PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lens sorunsalı :)

|| CaNeR ||
10-04-2012, 15:27
Miyop olduğum için dün lens kullanmaya başladım, ilk gün olduğundan yardımlar ile bir şekilde taktım ve çıkardım.

Bugun yaklaşık 1 saat uğraşmama rağmen takamadım, göz bebeğime yakınlaştırdığım an kipriklerim müdahalede bulunuyor:)

Bunun bi çözümü bi kolaylığı yokmu ? :)

Nightfish
10-04-2012, 16:17
Ben de alışana kadar neler çekmiştim neler. Bir kaç denemeden sonra göz alışıyor.

Anıl E.
10-04-2012, 16:19
Gardaşım geçmiş olsun yakışıklılıgına yakışıklılık kattın yani :D

Mikrop_Ali
10-04-2012, 16:19
ilk başlarda öyle oluyor tek elinle açıcaksın kipriklerini öteki ile yapıştırıp bırakıyosun kapıyosun gözünü sonra bikaç kez daha kapat aç gelir o yerine

Gokhan43
10-04-2012, 16:20
Alışırsın korkma :)

Lensi takan elinin orta parmağıyla gözünü alt kısımdan , diğer elinle de gözünü üst kısmından aç ve işaret parmağında duran lensi gözüne bırak o direk oturur zaten yamuk taksan da sıkıntı olmaz gözünü kırptığın an düzelir yerini alır.

EMRE KAAN
10-04-2012, 16:23
bende anlattıklarınızı aynen yaşadım kolay yolu şu olsun eliniz kuru olmasın birincisi solisyondan sık başlarda sonra mesela sağ gözünüze takıcaksanız sol elinizin başparmak ve işaret parmağıyla sağ gözünüzü tutun aksi taktirde gözünüzü kırpar takamazsınız bi dk videosu vardı ben onla takmaya başlamıştım

_FrKn_
10-04-2012, 16:28
ilk gün mola vererek denemelere devam ettiğimi hatırlıyorum :D
şimdi sorun yok , alışılıyor zamanla.
edit:
ben böyle takıyorum bence en kolayıda bu. daha farklı şekillerde takanlarda var.

örnek foto.
http://i.imgur.com/bOeAP.jpg

Naman
10-04-2012, 16:30
Hangi elinle yazı yazıyorsan onla dene önce mutlaka.. Refleksleri rahatlatıyor.

Ben alt göz kapağını alttan çekip baş düzken yukarı bakarak takmayı öğrenmiştim. Parmaktaki lens kritik mesafeye gelince yukarı bakardım. Baktığım için kirpikler devreye girmezdi rahat rahat takardım.

10-15 tak çıkar da işin kaşarı oluyor insan zaten.

Deagles48
10-04-2012, 16:47
Benim gibi alışamamış insanlarda var olduğunu unutmayın gözlerim iri olmasına rağmen bir türlü takamıyorum kritik mesafede kirpikler hemen devreye giriyor yada göz için buz gibi gelen lens değdiği zaman özellikle lensi düşürmemeye önüne temiz bir havlu ser düşerse oraya düşsün daha sonra'da tersi ve önünü kesinlikle kontol et ben sadece 1 kere tek gözüme takabilmiştim onuda ters takmışım :D acayip batma olmuştu lensi çıkarmak için gözünüzü zor acıyorsunuz bu arada lensin markası nedir

Hery
10-04-2012, 18:03
2 yıldır kullanıyorum, ilk başlarda takmak, çıkarmak zor oluyor. Zamanla alışırsın ve 10sn.de 2sini takar çıkarırsın.
Elinin işaret parmak ucuna lensi koy, diğer elinle gözünü açık tut. Taktığın gibi gözünü kapatma yukarı aşağı bak.

Burak-Akın
10-04-2012, 18:11
ilk gün mola vererek denemelere devam ettiğimi hatırlıyorum :D
şimdi sorun yok , alışılıyor zamanla.
edit:
ben böyle takıyorum bence en kolayıda bu. daha farklı şekillerde takanlarda var.

