PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : carbon kaputu tekrar vernikleme hakkında

M.A.D
06-04-2012, 13:29
aracımın karbon kaputu şu anda kaç yıllık bilmiyorum ama ilk halinden beri bayağı yıpranmış durumda, incelmiş kumaşın izleri belli oluyor , yeterince parlaklığı kalmamış ve boyanırken vernik sıçraması sonucu bazı yerlerinde aşınmalar mevcut, sizce en sağlıklı şekilde nasıl düzelttirebilirim? kompla zımpara ve karbon fiber verniği atılsa düzelirmi? sonrasında sıkıntı yaşarmıyım ? tecrübeli carbonculardan yorum bekliyorum :)

M.A.D
07-04-2012, 23:02
güncell :)

MeRtCaN
07-04-2012, 23:04
Benım bı abımın aracının karbon kaputuna cımento tanecıklerı dokulmustu
komple zımpara yaptırıp yenıden vernık atılmıstı
ama ne tarz ne tur bı vernıktı bılemedım :S

ıstersen seerock nicklı denız arkadasımıza bı pm at detayları sana annatısın

carbon konusunda kendısı tecrubelı

tdipower
07-04-2012, 23:04
800grit ıslak zımpara ile güzelce matlaştırıp yeniden vernik atabilirsin, iyice kuruduktan sonra 3000grit ile tozunu alıp kaliteli bir aşındırıcı ile parlatmalısın cam gibi olur :)

bora1311
07-04-2012, 23:16
bende konuyu takipdeyim, benim karbon kaputuda da vernik attirmayi dusunuyorum...

alihan_27
07-04-2012, 23:30
Eğer lifler meydana çıkmadıysa; hafif zımpara, kaliteli akrilik veya poliüretan dolgu verniği, sonra da ''uv protection'' diye geçen yani uv filtreli kaliteli bir akrilik vernik atıp, güzelce bi pasta cila cillop.
Ama lifler meydana çıktıysa yada zımpara işlemiyle kolayca meydana çıkacaksa, epoksi işlemine geçmeniz lazım ya kendiniz yada karbon-fiber parça işi yapan bir yerde yaptırmalısınız.
Kaput ne durumda görmediğimden kabaca yazdım, isterseniz detay konusunda elimden geldiğince anlatırım.

M.A.D
08-04-2012, 00:18
valla ben el sürmem çünkü yedeği yok bunun :) yaptırmak isterim, e o da işini bilen birine, bana o işi bilen birileri lazım kısacası :D ama zımparaya giremem kıyamam okadar yaw

GokhanE.
08-04-2012, 00:27
Benim de karbon kaputumda birkac desen hatasi vb. Hata bulundugu icin birkac islemden gecmesi gerekmisti.karbon kaputlarda ic kisim karbon,ust kisim karbon fiber elyafi onun ustu apoksi vernik ve onun da uzeri normal arac vernigi.hangi kisima kadar hata derinligi varsa oraya kadar inilmesi gerekiyor.Benim sahsi uyarim carbon elyafi ve apoksi vernik islerini carbon fiber nedir bilen bir fiberciye,en ustteki vernigi de boyacina attirman.Benim aracimda duzeltme yapilan yere atilan normal vernik yapiskan birsey gbi kotu duruyordu,boyacim uzerini hafif zimparalayip guzel bir vernik atti ve suan isil isil parliyor.Ayrica kaputunuzda olusacak herhangi bir cizik ve tas izi icin carbon malzemede rotusu vernikle yapin,cok guzel gizliyor.gecmis olsun ;)

mehmetRS
08-04-2012, 20:49
vernikten ziyade fiber reçinesiylede güzel sonuc alıyorlar diye duymuştum..daha kalın bir malzeme gerçi ama zımpara yiyip pasta v.s. ilede düzelebiliyor

Onrcn
08-04-2012, 23:22
Bende sunu soracagim, karbon kaputumda boyle hafif yesilimsi 2cm capinda bir yer olustu.. onu nasil yok edebilirim? Bir de neden kaynaklanir?

cıvıc si
08-04-2012, 23:25
Mali kaputu sebo ustaya göstermiştim zamanında hallederiz derin yaralar iz bırakabilir ama hallolur demişti onunla bir irtibata geç bence tecrübesi yeter ;)

tuner faruk
09-04-2012, 00:00
Mali ramorexe gösterdinmi?

M.A.D
09-04-2012, 20:30
kiim :D :D :D