PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bilek burkulması ?

nakayama
04-03-2012, 02:59
akşam üzeri talihsiz bi olay sonucu bileğimi burktum pek ağrımıyordu ama şimdi acayip bir şekilde kıvrandıttırıyor daha önce başına gelen varmı ağrıyı bi nebzede olsa dindirmek icin ne yapmam lazım ?

levent
04-03-2012, 03:01
el mi ayak mı turgay? geçmiş olsun.

eğer henüz şişlik yoksa buz gezdirebilirsin o bölge üzerinde, kas gevşetici sürebilirsin. tabi sağlık ocağı/hastaneye gitmek en temizi. bende hafta içi sol el bileğini burktum öyle kıvrandım 2-3 gün boyunca..

nakayama
04-03-2012, 03:02
ayak bılegim levent sağolasın.

meLaNchoLic
04-03-2012, 03:02
geçmiş olsun... nasıl bi burkulma oldu ama yururken mı oldu bıyerden atladın sert bı sekıldemı oldu.. o degılde bi film çektirsen iyi olur aslında ne cıkcagı belli olmaz

nakayama
04-03-2012, 03:05
geçmiş olsun... nasıl bi burkulma oldu ama yururken mı oldu bıyerden atladın sert bı sekıldemı oldu.. o degılde bi film çektirsen iyi olur aslında ne cıkcagı belli olmaz
yururken yolda boşluğa geldi fılm çektırıcem yarın ama suan icn azda olsa ağrıyı kessem yeter.

meLaNchoLic
04-03-2012, 03:07
arkadasın dedıgı gıbı buz+kas gevsetıcı+ bide agrı kesici atıp yat dınlen

ulasoztas1
04-03-2012, 03:18
geçmiş olsun, buz koyun daha sonra kas gevşetici özellikli krem ve ağrı kesici alın. tabi mümkün olduğunca da kullanmamaya çalışın bileğinizi

Skyhawk34
04-03-2012, 07:21
geçmiş olsun ileride şişecek büyük ihtimal bugün nöbetçi eczane bulup
ismini unuttum bir krem vardı kokusu ciğerlere kadar işliyor (mentollü gibi) ondan alacaksın bir kaç saat içinde orayı çok rahatlatacak
durumu anlatırsan eczane dekiler yardımcı olur sen veya başkası

zübeyir
04-03-2012, 07:45
En iyi ve cabuk geçmesi için buz tedavisi iyidir. ama 5 dakıka tuutp cekmeyın.koyun 15 20 dakıka dursun yagınızda. sonra kas gevsetıcı kremle ovalayın bellı aralıklarla

bLackModeL
04-03-2012, 08:03
cig et sar ve sıcak tutmaya calıs eger her hngı bır kırılma ıncılme yada lıf kopması yoksa kesın cozumdur bengay en gecerlı merhemdır

Kadyr
04-03-2012, 08:04
Gecmis olsun.cokmu burkuldu acaba ben isinmadan maca cikmistim bi burkuldu anlatamam harç diyede bi ses geldi bende bi guzel maca devam ettim adim atinca bilek donuyordu:D sonra sisti film cektirdim lift yirtilmis bileklik taktim bi hafta duzeldi seninkide cok burkulduysa doktora git.yoksa buz tedavisi uygularsan iyi olur

wekoo
04-03-2012, 08:09
geçmiş olsun turgay

patatesi ince ince yuvarlak halde kes güzelce agrıyan bölgeye sar sıcak tut agrısını alır geçmiş olsun..

gorke
04-03-2012, 08:43
Kardesim gecmis olsun ama et-patates-sogan filan sakin yapma, turlu yemegi yapmiyosun sonucta, heleki bengay sakİn surme. Buz kompresi yap. Hmn bir rontgen, sislige gore mr bile cektir derim. Duzgun bir ortapedi doktorunun tavsiyesini dinle ve yaP.

ysnerdgr
04-03-2012, 08:49
Hastaneye gitmeni tavsiye ederim ne cıkacagı gerçekten belli olmaz çok geçmiş olsun.

fatihcakin
04-03-2012, 08:53
Benımde incilmişti 2 kez hemde kremleri var sürüyosun biraz zor geçiyor ama :S

63owen63
04-03-2012, 09:07
Ağrı kıvrandırtıyorsa doktora git. Onun dışında şuan yapabilecegin tek şey,ağrı için merhem ve kas gevşetici sürüp sargılayıp kışlık çift çorap giyip sıcak tutmak. (Morluk varsa bu dedigimi mutlaka yap)

