PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredi dosya masrafı vs.. iadesiyle ilgili

Emre İlbi
12-04-2012, 10:04
Arkadaşlar aramızda eminim ihtiyaç, taşıt, konut vs.. adı altında kredi kullanan arkadaşlar mevcuttur,
bunlardan bir taneside benim,

farklı zamanlarda toplam 4 defa kredi çektik,
hepside ihtiyaç adı altında idi,
hiç birinde imzaladığımız evrakların örneğini vermediler,
sadece ödeme planı verdiler,

bizimde bu konularda bilgimiz olmadığı için talep etmedik,
kısacası krediyi aldığımıza baktık her seferinde :D

sabah haberlerde izledim, birden fazla kişi mahkeme kararı ile bu ücretleri almış,
hatta talep edilen başka saçma ücretleride almışlar,

son kredimizde bir süre sonra anlamsız bir şekilde aylık ödediğimiz tutar 20lira arttı,

bu konuyu nette bayağı araştırdım, dosya masrafı, sonradan yapılan artışlarda dahil olmak üzere, bazı saçma ücretleri geri alabiliyormuşuz,

tabiki kolay bir iş olmayacak, biraz uğraşmak gerekli,
ve ben uğraşmaya hazırım, sonuçta parayı kolay kazanmıyoruz,
bir dilekçe örneği buldum, konut kredisi diye geçiyor,
aramızda bunun genel halini bilen var mı ?

örnek dilekçe ;

……………………………BANKASI …………………………. SUBESİ
MÜDÜRLÜĞÜNE
………………nolu müşterinizim ………………….Ziraat Bankası Şube Müdürlüğünden ……………… tarihinde ………… ay vadeli olarak ………. faiz oranı üzerinden ……………… TL konut kredisi kullandım ve…………….ay ödeme yaptım.
Konut kredi faizlerinde indirim olması sebebiyle ………… yılı …….. ayında kredi yapılandırması için ………….. şubesine başvurdum. Benden Yeniden yapılandırma nedeniyle …………. TL komisyon alındı
Benden tahsil edilen …………… TL’ nin Ankara 7. Tüketici Mahkemesi ve Yargıtay 13. Dairesinin onayladığı emsal karar doğrultusunda, haksız alınan bu paranın tarafıma iade edilmesini istiyorum.
Ek
Emsal dava
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi
Karar Tarihi: 15.12.2011
Esas No: 2011/9823
Karar No: 2011/19204
Yerel Mahkeme
Ankara 7. Tüketici Mahkemesi
Karar Tarihi: 14.04.2011
Esas No: 2010/858
Karar No:2011/309
Tarih
imza
Adı Soyadı

bu dilekçeyi ufak - tefek müdahalelerle değiştirebilirim ancak geneli ifade eden bir dilekçe varsa elinizde benimle paylaşırsanız çok sevinirim,

eminim bu konudan haberi olan bir çok kişi vardır,
haberi olmayanlar içinde inşallah faydalı bir konu olur :)

aRR
12-04-2012, 10:18
merhaba bankacı olarak söylüyorum
imza attığın sözleşme nüshalarının birer kopyasını almak hakkın sözleşme kitapçığıda dahil ;) ayrıca kredi sözleşmesinde yazar ödeme planı taksitlerin sabitmi yoksa düşük miktardan artarakmı gidiyor?
20tl ücret hesap işletim ücretide olabilir
son olarak kredi taksitlerini yatırırken aynı gün yatır ne önce nede sonra yatırma ki hesap işlemesin.

VTec_king
12-04-2012, 10:22
Arr arkadaş ben hep ayın başında 20 gün önceden yatırıyorum mesela 567 ise taksidim 564 olarak oduyorum.Neden erken yatırmayalım? nasıl bir hesap işleyebilirki?

Emre İlbi
12-04-2012, 10:24
merhaba bankacı olarak söylüyorum
imza attığın sözleşme nüshalarının birer kopyasını almak hakkın sözleşme kitapçığıda dahil ;) ayrıca kredi sözleşmesinde yazar ödeme planı taksitlerin sabitmi yoksa düşük miktardan artarakmı gidiyor?
20tl ücret hesap işletim ücretide olabilir
son olarak kredi taksitlerini yatırırken aynı gün yatır ne önce nede sonra yatırma ki hesap işlemesin.

