PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzinli araca Dizel motor koymak...

ardacar
16-04-2012, 10:14
87 model karavanımın benzinli motoru ömür törpüsü gibi, gaza bastıkca homurdanıp içini bir hoş etsede bütçeyi fena sallıyor, bende bu amaçla dizel bir motor koymak istiyorum ama internetteki araştırmalarımda her kafadan bir ses çıktığını gördüm.

sormak istediğim şeyler;
-benzinli araca dizel motor koymak yasal mı?
-yasal olmadığı halde koysak ruhsata işletmesek muayeneden geçer mi? (muayenede kontroller yapılırken motor kontrol ediliyormu?
engin bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim, teşekkürler.

SOMEONESPECIAL
16-04-2012, 10:15
Muayeneden kesin geçmez

tunceR
16-04-2012, 10:15
muayenede motor no kontrol ediliyor.

emre_
16-04-2012, 10:17
Muayneden gecmez motor numarasi kontrol ediliyor

d16y4
16-04-2012, 10:18
muayeneden kesin geçmez . aynı modelde dizel motorlu olanlar varmı onları araştır . hiç uğraşma varsa dizelini al

SerhatA.
O devir kalktı muayneden geçmez :)

MPower's
Bi yakınım şahinine dizel motor koymuştu ve sorunsuz muayeneye girip çıkıyo diye biliyorum sanırım audi motoru koymuştu tam emin değilim

DOHC
16-04-2012, 10:29
Dizel motor daha az devirli olduğu için şanzıman veya en azından son dişli ile de oynamak gerekir.....
Proje çizimi ile olmaz mı acaba dizel motor koymak? Kimbilecek 87 model karavanın benzili olduğunu.
Benim impo turboda proje çizilmişti (sene 2005 falan), 2 litre 125 hp atmosferik motor yazılmıştı mesela.....

kadioglu
16-04-2012, 10:37
Benzinli araca dizel koymak yasak değil bildiğim kadarıyla.Ama hacimle ilgili kısıtlamalar var.Bir büyük hacme kadar yine serbest galiba.Mesela 1.6 yı 2.0 a değil de 1.8 e yükseltebiliyorsun.Ve sonuçta dizel motor attığında blokta değişeceği için o motor numarasını işletmek gerekiyor.Tabi şanzumanı değiştirmeden bu şekilde yapılan değişiklik sonucu araç çok fazla yakacak ve yüksek hızlara çıkamayacaktır.
En iyisi ya aynı aracın dizelini almak ya da lpg uygulamak.

BthnKrkt
16-04-2012, 10:48
aynı aracın dizelinin alınması çok zor bence:) Abi mootr numarasının okunamaması hafif kusur oldu.. Gerisi sana kalmış:) AYrıca şanz. olayına takılmamak lazım diff oranında değişiklikle hallolur

ardacar
16-04-2012, 10:55
aynı aracın dizelini değil aynısını bile bulmam imkansız. :)

motor hacminde kısıtlama var derken benim aracın motor hacmi 7500 v8, ben buna mitsubishi canter 3.9 turbo dizel koymak istiyorum.

şanzumanda değişecek zaten motoru değiştirince.

ardacar
16-04-2012, 10:56
aynı aracın dizelinin alınması çok zor bence:) Abi mootr numarasının okunamaması hafif kusur oldu.. Gerisi sana kalmış:) AYrıca şanz. olayına takılmamak lazım diff oranında değişiklikle hallolur

ne yapıcaz motor numarasının olduğu yere birt darbemi uygulayacağız :)
ayrıca aracın benzinli olduğu ruhsatında yazıyor

cemsultan
16-04-2012, 11:17
Makina mühendisleri odasında bana benzinli aracın dizele ya da dizelin benzinliye çevrilmesinin ve bir araca başka bir marka aracın motorun takılmasının artık yasak olduğunu söylediler, ama kaç yılından beri yasak bişi demediler. Eskiden çok yapılırdı bu işlem ama artık kanunda yasakmış.

