PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fransızlardan bi isim hırsızlığı sezdim ama...

VTEC®
18-01-2008, 11:42
http://arabam.milliyet.com.tr/testDetay.aspx?id=472

habere göre 308 in yeni verdiyonunun adı 308 1.6 VTI olacakmış :)

120 hp 160 nm torka sahip olacakmış devamı haberde yazıyor :)

sevmem fransızları :)

Vtec-SEDAN
18-01-2008, 11:45
anca ismini yazarlar :)

Tugral
18-01-2008, 14:15
aha kolpa fiteng

Berkan
18-01-2008, 14:21
sen nesin :p:D

Juggernaut
18-01-2008, 14:23
Arabam com çok hata yapıyor isim konusundada hata yapmış olabilir.Öyle değilse eğer yuh peugeot a motorun içine vtec falan yazmasalar bare ahaha:rolleyes:

GökhanO
18-01-2008, 14:31
hata degil aynen koymuslar bu ismi

Low-Rider
18-01-2008, 14:32
arabam.com un hatası değil,yeni modelin ismi VTI bildiğimiz:) 308'in kataloğunda da yazıyor zaten.

gokhan07
18-01-2008, 14:35
orda yazanlaraa göre artık peugeot da vtec açacak

team_k20
18-01-2008, 15:33
ben bu duruma fransız kalırım :D

Erol
18-01-2008, 16:37
fransızlarda vtec açaaçak diyorlardı bu muymuş :D

Ferhat_V
18-01-2008, 16:46
bu motor türkiyeye gelmeyecek galiba..öyle biliyorum bi yerde okumuştum..
3 4 farklı motor var bi kaç tanesi türkiyeye gelmiyor ama hangisi tam emin değilim..

gelirse artık honda vti + pug vti denemeleri olur :D

TarikS
18-01-2008, 17:35
pejo da vtec açacak.. hahhaa :D

Low-Rider
18-01-2008, 17:47
bu motor türkiyeye gelmeyecek galiba..öyle biliyorum bi yerde okumuştum..
3 4 farklı motor var bi kaç tanesi türkiyeye gelmiyor ama hangisi tam emin değilim..

gelirse artık honda vti + pug vti denemeleri olur :D
Türkiyeye geldi ki hatta şu an satışı da var,peugeot'un sitesinden görebilirsin.

1.6 VTi
18-01-2008, 17:52
Türkiyeye geldi ki hatta şu an satışı da var,peugeot'un sitesinden görebilirsin.

aynen öskür'cüm...

Bu arada kolpalığın bu kadarı... Hadi ismi çaldın bari motor da performanslı bişi olsa... Bırak kolpayı resmen abecilik olmuş... "Honda'nın VTI'ı varsa bizim de var... Vaka bizimki o kadar hızlı gitmiyor ama ossun VTI VTI'dır..." hesabı euheuhueheu :D :D

VTEC®
18-01-2008, 17:53
zaten pugcular takıolardı puglara honda motoru şimdi fabrika başladı bu işe:D:D:D

meta-R
18-01-2008, 17:54
isim hakkını öylece alabilirmi honda bişey diyemezmi buna ?

1.6 VTi
18-01-2008, 17:59
Honda-Peugeot zaten isim hakkı konusunda görüşmüştür zaten önceden... Sonuçta VTI, GTI-GT gibi genel bir tanım değil, yanlış bilmiyorsam sadece Honda kullandı bu ismi... Bunlar zaten formalite işler, formaliteyi geçelim işlevselliğe gelelim... :D

Safak
18-01-2008, 17:59
--- a dönmüş burası...GTi ismini de PUG VW den sonra kullandı....Allahtan TDi isminin hakkını aldı da VW öle onu kuratardı. GTi adı taşıyan japon arabaları da var :) Kısaltma yapması gerekmiş yapmış. Turbo yu da ilk kullanan firmadan çalındığını farzedersek bu muhabbet dönence gibi bişi olur :)

Bütün firmların ileri teknolojoleri var.

meta-R
18-01-2008, 18:00
tabi canım honda gibi olamaz işlevsellik konusunda

1.6 VTi
18-01-2008, 18:03
--.com a dönmüş burası...GTi ismini de PUG VW den sonra kullandı....Allahtan TDi isminin hakkını aldı da VW öle onu kuratardı. GTi adı taşıyan japon arabaları da var :) Kısaltma yapması gerekmiş yapmış. Turbo yu da ilk kullanan firmadan çalındığını farzedersek bu muhabbet dönence gibi bişi olur :)

Bütün firmların ileri teknolojoleri var.

