PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : D2S Mercek Önerisi ?

Onur1984
13-03-2012, 22:26
2006 9-3 xenon farlar için yeni mercek arıyorum. Üzerindekiler özelliğini iyice kaybetmeye başladılar. D2S olarak nasıl bir mercek önerebilirsiniz? Pek bilgim yok bu konuda internette araştırdıklarım dışında... Marka - fiyat ve nereden temin edebilirim sorularına net cevaplar bulamadım.

alihan_27
13-03-2012, 22:37
En kaliteli mercek koito dur. Sonrasında valeo, bosch die gider. 50-150 tl arası çıkma bixenon mercekleri bulabilirsiniz. Ancak sıfır bulmanız zor. Sahibinden de satılık çok sayıda mercek var. Daha takıldığınız birşey olursa yardımcı olurum.

Chatin
13-03-2012, 22:47
mercek özelliğini yitirmez. ya farların dıştan oksitlenmiştir veya xenon farlar bitiyor. senin yapacağın alibaba.com a girip d2s ampül getirtmek.

Onur1984
13-03-2012, 22:47
Teşekkür ederim. Sahibinden sitesinde bakındım biraz, D2S olarak arıyorum, bu noktada bir yanlışlık yok sanırım değil mi?

Onur1984
13-03-2012, 22:48
mercek özelliğini yitirmez. ya farların dıştan oksitlenmiştir veya xenon farlar bitiyor. senin yapacağın alibaba.com a girip d2s ampül getirtmek.

D2S ampülleri değiştireli 2 ay kadar olmuştur en fazla... Aynı ampuller Almera'da da takılı, Almera'nın mercekleri de yenilendi çok başarılı bir aydınlatmaya sahip şuan. Aynı mercek 9-3'e olur mu olmaz mı onu bilemiyorum.

Chatin
13-03-2012, 22:57
odak uzaklıkları farklı olabilir. merceğin özelliği bozulmaz hocam. ha ama kirlenmiş olabilir merceğin arkadası. biliyorsun ark taraf düz olduğu için tozlanmaya yatkındır. yani ya d2s ampülü alacaksın adam akıllı ki dandikleri iş görmez. 25 lira verirsin ve bir daha verirsin. philips veya osram al derim. alibaba.com a girersen iyi fiyatlara bulursun. hatta ebay.com dan da.

alihan_27
13-03-2012, 23:30
Teşekkür ederim. Sahibinden sitesinde bakındım biraz, D2S olarak arıyorum, bu noktada bir yanlışlık yok sanırım değil mi?

Öncelikle @Chatin söylediklerine ek olarak mercek arkasındaki reflektörde zamanla kararır ve aydınlatma performansı düşer.
D2S tamam doğru, ancak mercek dediğimiz zaman çok farklı boyutlarda mercekler işin içine giriyor. Saab merceğinin aynısı bulmanız bildiğiniz gibi çok çok zor. Yeni far almaktan başka yapabileceğiniz, orjinal merceğinizin boyutlarına uygun bir mercek bulmanız, bunun için bir şekilde, farın arka kapağı büyütse arka kapağından, yoksa far camını söküp ölçmeniz gerekli.

Onur1984
14-03-2012, 08:36
Ampullerin markalarını tam hatırlayamıyorum ama 120 liraya almıştık çiftini. Çok da dandik değiller...

Dediğiniz gibi kirlenme-kararma durumu da söz konusu olabilir. İnternette birkaç kişi şu yeni Avensislerin merceklerinden memnuniyetlerini dile getirmiş epeyce, onları bir araştırayım haftasonu bakalım.

İlla orjinalinden olsun istemiyorum zaten, belki de bu merceklerin orjinali kendiliğinden biraz buzlu, puslu olabilir. Gündüz bakıyorum epey koyu bir mercek. Bir de yeni Cr-v ya da Bmw merceklerine bakıyorum, onlar ise epey berrak, kristal gibi mercekler. Öyle bir şey bulmak lazım.

Ebay ve alibabaya da bakıyorum, teşekkürler :)

Chatin
14-03-2012, 15:38
Öncelikle @Chatin söylediklerine ek olarak mercek arkasındaki reflektörde zamanla kararır ve aydınlatma performansı düşer.
D2S tamam doğru, ancak mercek dediğimiz zaman çok farklı boyutlarda mercekler işin içine giriyor. Saab merceğinin aynısı bulmanız bildiğiniz gibi çok çok zor. Yeni far almaktan başka yapabileceğiniz, orjinal merceğinizin boyutlarına uygun bir mercek bulmanız, bunun için bir şekilde, farın arka kapağı büyütse arka kapağından, yoksa far camını söküp ölçmeniz gerekli.

ben merceğin değişmemesi gerektiğini söyledim zaten canım kardeşim. yapılacak olan şey bir temizlik.

