PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : trafik kazası hakkında soru ?

hasectear
27-03-2012, 22:08
sevgili TT üyeleri;öncelikle iyi akşamlar..
bugün uzun yol yapacağım için aracımın deposunuu doldurup bakım yapılması için özel servise bıraktım.(Bu arada araç 2001 model Seat Cordoba Sytlance 1.9TDi ).aracımın genel bakımları yapılması ile öğleden sonra teslim alabileceğim söylendi ve evin yolunu tuttum. işlemlerin uzun süreceğini düşünüp ertesi sabah yola cıkmaya karar verdım.saat 17.00 sularında aracı teslim almak üzere servise vardım.aracın yapılan işlemlerının hepsının tamamlandığını bir tek "Test Sürüşü" Kısmının kaldıgı söylendi..ve servisteki ustamız aracı alıp tam 2.3 km'lik yolda test sürüşü yapacagını söyledi bende tabiki deyip anahtarı uzattım.buraya kadar herşey normal.
Asıl OLay : giden arkadaş bir türlü dönmek bilmedi ve hafiften yağmur başladı o sırada.servisten bir diğer arkadaş gelip arabanın ruhsatını istedi. ben ne oldugunu o ana kadar anlamamıştım.bizim test şoförü aracımla Zincirleme kaza yapıyor ve ben oraya gidene kadar bana birşey söylenmiyor.kaza raporu tutulduktan sonra aracım bir başka özel servise çekiliyor.ve bana sadece aracınızı aldıgımız gibi teslim edeceğiz içiniz rahat olsun deniyor.

aracın kaskosu olmadıgından zorunlu Trafik sigortası önden çarpılan aracın hasarını ödüyor ve benim araçta sadece ön kısımda hasar var.Nasıl bir yol izlemeliyim Daha önce başına gelen bir arkadaşım varsa bir yol yordam söyleyebilirmi..?

uzattıgım için özür dilerim..Saygılar Erdi.

freelife
27-03-2012, 22:11
geçmiş olsun,yapacağın fazla birşey olduğunu düşünmüyorum kaskoda olsa araban sonuçta yapılırdı ama ben olsam yetkili serviste yapılmasını tercih ederdim ...2001 model olması yetkili servisişinide zora sokar gibi..

krscan
27-03-2012, 22:13
Çok geçmiş olsun çok üzücü bir olay :( daha önce birisinin başına gelmişti sanırım sitede yanlıs hatırlamıyorsam yazılan yorumlardan hatırladıgım kadarıyla herhangi bir seye imza atılmaması gerektigi aldıkları gibi teslim etmeleri sorun deil sonucta aracınız hasarlı olucak bunu nasıl düzeltebilirler ki :(

hasectear
27-03-2012, 22:18
Çok geçmiş olsun çok üzücü bir olay :( daha önce birisinin başına gelmişti sanırım sitede yanlıs hatırlamıyorsam yazılan yorumlardan hatırladıgım kadarıyla herhangi bir seye imza atılmaması gerektigi aldıkları gibi teslim etmeleri sorun deil sonucta aracınız hasarlı olucak bunu nasıl düzeltebilirler ki :(

tüketici hakları mahkemesine başvurmanın bi faydası olacakmıdır onu düşünüyorum şimdi.mağduriyetimin giderilmesi açısından..

ERY98
27-03-2012, 22:19
Çok geçmiş olsun. Orjinal servislere fitil oluyorum ya.. Dava açsan 5 kuruşa köpek gibi çalıştırdıkları usta işinden olcak vermesen bi dert... Biz pejo da neler çekmedik.. Arabayı sağ arka frenden götürüyosun orda aynı arabadan bitane daha varsa onunda eksik parçasını benden benim eksiğimi ondan tamamlıyo ve bir kaç gün sonra 2 arabada tekrar geliyor. Tabi buarada sizden sıfır malzeme taktık diye para alınıyor. Ya tutarsanın ya yerse versiyonu.Sanayide kendi egzozcu ustam dedi biz şu şu şu servislerle anlaşmalıyız buraya getiriyo yapıyoruz servis sizden orjinal sıfır parası alıyo diyo.. Bitanede tanıdığımız kendine dükkan açtı adam malını orj.servisten getirtiyo ucuz fiyata çünkü getiren kişi orj serviste çalışan kardeşi ;) Bu sebeplerden hiç bi zaman taraftar değilim orj servise.. Eskiden arabayı tek başına sökü toplayan usta vardı şimdi sıfır parça var..

