PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kosgeb hakkında bilgisi olan varmı

otto24
16-04-2012, 16:56
arkadaşlar kosgeb den kendi işim desteği almak istiyorum oto yedek parça satışı için bununla ilgili bilgisi olan varmı
başvuru için ne gerekiyor.
kimler faydalanabilir
ticari sicil kaydı gerekiyormu.
vs . bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim şimdiden herkese teşekkürler

burkaykalyon
16-04-2012, 16:59
abicim 2 kez başvurusu red edilmiş biriyim istediğiniz herşey hakkında yardımcı olabilirim.

-kesinlikle ticaret sicil kaydı gerekiyor.
-firmanın hiçbir borcu harcı olmaması gerekiyor.
-parayı nerede kullanacağınızı kuruşu kuruşuna belgelemeniz gerekiyor.

daha bir çok önemli noktalar da var tabi...

otto24
16-04-2012, 17:00
hangi sektörlerde öncelik var

burkaykalyon
16-04-2012, 17:03
ya şimdi şöyle oluyor. sektör ayrımı falan yok. kuaför de olur büyük sanayi de. önemli olan kosgebin bölgeleri var. mesela anadolu da yatırım yapacağım dersen örnek:diyarbakır diyelim. firmanın elektrik faturasını bile toptan kosgebten alabilirsin. İstanbul'dakiler çok incik cincik istiyor. sizin yerinizde olsam bir danışmanlık şirketi bulur vekaleti veririm o uğraşsın. çünkü adamların istedikleri evrakları hazırlamak çok çok zor. onca işin gücün arasında.

edit: bu arada firma geçmişi de çok çok önemli. kaç tane fatura kesilmiş kaç tane fiş kesilmiş vs... hepsi soruşturuluyor. Eğer işin içinde üç kağıtçılık var derlerse(sözüm meclisten dışarı tabii) bir daha kosgeb'in önünden geçemiyorsunuz daha bilinen tabirle süresiz ban gibi oluyor :D

ToNy
16-04-2012, 17:08
İmalatçılara daha öncelik veriyorlar,

Öncelikle ticaret siciline kayıt yaptırmalısınız,
Daha sonra kosgeb'in sitesinden bir şifre alacaksınız,
Kobi beyannamesi var onu doldurup siteden onaylayacaksınız...
Daha sonra kobi beyannamesini, Kobi bilgi dökümanını,
İmza sirkü yada beyannamesini,
Ticaret sicil yada esnaf sicil gazetesini
ve odadan alınmış faaliyet belgesini ekleyerek bölgenizin bağlı olduğu kosgeb birimine götürüp teslim edeceksiniz...
Yılın bazı zamanlarında kosgeb kredileri açılıyor, bununla ilgilide çalıştığınız bir banka varsa onlardan da bilgi alabilirsiniz...

burkaykalyon
16-04-2012, 17:11
İmalatçılara daha öncelik veriyorlar,

Öncelikle ticaret siciline kayıt yaptırmalısınız,
Daha sonra kosgeb'in sitesinden bir şifre alacaksınız,
Kobi beyannamesi var onu doldurup siteden onaylayacaksınız...
Daha sonra kobi beyannamesini, Kobi bilgi dökümanını,
İmza sirkü yada beyannamesini,
Ticaret sicil yada esnaf sicil gazetesini
ve odadan alınmış faaliyet belgesini ekleyerek bölgenizin bağlı olduğu kosgeb birimine götürüp teslim edeceksiniz...
Yılın bazı zamanlarında kosgeb kredileri açılıyor, bununla ilgilide çalıştığınız bir banka varsa onlardan da bilgi alabilirsiniz...

bu dediğiniz sadece kayıt için yalnız. eğer bir projeniz varsa projeyi anlatacak ve maddi olarak ne harcanacak hepsini proforma faturalarla bir dosya hazırlamanız gerekiyor.

