PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2008 Kurallar Kitabi

E30///M3
22-01-2008, 22:15
http://www.tosfed.org.tr/kurallar.asp :mad:

tool
22-01-2008, 22:24
sınıf 2 bi garip olmus 1.8 ve 4bin CCye kadar bütün 2cekerler orda,
ayrica 2litre turbolar falanda ayni yerde..

E30///M3
22-01-2008, 22:30
:mad: ifade boşa değildi.sınıf 1 ve 2 birleşecekti raporum o yöndeydi.sonradan işi bilen kişiler (!) tarafından değiştirilmiş..2 çeker 2000 atmosferikle 2000 turbo aynı sınıfda:eek: çok mantıklı (!) bişiy olmuş.......

Göki,ZD
22-01-2008, 22:46
ne kadar katılım olucak çok merak ediyorum ben yokum artık bu durumda:ofk:

Vts_Power
22-01-2008, 23:29
atmosferik k20 b20 ler turbos2k ve turbo saxoalr aynı sınıf bu nası bi iş????

Göki,ZD
23-01-2008, 00:45
ayıp ya uykum kaçtı aq bütün sene para biriktirdim ulusala girecem eglenicem ne güsel yeni şeyler öğrenicem dedim kusura bakmayın arkadaşlar bu kadar olmaz ya ayıp ya ayıp.

team_k20
23-01-2008, 01:34
kendileride bilmiyo ne yaptıklarını iş bilmez adamların işgüzarlığından başka bişey değil bu :@

MaG
23-01-2008, 01:46
çok saçma ya böyle olmaması lazım 4300 cc üzeri kaçtane araç girecekki ????

1nsane
23-01-2008, 03:04
Yıllardır benim istediğim şeyler:

1750-2050cc Atmosferik ( 1.8 litre ve 2 litre atmosferik katılım çok olur )
2050-3050 Atmosferik ( Yüksek hacim atmosferikler katılır BMW, K24 swaplı hondalar gibi )
1600-2050cc Aşırı Besleme ( Gene baya katılım olur, Evolar Impolar BMWler turbo Hondalar. Eminimki herkes zevkle seyreder )
2050+ Aşırı Besleme ( Ben en hızlısı olmak istiyorum, daha yüksek beygir gücüne ulaşmak için her yol mübahtır diyenlerde bu kategoriye girer )
Amerikan araçlar

2 atmosferik, 2 aşırı besleme kategorisi ve amerikanlar. Baya bir insanı kapsamazmı?

50cc olayı rektefiye payı olur.

Çarpanlarla falan uğraşmaya hiç gerek yok isteyen istediğini taksın. Çift turbo, tek turbo, nos, şu oldumu bunla çarpacan, ikisi oldumu bunla çarpacan hikayesine hiç gerek yok.

Ağırlık sınırlaması 900kg atmosferik kategoriler için, 1000kg aşırı besleme, amerikan kategorisi için ne olur bilemem. Ben arka koltuklu yarış arabasına mantığına bütünü ile karşıyım. Yarış arabası dediğin cadde arabasına benzememeli.

12 saniye altında zaman yapan arabalar için kafes zorunlu olsun. İlk 12 saniye zamanı yaptığında uyarılır, bir sonraki yarışta kontrol edilir.

Atmosferik kategorisinde aşırı besleme yapan sezondan men edilir, lisansı alınır caydırıcı olur.

9-10 insan 3-4 saat toplantı yapsa şu işi çözerler yeterki istesinler.

Daha ocak ayındayız, eminimki bişeyler değiştirilebilir.

miniks
23-01-2008, 07:17
ben hala daha okumadım okuyamadım daha dogrusu bugun rahat rahat okucam da

herkes sinirlendigine göre ters bişler var demektir

ama oteki konuda bile kararlı olamadık isyan edenler bir dilekçe hazırlamya bile yardımcı olmadı bu konu da da böle burdan sallıcaksınız icraata gelince geri yapıcaksınız

ondan korkuyorum

ahk
23-01-2008, 08:05
bu sınıflandırma yüksek hacimli araçlar için bayram niteliginde

Vts_Power
23-01-2008, 09:31
http://img262.imageshack.us/img262/964/208dragynud9.png

Gariban
23-01-2008, 09:37
Iimiş Bence Gayet Güzel Olmuş...

miniks
23-01-2008, 10:08
bencede gayet guzel olmush nabalım k27 dusunuodum artık dusunmuorum yapıorum :)

