PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo araç egsoz modifiyesi ve sonuçları?

Frequency_48
26-03-2012, 02:15
Arkadaşlar selam.
İmpreza GC8 turbo da katalitik konverter ve egsoz komple iptal olur 76 lık düz boru takılırsa ne olur? BG gücü düşermi? yoksa yükselirmi? Dyno sonucunu bilen arkadaşlar varsa paylaşırsa sevinirim. Yabancı bir oto kanalında 2001 model wrx e modifiye yapmak için eksoz sistemine mudahale ettiler araç dyno ölçümünde 218 bg lik araç 209 bg çıkmıştı. ECU yazılımıyla ancak 240 bg gibi sonuç elde etmişlerdi. Bizde ise bu görüş farklı; eksozu sök at, 76 lık boruyu tak al sana +20 bg gibi söyleniyor. Durum ise dışarıda biraz farklı gibi.
Tşkler.

GC8 GT
26-03-2012, 02:58
Kac hp alır verir bilmem de subaru turbolarda orjinal eksoz sistemi cok gaddar. susturmak icin ellerinden geleni yapmışlar. 99 gc8 lerde, orj eksoz manifoldunda bi susturucu, up pipe de bi sustucu, down pipe'da yine bişeyler, ara boruda bi konvektör ve kalın kazanlı bi son susturucu ile öldürmüşler arabayı. arac orjinal ve butce kısıtlıysa, headers'daki haric tum susturucu vb leri iptal edip, yerine düz boru kaynatabilir, son susturucuyuda replika 60lık bişey taksan bile verim artar. bizim araclara beyin yazılımı yapılamıyor, sadece apexi afc neo tarzı şeylerle müdahale edilebilir diye biliyorum. ayrıca stok motora bile sti turbosu, ıvır zıvır ve bu soyledigim eksoz sistemi ile standart basınçta cok uzun vadede kullanırsın. şahsen ben stok denebilecek bu motora, sti turbosu ile 16 psi uzun süre bastım., 22psi ile 100-150 gazlama sonucu anca patladı

Frequency_48
26-03-2012, 03:20
benım araçta turbo sonrası 76 lık eksoz mevcut. sadece seryettiğim program sonrasında ikilemde kaldım. Programda aracın yazılımı katalitik kon. e göre olduğu için motur kendini korumaya alıyor ve bu yuzden bg düşüşü normaldir diyordu. bende şaşırmıştım ama adamlar görsel olarak herşeyi kameraya yansıtmışlardı. Başka bir forumda da tubo araca komple eksoz yapan bir kullanıcı basıncın arttığını gözlemlemekte fakar aracın çekişinin düştüğünü de idda etmekteydi. Düşüncesi ise aracın basıncının artması fakat bunun sonucunda aracın bazı değerlerini rölantiye çekmesi şeklindeydi.Bunun tam açılımı aracı orjinal ve mod. egsozla dynoya çıkarmak aslında ama ankara istanbula bunun için gitmek gerekiyor.

gökberk
26-03-2012, 03:21
Ben de zamanında aynı programı izlemiştim..
Kırmızı bir wrx'ti yanlış hatırlamıyorsam. İngiltere'de ucuza araba alıp kendi imkanlarıyla eksikliklerini giderip satıyorlardı.
Hatta buna benzer bir konuda da söylemiştim ama tepki çekmişti o ayrı :D

Frequency_48
26-03-2012, 03:30
Aynı prorgamı izlemişiz demekki. :) O günden bu yanada kafam karışık..:) lafta olsa neyse ama..adamlar dynoda ölçümü ve aracın nasıl 209 bg e düştüğünü canlı canlı kamerayla çekmişler..

gökberk
26-03-2012, 03:32
Gündüz vakti konuya cevap yazıp kafa karışıklığını giderirler.
Ben de merak ediyorum açıkçası.