Ampullerin markalarını tam hatırlayamıyorum ama 120 liraya almıştık çiftini. Çok da dandik değiller...

Dediğiniz gibi kirlenme-kararma durumu da söz konusu olabilir. İnternette birkaç kişi şu yeni Avensislerin merceklerinden memnuniyetlerini dile getirmiş epeyce, onları bir araştırayım haftasonu bakalım.

İlla orjinalinden olsun istemiyorum zaten, belki de bu merceklerin orjinali kendiliğinden biraz buzlu, puslu olabilir. Gündüz bakıyorum epey koyu bir mercek. Bir de yeni Cr-v ya da Bmw merceklerine bakıyorum, onlar ise epey berrak, kristal gibi mercekler. Öyle bir şey bulmak lazım.

Ebay ve alibabaya da bakıyorum, teşekkürler :)

120 tl ye de alınabiiyor malesef dandik xenon ampülleri. hoca sen hala merceğe takılmışsın. orjinal aydınlatmalarından memnun isen mercekte sorun yoktur. yani toyota olur başka bir marka olur. ona bakarsan en iyisi git bir x5 merceği al çıkma. ama farın içine nasıl yerleştireceksin.

sen osram veya philips in d2s 5000 K xenon ampüllerini bul ve onları al. büyük ihtimalle sorunun çözülecek.

Onur1984
15-03-2012, 19:52
Hocam merceğe takılmışsın diyorsun da merceği bir görsen, gerçekten koyu buğulu bir mercek diğer araçlardakine göre. 2 sene oldu biz bu aracı alalı, ilk zamanlar da şikayetçiydik aydınlatmadan ama bu kadar da kötü değildi durumları. Gündüz bir iki resim çekeyim de paylaşayım daha net anlaşılır derdim belki...

darkmoon
15-03-2012, 20:01
benim bildiğim mercek değişmez merceğin bitmesi denen bir olay olmaz ben öyle biliyorum en azından.. merceğiniz kirlenmiş tozlanmış olabilir ampüller çin malı ise hiç güvenmeyin derim philips osram ampüllerden şaşmayın birde balastlarınız bitmiş olabilir..

bence bir elektrikçiye gidin farlarınızı çıkartın zaten elektrikçi anlar balastmı ampülmü fardamı sorun var far ise mümkünse bir far temizleme yapan yere gidin iki farınızında açtırın içini tasını dışpleksisini merceğini reflektörünü temizletin kapattırın farınız fabrikadan çıkdığı ilk günkü gibi olur bu işi yapan yerler var 100-150 tl gibi rakamlara farlarınızı fabrikadan çıkdığı ilk günkü gibi yapıyorlar ben yaptırmışdım eski vectrama şahane olmuşdu..

balastlarda bitmişse orda elektrikçide d2s balastı varsa bir deneme yapıp bağlayın zaten sağ sol far parlaklık farkı anlaşılır..

Onur1984
15-03-2012, 20:54
Almera'nın içinden çektiğim resim

http://img831.imageshack.us/img831/4092/almera.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/831/almera.jpg/)

9-3'ün içinden çektiğim resim

http://img651.imageshack.us/img651/1046/35677283.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/651/35677283.jpg/)

Bu da duvara karşı Almera'nın içinden...

http://img821.imageshack.us/img821/8282/almeraduvar.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/821/almeraduvar.jpg/)

Duvara karşı 9-3'ün içinden...

http://img594.imageshack.us/img594/2519/93duvar.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/594/93duvar.jpg/)

Araçların ikisinde de aynı markanın 8000K ampulleri var. Sadece balanslar ve mercekler farklı...

Onur1984
15-03-2012, 21:00
Far temizletme için konuştum bir iki yer ile, dediğiniz gibi 150 liraya iki farı da komple mercekler dahil şekilde temizliyorlar.