Oz`
23-01-2008, 13:52
ben hertürlü en üstteyim euheuheuhuheu

K30 k30 kankaaaaaa :)

MiaMi
23-01-2008, 13:54
Sen ve Drag güldüm birden OZ

iso335
23-01-2008, 13:54
arkadaşlar bana göre bu iş bitti. yarış falan yok isteyen yarışsın yarışan arkadaşları gider destekleriz .NE ZAMAN 400 METRE OLURSA HER ZAMAN YANINIZDAYIM. BİDE BU ANLAMSIZ KURALLARDAN SIKILDIM HİKAYE KUPALARDAN BENDEN 350 MİLYON KATILIM PARASI AL .5000 MİLYONLUK KUPA VER BANA GÖRE EN GÜZEL İŞ AKHİSAR MAHALLİ
KURALLARI KENDİMİZ BELİRLİYELİM 6 TANE YARIŞ YAPALIM

CTR
23-01-2008, 14:19
Pist koşulları oluşana kadar katılmama kararı alan arkadaşlar bir liste yapılsa..

ismail + ben + birçok arkadaşımız daha var..

ulusala hayır- TT'nin düzenleyeceği mahalli (akhisar en iyi durumda olan) draglara evet...

miniks
23-01-2008, 14:25
bu sezon sınıflar degişmese idi ben sınıf 2 de ahmet sınıf 3 te yarışıcaktı

ikimize yarışa girmiyoruz

lisans ücretlerine ve sacma sapan katılım ücretlerine hayır

Vts_Power
23-01-2008, 14:33
tepki vermek lazım ama hasan abinin dediği bi laf var takvimden çıkarır atarlar umurlarında değilki

Göki,ZD
23-01-2008, 14:50
ulusala hayır- TT'nin düzenleyeceği mahalli (akhisar en iyi durumda olan) draglara evet...

+ben TT AKHİSAR

listeye benide yazın.

MiaMi
23-01-2008, 15:18
Bu yaz Federasyon harici yarışların bol bol olmasını diliyoruz.

MiaMi
23-01-2008, 15:21
TT Manisa Bende varım.

MiaMi
23-01-2008, 15:22
http://www.motospor.org/forum/userpix/3_tugbaozay_1.jpg

miniks
23-01-2008, 15:24

ahhuahuuahuhua içerde draglıyolar bunu

MiaMi
23-01-2008, 15:28
Ben pist resmi olarak koydum kanka. Pisti gör diye yani.

Göki,ZD
23-01-2008, 15:31

ahahaaaa ey gidi tubaaaa

e.bastas
23-01-2008, 17:29
arkadaşlara tam destek bu koşullarda yarışmıorus.tt mahalli okkkkk
selahattin serdar erkan

KSK-VTEC
23-01-2008, 18:08
2 ÇEKER turbolarla 4 çeker turbolar aynı grupta anladığım kadarıyla herhalde dağcılık federasyonu hazırladı kuralları otomobollerden az biraz anlayan adam bu iki aracı yanyana koymaz

Vts_Power
23-01-2008, 18:17
yok 4 çekerler sınıf 3

miniks
23-01-2008, 19:48
2 ÇEKER turbolarla 4 çeker turbolar aynı grupta anladığım kadarıyla herhalde dağcılık federasyonu hazırladı kuralları otomobollerden az biraz anlayan adam bu iki aracı yanyana koymaz

Atmosferik 1801 cc - 2000 cc - 2400 cc hondalar B18 - b20 - k20 - k24 - h22

hepsi turbo s2k - saxo turbolar - 106 turbolar Ankara bmw turbolar la beraber kalkıcaklar

sadece araba yormaya bence de gerek yok

Lisans ucreti vermicez - yarış başına sacma sapan rakamlar ödemicez

aslanlar gibi kurallarımızı kendimiz koyup kendi yarışlarımızı yapıcaz

Rockford
23-01-2008, 20:02
kurallar fena bari sezon baslamadan bi el atılsada düzeltilse biraz. tosfed yöneticileri sınıflandırmada dengeli karar alamıosa keşke biraz diger kişilerin fikirleri de sorulsa da mantıklı sınıflandırmalar yapılsa. şu hali pek cok kişiyi sogutur cinsten gözüküyo :)

yellows2kturbo
23-01-2008, 20:03
antalya olarak yanınızdayıs arkadaşlar ulusala hayır TT mahalli okkkkk:)