Daha olmadı bulunduğunuz şehirdeki makina mühendisleri odasına gidip sorun, kafanız rahat olsun ;)

fangio
16-04-2012, 11:59
motor no okunamadıdan hafif kusur alır ancak yakıt türünden dolayı ağır kusur alır diye biliyorum.

by_vtec
16-04-2012, 15:44
benım bıldıgım dızel e cevrılmez,olmaz yanı..

opamp
16-04-2012, 15:47
Yıllar önce bi yakınım benzinli 200 E mercedese komple dizel motor koymuştu. Sıkıntısız yıllarca bindi, ama şu an prosedür nasıldır araştırmak lazım.

Aykut106
16-04-2012, 15:52
Bende benzinli dizele yada tam tersi yapılamıyor diye biliyorum yasal olarak.Bide hacim en fazla bi üst kademeye çıkabiliyordu.1.6 ise 1.8 oluyo en fazla gibi.Araştırıp bakmadım ama aklımda kalan bu:)

AtmoSpheriC
16-04-2012, 16:31
piyasada bir sürü şahin var audi 80 dizel motorlu onlar nasıl koyup geçiyor muayneden

mechanic
16-04-2012, 16:41
yasak masak değil ya bilip bilmeden atıyorsunuz...
araç projelendirme yapan yerler var orayı ara sor direk sana cevabı verecekler. ama elinde bilgi olasun şu motoru koyacağım gibisinden.
hacim ve güç olarak aşağı yukarı yakın olsun koymak istediğin motor.

mechanic
16-04-2012, 16:45
kısaca

Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT,

- Araç dış gürültüsü: 70/157/AT veya ECE-R 51,

- Motor gücü: 80/1269/AT,

- Dizel Egzoz Dumanı: 72/306/AT,

yönetmeliklerine göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu aranacaktır

yukardaki yönetmeliklere uyum istenir.
bunların hepsini yetkili smm düzenler.

dorukky
16-04-2012, 17:16
proje cızdırır gıder ruhsara ısletırsın sorun olmaz dıe dusunuyorum

metin
16-04-2012, 17:22
audi motorlu şahinler orjinal dizel fabrikasyondur bilginize

By_DoMiNo
16-04-2012, 18:24
Hacim konusunda sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Özellikle o yıllardaki karavanlarda 3.000 cc 4.000 cc motorlar çoğunluktaydı. Ford marka bir karavandan aklımda kalmış motor hacmi. Hacim konusunda motor bulmak zor olmasa gerek. Birde 25 yaşındaki aracların çoğunda motor kodu yazmıyor. Muayeneden hafif kusurlu diye geçiyorlar. Motor kodu yazmıyor diye 25 yaşındaki aracı muayeneden geçirmeyecek zihniyete şaşarım.

Aykut106
16-04-2012, 19:02
yasak masak değil ya bilip bilmeden atıyorsunuz...
araç projelendirme yapan yerler var orayı ara sor direk sana cevabı verecekler. ama elinde bilgi olasun şu motoru koyacağım gibisinden.
hacim ve güç olarak aşağı yukarı yakın olsun koymak istediğin motor.

kısaca

Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT,

- Araç dış gürültüsü: 70/157/AT veya ECE-R 51,

yönetmeliklerine göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu aranacaktır

yukardaki yönetmeliklere uyum istenir.
bunların hepsini yetkili smm düzenler.

Bilip bilmeden anlaşıp atıp tutuyoruz zaten.Yanlış bilgi olabilir doğrusunu öğreniriz ama atıp tutmuyorum.Biraz yukarsındada aşağıdaki alıntı var.

Orijinal tipinin haricindeki motor değişikliğinde;
-Aracın imal yılı (modeli) esas alınarak aynısı veya daha sonra imal edilen motorlar
kullanıldığında ve Motor Mukayese Raporunda benzinli araçlarda %30 dan fazla güç farkı,
dizel araçlarda %50 den fazla güç farkı olmadığında, tadil edilen motor için egzoz emisyonu
ve araç dış gürültüsünün ilgili yönetmeliklere göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu
aranmayacaktır.
-Güç farkının yukarıda belirtilen değerlerden daha fazla olması veya aracın imal yılından
(modeli) daha önce imal edilen motor kullanılması durumunda ya da yakıt sisteminin benzinli
motordan dizel motora, dizel motordan benzinli motora tadil edildiğinde, tadil edilen motor
için;
- Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT,
- Araç dıĢ gürültüsü: 70/157/AT veya ECE-R 51,

Yönetmeliklerine göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu aranacaktır.