Resimlerde derdimi biraz daha iyi anlatabildim umarım..

multispace
15-03-2012, 21:19
mercek bozulmaz olur mu . zamanla içleri kararıyor.. ampül değiştiyseniz sizin merceklerinizin değişmesi lazım

Onur1984
15-03-2012, 21:27
mercek bozulmaz olur mu . zamanla içleri kararıyor.. ampül değiştiyseniz sizin merceklerinizin değişmesi lazım

Ben de aynı düşünce içerisindeyim, araştırmaya devam ediyorum. Almera ile 9-3 mercekleri arasında dağlar kadar fark var gündüz bakınca. Biri bulanmış deniz diğeri berrak havuz gibi...

alihan_27
16-03-2012, 00:29
Aracınızda far yükseklik ayar tuşu varmı?

darkmoon
16-03-2012, 01:09
nihayetinde mercekde pahalı bir şey değil 30-50 tl arasına satıyorlar valeo mercekler.. en kötüsü farınızı temizletin gene bakdınız düzelmedi xenondan ampüldende değilse alı verirsiniz iki mercek yeni takarsınız..

mercekden değilde bence belli yaş aralığında farları temizletmek şart çünkü mercedes bmw lerin bile 5-6 yaşındakilerin farlarına bakıyorumda sararmış solmuş oluyor bazıları..

birde far temizlemeye gittinizmi orda sıkıntınızı söylerseniz o arkadaşların işi bu hemen size sorunun kaynağını söylerler balastmı farın kendimi ampülmü..

Tekos
16-03-2012, 03:21
Hocam malesef bilginiz biraz yanlış.Mercek farlar zamanla merceklerin kararmasından ve puslanmasından dolayı özelliğini yitirmeye başlar ve görüntü bulanıklaşır.Bu malesef bütün mercek farların başına gelir.O yuzden mercek farları gündüz açmak daha çok işlevini yitirmesine neden olur.

Sert@ç
16-03-2012, 03:53
Xenondaki mercek plastik değil camdır camda kararmaz...
İçine ampül değişikliğinde toz filan kaçmıştır

Onur1984
17-03-2012, 09:37
Aracınızda far yükseklik ayar tuşu varmı?

Far yükseklik ayar tuşu yok, kontağı açınca kendi kendine aşağı yukarı hareket ediyor ama neye göre yapıyor bu hareketi bilemiyorum.

Far temizleme için Bostancı sanayide bir yerde fiyat istedim 150 liraya yapıyorlar ama farları söküp götürmemiz gerekiyormuş orada söküm takım yokmuş.

Bana sorun direkt merceklerde gibi geliyor, arkadaki halojen tabla çok da sararmış solmuş gibi değil çünkü.

Bir de mercek olunca o arkadaki tablaların da çok önemli olduğunu düşünmüyorum çünkü mercek direkt ışığı belirli yoğunlukta toplayıp direkt bir noktaya iletiyor, arkadaki tablalar ile pek alakası yok gibi geliyor bana mercekli aydınlatmaların. Belki dış yüzeyi temizletip merceği değiştirirsek sorun çözülecek.

darkmoon
17-03-2012, 11:18
bu işle uğraşan insanlar var bilhassa far stop işleriyle uğraşan profesyönel yerler var aracınızı orda farlarını sökerler zaten adam anlar sıkıntı nerde farcı adam her gün bu tip yüzlerce farla uğraşıyor aracınızı götürün onlar hallederler temizlerler iç dış sıkıntı mercekdeyse zaten mercek değişimi içinde illa gene farlarınızın açılması gerekicek yani ondan bir kaçarınız yok.. açılmışken hem temizletin hemde adamlar baksın olay mercekdense mercek değişir değilse temizlenir kapatılır güzelde olur..

Onur1984
17-03-2012, 18:59
Doğru diyorsunuz haftaya Cumartesi bir sanayi yollarına düşelim bakalım:)
Çok teşekkürler...

darkmoon
17-03-2012, 19:15
bir şey değil ama işinin ehli bir yerde yaptırın öyle farları söküp götürmek olmaz adamlar bu işden anlasınlar yani aracınızı sokun içeri gözünüzün önünde çıkarsınlar .

onur_S
17-03-2012, 19:42
mercek zamanla islenir,soluklasır.arkasındaki tabla..
şu kişiyi araştırın ulaşın işinizi kesin çözer,sizi yönlendirir
İlker Kemal Bikeç.
numarasını bulmanız kolay

Onur1984
17-03-2012, 21:52
mercek zamanla islenir,soluklasır.arkasındaki tabla..
şu kişiyi araştırın ulaşın işinizi kesin çözer,sizi yönlendirir
İlker Kemal Bikeç.
numarasını bulmanız kolay

Teşekkür ederim, araştırıyorum şuan :)

Bu arada üzerindeki xenon ampuller HID markaymış. Orta halli bir şey sanırım.

XSi
18-03-2012, 08:59
HID - (açılımı: High Intensity Discharge) Xenon ampülünün tipini ifade eden bir terimdir.

eğer üzerinde HID den başka bişey yazmıyorsa, noname ucuz yollu bir üründür.

