PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kaynanadan kurtulma formülü

atituti
12-04-2012, 18:49
evet gayet ciddi bir yardım istiyorum , evli yada sevgilisinin ailesiyle tanışan kaynaşan bir çok kişi vardır burada danışayım dedim.elimizde normal akli dengesine sahip bir kaynana modeli yok anlatacaklarımdan sonra anlarsınız , nasıl bir yaklaşma tavrı göstereyim ya da direk koprulerimi yakıp yıkayım karar veremedim.kızın annesi nam-ı diğer kaynanatör görüştüğümüzü niyetimizin farkında , belki bir çoğumuz gibi anası tarafından istenmemekteyim :D kafa yapısı uyuşmuyo diye bir sebep söylüyorum kendi kendime :) bir ev kızı erkek arkadaşınla buluştuktan sonra eve her döndügünde tonla hakaret ve fiziksel şiddete maruz kalmak zorunda mı ? suç kaynanada mı yoksa telefonda gördüklerim karşısında geleceği düşünüp susan bende mi yoksa benim gibi geleceği düşünüp susan gelin adayında mı ? bu kaynanayı ne yapayım , kocasından korkar gidip şikayet mi edeyim , polisemi bildireyim , yada açıp ağzıma gelenimi söyliyim bilmiyorum.kızı kaçırayım desem şuan imkansız okulu var bu sene bitecek inşallah ve babası yüzünden kaçamaz ama son çare olarak onu düşünüyoruz

Ramcho®
12-04-2012, 18:53
öncelikle geçmiş olsun bole bı durumda olduğun için...

Bu durumda kız arkadaşinin ailesine ne sölediği ve ne yapmak istediğini önemlidir..sende kibar bir şekilde ailesi ile tanişip hatta aileleri taniştirip bu durumdan kurtulabilirsin.

Emre İlbi
12-04-2012, 18:54
sakıncası yoksa eğer kızın yaşı kaç ?

eğer aradaki yaş farkı fazla ise(3ve daha fazla ise)
Annesi bu yüzden tedirgin oluyordur :)

atituti
12-04-2012, 18:57
saolun arkadaşlar , arkadaşımın annesi garip biri , ruh sağlığı hakkında tespitlerim var , zamanında antidepresan baya kullanmış artık neyin hıncını bizden cıkarıyosa , tamam biz kavga ediyoruz kızın üzülüyo ağlıyo senin beni arayıp ne hakla bu kıza birşey oluyosa seni öldürürüm demeye yüzün var be kadın , valla sinirlendim gene ya geleceği düşünüp sustuk aramız dahada kötü olmasın diye kötü ettik sanırım , kızın yaşı 20

Emre İlbi
12-04-2012, 19:00
saolun arkadaşlar , arkadaşımın annesi garip biri , ruh sağlığı hakkında tespitlerim var , zamanında antidepresan baya kullanmış artık neyin hıncını bizden cıkarıyosa , tamam biz kavga ediyoruz kızın üzülüyo ağlıyo senin beni arayıp ne hakla bu kıza birşey oluyosa seni öldürürüm demeye yüzün var be kadın , valla sinirlendim gene ya geleceği düşünüp sustuk aramız dahada kötü olmasın diye kötü ettik sanırım , kızın yaşı 20

bence fazla takılmayın, muhtemelen aradaki yaş farkı Annesini tedirgin ediyordur,
sizin ciddi olduğunuzu anlaması lazım,
bunun içinde aileler arasında ufak bir söz iyi olur diye düşünüyorum,
Allah sabır versin :)

Ramcho®
12-04-2012, 19:00
hiç uğraşma arkadaş hayatta mutlu olamassınız..

dorukky
12-04-2012, 19:05
ailenın ıcıne sızzz ben oyle yaptım:D simdi beni kızından daha cok sevıyo.Her gittigimde ufak hediyeler aldım kadınlar hedıye sever özellikle kaynanalar :) sürekli hal hatır sordum hatta su anda annecıgım dıyorum kendı annem kadar sevıyorum kendısını :)

atituti
12-04-2012, 19:07
kararsız kaldım ya ne yapsam bilemyorum bombok bi durum bu ya , aslında dogru dedin ya tüm herşeyi göze alıp devam edicem yada kestirip atıcam ki bu bana ve sevgilime cok uzak bi seçenek , bazı şeyleri kabul ettirdim kıza , annesiz yaşama vs. gibi ama üzülmüyo değilim neden böyle olduk diye , kızın babasının işlettiği biyer var , aslında gidip işe mi girsem oraya ne yapsam , çaktırmadan kendimi tanıtmış olurum vs. diye düşündüm bian

Kutluhan
12-04-2012, 19:20
sıkıntı çok büyük kız arkadaşınız yaşı 20 olduğundan dolayı annesi üstüne çok düşüyordur birde aranızdaki olayları kız arkadaşınız annesine çok yansıtıyor ise sizi arayıp sövme durumları sıklıkla olabilir babasıyla konuşmayı sizin dediğiniz gibi gerekirse işe girip nasıl birisi olduğunuzu sizi tanımasını ve bu ilişkide ciddi olduğunuzu size güvenmesini sağlıyabilirsiniz tabi bu zamanlada çözülebilir ailenin içine gire çıka kendinizi sevdire sevdire olabilir ama kilidi babası çözer diye düşünüyorum kızı babadan isteyeceksiniz nede olsa... ;) Hakkınızda hayırlısı neyse o olsun.

levent
12-04-2012, 19:30
tavsiye veren herkes genç yaşça gördüğüm kadarıyla bende dahil belki ama dikkate alın yazdıklarımı derim.

2003'te bir kuzenim evlendi, sizinkinin annesine benzer tavırda bir kaynana sahibi oldu aynı zamanda. düğün sonu foto çekimi için gelin takı çantasını anneme bırakıp "yenge göz kulak olur musun" şeklinde rica ettiği halde, annemin kucağından takı çantasını kapkaç yaparcasına alan bir şahsiteyyi kendisi. gerisini siz düşünün. 5 yıl evli kaldılar - not çok severek evlendiler - en sonunda 2008 de boşandılar olay bitti.