Merhaba,
kullandığım 4 kredidede ödemelerim sabitti,
son kredimdeki 20tl artış tek ay için geçerli değil,
atıyorum aylık 40lira ödüyordum, bu rakam 60lira oldu,
ve 60lira olarak devam etti,

ödeme sürem her ayın 20si son gün idi,
her defasında en geç 18inde ödemeyi yaptım :)

Emre İlbi
12-04-2012, 10:26
Arr arkadaş ben hep ayın başında 20 gün önceden yatırıyorum mesela 567 ise taksidim 564 olarak oduyorum.Neden erken yatırmayalım? nasıl bir hesap işleyebilirki?

sanırım "hesap işletim ücreti" adı altında talep edilen ücretten bahsediyor abi :)

hesap işlemesinden kastı O sanırım, ben öyle anladım :D

aRR
12-04-2012, 10:29

erken yatırdığın için kuruş 1-2tl kar ediyosun doğrudur, ama her banka bu şekilde değil erken bile yatırsan indirim olmaz taksitler sabittir.
6 aylık dönemlerde 50tl veya her ay 5tl taksitlerde ekleme olur buda hesap işletim ücreti.
Dip not: Eğer bankanın iyi müşterisiyseniz (nakit mevduatınız vardır, düzenli ödeme yaparsınız,yüksek limitli kredi kartınız vardır) hiçbir ücret alınmaz. EFT,havale, hesap işletim vs.

VTec_king
12-04-2012, 10:31
anladım benden hiç birşey alınmıyor. yapıkredi ve iş bankası haricinde hiç bir banka ile çalışmam
garantinin zaten Allah belasını versin.

aRR
12-04-2012, 10:33
Merhaba,

:) eminmisin taksitlerde %50lik artış var ve nasıl sabit ödeme oluyor tuaf.1-2 günden birşey olmaz ama 1 hafta -10 gün önce yatırırsan hesabın krediye değil mevduat hesabına aktarılır ve orada banka tarafından kullanılır.Sen kullanmasan bile paran bir şekilde dönüyo ve hesabın işliyo gelde masraf kesme :D

aRR
12-04-2012, 10:37
Merhaba,

anladım benden hiç birşey alınmıyor. yapıkredi ve iş bankası haricinde hiç bir banka ile çalışmam
garantinin zaten Allah belasını versin.

ufak bir ekleme kredi istersin çıkmaz küfür ederiz ama diğeri çıkarır ohoooo kral olur :)

VTec_king
12-04-2012, 10:40
valla kredi bakımından puanım yüksek kredi ile herhangi bir sıkıntım yokama garantiye hesap işletim kesme diyoruz keserim imza attınız diyor ,hangi bankaya iptal et desem hemen iptal ediyor ama garanti yok iptal etmem diyor. ne hatta bonusum vardı onu bile hibe ettim 20 tl dedim beni sisteminizden silin bir daha aramayın.

SULTANOGLU
12-04-2012, 10:40
bu banka olayı kişiden kişiye inanılmaz değişiyor, ben mesela garantiden inanılmaz şekilde memnunum.

Emre İlbi
12-04-2012, 10:44
ufak bir ekleme kredi istersin çıkmaz küfür ederiz ama diğeri çıkarır ohoooo kral olur :)

O konulara hiç girmeyelim gerek yok :D

:) eminmisin taksitlerde %50lik artış var ve nasıl sabit ödeme oluyor tuaf.1-2 günden birşey olmaz ama 1 hafta -10 gün önce yatırırsan hesabın krediye değil mevduat hesabına aktarılır ve orada banka tarafından kullanılır.Sen kullanmasan bile paran bir şekilde dönüyo ve hesabın işliyo gelde masraf kesme :D

sanırım birbirimizin ne demek istediğini tam olarak anlayamadık,
her ay ödeme planında düşen Faiz miktarından mı bahsediyorsun ?
atıyorum ilk ay 100lirada 70lira faiz, 30 lira ana para ödemişim,
son ay 40lira Faiz, 60lira ana para ödemişim ?

eğer buysa dediğin doğru,
lakin bu değilse, benim ödemem her ay sabitti,
atıyorum bir ay 60lira ödeyip, diğer ay 65-70lira ödemedim,
sadece bir kaç günlük farktan kaynaklı 1-2lira arası eksik ödeme yaptım,
taksiti erken ödediğim için :)

aRR
12-04-2012, 10:44
kötü günde belli olur iyi banka :) taksitlerin gecikmez heray düzenli kredi kartı kullanırsın öderken geciktirirsin ama ÖDERSİN ozaman bütün bankalar seni sever.

typh10
12-04-2012, 10:46
erken yatırdığın için kuruş 1-2tl kar ediyosun doğrudur, ama her banka bu şekilde değil erken bile yatırsan indirim olmaz taksitler sabittir.
6 aylık dönemlerde 50tl veya her ay 5tl taksitlerde ekleme olur buda hesap işletim ücreti.
Dip not: Eğer bankanın iyi müşterisiyseniz (nakit mevduatınız vardır, düzenli ödeme yaparsınız,yüksek limitli kredi kartınız vardır) hiçbir ücret alınmaz. EFT,havale, hesap işletim vs.

