PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : En Kullanışsız 10 Otomobil Teknolojisi

burakN
01-03-2012, 23:38
Merhaba Arkadaşlar,

Popular Mechanics'te yer alan habere göre, işte eskisi gibi rağbet görmeyen otomobil teknolojileri şunlarmış:

Bu teknolojilerin bazıları kullanıcılar tarafından sinir bozucu olarak veya gereksiz olarak değerlendiriliyor. Özellikle orta sınıf üstü model otomobillerde bulunan yağmura duyarlı otomatik sileceklerden harita lambasına, elektrikli emniyet kemerinden elektronik el frenine kadar birçok teknoloji artık ilgi çekmiyor.

Direksiyondan kumandalı vites: Teoride manuel olarak vites değiştirme yeteneği daha cazipken, direksiyondan vites değiştirmek ise biraz daha basite kaçıyor. Günümüzde yoğun trafikte manuel olarak vites değiştirmeyi zahmetli bir iş olarak görüyor. Bazı lüks ve üst düzey otomobillerde bu sistem oldukça iyi sonuçlar verirken bazı modellerde vites küçültme veya büyültmelerde sıkıntı yaşanabiliyor. Özellikle virajlı yollarda veya sıkışık trafikte bu sistemin oldukça kullanışsız olduğu hissedilebiliyor.

Yağmura duyarlı otomatik silecekler: Otomatik çalışma sistemi devredeyken gereksiz zamanlarda sileceklerinizin çalıştığını, ihtiyaç duyduğunuz zamanda ise sistemin geç devreye girmesinden şikayet edebiliyorsunuz. Özellikle bazı marka araçlarda bu sistemi devreden çıkarmak için manuel cam sileceği sistemini açarken harcadığınız zamandan fazlasını harcıyorsunuz. Otomobil kullananlar bu sileceklerin tasarımının kötü olmasından ve sileceklerin kötü yerleştirilmesinden şikayet ediyorlar.

Harita lambası: Yine bazı lüks modellerde dikiz aynasının arkasında yer alan ve sürücünün gözlerini almadan koltukları bacak bölgelerini aydınlatan lambalar bulunuyor. 1990'ların sonlarından itibaren harita lambaları yaygınlaşmaya başladı. Günümüzde etkili okuma ışıkları bazı lüks araçlarda bulunuyor. Ancak hiçbir zaman beklentileri karşılamıyorlar. GPS navigasyon sistemlerinin yaygınlaştığı günümüzde haritalara özel bir teknoloji tamamen gereksiz hale geldi.

Elektrikli emniyet kemerleri: 1980'li yıllarda hava yastıkları yaygınlaşmadan önce, otomobil üreticileri pasif güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için elektrikli emniyet kemerleri kullandılar. Fakat birçoğu için pasif bölüm omuz kemeriydi ve ayrı olarak kucağınızın üzerinden kemer takmak zorundasınız.

Yaklaşma ikaz sistemi: Bu sistemde sensörler araca yaklaşan bir nesneyi tespit ediyor ve sürücüyü sesli bir şekilde uyarıyor. Ancak bu uyarı tonları kapı açık, emniyet kemeri açık ve hatta yakıt ikaz sesi gibi diğer uyarı seslerine benziyor. Günümüzdeki araçlarda bu tarz uyarı sistemlerinin çokluğu nedeniyle sürücüler, panel üzerindeki uyarı lambalarını incelemek için gözlerini yoldan daha fazla ayırmak zorunda kalabiliyor.

Elektronik el freni: Mekanik el frenleri vasıtasıyla otomobile spin attırma tutkunlarının hiç sevmediği yeni sayılabilecek bir teknoloji. Jaguar, Mercedes, BMW gibi lüks markalarda ve orta segment araçların üst donanım seviyelerinde sunuluyor. Cam açma-kapama düğmesine benzeyen bir düğmenin çalıştırdığı bu sistem bazı modellerde park frenini kapattıktan sonra 2-3 saniye sonra devreden çıkarak yokuş kalkış destek sistemi olarak da kullanılabiliyor. Büyük mekanik el freni gibi gözünüzün önünde olmadığı için sürücüler bu sistemi devreye alıp çıkartmayı unutabiliyor.