2004'te dayımın oğlu olan kuzenim evlendi, herşey gayet iyiydi kaynana pijama bile almıştı evlenmeden önce kuzene gelip kaldığında rahat etsin diye, hani o derece iyiydi.. bizim kuzen gelini resmen okuttu, tıp okuyodu evlendikten sonrada tus cus derdine çalışmadı uzunca bi süre. 2007 aralıkta oğulları oldu, Allah sağlıklı uzun ömür versin yiğene :) gelelim esas konuya, 2009'da bizim gelinin ataması yapıldı zorunlu hizmet Muş merkez (çocuk doktoru kendisi), kuzende THY teknikten Pegasusa geçti bu arada tabi oraya transfer olma gibi lüksleri yoktu neticede ayrı yaşanacaktı 2 yıllık görev sürecinde. Derken o iyi kaynana burda devreye girdi ve gelinle birlikte Muş'a gitti. Gelin yaklaşık 5 bin maaş + 8 bin döner sermaye geliri ile iyi durumdaydı. Kaynana orda yeterince beynini yıkadı ve şuanki durumdan bahsediyim, geçen yaz izmir'de birbirlerine girdiler, diğer kuzenim ve yengem (kuzenlerin annesi) ayırdı bunları birbirinden. 2011 Ekim'de zorunlu hizmet bitti, gelin istanbula geri döndü ayrı ev açtı kendine. Boşanma arifesindeler kısacası. Davayı gelinin açmasını bekliyoruz, ya da aynı şehirde farklı evlerde yaşama süresi varmış sanırım 8 ay gibi. O süre içinde gelin açmazsa o süre dolunca kuzenim dava açıcak boşanmak için.

Uzun lafın kısası, kaynana kafaya koyduysa ya baştan ya ortadan ya da son anda bile "evliliği bozar" benim çevremden edindiğim tecrübeme göre olay bu yönde. En nihayetinde evleneceğin / evlenmeyi düşündüğün kişi "o" nun kızı, annesi ağır basar belli biryerden sonra. Dersen ki annesiyle mi evlencem? Diyeceğim, benim gördüğüm kadarıyla evlilik sadece 2 kişi arasında değil, 2 aile arasında olur.

Hayırlısı olsun hakkınızda, kaynanaya kendinizi sevdirmeye bakın..

sasuuke
12-04-2012, 19:32
valla allah sabır versin diyorum
hediye alıp hal hatır sorma işi bana da mantıklı geldi,
birde arkadaşınız annesinin yanındayken kavga etmeyin ya da belli etmesin :)))

ahmet3425
12-04-2012, 19:54
ne kaynanalar varmıs arkadas yaw ben yatayım kalkayım kaynanama sukredeyım :D

Bu arada kaynanayla ugrasmak zordur kesınlıkle bızım kazanabılecegımız bı savas degıl.

Utku
12-04-2012, 20:09
Sana tek tavsıyede bulunabılırım buda su sevdıgın kız ıcın fedakarlıklar yapıcaksın terbıyenden ve efendılıgınden tavız vermıceksın kucuk kucuk oyunlarla dıyaloglarla kendını sevdırıceksın baska olurun yok.tabı ıcınden gelıyosa bu ınsanın kendınde bıter netıcede.zor zamanda evıne ekmek getırmek ıcın tası sıkıp suyunu cıkarıcak kapasıtedekı ınsanda genelde pesını bırakmaz ve sevdıgnı alır

ondertopcu
12-04-2012, 20:19
Allah' a şükür benim kaynanada öyle şeyler yok çocuklarından daha çok seviyor beni. Ilımlı yaklaş zorbalıkla hiç birşey olmaz. Seni tanımıyor sanırım. Onun yerine kendini koy. 20 yaşında bir kız, devir ***** :( tanımadığı biriyle birlikte. Tamam sen iyi birisi olabilirsin ama o bunu bilmiyor. O yüzden niyetin ciddiyse bir an önce tanış derim ben

peace
12-04-2012, 20:21
ne yapılabilir ki çekeceksin :D

SerhatA.
12-04-2012, 20:22
Seviyorum ULEn.... formulü yarar

B.Koçer
12-04-2012, 20:23
Kız üvey falan değil demi ?

crused
12-04-2012, 20:27
allah yardimcin olsun kardesim valla en kisa zamanda duzelir insallah. benim kaynana ne turkce biliyor nede ingilzce onun icin cok rahatim birbirimize bakip bikere hie diyoruz oldu bitti :)

34btr1907
12-04-2012, 20:31
kızını evlendıkten sonra sana gösterırsem adam degılım torununda dahıl de kuzu olucaktır:)

aegean76
12-04-2012, 20:43
burada kayınvalidenin neden sardırdığı önemli...

benim başımada geldi zamanında... ben yüksek okul hatunda mühendis diye kadın bunalıma girmişti...

sizde yaş farkı gayet normal...iş yada tahsile takmış olabilirmi....

Derman
12-04-2012, 20:46
zor bir durum Allah yardımcı olsun......

0zan
12-04-2012, 20:52
Kız arkadaşının annesi henüz kaynanan değil, olduğu vakit bu günleri mumla ararsın.

Evlilik kurumu ağır, çok severek evlenen hali vakti yerinde olanlar dahi yürütemiyor iken neden maceraya atılacaksın,

Ben oyumu daha fazla zorlamayıp birlikteliğinizi belirsiz bir tarihe ertelemen yönünde kullanıyorum.

ulasoztas1
12-04-2012, 20:59
kıza karşı şiddet olayı gerçekten garip.. tasvip etmeyebilir ilişkinizi bunu normal karşılicaksın ve onun günlünü almaya bakıcaksın eğer gerçekten ciddi düşünüyorsan.
ben bir olaydan ötürü müstakbel kaynanama bağırdım sonrasında yaşadığım pişmanlığı anlatamam, kızı almak için evlerinin önüne gittiğimde bile utanıyorum o yüzden mümkün olduğunca sakin, sabırlı ve iyi aile çocuğu modunda ol :)

Ome_RS
12-04-2012, 21:02
Allah yardımcın olsun hep filmlerde olur sanıyodum ama harbi görevini saglam yerine getiren kaynanalar varmıs :D
umarım insaf eder mutlu olursunuz

overblack
12-04-2012, 21:07
kadın kafayı taktıysa evlensen bile mutlu olamazsın.en ufak bir şeyde kızı doldurur üzerine salar.yada kendi sataşır.en iyisi zehirle gitsin.

pirasa
12-04-2012, 21:08
zor görmemiş kadınlar böyle oluyor işte. birde kızlarını sermaye gibi görenler var, zengin biriyle baş göz edersem bunu tamamdır bende kurtulurum kızda mantığında olanlar. üniden arkadaşım okulu bitirdi memur oldu, neyse kızı istemeye gittiler kaynana ne takıcaksınız demiş. bizimki almış çikolatayı sana takan takmış teyzecim ben takılmamışını arıyordum diyip çıkmış. geldi çikolatayla yiyin olum o karı yiyemedi bu çikolatalar çok değerli diyordu :D demem oki olmuyorsa olmuyordur hiçççç boşuna canını sıkma. şurayı geçeyimde rahata ericez dediğin şeyler evlilik hayatında olmuyor. sen evlendin mi ? dersen evlenmedim ama çok evlilik gördüm başından sonuna. başından sonuna gördüğüme göre bu yaşta pek uzun sürmemiştir değil mi :D

BLuEBoY
12-04-2012, 21:16
Kardeşim öncelikle Allah yardımcın olsun...

