PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hava filtresi neden yağlanır ?

fatihcakin
14-04-2012, 20:30
Hava filtremi temizlemek için söktüm bildiğin yağlanmış resmen filtre direk yenisini aldım neden filtre yağlanır üst kapaktan bi çıkış yapmışlar direk karbüratörün yani hava filtresinin oldugu yere dogru giriş yapıyor o kanalda yağ pislikleri vardı katı şekilde burdaki amaç ne filtre neden yağlanır ki ?

http://img441.imageshack.us/img441/176/dsc02676i.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/441/dsc02676i.jpg/)

Resimde yuvarlak içine aldıgım yerden karbüratörün girişindeki yerden yağ pislikleri cıkarttım, peki büyük yuvarlak içine aldıgım havalandırmayı bi ara boruyla aşagı dogru çeksem mantıken sıcak çekiyor +/- neler olur ?

gökberk
14-04-2012, 20:43
Külbütörden çıkan yere krank filtresi takabilirsin. Yalnız yağ eksiltme durumu olur.
Hatta genelde oil catch tank kullanırlar turbo araçlarda da .

bLackModeL
14-04-2012, 20:46
normal olması gereken oo :D aylık bakımda bı fılıtrenı degıstır ne zamandır bakmıyosunda yaglanmıs

997TT
14-04-2012, 20:58
Asiri gazlama,yag buhari,fazla yag dolumu...

Osman Bahadır
14-04-2012, 21:05
PCV(positive crankcase ventilation, karter havalandırma) sebebiyle yağlanır. Zaten gösterdiğin de PCV bağlantı borusu. Catch-can ile çözülür.

fatihcakin
14-04-2012, 21:28
Peki bi ara boru yapıp soguk hava almasını sağlasam + ve - ler nelerdir ?

İlk mesajda daki arkadaşın dediği gibi krank filtresi taksam sıkıntı olur mu acaba ?

bLackModeL
14-04-2012, 21:50
olmaz hatta daha guzel olur o fılıtre zaten onun ıcın uretılmıs ama soguk hava almaz ordan sadece yag buharını engeller motor ıcıne yayılmamasını saglar fılıtrende yaglanmamıs olurr

fatihcakin
14-04-2012, 22:04
olmaz hatta daha guzel olur o fılıtre zaten onun ıcın uretılmıs ama soguk hava almaz ordan sadece yag buharını engeller motor ıcıne yayılmamasını saglar fılıtrende yaglanmamıs olurr

Yok ben soguk hava için asıl ana boruyu kast etmiştim ordan bi ara boru ile aşagı dogru serin hava gelebilcek şekilde ufak bi şekil yapsam diye düşündüm, tabi bu aracı yapan vatandaş onu düşünememiş mi soguk hava almasını neden kısa tutmuş ki o karbüratorun borusunu ?

serci
14-04-2012, 22:27
Yok ben soguk hava için asıl ana boruyu kast etmiştim ordan bi ara boru ile aşagı dogru serin hava gelebilcek şekilde ufak bi şekil yapsam diye düşündüm, tabi bu aracı yapan vatandaş onu düşünememiş mi soguk hava almasını neden kısa tutmuş ki o karbüratorun borusunu ?

Vardır bir bildiği üretenlerin :) bosver orjınal kalsın aracın psıkolojisyle oynama bence

fatihcakin
14-04-2012, 22:31
Vardır bir bildiği üretenlerin :) bosver orjınal kalsın aracın psıkolojisyle oynama bence

Yakıt tüketimi hesapladım 27 krş şehir içi aklıma takıldı belki etkisi olur diye düşündüm çünkü gerçekten resmen motorun dibinde :)

0M42
14-04-2012, 22:35

Ben bu mantığı anlamıyorum.Oraya ne maksatla filtre koyuluyor ? Orda emiş yok aksine içeriden dışarıya bir sirkülasyon var ısınan yağın buharı o kısımdan dışarıya veriliyor motora emdiriliyor.Zaten o filtre zamanla yağ buharı yüzünden tıkanmıyormu ?

fatihcakin
14-04-2012, 22:39
Ben bu mantığı anlamıyorum.Oraya ne maksatla filtre koyuluyor ? Orda emiş yok aksine içeriden dışarıya bir sirkülasyon var ısınan yağın buharı o kısımdan dışarıya veriliyor motora emdiriliyor.Zaten o filtre zamanla yağ buharı yüzünden tıkanmıyormu ?

Evet işte karışıklık orda sımdı biz orayı kapatırsak sıkıntı olucak demek ki ? yağ buharını karbüratörün içine çekiyor zamanla tıkanıyor haliyle, en iyisi oem, ayda bir düzenli temizlik

0M42
15-04-2012, 02:28
Orası kapatılmaz zaten kapatsan bile içeride oluşan basınç bir şekilde çıkar dışarıya.Ben bu filtre olayına anlam veremiyorum hiç bir mantığı yok gibi duruyor..

Osman Bahadır
15-04-2012, 09:45
Filtreyle olmaz.

Yağlanma olmasın istiyorsan oil catch can takacaksın veya kendin yapacaksın.

Temizlersen hat temiz kalır. Ama PCV emişi yağlamaya devam eder.

Ekleme;

Gördüğüm kadarıyla aracında tek nokta LPG var. Tek nokta LPG'de PCV'den kaynaklı biraz yağlama subapların için iyidir.

fatihcakin
15-04-2012, 09:54
Filtreyle olmaz.

Yağlanma olmasın istiyorsan oil catch can takacaksın veya kendin yapacaksın.

Temizlersen hat temiz kalır. Ama PCV emişi yağlamaya devam eder.

Ekleme;

Gördüğüm kadarıyla aracında tek nokta LPG var. Tek nokta LPG'de PCV'den kaynaklı biraz yağlama subapların için iyidir.

Tamam artık en mantıklısı oem kalması ve düzenli temizlik... :)

Teşekkürler yardımcı oldugunuz için...

bLackModeL
15-04-2012, 09:58

tıkanıyo aynı fılıtre temızlıgı gıbı ıkı haftada bı yada ıstedıgın zaman balata spreyıyle temızlıyosun mantık benımde aklma sıgmıyo ama uretıldıyse kesın bı mantıgı vardır sıteden bırı bıze bu konu hakkında yardımcı olacaktır bence soyle bıde mantık var ordakı yag buhar halınde zaten o fılıtreden buhar oalrak taılıyo yada o.b.k abımın dedıgı gıbı catch tank lar onlar kullanılıyo performans yonunden kesınlıkle bı getırısı var kı kullanılıyoo yoksa o kucukuk fılıtreyı nıye uretsınlerkı ...

0M42
15-04-2012, 13:22
O filtreler daha farklı amaç için üretilmiş olabilir mesela go kart lar için yada benzer ufak motorlar için üretilmişte olabilir.Bu uygulamayıda biri yapmış diğeri ondan görmüş yapmış sonra diğeri falan derken böyle yaygınlaşmış ta olabilir.Çünkü gerçekten çok mantıksız bahsi geçen yere oil catch tank en uygun çözüm olacaktır.Zaten o filtreler çok kısa zamanda tıkanıyor olması gerekir.Çünkü bahsi geçen yerden özellikle motor ısındığında ciddi anlamda yağ buharı çıkıyor bir avuç filtre sonuçta.