PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG,koli bandı,güm?

mehmetRS
18-03-2012, 11:17
Arkadaşlar merhaba,

Düz sistem lpglerde, enjektörlü araca bağlanmış bile olsa hava filtresi girişindeki hava miktarını kısmaya yarayan ( sanırım ) koli bandıyla yapılmış sistemi genelimiz biliyoruzdur. Lpg nin (eski sistem, karbüratör, düz ne denirse artık) ayarı, bu koli bandını kaldırabileceğimiz şekilde, yada açık filtre takabileceimiz şekilde yapılabilirmi? Şu durumda o bandı cıkardıgımız zaman belirbi bir devirden sonra PAAAT diye bir ses gelip stop ediyor. Bu patlamaya karşı bir kapakcık koymuslar ama, genelde boruyu kelepceden attırıyor. Arac 520 bmw. 90 model enjektörlü. Ne yapılabilir?

Yardımlarınız ve fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

Germanian
18-03-2012, 11:25
full enjeksyonlu sisteme karadüzen lpg mi bağlamışlar doğrumu anladım

Osman Bahadır
18-03-2012, 11:27
Band vs. bunlar uydurmaca çözümler. Karbüratörlü bir araç düzgün bir montaj ve iyi bir ayarla banda falan gerek kalmadan LPG'de düzenli çalıştırılır.

Ama enjeksiyonlu arabaya karbüratörlü kit takılınca olanlar oluyor. Çözüm çok daha zorlaşıyor. Çünkü aracın yakıt sistemine uygun olmayan bir LPG sistemi uygulamış oluyorsunuz. Çalışma mantıkları bile farklı.

mehmetRS
18-03-2012, 11:27
full enjeksyonlu sisteme karadüzen lpg mi bağlamışlar doğrumu anladım

evet alti silindire düz sistem bağlamışlar ve full enjektörlü.. calısmasında sıkıntı yok tabi, sıralıya geçmeyi düşündüm ama bir kaç durumdan dolayı henüz bu imkansız gibi görünüyor.

mehmetRS
18-03-2012, 11:28
Band vs. bunlar uydurmaca çözümler. Karbüratörlü bir araç düzgün bir montaj ve iyi bir ayarla banda falan gerek kalmadan LPG'de düzenli çalıştırılır.

Ama enjeksiyonlu arabaya karbüratörlü kit takılınca olanlar oluyor. Çözüm çok daha zorlaşıyor.

ne yapılabilir acaba? ayar mayar yada ekstra birşeyle çözüm zorda olsa sağlanabilirmi?

Germanian
18-03-2012, 11:30
koli bandıyla kapatmalarının amacı afr yi tutturamıyor yurdumuzun gazcıları bence hatta kendi arabama yapmayı düşünüyorum kelebeğin ağzından cai gibi bir krom boru yapılıp içine manuel bir kelebek konulabilir ucunada filtremizi takarız kelebektende gazcı istediği şekilde hava oranını ayarlıyabilir hem o pis görüntüden kurtuluruz hemde bence daha işlevsel olur kanaatindeyim..

murat_ileri
18-03-2012, 11:32
mehmet bunu yapmaktaki amacın nedir performansmı yoksa az yakmasımı ona göre ayar değiştirilmesi gerekli.

ArasFırat
18-03-2012, 11:41
Benim arkadaşımda bmw e21 var. karbüratörlü. lpg dede benzindede nerdeyse daha ilk günkü gibi çalışıyor.. bant felan da yapıştırılmış değil. en soğuk geelerde bile hemen çalışıyor. tabi motoru stop etmeden bi kaç km önce benzine alıyor. bakımlıda kullanıyor. bakım çok önemli.. sizden önceki sahibi belki bakımını aksatmıştır lpg nin. düzgün bi lpg ustasına göstermeniz iyi olabilir.

mehmetRS
18-03-2012, 11:42
mehmet bunu yapmaktaki amacın nedir performansmı yoksa az yakmasımı ona göre ayar değiştirilmesi gerekli.

