PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : araç değer kaybı

luca55
04-03-2012, 19:55
merhaba.bir tanıdıgım yeni araç aldı daha 1 aylık ve aracı park halindeyken başka bırısı gelip aracına çapmış.arac sıkışma sonucu hem önden hemde arkadan hasar olmuş bayagıda hasarı varmış.Araç karşı taraf tarafından yaptırılacak ancak şimdi aracı satmaya kalksa sonucta aracın değeri 4-5 mılyar düşecek.Bu konu için mahkeme açsa aradakı değer kaybını alabilir mi acaba?Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

orhan_guney
04-03-2012, 20:02
böyle bişey mümkün aynı durumu yaşadım bır aracın camurluguna vurdum sonra dava acdılar.para ıstedıler deger kaybı diye.

DOHC
04-03-2012, 20:08
merhaba.bir tanıdıgım yeni araç aldı daha 1 aylık ve aracı park halindeyken başka bırısı gelip aracına çapmış.arac sıkışma sonucu hem önden hemde arkadan hasar olmuş bayagıda hasarı varmış.Araç karşı taraf tarafından yaptırılacak ancak şimdi aracı satmaya kalksa sonucta aracın değeri 4-5 mılyar düşecek.Bu konu için mahkeme açsa aradakı değer kaybını alabilir mi acaba?Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

Bu tanıdık İstanbul Zeytinburnunda mi?

ygtrn
04-03-2012, 20:08
böyle bişey mümkün aynı durumu yaşadım bır aracın camurluguna vurdum sonra dava acdılar.para ıstedıler deger kaybı diye.

peki davanın sonucu ne oldu?

luca55
04-03-2012, 20:09
Bu tanıdık İstanbul Zeytinburnunda mi?

yok samsunda bır bayan daha 2 cı kredısını oduyormus hemde :(

luca55
04-03-2012, 20:10

aynen sonuc ne oldu?yazılı bır kagıt varmı elınızde mahkeme ne dıye karar verdi paylasırsan sevınırım

orhan_guney
04-03-2012, 20:11
kagıtları hazırlamışlar yolladılar bana ben odemem dedım sonra dedılerkı avukata verıcegız ver dedım ama bır bk yıyemediler.

luca55
04-03-2012, 20:16
kagıtları hazırlamışlar yolladılar bana ben odemem dedım sonra dedılerkı avukata verıcegız ver dedım ama bır bk yıyemediler.

sonuc alınamadı yani.teşekkürler paylaşım için.

sonuç alınmış dava bılen varmı peki arkadaşlar

Osman Bahadır
04-03-2012, 20:19
Hakim kararıyla değer kaybını MMO'dan bilirkişiye tespit ettireceksin. Elindeki bu bilirkişi raporuyla paranı makheme yoluyla alırsın.

emre_
04-03-2012, 20:26
Kaybolan deger tespiti kadar odeme yaptirilabiliyor mahkeme karari ile avukatla konusup aldim bu bilgiyi fakat dava acip ugrasmadik biz ama yapilabilir

BY01
04-03-2012, 20:27
sonuc alınamadı yani.teşekkürler paylaşım için.

sonuç alınmış dava bılen varmı peki arkadaşlar

Öncelikle geçmiş olsun.Bi arkadaşımın başına geldi buna benzer bir olay.Dediğin gibi dava açtı,sonrada parasını aldı.

b16a2
zannetmiyorum bi sonuç çıkıcanı ama yinede hakınızı arayın hem sonuçlanırsa bu şekilde mağdur olan insanlarada örnek teşkil eder bi sonuç çıkarsa burda paylaşırsanız sevinirim

luca55
Hakim kararıyla değer kaybını MMO'dan bilirkişiye tespit ettireceksin. Elindeki bu bilirkişi raporuyla paranı makheme yoluyla alırsın.

tesekkur ederim.

Kaybolan deger tespiti kadar odeme yaptirilabiliyor mahkeme karari ile avukatla konusup aldim bu bilgiyi fakat dava acip ugrasmadik biz ama yapilabilir

teşekkürler sonuç kesinse söylim gitsin ozaman bı avukata.

b16a2
04-03-2012, 20:28
Öncelikle geçmiş olsun.Bi arkadaşımın başına geldi buna benzer bir olay.Dediğin gibi dava açtı,sonrada parasını aldı.

o arkadaşınızım dan alıcağınız bi örnek yetecektir sanırım

EvoX
04-03-2012, 20:29
Astarı yüzünden pahalıya gelmesin. Avukat,harçlar vs ?

Osman Bahadır
04-03-2012, 20:31
Konuyla ilgili birçok karar mevcut. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu emsal kararları da mevcut. Yani yeni birşey değil. Epey zamandır uygulanan, sonuç alınan bir yol. Ayrıca sadece aracın değer kaybını değil, araç serviste iken başka bir araç kullanmanız dolayısıyla yapmış olduğunuz ulaşım giderlerini de belgelendirmek koşuluyla isteyebilirsiniz. Tabi ki avukat ve mahkeme masraflarını da...