ToNy
16-04-2012, 17:21
bu dediğiniz sadece kayıt için yalnız. eğer bir projeniz varsa projeyi anlatacak ve maddi olarak ne harcanacak hepsini proforma faturalarla bir dosya hazırlamanız gerekiyor.

Doğrudur,
Kosgeb çok geniş bir yelpazeyi kapsıyor...
Araştırdıkça farklı şeylere ulaşılabiliyor...
Biz Mali Müşavirlik büroları olarak bu işin sadece başvurularıyla alakadarız,
O yüzden sahip olduğum kadarıyla bilgileri yazdım yardımı dokunabilr diyerekten...

burkaykalyon
16-04-2012, 17:24
Doğrudur,
Kosgeb çok geniş bir yelpazeyi kapsıyor...
Araştırdıkça farklı şeylere ulaşılabiliyor...
Biz Mali Müşavirlik büroları olarak bu işin sadece başvurularıyla alakadarız,
Sahip olduğum bilgileri yazdım yardımı dokunabilr diyerekten...

abi adamın iliğini kurutuyorlar tam tabiriyle. ilk kurulduğu zaman alan aldı büyük paraları. sorgusuz sualsiz verdiler. şimdi ise adamı süründürüyorlar resmen. hatta sırf dosya hazırlamak için danışmanlık şirketleri bile paranın %10 unu istiyor.... :icon_wack faydalı olarak kullanılacaksa yani işe yarayan bir durum olacaksa verilen paralara değiyor.bu ara fuar destekleri çok moda.....

By_DoMiNo
16-04-2012, 18:38
Gelir vergisi yada kurumlar vergisi verildikten sonra her sene nisan ayında kobi beyannamesi doldurulması gerekiyor kosgeb şifresi ile. Bu kobi beyannamesinde Brüt satış hasılatı çalışan işçi sayısı ve işçi primleri + bağkur primlerinin ortalaması ile işveren dahil işyerinde çalışan işçi sayısının senelik ortalmasını felan soruyorlar. Bilgiler çok basit bilgiler. Maksimum 15 dakikayı alacak bir beyannamedir. Beyannameyi doldurduktan sonra 2 yada 3 sayfa çıktı veriyor sistem. Onları kaşe imza yapıp Ticaret sicilden kuruluş gazetesi yada faaliyet belgesi + imza beyannamesi ile bölge olarak bağlı bulunduğun kosgeb şubesine gidiyorsun. Kobi beyannameni işlettikten sonra. Her sene yada 2 yılda bir Yaz döneminde kobi destek kredileri açıklanıyor. İş hacminize göre size örnek veriyorum 30.000 tl lik kredi veriyorlar. Bu kredinin faizinin %75 devlet tarafından karşılanıyor. Krediler le ilgili de halk bankasında ticari müşteri temsilcileri ile görüşecek işinizi halledebilrsiniz. Bizim Kereste ve mobilya imalatı yapan bir firmamıza yaptık. Hatta her sene kredi açıklandığında halk bankasındaki müşteri temsilcisi direk arıyor. Örnek veriyorum 100.000 TL kredi hazır çekmek istermisiniz diye. Bu arada işin en önemli kısmı yukarıda arkadaşlarında dediği gibi ticaret odası kaydı. Bundan sonrası kolay. Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra başvuruyu yaptıntan 1 sonra kayıt işlemi bitiyor. Bulunduğunuz bölge kocaeli galiba. BUna göre size en yakın kosgeb müdürlüğünden gidip bilgide alabilirsiniz. Görevli insanlar gayet anlayışlı kişiler. Bilgiden kastım sizin faaliyet alanındaki kredi olayları ile ilgili olup olmadığını sorabilirsiniz.
http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/PopUpBilgi.aspx?il_id=41

otto24
16-04-2012, 19:26
aslında böyle olmasının iyi yanlarıda var kötü yanlarıda var kötü niyetli olanların ayıklanması açısından diğer tarafdan girişimcinin heyecanını kırar

borina57
16-04-2012, 20:11
kurstan 5 saat önce mezun olmuş biri olara.girişimcilik sertefikası alamadan hangi iş planıyla nereye baş vurmayı düşünüyorsunuz arkadaşlar.biraz daha araştırın derim :)