Onur1984
18-03-2012, 19:12
HID - (açılımı: High Intensity Discharge) Xenon ampülünün tipini ifade eden bir terimdir.

eğer üzerinde HID den başka bişey yazmıyorsa, noname ucuz yollu bir üründür.

Dikkat etmedim üzerine pek ambalajın ama kocaman HID yazıyordu başka da bir şey yoktu sanki resimlerden başka... Demek ki ucuz yollu bir olay :) Philipsler 220 liraydı, bunları 120'ye almıştık.

Sert@ç
19-03-2012, 00:58
Xenon yükseklik ayarını arka akstaki bir sensörden yapıyor eğer bagaja çok ağırlık koyarsanız arabanın arkası çöktüğünü anlıyor farları aşağı indiriyor

Chatin
21-03-2012, 11:46
Hocam malesef bilginiz biraz yanlış.Mercek farlar zamanla merceklerin kararmasından ve puslanmasından dolayı özelliğini yitirmeye başlar ve görüntü bulanıklaşır.Bu malesef bütün mercek farların başına gelir.O yuzden mercek farları gündüz açmak daha çok işlevini yitirmesine neden olur.

plastik merceklerden bahsetmedim yalnız ben. d2s ler genelde cam mercek olur. cam mercek sizin bildiğiniz gibi öyle kararma bozarma falan yapmaz. ve xenon ampüller için kesinlikle cam mercek kullanılmalı. ama halojen ampüllerde plastik, kompozit mercek kullanılabilir. bu malzeme ilkokulda 50 kuruşa aldığımız mercekle aynı malzeme. işte onlar kararır da bozarır da hatta ve hatta erir de. yani yapısı bozulur onların. ama cam merceğin başına maksimum kirlenme gelir. onun dışında far ın dış yüzeyi yani hava ile temas eden dış katmanı da zımparalayıp plastx ile yenilemek gerekir güzel bir hüzme alabilmek için veya beklenilen lümen değerini alabilmek için. neyse arkadaş yaptırınca paylaşır tecrübelerini. kolay gelsin herkese.

Diesel
21-03-2012, 12:27
Gece Uçuşu (http://www.geceucusu.com) takip etmenizi öneririm.

Onur1984
02-05-2012, 19:03
Selam arkadaşlar, konuyu açtıktan epey sonra cevap yazabiliyorum kusura bakmayın. Ancak fırsat ve imkan bulup iki gün önce far temizliğini yaptırabildik. Bostancı sanayi sitesinde Farcı Cihan'a çok teşekkürler çok güzel iş çıkardı gerçekten sıfır gibi oldu farlar ve su alma vb. herhangi bir sıkıntı da yaşamadık şimdilik.

Ancak farların ve merceklerin temizlenmesine rağmen yine de eskisinden çok çok iyi bir aydınlatma yakalayamadık. Acaba sorun ampullerde mi yoksa balast cihazlarında mı bir sıkıntı olabilir onları düşünmeye başladım şimdi.
Balastlar orjinal alman yapımı fabrikasyon ama ampuller orta halli çifti 120 liraya satılan 8000k xenonlardan. Acaba daha kaliteli güzel bir ampul alsam daha verimli bir aydınlatma yakalayabilir miyim, ne tür bir ampul almam daha verimli olur aydınlatma şiddeti ve netliği için?

darkmoon
02-05-2012, 19:47
orjinal d2 d3 ampüller zaten phlips yada osram dır.. birde ucuz çinmalları vardır..

bana kalırsa balastlardaki gaz bitmiş artık orjinal balastlarsa nerden baksanız 6 yıllık balastlar çok doğal.. ben size daha önceki yazımdada dedim far temizleme yaptırdığınzı yerde genelde ellerinde çıkma balastlar olur onlardan bir deneme yapıp baksalardı yada denemelik tedarik edip bulurlardı bir yerden anlaşılırdı sorun..

ama balastlar orjinal fabrikasyonsa şimdiye kadar iyi bile dayanmışlar tabi kullanıma bakar.

Onur1984
02-05-2012, 22:21
Farları söküp götürdüm araç bakımdayken o yüzden net olarak deneyip bakma fırsatımız olmadı, dürüst olmak gerekirse aklıma da gelmedi zaten çıkma başka bir balast taktırıp denetmek. Bakım yaptırdığımız yerde sordum orada yoktu, farcıda büyük olasılıkla vardır dediğiniz gibi...

Şu yükseklik alçaklık ayarını yapan sensör hata vermişti, onu düzelttik bugün şimdi vızır vızır kendince ayarlıyor yokuşlarda falan, önceden böyle ayarlaması yoktu, sadece ilk çalıştırmada bir iki santim aşağı yukarı oynayıp sabitleniyordu. Çok ilginç bir yere koymuşlar, sol ön rot kolunun üzerinde duruyor sensör, şaşırdım görünce. Sarsıntılardan çok etkilenen bir yer, garip geldi...