Göki,ZD
23-01-2008, 20:05
Atmosferik 1801 cc - 2000 cc - 2400 cc hondalar B18 - b20 - k20 - k24 - h22

hepsi turbo s2k - saxo turbolar - 106 turbolar Ankara bmw turbolar la beraber kalkıcaklar

sadece araba yormaya bence de gerek yok

Lisans ucreti vermicez - yarış başına sacma sapan rakamlar ödemicez

aslanlar gibi kurallarımızı kendimiz koyup kendi yarışlarımızı yapıcaz

ne olucak şimdi minikim bi oturulup konusulsun site üstünden olmıcak bu işler bi yerde toplanalım konuşalım ne olucak ne yapıcaz ?

dragon07
23-01-2008, 20:32
kısaca bütün gruplar yarışcak beraberce yazzasalarmış iimiş walla TECHTURKEY bişeyler yapalımm

gurcell
23-01-2008, 20:48
Ben daha dilekçe yazalım dendiğinde söylemiştim Drag sporunun tosfed'de kimsenin umurunda olmadığını.

Eğer kimse katılmazsa seneye dragları tamamen iptal ederler bunu da belirteyim.

Ayrıca bir şey daha eklemek isterim, nede olsa Türk milletiyiz, kimse katılmıyoruz katılmıyoruz der, yarışma günü gelir, herkes katılır. Umarım herkes sözünde durur :D

miniks
23-01-2008, 21:36
moruklar bugun sabahtan metin ceker beyin yanındaydık

gruplar hakkında bazı şeleri dile getirdim bende arac hazırladım cünkü ama bu şekilde giremicem katılamıcam benimle birlikte bir sürü arkadaşın hatta şampiyonların bile katılmıcaklarını söledim

kendisi pek oralı olmadı belki lisans lar cıkartılmayınca anlar lar

iso335
23-01-2008, 21:47
arkadaşlar kararım kesindir 300 metre drag yapmayacagım iki kişi alkışlayacak diye zevk almadan sene boyunca yarışmayacagım gerekirse türkiyede drag olmasa bile gidip kıbrısta yarışırım birkere adam gibi yeter sezon boyu. AMA BEN DRAGA GÖNÜL VEREN BİRİSİ OLARAK NE OLURSA OLSUN MAHALLİ BİR TAKFİM HAZIRLAYARAK ANDRAG KULUBU BU SENE YARIŞ DÜZENLEYECEK.ELİMDEN NE GELİYORSA YAPMAYA ÇALIŞACAGIM.

boosted_pug
24-01-2008, 00:10
arkadaşlar kesinlikle protesto edelim ve bu saçma sapan kurallardan bizi söğüşlemelerinden bıktığımızı dile getirelim böle olursa draga girmenin ne anlamı war 2.0 2.2 2.4 turbolu araçlarla 1.3 1.6 turbolu araçlar aynı katogoride ben girmeyi düşünüyodum ama wazgeçtim bende

TT mahalli :icon_tup:
tosfed:icon13:

Gilga
24-01-2008, 01:26
Arkadaşlar bu konuda bi öneride bulunup sizlere birazcık fikir vermek isterim katkısı olursa ne mutlu bana.. Bulunduğunuz şehirlerdeki organizatör kulüplere o şehirdeki yarışcılar ve bu işe gönül verenlerler başvursalar güzel olur görüşündeyim. böylece ulusal yarışın yapıldığı gün aynı pistte aynı güvenlik önlemleri ve seyircilerle eski kurallara göre yarışılabilir.Veyahut istenilen kurallar olabildiği kadarıyla organizatör kulüplere(Anok, İsok vs vs) önerilir onlarda eminimki yapabildikleri kadarına hay hay dieceklerdir. böylece hem daha ucuz kayıt ücretleri ile hemde kanunen kimsenin bi sorumluluğu olmadığı bir yarış yapılır.. Ben bu konuda Başkara ailesi ve İsmail abinin liderlik edebileceği ve bence tüm drag camiasının mutlu olacağı bi organizasyona katkıda bulunmak isteyeceklerine canı gönülden inanıyorum.. Bu isimleri söylememdeki asıl neden kendilerinin bunu yaptığını görmem ve tekrar yapacaklarına adım kadar emin olmamdır, diğer drag camiasının alınmasını kesinlikle istemem birçoğunu şahsen tanımıyor olmamdan ve isimlerini hatırlayamadığımdan dolayıdır kusura bakmasınlar.