Aynı durumu bende yaşadım 2 sene dayanabildim, beni hep kızını kandıran biri sanan kaynana adayım vardı. Niyetim belli olsun dedim gittim tanıştım bu sefer kendi başına konuşuyo oldum, annemi gönderdim tanışmaları için yine yaranamadım. Kızın başını yiye yiye bizi ayırmayı başardı. Annedir sonuçta bi noktadan sonra ağır basıcaktır. Ne kadar sevsede sürekli aynı baskıdan sıkılıyo insan ve maalesefki evlenince sadece kızı değil ailesinide almış alıyosun. Şimdiden böle yapan bi kadınsa hiç bi zaman sizi rahat bırakmıcakdır... :(

gökan
12-04-2012, 21:20
ilk önce sana sunu ızah edeyım 5 senelık bır ılıskım vardı sureklı ıstanbula geldım 5 sene emek harcadım nedense benı seven bı r kaynana bıanda sevmemeye ve kızına baskılar kurmaya basladı kız arkdsım artık çok zor durumdaydı uvey evlat gıbı kızına baskı yapıyr ve kızı sogutmak ıcın benden elınden gelenı yapıyrdu artık kız arkdasım bana cok korkuyrm annem bana cok kotu davranıyr dedı.. bende bu işin kotuye gıttgını anladım ama gel görkı hıcbısı yapmadıgım 5 sene boyunca herzman yanında oldugum her gıdısımde elım bos gıtmedıgım o annesı bıanda benden tıksınmıs elektrık almamıs ve benı ayrmak ıcın elınden gelenı yapmaya basladı kızı bıyere gondermıyrlar kıza para vermıyrlar acıkcası huzur vermıyrdu ..kım kızına bunu yaparkı mutlulugunu ıstemezkı ama kızı soguttu benden allem ettı kullem ettı he kız sevmıyrmu neden dırenmedı 5 ay dırendı ama karsındakı baskıcı bı anneyıd kızda baktı sonu olmuycak annem bıze rahat vermıcek cunku evlensede ayırırdı koymus kafasına suan neyapıyrm hıcbısı 2.5 aydır tedavı goruyrm cunku herseyımı paylasştgm ınsanı kaybettım allah sana yardımcı olsun bu olayı kımsenın basına vermesın cıddıyım bu olay cok zor bı durum

her gece ruyalarıma gırıyr gel benı kurtar askım dıye ama gıdemıyrm onumde bır cam ve o camın arkasından aglıyr neoldu ne arıyrm ne soruyrm yazık oldu 5 seneme olan oldu emegıme sevgıme olan oldu senı sevıyrm dıyen ozledım dıyen kız 1 gunde bıanda cektı gıttı 2. ayı gectı umarım sende bu dedıklerımden bısıler cıkartrsın :(

gökan
12-04-2012, 21:27
acı cekıyrmuyum cok hersey heryer bana onu hatrlatyr ama yapıcak hıcbıseyım yok uzuluceksın sende belkı ama :(

sanctuary35
12-04-2012, 21:38
bende 2.5 sene dayanabildim bu tarz duruma.

yakuza
12-04-2012, 21:50
seni en iyi ben anlarım ben 26 yaşıdnayım nişanlım 20 yaşında 2 ay sonra düğünümüz var kaynanatörümlede aramız su an çok iyi, en son ipleri koparmayı bile düşündüğüm olmustu o dereceye geldik, aileye girip çıkacaksın içli dışlı olacaksın yakın olup samimi davranacaksın ne derse he anacım doğrusun diyeceksin bi süre sonra düzelir buna emin ol, hiçkimse çocuğunu bir başkasıyla paylaşamaz gerçekten emin ol buna sen gide gele seni sahiplenebilir ancak ;)

gökan
12-04-2012, 21:55
seni en iyi ben anlarım ben 26 yaşıdnayım nişanlım 20 yaşında 2 ay sonra düğünümüz var kaynanatörümlede aramız su an çok iyi, en son ipleri koparmayı bile düşündüğüm olmustu o dereceye geldik, aileye girip çıkacaksın içli dışlı olacaksın yakın olup samimi davranacaksın ne derse he anacım doğrusun diyeceksin bi süre sonra düzelir buna emin ol, hiçkimse çocuğunu bir başkasıyla paylaşamaz gerçekten emin ol buna sen gide gele seni sahiplenebilir ancak ;)

herkes öyle olmuyr ıste bende 5 sene oyle davrandım hep sevdım anam gıbı kızını zora dusurcek hiçbişi yapmadım bı kotulugumu gormedıler emegımın farkındalardı ama bazen ıste kalkıp böyle bıanda sılebılıyrlar neyse allah herkesın yardımcısı olsun ben bu acıyı yasadım baskalarıda yaşamasın

yakuza
12-04-2012, 21:57
çok geçmiş olsun kardeşim, kız evi naz evi derler kız anasıyla geçinmek hakkaten çok zor. senin sonu kötü bitmiş rabbim yüzünü güldürür inşallah

gökan
12-04-2012, 22:01
çok geçmiş olsun kardeşim, kız evi naz evi derler kız anasıyla geçinmek hakkaten çok zor. senin sonu kötü bitmiş rabbim yüzünü güldürür inşallah

evet zor bı durum benımkısı hemde zor ..hayallerın yıkılıyor öyle düşün elınden alıyorlar resmen sevdıgın ınsanı ve hiç bişi olmamıs gıbı benı dusunmuyorlar emegımı gormuyorlar nedıyımkı sımdı neyse gozlerım doluyr hatrladıkca ...şu 2.5 ayda yasadıgımı bı allah bılır bırde ben ınthr etmeyı bıle dusundugum oldu cunku agrma gıtmıstı hıcbısı yokken canımı elımden almaları ..şimdi artık fotograflarla vıdeolarla kaldı hersey en cok agrma gıden ucak bıletı almısım gormeye gıdıcem kendı dedı gel özledım cok ama bakıyrm 1 gun sonra sankı hersey bıanda bıtmıs gıbı dustu onume herkes kendı yoluna oldu yasamayan bılmez

gökan
12-04-2012, 22:09
artık bu sarkıyı dınlerız
Suretime aldanıp sakın yanılmayın
Yüzümün güldüğüne bakmayın,
Aşktan canı yananlardanım bende
Bu yüreği taştan sanmayın.