ToNy
16-04-2012, 20:13
kurstan 5 saat önce mezun olmuş biri olara.girişimcilik sertefikası alamadan hangi iş planıyla nereye baş vurmayı düşünüyorsunuz arkadaşlar.biraz daha araştırın derim :)

Senin olayın farklı, her kredi almak isteyen için kurs şart değil, Bende senin araştırmanı öneririm...:icon_tup:

borina57
16-04-2012, 20:17
Senin olayın farklı, her kredi almak isteyen için kurs şart değil, Bende senin araştırmanı öneririm...:icon_tup:

yoooo valla ben çok eminim.kosgep e başvurmak için her şekilde bu kursa katılmak gerekiyor...

ToNy
16-04-2012, 20:23
yoooo valla ben çok eminim.kosgep e başvurmak için her şekilde bu kursa katılmak gerekiyor...

Senin bahsettiğin girişimcilik destektir, Konuyu açan arkadaş hali hazırda olan işi için kredi almak istiyor...

d16y4
16-04-2012, 20:26
devlet ile işleriniz şeffaf olması gerek borcunuz gecikmiş olsa bile vermiyolar . imal edene çok desteği var arkadaşlarında dediği gibi özellikle dışardan ülke yararına bi makine getirenlere felan çok kolaylık sağlanıyor

borina57
16-04-2012, 20:31
Senin bahsettiğin girişimcilik destektir, Konuyu açan arkadaş hali hazırda olan işi için kredi almak istiyor...

kardeşim haklıymışın.1 ders kaçırıdım o derstede bu anlatılmış.içime kurt düştü hocamı aradım evet her kredi için gerekmiyormuş.yanlış bilgi verdiğim için özür dilerim:o

ToNy
16-04-2012, 20:35
kardeşim haklıymışın.1 ders kaçırıdım o derstede bu anlatılmış.içime kurt düştü hocamı aradım evet her kredi için gerekmiyormuş.yanlış bilgi verdiğim için özür dilerim:o

Sıkıntı yok, sonuç olarak doğru bilgiye ulaştık... :)

ef186
16-04-2012, 20:54

Sevgili uyemiz techturkey.com olarak sizi kacirdiginiz dersler icinde bilgilendirebiliriz .
Ustelik devam zorunluluguda yok :D

Saka ile takiliyorum ama seviyorum bu forumu :D

Bu arada aldigin sertifika ise yarar bisey eyer halihazirda bir sirket degilsen ...

otto24
16-04-2012, 21:17
kurslar kim tarafından veriliyor belediyelerin açtığı mesleki eğitim kurslarımı?

TolgaEsentepe
16-04-2012, 21:23
Ankara kosgeb de eski kız arkadaşım bu onaylama işine bakıyordu. İstediği zaman herşey rahatça oluyordu :)

overblack
16-04-2012, 22:44
onaylı danışmanlık firması ile işinizi çözmek daha kolay olacaktır.firmanın danışmanlık ücretinide kosgeb ödüyor

borina57
17-04-2012, 00:24
Sevgili uyemiz techturkey.com olarak sizi kacirdiginiz dersler icinde bilgilendirebiliriz .
Ustelik devam zorunluluguda yok :D

Saka ile takiliyorum ama seviyorum bu forumu :D

Bu arada aldigin sertifika ise yarar bisey eyer halihazirda bir sirket degilsen ...

hehehehe.aynen vallahi dün başka bir konuda başka bir üye bu forumda herşeye çözüm var yazmıştı.adam geleceği görmüş helal olsun:D:D:D:D

otto24
17-04-2012, 07:48
çözüm konusunda bilgilendirme konusunda bu forumu tech geçerim