Dokunmatik kontroller: Artık dokunmatik ekranların içini ve dışını her şeyini öğrendik. Aynı zamanda yürürken ya da koşarken, bisiklete binerken, otomobil kullanırken bu ekranları doğru bir şekilde kullanmanın neredeyse imkansız olduğunu da biliyoruz. Bir çok modelde radyo, cd çalar, ipod, yol bilgisayarı, GPS ve hatta telefonları bile bu ekranlardan kumanda edebiliyoruz. Tabii araç kullanırken yanınızda bir yardımcı yoksa bunları kumanda etmeye çalışmak kazaya sebebiyet verebileceğinden bir hayli tehlikeli ve kullanışsız.

Direksiyon hareketine duyarlı farlar: Otomobilin direksiyonu belirli bir açıya ulaştığında aracın farları sürücünün yol kenarlarını daha iyi görmesine yardım etmek için sağa, sola ya da yukarı-aşağı hareket edebiliyor. Bu özellik daha çok lüks araçlarda bulunuyor. Ancak bu sistem geçtiğimiz günlerde Audi ve BMW'nin sunduğu adaptif far sistemleri ile karıştırılmamalı. Çünkü bu farlarda 2 düzineden fazla ışın kaynağından oluşan LED ışıklar yolun en karanlık virajlarına bile kesintisiz ışık veriyor ve aynı zamanda karşı yönden gelen sürücünün gözlerini rahatsız etmiyor. Ancak eski model direksiyon hareketine duyarlı far sistemlerinin sürücülerin görüşünü olumsuz etkilediği ifade ediliyor.

Emniyet kemerleri takılmadığında devre dışı kalan marş motoru: Bu sistemde sürücü emniyet kemerini takmadığı sürece marş motoru çalışmıyor. Bu sistem Amerika'nın Minnesota Eyaleti'nde 1973 yılında kanunlaşmıştı. Fakat Minnesotalılar bu kanuna gülerek es geçtiler. Bu kanundan sonra birçok Minnesotalı araçlarını emniyet kemerlerinin aparatları kilide takılı vaziyette emniyet kemerinin üzerine oturarak kullanmaya başladı.

burakN
01-03-2012, 23:41
Yağmura duyarlı sileceklerin pek gerekli olduğunu düşünmüyorum. Bazı gereksiz cepler de irili ufaklı hatta içini dolduramıyorsun bile. Kimi araçta ucuz plastik sesi işin cabası. Mesela park sensörü yerine geri görüş kamerası daha faydalı.

RsErdi
01-03-2012, 23:55
Emniyet kemerleri takılmadığında devre dışı kalan marş motoru: Bu sistemde sürücü emniyet kemerini takmadığı sürece marş motoru çalışmıyor. Bu sistem Amerika'nın Minnesota Eyaleti'nde 1973 yılında kanunlaşmıştı. Fakat Minnesotalılar bu kanuna gülerek es geçtiler. Bu kanundan sonra birçok Minnesotalı araçlarını emniyet kemerlerinin aparatları kilide takılı vaziyette emniyet kemerinin üzerine oturarak kullanmaya başladı.
BİZİM TÜRKLER TAM YAPIYOR BUNU İŞTE ötmesin diye :D

CaNeR44
02-03-2012, 00:03
Yağmura duyarlı sileceklerin pek gerekli olduğunu düşünmüyorum. Bazı gereksiz cepler de irili ufaklı hatta içini dolduramıyorsun bile. Kimi araçta ucuz plastik sesi işin cabası. Mesela park sensörü yerine geri görüş kamerası daha faydalı.

park+far+yağmur sensörleri elim ayağım olmuş çok faydalı bir teknoloji olduğuna inanıyorum

burakN
02-03-2012, 00:05
park+far+yağmur sensörleri elim ayağım olmuş çok faydalı bir teknoloji olduğuna inanıyorum

Tercih meselesi tabi ben bu tip şeylerde otomatik yerine manuel olanını tercih ediyorum olmadık yer ve zamanda devreye girmiyor!...

;)

Cliosportve
02-03-2012, 00:06
Hiç bir teknolojiyi benimsemedim
Teknoloji bana hükmedeceğine ben ona hükmederim daha iyi

63owen63
02-03-2012, 00:06
Çok ciddi soguk yerler dışında, ısıtmalı cam suyu nu gereksiz buluyorum, özellikle akdeniz de.

berkay_aydin
02-03-2012, 00:07
Astra h için far yağmur sensörleri sorunsuz çalışıyor.. Zamansız çalıştığını hiç görmedim...

bilalMW
02-03-2012, 00:08
Dokunmatik olayı otomobiller için uygun değil bence yola bakarken bişeye basıyorsan onu hissetmelisin.

burakN
02-03-2012, 00:10
Çok ciddi soguk yerler dışında, ısıtmalı cam suyu nu gereksiz buluyorum, özellikle akdeniz de.

