PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Duman makinası - boost / vakum kaçak tespiti

Hakan Girginer
18-03-2012, 11:36
Vakum hatlarında, emme manifoldunda, MAF sonrası hava giriş tesisatında oluşan kaçaklar kırk türlü sorun yaratır.
Bu kaçakların bir kısmı kolay bulunabildiği gibi, bir kısmı da insana saç baş yoldurur.
Kaçak bulmak için propan, karbüratör temizleme spreyi vs kullanılabilir, ancak bir yere kadar. Dinleme yöntemi ise mekanik gürültülerden dolayı çok sağlıklı sonuçlar vermeyebilir.

Bu konuya kesin çözüm, "duman makinesi" olarak tabir edilen, sisteme 1-2 psi civarında basınç ile zararsız bir "duman" pompalayan bir alet kullanılarak getirilebiliyor.

Örnek için tıklayın (http://jerichoelectronics.net/proddetails.php?id=49)

Amaaaa, bir - iki sorun var..

Bir: Bu aletler biraz tuzlu olabiliyor. Fiyatları birkaç yüz dolardan, 2000 dolara kadar. E, bir de nakliye, gümrük, vs. derken hiç hoş değil.

İki: Çeşitli oto sanayi sitelerinde ve otomotiv ekipman satışı yapan yerlerde sorduğum türlü zevat bu aletin varlığından habersiz.
Hatta benimle alay etmeye kalkanlar dahi oldu.
(Bu da kanımı beynime sıçratan bir yaklaşım. Kardeşim, sen haberdar değilsen, öğrenme zahmetine katlanmamışsan, konuyu bilmiyorsan, neden ilk tepkin küçümsemek, alaycı tavır sergilemek? Deli ederler adamı.. )

Bir sigara yakıp sakinleştikten sonra devam ediyorum.

Neyse.
Ben de bu aleti kendi imkanlarım ile yaparım dedim. Atla deve değil ya.

Parametreler basit:

Kapalı bir sistemde basınç üreteceksin.
İşin içinde duman olacak
Portatif olacak

O kadar.

Birgün yolum İstoç'a düştü. Orada aklıma geldi, 12 volt ile çalışan bir kahve fincanı (coffee mug) buldum. Kupa şeklinde, ama su ısıtıyor.
10 TL tutarında bir yatırım demekti bu.

Sonra, yine bir parçacıdan çok ucuz yollu bir lastik kompresörü aldım. Yine 12 Volt. Bu da 15 TL.

Bir de, işin sırrı olan gizli malzemeyi aldım. Bu malzemeyi sonra açıklayacağım. (araya reklam alırım belki, nemelazım..)

En son bir rekorcuya gittim, çeşitli boylarda nipeller (toplamda 2 adet), kelepçe ve hortum aldım.

Eh, artık fotoğraf ilave etmenin zamanı geldi:

http://img855.imageshack.us/img855/2212/img1177bi.jpg

Test amaçlı yaptığım için çok itinalı çalışmadım, hemen bitsin de çalışmasını göreyim dedim.
O yüzden işçilik kalitesi için kusura bakmayın lütfen...

* Isıtıcı kupanın kapağını iki yerden deldim, nipelleri monte ettim.
* Kompresörün lastik şişirmek için kullanılan hortumunun ucunu kestim. Bu hortumu ısıtıcının üzerindeki nipellerden birine taktım.
* Yaklaşık 1 metre uzunluğunda ikinci bir hortumun bir ucunu da diğer nipele bağladım.

Hakan Girginer
19-03-2012, 09:41
Geldik gizli malzemeye:

bebe yağı. gerçekten.

Bu işi araştırırken duman makinasının kullandığı sıvının gereksiz derecede pahalı olduğunu öğrendim.
Ben de kalkıp gittim, sahne, ışıklandırma vs işleri yapanları buldum. Sohbet ettik, bana bu işin sırrından bahsettiler. Bu kadar da basit bir sır yani.

Isıtıcını içine yarım çay bardağı kadar "bebe yağı" koydum. Isınınca dehşet yoğunlukta zararsız bir duman veriyor.

Buradaki mantık şu:
Önce duman üretmek için ısıtıcıyı çalıştırıyorsunuz. Bu arada diğer hazırlıkları yapabilirsiniz.

Ardından, hava filtresini söküp hava girişini birkaç kat plastik ile kapatıyorsunuz. Ben plastiği (çöp poşeti dahi olur) sabitlemek için zip tie kullanıyorum. Bildiğiniz plastik kelepçe işte.

Sonra, emme manifoldu üzerinde bir vakum portu beğenin. Bu cruise control/pcv/map/evap, vs portu olabilir. Port üzerindeki hortumu söküp ısıtıcıdan gelen (hani şu yaklaşık bir metre olan) hortumu buraya takacağız. Ama henüz değil.