Şu philips ampullerden bulup deneyim bir takım, olmazsa balastlara gireriz artık. Çok teşekkürler :)

Farcı Cihan'ı tavsiye edebilirim bu arada gönül rahatlığı ile gerçekten çok memnun kaldık.

İyi akşamlar herkese...

metinmb407
02-05-2012, 22:37
Farları söküp götürdüm araç bakımdayken o yüzden net olarak deneyip bakma fırsatımız olmadı, dürüst olmak gerekirse aklıma da gelmedi zaten çıkma başka bir balast taktırıp denetmek. Bakım yaptırdığımız yerde sordum orada yoktu, farcıda büyük olasılıkla vardır dediğiniz gibi...

Şu yükseklik alçaklık ayarını yapan sensör hata vermişti, onu düzelttik bugün şimdi vızır vızır kendince ayarlıyor yokuşlarda falan, önceden böyle ayarlaması yoktu, sadece ilk çalıştırmada bir iki santim aşağı yukarı oynayıp sabitleniyordu. Çok ilginç bir yere koymuşlar, sol ön rot kolunun üzerinde duruyor sensör, şaşırdım görünce. Sarsıntılardan çok etkilenen bir yer, garip geldi...

Şu philips ampullerden bulup deneyim bir takım, olmazsa balastlara gireriz artık. Çok teşekkürler :)

Farcı Cihan'ı tavsiye edebilirim bu arada gönül rahatlığı ile gerçekten çok memnun kaldık.

İyi akşamlar herkese...

Hocam zaten 8000K ampül aydınlatma için seçilmiş bir ampül olmasa gerek. 4300K Osram-Philips ampül bulsanız iyi olur. Ben şu an mercekli farlarımda Osram 4300K ampül kullanıyorum gündüz gibi aydınlatıyor.

Bu arada otomatik far yükseklik ayarının sensörü dingil vs gibi yerlere takılır. Araçta bulunan yük durumuna göre kendini ayarlar.

Schumi
02-05-2012, 22:56
4300K Osram yada başka kalite marka deneyin farkı görürsünüz.

darkmoon
02-05-2012, 23:52
zaten orjinal d2s yada d3s de benim bildiğim 8000k falan lüksünüz yok orjinal standart neyse o yani 4300k bende 5 ay önce bendeki a5 coupenin d3s ampül almışdım osram ordan biliyorum

Gokhan43
02-05-2012, 23:56
8000K'dan alydınlatma performansı beklemek yanlış olur zaten, 4300K en iyi aydınlatmayı sağlayan değerdir :)

Onur1984
03-05-2012, 14:32
8000k ampuller ne işe yarıyor peki? Amaçları ne? Demek ki yanlış ifade etmişim ben kendimi ampulleri taktırırken... 4300'lük bir takım güzel bir şeyler araştırıyorum şuan.

multispace
03-05-2012, 14:38
8000k görsel amaclıdır.. 4300k philips yada osram ampül sizin ilacınız olur.

bir de duvar gerisinden farlarınızın ışık desenini görme imkanımız var mıdır ?

darkmoon
03-05-2012, 14:43
8000k ampuller ne işe yarıyor peki? Amaçları ne? Demek ki yanlış ifade etmişim ben kendimi ampulleri taktırırken... 4300'lük bir takım güzel bir şeyler araştırıyorum şuan.

zaten niye orjinal ampül almamışsınız onuda pek anlayamadım çakma çin malı ampüllerle orjinal ampüller arasında ciddi bir fiyat farkı yok 4300k araştırmanıza gerek yok orjinal ampül alırsanız 4300k dır o zaten.. philips yada osram..
philips yada osram gibi orjinal mal alırsanız zaten onların 8 bin k sı 10bin k sı olmaz..

8000k ampüller tamamen görsellik için satılıyor hiç bir işe yaradığı yok dışardan bakarsanız farlarınız mavimtırak görünür daha havalı durur ama içerden bilhassa yağmurlu ıslak zeminde görüşünüz sıfır olur..

Onur1984
03-05-2012, 14:44
PHİLİPS D2S COLORMATCH 85122 CM XENON AMPUL - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com' da - 73249840 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-philips-d2s-colormatch-85122-cm-xenon-ampul-73249840/detay)

şu ilandaki ampulün colormatch özelliği nedir bilen var mı arkadaşlar? Böyle bir şey takılabilir mi etkili bir aydınlatma için sizce?