Murat hocam dürüst olmak gerekirse hiç düşünmedim:) şimdi ne desem şu an sallamış olurum ama, az yakmaya yönelik düşünürsek kaybettiğimiz performans gözle görülür ciddi bir durum olacaksa tabiki performans durumunu tercih ederim. Birde sistemin dogru dürüst calısıyor olması adına, o bant v.s. motorun içi zaten leş gibi, birde arada bir cıkan o bandı yenilemek can sıkıcı olmaya basladı artık :)

mehmetRS
18-03-2012, 12:14
ev imkanlarıyla yapılacak birşeyler yoktur sanırım? usta bir gazcının bakması şartmıdır?

timucintt
18-03-2012, 12:20
sıralıya geç rahata er derim... 6 silindir bmwlerde düz sistem lpgde hem çok yakıyor hemde güç gidiyor... arkadaşımdada aynı sorunlar vardı sonra sıralı taktı sıkıntısı bitti yakıtıda düştü... bmwlerin injeksiyonlu modellerinde eski sistem lpg ile uğraşılmaz hem yakıt düzgün dağılmıyor hemde direkt detonasyon sorunlarıyla uğraşıyorsun...

murat_ileri
18-03-2012, 12:24
az yaksın dersen performans aşırı düşecek, performans dersen nerdeyse benzin kadar yakacak, kara düzen lpgni en kötü tarafı bu. mantık aslında lpgnin fazla havayı sevmemesi ile ilgili. yaptıgın uygulamaya göre avans ayarını manuel olarak yaparsan sorun yaşamazsın

mehmetRS
18-03-2012, 12:29
az yaksın dersen performans aşırı düşecek, performans dersen nerdeyse benzin kadar yakacak, kara düzen lpgni en kötü tarafı bu. mantık aslında lpgnin fazla havayı sevmemesi ile ilgili. yaptıgın uygulamaya göre avans ayarını manuel olarak yaparsan sorun yaşamazsın

lpg nin havayı kısacağız o halde iyice :) biraz karıştırayım ben bu mevzuyu bozulursada gider bir yerde düzelttiririm artık.. bir kaç yerle görüşmüştüm sıralı için, m20b20 motor, döküm manifold bu, işte enjektörü takamayız, şöyle yapamayız, çatlar patlar elli türlü dert tasa anlatmıslardı. hatta konusunuda acmıstım, arkadaşlar genelde benzinde problemli oldugu düşünülerek lpg firmalarının yanaşmadıklarını söylemişlerdi. Benzindeki sıkıntıyı hallettik şu an benzinde düzgün calısıyor fakat adamlar yinede yanaşmayınca birazda sıralıdan kıllandım acıkcası :D

murat_ileri
18-03-2012, 22:36
çogu kişiye bu yazacaklarım çok saçma geleceğini biliyorum ama tecrübe ile sabit olduğu için paylaşmak istedim. aracından beklentin hem biraz performans hemde daha az yakıt ise filtre uygulaması yapabilirsin (short ram) ancak sıcak hava çekmen şartı ile :D o zaman lpgnin havasını çok fazla kısmana gerek yok. hatta biraz lpgyi açarak uygun gücü elde edebilirsin.

***sıcak hava çek dememin sebebi havanın kütlesinin düşük olmasından dolayı araç fakire daha az düşeceği için.

mehmetRS
22-03-2012, 18:06
çogu kişiye bu yazacaklarım çok saçma geleceğini biliyorum ama tecrübe ile sabit olduğu için paylaşmak istedim. aracından beklentin hem biraz performans hemde daha az yakıt ise filtre uygulaması yapabilirsin (short ram) ancak sıcak hava çekmen şartı ile :D o zaman lpgnin havasını çok fazla kısmana gerek yok. hatta biraz lpgyi açarak uygun gücü elde edebilirsin.

***sıcak hava çek dememin sebebi havanın kütlesinin düşük olmasından dolayı araç fakire daha az düşeceği için.

murat hocam bmw 520 nin filtreyi koyaabileceğim en kısa yer akışmetreden dolayı hemen farın arkasında nerdeyse, gelen hava muhtemelen soguk olacaktır klasik bir short ram'a göre.. bu haldeyken filtreyi takıp lpg miktarını arttırmak da saglıklı sonuc verirmi acaba?

