PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 TDI Yazılım Yardım,

dqn
04-03-2012, 14:38
Öncelikle herkese merhaba .

Aracımız 2008 Skoda Fabia 1.4 TDI 80hp ve 195nm.İlk sahibiyiz.Geçen ay chip tuning işine girmeye karar verdim.Ama yeterince bir bilgim olmadığından araştırmaya başladım.Edindiğim bilgilere göre 100hp ve 250nm civarı oluyor araba.Araç dizel ve vag grubu olduğu için çevremdekiler megachips i tavsiye ettiler.Ama evimin arkasında remaps diye bir yer var.Arkadaşımdan çok sağlam araçlar çıktığını duydum ama henüz görüşmeye fırsatım olmadı.Açıkçası kafam epeyi karıştı.Nerde yaptırsam nasıl yaptırsam sorun çıkar mı? Ve sizlerin tavsiye edebileceği bir yer var mı?

Görüşlerinizi bekliyorum.

Kadyr
04-03-2012, 14:40
chip güzeldir araştır iyice kafana yatan yere yaptır bi kaç firma var.pschip tuning, dr ecu. ,remaps ,wimmerchip var sanırım superchips, megachips,
sana tavsiyem yaptırmaya karar verirsen chipten önce dyno ya çık ve sonrada çık.yada bir araçla dene onu kendine referans al önce sonra

levent
04-03-2012, 16:45
biz 2006 İbiza'ya Megachips Mehmet abide yaptık, çok ciddi değişti. Dumanı çok değil orta karar bi yazılım diyebiliriz, tahminen 105hp 250-260nm aralığındadır araç. Başka araçla deneme fırsatımız olmadı ancak 5 kişi (ort 80 kg / kişi) ile 190 gördüm daha gidiyodu yavaşlamak zorunda kaldım :)

ayrıca 2. vites 1500 devirde çıkamadığımız yokuşu 2. vites 1100-1200 devirden toparlayarak çıkıyor :)

Ufuk
04-03-2012, 17:04
ps chip barbaros bayraktar,dr ecu özgün ecufast ve gazihan bu işin ehil kişileridir.

dqn
04-03-2012, 17:21
Yorumlarınız için teşekkürler.:)

Araç 5vites 2200 devirde 100km yapıyor ve sollamaya çıksanız hafif bir eğimde mutlaka vites düşürmek zorunda kalırsınız.Yani biraz alt devirler canlansın istiyorum.190 ise stock haliyle çok zor bizim araç için.Bekle ki 190a çıksın:D Peki remaps hakkında bilgisi olan var mı?Ne zaman önünden geçsem dükkanın, mutlaka bi RS6 veya BMW oluyor.cezbediyor beni.:D

Son olarak diyelim ki aracı 2 sene sonra sattık yazılımı sildirip orjinali yükleyebiliriz değil mi?

Kadyr
04-03-2012, 17:32
Orjinali yukleyirsin tabi orkinal yazilimi saklaniyor ama yazilimli satarsin ne olcak ben oyle satmistim.daha dorusu mecbur kaldim araba acele gitti pazar barbaros abi kapaliydi oyle gitti araba:)

dqn
04-03-2012, 19:48
Satarken felan pürüz oluyor.Chip var hımm hor kullanmıştır bu derler:D

Uğraşmayayım bide bu kişilerle.Onun için geri dönüşüm önemli:)

levent
04-03-2012, 19:59
yazılımdan sonra o vites ufaltma ihtiyacın kayboluyor, yokuş yukarı örneğini o yüzden vermiştim, alt devirdeki toplama bakımından :)

istediğin zaman sildirebilirsin ayrıca ;)

maliilhan
05-03-2012, 11:14
ben ibizama yaptırmıştım 60 000 de wimmer rst hiç bir sıkıntı cıkmadı aracı arkadaşıma sattım demkki bişey olmuyor ama sonuçta araca extradan bazı yükler biniyor,benim ibiza mükemmel olmuştu ama dediğim gibi içinizde bir korku oluyor bugun dizel bir araba pompa enjekötr turbo hepsine yüzde 20 yük yükleniyor bence buda motordan ister istemez bazı şeyleri götürüyor özellikle dikkat ettiğim nokta rac dehşet ısınıyordu yanma odasındaki ısı bile baya bi miktar artıyor özellikle baskı balata cabuk bitiyor motor kulakları bu basınca kısa zamanda lak luk boşlukla cevap veriyor yani bunları göze alırsan süper oluyor şahsen ben alır yükletirim

birde özellikle yağ konusundada dikkat etmen gerkli yazılım yükletim 10 40 ucuz yag koyarsan mazotu ucuz diye alpetten alırsan olmaz.ama yazılımlı arabanın tadıda güzel oluyor aynı model bi aracla otoyolda kapışmıştık arkamda zehirlencekti adam...acıdımmm