Sel olur gizlice içime-içime süzülür gözyaşlarım
Kanar yaralarım, kanar tuzu bastıkça anılar
Efkar benim öteki adım,
Kor-kor azgın yangınlarda can evim, ciğerim yanıyor
Zor, çok zor, ne çektiğimi bir ben bir Allah biliyor,
Kor-kor azgın yangınlarda can evim, ciğerim yanıyor
Zor, çok zor, ne çektiğimi bir ben bir Allah biliyor…

Ben kendimi bildim bileli
Hissetmedim ayrılık acısının böylesini,
Yemeden-içmeden kesildim
Ağla-ağla tükendim
Hasreti bitirdi beni…

neyse ben balkona cıkayım bunalıma gırdık yıne

1lker
12-04-2012, 22:09
En etkili formül.. Allah sabır versin yardımcın olsun insanla uğraşmak en zoru.

N6RB62gHO6U

yaşar
12-04-2012, 22:11
Anne'lik duygusu normaldir,severde döverde :) ? Seni tanımıyor olabilir,yada farklı tanıyor olabilir, kendini iyi ifade etmek senin elinde,kız arkadaşınada gerekli konuşmaları yapıp herşeyi yoluna koyabilirsin,unutmaki şu anda köprünün başındasın seviyorsan bazı şeylere katlanmalısın.

ALLAH sabır versin zor bir yoldasın ;)

Chn53
12-04-2012, 22:47
melek gibidir benim kaynanam :)( adi melek , melek anne diyorum:)) zamaninda corollam varken ( mahalleyi ayaga kaldiran ekzoz + camurlukta hellaflush ) iyiydi aramiz ama arabama binmesini istemiyordu annesi babasi ve abisi, gidicegimiz yerlere hep metro otobus gidiyorduk , hatta disari gitmemizi bile istemezdi , kendi misler gibi yemek yapardi gel oglum burda ye derdi :) her neyse corollayi sattim simdi babamın daciaya biniyorum hiç sýkýntý çýkarmiyolar :) yani demek istedigim disardan bakýldýðýndaki izlenim çok önemli :)

Dodoo
12-04-2012, 22:57
Ne zor iş arkadaş yaa :) Allah yardımcın olsun valla, ciddi düşünülüyorsa tabi:)

ynsemr
12-04-2012, 23:04
3 sene ömrümü adadiğim senin için anami babami karsima alirim diyen kiz arkadasim bir gün bana 'ailem senle olmami istemiyor ben bir karar vermek zorundayim seni çok seviyorum ama ailemi seçiyorum'dedi.son sözü de bu oldu.2 sene geçti unuttum demek zor ama anladim ki başkalarinin mutsuzlugunun ustune mutluluk kurulmuyor ve evlenince asil karsindakinin ailesiyle evleniyorsun

gökan
12-04-2012, 23:12
3 sene ömrümü adadiğim senin için anami babami karsima alirim diyen kiz arkadasim bir gün bana 'ailem senle olmami istemiyor ben bir karar vermek zorundayim seni çok seviyorum ama ailemi seçiyorum'dedi.son sözü de bu oldu.2 sene geçti unuttum demek zor ama anladim ki başkalarinin mutsuzlugunun ustune mutluluk kurulmuyor ve evlenince asil karsindakinin ailesiyle evleniyorsun

benım yasadıgım olayın aynısı ama yanlıs anlama hıcbısı yokken yanlısın yokken aılem senı ıstemıyr olayı bana cok cahılce gelıyr ..neyse allah herkesı mutlu etsın kısmetımız neyse o olsun

ynsemr
12-04-2012, 23:16
benım yasadıgım olayın aynısı ama yanlıs anlama hıcbısı yokken yanlısın yokken aılem senı ıstemıyr olayı bana cok cahılce gelıyr ..neyse allah herkesı mutlu etsın kısmetımız neyse o olsun

Yok kardeş ne yanlis anlicam ayip ettin.hiç bisey yokta deil tabiki ama surekli ben herkesi karsima ailirim deyipte bigün ben ailemi seciyorum deyince mal gibi kaliyorsun

MBuğra
12-04-2012, 23:20
ne çok yaralı varmış forumda. bende 2,5 sene peşinden koştum birinin. ancak kızların efendi adam yerine piç adam tercihini anlamıyorum? gönül eğlendirmeye gelince piç adam isterler (sanki efendi adamlar eğlenmeyi bilmiyor), ama iş ciddiye binince efendi olsun, gözü benden başkasını görmesin, zengin olsun, kariyeri olsun isterler.

BLuEBoY
12-04-2012, 23:28
ne çok yaralı varmış forumda. bende 2,5 sene peşinden koştum birinin. ancak kızların efendi adam yerine piç adam tercihini anlamıyorum? gönül eğlendirmeye gelince piç adam isterler (sanki efendi adamlar eğlenmeyi bilmiyor), ama iş ciddiye binince efendi olsun, gözü benden başkasını görmesin, zengin olsun, kariyeri olsun isterler.

aynen öle farklı bi kafada yaşıyolar.. gezsınler eglensinler fırlama tiplerle sonra evlencek adam arasınlar..