Bireysel kredi taksidi sabittir.Gün olarak erken yatırmanın taksit tutarına etkisi yoktur.3 taksit fazladan öder,ara ödeme talimatı verirsen o ayrı.Fazla ödediğin tutar direkt anaparadan düşer,aylık taksit rakamın azalır.

aRR
12-04-2012, 10:48
O konulara hiç girmeyelim gerek yok :D

sanırım birbirimizin ne demek istediğini tam olarak anlayamadık,
her ay ödeme planında düşen Faiz miktarından mı bahsediyorsun ?
atıyorum ilk ay 100lirada 70lira faiz, 30 lira ana para ödemişim,
son ay 40lira Faiz, 60lira ana para ödemişim ?

eğer buysa dediğin doğru,
lakin bu değilse, benim ödemem her ay sabitti,
atıyorum bir ay 60lira ödeyip, diğer ay 65-70lira ödemedim,
sadece bir kaç günlük farktan kaynaklı 1-2lira arası eksik ödeme yaptım,
taksiti erken ödediğim için :)

azalan faiz miktarı doğrudur her banka önce karını alır.2. olarakta eğer taksitlerde 1-2 tl indirim varsa bu iyi birşey. :) taksitlerde atıyorum 40dı 60tl oldu demişsin ben onun için söyledim böyle bir artış olması normal değil madem ki sabit taksitlerle kredi çektiysen.

typh10
12-04-2012, 10:48
valla kredi bakımından puanım yüksek kredi ile herhangi bir sıkıntım yokama garantiye hesap işletim kesme diyoruz keserim imza attınız diyor ,hangi bankaya iptal et desem hemen iptal ediyor ama garanti yok iptal etmem diyor. ne hatta bonusum vardı onu bile hibe ettim 20 tl dedim beni sisteminizden silin bir daha aramayın.

2 farklı kurumdan, toplamda minimum 3 otomatik ödeme talimatı verirseniz hesap işletim ücreti almıyor Garanti.

imparatoR
12-04-2012, 10:49
kötü günde belli olur iyi banka :) taksitlerin gecikmez heray düzenli kredi kartı kullanırsın öderken geciktirirsin ama ÖDERSİN ozaman bütün bankalar seni sever.

bunu alenii söleyen bi banka müdürü çıkmıştı bi ara tv ye...

kanashibari
12-04-2012, 10:49
Takipteyim 10 yıl içerisinde bir sürü kredi kullandım. Bunların tümünün masrafını geri alabileceksem. Yapılabilecek ne varsa yapmaya hazırım. Geçen sene 1700 tl kredi çekmiştim 356 tl dosya masrafı aldılar.

aRR
12-04-2012, 10:50
2 farklı kurumdan, toplamda minimum 3 otomatik ödeme talimatı verirseniz hesap işletim ücreti almıyor Garanti.

arkadaş garantiden saldıırın :):)

aRR
12-04-2012, 10:51
bunu alenii söleyen bi banka müdürü çıkmıştı bi ara tv ye...

bütün bankacılar bunu bilir ama pek söylemez :)

aRR
12-04-2012, 10:52
Takipteyim 10 yıl içerisinde bir sürü kredi kullandım. Bunların tümünün masrafını geri alabileceksem. Yapılabilecek ne varsa yapmaya hazırım. Geçen sene 1700 tl kredi çekmiştim 356 tl dosya masrafı aldılar.

bu konu çok gündemde bu ara geçmişe dönük krediler için kesilen dosya masrafı iadesi şuan zor bir durum. Müşteri kazanmak isteyen bankalar yapıcaktır tabi kii.

typh10
12-04-2012, 10:53
Bir bankanın kredi arzı,dönemsel olarak değişir.Bankanın likidite durumu , yakın zamanda varsa kullanmış olduğu sendikasyon kredisi , TL pozisyonu vs..Eğer kredi vermeyi isterse KKB listesi ,halk arasında kara liste denen listede bulunan,zaman aşımı dolmamış adama bile sadece maaş yazısı ile bakın resmi bordro demiyorum krediyi verir.Banka kredi arzı düşük ise kredi puan çıtasını bir yükseltir en düzgün adama bile krediyi çıkartmaz.bankacılık güneşli günlerde şemsiye dağıtmak ,yağmur başladığında ise şemsiyeyi geri istemektir.