Onur1984
03-05-2012, 14:48
zaten niye orjinal ampül almamışsınız onuda pek anlayamadım çakma çin malı ampüllerle orjinal ampüller arasında ciddi bir fiyat farkı yok 4300k araştırmanıza gerek yok orjinal ampül alırsanız 4300k dır o zaten.. philips yada osram..
philips yada osram gibi orjinal mal alırsanız zaten onların 8 bin k sı 10bin k sı olmaz..

8000k ampüller tamamen görsellik için satılıyor hiç bir işe yaradığı yok dışardan bakarsanız farlarınız mavimtırak görünür daha havalı durur ama içerden bilhassa yağmurlu ıslak zeminde görüşünüz sıfır olur..

Aynen dediğin gibi hocam mavimtrak bir görüntüsü var şu anki ampullerin... Güzel aydınlatan bir şeyler olsun istemiştim ama anlaşamamışız deme ki ustamızla :)

Bu üzerindeki ampuller ile de philipsler arasında 100 - 110 lira gibi bir fark vardı, deneyelim bunu bakalım dedik taktırdık öyle işte yaptık bir sepetlik...

Akşam çekebilirsem şu mercek temizliğinden sonraki duvar yansımalarını çekip buradan paylaşırım, durum daha net göz önünde olur.

darkmoon
03-05-2012, 14:52
o ilandaki ampüller 5000k bmw lerdeki ampüllerden 4300k ışımasıyla aynı güzü veriyor ama %30 da daha fazla ışık veriyor eğer aracına uyarsa al bence hala ışık verimini alamassan artık geriye tek balastlar kalıyor onları değiştirmen gerekebilir.

Onur1984
03-05-2012, 15:51
Umarım balastlara kalmadan işi çözebiliriz... Çok teşekkürler değerli yönlendirmeleriniz için arkadaşlar :)

darkmoon
03-05-2012, 15:58
sıkma canını balastlarda eskisi gibi çok pahalı değiller.

Onur1984
03-05-2012, 22:36
http://img688.imageshack.us/img688/610/imag0627.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/688/imag0627.jpg/)

http://img585.imageshack.us/img585/7050/imag0626b.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/585/imag0626b.jpg/)

http://img205.imageshack.us/img205/5334/imag0624z.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/205/imag0624z.jpg/)

Çekebildiğim bir iki resmi ekledim, farların son durumu bunlar 8000k ampuller ve far temizliğinden sonra...

Onur1984
03-05-2012, 22:39
sıkma canını balastlarda eskisi gibi çok pahalı değiller.

Aşağı yukarı yine 400 500 lirayı bulur herhalde orjinallerinden almaya kalksak değil mi? Yoksa daha mı ucuzdur?

darkmoon
03-05-2012, 22:56
d2s 200 tl ye kitlerde var clearvisonın kitleri falan var mtecinkilerde 400-500 falandır herhalde..

bence yüksek ihtimal ampüllerden önce balastları değiştirmenizdir çünkü tahminim sizin balastlar bitmiş sadece tahmin çünkü balastın ömrü ortalama 3000 saat kadardır sizinkilerde herhalde 6 yılda bu 3000 saat kullanım ömrünü doldurmuşdur.

multispace
03-05-2012, 23:30
d2s 200 tl ye kitlerde var clearvisonın kitleri falan var mtecinkilerde 400-500 falandır herhalde..

bence yüksek ihtimal ampüllerden önce balastları değiştirmenizdir çünkü tahminim sizin balastlar bitmiş sadece tahmin çünkü balastın ömrü ortalama 3000 saat kadardır sizinkilerde herhalde 6 yılda bu 3000 saat kullanım ömrünü doldurmuşdur.

colormatch isimli ampül 85122+ diye geciyor 5000k. biraz daha beyazımsı yanar.

@darkmoon hocam balast ömrüyle ampul ömrünü karıştırıyorsunuz

balast ya calısıyordur ya calışmıyordur. balastta sorun olsa farlar kırpma yapar. yanar söner vss. ki farların yanmasında sıkıntı yok deniyor. balastın içinde gaz yoktur ampülün içinde gaz vardır.. xenon ampullerinin ortalama ömrü ortalama 2000 2500 saattir. ampullerin ömrü azalmaya başladıgında mavileşmeye başlar rengi . sonra pembeye döner ve zamanı geldğinde ise söner.ve içinde ki gaz tomurcugu siyaha dönmeye başlar ( ampülde ki seramik tel kırılması xenon ampülün ömrünü cok cok kısaltır takarken dikkat edin )

olur da bir gün balastlarinizda sorun cıkarsa mtec vs gibi ürünlerden ziyade güvenilir 2.el oem malzeme almanızı tavsiye ediyorum

ısık deseniniz güzel ben herhangi bir sıkıntı göremedim

darkmoon
04-05-2012, 00:12
colormatch isimli ampül 85122+ diye geciyor 5000k. biraz daha beyazımsı yanar.

