PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tümsek = Karterdeki Hafif Yağ Sızıntısı

Skyhawk34
26-03-2012, 15:08
iFXQd4T_ye4&feature

Yağ akıntısı - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=iFXQd4T_ye4&feature=player_embedded)

----

Geçtiğimiz günlerde gece geç saatte yola çıkmak zorunda kaldım aydınlatma yetersizliği ve tümseklerden birini görememem sonucu 20 yle giderken basık hondayla geçtim haliyle biraz sürttük akşam parkettiğim yere sabah bakınca yer ve karterin hali bu
kimisi kaynak yaptır kimisi değiştir diyor :soru:
bu işi motor ustasınamı göstermem lazım (veya şu usta sana yardımcı olur diyebilirmisiniz)

yeni bir karterin fiyatı nedir
ya da kaynatılsa sağlıklı olurmu

Not: araç 1.4 is

teşekkürler...

mur_84
26-03-2012, 15:14
aracın yağı yeni ise temiz bi kaba boşaltıp karterin sökülmesi lazım ya kaynak yaptır düzgün bir kaynakçıya yada çıkma karter bak yenisi ne kadar blmiyorum ben bir de conta değişecektir büyük ihtimalle.. motorcuar yaparlar bu işlemi.. ;)

bu arada geçmiş olsun bu aralar bende de bi dalgınlık var rabbim beterinden saklasın..

EREN34
26-03-2012, 15:15
ben kaynakli karter kullandim. Adam akilli kaynak yapan olunca hicbir sikinti olmuyor.

Gecmis olsun

Skyhawk34
26-03-2012, 15:21
Aracımın yagını yenı değiştirdik dediğin gibi yapacağım teşekkürler

işte yol zifiri karanlık olunca farlarım yetmedi :S

birde bizim bu bahçeşehirde evren sanayi sitesi işini pekde düzgün yapamıyor
istanbul bahçeşehire yakın bir yer öneriniz olabilirmi ?

rapstar
26-03-2012, 15:24
Düzgün yapıldıktan sonra kaynakta da bi sıkıntı olmaz ama biraz takıntılıysanız sürekli aklınız orda kalır. Durumunuz müsaitse çıkma alın kafanız rahat olsun derim.

ykavcioglu
26-03-2012, 15:26
kaynağı bilmem fakat contanı değişeceksen oem tak, yan sanayinin ömrü 3 ay

Osman Bahadır
26-03-2012, 15:29
Önce güzelce doğrultmak lazım. Sonra kırık, çatlak, yırtık yerleri güzelce kaynatırsınız. Tabi yağ süzgecine bir zarar gelmiş mi onu da kontrol etmekte fayda var. Karteri sökmüşken contasını da değiştirirsiniz. Conta da yırtılmış olabilir. Zira üstten de biraz sızıntı gördüm sanki.

Skyhawk34
26-03-2012, 15:37
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-b16-vtec-karter-49519225/detay

sıfır karter alacak olsam bumudur ?

başka link varsa yollarmısınız

Osman Bahadır
26-03-2012, 15:39
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-b16-vtec-karter-49519225/detay

sıfır karter alacak olsam bumudur ?

başka link varsa yollarmısınız

Yok. Bu B serisi karteri.

Skyhawk34
26-03-2012, 15:40
anladım satılık ilanlardan falan bayagı arastırdımda ben bulamadım link olarak başka bulabilirmisin ?

rodya
26-03-2012, 15:55
Kaynak yaptırma.
orta vadede yatak sarma durumu olabilir.risk almamak lazım 3 kuruşluk şey için.
geçmiş olsun

Osman Bahadır
26-03-2012, 15:58
Kaynak yaptırma.
orta vadede yatak sarma durumu olabilir.risk almamak lazım 3 kuruşluk şey için.
geçmiş olsun

Merakımdan soruyorum;
Kartere kaynak yapmakla nasıl bir yatak sarma durumu oluşabilir? Orta vadede?

Skyhawk34
26-03-2012, 16:07
Merakımdan soruyorum;
Kartere kaynak yapmakla nasıl bir yatak sarma durumu oluşabilir? Orta vadede?

aynı şeyi bende sordum bakalım hala cevap bekliyorum :soru:

timucintt
26-03-2012, 16:08
bence karterde delik yok orda biriken yağ sen aracı vurunca yerinden oynıyan karter contasından terleyen yağ... contayı değiş...

Osman Bahadır
26-03-2012, 16:13
anladım satılık ilanlardan falan bayagı arastırdımda ben bulamadım link olarak başka bulabilirmisin ?

Sahibindende ben de bulamadım. Çıkmacılara sorulabilir. D serisi karter dersin. Veya civic karteri...

bence karterde delik yok orda biriken yağ sen aracı vurunca yerinden oynıyan karter contasından terleyen yağ... contayı değiş...