:)

Ön cam buğulanması yada buzlanmasına daha etkin ve kısa bir yol bulsalar. Araç ısınana kadar hem bekliyorsun hem de boşuna yakıt gidiyor?

:confused:

burakN
02-03-2012, 00:12
Dokunmatik olayı otomobiller için uygun değil bence yola bakarken bişeye basıyorsan onu hissetmelisin.

Katılıyorum. Birde çok rengarenk ve detaylı ekranlar yada dashboard dikkat dağıtıyor. Çok fazla kumanda kolu yada düğme de aynı sorunu oluşturuyor. Bazen unutuyorsun bile?

:soru:

mert_leon
02-03-2012, 00:15
astra j oluyor sanırım son kasası far sensörü sorunsuz yağmur sensörünün hassas normal gibi seviyeleri var ve sorunsuz çalışıyor bence.

fangio
02-03-2012, 00:15
Tercih meselesi tabi ben bu tip şeylerde otomatik yerine manuel olanını tercih ediyorum olmadık yer ve zamanda devreye girmiyor!...

;)

yağmur sensörü genelde bence de gereksiz bir özellik. Ama tünel özelliği algılama yani far sensörü güzel bişey. Park sensörü zaten bir çoğumuzun park ederken sallamadığı bir şey ama bir kere hayatını kurtarır tam kurtarır. Daha geçen gün eczaneden ilaç almaya gittim. arabam yola dik park halinde neyse çıktım eczaneden ve arabaya bindim. O ara arkama biri park etmiş ama sokağın diğer şeridinde tabi bende refleks olarak sokak bomboş olduğundan geri gelirken bir an aynaya bakmadım. O sesi duyduğum anda kazık fren ve adama vurmama belki 10cm kala durdum. Yani kafan dalgınken işine yarar emin ol. ;)

burakN
02-03-2012, 00:20
O ara arkama biri park etmiş ama sokağın diğer şeridinde tabi bende refleks olarak sokak bomboş olduğundan geri gelirken bir an aynaya bakmadım. O sesi duyduğum anda kazık fren ve adama vurmama belki 10cm kala durdum. Yani kafan dalgınken işine yarar emin ol. ;)

Sağolasın zaten geri manevra özürlüyüm tam bana göre bu sistem.

:)

Dediğin gibi kafa malesef dalgın oluyor o zaman imdata yetişir.

:icon_tup:

rebel
02-03-2012, 00:29
teknoloji güzelde safkan araçlarda da olunca sinir bozuyor.

adam akıllı spor araçta abs bile olmucak .belli başlı şeyler olabilir fakat çok fazla teferruat artık can sıkmaya başladı.Özellikle direksiyon-pedal-vites ilişkisi arasına teknoloji girmemeli diye düşünüyorum

teknoloji=tembel nesil.

arabamı bize bizmi arabaya hakimiz ? ? ?

darkmoon
02-03-2012, 01:27
liste bir kaç şey dışında bencede çok doğru far sensörü park sensörü güvenlik için iyidir yağmur sensörü göreceli ama bencede çok gereksiz neticede silecek tuşu direksiyondan bir santim uzakda serçe parmağınızla bile indirirsiniz.. ayrıca çoğu araçda yağmur sensörünün devreye girebilmesi için zaten silecek kolunu bir kademe indirip aktif etmeniz gerek yani o silecek koluna eliniz değdikden sonra sensör olmasada normalde çalıştırırsınız. sadece satmak için üretilen teknolojilerden biri araca sürücüye bir faydası yok bence benim bütün araçlarımda var ama gereksiz bence..

bizde milletçene huydur donanımları övüp övüp bitiremeyiz ama iş realiteye geldimide çoğunu kullanmayız.. adam abi araçda elektrikli emniyet kemeri bile var der ama her binişde emniyet kemeri devreye giriyor diyede off bu ne gereksiz saçma bir şey der onu iptal eder satarkende devreye sokar gene yere göğe sığdıramaz :D

berkay_aydin
02-03-2012, 01:29
Sıcak silecek suyu nasıl birşey :) aşırı işime yarar, sonradan uygulanabilir mi ?