---'la ne alakası var anlayamadım ama dediğin doğru... sonuçta kısaltmalar da bitti artık, yeni bir isim bulamıyor galiba üreticiler, sonra da başlıyor kısır döngü :)

EMG
18-01-2008, 18:06
dti,tdi
dci,cdi
sfi,fsi
vti,vti

olabilir böyle şeyler:)

Safak
18-01-2008, 18:09
--'la ne alakası var anlayamadım ama dediğin doğru... sonuçta kısaltmalar da bitti artık, yeni bir isim bulamıyor galiba üreticiler, sonra da başlıyor kısır döngü :)

Tabiki bitiyor tasarımlara baksana bütün arabalar birbirini andırıyor artık. Tasarımcılarda ors. gibi bu sene orada diğer sene başka yerde bir arabayı kimin çizdiğini anlamak bile artık çok zor değil :) Aynı adamın çidiği iki farklı marka otomobil bile anlaşılıyor.

efe-E
18-01-2008, 18:22
JTİ , PTİ , MTİ falan yapın babacım niye VTİ diye çalıyorsunuz :D

team_k20
18-01-2008, 18:24
JTİ , PTİ , MTİ falan yapın babacım niye VTİ diye çalıyorsunuz :D

yapılsada bişey fark etmezdi tanıtırken gene vti gibi bişey dicekleri için :D :hahaha:

meta-R
18-01-2008, 18:28
yahu bu peugeot ne çok meraklıymış vti demeye vti hondayla özdeşleşmiş bi isim hondadaki vti performansını yansıtabilecek olsalar tamam diyicem ama onuda yapamazlar ben hondanın yerinde olsam izin vermezdim

Göki,ZD
18-01-2008, 23:37
fransızlar yeni sevişme teknikleri çıkarsın.

MUGENPOWE®
19-01-2008, 00:31
yasık oldu yıktyılar tamamen pug efsanesını

Berkan
19-01-2008, 01:33
buarada cabrio da vw den cıkmadır :D

Kemal_H
19-01-2008, 08:16
sen nesin :p:D

Berkan inan O CRX vtec binip gazlasan bu şekilde demezdin emin ol standart vtecden çok daha zevkli Tugralın arabayla gazlamak vede gectiklerinin komik yüz ifadelerini görmek :D ;)

1.3 cdtı
19-01-2008, 08:31
ona bakarsak sahinlerin arkasında m3 yazıyoo

Grs91
19-01-2008, 08:43
Berkan inan O CRX vtec binip gazlasan bu şekilde demezdin emin ol standart vtecden çok daha zevkli Tugralın arabayla gazlamak vede gectiklerinin komik yüz ifadelerini görmek :D ;)

Valla tugralın araba ayrı yaa.. hala gozumun onundeeeee adammın araba harbii gidio :D ayrılamadm bı turlu antalyada:D

Oz`
19-01-2008, 11:34
kopyalamaları yasak 200 yılmı ne patent ini almışlar

TünayK
19-01-2008, 13:41
puhahaha...harbıkomık olmus yawww...yaw fransız degılmı gardasım bırakın yaw:D

Yiğit G.
19-01-2008, 18:42
Çıksın ya iyi makara olur daha satılmadan böle egleniyorsak :D

sulhi
19-01-2008, 18:50
daha deil pejo vti cıkarcak gt cıkarsın I atsın gene almam..

Tugral
20-01-2008, 08:47
Valla tugralın araba ayrı yaa.. hala gozumun onundeeeee adammın araba harbii gidio :D ayrılamadm bı turlu antalyada:D

:D Gelde Şu Evoya bi ben binmemiştim benide bindir :D

umut01
20-01-2008, 16:25
kopyacı fransızlar.