Bu şekilde iyileşme sürecin çok daha çabuk olur. Geçmiş olsun

bLackModeL
Kardesim gecmis olsun ama et-patates-sogan filan sakin yapma, turlu yemegi yapmiyosun sonucta, heleki bengay sakİn surme. Buz kompresi yap. Hmn bir rontgen, sislige gore mr bile cektir derim. Duzgun bir ortapedi doktorunun tavsiyesini dinle ve yaP.

b- Halk Hekimliği
1-Ayağın İncinmesi:Ayağın incinmesi gibi durumlarda öncelikle bu işten anlayan eli uz birisine gösterilir. Bu Kişiye (seyikci) denir. Seyikci, kara üzümü ezer bir bez üzerine serer ve o bezide inciyen yere sarar. Sargı ayağın ağrısı geçinceye kadar durur. Eğer geçmez ise et ezilip, yine bir bez üzerinde ayağa sarılır. İki veya üç güne bir seyikci eli ile dışarıdan kontrol eder. Bu sargılar ayağın ağrısı geçinceye kadar durur. Ayrıca eğer inciyen ayakta şişme varsa önce unla şeker karıştırılır yine bir bez üzerine serilip şişen yere sarılır. Şiş ininceye kadar sargı bekletilir. Çünkü şeker ve un karışımı hamur şişi indirir.
buyur kardesımmm ...
ayrıca bengayda kesın cozum bu akdar net konusuyorumm
FORMÜLÜ
BEN-GAY %15 metil salisilat , %10 mentol içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
BEN-GAY eksternal bir analjeziktir. Ağrılı bölgelere uygulandığında bu bölgelerdeki lokal
damarları genişleterek serinlik hissi verir ve ağrıyı azaltır. Sinir ve adaleleri gevşetir.

ENDİKASYONLARI
BEN-GAY aşağıdaki durumlarda duyulan ağrıları geçici olarak teskin eder:
Romatizmal ağrılar
Adale ağrısı
Burkulma
Nevralji
Bel ağrısı
Boyun tutulması
Hafif ağrı ve sızılar.
BEN-GAY tam bir tedavi sağlamaz. Yukarıdaki hallere benzer rahatsızlıkların neden olduğu
ağrıları semptomatik olarak teskin eder.

EfeTopcu
kırem sür kırem, bide etol varsa evde etol iç keser ağrıyı yafrum

kelalper
04-03-2012, 09:19
arkadaşlar yanlış bilgiler vererek durumu daha da kötü duruma sokmayın. Et sadece ödemin dağılmasını sağlar iyileştirici etkisi yoktur. Bengay soğuk iken antremandan önce ağrıyan yere sürülür ısıtması için ama sakatlık sonrası sürülmez. Sakatlanmalardan sonra en iyisi buz tedavisi ağrı kesici ,aspirindir. Eklem sakatlanmalarında kas gevşeticinin bir faydası yoktur tam tersine eklemin daha esnek olmasına ve daha çabuk burkulmasını sağlar. Şu anda ayağını kalbinden yukarı kaldırıp yatman ve buz kompres yapman çok daha iyi. Buzu 10 dakika aralıklarla koy. Sürekli koyman oradaki dokuların yanmasına neden olur.

Type-R
04-03-2012, 09:20
arkadaşlar yanlış bilgiler vererek durumu daha da kötü duruma sokmayın. Et sadece ödemin dağılmasını sağlar iyileştirici etkisi yoktur. Bengay soğuk iken antremandan önce ağrıyan yere sürülür ısıtması için ama sakatlık sonrası sürülmez. Sakatlanmalardan sonra en iyisi buz tedavisi ağrı kesici ,aspirindir. Eklem sakatlanmalarında kas gevşeticinin bir faydası yoktur tam tersine eklemin daha esnek olmasına ve daha çabuk burkulmasını sağlar. Şu anda ayağını kalbinden yukarı kaldırıp yatman ve buz kompres yapman çok daha iyi. Buzu 10 dakika aralıklarla koy. Sürekli koyman oradaki dokuların yanmasına neden olur.+1 çok doğru.:icon_tup:

Geçmiş olsun dikkat etseydin len.:(

erhanarici18
04-03-2012, 09:33
şişliğini ve morarmasını önlemek için zeytini çekirdeği ile beraber ezip bi beze koyup bileğine sar
ağrıyıda alır

BRETE
04-03-2012, 09:56
hocam git doktora film çektir bekleme bende halı sahada maç yaparken geri geri koşarken bilek döndü ayağımın altını gördüm resmen çokta hızlı değildim bilek çatladı bu işler şakaya gelmez patates falan geçici işler önlemini al hemen sonra çekersin daha kötü olabilir geçmiş olsun ihmal etme bu işleri...