@darkmoon hocam balast ömrüyle ampul ömrünü karıştırıyorsunuz

balast ya calısıyordur ya calışmıyordur. balastta sorun olsa farlar kırpma yapar. yanar söner vss. ki farların yanmasında sıkıntı yok deniyor. balastın içinde gaz yoktur ampülün içinde gaz vardır.. xenon ampullerinin ortalama ömrü ortalama 2000 2500 saattir. ampullerin ömrü azalmaya başladıgında mavileşmeye başlar rengi . sonra pembeye döner ve zamanı geldğinde ise söner.ve içinde ki gaz tomurcugu siyaha dönmeye başlar ( ampülde ki seramik tel kırılması xenon ampülün ömrünü cok cok kısaltır takarken dikkat edin )

olur da bir gün balastlarinizda sorun cıkarsa mtec vs gibi ürünlerden ziyade güvenilir 2.el oem malzeme almanızı tavsiye ediyorum

ısık deseniniz güzel ben herhangi bir sıkıntı göremedim

Doğrudur şimdi benim bildiğim xenon ampül olsun halojen ampül olsun içlerinde zaten bazı metalik gazlar var o gazlar olmadan zaten ışıma olmaz ben öyle biliyorum en azından..

xenon kitde balastın içinde ayrı xenon gazı var diye biliyordum en azından zamanında bir abimiz açık bir balast içini açıp bize öyle tanıtmışdı şu transistör şu kapasitör şu cmos şu ignitor şuda xenon gazının olduğu tüp demişdi ordan kalmış aklımda..

balastların içinde nihayetinde koruyucu devreler v.b var ve bunların bir ömrü var ortalama 3000 saat kadar eskiyen balast senin dediğin gibi pırpırlanma yapar ama zamanla ampüle tam elektrik yollayamaz buda ampülde ışımayı azaltır neticede balast dediğimiz şey xenon ampülün elektriksel gücünü sağlayan bir nevi trafosudur benim bildiğim bunlar..

bendeki satığım a5 coupede aynısı olmuşdu ampüller sönük yanmaya başladı elektrikçiye gittim başka balasta taktık ampül ışıl ışıl yanıyor benim araçda sönük ustam balastlar değişicek dedi balastlarda tam farın altına koymuşlar aldığımız balastta olmadı audi oem farklı bir şekilde balast kullanmış epey uğraşmışdık :) onları değiştirdim değiştirmişken sıfır iki tane d3s ampülde aldım osram canavar gibi olmuşdu.. :)

zaten sıfır orjinal ampül takıcak arkadaş her şey anlaşılır o zaman eğer ışık arkadaşın istediği gibi olursa sorun ampüllerdedir eğerki olmassa geriye tek balastlar kalıyor farları merceği zaten temizletti ampüllerde sıfır. :)

Onur1984
04-05-2012, 17:05
Valla epey bilgi edindim sayenizde ampul ve balastlar hakkında teşekkür ederim beyler :) Ataşehir Highway Garajdan Ahmet abiye sordum osram veya philips d2s ampul için fiyat bekliyorum, büyük ihtimalle bir iki güne hallederiz ampul işini ve anlarız sorunun tam olarak nerede olduğunu :)

multispace
04-05-2012, 20:39
sonucları bekliyoruz ama mercekleri iyi temizlediler mi nasıl oldu o konuda biraz düşünceliym

Onur1984
04-05-2012, 21:20
Mercekler sıfır gibi oldu çok şaşırdım ben ilk gördüğümde.. Gündüz resimlerini de çeker paylaşırım. Temizlikten şüphem yok yani hiç.. Tavsiye bile ederim cihan ustayı..

multispace
05-05-2012, 12:17
ampülleri değiştirdikten sonra geri bildiriminizi bekliyorum

Onur1984
05-05-2012, 12:36
http://img256.imageshack.us/img256/5707/imag0628e.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/256/imag0628e.jpg/)

Bu da gündüz gözü ile farların son hali...