cix boy
27-03-2012, 22:20
kardeşim çok geçmiş olsun şahsen ben olsam yapacağım tek şey yeni araba istemek ki bu senin en doğal hakkın aracın yapılsa bile hasarlı olmuş olacak veya değer kaybın olacak ama tabi senin bileceğin bir şey ha bu fikrim belki yanlış olabilir ama sağlam araba verip hasarlı araba almak bence çok mantıksız.

freelife
27-03-2012, 22:23
kim olsa hasarsız araba ister ama yetkili serviste olsa araç kaskoluda olsa o araç onarılır öyle verilirdi değilmi o yüzden bence yapacak birşey yok malesef sadece başında durup düzgün yapıldığına emin olmak lazım bu saaten sonra .tekrar geçmiş olsun.

krscan
27-03-2012, 22:31
tüketici hakları mahkemesine başvurmanın bi faydası olacakmıdır onu düşünüyorum şimdi.mağduriyetimin giderilmesi açısından..

Tüketici hakları ne kadar mantıklı bilemiorum bence çevrende avukat tanıdıgın varsa bi danış illaki hukuksal olarak bi hakkın olacaktır. Dava açmayıda düşünürsen açmadan önce bence servis ile bi konuş eğer seni memnun edicek derecede yaklaşımları olursa anlaşman mantıklı ama yok deil ise hukuksal açıdan sen haklısın diye düşünüyorum. Tekrardan çok geçmiş olsun :(

cix boy
27-03-2012, 22:32
kim olsa hasarsız araba ister ama yetkili serviste olsa araç kaskoluda olsa o araç onarılır öyle verilirdi değilmi o yüzden bence yapacak birşey yok malesef sadece başında durup düzgün yapıldığına emin olmak lazım bu saaten sonra .tekrar geçmiş olsun.

ama abi şimdi şöyle bir şey var arkadaş arabasını servise verdiğinde hasar varmıydı yokdu arabayı almaya gidiyor hasar var müdürüne gider durumu anlatır kardeşim ben aracımı size hasrsız verdim siz bana hasarlı verdiniz ben istemiyorum aracımı bana aracım gibi yeni bir araç vereceksiz demeye hakkı yokmu şimdi.

erhanarici18
27-03-2012, 22:33
kopun artık şu yetkili servislerden
sahibinden ilanlarına bakarken bile yetkili servis bakımlı yazanlardan uzak duruyorum
bi kere bile olumlu bişey duymadım

hasectear
27-03-2012, 22:40
yorum yazan herkese teşekkür ediyorum..

arkadaşlar yarın özel servisin müdürü ile bir görüşme ayarladım.yarın bana tamir edilip geri teslim edilmesine gönlümün razı olmadıgını aracın en iyi piyasa değerinin bana nakit olarak ödenmesini talep edeceğim.eğer bana olumlu dönüş yapmazlarsa.hukuki işlem başlatacağım illa ki haklıyımdır cunku mağduriyetimin maddi boyutu çok büyük.
ilgilenen herkese çok teşekkür ediyorum..
Saygılar..Erdi..

freelife
27-03-2012, 22:41
ama abi şimdi şöyle bir şey var arkadaş arabasını servise verdiğinde hasar varmıydı yokdu arabayı almaya gidiyor hasar var müdürüne gider durumu anlatır kardeşim ben aracımı size hasrsız verdim siz bana hasarlı verdiniz ben istemiyorum aracımı bana aracım gibi yeni bir araç vereceksiz demeye hakkı yokmu şimdi.

keşke öyle olsa ,sen aracını kaskoluyorsun ve hasarı yok kaza yapıyorsun ve diyebiliyormusun her hasarda aracımı perte çıkart ben hasarsız araç kaskolattım veya trafikte kaza yaptın haklısın karşı taraf suçlu ama araba talep edemezsin. servis sigortalı olabilir ve deneme sürüşünde kaza yapılır sonuçta sigorta karşııyor ve onarılıyor. benim aracımında serviste ön camı kırıldı ve sigorta tarafından değişti mesela sonuçta hasar aldı ve onarıldı.
bu sadece benim şahsi düşüncem belkide yaptırım vardır ama sanmıyorum.