Schumi
20-01-2008, 18:49
Burası hakkaten --- olmuş farkında değilsiniz. Toyota VVT-i yada nasıl yazılıyosa böle birşey yaptığında nerdeydiniz. Değişken zamanlı kam profili olan egzantirik kullanan araçlar bu tarz isimler üreticektir. Honda'nın ki VTEC, BMW de VANOS, Toyoto'da VVT-i koymuşlar. Şu an peugeot ta bütün 1.4 1.6 bütün motorlarında bunu kullanıycak ve koyduğu isim de VTI (Variable Valve Lift and Timing injection). He bu ismide sizin gıcık olduğunuz fransızlar pariste eyfel kulesinde çay içerken koymamışlar. Çok beğendiğiniz BMW ve Mini ile bu motor ortak geliştirildi ve aynı motor mini 1.6 ve bmw 1.16 gibi araçlarda kullanılacak ve gene adı VTI olucak.

meta-R
20-01-2008, 19:12
kim ne isim kullanıyosa kullansın önemli olan isim değil performans yinede eminimki peugeot vti mı yoksa honda vti mı deseler herkes honda vti der bence

Cem.B
20-01-2008, 19:32
dostum birisi spor araba birisi aile arabası

hani şu gitmeyen yeni vtecler gibi:)

1.6 VTi
20-01-2008, 19:39
Burası hakkaten -- olmuş farkında değilsiniz. Toyota VVT-i yada nasıl yazılıyosa böle birşey yaptığında nerdeydiniz. Değişken zamanlı kam profili olan egzantirik kullanan araçlar bu tarz isimler üreticektir. Honda'nın ki VTEC, BMW de VANOS, Toyoto'da VVT-i koymuşlar. Şu an peugeot ta bütün 1.4 1.6 bütün motorlarında bunu kullanıycak ve koyduğu isim de VTI (Variable Valve Lift and Timing injection). He bu ismide sizin gıcık olduğunuz fransızlar pariste eyfel kulesinde çay içerken koymamışlar. Çok beğendiğiniz BMW ve Mini ile bu motor ortak geliştirildi ve aynı motor mini 1.6 ve bmw 1.16 gibi araçlarda kullanılacak ve gene adı VTI olucak.

Alakası bile yok... Sahibinden de 106 RS diye bir ilan yakalandığında bu ne Renault özentisi mi denmişti... Toyota saygı duyduğum bir otomobildir ve benim 2. aracım da Toyota'dır ama Toyota en azından VVT-I yazarken biraz özen göstermiş, isim bulurken 2 tane V kullanmış, T ile I arasına - işareti koymuş ;) Ama Peugeot gitmiş direkt olarak VTI koymuş, aradaki farkı görmek çok zor değil herhalde...

Madem BMW ve Mini ile ortak yapım bu(ki biliyorum Peugeot'un benzinli motorlarını BMW, BMW'nin dizel motorlarını da Peugeot üreticek diye bir duyum almıştım ya da her iki motor türü de ortak üretilir bilemem) niye VANOS ya da daha orjinal bir isim bulamamışlar da direkt VTI ismini kullanmışlar ?

Neyse bu durumun savunulacak yanı ya da fanatiklikle alakası yoktur... Peugeot VTI ismini kullanmıştır bu da BENCE(altını çiziyorum) hoş değildir...

Sonuçta Toyota bile aynı teknolojiyi kullanırken VTI değil de VVT-I yazmışsa, Peugeot'dan da aynı özeni beklerdim sonuçta eskiden biz de ailecek az kullanmadık Peugeot 504'leri, hatta ilk arabam 1991 model Peugeot 405 GR idi yani sonuçta bir fanatizm ya da bir önyargı yok olayda ;)

Saygılar,...