typh10
12-04-2012, 10:54
arkadaş garantiden saldıırın :):)

Garantide çalışmıyorum ,bireyselci de değilim :D.Hazine traderıyım ben.

imparatoR
12-04-2012, 10:55
Bir bankanın kredi arzı,dönemsel olarak değişir.Bankanın likidite durumu , yakın zamanda varsa kullanmış olduğu sendikasyon kredisi , TL pozisyonu vs..Eğer kredi vermeyi isterse KKB listesi ,halk arasında kara liste denen listede bulunan,zaman aşımı dolmamış adama bile sadece maaş yazısı ile bakın resmi bordro demiyorum krediyi verir.Banka kredi arzı düşük ise kredi puan çıtasını bir yükseltir en düzgün adama bile krediyi çıkartmaz.bankacılık güneşli günlerde şemsiye dağıtmak ,yağmur başladığında ise şemsiyeyi geri istemektir.

:D:D:Dbu kadar güzel açıklanır

Emre İlbi
12-04-2012, 10:57
azalan faiz miktarı doğrudur her banka önce karını alır.2. olarakta eğer taksitlerde 1-2 tl indirim varsa bu iyi birşey. :) taksitlerde atıyorum 40dı 60tl oldu demişsin ben onun için söyledim böyle bir artış olması normal değil madem ki sabit taksitlerle kredi çektiysen.

anlaşıldı biz anlaşamayacağız :D

yazdığımı tekrar okursan,
40-60 olayının ödediğim miktar değil,
ödediğim miktarın içerisindeki Faiz-Ana para miktarını açıklayabilmek için söylediğimi anlarsın,

son olarak aylık taksitim 100lira ise, ben 100lira ödedim,

bu miktar sadece son çektiğim kredide arttı,
zaten onuda ilk mesajımda belirtmiştim

aRR
12-04-2012, 10:58

hahahah çok net açıklamışsınız. Her banka müşteri kitlesi farklı oluyor tabi ki neden herkes m3 almazki zaten :)

aRR
12-04-2012, 10:59
Garantide çalışmıyorum ,bireyselci de değilim :D.Hazine traderıyım ben.

risk = para keyifli iş olmalı

aRR
12-04-2012, 10:59
anlaşıldı biz anlaşamayacağız :D

yazdığımı tekrar okursan,
40-60 olayının ödediğim miktar değil,
ödediğim miktarın içerisindeki Faiz-Ana para miktarını açıklayabilmek için söylediğimi anlarsın,

son olarak aylık taksitim 100lira ise, ben 100lira ödedim,

bu miktar sadece son çektiğim kredide arttı,
zaten onuda ilk mesajımda belirtmiştim

keşke yüzyüze olsaydık :D

typh10
12-04-2012, 11:02
:D:D:Dbu kadar güzel açıklanır

Teşekkür ederim:) 6. yıl doluyor artık nedir ne değildir biliyoruz az çok.Bakın size birşey söyliyeyim.Mesela krediyi bankadan aldınız , biraz ödedidiniz veya hiç ödemediniz.Kredi takibe düştü.Banka sizce bu krediden zarar etmiş olur mu ?

Cevap ; Hayır size kullandırdığı kredi bedelini avukat masrafı dahil sizden tahsil edemezse Bankacılık Kanuna göre devlet babadan tüm masrafları ile geri alıyor.Belki gözünüze çarpmıştır extrelerde BSMV, KKDF diye enteresan kalemler oluyor.Bu kalemlerde toplanan fondan tahsilat yapılıyor.Devlet baba o yüzden diyor kredisini ödemeyene minimum 5 sene kuruş vermeyin diye yoksa bankaya kalsa haftada bir kredi verir adama.

typh10
12-04-2012, 11:04
risk = para keyifli iş olmalı

Ömür sermayesinden yemek zorunda oluyorsun sürekli.Ama ben seviyorum açıkcası düşünen arkadaşlara tavsiye ederim.Sürekli aksiyon ,adrenalin:)

Emre İlbi
12-04-2012, 11:04
keşke yüzyüze olsaydık :D

arada mesafe çok, yoksa atlayıp gelirdim :D

bankaya dilekçe ile başvursam, geri alabilir miyim ?
yoksa iş hakem heyetine mi kalır ?

birde banka tamam diyip, ödeme yaparsa,
gerçek hakkımı öder mi ?

