben şahsen çinden babama egzoz kafası,polis sireni,hava filtresi gibi parçalar aldım. bir sorun çıkmadı.

Polis sireni nasıl aldınız? Bende alacam da detaylı bilgi alalım senden hocam. Forum da merak ediyordur.

mumin35
10-05-2012, 07:46
Merhabalar

Belli başlı siteler var hocam.

TinyDeal - Android Smart Phone, LED Watch, China Online Shop, Free Shipping (http://www.tinydeal.com)
BuyInCoins.com (http://www.buyincoins.com)
Cool Gadgets at the Right Price - Worldwide Free Shipping - DX (http://www.dx.com)

bu sitelerden alabilirsin.

bu sitelerden alışveriş yapabilmen için paypalın olması gerekiyor. paypal olmasada olurda dolandırılmaman için paypal gerekli.

neyse işte kredi kartınla paypala kayıt oluyorsun. bu alışveriş siteleri karttan çekiyor ücreti .

kargo ücretsiz. yaklaşık 15-19 gün arası geliyor.

eğer yapamazsanız pm atarsanız ufak komisyonla alabilirim.

forzaGilles
19-07-2012, 20:07
Ben Japonyadan getirttim. Büyük koli içerisinde maketlerim geldi. Her birinden 2 şer tane almıştım , sıkıntı olmadı . Normalde ebay üzerinden amerikadan yaptığım alışverişler USPS ile 30 - 45 gün sürmesine rağmen Japonyadan EMS ile 6 günde kapıma kadar geldi..

Merhaba, Uzun zaman olmuş ama.., EMS hakkında bilgi almak için size ''özel mesaj'' yolladım.. :)

mert-si
26-05-2014, 11:16
Çin'den ithalat yapmaktayım istediğiniz ürünü mail ve telefon ile bana ulaşarak belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.Çalışma sistemimiz koli,konteyner şeklindedir. Herhangi bir gümrük sıkıntısı yaşanmamaktadır.Bütün gümrük işlemleri tarafımdan yapılmaktadır.Güven açısından : Ürünlerinizi Türkiye’de teslim aldığınızda kargo ücretini ödüyorsunuz.

mertdemir37@gmail.com

oKsEAt
21-07-2014, 10:46
Merhaba,

Yakın bir arkadaşım işi gereği Avustralya'ya gitti. Bilindiği gibi varex egzozlar burada yapılıyor.
Buradan alsak kutusundan filan çıkarıp bavula koyup getirse girişte gümrüğe takılma durumu olur mu ?

Konu hakkında bilgisi olan var mı ?

pcvirus
21-07-2014, 10:58
Merhaba,

Yakın bir arkadaşım işi gereği Avustralya'ya gitti. Bilindiği gibi varex egzozlar burada yapılıyor.
Buradan alsak kutusundan filan çıkarıp bavula koyup getirse girişte gümrüğe takılma durumu olur mu ?

Konu hakkında bilgisi olan var mı ?

büyük metal bir parça oldugu için havaalanından geçirmezler

dieselpower
23-04-2018, 14:04
kuzenim isveçte yaşıyor. coili ordan alıp direk kargolattığımda herhangi bi problem yaşar mıyım ?

burak10
23-04-2018, 14:11
kuzenim isveçte yaşıyor. coili ordan alıp direk kargolattığımda herhangi bi problem yaşar mıyım ?

Bu tarz ürünlere bakacağımız bildiğiniz isveç sitesi varmı?

EkReM
23-04-2018, 14:17

Yüksek ihtimal takılır.

dieselpower
23-04-2018, 14:19
evet bildiğimiz isveç sitesi...şirkete mail attım elden ücreti verip Türkiye kargolayabilir misiniz diye ama cevap hala gelmedi..

onursumer
23-04-2018, 14:20

fatura ile gondersin en azından kdv odeyip gümrükten çekebilirsin

dieselpower
23-04-2018, 14:24
fatura ile gondersin en azından kdv odeyip gümrükten çekebilirsin

%kaçlık orandan bahsediyoruz gümrükte

onursumer
23-04-2018, 17:34
%kaçlık orandan bahsediyoruz gümrükte

%20 diye duz hesaplayın

B16
23-04-2018, 20:23

gelmez. amortisör tarekse tabii takılırsa bi gümrükçüye vekalet vererek çektirmek durumundasınız ki %18 + ardiye gümrükçü masrafı vs. vs. ile keşke burdan alsaydım dersin

sinisa
24-04-2018, 12:26
3-4 sene önce coilover kit getirtmiştim ptt ile, ptt gümrükten %20 vergisini ödeyip almıştım. son dönemde biraz daha sıkı tutuyor olabilirler, tabi biraz da şans işi aynı şekilde hiç vergi istemeden kapıya kadar getirdikleri de olabiliyor.