dqn
05-03-2012, 14:40
ben ibizama yaptırmıştım 60 000 de wimmer rst hiç bir sıkıntı cıkmadı aracı arkadaşıma sattım 120 binde baktım motor üflemeye başlamış e mecburen üfler 3 silindirli pancar motoru o kadar güce belirli süre dayanıyor demkki bişey olmuyor ama sonuçta araca extradan bazı yükler biniyor,benim izizam mükemmel olmuştu ama dediğim gibi içinizde bir korku oluyor bugun dizel bir araba pompa enjekötr turbo hepsine yüzde 20 yük yükleniyor bence buda motordan ister istemez bazı şeyleri götürüyor özellikle dikkat ettiğim nokta rac dehşet ısınıyordu yanma odasındaki ısı bile baya bi miktar artıyor ha binerim 30-40 bin km satarım diyosan sıkıntı yok ama bence 150 binden sonra motor gevşiyor özellikle baskı balata cabuk bitiyor motor kulakları bu basınca kısa zamanda lak luk boşlukla cevap veriyor yani bunları göze alırsan süper oluyor şahsen 2.el alırken asla yazılımlı bir araba almam,alacaksamda ben alır yükletirim
bu işi kasap gibi yapan bi sürü insan var anakarada bi mersedes servisi var adam kendine otomotiv müh falanım diyor yazılım yapıyorum diye mahvettiği araçları gördüm,
birde özellikle yağ konusundada dikkat etmen gerkli yazılım yükletim 10 40 ucuz yag koyarsan mazotu ucuz diye alpetten alırsan hiç girme bu işlere başın ağrır,ve satarken kimse bu arabada yazılım var 1000 tl fazla vereyim demiyor aksine satarken bu hendikap oluyor yaşadım gördüm.ama yazılımlı arabanın tadıda güzel oluyor aynı model bi aracla otoyolda kapışmıştık arkamda zehirlencekti adam...acıdımmm

Yazınız için teşekkür ederim.Titiz kullanırım arabayı.Standart bakımı 10bin olmasına rağmen daha hiç 10binde gitmedim hep erken giderim.Mazotu shellden ve hep aynı istasyondan almaya gayret gösteririm vs.Yani epey titizim bu konularda.

Araç bana hep yeni geliyor ama 5 yaşına girecek 4 ay sonra.Şuan 41 binde 2sene binip satsam olur 70bin.Satarken de chipli diye satarsam millet ön yargıyla yaklaşçak.Zaten dizel diye bi ön yargı var.Bundan dolayı geri dönüş benim için çok önemli.

Yazdıklarınız biraz görüşümü değiştirdi.Bakalım hala araştırma aşamasındayım.Gerekli yerlerle konuşalım bakalım onlar ne diyecek.

maliilhan
05-03-2012, 14:46
Yazınız için teşekkür ederim.Titiz kullanırım arabayı.Standart bakımı 10bin olmasına rağmen daha hiç 10binde gitmedim hep erken giderim.Mazotu shellden ve hep aynı istasyondan almaya gayret gösteririm vs.Yani epey titizim bu konularda.

Araç bana hep yeni geliyor ama 5 yaşına girecek 4 ay sonra.Şuan 41 binde 2sene binip satsam olur 70bin.Satarken de chipli diye satarsam millet ön yargıyla yaklaşçak.Zaten dizel diye bi ön yargı var.Bundan dolayı geri dönüş benim için çok önemli.

Yazdıklarınız biraz görüşümü değiştirdi.Bakalım hala araştırma aşamasındayım.Gerekli yerlerle konuşalım bakalım onlar ne diyecek.

sana özelden bi telefon numarası göndercem benim yazılım yaptırdıgım arkadaş bi ara konuş istersen ben kefilim çok düzğün iş yapar hesaplıda yapar bakarsın bi hafta denersin olmassa sildirirsin isteklerini anlat sorunsuz bi yazılım istiyorum de öle abartı istemiyrm de okey

oğuzk
05-03-2012, 15:04
kardeş bence üzerine üç beş koy 4 silindir bi araca geç ilerde verdiğin yazılım parasıda boşa gitmesin bence şahsen ben öyle yaptım ibiza güzeldi ama 3 silindirin düzgün dağılmış olmayan torku gürültüsü ibizanın sert süspansiyonu üzerine kötü 2.el piyasısa bana arabayı sattırdı pişman değilim şuan başka araca biniyorum sana özelden bi telefon numarası göndercem benim yazılım yaptırdıgım arkadaş bi ara konuş istersen ben kefilim çok düzğün iş yapar hesaplıda yapar bakarsın bi hafta denersin olmassa sildirirsin isteklerini anlat sorunsuz bi yazılım istiyorum de öle abartı istemiyrm de okey

Yazılımın silindirle ne alakası var 3 silindir olunca sağlam olmuyor mu yada 4 silindire göre az mı güç elde ediliyor ?

Üfleme çoğu dizelde var akrabamda 70.000km'de fiesta tdci var üflüyor benim ibizam 162.000km'de üflemiyor (yağ duman değil buhar)

Satarkende çok sıkıntı çıkartacağını sanmıyorum ticari arabaya (opel comboya)yazılım yaptırmıştım satarken hiç sıkıntı olmadı ilan başlığınada +30hp yazmıştım hatta :)

1.4 TDİ a da ben yaptıramadım ama kesinlikle yaptırın derim yakıt tüketimi çok düşer alt devirler ölü olduğu için, performans olarakta zaten torku en yüksek olan 1.4 dizel 1.6 dizellerden güçlü olur yazılımdan sonra.