çünkü yasal faizi ile beraber ödemesi gerekiyormuş,
ben yasal faizin ne kadar olduğunu hesaplayabileceğime inanmıyorum :D

typh10
12-04-2012, 11:08

gerçek hakkımı öder mi ?

Rakamı öğrenin ,tarih aralığını da elbette.Ben hesaplarım sizin için.

Emre İlbi
12-04-2012, 11:11
Rakamı öğrenin ,tarih aralığını da elbette.Ben hesaplarım sizin için.

tamam abi, çok teşekkür ederim :)

aRR
12-04-2012, 11:22

gerçek hakkımı öder mi ?

bankadan bankaya değişir, sen önce bir dilekçe yaz bakalım bankaya nasıl dönüş olucak yada olucakmı umarım olur :)

Emre İlbi
12-04-2012, 11:23
benden aldıkları dosya masraf ücretini nasıl öğrenebilirim ?
az önce ödeme planlarına baktım,
hiç birinde yazmıyor,
aradan uzun zaman geçti,
bende hatırlayamıyorum,
bunu öğrenebilmemin bir yolu var mı ? :o

aRR
12-04-2012, 11:27
Ömür sermayesinden yemek zorunda oluyorsun sürekli.Ama ben seviyorum açıkcası düşünen arkadaşlara tavsiye ederim.Sürekli aksiyon ,adrenalin:)

-Türkiye’de veya yurtdışındaki denkliği kabul edilmiş olan 4 yıllık seçkin üniversitelerin İşletme, Ekonomi, Ekonometri, İstatistik veya Mühendislik bölümlerinden mezun,

-Bankaların / Aracı Kurumların Hazine bölümünde en az 2 ( iki) yıllık tecrübeye sahip,

-Proaktif ve analitik düşünce yeteneğine sahip,

-SPK İleri düzey ve tercihen Türev Araçlar lisansına sahip,

bu nitelikler olduktan sonra traderlık düşünmem sanırım :)

typh10
12-04-2012, 11:27
hiç birinde yazmıyor,
aradan uzun zaman geçti,
bende hatırlayamıyorum,

Ödeme planının altında veya kredi bilgilerini veren ilk paragrafta kredi maliyet oranı olması lazım onu 12ye böl.Kredi faiz oranı ile aynı mı çıkıyor?

aRR
12-04-2012, 11:28
hiç birinde yazmıyor,
aradan uzun zaman geçti,
bende hatırlayamıyorum,

kullandığın kredi ne kadar ? eline geçen nakit ne kadar ?
örnk: 5.000tl kredi hesaba geçen 4.400 gibi 600 masraf oluyor bu arada

typh10
12-04-2012, 11:28
-Türkiye’de veya yurtdışındaki denkliği kabul edilmiş olan 4 yıllık seçkin üniversitelerin İşletme, Ekonomi, Ekonometri, İstatistik veya Mühendislik bölümlerinden mezun,

-Bankaların / Aracı Kurumların Hazine bölümünde en az 2 ( iki) yıllık tecrübeye sahip,

-Proaktif ve analitik düşünce yeteneğine sahip,

-SPK İleri düzey ve tercihen Türev Araçlar lisansına sahip,

bu nitelikler olduktan sonra traderlık düşünmem sanırım :)

Orada özellik dediğin nedir tecrübe mi yoksa sınırsız giriş hakkı olan SPK lisansı mı?

aRR
12-04-2012, 11:31
Orada özellik dediğin nedir tecrübe mi yoksa sınırsız giriş hakkı olan SPK lisansı mı?

4 yıllık seçkin üni
SPK ileri düzey (eminim sizde bu lisans vardır zorluk derecesi gerçekten çok yukarılarda bilirsiniz ben temel düzey için boğuşuyorum şuan)

diğerleri sorun değil.

Emre İlbi
12-04-2012, 11:34
Ödeme planının altında veya kredi bilgilerini veren ilk paragrafta kredi maliyet oranı olması lazım onu 12ye böl.Kredi faiz oranı ile aynı mı çıkıyor?

abi var, yalnız ben bişey anlayamadım,
sana şimdi mesaj atıyorum :)

typh10
12-04-2012, 11:35
4 yıllık seçkin üni
SPK ileri düzey (eminim sizde bu lisans vardır zorluk derecesi gerçekten çok yukarılarda bilirsiniz ben temel düzey için boğuşuyorum şuan)

diğerleri sorun değil.