E30///M3
24-01-2008, 10:12
teşekkür ederim ama bizimde elimizden gelen birşey yok..şahsi olarak değil drag kurulu üyesi olarak yazdığım rapor aşağıda.altyapı ve olabilirlik çerçevesinde yorumlayın.kural koyucular heralde kime ne avantaj sağladığımızı zannettiler bilmiyorum ama hiç dikkate bile almadılar.bu doğrultuda hazırladığım yönetmeliğide buraya koyayım onada bakın bi sonra.bu seneki drag kuruluna da aday değilim..istemiyorum..

2007 OTODRAG SEZON RAPORU

Genel bakış:

2007 Sezonunda kurallar kitabında yer alan özellikle pist güvenliği ile ilgili kurallar kaza riskini minimuma indirmiştir.
drag yarışları tüm dünyada 400 mt olarak yapımakda.şu anki elimizdeki altyapı imkanları ile 300 mt de yapabildiğimiz yarışların 300 mt den taviz verilmeden yapılması gerekmektedir.300 mt şartını sağlayamayan pistlere yarış verilmemesi gerekmektedir.400 mt de yarış yapılabilmesi için altyapı çalışmaları yapılmalı ve bu çalışmalar desteklenmelidir.Tüm pistlerde hatasız zaman tutulmalı ve yarışma sonunda zamanlar ilan edilmedilir.oluşan altyapı ile 2009 yılında zamana göre sınıflar oluşturulmalıdır.
otodrag her spor dalında olduğu gibi sporcular arası yeni dostluklar oluşturan ve pekiştiren bir dal olmalı.yarışmacıların kurallar açısından birbirine şüphe ile baktığı ortam engellenmeli.bunun için teknik kontrol sırasında sadece güvenlik ekipman kontrolü değil araçlara sınıfının kurallarına uygunluk kontrolüde yapılmalı.görünen uygun olmayan araç tespiti sporcular arası şikayet mekanizmasına bırakılmamalıdır.
Yarışmacı katılımı geçmiş sezonlara bakarak azalmıştır.yarışmaları takip eden yarışmacı sayısı 15 dir.Bunun sebebi yeni sayılabilecek bu sporun yarışmacılarının amatör olması,sponsor ve mali destek bulamaması,lisans ve katılım ücretlerinin fazla olmasıdır.lisans ve katılım ücretleri düşürülmelidir.klüpler organisazyon masraflarını yarışmacılar üzerinden değil, yerel radyolara verilecek promasyonlu reklamlarlar,afişler ile seyirciyi çekmeli ve seyirci gelirlerini arttırarak sporcular üzerindeki maddi yükü azaltmalıdır.dereceye giren sporculara maddi ödül verilmeli,drag yarışları diğer dalların finansörü olarak görülmemeli gelirleri bu dala yatırım olarak kullanılmalıdır.

Pist değerlendirmeleri:

İzmit körfez pisti<>start alanında bir tarafın zemininin kötü oluşu denk arabaların kalkışında 2-1 iyi olan yerden kalkanın kazanmasına sebep olmakta. startda pist doğrultusu tam karşılanamamakta araçlar tutunmaya çalıştığı mesafede viraja girmekte ve araç hakimiyetini kaybetme problemi doğurmakta.finişden sonra frenleyerek viraja giren özellikle üst sınıf arabaları setupları drag için olduğundan hakimiyet kaybetme problemi ile tehlike yaratmaktadır.

İzmir pınarbaşı pisti<>drag yarışında olması gereken 400mt den altyapı olanaksızlıkları sebebi ile 300mt ye indirilen yarış mesafesini bu pist sağlayamamakta.240 mt civarına düşürülerek yapılabilen yarışda bile finiş sonrası fren mesafesinde çok keskin viraja girilmekte ve pist dışına çıkmalar yaşanmakta araçların çarpışması şans eseri olmamaktadır.sınıf 6 araçları bu pistde yarışamayacaklarını ifade ederek bu pistde yarışmaya gelmemektedir.bu pistde 300 mt ve emniyetli fren mesafesi ile ilgili düzenleme yapılmadan yarış verilmemelidir.