Safak
22-03-2012, 18:21
İyi bir lpg ustası, gidip derdini anlattığın zaman çözümü sunacaktır. Maddi olarakta çok sarsızı olmaz beyinde arıza yoksa.
Onlar ölçüm yaparak en doğru ayarı yakalarlar, koli bantlı yada batsız.
Zaten aracına kurulmuş olan son derece sağlıksız ve uydurma bir sistem üzerinde seyatah ediyorsun, birde kurcalayıp başına bela alma. Allah korusun.

mehmetRS
22-03-2012, 18:22
İyi bir lpg ustası, gidip derdini anlattığın zaman çözümü sunacaktır. Maddi olarakta çok sarsızı olmaz beyinde arıza yoksa.
Onlar ölçüm yaparak en doğru ayarı yakalarlar, koli bantlı yada batsız.
Zaten aracına kurulmuş olan son derece sağlıksız ve uydurma bir sistem üzerinde seyatah ediyorsun, birde kurcalayıp başına bela alma. Allah korusun.

Şafak, sıralı için cok korkuttular gözümü.. m20b20 motor var aracımda, sıralı takarsan performans alamazsın beter olursun manifold çatlar, bu manifoldda enjektörleri bağlayacak dogru dürüst yer bile yok sıkış tıkış olur gibi bir sürü laf ettiler.. ne yapacağımı şaşırdım acıkcası

Safak
22-03-2012, 18:34
Şafak, sıralı için cok korkuttular gözümü.. m20b20 motor var aracımda, sıralı takarsan performans alamazsın beter olursun manifold çatlar, bu manifoldda enjektörleri bağlayacak dogru dürüst yer bile yok sıkış tıkış olur gibi bir sürü laf ettiler.. ne yapacağımı şaşırdım acıkcası

İnan onu bilmiyorum, ama senin aracındaki sistem bütün MPİ sistemi devre dışı bırakıp gaz kelebeğinden içeri gazı ve oksijeni aynı anda giriş yaptıran bir sistem, bu sistem aslında , karbüratörlü araçlarda uygulanan sistem ama çok ucuz diye MPİ araçlarda da uygulanıyor.

Sıralı sistemi düzgün takacak usta varsa ben takarım dert olmaz diyorsa götür taktır. Sonuçta bu işler çok ilerledi.

Ama senin eline tornavida alıp kulaktan yapabileceğin bir ayar sözkonusu değil, hiç değilse daha önce yapmadıysan elleme ayarı falan. LPG ayarı yapan birsürü yer var, bitanesine sok aracı söyle derdini baksınlar. Taksi durağı vs varsa mahallende git onlara sor hiçbiryer bilmiyorsan, onlar yönlendirir bir yere.

Kolay gelsin

mehmetRS
22-03-2012, 18:36
İnan onu bilmiyorum, ama senin aracındaki sistem bütün MPİ sistemi devre dışı bırakıp gaz kelebeğinden içeri gazı ve oksijeni aynı anda giriş yaptıran bir sistem, bu sistem aslında , karbüratörlü araçlarda uygulanan sistem ama çok ucuz diye MPİ araçlarda da uygulanıyor.

Sıralı sistemi düzgün takacak usta varsa ben takarım dert olmaz diyorsa götür taktır. Sonuçta bu işler çok ilerledi.

Ama senin eline tornavida alıp kulaktan yapabileceğin bir ayar sözkonusu değil, hiç değilse daha önce yapmadıysan elleme ayarı falan. LPG ayarı yapan birsürü yer var, bitanesine sok aracı söyle derdini baksınlar. Taksi durağı vs varsa mahallende git onlara sor hiçbiryer bilmiyorsan, onlar yönlendirir bir yere.