Schumi
20-01-2008, 20:58
Ben honda uzmanı felan değilim ama senin o nickinde kullandığın VTI ismini çok az ülkede bilinen daha doğrusu ön planda olan bir isimdir. Kimse vti demiyor sizin o civiclerinize. Herkez vtec civic diyor. ingilizce google da yada live search da yada yahoo da vti diye aratınca genelde sonuçlar arap ülkeleri ve türkiye ağırlıklı çıkıyor. en çok karşılaşılan sonuç ise accord vti. sizin o vti ne anlama geliyo çok merak ediyorum. vtec vti diyorsunuz bide. ikiside egzantiriklerden gelen isimmi. tersten gidiyorum ama 106 rs e renault özentisi denmiş. o oradaki arkadaşların kendi komiklikleri. neyine özenmiş olabilir renaultun bilemiyorum ama zaten standart hali ile oyun oynayan kök söktüren bir aracın ismini gidip daha efsane bir arabaya koymazlar. oradaki ilandaki kişi kendi apachiliği ve cahilliğinden koymuştur. unutmayınki 45.000 ytl sıfır 206 rc alıp bunu satarken geçen sene ilanında 3-5 yerde üstüne basa basa bu ara 206 rs dir 250 top speed görür diye sattı budamı böledir. bu 3 basamaklı kısaltmaların çoğuna kimse telif almıyor gti gsi gdi gibi. ki zaten çok özel şeyler değiller. he bir vtec dersin oke. herkez hemfikir olurda bu vti ne kadar komik oluyo. :) Özen beklemişsinde neye özen göstericekler onu anlamadım. Tarihte bu isim ile anılan bunca yıllık bir efsane felan diyorsanız dediğim gibi vtec diye geçiyo her yerde. O sizin vti dediğiniz son ek peugeot un ne bilim xs-xt-xr roland garos :D quik silver gibi model ekinden ibaret bişi :)

Maxiboost
20-01-2008, 21:07
:D teknolojiyi geliştirip kullansınlar, modelin adı 1.6 VTI vtec teknolojisine sahip 1.6 motoru içinde bulunduran modelin adı. başkası buna vtec civic der civic vtec der o onun söleyişidir :) + arama sonucuna bakarsanız TR de silvia yok? bora? vs + pug diyen adamlarada kıl olurum :D (bu arada pug un bir çok aracını uzun süre kullandım fanatiklik fln yok yani :D )

1.6 VTi
20-01-2008, 21:20
:D teknolojiyi geliştirip kullansınlar, modelin adı 1.6 VTI vtec teknolojisine sahip 1.6 motoru içinde bulunduran modelin adı. başkası buna vtec civic der civic vtec der o onun söleyişidir :) + arama sonucuna bakarsanız TR de silvia yok? bora? vs + pug diyen adamlarada kıl olurum :D (bu arada pug un bir çok aracını uzun süre kullandım fanatiklik fln yok yani :D )

aynen kardeşim dediklerine katılıyorum, Honda'dan önce hangi firma VTI ismini kullanmış ? YOK! gerisi beni bağlamaz... Bilen kimse de vtec civic demez, denirse de yanlış birşey yok çünkü nickimde yazan otomobil VTEC motor teknoloji ile üzetilmiş 1998 Honda Civic 1.6 VTI Hatchback'dir.

Vtec civic dediğimiz zaman EK'nın bir üst kasasından itibaren bugüne kadar kullanılan bütün benzinli motorlar işin içine girer... 2005 Honda Civic ES de VTEC motor teknolojisiyle üretilmiştir yani...

Neyse uzatmaya gerek yok ben düşüncelerimi anlayabilen kişilere iletebildiysem ne mutlu bana, anlayamayanlar da çok da umrumda değil açıkcası :)

Saygılar,...

Schumi
20-01-2008, 21:40
aynen kardeşim dediklerine katılıyorum, Honda'dan önce hangi firma VTI ismini kullanmış ? YOK! gerisi beni bağlamaz... Bilen kimse de vtec civic demez, denirse de yanlış birşey yok çünkü nickimde yazan otomobil VTEC motor teknoloji ile üzetilmiş 1998 Honda Civic 1.6 VTI Hatchback'dir.

Vtec civic dediğimiz zaman EK'nın bir üst kasasından itibaren bugüne kadar kullanılan bütün benzinli motorlar işin içine girer... 2005 Honda Civic ES de VTEC motor teknolojisiyle üretilmiştir yani...