Evlenip milletin artığını toplayacağıma, evde kalır yatağımı toplarım :D :icon_tup:

GokhanRS
12-04-2012, 23:31
çok seviyosan katlanacan efendilikten ödün vermeyecen. katlanamıyorsan zaten aşırı sevmiyorsun yol yakınken yol ver.

emre.ates
12-04-2012, 23:34
bu kadar yorumu okuduktan sonra fazla bısey yazmaya gerek yok +3 benden diyorum :)

PimPCaR
12-04-2012, 23:35
Hovardalıgı severim ayran gönüllüyümdür ama son 2 buçuk yıldır bir kız arkadasım var. Niyetim konusunda hala kararsızım yaş oldu 27. Bizim kaynana olacak şahısla diğer kızlarının düğününde ilk kez tanışıklıgımız oldu. Sevmiş bizi ama gel gelelim tutturdu adı konsun adı konsun diye. Kızı benimle birlikte dışarı salmamaya başladı. Kızın aracılıgıyla laf göndermeler filan... Ben de iş durumlarımı hayatımı yoluna sokmadan ciddiyet düşünmüyorum hani. Bu yüzden cıkmaza girdim. Lafın kısası bi kızla evlenecekseniz o kızdan cok ailesiyle evlenmiş oluyosunuz. :) Kızın anne babası çok önemli. her zaman iyi davransanız bile yaranamazsınız. Hediyeler filan geçici şeyler. bi an hoş karşılar bi ters harekette tepesi takla eder. birlikte oldugunuz kız kadar ailesinide iyi tanıyın. sizi işiniz, aileniz, tahsiliniz, maddi durumunz, arabanız, ortamınız vs gibi şeyler yüzünden sorguluyor ve laf çarpıyorsa bilinki o işten pek hayırlı sonuclar cıkmaz. Düşünün taşının tartın bişeyler yapın artık :)

gökan
12-04-2012, 23:36
çok seviyosan katlanacan efendilikten ödün vermeyecen. katlanamıyorsan zaten aşırı sevmiyorsun yol yakınken yol ver.

olay sevmek sevılmek degıl ıste anlatmak ıstedıgmız farklı şöyle düşün birilerıne guvenıyrsun emek harcıyrsun ıyı efendı durust saygılı bır ınsan oluyrsun ama karsındakıler senın gıbı olmuyr daha cok aıle nevar bu cocukta efendı ıyı ıste neyını begenmıyrsun ..guvendıgın ınsanlar ıste senı boyle yarı yolda bırakabılıyr ...

leventrc
12-04-2012, 23:38

Kitabın ortasından konuşmuşsun kardeşim helal olsun sana ;) Duygularıma tercüman olmuşsun...

levent
12-04-2012, 23:42

ilk sayfadaki yazdıklarımda anlatılmak istenen ana düşünce direk budur :icon_tup:

benim kaynana sıkıntım olmadı yani kız arkadaşlarımın anneleri içinde tanıyan da tanımayan da genelde sevdi, hatta izmir'de kız arkadaşım varken annesi idare ederdi abisi bilmiyordu çünkü :) ne bilim Allah herkesin gönlüne göre versin, kötüyle karşılaştırmasın diyim.. Çocuk varsa ilerki aşamada çok zor oluyor işte canlı canlı yaşıyoruz biz kuzenden ötürü.. boşananın çocuğu yoktu Allahtan rahat oldu onun için..

aqustic
12-04-2012, 23:48
kadınlar kaburga kemiği gibi eğridir . Düzeltmeye çalışırsanız kırarsiniz(hadis) kardeşim kaynananla ve kız arkadaşınla sen haksız olsan dahi inatlaşma ve hatasini düzeltmeye falan çalışma.. iyi anlaşmaya ve çok ciddi olmaya çalış. He de geç.boşanmalarda ise 3. kişi olan kaynana faktörünün gerçekten etkisi var.Onun için evlilik kolay bir is degil.sadece eşini degil onun ailesini de idare edeceksin.

gökan
12-04-2012, 23:54
aynen agustıc kardes bızde oyle yaptık el ustunde tuttuk ama onun derdı baskaymıs neyse yapcak bişi yok olan 5 seneme oldu

MBuğra
12-04-2012, 23:54
aynen öle farklı bi kafada yaşıyolar.. gezsınler eglensinler fırlama tiplerle sonra evlencek adam arasınlar..

Evlenip milletin artığını toplayacağıma, evde kalır yatağımı toplarım :D :icon_tup:

:icon_tup:

Kitabın ortasından konuşmuşsun kardeşim helal olsun sana ;) Duygularıma tercüman olmuşsun...

kardeş pişman olacaklar, olmalılar.

GokhanRS
12-04-2012, 23:56
adaş seninki konuyu açanınkinden farklı bi konu heralde. yorumum ilk mesajdaki konuya benim. ama konuyu açan arkadaşınki seninki kadar kötü değil sanırsam.

allah yardımcınız olsun ne diyim. benimki allahtan yakın yerde. aileside çok iyi davranıyor. hatta 2 gün sonra cumartesi nişanımız var salonda.

gökan
13-04-2012, 00:00
adaş seninki konuyu açanınkinden farklı bi konu heralde. yorumum ilk mesajdaki konuya benim. ama konuyu açan arkadaşınki seninki kadar kötü değil sanırsam.

allah yardımcınız olsun ne diyim. benimki allahtan yakın yerde. aileside çok iyi davranıyor. hatta 2 gün sonra cumartesi nişanımız var salonda.

allah mutlu etsın senı herzaman bende böyle bi nişan merasımıne gırısıcektım dıyorum ya kendımden vurulmusa dondum kız arkdsımla aram cok ıyıydı neolduysa kadına bıanda kızı cektı benden okdrda 5 sene kızın yanında oldum herdaım destek oldum kendı annem gıbı gordum annesını bıanda o cahılce tavrıyla kızı aldı benden kızda tabı dırendı ama nereye kdr en cok zoruma gıden dıyrm ya sevdıgın ınsan senı ozledıgnı soyluyr msj atyr bırdaha senı cok ozledım dıye haykırıyr ama 1 gun sonra sankı yuzune sıyah bır perde ıner gıbı ne oldugunu anlamadan kala kalıyrsun sonuc ayrılık ...beklemıyrdum boyle bişi cok anı oldu o yuzden bende duygusalım ıckıye verdım kendımı spor yapardım oda *** oldu ıstanbul lafı nerde gecse ıcım gıdıyr artık unutmak lazım ama gel o fotolra msjlara bakta bunu nasıl yaptılar dıye ıcını haykır ınanamıyrsun kabullenemıyrsun en zoruda bu:(