Kolay gelsin

Cok teşekkürler, sıralıyı biraz daha araştırıp olmadı lpg ciye gidip bahsettiğim ayarı yaptıracağım

enginetune
22-03-2012, 19:52
:confused: o nasıl iştir öle normalde karbiratörlü araçlara yaparlar bant çekme işini ki filtre çanakta olan arabalarda sıkıntı olur. Kapatmalarının nedeni de fazla hava almaması içindir. Fazla hava aldığında yanma odasının içinde ki patlama söner ve araç stop eder. Bunun çözümü iki çeşittir ya gaz ayarı yükseltilir yada bant çekilirdi. Şimdi ise genelde filtre çanağının hava aldığı boruyu uzatıp farın arkasına veriyorlar. Karbiratörlü araçlara lpg bağlıyken açık filtre taktığında mikserin değişmesi lazım oluyor yoksa stop ediyor araba sürekli. Mikser değişip gaz ayarı arttırıldığında ise düzen tutuyor. Gelelim enjeksiyonlulara enjeksiyonlu araçlarda lpg de kullanılsa bile benzin motor içinde dolaşıyor bu sayede stop etme gibi durumlar olmuyor araba zaten ısınana kadar yada lpg nin yetişmediği yerlerde benzine geçiyor. Şimdi full enjeksiyonlu araca kara düzen lpg takmak full enjeksiyonlu arabaya yarım enjeksiyonlu arabanın yakıt pompasını takmak gibidir ki yetiştiremediği için vitesi boşa attığında sürekli stop eder ( not ne kadar gaz ayarını da yükseltsen bu sorun devam eder ) Nasıl böyle bir hataya düştünüz ?

murat_ileri
22-03-2012, 21:46
murat hocam bmw 520 nin filtreyi koyaabileceğim en kısa yer akışmetreden dolayı hemen farın arkasında nerdeyse, gelen hava muhtemelen soguk olacaktır klasik bir short ram'a göre.. bu haldeyken filtreyi takıp lpg miktarını arttırmak da saglıklı sonuc verirmi acaba?

geçici çözüm olarak yapabilirsin ama ayar tutturman çok zor wideband alıp onunla sürekli kalibre etmen gerekecek. benzer bir belada benim kuzenin başında var.

mehmetRS
22-03-2012, 22:06
geçici çözüm olarak yapabilirsin ama ayar tutturman çok zor wideband alıp onunla sürekli kalibre etmen gerekecek. benzer bir belada benim kuzenin başında var.

bir şekilde sıralıya gecmek en mantıklısı sanırım lpg hususunda

mehmetRS
22-03-2012, 22:19
:confused: o nasıl iştir öle normalde karbiratörlü araçlara yaparlar bant çekme işini ki filtre çanakta olan arabalarda sıkıntı olur. Kapatmalarının nedeni de fazla hava almaması içindir. Fazla hava aldığında yanma odasının içinde ki patlama söner ve araç stop eder. Bunun çözümü iki çeşittir ya gaz ayarı yükseltilir yada bant çekilirdi. Şimdi ise genelde filtre çanağının hava aldığı boruyu uzatıp farın arkasına veriyorlar. Karbiratörlü araçlara lpg bağlıyken açık filtre taktığında mikserin değişmesi lazım oluyor yoksa stop ediyor araba sürekli. Mikser değişip gaz ayarı arttırıldığında ise düzen tutuyor. Gelelim enjeksiyonlulara enjeksiyonlu araçlarda lpg de kullanılsa bile benzin motor içinde dolaşıyor bu sayede stop etme gibi durumlar olmuyor araba zaten ısınana kadar yada lpg nin yetişmediği yerlerde benzine geçiyor. Şimdi full enjeksiyonlu araca kara düzen lpg takmak full enjeksiyonlu arabaya yarım enjeksiyonlu arabanın yakıt pompasını takmak gibidir ki yetiştiremediği için vitesi boşa attığında sürekli stop eder ( not ne kadar gaz ayarını da yükseltsen bu sorun devam eder ) Nasıl böyle bir hataya düştünüz ?

vallahi hocam stop etme problemim yok acıkcası.. benim derdim açık filtre takmak sadece :) hiç boştayken stop ettiğimi hatırlamıyorum..trafikte felan olsun yada uzun yolda olsun başıma gelmedi böyle birşey
edit : bu arda araca bunu ben yapmadım, aldıgımda böyleydi :)

murat_ileri
24-03-2012, 02:50
bir şekilde sıralıya gecmek en mantıklısı sanırım lpg hususunda

en mantıklısıda zaten sıralıya geçmen olacak.

exca
28-03-2012, 21:17
uno 70s 96 model 60 binde aracımda normal lpg vardı band mand yoktu muhteşem çekiş düşük yakıt vardı :)