Karterin üstündeki yağ terleme olabilir. Ama yere de dökülmüş. Ayrıca karterin üzerinde göçük de var. Conta bence de yırtılmış veya kaymış. Ama akan yağa bakılırsa karterde de birşeyler var gibi görünüyor. Tabi sökmeden anlamak zor.

Skyhawk34
26-03-2012, 16:15

aslında 2-3 saattir onu düşünüyorum yakınlarda yetkili servis yok ama orjinal conta alayım yarın anlasılır ama neresi ne olmus ne etmiş çatlak olsa ;
ORASI GÖL OLUR SANKİ :soru: :beuj:

Skyhawk34
26-03-2012, 16:16
Sahibindende ben de bulamadım. Çıkmacılara sorulabilir. D serisi karter dersin. Veya civic karteri...

Karterin üstündeki yağ terleme olabilir. Ama yere de dökülmüş. Ayrıca karterin üzerinde göçük de var. Conta bence de yırtılmış veya kaymış. Ama akan yağa bakılırsa karterde de birşeyler var gibi görünüyor. Tabi sökmeden anlamak zor.

gece bıraktım 24 saat geçti ve damlattıgı sadece okadar videoda başlangıcta gozukuyor

timucintt
26-03-2012, 16:19

hertürlü en temizi söküp sıfır conta bide göcüğü tamirini yapmak :)

bide ayrıca üstde yatak sarma olayını okudumda ancak dıştan sacı kaynatıp eritip süzgeci ısıtıp eritirsen ve yağ deliğini kapatırsa o yatak sarmaya neden olur onun içinde baya bir gevretmesi ve delmesi lazım kaynağı yapan arkadaşın :D onun için gaz altı kaynağı ile yapılmalı dıştan tamirler onu dışında kesinlikle sökülüp tamir edilmesi şart...

timucintt
26-03-2012, 16:23
aslında 2-3 saattir onu düşünüyorum yakınlarda yetkili servis yok ama orjinal conta alayım yarın anlasılır ama neresi ne olmus ne etmiş çatlak olsa ;
ORASI GÖL OLUR SANKİ :soru: :beuj:

yok illaki göl olması gerekmez sonuçta yağ karterim dibinde.. engüzeli söküp temizleyp tamir edip takmak.. hem karterin içindeki dalga kıranların içinde hep kalınlaşmış eski yağ tortuları kalıyor onlarıda temizletmiş olursun...

Skyhawk34
26-03-2012, 16:23

bide ayrıca üstde yatak sarma olayını okudumda ancak dıştan sacı kaynatıp eritip süzgeci ısıtıp eritirsen ve yağ deliğini kapatırsa o yatak sarmaya neden olur onun içinde baya bir gevretmesi ve delmesi lazım kaynağı yapan arkadaşın :D onun için gaz altı kaynağı ile yapılmalı dıştan tamirler onu dışında kesinlikle sökülüp tamir edilmesi şart...

pm attım bu konuyla ilgili :)

Fatih_
26-03-2012, 17:11
Hazır kounsu açılmışken bende sorayım.
2 hafta önce tümsekten geçtim aynı şekilde altını çok sert sürttüm.
sonra motordan yavaş yavaş dizelimse sesler almaya başladım :D
karterin delindiği aklıma gelmedi sonradan benzincide durunca farkettik herneyse.

sanayiye gittim. usta bana egzantrik keçeleri ve krank keçesi dağılmış dedi. triger setinde ömrü bitmiş hazır açmışken triger setinide değişelim dedi 200 tl işçilik 200tl de parçalar tutar dedi tamam dedim.

Bugün gittim ne kadar sürede biter diye öğrenmek için usta bana sen yanlış hatırlıyosun ben 400 sadece işçilik için söyledim dedi ?? :confused:

Şimdi ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa kazıklanmaya mı çalışıyorum :D

triger seti , egzantrik keçesi , krank keçesi , alternatör kayışı değişecek bunlar için 200 işçilik mi alınır 400 işçilik mi ??

timucintt
26-03-2012, 17:21
400 işcilik neymiş ya... 400 liraya motor indirme bindirmeye ve toplamasına alıyorlar burda... trigeri ben 60 ama dışarda genelde 100 lira civarı değişiyorlar... 50 lirada keçelerle beraber... kayış değiştirmektede bişi yok hani onada alsın 20 lira... maximum 200

gökberk
26-03-2012, 17:38
Aynen öyle maksimum 200 tutar.
Uğrama bir daha o adama..

Skyhawk34
26-03-2012, 18:10
şimdi sen o adama yaptırırken bi şeyi sana kullanılmısından bile kaktırabilir

bLackModeL
26-03-2012, 20:07
gecmıs olsun bıraz dıkat furkancım .. kaynakla hal olacak cınsten bıseye benzıyo bı soktur bak bakalım

Skyhawk34
26-03-2012, 20:08
gecmıs olsun bıraz dıkat furkancım .. kaynakla hal olacak cınsten bıseye benzıyo bı soktur bak bakalım

sağolasın yarın bakalım erken saatten :)

silent furious
26-03-2012, 21:07
bu süre zarfında arabayı çalıştırmadan önce yağ seviyesini kontrol et geçmiş olsun

Hakan Girginer
26-03-2012, 21:12
Bence burada karter üzerinde düşünülecek en son şey...