BLuEBoY
13-04-2012, 00:11
allah mutlu etsın senı herzaman bende böyle bi nişan merasımıne gırısıcektım dıyorum ya kendımden vurulmusa dondum kız arkdsımla aram cok ıyıydı neolduysa kadına bıanda kızı cektı benden okdrda 5 sene kızın yanında oldum herdaım destek oldum kendı annem gıbı gordum annesını bıanda o cahılce tavrıyla kızı aldı benden kızda tabı dırendı ama nereye kdr en cok zoruma gıden dıyrm ya sevdıgın ınsan senı ozledıgnı soyluyr msj atyr bırdaha senı cok ozledım dıye haykırıyr ama 1 gun sonra sankı yuzune sıyah bır perde ıner gıbı ne oldugunu anlamadan kala kalıyrsun sonuc ayrılık ...beklemıyrdum boyle bişi cok anı oldu o yuzden bende duygusalım ıckıye verdım kendımı spor yapardım oda *** oldu ıstanbul lafı nerde gecse ıcım gıdıyr artık unutmak lazım ama gel o fotolra msjlara bakta bunu nasıl yaptılar dıye ıcını haykır ınanamıyrsun kabullenemıyrsun en zoruda bu:(

bi dönem senin için zor geçicekki bu en ağır dönem olucak. Sana ne kadar yapma etme değmez desekde dediğimizin bi anlamı olmayacak ve sen acını yaşıcaksın, ama o dönem geçtikten sonra emin ol kendine çok kızıcaksın böle dağıldığın için kendini üzdüğün için. Sigara ve alkole bu zamanlarımda başladım bende şimdi eski hallerimi düşündükçe sadece gülüyorum ama kötü alışkanlıklar yakanı bırakmıyo. Sporuna devam et ayrıyatende kendine farklı ugraşlar bul yalnız kalma düşünme inan geçicek bunların hepsi ;)

GokhanRS
13-04-2012, 00:25
allaha şükür pek aşk acısı yaşamadım. o yüzden yaşayanın halinden anlamam zor olur. şimdiye kadar kimseyi ti ye almadım. ilk kaale aldığım kişiylede nasipse evlenicez.

levent
13-04-2012, 01:05
allaha şükür pek aşk acısı yaşamadım. o yüzden yaşayanın halinden anlamam zor olur. şimdiye kadar kimseyi ti ye almadım. ilk kaale aldığım kişiylede nasipse evlenicez.

Benim mantık. :)

ensoztrk
13-04-2012, 03:38
Bu konu can sıkar.

Benimde 2.5 3 yıllık bi ilişkim var ve bizim işimizde çok çok zor ama şuan biz gizli tutmayı ayda 1 kere görüşmeyi tercih ediyoruz. 1 2 sene sonra en azından yüzük takıcam inşallah. Bence olay ciddiye binene kadar gizli tutulması taraftarıyım.

Allah hakkındakini hayra çevirsin.

baha38
13-04-2012, 07:34

Gökhan kardeşim anlattıklarını okuyunca çok üzüldüm benimde aynı şeyler geçti başımdan 5 sene birlikte olduğum kişiyle ayrıldım.Hani kendini üzme ne desek boş ama insan ne yapsa kendine ediyo. içiyosun üzülüyosun kendini hırpalıyosun olan sana oluyo:( Ama o kız seni sevdiyse seviyosa zaten sensiz yapamaz tekrar döner bişeylerden ders alarak döner ve ilişkiniz daha sağlam olur ama dönmezsede artık sende kendine yeni bir yol çiz. ben öyle yaptım şuan çok mutluyum ondan başkası olmaz diyodum ama ondan daha iyi biri var şuanda karşımda inş. sende mutlu olursun onla yada onsuz.

5500
13-04-2012, 08:54
yanlış bir tabir mi olacak bilmiyorum ama balık baştan kokar diye bir söz var. Sorunlu insanlarla, özellikle sorunlu kadınlarla uğraşmak gerçekten çok zor. Bir noktada sevgi falan yetmiyor.. Nacizane fikrim, ileride daha mutsuz olmaktansa yol yakınken yavaş yavaş bazı şeyleri bitirmeye başlamak.

erdinc06
13-04-2012, 08:55
bencede yol yakınkan dön bence sonradan mutsuz olup sürekli üzülmektense bastan üzül daha iyi

TünayK
13-04-2012, 09:00
eveeeeeeeett....mantıklı mode on...

mesajları hızlıca okudum sanıyorum evli arkadaşlar cevap yazmamışlar....

öncelikle şunu söyleyeyim,birincisi kızın yaşı evlilik için yada ciddi mevzular çok küçük...ikincisini bilemedim şimdi:D

evlilik hiç öyle dışarıdan görüldüğü gibi değil gençler, ben kendimi örnek vereyim....benim eşimle olan ilişkimde 8. yılım...8 yıl!!!! tek bir gün bile ayrılık olmadı en fazla 2 yada 3 kere kavgalar uzamıştır o da 1 gün....şurada kafana sık dese saniye düşünmem o da o şekilde....

aileler hepsi okumuş yazmış olabilecek en düzgün en mantıklı anlayışlı modern süper aileler yani....gel gelelim evlilik öncelikle çiftleri daha sonra aileleri biraz değiştiriyor daha doğrusu silkeliyor...bir alışma süreci gerekiyor...biz evlendik ilk 3 ay aptal gibi olduk alışmak çok zordu,ha şu an 8 ay oldu herşey oturdu bir problem yok....

diyeceksiniz ki "özet geç piç!" tamam geçiyorum....

ben herşey bu kadar mükemmelken bile sıkıntılar yaşadım ve öğrendiğim şu...eşinle, ailesi ile yada kendin ile ilgili en ufak bir pürüz en ufak bir sıkıntı varsa(yada var olma iltimali varsa) sakın ama sakın ev-len-me-yin....10 numara patlarsınız...

mantıklı mode off

kız annesini vursun delikanlı gibi yatar çıkar sende o sıra keyfine bakarsın...kız çıkınca evlenirsiniz...kazan-kazan durumu yani:Dyapıştırrrrrrrr:)

Semii
13-04-2012, 09:07
eveeeeeeeett....mantıklı mode on...

mesajları hızlıca okudum sanıyorum evli arkadaşlar cevap yazmamışlar....