ynsemr
02-03-2012, 01:38
Bir abimin e39 bmwsini satarken telefonda arayan herkes arac telefonunu soruyordu.hani eskiden olsa cep telefonu yaygin degildi dicem ama artik herkeste var ve sanmiyorum arac telefonunun kullanildigini.adam diyordu kardesim kullanmicam ama olsun ozellik ozelliktir diyorlardi.sonra ilani duzeltmistik telefon haric dolu araba die :)

darkmoon
02-03-2012, 02:08
Sıcak silecek suyu nasıl birşey :) aşırı işime yarar, sonradan uygulanabilir mi ?

organic antifirizli cam silicek suyu koy suyun donmasıyla ilgili ise sıkıntın..

birde far yıkama farı yıkıyor ama ıslanan far 10 saniye sonra heleki ıslandımı daha fazla börtü böcek pislik çamuru çekiyor bu sefer devamlı farı yıkamak gerekiyor yol boyu..

ayrıca tecrübeyle sabitki çok kirli farıda temizlemiyor zaten bir su püskürtmeyle temizlense far... eski araçlarda far yıkamanın yanında farın üstünde silecekde olurdu öyle far yıkama bence çok daha işlevsel.. birde camı yıkayınca far yıkamada devreye giriyor gerekli gereksiz aracın cam suyuda çok çabuk bitiyor..

berkay_aydin
02-03-2012, 02:26
yok, donmayla alakası yok :) Çok kısa mesafelerde cam buhar sorunu çok sinir ediyor :) en azından araç ısınana kadar idarelik buharı önlese ..

levent
02-03-2012, 02:28
yok, donmayla alakası yok :) Çok kısa mesafelerde cam buhar sorunu çok sinir ediyor :) en azından araç ısınana kadar idarelik buharı önlese ..

Camı 1 parmak arala Berkay :)

darkmoon
02-03-2012, 02:31

:D :D aynen 1 cm camı açsan sorunun kalmaz.. birde buhar önleyici spreyler vardı galiba :)

alpello
02-03-2012, 02:34
teknoloji güzelde safkan araçlarda da olunca sinir bozuyor.

adam akıllı spor araçta abs bile olmucak .belli başlı şeyler olabilir fakat çok fazla teferruat artık can sıkmaya başladı.Özellikle direksiyon-pedal-vites ilişkisi arasına teknoloji girmemeli diye düşünüyorum

teknoloji=tembel nesil.

arabamı bize bizmi arabaya hakimiz ? ? ?

kardeş kusura bakmada biraz saçma bu dediğin :) . parası olan alsın gebersin bide gebertsin bizi o zaman

levent
02-03-2012, 02:43
kardeş kusura bakmada biraz saçma bu dediğin :) . parası olan alsın gebersin bide gebertsin bizi o zaman

Zamanında McLaren F1 vardı, 373 top speedli.. 1m $ etiketi vardı, abs, hidrolik direksiyon vs hiçbirşey yoktu ..... :)

berkay_aydin
02-03-2012, 02:48

Abi bu soğukta tam işkence :D Buğu önleyici iyi fikir haftasonu denemek lazım :)

alpello
02-03-2012, 02:55
Zamanında McLaren F1 vardı, 373 top speedli.. 1m $ etiketi vardı, abs, hidrolik direksiyon vs hiçbirşey yoktu ..... :)

ama şimdi adam akıllı spor araba demek geniş bi kavram değilmi :)

mesela bi arkadaşın parası var ama pek anlamıyo araba kullanmaktan adam gibi olsun diye gidip bi camaro falan filan bişey alıyo işte çok model var tamam çok beygir bi araç :D

şimdi bu araçta abs olmazsa bu arkadaşımız bi sefer kendini kaptırsa ve kurtaramasa durumu ? risk çok büyük olurdu öyle olsaydı....

bence sizin diyeceğiniz şöyle olabilirdi iddalı spor araçlarda abs açma kapama tuşu yapılabilir (opsiyon fiyatla ve yüksek olması kaydıyla) çünkü biliyosunuz yani kimse kurallara uymaz bu dünyada illla uymayan adam çıkar yani :) pistte kullansa neysede ölürse kendi ölür kendi bacağı ama gider girer bi otobüs durağına biçer masumları sonra kim vericek hesabını ? niye öldüler adam kullanmayı bilmiyo ama parası var 'adam gibi spor araba' almış :D 'BENCE' olmamalı abs siz araç yollarda....

