PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kapora Vermek mi Vermemek mi?

burakN
04-03-2012, 23:34
Arkadaşlar,

Araç alırken yada genel manada bir iş yaparken anlaşmaya varıldığında bir kapora istenmesi söz konusu oluyor. Açıkçası hepimizin bir şekilde rastladığı bir durum bu ve aşağıdaki sorular hakkında yorumlarınız nedir? Varsa sizde soru ve cevaplarınızı ilave edebilirsiniz. Konu hakkında hep birlikte aydınlanalım.

1- Sizce kapora verilmeli mi?

2- Kapora verilirse sözleşme mi yapılmalı?

3- Kapora miktarı yada oranı ne olmalı?

4- Şayet iş bozulur ve kapora geri alınamazsa ne yapılmalı? Kanuni durum nedir?

5- Kaporanın geçerlilik süresi ne olmalı?

6- Dolandırıcılığa karşı nasıl önlem almalı?

7- Kapora veren işi bağlayacağı halde başka biriyle anlaşma yapılır ve sizin kaporanız geri iade edilirse harcadığnız zaman ve para vs. zarar talep edilebilir mi?

ykavcioglu
04-03-2012, 23:36
20 küsür binlik arabaya benim gibi 50-100 lira verirsen, kaybetsende yanmazsın..
elinde yazılı belge, sözleşme olsa ne olur ki?

burakN
04-03-2012, 23:38
Bazıları kaporayı da pazarlık konusu yapıyor ve beğenmeyerek yüksek rakamlar talep ediyor. Bu iş alıcı ve satıcı arasında bir konu ama güven esaslı. Malesef herkesle iş yapılmıyor?

drummer582
04-03-2012, 23:42
kaporasız iş yapmam,sözünün maddi olarak kanıtıdır.hem alıcıyı hem satıcıyı madur etmez.kapora temsili bir rakamdır.öle bin tlli rakamlara gerek yok bence.kaporanın geçerlilik süresi alışverişi yapacak insanlar arasındaki anlaşmaya bağlıdır.misal alıcı 250tl kapora verir,bir hafta opsiyon ister.bir haftadan sonra vazgeçerse kaporası yanar.

TuGaY_TaN
04-03-2012, 23:47
Otomobıl pıyasında 16-17 yasında girdim diyebilirim. O zamanlarda büyüklerimden gördüğüm Bir araca kapora verılır. Arac kapora veren ve arac sahıbının bıldıgı ortak bır yere cekılır kapora veren aracın km sını alır Ve kaporaya genelde 15 gün vade verilir,Bu 15 gün içinde Kapora veren almakdan vazgecerse kaporası yanar.Fakat Arac sahibi bu 15 gün içerisinde Usul-Adap-Racon gereği aracını Kaporayı aldığı kişiden Daha fazla fiyat ceken birine satmaya kalkışmazdı. O zamanlarda guven dolayısıyla kapora gayet iyi bir seydi. Şimdi maglesef cogu ınsanımız o güveni vermemekdedır :(

burakN
05-03-2012, 00:10
Arac sahibi bu 15 gün içerisinde Usul-Adap-Racon gereği aracını Kaporayı aldığı kişiden Daha fazla fiyat ceken birine satmaya kalkışmazdı. :(

Malesef doğru. "Kaporayı iade et ben daha fazlasını veririm" diyenlere tav olanlar yüzünden kapora veren mağdur olabiliyor. Kapora sözlü bir anlaşma olduğu için hukuki olarak yaptırım da zor. Kaporası iade edilmeyen dolandırıldığını iddia eder ve polise başvurursa belki bir şeyler olabilir ama o da zaten adli bir konu.

S.Özeren
05-03-2012, 00:16
kapora veririm , alırımda işin usulu böyle işliyor

alcağım aracın servisten okeyi aldığım anda veririm yani kaporasını 500 1000 değil en fazla 200 falan rakamın önemi yok bana göre sonuçta söz kesildi bitti adına veriyorsun parayı

TuGaY_TaN
05-03-2012, 00:22
Malesef doğru. "Kaporayı iade et ben daha fazlasını veririm" diyenlere tav olanlar yüzünden kapora veren mağdur olabiliyor. Kapora sözlü bir anlaşma olduğu için hukuki olarak yaptırım da zor. Kaporası iade edilmeyen dolandırıldığını iddia eder ve polise başvurursa belki bir şeyler olabilir ama o da zaten adli bir konu.

Belkı sıze ilginç gelıcek ama ılk aracımı 7 ay once aldım Şahsi adıma. Arac sahıbı sanayı den bı ustamız. Emın ol 8500 tl ye anlastım. ılkg aracı gordugumde 100 tl verdim kapora nıyetıne.2-3 gun sonra 6000 TL sini verdim 2400 lira eksıgım kaldı onuda 10 gün içinde toparladım verdım ve Aracımı o zaman teslım aldım .Ve buaşamaya kadar ne bir sözleşme hiç bir şey yapmadık. ŞAnsıma sıkıntı cekmeden aracımı aldım :) Ama karsıma bır daha boyle ınsanların cıkacagı zor oldugunu dusunursek boyle bır seye hayatta kalkısmam...