freelife
27-03-2012, 22:42

arkadaşlar yarın özel servisin müdürü ile bir görüşme ayarladım.yarın bana tamir edilip geri teslim edilmesine gönlümün razı olmadıgını aracın en iyi piyasa değerinin bana nakit olarak ödenmesini talep edeceğim.eğer bana olumlu dönüş yapmazlarsa.hukuki işlem başlatacağım illa ki haklıyımdır cunku mağduriyetimin maddi boyutu çok büyük.
Saygılar..Erdi..

araç pert sayılabilecek derecede hasarlı ise expertiz talep falan edilerek belkide hakkını arayabilirsin diye düşünüyorum..

cix boy
27-03-2012, 22:42

Saygılar..Erdi..

doğru olanı yapmış olursun kardeş en doğal hakkın bu senin

Skyhawk34
27-03-2012, 22:44
öncelikle geçmiş olsun yine sitede aynı konudan muzdarip olan birisi vardı biraz araştırayım bulabilirsem nasıl bir yol izlediği hakkındaki konuyu vs buraya yapıstırırım

cix boy
27-03-2012, 22:45
keşke öyle olsa ,sen aracını kaskoluyorsun ve hasarı yok kaza yapıyorsun ve diyebiliyormusun her hasarda aracımı perte çıkart ben hasarsız araç kaskolattım veya trafikte kaza yaptın haklısın karşı taraf suçlu ama araba talep edemezsin. servis sigortalı olabilir ve deneme sürüşünde kaza yapılır sonuçta sigorta karşııyor ve onarılıyor. benim aracımında serviste ön camı kırıldı ve sigorta tarafından değişti mesela sonuçta hasar aldı ve onarıldı.
bu sadece benim şahsi düşüncem belkide yaptırım vardır ama sanmıyorum.

abi doğru diyorsun tamam kazadır olabilir ama neden ben hasarsız arabamı hasarlı bineyim tamam yapılır bana teslim edilir ama sonuçda hasarlı olmuş olcak satarken değer kaybı olacak ha hasarlı oldu diye sonunda ölüm yok ama neden olsun ki hasar öyle değilmi

Fatih_
27-03-2012, 22:46
Allah kimsenin başına vermesin çok can sıkıcı bir durum..

geçmiş olsun

freelife
27-03-2012, 22:48
abi doğru diyorsun tamam kazadır olabilir ama neden ben hasarsız arabamı hasarlı bineyim tamam yapılır bana teslim edilir ama sonuçda hasarlı olmuş olcak satarken değer kaybı olacak ha hasarlı oldu diye sonunda ölüm yok ama neden olsun ki hasar öyle değilmi

tamamen haklısın ...

Burak53
27-03-2012, 22:50
senin yerinde olsam oranın altını üstüne getirirdim. çok sinirleniyorum böyle durumlarda. ki biraz yumuşakbaşlı davranırsan üste para bile isteyebilirler. giderini de yap atarını da yap. yanına da iki tane ağzı laf yapan adam al birlikte gidin. biraz hukuki olarak arastırın, ona göre konusun. ne bilim işte müdür işiniz zor ama Allah yardımcın olsun.

MeJo
27-03-2012, 22:50
vay arkadas olaya bak yaa. bari bundan sonra düzenli takip edin de bi tarafları oynamasın

ruudvan
27-03-2012, 22:53
gecmıs olsun olan olmus barı ıscılıklerı guzel olsun yapıcak bısey yok bu saatten sonra boyalı parcası degısık aracla orjınal arac arasında en fazla 1--2 bın tl oynar model yılına gore o yuzden yapıcak bısey yok.servısten talep etsen ne derler bılmıyorum.

drummer582
27-03-2012, 23:23
geçmiş olsun kesinlikle şikayet edilmeli diye düşünüyorum.bu konu çok can sıkıcı bi konu,adamlar müşterinin arabası diye hayvan gibi kullanıyolar arabayı en sinir olduğum şeydir.bişey yapıyolarsa sonuçlarına katlanacaklar.sonuna kadar hakkınızı arayın

mert_leon
27-03-2012, 23:31
can sıkıcı bi durum ama adam da isteyerek öndekine çakmamıştır. aracı sizden habersiz başka bi servise çekmelerinede anlam veremdim :S adamlar aracın parasını verirmi bilmem ama en azından yapılırken sıkı takip edin giren çıkan bize diye şişirme iş yapmasınlar. geçmiş olsun.

deeperblack
27-03-2012, 23:39
İlk etapta isteklerinizi yüksek tutun ve kararlı olun. Onlardan yapamayacağı şeyleri isteyin ve bir düşüğüne razı edin. Örn. araç değişimi vs. gibi bir istekte bulunun ama yetkili serviste yapılması için zorlayın gibi...
Geçmiş olsun...