[tamamı kendi düşüncem herkesin düşüncesine saygılıyız yanlş anlaşlmasın abs olmaması gereken durumlarda var tabi ama bunları pistte görmek isteriz]

berkay_aydin
02-03-2012, 03:02
Bunu yapmayın ya :D Corsa'da bile abs olamaması tehlike yaratıyor + acemilik'te var virjada frene basmaya gelmiyor kafadan direk bırakıyor :(

levent
02-03-2012, 03:04
Abi bu soğukta tam işkence :D Buğu önleyici iyi fikir haftasonu denemek lazım :)

valla ben carpex'inkini kullanmıştım geçen sene, işe yarıyordu kardeşim aklında olsun kipadan 5-6 tl ye almıştım :D bu arada o aralama olayını kafada bere ile yapınca üşümüyorsun, yolcu tarafını arala yada nasısa araba ısınana kadar kalorifer de soğuk üflüyo araba da soğuk oluyo :)

alpello ; çok uzun diye alıntı yapmadım :) haklısında o tarz spor arabaları da alacak kişinin belli sınavlara tabi tutulması gerekli bence, her önüne gelen parası olan alamamalı yani sürüş yetenekleri / bilgisi / eğitimi yeterli değilse. benim fikrimde bu yönde kısa ve öz olarak :)

rebel
02-03-2012, 03:48
@alpello
@berkay

arkadaşlar spor araç derken giderli araçlardan bahsettim aile arabasından bahsetmedim.örn. 300 400 bg araba kullanan adam daha nasıl fren yapacağını bilmiyosa kullanmasın zaten. Tapa gaz bastığınızda gideri herkeste aynı oluyor fakat frenleme pilotaj ister. Yolda kaç kez şayit oldum abs olupta dümdüz kayıp patlatanı. ABS manevra yapabildiğin zaman işe yarar aksi halde zararı vardır çünkü kızaklayan araç daha çabuk durur.

araçta teknolojik bişey olmasın derkende şahin gibide olsun demedik :D klima elektrikli cam h.d vs vs temel şeyler illaki olmalı zaten.Bunlar donanım olarak hayatını kolaylaştırır. nekadar hızlı araç kullansanda sürekli yarışmıyosun bunun günlük hayatıda var. Benim kastetdiğim el/ayak/refleks kordinasyonuna hiç bişey müdahele etmesin.Gerekli ne varsa ben yapayım. Adam akıllı pilotajı olan adam fren sistemi sağlamsa bas çek yaparak çok daha kısa ve güvenli durur. abs de bas çek yapılmaz :)

dipnot: corsa da abs değil esp de olsa o araç standartken fren yol tutuş güvensiz kardeşim, oyüzden karşılaştırmak gereksiz :)

M_PROJECT
02-03-2012, 05:28
bisi sorcam abs olmayan bir spor araci hanginiz(miz) yada kaciniz(miz) acaba limitinde frenleyip durma mesafesinde " lastikleri kilitlemeden " durdurabilicek kadar fren pedalina hakimsiniz ? abssiz r9 kullanip ben hakimim demesin kimse :D

darkmoon
02-03-2012, 05:35
abs siz araç kızaklamaya fren kitlemesine her zaman çok meyillidir yıllarcana yaşadık bunu kızaklayan araç daha çabuk durmaz tam aksine kızakladımı aracın kontrolü falan kalmaz.. biz eskiden kızaklamasın diye büyük diskler falan takardık.. neyseki abs yayıldıda araçlarda o sorunda kalkdı

kısaca Abs siz araç

K_Lz3aNH_ig

Abs li Araç

BRu83Zj_Kfo

FRTDI
02-03-2012, 08:18
Eski aracimda vardi en uyuz oldugum sey esp nin tamamen kapanmamasi

Day Walker
02-03-2012, 08:30
Toyotanın MMT şansızamı çok gereksiz bişey yaptılar.

Mert G
02-03-2012, 10:33
şakasınız yaa, süpersporda abs tartışılıyor.. gelin yağmurlu bi günde bnm pejo panelvana bindiriyim sizi abssiz durmak (ya da duramamak) neymiş deneyelim:) süper araba kullanırım espye ne gerek var deseniz hadi neyse diycem ama..