İyice ısındığında kompresörü çalıştırıyoruz, hortumun ucundan duman geldiğini görüyoruz. Dumanı teyit edince, hortumu manifold üzerindeki vakum portuna takıyoruz.

Bu aşamada, şunu not etmekte fayda var. Birtakım motorlara çok agresif camshaft (egzantrik mili) takılmış, derecelendirilmiş olabilir. Bu da belli bir valve overlap yaratabilir. Bu durumda duman egzozdan kaçmasın diye motoru bir parça elle döndürüp overlap konumundan kurtarmak gerekebilir.

Toplamda 2 -3 psi civarında bir basınç elde ediliyor. Eğer herhangi bir kaçak varsa, anında görüyorsunuz.
Tabi, bu işlemi rüzgarsız bir yerde yapmak en makul yaklaşım.

Kaçak nerelerde mi olabiliyor? Cevap: çok yerde.
Manifold, boğaz kelebeği contaları, enjektör keçeleri (ya da lastikleri mi desek?) egr valve, bilumum kelepçeler, intercooler çatlakları, aşımış, yıpranmış vakum hortumları, brake booster (westinghouse deniyor galiba)... liste uzar gider.

Birkaç fotoğraf daha:
Lütfen dağınıklığın kusuruna bakmayın, bu acele yapılmış bir proje idi.

http://img3.imageshack.us/img3/246/img1175nj.jpg

Hakan Girginer
19-03-2012, 09:42
http://img851.imageshack.us/img851/1203/img1171df.jpg

http://img201.imageshack.us/img201/3366/img1169fb.jpg

Hakan Girginer
19-03-2012, 09:44
Ben bu sistemle dört ayrı noktada kaçak bulmuştum mesela.

Bu şekilde her türlü kapalı sistemin kaçaklarını bulabilirsiniz. Sistemin yaydığı duman araca hiçbir zarar vermiyor. Ama yine de solumak konusunda dikkatli olmak lazım.

Umarın birilerinin işine yarar.

0M42
19-03-2012, 10:18
Faydalı bir çalışma olmuş ellerinize kollarınıza aklınıza sağlık.

Schumi
19-03-2012, 11:58
Gerçekten pratik basit ve faydalı bir konu olmuş. Duman ile kaçak tespitine daha önce hiç rast gelmemiştim. Güzel çözüm. :) Tebrikler.

doush
19-03-2012, 14:25
Aklıma ilk şey geldi.. 1-2 psi da hiç sorun olmuyor da bazen yüksek basınçlarda kaçak oluyor.. Biz insanlar şanssız olduğumuzdan komple tüm boruları söküp tek tek kontrol etmemiz gerekiyor o yüzden :D Çok güzel elinize sağlık, D.I.Y konularınıza bayılıyorm..İstanbul'da olsaydım seve seve yanınıza gelip mx5 in altına yatmak isterdim bir şeyler öğrenmek için..

erdem325
19-03-2012, 21:38
bu cok faydali oldu gercekten..
bunu denemem lazim kesinlikle :D
89 golfun acaba kac yerinden cikicak bu duman :D

SK79
25-03-2012, 00:28
birde yapılışı ve kullanım videosu olsa harika olurdu şahane fikir elinize sağlık

dnr1
29-03-2012, 16:39
sizin gibi insanların yaptıklarını görmek inanın sizin kadar bizede gurur veriyor..tebrik ediyorum..çok yaratıcısınız gerçekten müthiş..bravo

Akhelmet
30-03-2012, 01:04
Kafa yorulmuş ve amacına ulaşmış tebrikler

atabay
30-03-2012, 02:01
bravo tebrıkler

deeperblack
30-03-2012, 02:06
Üstad hayranlıkla izliyorum seni :) Emeğine sağlık yine mükemmel bir proje. Soracağım bir soru var. Isıtıcının içine sadece bebe yağımı yoksa bir miktar su + bebe yağımı ilave ediyorsun.

akbaba78
30-03-2012, 07:13
harika paylasim tskler:icon_tup:

emre_
30-03-2012, 07:55
başarılı süper bi çalışma denicem bunu :)

Hakan Girginer
30-03-2012, 08:47
Teşekkürler beyler.

Bebe yağının içine hiç bir şey ilave edilmiyor.
Ayrıca çok az kullanmak gerekiyor. Isıtıcı kupanın içine an fazla 1 - 1,5 Cm kadar koyunca yetiyor.

The_Crow
25-04-2012, 15:31
http://img855.imageshack.us/img855/2212/img1177bi.jpg

O değil de şöyle kaliteli bir bantı nerden buluruz onu merak ediyorum ? ( Mavi renkli olan ) Piyasada o kadar bant denedim. hepsi yamuldu. ya yapışmıyor yada yapışanı olsa sağından solundan kaçırıyor. Gerçekten merak ettim nerden temin edebiliriz diye.