GokhanRS
24-04-2018, 14:52
gelmez. amortisör tarekse tabii takılırsa bi gümrükçüye vekalet vererek çektirmek durumundasınız ki %18 + ardiye gümrükçü masrafı vs. vs. ile keşke burdan alsaydım dersin

benim bildiğim yerel posta ile yollarsa, ptt ye gelir ve ptt artık vergisi karşılığında eve kadar getiriyor. geçen aldığım malzemenin 16 lira vergisini kapımda ödedim.

dasemert
24-04-2018, 14:55
Mesela kendimiz bavula koyup getirdiğimizde havalimanında gümrükte bir sorun cıkar mı bu tarz ürünlerde?

onursumer
24-04-2018, 14:56
benim bildiğim yerel posta ile yollarsa, ptt ye gelir ve ptt artık vergisi karşılığında eve kadar getiriyor. geçen aldığım malzemenin 16 lira vergisini kapımda ödedim.

benimde ingilterenden kargom var demin baktım vergi yerine 5tl gümrüğe sunma ucreti çıkarıp direk geçirmişler şaşırdım :D

onursumer
24-04-2018, 14:57
Mesela kendimiz bavula koyup getirdiğimizde havalimanında gümrükte bir sorun cıkar mı bu tarz ürünlerde?

ben arabada bi set semi slick lastikle geçtim şans :D

GokhanRS
24-04-2018, 14:58

yeşil bölgeden geçmeye kalkarsan ve cihaza sokarlar ise ve güvenlikçi kılsa polisi çağarır ondan sonra kaptırırsın. yada cezayla birlikte vergi ödersin.

gümrüğe takılacağına emin olduğun şeyleri kırmızı declare alanından geçmen gerek. polise bende amortisör var invoice yada faturası bu şeklinde gösterirsin, ister kdvsini öder geçersin yada bundan bişi olmaz geç derse şansına geçersin.

ama yeşil alana dalmak tamamen şans işi. her 10 geçişimin 2sinde durdular. 1 kere cevizi dert ettiler. çok ucuzdu 10 kilo almıştım yurtdışından :D ama sadece ufak bir söylendi neyse ya bu sefer kıyak olsun geç dedi :D

dasemert
24-04-2018, 15:02
Uzun zamandır gidip geliyorum hiç iki alandan da geçmedim direk kapıdan cıktım ama bazen yolcuları geri çevirip x rayden geçirtiyorlardı şans işi sanırım biraz :D

GokhanRS
24-04-2018, 15:03
benimde ingilterenden kargom var demin baktım vergi yerine 5tl gümrüğe sunma ucreti çıkarıp direk geçirmişler şaşırdım :D

eğer bu sistem oturursa ben yeni sistemi sevdim. %18-20 devletime kdv ödemeye rağzıyım kapıma kadar getirdikten sonra. sonuçta kargo şirketlerinden daha ucuz her ihtimalde.

umarım bundan sonra böyledir sistem. şimdi 300-400 dolar gibi gümrük limitinden yüksek şeyler alacağım tekrar. onlarda kdvsi kapıda ödemeli gelirse süper olur ve artık korkusuz alışveriş yaparım antalya daki evime.

GokhanRS
24-04-2018, 15:09
Uzun zamandır gidip geliyorum hiç iki alandan da geçmedim direk kapıdan cıktım ama bazen yolcuları geri çevirip x rayden geçirtiyorlardı şans işi sanırım biraz :D

zaten direk geçtim dediğin yer yeşil alan oluyor :)

o kapının biraz sağında veya solunda genelde kırmızı alan olur, goods to declare yazar. orası da beyanlı geçiş bölümü ve korktuğunuz durumlarda şiddetle tavsiye ederim.

tahirunal
24-04-2018, 15:21
ben geçtiğimiz hafta ingiltereden aracıma kamber kaster kolları getirttim $500 civarında. vergisini ödedim sadece kapıma kadar geldi uğraş çıkartmadan

Sezgin
24-04-2018, 15:29
%18 KDV
%3,5 Gümrük vergisi var isveç için.

SCfr
24-04-2018, 15:55
Ben ingiltereden bi coil isteyeceğim 400 pound değerin de ben konuştum onlarla fiyatı yazmayabiliriz dedi gümrükten geçirmek için acab eğer geçmezsede ne kadar para öderim

GokhanRS
24-04-2018, 16:10
Ben ingiltereden bi coil isteyeceğim 400 pound değerin de ben konuştum onlarla fiyatı yazmayabiliriz dedi gümrükten geçirmek için acab eğer geçmezsede ne kadar para öderim

fiyat yazmazsalar takılır gümrüğe ve senden para transfer makbuzu talep edilir. evine kadar gelmez malların.