EREN34
16-04-2012, 19:10
Hacim siniri yok. hacimsel olarak %30 kolay. %30 dan fazla artista fren yeterlilik raporu alinmasi gerek tse belgeli bir fren merkezinden

motor konusunda
hacim dusemez
aracin modelinden daha eski model motor takilamaz
yakit tipi degisirilemez.

Direk muayenedende kalir trafiktende ruhsat cikmaz ( katakulli ile muayene ok olsa bile)

mechanic
16-04-2012, 21:24
aslında herşey yapılabilir de bu işle ilgilenenler genelde yaşlı ve parayı servis koltuk kasa vs.. gibi yerlerden kolay buldukları için ilgilenmiyorlar.. araştırmak ta istemiyorlar..
zaten tek bildikleri de onlar ezbere yaz çiz gitsin...
ilerleme olamıyor yoksa bu kadar swaplar var hepsi legal hale gelebilir...

mechanic
16-04-2012, 21:40
yahu akşam akşam açtırdınız bana kutuyu..
çok yakında yazı dizisi ile karşınızdayım.

konuyu bilemedim ama motor değişikliği olabilir.
nasıl yapılır neler lazım neler yapabilirsiniz vs..
tüm sorularınıza cevaplar olacak.
makaleler ve teknik bilgilere koyarız artık..

matthardy
16-04-2012, 23:25
land rover servisinde çalışan bir arkadaşım bi çok bitmiş motorlu land'e dizel motor çakıyoruz diyordu.günahı boynuna :D

RSBurak
17-04-2012, 08:54
motor no hafif kusursa swap yapan arabalar rahatça geçiyormu şimdi ???

mechanic
17-04-2012, 09:22
motor no hafif kusursa swap yapan arabalar rahatça geçiyormu şimdi ???

swapı yutturursan anlamazsa geçirirsin.. yutturamazsan :D

RSBurak
17-04-2012, 09:27
swapı yutturursan anlamazsa geçirirsin.. yutturamazsan :D

muayene ücretini yakıp muayenesiz gezmeye razıyım yasal bir işlem yapmasınlarda :)

mechanic
17-04-2012, 09:36
muayene ücretini yakıp muayenesiz gezmeye razıyım yasal bir işlem yapmasınlarda :)

:cool: kardeş blok koyduysan illegal birşey zaten, faturası yoksa hele...
bilmiyorum bu işlerin baya sağlam cezaları+maliyetleri olduğunu biliyor musunuz???

projesiz arabanın düğmesini değiştiremezsin, bazı şeyleri projeyle bile değiştiremezsin.
tüm bu değişikliklere kısıtlamalar araç tip onay belgesiyle gelir.
tip onayı nasıl alındıysa araç o özelliklerin dışına çıkamaz.
sadece münferit tadilat yapılabilir, motor değişimi, yakıt sistemi değişimi vs.. bunlardan bazıları.
şahıslar tip onay belgesi alamazlar. seri üretim yapıyorsan alırsın, bakanlık avrupadan gelen regulasyonlara uygunluğunu denetler uygunluk verebilir...

güzel ülkemde birşey yapıyorsan, bu işin yarısını legal projeli yapıp normal insanların anlamayacağı yerlerde de istediğin gibi at koşturarak yapmalısın. neden öyle diyorum çünkü istenen şeyler hep ultra sakat :D

bakın örneğin us de arabayı komple yeni yap motor koy egzos koy hks komple, ama trafiğe çıkmak için egzos emisyon değerlerine bakıyorlar. yazılımla onu kısıp ölçüm yapılıyor izni alıyor sonra dönüp garajda yazılımla geri açıyorlar.. bu iş orda da böyle oluyor.

burdaki gibi göbekli 50 ytaşında amcam "arağbandhaa hegzosst vhaarr" deyip kavga çıkmıyor. adamlara kağıt belge gösteriyorsun geçip gidiyorsun..