Neyse uzatmaya gerek yok ben düşüncelerimi anlayabilen kişilere iletebildiysem ne mutlu bana, anlayamayanlar da çok da umrumda değil açıkcası :)

Saygılar,...
Neyden gerisi seni ne kadar bağlar beni ilgilendirmiyor. Çok çok özel bir isim olmayan bir model eki bu sonuçta gt,gti,gt-r,xs,xr cart curt gibi. Burda VTI model isminin kullanılan teknolojideki isimin kısaltmasının motor ismi olarak bir ürüne yansımasını yok yakışmadı yok etmedi. Bunun ne alakası var diye öküz altında buzağı

USA de SiR diye geçen civic donanım paketi tr de ve arabistan gibi yerlerde VTI diye geçiyo. Sanırım anlatmak istediğimi birçok kişi anlamıştır. DX, HX, EX, IS, VTI bu şekilde devam eden model kodları. tek farkı 3 basamaklı olması. Dünyadaki hiçbir honda yada japon forumunda bu konu açılmamıştır. Sanmıyorum.

GökhanO
20-01-2008, 22:10
burası hondam.com olmus diye sızlanıyorsun masallah sende pejonun avukatı gibisin, fanatiklik herkes için kötü siz yapınca iyi başkası yapınca kötü demek olmaz.

FaTiH44
20-01-2008, 22:32
neden bu kadar isimlere takılıyosunuz onu anlayabilmiş değilim.bırakın hondayla peugeot düşünsün.siz motor teknolojilerine bakın:)

dikkatimi çeken,peugeot yeni motorda dizel gibi düşük devirden tork ürettirmeyi başarmış.160 Nm @1750 d/d.Vites oranları biraz da kısa olsaymış,fena olmazmış:)

Schumi
20-01-2008, 22:35
Pardon ama savunan değil saldıran garipsenir normalde. İsim hırsızlığı olmuş muş. Millette yardırdmış. Ortada gayet normal bir durum var. Şimdi burasının japon ve özellikle honda ağırlıklı olduğunu konusu benim gözümden görünen birşeymi. Yoksa be hipermetropmuyum ? Fanatiklik herkeze kötü de ben kimi kimden üstün görmüşüm yada birisini ezmişim ? Fanatiklik budur körü körüne tutmadır. Körü körüne savunmadır. Ve bu körü körüne bir savunma değildir. Mantıktır aklın yoludur.

GökhanO
20-01-2008, 22:45
Sorunda burda zaten kim kime niye saldırıyor sen niye savunma geregi duyuyorsun, pejo sizin babanızınmı? yada hondacı arkadaslar honda sizin ailenizemi ait? Ha, ilginc bi durum daha once uretilmis bi model adını kullanmak, bence yanlıs bi durum ama cokda takılmamak lazım isimler yeriine teknolojileri kıyaslamak daha iyidir zaten kimin ustun oldugu meydana cıkar, bu yuzden kimsenin kimseye saldırmasına yada savunmasına gerek yok bence fanatiklik de zaten budur. Buranın japon agırlıklı olması dunyada tuning sektorune bakınca zaten anlasılır, en cok japon arabaları bu sektorde kullanılır, bunun kimse aksini soyleyemez, ve dogal olarak bu durum ulkemizde ve sitemizde de boyledir, bu sizin japon arabası kullanmıyorsunuz diye kullanan arkadaslar ile tartısmaya girmenize yada tam tersine neden degildir.

-ER-
21-01-2008, 00:30
Açılımı farklıdır yahu :D
Allahın fransızları işte ne diim GTi ları öldürenlerden ne beklenir tasarımlarından ne oldukları artık belli oluyor :D

1.6 VTi
21-01-2008, 01:59
Neyden gerisi seni ne kadar bağlar beni ilgilendirmiyor. Çok çok özel bir isim olmayan bir model eki bu sonuçta gt,gti,gt-r,xs,xr cart curt gibi. Burda VTI model isminin kullanılan teknolojideki isimin kısaltmasının motor ismi olarak bir ürüne yansımasını yok yakışmadı yok etmedi. Bunun ne alakası var diye öküz altında buzağı

USA de SiR diye geçen civic donanım paketi tr de ve arabistan gibi yerlerde VTI diye geçiyo. Sanırım anlatmak istediğimi birçok kişi anlamıştır. DX, HX, EX, IS, VTI bu şekilde devam eden model kodları. tek farkı 3 basamaklı olması. Dünyadaki hiçbir honda yada japon forumunda bu konu açılmamıştır. Sanmıyorum.