TünayK
02-03-2012, 10:45
abssi arabayı iyi pilot(bu forumdakiler değil!hakkaten pilot) pisstte adam gıbı kullanır..allah aşkına yolda hangı asfalt bırbırının aynı da frene ayar veresın???

CeM öZeR
02-03-2012, 10:59
1,2 ve 8. madde güzel bence. Olmazsa olmaz değil ama alışınca çok iyi. :) Diğerleri olmasa da olur. Hadda olmasa daha iyi olanları da var. :) ABS,ESP ve ASR'nin gerekliliğini tartışan kişinin aklından şüphe duyarım. Tek şey söyleyim bu 3 madde gerçekten nimet. ;)

darkmoon
02-03-2012, 11:04
aracımda elektrikli koltuk var yılda toplasan 5-6 kez ayar yapıyorum aracıma benden başkası binmiyor yıkamacım bile ayarımla oynamaz iş ama donanımı saymayada geldimi nedense hep ilk elektrikli kotuklar derim saymaya başlamaya :D

TaGo
02-03-2012, 11:05
ABS tabiki şart.

ABS siz araç daha kısa mesafede duramaz. Sebebi aynı lastik yüzeyi ile yol birbirine sürtmeye devam ettikçe Sürtünme kat sayısı ısıdan dolayı düşer vede bu kızaklamayı uzatır.

ABS li araçta yüzey daimi değiştiğinden dolayı ısı sürtünme katsayısını bozmaz vede siz güvenli şekilde daha kısa mesafede durabilirsiniz.

ABS li araç kayma esanasında manevra kabiliyetide verir.

Birde lütfen şu örneği vermeyin "ama ben 20 le gidiodum freni kökledim abs lide kaydım öndeki arabaya tıklattım, ne olacak?" arkadaşım bu istisnanın istisnasıdır.

SULTANOGLU
02-03-2012, 11:26
abs m yok huzurluyum :D

o bu değilde otomatikleştirilmiş debriyajlı vites'i bulan adamın yatıcak hiçbir yeriyok. umarım bir o debriyaj pedalı takmadığı arabaların sayısı kadar pedalın üstüne otururda aklı başına gelir.

individual
02-03-2012, 11:28
Dokunmatik kontroller: Artık dokunmatik ekranların içini ve dışını her şeyini öğrendik. Aynı zamanda yürürken ya da koşarken, bisiklete binerken, otomobil kullanırken bu ekranları doğru bir şekilde kullanmanın neredeyse imkansız olduğunu da biliyoruz. Bir çok modelde radyo, cd çalar, ipod, yol bilgisayarı, GPS ve hatta telefonları bile bu ekranlardan kumanda edebiliyoruz. Tabii araç kullanırken yanınızda bir yardımcı yoksa bunları kumanda etmeye çalışmak kazaya sebebiyet verebileceğinden bir hayli tehlikeli ve kullanışsız

bunu hep savunurdum ama kimse dinlemezdi beni.

başka bir örnek klima ve teyp düğmelerini sıcaklık yada sesi arttırmak için düğmeye basılı tutmak bir zaman kaybı ve dikkat kaybı.en iyisi cevirmeli düğme.

buda gereksiz şahsen

Direksiyondan kumandalı vites: Teoride manuel olarak vites değiştirme yeteneği daha cazipken, direksiyondan vites değiştirmek ise biraz daha basite kaçıyor. Günümüzde yoğun trafikte manuel olarak vites değiştirmeyi zahmetli bir iş olarak görüyor. Bazı lüks ve üst düzey otomobillerde bu sistem oldukça iyi sonuçlar verirken bazı modellerde vites küçültme veya büyültmelerde sıkıntı yaşanabiliyor. Özellikle virajlı yollarda veya sıkışık trafikte bu sistemin oldukça kullanışsız olduğu hissedilebiliyor.

doush
02-03-2012, 12:07
Tarkan abi yanlış anlama da yani abs yi devreye sokmadan daha kısa mesafede durabilirsn de işte onu ben yapamam.. dip fren yaptığında geçerli oluyor birazcık..

drummer582
02-03-2012, 12:14
Bu tarz sistemler bence otomobil kullanicilarina buyuk kolaylik sagliyor,bazi sistemler elim ayagim olmus durumda...ama suda var ki,sistemler daha maliyetli bakimlar dogurabiliyor.ozellikle yetkili servisler bi sensor degisimine dunyanin parasini istiyor..