öncelikle şunu söyleyeyim,birincisi kızın yaşı evlilik için yada ciddi mevzular çok küçük...ikincisini bilemedim şimdi:D

evlilik hiç öyle dışarıdan görüldüğü gibi değil gençler, ben kendimi örnek vereyim....benim eşimle olan ilişkimde 8. yılım...8 yıl!!!! tek bir gün bile ayrılık olmadı en fazla 2 yada 3 kere kavgalar uzamıştır o da 1 gün....şurada kafana sık dese saniye düşünmem o da o şekilde....

aileler hepsi okumuş yazmış olabilecek en düzgün en mantıklı anlayışlı modern süper aileler yani....gel gelelim evlilik öncelikle çiftleri daha sonra aileleri biraz değiştiriyor daha doğrusu silkeliyor...bir alışma süreci gerekiyor...biz evlendik ilk 3 ay aptal gibi olduk alışmak çok zordu,ha şu an 8 ay oldu herşey oturdu bir problem yok....

diyeceksiniz ki "özet geç piç!" tamam geçiyorum....

ben herşey bu kadar mükemmelken bile sıkıntılar yaşadım ve öğrendiğim şu...eşinle, ailesi ile yada kendin ile ilgili en ufak bir pürüz en ufak bir sıkıntı varsa(yada var olma iltimali varsa) sakın ama sakın ev-len-me-yin....10 numara patlarsınız...

mantıklı mode off

kız annesini vursun delikanlı gibi yatar çıkar sende o sıra keyfine bakarsın...kız çıkınca evlenirsiniz...kazan-kazan durumu yani:Dyapıştırrrrrrrr:)

ATIYOO :D adasdasd

meLaNchoLic
13-04-2012, 09:12

ahuahua :D

TünayK
13-04-2012, 09:33

sprey sıkmaktan bahsetmiştim ben:D

Yiğit Ş.
13-04-2012, 09:44
bi aile büyüğümüz derdi: kaynanayı ne yapmalı ? kaynar kazana atmalı! :)

kolay gelsin

Semii
13-04-2012, 09:45
bi aile büyüğümüz derdi: kaynanayı ne yapmalı ? kaynar kazana atmalı! :)

kolay gelsin

Fahriye Guney - Kaynanayı napmalı - Dailymotion videosu (http://www.dailymotion.com/video/xbe17y_fahriye-guney-kaynanayy-napmaly_music)

müzisyenmi aile büyügü :D

Yiğit Ş.
13-04-2012, 09:52
hassktir şarkısı varmış lan hahahaah :D

senna
13-04-2012, 10:00
20 yasinda birinin ruh hali gunde 8 kez degisir erkeeen bu islere:) sonra pisman olursunuz

lucky Jackal
13-04-2012, 10:23
Evli bir dosttan sana tavsiye,klasik bir sözdür ama evlendiğin kişinin ailesiylede evlenmiş olursun,kızında yaşı küçük anladığım kadarı ile ACELE ETMEYİN. bütün işlerinizi yoluna koyunca (İş,okul v.s) gider konuşursunuz ailesiyle,kadın yine kıllık yaparsa unut gitsin.Hee biz o kadar bekleyemiyoruz diyorsan veya kız arkadaşın diyorsa,seven insan katlanır çile çeker acı çeker ama vazgeçmez,ben artık katlanamıyorum diyip bir gün senden ayrılırsa bil ki o kız zaten seni,senin onu sevdiğin kadar sevmemiştir.Evlilikte aileler çok önemlidir,hatta sizden daha önemlidir.

imparatoR
13-04-2012, 10:34
şahsi fikrim;
öncelikle arkadaşının yaşı daha küçük ,ailesi 20 yaşında olduğunu kabullenemiyordur muhtemelen ayrıca;
bana göre zamana ihtiyacınız var tam analamıyla herkesin belli başlı şeyleri kabullenmesi adına..
bunlar hoşgörülü durumlarda soft geçilecek durumların şekline göre değişkenlik gösterecek geniş konular..

haa dersinki yetti canıma alırsın kızı vermedilerimi kaçırırsın..ondan sonra ağada sensin paşada sensin ben olsam önemsiyor gibi görümüp kendi içimde sallamazdım bu kadar bu tür konuları...
olurda evlenirsen(karşılıklı büyük hakaretler,aşırı kırıcı durumlar olmadıkça) zaten sonrasında bir gün herşey zaten yoluna girecek sen istesende istemesende..
4,5 yıl sevgiliyken,2008 de evlenmiş (8,5 yıl olmuş vay be) biri olarak nacizane görülşerim...

imparatoR
13-04-2012, 10:41
ya bu işler cidden çok geniş konular jackalın dediği yönde düşünürsek;
iki ucu b.k..lu deynek aileler uyşacak onları tartıcaksın karşındaki insanla ömür geçireceksin onu tartıcaksın vsvs uzarda uzar...iş evliliğe geldiğinde illaki anlaşmazlıklar çıkar ikinizede ciddi iş düşecek dengelemek adına..

sonuca gelirsek:) kaynanadan kurtulamazsın...senn için validen neyse karşındaki içinde o..

pashaboy
13-04-2012, 11:08
allah yardımcın olsun aynı şeyleri bende yaşadım şuan 22 yaşındayım ve nişanlıyım 1 haziran 2012 de düğünüm var sırf ailesi problem çıkarmasın diye bu yaşta evleniyorum...

coolvtec
13-04-2012, 11:15
ailenın ıcıne sızzz ben oyle yaptım:D simdi beni kızından daha cok sevıyo.Her gittigimde ufak hediyeler aldım kadınlar hedıye sever özellikle kaynanalar :) sürekli hal hatır sordum hatta su anda annecıgım dıyorum kendı annem kadar sevıyorum kendısını :)

çakal olmak lazım. en iyi yöntem bu görünüyor.:icon_tup:

matthardy
13-04-2012, 11:25
yanlıs yapmıssınız :D ben 8 yıldır kız arkadasımla beraberım daha aıleseyıLe tanısmadım.her seferınde bısey uydurdum kactım.nikahta tanısırız

ensoztrk
13-04-2012, 14:35
yanlıs yapmıssınız :D ben 8 yıldır kız arkadasımla beraberım daha aıleseyıLe tanısmadım.her seferınde bısey uydurdum kactım.nikahta tanısırız

+1 katılıyorum.

cnk
13-04-2012, 14:55
20 yasinda birinin ruh hali gunde 8 kez degisir erkeeen bu islere:) sonra pisman olursunuz

:icon_tup:

recky
13-04-2012, 15:02
Allah yardımcın ollsun;
tavsiye veya fikir vermıcem üzgünüm
bende benim kaynana kötü diyodum :)
benim kaynana maddi yönden emiyor sadece.
Ayrıca eklemek istedigim önemli bir ayrıntı var, evlenirken ailesiyle evleniyorsun gibi düşünceleri kafadan çıkaramıyor insan
aile herkes için önemlidir..
benim ailenin yanında OLMADIGINI sadece benim olduğunu öğretmen 5 senemi aldı;
evlilik sonrası ailenin tamamen hayattan çıkması gereklidir :)
çıkması derken türk halkının gelenek göreneklerinden dışarı çıkmamak da öenmlidir.

kadir jdm civic
13-04-2012, 15:08
valla çok zor bir durum allah kolaylık versin. benımde tavsiyem söyle olur ben olsam ne yapardım.