onursumer
27-03-2012, 23:41
kazası olmayan aracımı ben toplanmış olarak hayatta geri almak istemem açıkcası

ben yapmış olurum kaza başka birşey ama servisin bunu onarması telafi sayılmaz

en kotu kaybettiği deger kadar zararın odenmesi gerekli diye düşünüyorum

murat_ileri
28-03-2012, 16:14
servise aracı çekip bekletin herhangi bir işlem yapılmasın avukatınız ile beraber servise giderek expertiz raporu alın. zararınızın karşılanmaması durumunda kanuni haklarınız devreye gireceğini belirtin. verecekleri cevaba istinaden firmanın genel merkezi ile de irtibata geçmeniz sizin leyhine bir durum yaratır.

highpower
28-03-2012, 16:44
arkadaşlar kaza bu her an herkezin başına gelebilir adamlar hatasının farkında telafisini yapacaklarını söylemiş kasko şirketine benim aracım hasarsızdı piyasa değeri düştü diyin bi bakalım kaza yaptığınızda size cevabı ne olacak gülerler insana ha maduriyetinizi gidermek zorunda emenat araç v.s. siz servisten çıkarken arkadaki sizden habersiz çırağa vurdunuz sakatladınız misal ne olacak. hak savunurken ölçüyü kaçırmamalı mantık çerçevesinde bence biraz iki tarafın tatlıya bağlayıp uzlaşması en güzeli

hasectear
29-03-2012, 23:50
öncelikle yorum yazan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim 2-3 gündür aracın işlemleri ile uğraşmaktan Forum'a girecek vakit bulamadım.

buyrun aracın resimleri..plakayı mahkemede delil olarak kullanacağımdan kapattım yanlış anlaşılmasın..Cevapları geç döndüğüm için özür dilerim..saygılar...Erdi..

http://i43.tinypic.com/11l76zl.jpg

http://i43.tinypic.com/2drubm.jpg

ilk işim aracı tamir edecek olan servis'e gittim.bir parça listesi çıkarmasını ve benim aracıma yapılacak olan yeni parçaların tutarını sordum.".işçilik hariç." tam olarak bir fiyat veremeyeceklerini ve tahmini olarak 3.500 TL ile 4.500 TL arası bir masraf olacağını söylediler.oradan aracıma expertiz gelmeden hiç bir işlem yapılmamasını tembihleyip.olayın gerçekleşmesine sebep olan firmaya gittim.
firmanın yöneticisi ile konuşmaya başladık.ilk olarak benim aracımın en kötü ihtimalle yüzdesi alınarak vergisini ödediğim kasko bedelinin bana ödenmesi yönünde oldu..firmanın iş kazası poliçesinin böyle bir nakit ödeme yapamayacağı sadece aracın hasarının karşılanacağı söylendi.bu arada ben aracımdaki değer kaybının bana ödenmesi için bir talepte bulundum.bunu kasko şirketi ile görüşüp bana döneceğini belirtti.
dip not:Gereken Atar Yapılmıştır =)
oradan ayrılıp avukat kuzenimin yanına gittim.elimde kaza raporları,olaya karışan araçların ruhsat fotokopileri,sürücülerin ehliyet fotokopileri ve kasko ve zorunlu Trafik sigortası poliçeleri ile birlikte.
aracın değer kaybı tespiti ve magduriyetimin giderilmesi amacı ile Sulh Hukuk Mahkemesine dilekçe yazıp savcılıga suc duyurusunda bulunmak için gerekli olan tüm evrakları toplamış olmama ragmen avukatım aracın değer kaybının araç tamir edildikten sonra da yapılabileceği yönünde oldu.
Çünkü ; aracı Özel volkswagen servisine gönderen şirket tamiri gerçekleştirecek olan şahıs veya firma ile bağlantıya geçip baştan savma yapılabileceğini.oradaki şahıslara hiç bi şekilde mahkeme hakkında bılgı vermeden "aracın en iyi şekilde yapılması yönünde yaklaşın. aracı teslim aLdıktan sonra davamızı açalım çünkü "davanın süresi 1 yılı bulabilir" diyerek.beni tekrardan aracı tamir edecek olan servise gönderdi.
ben oraya ulaştığımda aracın en iyi şekilde yapılmasını her aşamanın fotoğraflanmasını " mahkemede delil olarak kullanmak için" talep ettim.servis bu isteğimi geri çevirmedi ve hazırladığı parça listesi dahil aracım ve kaza ile ilgili tüm evrakların bir dosya halinde teslim edilmesini rica ettim.onlar ise bu isteğimizi geri çevirmedi ve tüm işlemler süresince bizi haberdar edeceklerini söylediler.
hazırlanan parça listesine göre:

*motor kaputu-kaput menteşesi
*sağ-sol sis farı ve far
* tampon-tampon braketi
*ön panel-Seat logosu
bu parçaların toplamda işçilik hariç 3.500 TL (tahmini) tutacağını söylediler.
motor kısmı ile ilgili parça listesi şuan elimde yok fakat radyatör-motor koruma kapağı gibi bir kaç parça fotoğraflarda görünüyor.Tüm hasarlar kazadan sorumlu olan firmanın kaskosundan ödenecek.

senin yerinde olsam oranın altını üstüne getirirdim. çok sinirleniyorum böyle durumlarda. ki biraz yumuşakbaşlı davranırsan üste para bile isteyebilirler. giderini de yap atarını da yap. yanına da iki tane ağzı laf yapan adam al birlikte gidin. biraz hukuki olarak arastırın, ona göre konusun. ne bilim işte müdür işiniz zor ama Allah yardımcın olsun.

gecmıs olsun olan olmus barı ıscılıklerı guzel olsun yapıcak bısey yok bu saatten sonra boyalı parcası degısık aracla orjınal arac arasında en fazla 1--2 bın tl oynar model yılına gore o yuzden yapıcak bısey yok.servısten talep etsen ne derler bılmıyorum.

İlk etapta isteklerinizi yüksek tutun ve kararlı olun. Onlardan yapamayacağı şeyleri isteyin ve bir düşüğüne razı edin. Örn. araç değişimi vs. gibi bir istekte bulunun ama yetkili serviste yapılması için zorlayın gibi...
Geçmiş olsun...

kazası olmayan aracımı ben toplanmış olarak hayatta geri almak istemem açıkcası

ben yapmış olurum kaza başka birşey ama servisin bunu onarması telafi sayılmaz

en kotu kaybettiği deger kadar zararın odenmesi gerekli diye düşünüyorum

servise aracı çekip bekletin herhangi bir işlem yapılmasın avukatınız ile beraber servise giderek expertiz raporu alın. zararınızın karşılanmaması durumunda kanuni haklarınız devreye gireceğini belirtin. verecekleri cevaba istinaden firmanın genel merkezi ile de irtibata geçmeniz sizin leyhine bir durum yaratır.

yorum yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.allah kimsenin başına vermesin gerçekten çok üzücü bir durum.buda bana bir ders oldu bir daha asla ama asla özel servise gitmem.Yetkili servis en garantili ve güvenli olanı.hiç yoktan Test parkurları belli..

mert_leon
29-03-2012, 23:57
bayada hızlı gidiyormuş sanırım. test olayını abartmış sanırım biraz usta dikkatli gidip aniden önündekiler dursa bukadar olmazmış sonuçta testi otoyolda filan yapmıyor bi caddede filam yapmıştır en fazla dimi. tekrar geçmiş olsun.

m. ali öz
30-03-2012, 00:21
geçmiş olsun umarım tüm haklarınızın karşılığını alırsınız ki öyle olacağını umuyorum. Allah'tan karıştığı kazada can kaybı falan olmamış.

Can_DCK
30-03-2012, 00:51
Cok gecmis olsun . En korktugum seylerden biridir . En azindan sizin ozel servisinizin policesi varmis birde olmayanlari dusunsenize. Servisin policesi hasarinizi karsilayacak , ancak aracinizdaki deger kaybini actiginiz davayi kazanirsaniz sirketten alabilirsiniz . Onuda servisin policesinde hukuksal koruma var ise servis sigorta sirketine odettirebilir

Splendour
30-03-2012, 01:32
geçmiş olsun,can sıkıcı bir durum.ama yanılmıyorsam bir örneğini görmüştüm bir yerde dava sonucunda değer kaybı olduğu için karşı tarafa bir mebla ödetilmişti extra olarak.umarım sizinde hakkınız verilir.

fatihtemizer
30-03-2012, 08:06
geçmiş olsun hocam.hakkınız arayın.sonuçta mağdur olan sizsiniz..kolay gelsin..