Maxiboost
05-03-2012, 00:22
Bir suru soru sormussun cevabi cok basit. Resmi sekilde yaparsan herseyi, kapora sartlarina gore geride alirsin, baska biriyle anlasmasi haliyle ilgili ek madde koyarsan onuda alirsin vs. Bu kadar basit.

merruse
05-03-2012, 01:32
Kapora vermemde almamda.. Nasip kısmet meselesi. Satılırsa satılır.

Ö.öztüRk
05-03-2012, 01:45
belkide 2-3 günde bir karşıma çıkan bi olay, mal almak istiyen oluyor eksoz, yay , jant lastik vs. kapora şart tabikide, sipariş vereceğim zaman bile ufak bi miktar istiyorum,

5-6 ay önce çok iyi tanıdığım bi arkadaşım insigniaları var , yay sordu fiyat verdim tamam ver sipariş dedi, bak onur alacakmısın kardeşim evet ver dedi verdik siparişi, yay geldi, arıyorm kanka gelecem 5-10 güne alacam sakla, bekle 1 ay 2 ay 3 ay yok almıyor adam, en son babasına dedim böyle böyle adam doğal olarak ben takmicaksın dedim tamam dedi ondan almıyordur, mal kaldı elimde eee kaporada almadım nolacak şimdi ürün kaldı elimde doğal olarak, kapora şart bi ürünü satarkende alacağın zamanda miktarını satıcıyla olan samimiyet görüşme şeklin belirler..

cabrioleter
05-03-2012, 02:20
geçen ay arkadaşa araba alacaktık ustası gidip kapora bırakmış 3 gün önceden. almaya gidilecek gün arıyorlar sizin arabayı aydından bir müşterim istiyor oraya satalım kaporaya da biraz ekleme yaparak size geri iade edelim dediler, usta 20 dk oradayım o araba benim dedi biz aldık.. kısacası usülüne göre güven ortamında yapılırsa çift taraflı emniyet gibi.
sonuçta kapora mevzsuna girilmemiş olsaydı ve gittiğimizde araba almaya heves edip alacağımız arabanın satıldığını duysak olaylar sarpa sarardı herhalde.

agresive
05-03-2012, 03:31
bende aracımı satarken alan arkdaş pazarda arabayı beğendi ustasına göstermek istedi bizde onayladık ama bir kapora vermesi gerekli çünkü aracımı onun için pazardan çıkarttım sonuçta bizim ağzımızdan çıkan ne varsa gerçek yalanımız yok belli bir miktar kapora aldık ertesi günü aracıda teslim ettik ama şöyle bir şey var haklısınız çoğu insan bu yollardan da çok kolay para kazanıyorlar örneğin pazarlardaki araç bulan aracılar geliyorlar ne kadar istiyorsun ben bunu sana satarım diyerek yolunu bulanlar gibisinden dolandırıcıık yapanlarda var en güzeli pazardan araba alıcaksan arabaya vericeğin kapora parasını ustana ver pazarda baksın incelesin işinizi sağlama alın

EREN34
05-03-2012, 05:21
Bugune kadar hic kapora istemedim arac satilana kadarda kimseye sattim demedim. Alici ile anlastik ama kapora vermedi alir almaz bilemem aliciysan gel bak dedim. Alici illa verecegim dersede meblayi ona birakirim.

Arac alirkende 50 lira gibi sembolik bir para veririm.

Erdem K.
05-03-2012, 08:27
satıcıyı da zor duruma düşürmemek adına, karşılıklı güven çerçevesinde aracın fiyatını da göz önüne alarak uygun miktar kapora vermek ve kapora süresini de mümkün olduğunca kısa tutmak uygun olur...

mcitir
05-03-2012, 08:38
satıcıyı da zor duruma düşürmemek adına, karşılıklı güven çerçevesinde aracın fiyatını da göz önüne alarak uygun miktar kapora vermek ve kapora süresini de mümkün olduğunca kısa tutmak uygun olur...

Kesinlikle adam gelip al sana kapora ama bana 15 gun musade ver yok oyle bisey..

levent
05-03-2012, 08:43
ben vermemde almamda..

araçla ilgili değilde üni'nin ilk yılı bi apartçıyla anlaşmış kapora verip kontratı yapmıştım ama eleman 2 hafta oyalamıştı daire boyancak etcek diye, sonra dedim sözleşmeyi ver kapora senin olsun. sözleşmeyi vermedi, bi güzel kafa göz dağıtmıştım elemanın o zaman sinirle.. o günden sonra kaporayla iş yapmama kararı verdim.

orhan_guney
05-03-2012, 08:48
Ayda ortalama 15 veya 30 arac satıyorum hepsinden kapora alıyorum yeri geldiğinde kapora yı geride veriyorum.karşı tarafın basıt bişeyden dolayı iptal ediyorsa geri vermiyorum .

burakN
06-03-2012, 17:57
Karşılıklı güvene dayalı işler zor. Referans olmadığı müddetçe ben açıkçası bu tür işlere girmek istemem. Artık sözünün arkasında duran kişi sayısı parmakla sayılacak kadar az.

AşkınS.
06-03-2012, 19:48
nette gördüğün bi insana kapora yatırma da yüzyüze geldiginde verebilirsin,nasılsa bulma halletme imkanın olur :)
Biz bi adama kapora verdik adam 1 hafta ortalıkta gözükmedi,arabayı satmaktan vazgeçti,zorla aldık :)

h.savas
06-03-2012, 20:42
kapora alırımda veririm de bu maddi sözdür ...