Ben de hem türev hem ileri düzey var.Zaten 4 dersi ortak.Birini aldıktan sonra diğerini almak işten bile değil.Gözünüzde büyütmeyin çalışarak rahatlıkla alınacak belgeler.Seçkin üniversiteden kasıt ne bilmiyorum ben Odtü İktisat mezunuyum ama iş arkadaşlarımdan Katülü olan da var Kocaeli mezunu da var.Akıcı ingilizce konuşabilen ve okuma yazması olan herkes bu işi yapabilir.İşin zorluğu sadece stressi yüklenebilmek ile ilgili.Çalışma hayatınızda başarılar dilerim.

aRR
12-04-2012, 11:42
Ben de hem türev hem ileri düzey var.Zaten 4 dersi ortak.Birini aldıktan sonra diğerini almak işten bile değil.Gözünüzde büyütmeyin çalışarak rahatlıkla alınacak belgeler.Seçkin üniversiteden kasıt ne bilmiyorum ben Odtü İktisat mezunuyum ama iş arkadaşlarımdan Katülü olan da var Kocaeli mezunu da var.Akıcı ingilizce konuşabilen ve okuma yazması olan herkes bu işi yapabilir.İşin zorluğu sadece stressi yüklenebilmek ile ilgili.Çalışma hayatınızda başarılar dilerim.

odtü iktisat hocam eywallah :) ama diğer ünilerle poziyson aynı değildir sanırım konu sapmasın aynı şekilde başarılar keyifli forumlar.

orhan_guney
12-04-2012, 11:42
:D
http://i40.tinypic.com/16nrzc.jpg

aRR
12-04-2012, 11:44
:D
http://i40.tinypic.com/16nrzc.jpg

Bu capsi ilk gördüğümde çok gülmüştüm ne yazikki doğrusu bu eller günahkar :)

Selman
12-04-2012, 11:54
Bende iki adet kredi çektim toplamda 500 liraya yakın dosya masrafı ödedim. Varsa böyle bişey hemen başvuralım bizde. Ama bana pek sonuç çıkacakmış gibi gelmiyor.

Emre İlbi
12-04-2012, 11:58
Bende iki adet kredi çektim toplamda 500 liraya yakın dosya masrafı ödedim. Varsa böyle bişey hemen başvuralım bizde. Ama bana pek sonuç çıkacakmış gibi gelmiyor.

mahkeme kararıyla alanlar var, biz neden alamıyalım ki ?
biraz uğraşmak gerekiyor :)
bende sonuna kadar uğraşacağım,
çünkü şimdiye kadar hep mikilen taraf oldum :D

delta0o
12-04-2012, 12:23
mahkeme kararıyla alanlar var, biz neden alamıyalım ki ?
biraz uğraşmak gerekiyor :)
bende sonuna kadar uğraşacağım,
çünkü şimdiye kadar hep mikilen taraf oldum :D

Mikilen mecbur oluyosun çünkü mecbur ediyorlar.Bende konut kredisi çektim.1500 liraya kadar msrf ödedim.Zorla kredi kartı bile verdiler istemiyorum dedim merkezden kredi talebi onaylanmaz diye bahane uydurdular.İnsanı enayi yerine koyuyolar.Bazı gelirdeki insanlar için borçlanmadan bişeye sahip olamıyosun işte.Kafaya koydum alıcam o masrafı çatır çatır da yicem.

aRR
12-04-2012, 12:26
Mikilen mecbur oluyosun çünkü mecbur ediyorlar.Bende konut kredisi çektim.1500 liraya kadar msrf ödedim.Zorla kredi kartı bile verdiler istemiyorum dedim merkezden kredi talebi onaylanmaz diye bahane uydurdular.İnsanı enayi yerine koyuyolar.Bazı gelirdeki insanlar için borçlanmadan bişeye sahip olamıyosun işte.Kafaya koydum alıcam o masrafı çatır çatır da yicem.

'kredi onaylanmaz' çok büyük yalan önerim size gelen istemediğiniz kredi kartını almayın o kart sizi bağlamaz;) Sizden başkası bile alsa aktif etmeden şubeye teslim edin.

delta0o
12-04-2012, 12:30
'kredi onaylanmaz' çok büyük yalan önerim size gelen istemediğiniz kredi kartını almayın o kart sizi bağlamaz;) Sizden başkası bile alsa aktif etmeden şubeye teslim edin.
Kuyruklu yalan hemde.Aldım ama kırmak için zarar olsun diye aktif etmedim.
Şunu sorucam çekdiğimiz tutar belli elimeze geçen tutar belli fark tamam dosya masrafı.bunu nasıl belgelendireceğiz.Msrf adı altında dekontta veya makbuzda belirtilmesi gerekmiyor mu ?