örnek foto.
http://i.imgur.com/bOeAP.jpg

+1 zamanında bende kullandım ve ilk günler çok çekmiştim. Bu yorum nokta atışı olmuş dogrusu :D

sanctuary35
10-04-2012, 21:16
ilk taktığımda bende inat etmiştim ya bu gözü çıkarıcam yada bu lensi takıcam diye.
çıkarmak için ufak tüp gibi şeyler war gözlükcülerde hava ile tutup cıkartıo lensi

asmisinsan
10-04-2012, 21:19
aldıgımdan beri hiç kendim takamadım daha:)

FRTDI
11-04-2012, 13:14
Baskan ilk zamanlar alisamiyosun ama zamanla ellerinde alisir gozlerinde sana tavsiyem aylik lens kullanman en azindan haftada bir kere cikarip takman yeterli olur. Ben alti senedir kullaniyorum memnunum.

Edit: Sen gozleri ne zaman bozdun ya??

Cihan KESKİN
11-04-2012, 13:32
Bayaa zor bi ismis smdi sizden anliyorum. Allah herkese saglik versinde ugrasmamis olursunuz..

aegean76
11-04-2012, 13:37
bende spor için aldım takamıyorum :) artık nasıl bir refleks varsa...

neyse hanım sağolsun hallediyo benim yerime :)

MUY37
11-04-2012, 14:01
Ben yaklaşık 10 sene kullandım , ilk başlar çok sıkınıtı oluyor. Hatta gece unutup uyumalar sabahki acı veren göz kuruluğu falan. Geçen sene lazer operasyon geçirdim kurtuldum lenslerdende çok mutluyum sadece operasyondan sonra 3-4 saat bir acısı var ondan sonra 7/24 heryer net. Bence hiç uğraşma lens işleriye git lazerle hallettir gözlerini. Ha illa lens diyorsan kesinlikle ellerini yıkamadan uğraşma lens kabındaki suyu her gün değiştir ve lensleri takarken dikkat et tersi düzü vardır iki şekildede gözüne oturtursun fakat ters tarafından taktıysa her göz kırptığında lens gözünde kayar ve rahatsızlık verir. Mümkünse yazları yapay göz yaşı kullan lenslerini takmadan ve çıkardıktan sonra kilmalar ve sıcak hava yüzünden çok fazla kuruma yapıcaktır lenslerin oda batma hissi yaratıyor.

|| CaNeR ||
11-04-2012, 14:05
Baskan ilk zamanlar alisamiyosun ama zamanla ellerinde alisir gozlerinde sana tavsiyem aylik lens kullanman en azindan haftada bir kere cikarip takman yeterli olur. Ben alti senedir kullaniyorum memnunum.

Edit: Sen gozleri ne zaman bozdun ya??

Kaan'ım doktor günlük verdi, eczacı haftalık, kullananlarda aylık yap diyor. Ortaya karışık yapacam bende :)

Bu gidişle kullanamayacam, olmadı yine :)

|| CaNeR ||
11-04-2012, 14:07
Ben yaklaşık 10 sene kullandım , ilk başlar çok sıkınıtı oluyor. Hatta gece unutup uyumalar sabahki acı veren göz kuruluğu falan. Geçen sene lazer operasyon geçirdim kurtuldum lenslerdende çok mutluyum sadece operasyondan sonra 3-4 saat bir acısı var ondan sonra 7/24 heryer net. Bence hiç uğraşma lens işleriye git lazerle hallettir gözlerini. Ha illa lens diyorsan kesinlikle ellerini yıkamadan uğraşma lens kabındaki suyu her gün değiştir ve lensleri takarken dikkat et tersi düzü vardır iki şekildede gözüne oturtursun fakat ters tarafından taktıysa her göz kırptığında lens gözünde kayar ve rahatsızlık verir. Mümkünse yazları yapay göz yaşı kullan lenslerini takmadan ve çıkardıktan sonra kilmalar ve sıcak hava yüzünden çok fazla kuruma yapıcaktır lenslerin oda batma hissi yaratıyor.

Lazeri düşünüyorum, bu lenslere alışamazsam doktorla bi konuşucam .