Ankara eski hipodrom alanı<> Çok tozlu ve milli bayramlarda geçit törenleri için boya ile işaretlenmişdir.alanda törenlerde geçiş yapan tank gibi araçların izleri ile ve fuar gibi başka organisazyonların metal atıkları (vida,çivi,çadır kazıkları) bulunmaktadır.toz pist boyunca tutunma ve hakimiyet kaybına,boyalı alanlar %100 kilitli diferansiyel olan araçların bir tekerinin asfalta bir tekerinin kaygan boyalı zemine gelmesi ile hakimiyet problemine,metal atıklar slick lastiklerin yüksek süratde kolayca patlatarak kaza riskine sebep olmaktadır.2007 için seyirci güvenlik tedbirleri tam sağlanmış.kapalı parkın güvenliği
zayıf kalmış seyirci kapalı parkdan uzak tutulamamıştır.drag yarışı için uygun olmayan bu alana alternatif aranmalı bulunamıyorsa alanın boyasız ve düzgün
olan kısmına start finiş düzlüğü oluşturulmalı, pist iyi temizlenmeli.

Akhisar motodrag pisti<>pist zemini çok iyi.400mt yarışada imkan sağlayabilir.pist dar kurallara uygunluğu ölçülerek kontrol edilmeli.yarışmalar arası finiş
sonrası alanda depolamaya müsait cep yok.yarışmalar devam ederken araçlar durma mesafesi içinde depolanmak zorunda kalıyor.araçlar starta gelmek için yarışma
güzergahını kullanarak geri dönüyor mutlaka önlem alınmalı.pist darlığının bir başka sorunuda %100 kilitli diferansiyele sahip araçların U dönüş yaparken
mekaniği zorlanıyor.yeterli seyirci alanı türibün yok.yarışı seyretmek isteyen motorsporseverler yer olmadığı için geri çevrildi.

Sınıf değerlendirmeleri:

1.Sınıf <> 7 yarışmaya toplam 21 yarışmacı katılmış yarış başına ortalama 3 yarışmacı katılımı ile sezon tamamlanmıştır.2 yarışmacı genel klasman derecesi
için yeterli 5 yarışmaya katılma şartını yerine getirmiştir.

2.Sınıf <> 7 yarışmaya toplam 2 yarışmacı katılmıştır.7 ayakda 6 sında yarışmacı kaydı olmadığından yarışma yapılamamıştır.genel klasman derecesi alan
sporcu olmamıştır.

3.Sınıf <> 7 yarışmaya toplam 41 yarışmacı katılmış yarış başına ortalama 5.85 yarışmacı katılımı ile sezon tamamlanmıştır.3 yarışmacı genel klasman
derecesi için yeterli 5 yarışmaya katılma şartını yerine getirmiştir.

4.Sınıf <> 7 yarışmaya toplam 25 yarışmacı katılmış yarış başına ortalama 3.55 yarışmacı katılımı ile sezon tamamlanmıştır.3 yarışmacı
genel klasman derecesi için yeterli 5 yarışmaya katılma şartını yerine getirmiştir.7 ayağın 5 inde 3 yarışmacı kaydı sağlanmış ve genel klasmana puan verilmiştir.

5.Sınıf <> 7 yarışmaya toplam 41 yarışmacı katılmış yarış başına ortalama 5.85 yarışmacı katılımı ile sezon tamamlanmıştır. 4 yarışmacı genel klasman
derecesi için yeterli 5 yarışmaya katılma şartını yerine getirmiştir.

6.Sınıf <> 7 yarışmaya toplam 24 yarışmacı katılmış yarış başına ortalama 3.42 yarışmacı katılımı ile sezon tamamlanmıştır.3 yarışmacı
genel klasman derecesi için yeterli 5 yarışmaya katılma şartını yerine getirmiştir.7 ayağın 5 inde 3 yarışmacı kaydı sağlanmış ve genel klasmana puan
verilmiştir.

Önerilen düzenlemeler:
1-sınıf 1 az katılımlı, sınıf 2 de katılımsız sınıflar olduğu için aynı kapsama alınarak birleştirilmeli.geçmiş senelere bakıldığında iki sınıfın derecelerinin
birbirine yakın olduğu görülecektir.toplam sınıf sayısıda 5 e düşmüş olacaktır.yarışma
lar 400 mt ye çıkarabilecek altyapı tamamlandığında da sınıf 4 ile sınıf 5 birleştirilebilir.şu anki koşullarda 4 çeker araçların 300 mt de üstünlük sağlayacağı
için 4 ve 5 in birleştirilmesi düşünülmemeli.2008 sezonunda katılım ve doğru tutulan zaman arşivi 2009 sınıflamalarında zaman açısından yakın
sınıflar birleştirilmesi için altyapı sağlayacaktır.