erhanarici18
02-03-2012, 13:23
yağmur sensörünü pek sevmiyorum sapıtıyor ara sıra
istediğim aralıklarda çalışmıyo

HondatugraL
02-03-2012, 13:37
FD civicdeki dıkız aynasının onunde devamlı yanan ufak mavi bi ışık var okadar guzel konumlandırmışlarkı aynaya zerre zararı dokulmuyor. direksiyon hareketine göre donen farlarıda ılk çıktıgından berı anlamış değilim ben :)

bilalMW
02-03-2012, 14:37
Araçta abs-esp-tcs-ebd olmalı hatta standart olmalı bazı araçlarda ama bunları kapatma tuşuda olmalı :rolleyes:

Benim bildiğim hiçbir elektronik yardımcısı olmayan son spor otomobil viper'dı ?

ABS tabiki şart.

ABS siz araç daha kısa mesafede duramaz. Sebebi aynı lastik yüzeyi ile yol birbirine sürtmeye devam ettikçe Sürtünme kat sayısı ısıdan dolayı düşer vede bu kızaklamayı uzatır.

ABS li araçta yüzey daimi değiştiğinden dolayı ısı sürtünme katsayısını bozmaz vede siz güvenli şekilde daha kısa mesafede durabilirsiniz.

ABS li araç kayma esanasında manevra kabiliyetide verir.

Birde lütfen şu örneği vermeyin "ama ben 20 le gidiodum freni kökledim abs lide kaydım öndeki arabaya tıklattım, ne olacak?" arkadaşım bu istisnanın istisnasıdır.

abs candır can ben çok ararım abs'yi birgün yetişmem gerekiyordu arkadaşımın evine askere gidecek havaalanına yetişmeli. Yağmurlu hava yine hızlı gidiyorum ışık yandı önde fiesta mk7. Tabi kızakladım sağa kaçsam park halinde araba sola kaçsam araba var. El frenini çektim kızaklarken.. durdum ama ruhum fiesta'ya yapıştı.. Tabi ki hata burada o ayrı.

cabrioleter
02-03-2012, 14:39
abs olmasa denmiş hayretle okuyorum.
son yılların en iyi otomobil teknolojisi bence abs sonuçta otomobilde güvenliğin en büyük unsurlarından.

bahadırtelli
02-03-2012, 15:33
Beklemede start/stop teknolojisi özellikle istanbulda resmen gereksiz bir teknoloji olmuş

messi
02-03-2012, 18:23
faydasından çok gereksiz ve can sıkıcı olanlar:
dokunmatik ekranlar ve kontroller
yaklaşma ikaz sistemi

konuyla alakası olmasa da (clio'ydu sanırım) o nasıl bi sinyal ikazı yaa?
kulakları ve sinir sitemini yıpratacak kadar tlikkk tlikkk tlikkk!

Burak K.
02-03-2012, 18:40
Elektronik el freni: Mekanik el frenleri vasıtasıyla otomobile spin attırma tutkunlarının hiç sevmediği yeni sayılabilecek bir teknoloji. Jaguar, Mercedes, BMW gibi lüks markalarda ve orta segment araçların üst donanım seviyelerinde sunuluyor. Cam açma-kapama düğmesine benzeyen bir düğmenin çalıştırdığı bu sistem bazı modellerde park frenini kapattıktan sonra 2-3 saniye sonra devreden çıkarak yokuş kalkış destek sistemi olarak da kullanılabiliyor. Büyük mekanik el freni gibi gözünüzün önünde olmadığı için sürücüler bu sistemi devreye alıp çıkartmayı unutabiliyor.

Düğmeye basılma unutulabilir ama onu unutan el frenini çekmeyide unutur. :D Giderken gaza basınca kendiliğinden devre dışı kalıyor zaten en azından Audi'de böyle.

berkay_aydin
02-03-2012, 18:54
@alpello
@berkay

arkadaşlar spor araç derken giderli araçlardan bahsettim aile arabasından bahsetmedim.örn. 300 400 bg araba kullanan adam daha nasıl fren yapacağını bilmiyosa kullanmasın zaten. Tapa gaz bastığınızda gideri herkeste aynı oluyor fakat frenleme pilotaj ister. Yolda kaç kez şayit oldum abs olupta dümdüz kayıp patlatanı. ABS manevra yapabildiğin zaman işe yarar aksi halde zararı vardır çünkü kızaklayan araç daha çabuk durur.