Asıl sorun, bu meşum vaka vuku bulduktan sonra, aracın ne kadar süre ile çalıştığı, ne kadar mesafe katettiği.

Deliğin boyutlarına bakılacak olursa, bütün yağ derhal boşalmış.

Daha açık yazayım: Araç bir süre yağsız çalışmış.

O motorun hali nicedir şimdi?
Yataklar, segmanlar, egzantrik mili, artık ne varsa, ne durumdadır?

low&slow
26-03-2012, 21:12

Gazaltı kaynagı sorunu cozermı? Gercekten eger oyleyse egzoscuda gazaltı var orda 2dk kaynattıralım olurmu?

Skyhawk34
26-03-2012, 21:14
Bence burada karter üzerinde düşünülecek en son şey...

Asıl sorun, bu meşum vaka vuku bulduktan sonra, aracın ne kadar süre ile çalıştığı, ne kadar mesafe katettiği.

Deliğin boyutlarına bakılacak olursa, bütün yağ derhal boşalmış.

Daha açık yazayım: Araç bir süre yağsız çalışmış.

O motorun hali nicedir şimdi?
Yataklar, segmanlar, egzantrik mili, artık ne varsa, ne durumdadır?

tümsekten geçip otoparkımıza parkettim ve sabaha kadar sadece okadar yag bosalttı desem ?

Hakan Girginer
26-03-2012, 21:16
Pardon o zaman..
Ben videoda karterin altı parçalanmış gibi gördüm.

low&slow
26-03-2012, 21:16
tümsekten geçip otoparkımıza parkettim ve sabaha kadar sadece okadar yag bosalttı desem ?
Yahu cızmıssındır sen onu benmde oyleydı 2-3 gun durunca akıttıgı belli oluyordu. Yarın hallederiz inş. takma kafana ;)

Skyhawk34
26-03-2012, 21:17
Pardon o zaman..
Ben videoda karterin altı parçalanmış gibi gördüm.

yok yok ezilmiş ve buradan edindiğim bilgilere göre tahmin yürütoyrum contası kaydı veya aradan yag kacırdı o ankı sıkısmada

Skyhawk34
26-03-2012, 21:18
Yahu cızmıssındır sen onu benmde oyleydı 2-3 gun durunca akıttıgı belli oluyordu. Yarın hallederiz inş. takma kafana ;)

dur bi yine asagı ineyim cubugu kontrol edeyim en son sabah bakmıstım içimde kalmasın :)

sinan-s
26-03-2012, 21:25
Bana da sankı sadece contadan gibi geldı..Kesın çözüm karterı sıfır koymak gibi..

Skyhawk34
26-03-2012, 21:28
az once baktım yag seviyesi 1 hafta oncekıyle aynı sorun yok :)

Fatih_
26-03-2012, 21:29
az once baktım yag seviyesi 1 hafta oncekıyle aynı sorun yok :)

sende sıkıntı yok benim yağ çubuğu bulaşık makinasında yıkanmış kadar temiz :D

Skyhawk34
27-03-2012, 18:47
arabayı sabaha Rad-R hondaya bıraktık YGZ tayyarla yan yana bakıma girdi :D

CGR328
27-03-2012, 19:11
Kaynak yaptırcaksan eger karteli tinerle guzelce yıkayıp sonra kaynakçıya ver kaynakçıda plateye bağlasın kaynak anında çekme yapar yuzeyini yamultmayın , kaynak bittikden sonra icine tiner koyup gozenek kalmış mı diye kontrol edin ondan sonra gönül rahatlığıyla takabilirsiniz

cgty06
27-03-2012, 19:16
@skyhawk34
Aynı sorunu bende yaşadım 1,4is i ustaya götürüyodum aşırı basık dükkana çarpraz giriyodum tam girişte ufak bi çukur varmış farkedemedim öndeki çeki demiriyle birlikte vurduk karteri ilk başta damla damla sonra foşur foşur yağ akmaya başladı usta hemen koştu sıktı mıktı ama kar etmedi. sonra bi lpgciye gittik geldik yağ min seviyeye düşmüş.Sonra kapının önünde boşaldı tamamen Çok soğuk bi gündü saat 6 dan 10a kadar conta aradık hiçbiri uymadı sonra usta custom conta yaptırdı taktık araba liftte bi yarım saat çalıştı sonra aldık geldik bi sıkıntı yaratmadı.

Skyhawk34
27-03-2012, 21:19
komple yag taşıyan herşey değişecek sıfır ürünlerle :) valla aklımda kalacagına hepsini yaptırdım