2-sınıf 5 de standart amerikan otomobili katılımını sağlamak amacıyla 302cu inç lerin tek aşırı beslemesini kapsayacak şekilde hacim aralığının düzenlenmesi
yararlı olacaktır.öneriler doğrultusunda sınıflamalar

Sınıf 1 Super Street 2500 cc ye kadar olan otomobiller

Sınıf 2 Stock Car 2501-4300 cc. ye kadar olan otomobiller(4 çekerler hariç)

Sınıf 3 Super Rod 4301-5900 cc. ye kadar olan otomobiller

Sınıf 4 Hot Rod 5901-8500 cc ye kadar olan otomobiller

Sınıf 5 Super Drag 5000 cc ve üzeri aşırı beslemeli otomobiller.
(Aşırı beslemeli Açık Grup)

şeklinde olması önerilir.

3-Motor hacmi kadar araç ağırlıklarınında önemli olduğu bu yarışda super rod ve hot rod sınıflarında rollbar ve rollcageli araçlarında yüksek olan min kg sınırlarının 800kg olarak
düşürülmesi bu sınıflar için yapılan araç yapımını özendirecek, teknik ve mühendislik altyapısını geliştirecek ve yapılan araç sayısını arttıracaktır.

Saygılarımla
Hasan BAŞKARA

yellows2kturbo
24-01-2008, 11:37
arkadaşlar kesinlikle protesto edelim ve bu saçma sapan kurallardan bizi söğüşlemelerinden bıktığımızı dile getirelim böle olursa draga girmenin ne anlamı war 2.0 2.2 2.4 turbolu araçlarla 1.3 1.6 turbolu araçlar aynı katogoride ben girmeyi düşünüyodum ama wazgeçtim bende

TT mahalli :icon_tup:
tosfed:icon13:

kardeş hatırlatayım istedim ama yıllardır zaten bu dediğin araçlar birlikte yarışıo 1.6 lar artı nos yapabiliyo..bu yıl ki farklılık veya saçmalık diyelim turbolarla 2.0 2.2 2.4 atmosferik motorlar birlikte yarışacak yoksa biz geçen yılda 1.6 2.0 2.2 2.4 2.5 turbolar birlikte yarışdık

STP
24-01-2008, 11:42
kardeş hatırlatayım istedim ama yıllardır zaten bu dediğin araçlar birlikte yarışıo 1.6 lar artı nos yapabiliyo..bu yıl ki farklılık veya saçmalık diyelim turbolarla 2.0 2.2 2.4 atmosferik motorlar birlikte yarışacak yoksa biz geçen yılda 1.6 2.0 2.2 2.4 2.5 turbolar birlikte yarışdık

kanka sımdı ısmı ben senle aynı grupta yarısayım ayıp ya utan utan :eek: :D

yellows2kturbo
24-01-2008, 11:43
kanka sımdı ısmı ben senle aynı grupta yarısayım ayıp ya utan utan :eek: :D

:)haklısın ama
fedarasyon işde artık neyimin fedarasyonuysa bunlar:)

STP
24-01-2008, 11:45
:)haklısın ama
fedarasyon işde artık neyimin fedarasyonuysa bunlar:)
hem arkadan kaktırmalısın hemıde 400 cc fazlasın ayıp ayıp :D demen lazım ulen federasyon olmaz yarısamam dıye :)

yellows2kturbo
24-01-2008, 11:48
hem arkadan kaktırmalısın hemıde 400 cc fazlasın ayıp ayıp :D demen lazım ulen federasyon olmaz yarısamam dıye :)

ZATEN YARIŞMIOS Kİİİ :)
onu sölemişdik zaten antalyadan gelmios die

STP
24-01-2008, 11:53
ZATEN YARIŞMIOS Kİİİ :)
onu sölemişdik zaten antalyadan gelmios die

pekı ozaman :)

CTR
24-01-2008, 12:06
hasan abi emeğine sağlık en ince ayrıntısına kadar herbişiyi dökmüşsün..... inşalallah kaale alıp olumlu bir cevap verirler ...

yoksaa Tüm sene aramızda mahalli TT drag düzenlemek en mantıklısı ve en zevklisi olacak bu....en kısa zamanda neticelensede ona göre hazırlıklara başlasak....