Emsal karar;

YARGITAY
HUKUK GENEL KURULU
Esas Numarası: 2008/4-69
Karar Numarası: 2008/101
Karar Tarihi: 06.02.2008

luca55
04-03-2012, 20:39
Konuyla ilgili birçok karar mevcut. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu emsal kararları da mevcut. Yani yeni birşey değil. Epey zamandır uygulanan, sonuç alınan bir yol. Ayrıca sadece aracın değer kaybını değil, araç serviste iken başka bir araç kullanmanız dolayısıyla yapmış olduğunuz ulaşım giderlerini de belgelendirmek koşuluyla isteyebilirsiniz. Tabi ki avukat ve mahkeme masraflarını da...

Emsal karar;

YARGITAY
HUKUK GENEL KURULU
Esas Numarası: 2008/4-69
Karar Numarası: 2008/101
Karar Tarihi: 06.02.2008

tüm paylaşan yapan arkadaslara teşekkür ederim.

o.b.k teşekkür ederim bu net bılgı iyi oldu

Pug67
04-03-2012, 22:05
bugunde park halındeyken benım aracıma sürtüp gecmısler.... artık araba parkederken bile 1000 kere dusunuyorum.... nedir bu ya... mılletın acemılıgının cezasını bız cekıyoruz... bırde kacmıs...

sakhee
04-03-2012, 22:12
arastirmak ve fikir yurutmek ne kadar farkli seylermis........

erdinc06
06-03-2012, 10:40
evt alabiliyorsun yüzde 80 biz sirket arabalarından dolayı 2 kez dava actık tekinde mahkeme kararıyla aldık tekinde diger sirketle orta yolu bulduk...!

Schumi
06-03-2012, 10:48
Valla önceki aracımda satıcam diye kasko yapmamıştım. 3 ay sonra bir amca dört yol ağzında uyuyup bana kapıdan girip arabayı nerdeyse 2ye bölücekti. Daha sonra arabayı yaptırmak istemedim sigortadan parasını aldım. Aracı hasarlı sattım. Amcaya durumu anlattım. Toplatmadığım için sigorta parayı kesti dedim. Aramızda anlaştık 1000-1500 tl gibi bir para aldım kendisinden. Bence önce tatlı dil ile konuşun. Daha sonra mahkemeye gidersiniz.

poseidon
06-03-2012, 10:54
Sesli düşünüyorum.
Değer kaybı olması için değer kaybı olayının vuku bulması gerekir.
Yani aracı piyasa fiyatının altına satman gerekir.
Çünkü o zaman araç sahibi bu kazadan dolayı zarara girmiş olur.
Öteki türlü araç satılmazsa değer kaybı diye bir şey olmaz ve değer kaybından
dolayı bir mağduriyetten bahsedilemez.

Tabi piyasa fiyatının altına satılıp satılmadığını da eksperler belirler.

Yanılıyor muyum?

Osman Bahadır
06-03-2012, 12:13
Sesli düşünüyorum.
Değer kaybı olması için değer kaybı olayının vuku bulması gerekir.
Yani aracı piyasa fiyatının altına satman gerekir.
Çünkü o zaman araç sahibi bu kazadan dolayı zarara girmiş olur.
Öteki türlü araç satılmazsa değer kaybı diye bir şey olmaz ve değer kaybından
dolayı bir mağduriyetten bahsedilemez.

Tabi piyasa fiyatının altına satılıp satılmadığını da eksperler belirler.

Yanılıyor muyum?

Bu tip trafik kazası hasarlarında zorunlu mali mesuliyet (trafik) sigorta poliçelerinin ve kasko poliçelerinin genel amacı mağduru kaza öncesi varlığına döndürmektir. Yani sigortalının mal varlığını korumaktır. Mağdur kaza öncesinde 40 bin tl değerinde bir araca sahipse ve bu araç kaza sonrası tamir edildiğinde 35 bin tl değere düşmüşse ve bu yasal yollardan tespit edilmişse satış gerçekleşmese bile kaza öncesine göre halen tazmin edilmemiş bir zarar sözkonusudur. Eğer satış değeri esas alınsaydı noterde çok daha düşük değerler beyan edilerek haksız talepler doğabilirdi. Ayrıca kaza sonrası araç satılmadan önce başka bir kaza daha meydana gelip aracın hasarını ve dolayısıyla değer kaybını daha da arttırabilir de. Bu tespitin bilirkişi tarafından ve hemen kaza sonrasında yapılması doğru olanıdır. Bu şekilde sigortalı kaza öncesi varlığına döndürülmüş olur. Diğer türlü zararın tazmini de gecikecek, aracını uzun süre satmak istemeyen, kullanmak isteyen kişi mağdur olacaktır.

Sanırım muhasebe işiyle meşgulsünüz. Muhasebedeki ancak satışın gerçekleşmesiyle oluşan veya dönem sonunda yapılan değerleme, kar veya zarar durumu gibi düşündünüz.

luca55
06-03-2012, 16:40
Cok farkli fikirler var ama hepside faydali tesekkurler paylasimlar icin