araçta teknolojik bişey olmasın derkende şahin gibide olsun demedik :D klima elektrikli cam h.d vs vs temel şeyler illaki olmalı zaten.Bunlar donanım olarak hayatını kolaylaştırır. nekadar hızlı araç kullansanda sürekli yarışmıyosun bunun günlük hayatıda var. Benim kastetdiğim el/ayak/refleks kordinasyonuna hiç bişey müdahele etmesin.Gerekli ne varsa ben yapayım. Adam akıllı pilotajı olan adam fren sistemi sağlamsa bas çek yaparak çok daha kısa ve güvenli durur. abs de bas çek yapılmaz :)

dipnot: corsa da abs değil esp de olsa o araç standartken fren yol tutuş güvensiz kardeşim, oyüzden karşılaştırmak gereksiz :)

Benim söylediğimin düz yolla veya durma mesafesiyle alakası yok .. Güvensiz olduğunu tartışmaya gerek yok zıt düşündüğümüz kesin :) Bu arada kızaklayan araç daha çabuk durur lafı güneşli havada işe yarıyor galiba :D

fdl
02-03-2012, 20:40
Yağmura duyarlı otomatik silecekler: Otomatik çalışma sistemi devredeyken gereksiz zamanlarda sileceklerinizin çalıştığını, ihtiyaç duyduğunuz zamanda ise sistemin geç devreye girmesinden şikayet edebiliyorsunuz. Özellikle bazı marka araçlarda bu sistemi devreden çıkarmak için manuel cam sileceği sistemini açarken harcadığınız zamandan fazlasını harcıyorsunuz. Otomobil kullananlar bu sileceklerin tasarımının kötü olmasından ve sileceklerin kötü yerleştirilmesinden şikayet ediyorlar.

Harita lambası: Yine bazı lüks modellerde dikiz aynasının arkasında yer alan ve sürücünün gözlerini almadan koltukları bacak bölgelerini aydınlatan lambalar bulunuyor. 1990'ların sonlarından itibaren harita lambaları yaygınlaşmaya başladı. Günümüzde etkili okuma ışıkları bazı lüks araçlarda bulunuyor. Ancak hiçbir zaman beklentileri karşılamıyorlar. GPS navigasyon sistemlerinin yaygınlaştığı günümüzde haritalara özel bir teknoloji tamamen gereksiz hale geldi.

yağmur sensörü vectra c de var hızıda ayarlı canavar gibi çalışıyor hiç sıkıntı yok..
harita lambası da aracın içine ayrı bi güzellik katıyor...yaklaşma ikaz sistemide park sensörü ise
eğer vectra gibi uzun araçlarda çok işe yarıyor faydalı olarak düşünmekteyim kaldırımı bile algılıyor görmediğiniz bir anda aracın arkasından birisi geçmeye çalışsa belkide hayat kurtarır
aynı anda iki aynaya bakmak imkansız...
yazıdan anladığım kadarıyla başka bir yerden alıntı olduğunu varsayarak söylüyorum çünkü sizde yorum yapmışsınız merak ediyorum bu yazıyı yazan neye göre yazmış bunları..

doush
03-03-2012, 01:57
Aracımda olsun istediğim tek şey burada gereksiz görünen, park sensörü :D 4.5 metre olduğundan ötürü ve kör noktaları çok fazla.. baya zorlanıyorum park ederken..

Bulut Y.
03-03-2012, 02:05
otomatik farlar meganelerde mesela kapanmıyor büyük talihsizlik far bu açılırda kapanırda

gökberk
03-03-2012, 02:12
ABS'nin çok faydasını gördüm...Bir kere manevra imkanı sağlıyor ki bu çok güzel bir şey.
Ama ABS'siz araca nazaran lastiklerin ABS'li araçta çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Araç alırken olmazsa olmazlarım ABS ve Hidrolik direksiyondur.

BlackEmperor
03-03-2012, 09:46
Astra h için far yağmur sensörleri sorunsuz çalışıyor.. Zamansız çalıştığını hiç görmedim...

+1 gayet başarılı çalışıyor yağmur sensoru otomatik hızıda ayarlıyor

alpello
03-03-2012, 14:34
yağmur sensorleri değişk ya bazıları sorunlu bazıları sorunsuz sorunsuz olanlar işe yarar niye yaramasın tak otomatiğe çık karşı yoldan yada yukardan su gelir cama full anında temizler bide hızlı gidiosan çok işe yarar