Bu arada çalışmanız çok güzel. elinize sağlık.
Saygılar,

Germanian
25-04-2012, 15:44
O değil de şöyle kaliteli bir bantı nerden buluruz onu merak ediyorum ? ( Mavi renkli olan ) Piyasada o kadar bant denedim. hepsi yamuldu. ya yapışmıyor yada yapışanı olsa sağından solundan kaçırıyor. Gerçekten merak ettim nerden temin edebiliriz diye.

Bu arada çalışmanız çok güzel. elinize sağlık.
Saygılar,

işim dolayısıyla milyon çeşit bant denedim dandik banttan nefret ederim denediklerim içindeki en iyisi 3m di sakız gibi meret ;)

suleymangunes
25-04-2012, 19:28
çok başarılı olmuş elinize sağlık

AtmoSpheriC
16-06-2012, 22:11
sen gerçek piskopatsın abi :) eline sağlık çok güzel çalışmaların var takipteyiz...

Low-Rider
01-04-2014, 22:41
Bu testi yaptırabileceğimiz bir yer bilen var mı?

krando
02-04-2014, 11:02
Valla Bravo,
Suyun içine kurubuz atsak çıkan dumanda kullanılabilirmi acaba?

kadirsa
02-04-2014, 11:22
elinize emeğinize sağlık.

ben bebe yağı sırrına takıldım, demekki bu sahne dumanı bastıkları yerde ortama hoş bir koku yayılması bu bebe yağından mütevelli :)

YAVUZ
02-04-2014, 13:11
eline sağlık abi güzel çalışma olmuş ..
seri üretim yapsan satar valla:)

Hakan Girginer
02-04-2014, 16:56
Bu testi yaptırabileceğimiz bir yer bilen var mı?

Ben maalesef arayıp bulamadığım için bu düzeneği yaptım.
İşin garibi, derdimi kimse anlamadı.

Hakan Girginer
02-04-2014, 17:01
Valla Bravo,
Suyun içine kurubuz atsak çıkan dumanda kullanılabilirmi acaba?

Ilık ya da sıcak duyun içine kuru buz atıldığı zaman çıkan duman değil, çok yoğun buhar aslına.
O yüzden ömrü çok kısa olur, kaçak varsa da çıktığını göremezsin.

Low-Rider
02-04-2014, 18:57
Ben maalesef arayıp bulamadığım için bu düzeneği yaptım.
İşin garibi, derdimi kimse anlamadı.

teşekkürler

biz kara düzen devam edicez o zaman :)

GokhanK.
03-04-2014, 14:20
helal olsun valla. hakkaten çok mantıklı ve yerinde bir çalışma olmuş. emeğinize ve ellerinize sağlık.

aliburma
03-04-2014, 17:20
ellerine sağlık abi. hem ekonomik hem pratik... maşallah...

Oldschool
28-04-2014, 21:26
emeginize saglık güzel bir sistem yapmışşınız bende biraz araştırdım daha basit farklı bişey var kuru buzla yapıyor eleman :) belki ilginizi ceker sizin yaptıgınız da cok iyi bir iş olmuş emek var sonuçta
Mini sis aleti yapımı - Kendin Yap - Proje Yapımı Sitesi (http://www.kendinyapsitesi.com/proje.asp?id=1041)

Hakan Girginer
28-04-2014, 23:46
emeginize saglık güzel bir sistem yapmışşınız bende biraz araştırdım daha basit farklı bişey var kuru buzla yapıyor eleman :) belki ilginizi ceker sizin yaptıgınız da cok iyi bir iş olmuş emek var sonuçta
Mini sis aleti yapımı - Kendin Yap - Proje Yapımı Sitesi (http://www.kendinyapsitesi.com/proje.asp?id=1041)

Bakınız mesaj no 26.

Kakus
29-04-2014, 00:00
Geri döndü!

MCN21
29-04-2014, 00:05
Elinize saglik :) ama birseyi merak ettim suyu buharlastirmasi pek kolay olmasa gerek kucuk kupanin zaman cok uzun oldugu icinde icerideki duman dagilmaz mi ? Direk bebe yagi mi koyuyorsunuz ?

Maxi
30-03-2016, 08:26
hakan abi, bu aletin 2. versiyonunu yaptın diye hatırlıyorum
müsait zamanında güncellersen çok seviniriz.

waterboy07
16-04-2016, 20:41
Ellerinize sağlık yararlı konu 2. versiyonu görmek isteriz

carpuz
18-04-2016, 17:48
çok başarılı bir çalışma olmuş, tebrikler.
su kaçağı için de böyle bilinmeyen ve faydalı olan yöntemler var mı acaba?
bizim araç da su eksiltiyor bir miktar onu bir türlü bulamıyoruz maalesef.
en son conta diye düşünüp kapak açılacak gibi duruyor.

livaneli
21-04-2016, 16:33
Elinize sağlık, her işiniz gibi bu da çok işlevsel.