Pardon ama savunan değil saldıran garipsenir normalde. İsim hırsızlığı olmuş muş. Millette yardırdmış. Ortada gayet normal bir durum var. Şimdi burasının japon ve özellikle honda ağırlıklı olduğunu konusu benim gözümden görünen birşeymi. Yoksa be hipermetropmuyum ? Fanatiklik herkeze kötü de ben kimi kimden üstün görmüşüm yada birisini ezmişim ? Fanatiklik budur körü körüne tutmadır. Körü körüne savunmadır. Ve bu körü körüne bir savunma değildir. Mantıktır aklın yoludur.

Olaylar aslında sırasıyla şöyle gelişti:
Bir konu açıldı>herkes fikrini söyledi>ben fikrimi söyledim>Sen bana cevap verdin>e doğal olarak senin cevabına benim cevap hakkım doğdu ben cevap verdim>sonra gene sen cevap verdin>sonra gene ben cevap verdim>...vs vs

Ama aradaki fark benim cevaplarımın FANATİK OLMAYAN(önceki postlarımı bir daha okursanız sevinirim:)) ve gayet sakin bir tavır olması, buna karşın senin sürekli benim ya da benimle aynı fikirde olanların üstüne biraz da olsa sinirli,agresif bir şekilde gitmen :)

Ve evet bu yüzden gerisi beni artık bağlamıyor, ben fikrimi belirttim sadece...

Hadi cümleten iyi geceler :)

Saygılar,...

Serkan.S
21-01-2008, 02:08
1.6 vti fikirleriniz biraz ezici olmuş schumi de kullandığı otomobile sahip çıkmak istemiş olay bu, biraz abartmışsınız fikirlerinizi ama gerek yok buna böle isimlere takılmaya.İS harflarinide ilk bmw kullanmış hondayada fikirlerimizi yazalımmı şimdi böle harflere takılmaya gerek yok bence gökhanın dediği gibi teknolojileri karşılaştırsak daha mantıklı :)

1.6 VTi
21-01-2008, 02:24
Ya tabiki sonuçta 2-3 harfli kısaltmalardan bahsediyoruz, haklısın uzatmaya gerek yok... Teknoloji karşılaştırmak zaten asıl önemli ve keyifli olan :)

Gerçekten fikirlerimde, sözlerimde iğneleyici, irite edici birşey vardı ise ve başka arkadaşların da gözüne takıldıysa bu ben sözlerim adına özür dilerim, amacım sadece fikrimi belirtmekti, sonuçta daha önce yazdığım gibi benim ilk arabam Peugeot, yeri zaten özeldir benim için, sadece bu durum garibime gitti o yüzden yazdım :)

İyi geceler,...

Saygılar,...

Maxiboost
21-01-2008, 02:35
1.6 vti fikirleriniz biraz ezici olmuş schumi de kullandığı otomobile sahip çıkmak istemiş olay bu, biraz abartmışsınız fikirlerinizi ama gerek yok buna böle isimlere takılmaya.İS harflarinide ilk bmw kullanmış hondayada fikirlerimizi yazalımmı şimdi böle harflere takılmaya gerek yok bence gökhanın dediği gibi teknolojileri karşılaştırsak daha mantıklı :)

honda da is li model yok die biliyorum yanılıo olabilirim ies var :D heheheh :D

1.6 VTi
21-01-2008, 02:46
honda da is li model yok die biliyorum yanılıo olabilirim ies var :D heheheh :D

var var hatchback 1.4 EK'lar 1.4IS diye geçiyor :)

Serkan.S
21-01-2008, 03:00
subi de var is ben karıştırdım o zaman :D:D si diyelim oda olur onuda kullanmış bmw :D