RSBurak
17-04-2012, 10:19
motor noya hafif kusur verdiklerini öğrenince bir umut doğdu ama ben yine her türlü yasal yolu denerim alıştık devletle uğraşmaya :) bu hobi için en kötü ülke bizimki malesef.

powERS
17-04-2012, 10:37
şimdi diyorsunuzki murat 124 un 1.3 benzinli motoru cıkart yerine 1.3 multijet koy.

her turlu emısyonuda azdır yanı multıjetin :D

legal olarak yapılabılırmı sımdı bu.

hem motor aractan daha yenı hem aynı hacım gucler de ortalama olarak esıt sayılır heralde.

clioGT
31-10-2013, 14:18
tek bulduğum konu bu bu işlemlere dair:)

4.1. Motor değişikliği veya tadilatı:

4.1.1. Tip Onayı Belgesine istinaden uygunluk belgesiyle tescil iĢlemi yapılmış olan
araçlar üzerinde yapılacak motor değişikliğinde, ülkemizde yürürlükte olan ilgili
yönetmeliklerin güncel seviyelerini sağlayan motorlar kullanılmalıdır.
4.1.2. Ġmalat Yeterlilik Belgesine istinaden teknik belgeyle tescili yapılmış araçlar
üzerinde yapılacak motor değişikliğinde, ilgili yönetmeliklerin en az temel seviyesini
sağlayan motorlar kullanılmalıdır.
4.1.3. Motorun gücü vb. genel özelliklerini etkileyecek, parça değişiklikleri, tadilat seti
kullanımı veya işlemci programlarında değişiklik yapılması durumunda, egzoz emisyon ve
araç gürültüsünün ilgili yönetmelikler de belirtilen değerler içinde kaldığı tevsik edilmelidir.
Orijinal tipinin haricindeki motor değişikliğinde;
-Aracın imal yılı (modeli) esas alınarak aynısı veya daha sonra imal edilen motorlar
kullanıldığında ve Motor Mukayese Raporunda benzinli araçlarda %30 dan fazla güç farkı,
dizel araçlarda %50 den fazla güç farkı olmadığında, tadil edilen motor için egzoz emisyonu
ve araç dış gürültüsünün ilgili yönetmeliklere göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu
aranmayacaktır.
-Güç farkının yukarıda belirtilen değerlerden daha fazla olması veya aracın imal yılından
(modeli) daha önce imal edilen motor kullanılması durumunda ya da yakıt sisteminin benzinli
motordan dizel motora, dizel motordan benzinli motora tadil edildiğinde, tadil edilen motor
için;
- Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT,
- Araç dıĢ gürültüsü: 70/157/AT veya ECE-R 51,
Yönetmeliklerine göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu aranacaktır.
Proje ekleri: Mukayese raporu, aranıyorsa tip onay belgesi veya teknik servis raporu,
Ruhsat aslı veya noter tasdikli sureti, motor faturası (marka, tip, yakıt türü bilgileri olacak)
4.1.4. Aracın orijinal tipindeki motor, yenileme işlemi yapılmış olanlar dâhil,
kullanıldığı takdirde, bu Ekin madde 4.1.1 ve madde 4.1.2 hükümleri uygulanmaz. Sınırlı
tadilat bildirimiyle, proje gerektirmeden değişiklik yapılır.
Aracın orijinal tipindeki motor (yeni, çıkma veya yenileme yapılmıĢ olanlar dâhil)
kullanıldığı takdirde, sadece Sınırlı Tadilat Bildirimi onaylanır.

Sınırlı Tadilat Bildirimi ekleri: Ruhsat aslı veya noter tasdikli sureti, motor faturası (marka,
tip, yakıt türü bilgileri olacak), gerektiğinde orijinal motora ait bilgileri içeren kayıt (uygunluk
belgesi, broĢür, katalog, vb.)

Model yılı eski ancak özellikleri aynı (en az aracın imal yılının güncel seviyesinde), çıkma
veya hiç kullanılmamış motorların tadilatında mukayese raporu ile proje düzenlenecektir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------
bu madde geçerli midir? bu işlemi yapabilecek yardımcı olabilecek var mıdır?

dizelden benzinliye geçişte?

dbahadir
31-10-2013, 14:42
yeni motor numarası çakılsa?