çok iyi düşünmek lazım suanki duyguların çok güçlü oldugu için ayrılmak aklının ucundan geçmez ama iyi düşünmek lazım evlenmek dügün dernek yapmak çok kolay ama bunu uzun yıllar devam ettirmek çok zor bu yuzden iyi düşünmek lazım senın etrafında tek bu kız yok o yuzden secımlerını iyi yapmalısın insanlar seçimleriyle yaşar aklının ucundan olumsuz düşünceler geciyorsa onları görmezden gelme umarsamaz olma ve anlattıgın kadar sorun bayabi büyük bence arkadaşların dedigi gibi ailesi daha iyi olan birini seçmelisin.

tabi suda var kızın ailesi iyide olsa kötüde olsa ınsanın yaşayacagı varsa bu durumları yaşıyacaktır.

allah herkesın gönlüne göre versin allah kimseyı bu durumlara düşürmesin kendı acımdanda söyluyorum bende bekarım bu durumlar yarın öbürgun benımde başıma gelicek inşallah herkesın karşınada dogru dzgun kişileri çıkartır....

Yiğit G.
13-04-2012, 15:22
tamamen kendi düşüncem.. Ailesini değiştiremicene göre kızı değiştirirdim...Çünkü kızla değil gerçekte ailesi ile evleniyorsun.İlişki yürümez yürüse bile işkence olur. Üzgünüm ama gerçek bu

Mert-
13-04-2012, 15:26
Kız annesini babasını karşısına çekip doğru düzgün konuşup herşeyi anlatmalıdır bence. niyetinizin ciddi olduğunu, onları ezerek hiçbirşey yapmayacağınızı bilmeleri gerek.

Kız arkadaşının sen ve onun ailesi arasındaki köprü olması lazım.

Göki,ZD
13-04-2012, 15:28
kızı terket çok ciddiyim.

kadir jdm civic
13-04-2012, 15:30

aynı düşüncedeyım valla gercek bu yada kızı al kaçır ailesınden uzaklara ama annedir babadır kötüde olsa özlenır...

overblack
13-04-2012, 15:36
bence kızı terketme anasına ver zehiri gitsin yaaa.

orhan_guney
13-04-2012, 15:44
allah herkese benim kaynanam gibi birini versin. 2 nci annem diyebilirim.

gökan
13-04-2012, 16:10

aha yoldaşım sırdaşım gelmiş:) ne cektıklerımızı bılırız gökıyle

burkaykalyon
13-04-2012, 16:35
3,5 senelik kız arkadaşımdan anası yüzünden ayrılmıştım. Kızın da hataları vardı tabi. Yaş daha çok genç tabi ciddi düşünmüyoduk ama şöyle bir çözüm bulmuştum ben. kızdan ayrılınca evine kargoyla 2 paket kına gönderdim :D paketlere (büyük olana) ''bu anana'' ''bu da sana'' diye yazmıştım... :D

zor durum Allah kolaylık versin tabi abilerimizin tecrübeleri daha fazladır.

TünayK
13-04-2012, 16:39
3,5 senelik kız arkadaşımdan anası yüzünden ayrılmıştım. Kızın da hataları vardı tabi. Yaş daha çok genç tabi ciddi düşünmüyoduk ama şöyle bir çözüm bulmuştum ben. kızdan ayrılınca evine kargoyla 2 paket kına gönderdim :D paketlere (büyük olana) ''bu anana'' ''bu da sana'' diye yazmıştım... :D

zor durum Allah kolaylık versin tabi abilerimizin tecrübeleri daha fazladır.

allahtan kızın babası yada abisi durumu öğrenmemiş,kınayı bağırsaklarına yakarlardı valla...

burkaykalyon
13-04-2012, 16:41
allahtan kızın babası yada abisi durumu öğrenmemiş,kınayı bağırsaklarına yakarlardı valla...

babanın benden haberi yoktu, kızda tek çocuktu o yüzden geldi bu cesaret zaten :D

K.Kaan
13-04-2012, 17:14

Kadınların Özelliği (Kaybedenler Kulübü) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=EKTTREB9B2g)

çok güzel söylemişsin kardeşim. haklısın söylediğinde.

bende3 aydır kız arkadaşımla beraberim. tanışma fırsatımız olmamıştı ama sürekli kızına söyleniyormuş çocuğu üzme bak çok efendi birine benziyor vs diye bi kavgamız oldu geçtiğimiz hafta içinde şimdi bu efendi denilen tip siz hayatta beraber olaamazsınız bırak diyormuş ne yazık kı.. amaanne yüreği sonuçta belki de bir bildiği vardır diyip ters birşey söylemekten kaçıyorum. sonuçta ne olursa olsun yaşına hürmetim var. bi de güzel bi söz vardır:

gençler yaşlıların aptal olduklarını düşünürler ancak yaşlılar gençlerin aptal olduklarını bilirler diye. o yüzden biraz akışına bırakmak gerekiyor diye düşünmekteyim.

ErenErdem
13-04-2012, 18:34
Buradan soylemesi cok kolay olacak ama eger size yapilan haksizligi gorup bu durumda yaninizda olmayi secmiyorsa isterse ailesinden tamami almis olun baska bir zorlukta sizi yine tek basiniza birakmis olacaktir. Evlilik oncesi ailelerin anlasamamalari bir gercek muhim olan bunu en hafif sekilde atlatanilmek. Evlilikte aileler evlenir buda cok sogru bir kelime malesef devir iki gonul bir olursa samanlik seyran olurmus diyebilecegimiz bir devir degil.