TulsaDom
04-03-2012, 11:41
3 kere sag ayak bilegi 2 kere de sol ayak bilegi burkulmasindan dolayi alciya alinan bir kisi olarak soyluyorum basit bir doku zedelenmesinden baslar catlak ve dahasi kirigia kadar gider bunun icin doktora gidilip rontgen cekilmesi daha dogru olur gecmis olsun.....

yavuz364
04-03-2012, 11:45
En yakın çıkıkçı tek çare :)

Şuana kadar belki 50 kere gitmişizdir, bizim ailede kalıtsal bi eklem rahatsızlığı var..

Eğer çıkık ise doktorların bir çoğu göremezler.. Gayet normal çünkü çıkık röntgende zor anlaşılır..

Achemar
04-03-2012, 12:38
Etol kullanabilirsin,ödem ve ağrıya iyi gelir.

AEAlmas
04-03-2012, 12:40
Bileginde kırık veya catlak varsa ilk başta his etmezsin ben say ayak bilegimi kırdım hemen şişti ama acı yoktu üstüne bastım fln sonra hastaneye gideyim dedim doktor dedi kırık alcıya aldılar direk

meLaNchoLic
04-03-2012, 12:41
şişliğini ve morarmasını önlemek için zeytini çekirdeği ile beraber ezip bi beze koyup bileğine sar
ağrıyıda alır

aklıma cem yılmaz geldi :D

yumrtanın akıyla sarısını ayır.. sürme bile :D

Göki,ZD
04-03-2012, 12:42
Geçmiş olsun..
Sağlık sıkıntılarının çözümünü tech de değil doktorda arayın, sağlık arkadaşım bu çocuk oyuncagımı dikkat etmek gerekir.. et bas tütün bas ona bas buna bas

Jam da Joker
04-03-2012, 12:51
Herkes kırık çıkık çatlaktan bahsetmiş ama bağlar bilek burkulmasinda en kolay zarr goren yer. Bende 5 ay once ic baglarimi yirttim hala daha agrisini cekiyorum fizik tedavi gormeme ragmen.. Bilek hafife alinmaz orasi yer yaparsa surekli burkmaya devam edersin.. Suan icin yapman gereken 15 dakika sureyle buz gun icersinde 5 defa yapmaya calis.. Eger sisligi agrisi coksa hemen gidip mr cektir rontgende cikmaz bag yirtilmasi

orhan_guney
04-03-2012, 12:53
geçmiş olsun.bence burda tedavi arıcağına doktora git.sağlık acısından.

By_DoMiNo
04-03-2012, 13:01
b- Halk Hekimliği
1-Ayağın İncinmesi:Ayağın incinmesi gibi durumlarda öncelikle bu işten anlayan eli uz birisine gösterilir. Bu Kişiye (seyikci) denir. Seyikci, kara üzümü ezer bir bez üzerine serer ve o bezide inciyen yere sarar. Sargı ayağın ağrısı geçinceye kadar durur. Eğer geçmez ise et ezilip, yine bir bez üzerinde ayağa sarılır. İki veya üç güne bir seyikci eli ile dışarıdan kontrol eder. Bu sargılar ayağın ağrısı geçinceye kadar durur. Ayrıca eğer inciyen ayakta şişme varsa önce unla şeker karıştırılır yine bir bez üzerine serilip şişen yere sarılır. Şiş ininceye kadar sargı bekletilir. Çünkü şeker ve un karışımı hamur şişi indirir.
buyur kardesımmm ...
ayrıca bengayda kesın cozum bu akdar net konusuyorumm
FORMÜLÜ
BEN-GAY %15 metil salisilat , %10 mentol içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
BEN-GAY eksternal bir analjeziktir. Ağrılı bölgelere uygulandığında bu bölgelerdeki lokal
damarları genişleterek serinlik hissi verir ve ağrıyı azaltır. Sinir ve adaleleri gevşetir.

ENDİKASYONLARI
BEN-GAY aşağıdaki durumlarda duyulan ağrıları geçici olarak teskin eder:
Romatizmal ağrılar
Adale ağrısı
Burkulma
Nevralji
Bel ağrısı
Boyun tutulması
Hafif ağrı ve sızılar.
BEN-GAY tam bir tedavi sağlamaz. Yukarıdaki hallere benzer rahatsızlıkların neden olduğu
ağrıları semptomatik olarak teskin eder.