Gilga
24-01-2008, 12:36
Hasan abi benim bahssettiğim insanların hala burda TT mahalli drag yarışı yapalım demeleri ama bu konudaki bilgi eksiklerinden dolayı bunu söylemeleridir.Türkiye'de Drag konusunda adı bilinen ve saygı duyulan bi şahıssınız burdaki birçok arkadaşımızı yönlendirmek bence sizin göreviniz. Ha demiyorumki yapmıyorsunuz görevinizi haşa yok öle bişiy fazlasıyla yapıyorsunuz ama bence çabuk yıldınız. Burda TT mahallisinden bahsediliyor ama arkadaşlar, tekeri dönen herhangi bir arabanın organizasyonunu Tosfed'den habersiz yaparsanız bu kanunlara aykırı olur ondan zaten federasyona bağlıyız. Siz TT drag yapsanız sonuncu olacağımı bilsem bile yine gelirim ben ama oraya gelip arabama el koymalarına sicilimde örgüt hareketi olmasını ve yiyeceğim bi dolu cezayı göze alarak gelirim.. insanlar bunu bilmeyerek yapılsın yapılsın diyorlar.. Bende diyorumki Organizatör lisanslı klüplere yukarda yazdığınızı bi print out alıp, Usta biz dragcıyız bunları istiyoruz bizi yönlendir bize yarış yap derseniz emin olun klüplerde elinden geldiğince yapacaktır.. Ben çok uzun süredir bu ortamın içinden biri olarak garanti veririm. Her şehirden katılan arkadaşlar aralarında bir lider seçerek kendi aranızda bir komite kurarak bunu yapmanız bence kolay birşey. Mesela Cemal kardeşim istanbuldan kalksın gelsin siz burda karşılayın bir yemek yersiniz ararsınız anok'u biz geliyoruz dersiniz sonra gidersiniz anlatırsınız derdinizi ha bu dediğimden sonra olmadımı. o zmn bu spor için kanunuda silerim diyen arkadaşlar toplanırız yarışımızı yaparız...

E30///M3
24-01-2008, 15:16
hasan abi emeğine sağlık en ince ayrıntısına kadar herbişiyi dökmüşsün..... inşalallah kaale alıp olumlu bir cevap verirler ...

yoksaa Tüm sene aramızda mahalli TT drag düzenlemek en mantıklısı ve en zevklisi olacak bu....en kısa zamanda neticelensede ona göre hazırlıklara başlasak....
Cemal abicim ne kale alması alsalardı şu kurallar çıkarmıydı?bayramda millet gezerken ben bilgisayar başında çalışıyodum.oturdum uğraştım ya bi sorun burayıda böle yapıyoruz filan diye.inan kuralları görünce şok oldum..Gokhan kardeşim haklısın iş saati şu an... akşam yazabildiğim kadar detaya girerim bazı girişimler ulu orta açıklanmıyo sonra engel oluyorlar..

CTR
25-01-2008, 10:01
hasan abi bizi şaşırtmadılar yani kaale alma gibi durum söz konusu bile değil... o zaman olay şu birlık olup randevulaşıp tosfed'e gidilip yüz yüze derdimizi anlatacakmıyız yoksa gittiğimizdede .... ki bana öyle geliyor sallamıcaklar...

gökhan güzel demişssinde anokluk-eoskluk-iokluk vb... görüşülecek durum değil ana merkez bu kararların çıktığı kuralların konduğu sonrasındada anok-eosk-iok vb federasyonlara bildirildiği yer tosfed olay burda bitiyor....

miniks
25-01-2008, 10:26
moruklar bugun sabahtan metin ceker beyin yanındaydık

gruplar hakkında bazı şeleri dile getirdim bende arac hazırladım cünkü ama bu şekilde giremicem katılamıcam benimle birlikte bir sürü arkadaşın hatta şampiyonların bile katılmıcaklarını söledim

kendisi pek oralı olmadı belki lisans lar cıkartılmayınca anlar lar

bakınız sayfa 4 bu postumda ne yazmışım :beuj:

Gilga
25-01-2008, 14:10
gökhan güzel demişssinde anokluk-eoskluk-iokluk vb... görüşülecek durum değil ana merkez bu kararların çıktığı kuralların konduğu sonrasındada anok-eosk-iok vb federasyonlara bildirildiği yer tosfed olay burda bitiyor....

