PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Throttle Body Hakkında

SerhatA.
01-03-2012, 21:04
Throttle Body sistemi hakkında hiç bir bilgim yok fakat detaylı bilgi almak istiyorum

Nasıl yapılır ?

Hangi araçlara olur ? (karbüratörlü arabalara olurmu mesela?)

faydası nedir +/- ?

kısacası detaylı şekilde bilgilendirilmek istiyorum şimdiden teşekkürler.

d16y4
01-03-2012, 21:48
Bir motoru ciddi biçimde modifiye etmeyi düşünüyorsanız, throttle body olmazsa olmaz parçalardan biridir.

Throttle body, geniş anlamda üzerinde karbüratör ya da enjektör barındıran ve emme manifolduna bağlanan kelebek ve boğaz sistemidir. Bu anlamda zaten motorunuzda throttle body mevcuttur.

Performans uygulamalarından bahsederken ise, throttle body” den anlamamız gereken, her silindire ait ayrı bir boğaz, kelebek ve enjektör bulunan (karbüratörlü throttle body uygulamaları da 1990″ların ortasına kadar oldukça popülerdi) özel performans tipi throttle body”lerdir. Bu tip bir throttle body, her silindiri bağımsız olarak besleyebilme özelliğine sahiptir. Bunlar genelde standart görünümlü bir hava filtresine bağlanmaz; horn adı verilen borularla açık tip hava filtrelerine bağlıdır. Drag yarışı motorları, deniz motorları gibi uygulamalarda ise bazen hava filtresi kullanılmaz; eğer motorun çalışma süresi az ve ortam tozsuz ise filtre fonksiyonsuzdur.

Yeni nesil performans motorlarında ise bu tip throttle body uygulamaları ile bile elde edilebilecek performans sınırlıdır. Ama bu tip motorlarda bile, daha yüksek basınçlı turbo uygulamaları, değişik ya da modifiye sübaplar gibi sebeplerden ötürü throttle body uygulamalarına gidilir; çünkü standart throttle body fonksiyon ve kalite olarak performans tipi throttle body ile aynı olsa dahi, motorun artan hava ihtiyacını karşılamak için gaz kelebeklerinin büyütülmesi gerekebilir.

Özellikle 8 sübaplı motorlar ve genişletilmiş emme sübapları ile kullanılan performans tipi bir throttle body mucizevi sonuçlar vermektedir. Böyle bir motorda, gerçekçi %20 performans artışı beklemek mantıklıdır. 16 sübaplı motorlarda ise elde edilen performans genelde %10 civarındadır; nadiren %15″ e yaklaşabilir.

Throttle body”nin en büyük avantajlarından biri, doğru manifold ya da horn seçimiyle birlikte, motorun alt ve orta devirlerini “öldürmemesidir”. Doğru bir throttle body uygulaması ile motorun alt devirleri normal halinden dahi çok daha zengindir; öyleki bu tip motorlar alt devirlerde dizel motor karakteri gösterirler. Torkları son derece etkileyicidir. Rölanti problemleri de yoktur.

d16y4
01-03-2012, 21:50
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRAIbkbgcz_ooqWo34rd-7MeeiWDkAoEvu4A7qb5X2Z9hdGclCX

atmosferik araçlarda kullanılır her silindir ayrı kelebek şeklinedir sıkıştırma artmışsa daha fazla oksijen almak için gerekli parçalardan biri:icon_tup:

UmutRıza
01-03-2012, 21:53
uzun zamandır arayıp bulamadığım parça :)

levent
01-03-2012, 21:59
uzun zamandır arayıp bulamadığım parça :)

Motorsikletlerden uyduruluyor genelde yada custom olarak yaptırılabilir ayrıca.

UmutRıza
01-03-2012, 22:03
Motorsikletlerden uyduruluyor genelde yada custom olarak yaptırılabilir ayrıca.

istanbuldaki tüm motorsikletçilere sordum bulamadık, custom yapan bildiğin yer varmı ?

caglargungor
01-03-2012, 22:12
istanbuldaki tüm motorsikletçilere sordum bulamadık, custom yapan bildiğin yer varmı ?

hangi araç için düşünüyorsunuz

UmutRıza
01-03-2012, 22:20
hangi araç için düşünüyorsunuz

206gti icin

caglargungor
01-03-2012, 22:21
206gti icin

şuan bende altım flanş yaptırcam isterseniz sizede yaptırabilirim

UmutRıza
01-03-2012, 22:22
İTB olmadan flanşı ne yapayım :)