1. formulü annemin tavsiyesi üzerine uyguladım şaşılacak derecede hızlı iyileştirdi. Kickboks sporu ile uğraşıyorum. Antrenmanda yeni öğrencilerden biri ile karşılıklı kültür fizik hareketi yaparken ters bir hareket yaptı sakatlanmasın diye bende kendimi onun üzerinden attım. O sıra tek ayak üzerine dengesiz düştüm. Ayak bileğim burkuldu ama öyle böyle değil çıtırdadı resmen. spor çantamda bengay voltaran sulidin dolgit gibi kremler her zaman vardır. Hemen ant. a ara verip soğuk su uyguladım. Krem felan sürdüm nafile sabah bir şişti bilek basamıyordum. 1-2 gün krem felan sürdüm olmadı. Annem yağlı zeytin i çekirdekleri ile birlikte bir güzel ezdi ayağıma sardı. 1 gün de şişi indi. Yani tavsiyem siyah zeytin olayını kullanın. Bengay tarzı kremler kaslara yönelik kremlerdir. Eklemlere pek faydası dokunmaz bu durumlarda. Kocakarı ilacı statüsünde olsada siyah zeytinin ezip koymayı deneyin.

S.Mert
04-03-2012, 13:09
hocam aman dikkat, bilek burkulmasının şakası olmaz. bence hemen bir hastanenin aciline git ve şişmeden bir göster, çünkü biraz ilerleyince tedavisi daha zor oluyor.

McS_R53
04-03-2012, 13:13
aynen bencede hemen doktora. benim başıma gelmeyen kalmadı aratırsan forumda bulursun :)

turbo16
04-03-2012, 13:18
ayaga hareket ediyorsa ilk 24 saat soguk kompresler sonra sıcak kompres uygula en iyi ilaç dinlendirip fazla hareket ettirmemek;)

barti
04-03-2012, 13:42
benım basıma gelmıstı fızyoterapıst bı arkadasım sıcak soguk su yapıyosun sıcak torba ve buzda olabilir ve yatarken ayagını kalp hızasından yuksekte tut altına 2 yastık koy geçmezse bı doktora gıtmenı tavsıye ederım

barti
04-03-2012, 13:46
1. formulü annemin tavsiyesi üzerine uyguladım şaşılacak derecede hızlı iyileştirdi. Kickboks sporu ile uğraşıyorum. Antrenmanda yeni öğrencilerden biri ile karşılıklı kültür fizik hareketi yaparken ters bir hareket yaptı sakatlanmasın diye bende kendimi onun üzerinden attım. O sıra tek ayak üzerine dengesiz düştüm. Ayak bileğim burkuldu ama öyle böyle değil çıtırdadı resmen. spor çantamda bengay voltaran sulidin dolgit gibi kremler her zaman vardır. Hemen ant. a ara verip soğuk su uyguladım. Krem felan sürdüm nafile sabah bir şişti bilek basamıyordum. 1-2 gün krem felan sürdüm olmadı. Annem yağlı zeytin i çekirdekleri ile birlikte bir güzel ezdi ayağıma sardı. 1 gün de şişi indi. Yani tavsiyem siyah zeytin olayını kullanın. Bengay tarzı kremler kaslara yönelik kremlerdir. Eklemlere pek faydası dokunmaz bu durumlarda. Kocakarı ilacı statüsünde olsada siyah zeytinin ezip koymayı deneyin.

evet siyah zeytın sarmakta cok ıyı dırek gecırıyor ve hareket etmemen lazım ben 3 4 gun evde yatmıstım

özgür67
04-03-2012, 13:52
Aynı durum yaklaşık olarak 5 yıl önce benim başıma geldi.Doktora gittiğimde bağlarımda yırtılma olduğunu söylemişti.Tedavi sürecinden sonra problem pek kalmıyor ama ara ara hala inceden sızlar.Tekrarlamaması gerektiğini doktor üstüne basa basa söylemişti.Geçmiş olsun diyorum.Bir an önce doktora gidip tedaviye başla

nakayama
04-03-2012, 14:01
Herkese teşekkürler buz koydum agrısı biraz daha durdu birazdan doktora gidicem bakalım ne olucak.

özgür67
04-03-2012, 14:11
Herkese teşekkürler buz koydum agrısı biraz daha durdu birazdan doktora gidicem bakalım ne olucak.

Çok soğuk ya da sıcak iyi değildir demişti benim doktorum bunuda söyliyeyim unutmadan

powERS
04-03-2012, 21:04
gecenlerde annemde burkmus. ayak sarılı su anda davul gıbı sıs bılek kısmında kı dokularda bıseyler olmus. bence doktora git derhal.