Deagles48
11-04-2012, 15:06
Lazer'e uygunsanız uğraşmayın gözlük lens ile eğer uğraşıcam diyorsanız ömrünüzün sonuna kadar buyrun :) lensleri gece yatarken çıkarmayı unutmayın hatta evde boş zamanınızda bile çıkarın gözü koruyan kornea tabakası oksijen'i direk dışarıdan alıyor damarlar yolu ile değil bu yüzden o lens ne kadar gözünde durursa kornea okadar havasız kalır

sanctuary35
11-04-2012, 21:43
lazer olayını bende çok düşündüm ama hayatım boyunca (7 yaşından beri gözlük kullanıyorum) gittiğim bütün göz doktorları ve gittiğim diğer çoğu doktor gözlüklü. eğer bu lazer olayının bi sakıncası yoksa bu adamlar neden kendilerine bunu yapmıyorlar? hatta izmire lazer aletini ilk getiren doktor bile gözlük kullanıyor halen..

bgn yeni lenslerimi sipariş ettim j&j yıllık 200lira

CTG
11-04-2012, 21:52
Gozunu alttan ger (reflexlere hakim olamiyorsan obur elinle goz kapagini da yukarda tut)
Yukari bak (goz bebegini kaybet)
Lensi gozunun beyazina oturt
Parmaginin ucuyla lense 1mm kadar dokunup sabitle
Yavas yavas lense dogru bak - voila!

1 haftada refleksin olacak takip cikarmak

SekoLive
11-04-2012, 23:04
caner lens garıptır alısırsan super ama alısamazsan ezıyet cok olur. Gozu cızıp korneaya zarar vereblrsn lazer dusunuyorsan haberleselm.
Doktorlar neden gozluklu olayını cok sordum. Bız boyle mutluyuz lazer gozlukten rahatsz olanlar yaptrsn dyorlar. Zaten gozluk takmaktan memnun olan bırısıne kımse gel lazer yapalm demez:)

OnurÖzden
11-04-2012, 23:36
1 Aylık lensler mevcut, ben 3 yıldır bu lenslerden kullanıyorum.Gayet memnunum. :)
Hatta tembellikten 2 ay falan gözümde kalıyor.:D Onlardan alabilirsin, sürekli tak çıkar uğraşmazsın.

İbrahim Erdem
11-04-2012, 23:40
Tamamen alışkanlık meselesi. Ben de takıyorum mecburen. İlk başta tak çıkar zorla sonra ayna karşısında yapmaya alışırsın en son aynaya bile gerek duymadan birkaç dakikada takar çıkarırsın.

Yeni nesil lensler oldukça rahat zaten. Ben 10 gün hiç çıkarmadan gözümde tuttum duşa bile girdim. Hiçbir sıkıntı olmuyor.

TolgaEsentepe
11-04-2012, 23:43
öncelikle en önemli olan şey ellerini her takmadan ve çıkarmadan önce iyice yıkaman..
bir diğeri, lens göze zararlı bir şey. bu yüzden mecbur kalmadığın hiç bir an lens takma. eve gelince direk çıkar hele hele yatarken muhakkak çıkar.. unutursan gözünde sabahki halini tahmin edemezsin.. kabındaki solisyonu günü birlik değiştir en olmadı 2 günde bir muhakkak.. bunlara dikkat et mazallah bir mikrop kaptırırsan çok kötü şeyler olabilir.. gözüne toz falan kaçarsa da sakın ovşalama direk solisyonla birlikte çıkar gözünden.. takma işinden bahsetmiyorum alışınca aynaya bakmadan 2 parmakla söküp takarsın..

SekoLive
12-04-2012, 09:15
lensle yatıp kalkıyorum dusa grıyorum hatta ruyalarımı bile daha net goruyorum dyenlerı cok kaale almayn yaptgnz saglıklı bısey degil.

VTec_king
12-04-2012, 09:17
13 senedir takıyorum buyuk kolaylık gozumde yok artık sanki unutuyorum.
taka taka elin ve gözün alışıcak

|| CaNeR ||
12-04-2012, 11:21
Bugun sonunda takabildim, biraz gözlerimi zorladım şimdi yanma ve sulanma var .

Önerileri için herkese teşekkürler :)

FRTDI
12-04-2012, 11:41
lensle yatıp kalkıyorum dusa grıyorum hatta ruyalarımı bile daha net goruyorum dyenlerı cok kaale almayn yaptgnz saglıklı bısey degil.