4300k Philips çifti için 200 Lira fiyat aldım nasıl sizce?

darkmoon
05-05-2012, 12:41
gündüz daha belirgin olmuş o nasıl bir ampüldür öyle koyu mavi resmen :)) 8000k olduğuna eminmisiniz o ampüllerin 10000k falan olmasın :)

Onur1984
05-05-2012, 12:56
:)) evet 8000k ama dediğiniz gibi epeyce mavi:) belki fotograf acısından renk tonu normalinden farklı çıkmış olabilir...

multispace
05-05-2012, 14:22
hayırlı olsun.. sıfır ampül dimi ? sıfır aldıysanız bir süre farlarınız acık gezin.. bir süre sonra beyazlaşacaktır .. zamanını hatırlayamadım :SS

Onur1984
05-05-2012, 18:05
hayırlı olsun.. sıfır ampül dimi ? sıfır aldıysanız bir süre farlarınız acık gezin.. bir süre sonra beyazlaşacaktır .. zamanını hatırlayamadım :SS

Teşekkür ederim ama bunlar mevcut 8000k xenonlar, bunları 4300k orijinalleri ile değiştirme planımız var. Resimleri farların temizlikten sonraki halini daha net görebilmek adına ekledim :)

Onur1984
04-06-2012, 20:39
Evet arkadaşlar yaklaşık 1 ay aradan sonra araç ile ilgilenip ampulleri değiştirebildik :)

Philips xenonlardan taktırdım 85V 35W yazıyor kutusunun üzerinde ancak Kelvin cinsinden bir değer belirtmiyor kutusunda.

Ampuller ilk yandığında beyaz yanıyor, 15 saniye sonra kadar da sarıya doğru dönüyor, orjinalleri böyle mi oluyor bunların? Bir de ton farkı var sağ ve sol ampul arasında. Ustamız ampullerin birini bir araçta denedik 20-30 saniye kadar yandı ondan böyle fark oluyor zamanla birbirini dengeler ikisi de aynı olur dedi, olmazsa da getir değiştiririz dedi. Umarım değiştirmek zorunda kalmayız.

Sonuç olarak önceki 8000k'lara göre daha şiddetli ve yaygın bir aydınlatma sağladı gibi geldi bana. Bir de okuduklarıma göre xenon ampuller bir süre kullandıktan sonra gerçek performansını veriyormuş. Bu '' bir süre'' den kasıt nedir?

Onur1984
04-06-2012, 21:01
http://img833.imageshack.us/img833/8262/imag0686.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/833/imag0686.jpg/)

http://img24.imageshack.us/img24/5059/imag0685.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/24/imag0685.jpg/)

İlk önce ikinci resimdeki gibi mavimsi yanıyor, sonrasında ilk resimdeki gibi sarımtırak oluyor. Sanırım normal...

multispace
05-06-2012, 07:55
Ilk 200saatten sonra renkler beyaza doğru dönecek. Farlarıniz açık gezin bence. . Bariz aydınlatma farkı olmuştur. Sarı gibi yanması normal

Onur1984
05-06-2012, 13:39
Farlar otomatik acik konumda zaten gece gunduz.. o zaman bir iki hafta sonra biraz daha beyazlayacak, guzel:) suanki aydinlatma da cok iyi oldu, sonunda istedigimiz verimi aldik. Demek ki orjinalden sasmamak lazimmis:) peki iki ampul arasindaki ton farkina ne diyorsunuz, zamanla birbirini yakalar mi tonlar yoksa degistirelim mi?

darkmoon
05-06-2012, 15:17
ton farkı montaj ile alakalı ustanız birini önce yakmış farların farlar ilk çalışmada aynı anda yanması gerekir biri önce diğeri belli bir müddet sonra yakılırsa tonaj farkı oluşur tıpkı belli bir süre sonra beyazlaşmaya başlıycağı gibi..

Onur1984
05-06-2012, 16:05
Tamam tonaj farkının sebebini anladım da ustamızın dediği gibi bu tonaj farkı ampuller yandıkça ortadan kalkar mı kalkmaz mı onu merak ediyorum...

darkmoon
05-06-2012, 21:02
belki bir noktada ikiside beyaz olur ama o noktaya kadar ikisi arasındaki fark belirgin olur.

Onur1984
05-06-2012, 21:16
Çok sağolun arkadaşlar bilgiler ve ilginiz için :) Bir iki gün daha kullanılsın bakalım böyle, sonrasında olmazsa değişime gideriz duruma göre... Gelişmeleri buradan paylaşırım tekrar :)

Onur1984
14-06-2012, 22:46
Selam arkadaşlar,

2-3 gün kullandık ampulleri ama bir gelişme olmadı. Tonlar yine farklıydı. Sonrasında yeni bir takım geldi, şimdi sorunsuz gayet güzel bir aydınlatma ile devam ediyoruz yolumuza :)

Çok teşekkür ederim yardımlarınız ve ilginiz için arkadaşlar :)