Cemal önceki postumdada belirtmiştim ben. TT Mahalli yarışlarının gerçek yüzünün ne olduğundan ve gerek hasan abi'nin gerekse miniklerin başvurularında federasyondan ne cevaplar aldıklarını gördüğümden alternatif legal bi yarış önerisinde bulunmak amacıyla söyledim... Eninde sonunda kulüp yaparsa mahalli yapacak ve kuralları istediği gibi koyacak.. Benim amacım birilerine tavrınızı belli ederken başınıza bela gelmesin diye çünkü tek zararlı siz olursunuz onların umurlarında olmaz.. tabandan tavana mesaj göndermek daha basittir bence en azından mesaj gidecek yerle bağlantın vardır.. Ama kimse yarışlara girmezse aa drag sporcusuda kalmadı diyip geçip gidecekler... artık tepki vereceğimiz bi spor dalı kalmıycak..

sulhi
26-01-2008, 14:38
pekı bu konuda sağlıklı tam sonuc ne zaman belli oLcak?

miniks
26-01-2008, 17:57
bu yıl beli olcagını sanmıyorum bir kaç yıl sonra pistlert yapılırsa yeni yeni ozaman hallolur diye düşünüyorum

egeturbo
26-01-2008, 20:07
bu demektirki bu yıl giren araç sayısı iyice azalacak

sulhi
26-01-2008, 20:45
bence yarişcak araba bulurlarsa opsun basına koysunlar ne diyim..

egeturbo
26-01-2008, 21:20
bence yarişcak araba bulurlarsa opsun basına koysunlar ne diyim..

:D:D bundan 3-4 sene önceki draglar nasıldı hatırlıyormusunuz aracında modifikasyon olarak sadece egzoz filtre takan araçlar bile yer alıyordu onları küçümseme diye bir şey yoktu sırf eğlenmek eğlendirmek ve hatta bilinçli şekilde bizi caddelerden pistlere doğru götürmüştü Sulhi niclki arkadaşımızın da dediği gibi neredeyse araç bile olmuyacak peki biz tunerler şimdi nerde ve nasıl yarışacağız?:cool:caddelerde milletin hayatını karartarakmı (ne kadar gecelri rollingler yapılsada) şöyle düşülnelim geceleri otobanlarda yapılan rolling leri bilmeyen yok neredeyse ehliyeti kasaptan mı aldın tabirini kullanarak acemia rkadaşlar bu cadde yarışlarına özenerek can veriyor biz leri pistlere çekmeleri gereksede tam tersine bizi caddelere itiyorlar lütfen bu işe bi dur denilmeli

sulhi
26-01-2008, 21:31
şimdi rolıngde de artık herkezın içinde sölemıoruz gereksiz kalabalıklar yaşıoruz tadı alınmıo kı bunu herkez haklısın der nerdeyse bu konuda ciddi oLanlar...eskı draglara gelıncede eskıden neydi be hele outo-drom zamanı off be akşama kadar bitmıodu eylenmeye gelen gelıodu arada co ciddi arabalarda zevkını yasıodu..ama böle sacma kanunlar kurallar olursa artık bu iş iyice gece yolara dökulur benden demesi:)

hantypR
27-01-2008, 01:24
maddelerin uygun hala gelmesı ve duzeltılmesı cabuk olursa yarısa gırmeye karar vermemiz kolay olur gorecegiz bakalım sulhiii dedıgın gıbı geceler bizi beklıyo herhalde canumm

egeturbo
27-01-2008, 01:40
tabiki eğer bu kurallara kalırsa insanlar herkes gecelri otobana sabahları evine işine gidecektir.katılım olmayacağı için belkide drag sevdası bile kalmayabilir

dragon07
27-01-2008, 11:37
Valla Draglara Giren Araclarin Hepsi Bu Foruma üye Bakalim Nolcak Abilerimizin Hemen önce Birleşip Bi Karara Varmalari Gerekior Burda Yazmayla Bişey Yapamayiz:(

iso335
29-01-2008, 02:07
Bende Sabirsizlikla Bekliyorum

KSK-VTEC
29-01-2008, 11:40
Bence kulüp yada dernek gibi bişey kurulsun sonra kendi kurallarımız ve kendi tarihlerimizde istediğimiz gibi yapalım, bence çok daha keyifli olucaktır. katılım payı ne istense verilir , çünkü değecek salak gibi 300 m de kalkmaktan bin kat daha iyidir.