Ben aynen öyle yapıyorum. Aylık lens kullanıyorum sadece hafta da birgun geceden cıkarıyorum sabah tekrar takıyorum hatta eskiden unutupta haftalarca gözümde kaldığı da oluyordu. 6 senedir de kullanıyorum bi sorun yaşamadım.

Ancak geçen hafta doktora gittim lazer için daha önceden de bi kaç hastanede lazer için muayene olmuştum ama işi fazlasıyla ticarete döktükleri için güvenemedim. Sonrasında lazer yapmayan bi hastanede muayene oldum ve gözlerim lazer için uygun. Kısmet olursa yazın sonuna doğru lazer yaptırmayı planlıyorum.

Lens bi yerde iyi ben bi kaç kez mikrop kapması dışında 6 senede hiç sorun yaşamadım gözümde varlığı bile belli değil ancak doktorların söylediği bir insanın lens kullanma ömrü 15 yıl. Belirli zaman sonra korneayı inceltmeye başladığı için kullanılamıyor. O yuzden lazer kesin çözüm inş iyi bir hastane bulup olcam..

sanctuary35
12-04-2012, 21:00
mümkün olduğunda her gece çıkarmaya çalışın hem lens kendini yenilesin hemde gözünüz hava alsın. evde olupta lensle takılmanın manası yok bence.
bende duş alıorum hatta denize bile giriyorum. bu hareketlerin tek zararı lensin gözünüzden çıkıp gitmesi olur başka bir zarar vermez. çünkü lens göz-gözyaşı-lens şeklinde durur gözde denizde gözünüze su kaçarsa lens düşer.

doktorlar biz böyle mutluyuz olayını geçsinler :D

Chatin
12-04-2012, 22:32
gözü lense alıştırmak kurbanlık koyunu yere yatırmak gibidir. en başlarda aşırı tepki verir. bunu sigaraya ilk başlayanlar hıh babam geldi cümlesiyle kırıyor sanırım ama lensin ilk alışma evresi biraz sorunlu olur. gözlerin kan çanağı gibi olur yer yer. işte bunlar gözün kırmızı alarm vermesiyle gözü besleme çabasıdır. çünkü gözün ilk kez havasız kalıyor. zamanla tak çıkar yapa yapa gözün tepkisiz hale gelecek. bu da yaklaşık 10 gün civarında bir süreye tekabül eder. sonrasında ise çok rahatlarsın.

lensin özelliklerine gelince 30 gün boyunca gözünden çıkarmayacağın lensler olsaydı bile yine de işin bittiği an lesi gözünden çıkarman gerekir. mesela oasys ile 1 hafta boyunca gözünde kalabilir ama bu sadece zorunlu anlar için bir özellik. sonuçta plastik bunlar ve sürekli sıvı enjeksiyonu yapmazsan kuruması çok normal. ve bunun yanında sana tavsiyem sürekli kullanmaman. arada gözüne detox yapar gibi gözlük takarak tüm gün oksijenle haşir neşir olmasını sağla. marka olarak tavsiye edeceğim tek lens johnson&johnson ın acuvue oasys veya advanced modelleridir. zaten gözünlde astigmat varsa kesinlikle torik yani astigmat özellikli lensleri al. o bulanıklığı çekme sakın. lensleri mümkünse internetten al. fiyat olarak çok fark ediyor. 6 aylık yani 3 çift lensin fiyatı 50-55 lira civarı olması lazım. yukarıda yazdığım markanın modelleri tabii. torik lensler ise 60-70 lira civarında olmalı.

6 aylık periyotlarda göz doktoruna uğra ve hem göz numarana hem de göz pınarlarına baktır. göz pınarlarındaki en ufak kuruluk bile uyarı demektir. göz pınarına dikkat. bir de dediğim gibi sürekli kullanmak retina incelmesine yol açar ki o zaman numara sıfırlama ameliyatı bile olamazsın.

çok uzun süre kontakt lens kullanmak - ek_i sözlük (http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=%C3%A7ok+uzun+s%C3%BCre+kontakt+lens+ku llanmak)

son olarak bu lensin veya numara sıfırlama ameliyatlarının çok iyi birşey olmadığını ve şimdiye kadar gittiğim göz doktorlarının neredeyse hepsinin gözlük kullandığını hatırlatmak isterim.