aRR
12-04-2012, 12:35
Kuyruklu yalan hemde.Aldım ama kırmak için zarar olsun diye aktif etmedim.
Şunu sorucam çekdiğimiz tutar belli elimeze geçen tutar belli fark tamam dosya masrafı.bunu nasıl belgelendireceğiz.Msrf adı altında dekontta veya makbuzda belirtilmesi gerekmiyor mu ?

o kartın maliyeti bankaya 5tl bile değil kargoyla gönderilmesi falan dersek 10tl maksimum koyarmı hiç. benim bölümüm taşıt kredileri ve sözleşmede bütün maliyet oranları ve dosya masrafıda yazıyor yazmak,zorunda.Dosya masrafı değilde farklı isimler altındada olabilir misal; topam masraf, İşlem masrafları vs

Emre İlbi
12-04-2012, 18:50
yardımcı olabilecek birileri var mı ?

delta0o
30-04-2012, 12:20
Bankaya masraf iadesi için dilekçeyle başvurdum.Cevabı bir hafta içinde geldi.Bununla Tüketici Mahk.gidip dava açıcam.Bakalım nolcak..

Emre İlbi
30-04-2012, 15:40
Bankaya masraf iadesi için dilekçeyle başvurdum.Cevabı bir hafta içinde geldi.Bununla Tüketici Mahk.gidip dava açıcam.Bakalım nolcak..

Benden ne kadar masraf aldıklarını hatırlayamıyorum,
siz bu miktarı belirterek mi başvurdunuz, yoksa direkt aldığınız masrafları geri talep ediyorum, gibi bir başvuru mu yaptınız ?

ben nasıl geri alcam bilemiyorum :)

SAYGIN
30-04-2012, 16:03
o kartın maliyeti bankaya 5tl bile değil kargoyla gönderilmesi falan dersek 10tl maksimum koyarmı hiç. benim bölümüm taşıt kredileri ve sözleşmede bütün maliyet oranları ve dosya masrafıda yazıyor yazmak,zorunda.Dosya masrafı değilde farklı isimler altındada olabilir misal; topam masraf, İşlem masrafları vs

kartın maliyeti 10 liradan fazla bankalara,talep olmadığı takdirde kart gelmez müşteri onayı olmadan.sözleşmeleri iyi okuyun,kartı aktif etmek gibi bir durum alışveriş yapabilmeniz için geçerlidir.kullanmıycaksanız kartı arayıp iptal ettirin,aksi takdirde kuryeden kartı almadım etmedim gibi bi durumda sadece kart bloklanır,hesabınız sözleşme çerçevesinde devam eder o yüzden arayın iptal talebi verin uğraşmayın sonra kullanmak istemiyorsanız kartı.

delta0o
02-05-2012, 12:31
Benden ne kadar masraf aldıklarını hatırlayamıyorum,
siz bu miktarı belirterek mi başvurdunuz, yoksa direkt aldığınız masrafları geri talep ediyorum, gibi bir başvuru mu yaptınız ?

ben nasıl geri alcam bilemiyorum :)

Miktarı belirterek masrafların iadesi için dilekçe ile başvurdum.Dekonttalardan bi tanesinde masraf ve komisyon tutarı diye meblağ vardı.Zaten elime geçen paradan sigorta tutarlarını çıktığımda o kadar masraf ve komisyon tutuyordu.Bende o tutarı belirttim.Sizden ne kadar masraf aldıkları öğrenmeniz için mevduat hesabınız ve kredi hesabınızın ekstrelerini isteyin.Ordan sigorta tutarlarını düstükten sonra bulabılırsınız.

delta0o
02-05-2012, 12:34
kartın maliyeti 10 liradan fazla bankalara,talep olmadığı takdirde kart gelmez müşteri onayı olmadan.sözleşmeleri iyi okuyun,kartı aktif etmek gibi bir durum alışveriş yapabilmeniz için geçerlidir.kullanmıycaksanız kartı arayıp iptal ettirin,aksi takdirde kuryeden kartı almadım etmedim gibi bi durumda sadece kart bloklanır,hesabınız sözleşme çerçevesinde devam eder o yüzden arayın iptal talebi verin uğraşmayın sonra kullanmak istemiyorsanız kartı.
Aynen arayıp iptal ettirmek lazım.Çünkü kart deaktif durumda ama var gözüküyor.