B-Devi
22-04-2016, 15:39
İhtiyacı olup da işin içinden çıkamayanlar için muhteşem bir icat :) Tebrikler...

Sadık Özyer
19-06-2016, 16:31
Bunu burda görmüştüm fakat denemek o güne nasip olmamıştı , 206 hdi da emmede kaçağı kontrol etmek için harika bir yoldu. Bu kadar uğraşmadım bir tane sigara yakıp içine üfledim daha doğal oldu benimki. Ama fikir babası sizdiniz teşekkür etmek istiyorum.

E46
28-06-2016, 17:53
Tebrik ederim başarılı bir çalışma

0M42
01-01-2018, 23:36
Abi selam, bu gün bu sistem ile aracımda vakum kaçağı varmı yokmu kontrol etmek istedim fakat bir türlü sonuç alamadım.

En dandiğinden (5 tl) bir ısıtıcı ve bir tane de johnson baby yağ aldım.Isıtıcının içine deneme maksatlı yarım çay bardağı kadar döküp ısıtıcıyı çalıştırdım ama tık yok ne duman ne bir şey.

Isıtıcımda iş yok deyip gidip sinbo nunkini aldım (1500 watt) ama oda nafile yarım saat bekleme sonucunda gözle görülür görülmez dumanımsı bir şey çıkmaya başladı kapattım koydum kenara.

Senin kullandığın yağ ne abi? Bir de dalin var onu da deneyeyimmi :)

tolga_55
03-01-2018, 08:32
Aynen bende 2 tane dandik ısıtıcıda denedim ısıtıcılar bozuldu

0M42
03-01-2018, 23:05
Tebrik ederim başarılı bir çalışma

Pardon da başarıyı nerede gördünüz :) Biz denilenleri birebir yaptık ama hiç bir netice alamadık.

Hakan Girginer
04-01-2018, 01:54
Pardon da başarıyı nerede gördünüz :) Biz denilenleri birebir yaptık ama hiç bir netice alamadık.

Fotoğraflarda gördüğünüz düzenek artık bende değil maalesef. Bir arkadaşıma verdim, oradan kayboldu gitti.
Olsa idi video çekip gösterirdim.

Ciddi miktarda duman veriyordu ve kontağı açtığımda boost göstergesinde çok az bir basınç görebiliyordum.
Marketten aldığım rastgele bir bebe yağı kullandım.

Bu aralar vakit buldukça değişik bir versiyon üzerinde çalışıyorum.
Amacım dumanı daha çabuk ve daha fazla verecek, kullanımı pratik bir cihaz yapmak.
En azından onu bitirdiğimde videosunu buraya koyarım.

0M42
04-01-2018, 23:07
Abi yeni sistem geliştirirsen bizide bilgilendir lütfen.

E46
04-01-2018, 23:29

Geçmiş gün hatırlamıyorum :)

0M42
04-01-2018, 23:40
Geçmiş gün hatırlamıyorum :)

Senin için normaldir ;)

E46
04-01-2018, 23:47
Senin için normaldir ;)

Hahaha :) haklısın şimdi ne diyim

E46
05-01-2018, 08:30
Fotoğraflarda gördüğünüz düzenek artık bende değil maalesef. Bir arkadaşıma verdim, oradan kayboldu gitti.
Olsa idi video çekip gösterirdim.

Ciddi miktarda duman veriyordu ve kontağı açtığımda boost göstergesinde çok az bir basınç görebiliyordum.
Marketten aldığım rastgele bir bebe yağı kullandım.

Bu aralar vakit buldukça değişik bir versiyon üzerinde çalışıyorum.
Amacım dumanı daha çabuk ve daha fazla verecek, kullanımı pratik bir cihaz yapmak.
En azından onu bitirdiğimde videosunu buraya koyarım.

Abi başarılı çalışmalarının devamını dilerim. :)

alfa75
25-08-2018, 11:38
elektronik sigara kullanan arkadaşınız varsa (bol buhar çıkaranından) yapışın yakasına,aynı işi görüyor,denedim

tolga_55
31-08-2018, 14:20
Arkadaşlar bir kavanozun kapağına Lehim havya tutacağının geçeceği kadar ve 2 adette pnömatik hortum girebileceği kadar delik açın.
Kavanoz içine bir parça bez koyun(ben mikrofiber bezi tıktım içine...).
Üzerine bebek yağı dökün. Havya bezin içine girsin.
Fişi takın 1 dakika sonra duman üretmeye başlar. Hava girişinden ister üfleyin ister buzdolabı kompresörü kullanın.