Y.Emre
02-05-2012, 13:41
hiç birinde yazmıyor,
aradan uzun zaman geçti,
bende hatırlayamıyorum,

bankaya dilekçe verince ögrenebiliyormuşuz. aynı konuyu gidip sordum bugün.

birisi ev kredisi diğerleri ihtiyaç kredisi olmak üzere 5 6 senede toplam 6 belkı 7 defa kredi çektik. taksit süresi dolmadan erkenden geri kapattık kredileri.

kredilerin neredeyse tamamı iş bankasından çekildi. bugun gittim ne zaman ne kadar kredi çektiğimi ögrenebilirmiyim diye, sonrada ekledim çekmiş oldugumuz bu kredilerde ne kadar dosya masrafı vs. ne kadar kesilmiş oğrenmek istiyorum mümkünmüdür dedim.

evet tabi dedi. sonra ordaki görevlide ekledi

boş yere mahkemeye falan vermeyin, iş bankasından kredi çekmiş müşterilerimiz mahkemeye verdiğinde imzaladıkları sözleşmeden dolayı sonuç alamıyorlar. birde üstüne boş yere avukat masrafı yapıyorlar. dedi. Bana sadece mahkemeye vermeyım dıye gözümü korkutmaya çalışıyor gibi geldi.

1= haklı olabilir mi ?
2= ben bu belgeleri alıp, tüketici haklarına başvuru yapsam sonuç alabilirmiyim ? yada avukat ücreti tarzı bi ödemeyle karşılaşırmıyım ?

delta0o
03-05-2012, 12:29
bankaya dilekçe verince ögrenebiliyormuşuz. aynı konuyu gidip sordum bugün.

birisi ev kredisi diğerleri ihtiyaç kredisi olmak üzere 5 6 senede toplam 6 belkı 7 defa kredi çektik. taksit süresi dolmadan erkenden geri kapattık kredileri.

kredilerin neredeyse tamamı iş bankasından çekildi. bugun gittim ne zaman ne kadar kredi çektiğimi ögrenebilirmiyim diye, sonrada ekledim çekmiş oldugumuz bu kredilerde ne kadar dosya masrafı vs. ne kadar kesilmiş oğrenmek istiyorum mümkünmüdür dedim.

evet tabi dedi. sonra ordaki görevlide ekledi
dedi. Bana sadece mahkemeye vermeyım dıye gözümü korkutmaya çalışıyor gibi geldi.

1= haklı olabilir mi ?
2= ben bu belgeleri alıp, tüketici haklarına başvuru yapsam sonuç alabilirmiyim ? yada avukat ücreti tarzı bi ödemeyle karşılaşırmıyım ?
Bende Ziraat Banka'sından aynı cümleleri duydum.Kredi sözleşmerinde tam bilmemekle birlikte masraf ve komisyon adı altında kesinti yapmaya yetkilerinin olmadığı söyleniyor.Sonuçta alanlar var biz neden almıyalım.Emsal kararlar var bununla ilgili.Ama yinede bir avukata danışmaktan fayda var..

Y.Emre
04-05-2012, 15:47
Bende Ziraat Banka'sından aynı cümleleri duydum.Kredi sözleşmerinde tam bilmemekle birlikte masraf ve komisyon adı altında kesinti yapmaya yetkilerinin olmadığı söyleniyor.Sonuçta alanlar var biz neden almıyalım.Emsal kararlar var bununla ilgili.Ama yinede bir avukata danışmaktan fayda var..

o zaman aman 3 5 kişiyi avukat masrafı ödediğinizle kalırsınız falan diyerek kandırırsak kandıralım diyorlar gibi geldi

delta0o
07-05-2012, 12:19
o zaman aman 3 5 kişiyi avukat masrafı ödediğinizle kalırsınız falan diyerek kandırırsak kandıralım diyorlar gibi geldi
Bende öyle düşündüm en başta.Millet bu yüzden pek uğraşmıyor sanırım.Birazda koşturmak gerekiyor tabi.

Emre Ekrem
07-05-2012, 12:40
Benimde çeşitli dönemlerde almış olduğum krediler var "tamamı ihtiyaç kredisi", bir bankacı arkadaşıma sordum ve bu durum bankadan bankaya değişmeyen bir durum dedi, kıssadan hisse; yazılan dilekçeye hiç bir banka tamam haklısın gel al paranı olarak cevap vermeyecek fakat emsal teşkil eden karar örnekleri ile birlikte hakem kuruluna giden şikayetler olumlu karşılanıp, bankalara bu ücretleri geri iade ettiriyormuş.
Hatta bu durum kredi kartı ve hesap işletim ücretleri için de böyle.
Ben bu konu ile sonuna kadar ilgile nicem, en fazla dava kaybeder avukat parası öderim.