PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Basıklık ve Çarpışma Güvenliği!

Osman Bahadır
18-04-2012, 20:38
Çoğumuz arabalarımızı daha iyi yol tutsun veya daha güzel görünsün diye basıyoruz, yere yaklaştırıyoruz, düşürüyoruz. Ama acaba bunun çarpışma anında aracın alacağı darbe ve bu darbenin kabin içine yansıması üzerinde ne gibi bir etkisi olur?

Birebir aynı marka-model iki araçtan standart olanı ile 5cm düşürülmüş olanı kafa kafaya çarpsa hangisi daha fazla hasar görür veya hangisi hasarı kabin içine daha çok yansıtır?

İşte bu soruların cevabı niteliğinde bir test;

Birinin standardından 5cm düşürülmüş olması haricinde birebir aynı olan iki mondeo'nun kafa kafaya çarpışma testi...

zbKtuRMJrsg
www.youtube.com/watch?v=zbKtuRMJrsg

Eğer düşürme yol tutuş için yapılıyorsa acaba oem üreticileri bu konuya nasıl bir çözüm bulmuşlar diye bir bakarsak şu noktaya geliriz ki; otomotiv üreticileri yüksek yol tutuş hedeflediklerinde basıklıktan çok sertleştirmeye gidiyorlar. Basıklık ancak sertleştirmeyi destekleyecek kadar 2cm civarında yapılıyor. Bir aracın standartı ile örneğin AMG vs spor versiyonu arasında genelde bariz bir yükseklik farkı olmazken süspansiyon sisteminde, amortisör ve helezonlarında bariz sertlik farkları oluyor. Tüm bunları ele aldığımızda görüyoruz ki yol tutuş için düşürmek aslında doğru bir yöntem değil.

Görsellik için yapılıyorsa o kişisel tercihe girer zaten. O konunun da bir standardı olmadığından "şu kadar görüntü için şu kadar güvenlikten taviz verilebilir" denklemi tamamen kişisel bir fonksiyon olduğundan çok da söylenecek söz yok.

Aracın standart yüksekliğininden düşürürken acaba kaza anında darbeyi emecek hayati elemanları da etkisiz bir seviyeye mi taşıyoruz?

Vidyo her ne kadar gayet açık olsa da belki gözden kaçan, dikkat etmediğimiz başka etkenler vardır. Düşünceleriniz, yorumlarınız nelerdir?

CagkaN
18-04-2012, 20:46
bugün trafikte aynı şeyi düşündüm bende
aracımın burnu yere yakın öndeki kamyonetle karşılaştırdım da dedim, "eğer ben buna vurursam kesin altına girerim bu kamyonet de öncamdan içeri girer alnımın orta yerine oturur"

ama tabi basık araçtan vazgeçilmiyor da :)

bLackModeL
18-04-2012, 20:48
soyle bı durum bunun en acık ornegı yasadım onden gelen darbelerde kotu olabılır ama yandan gelen darbelerde aracın stabılıtesı hıc bozulmuyo buda acık bı gercek bu kotu tarafaı ıyı tarafıda var .. tskler abi bilgilendir ve video için

63owen63
18-04-2012, 20:48
Tüm bunların daha kötüsü var, yay kesenler ,bakla çıkaranlar,ısıtıp düşürenler vs

levent
18-04-2012, 20:49
Sürünen arkadaşlar bunu göz önünde bulundurmalılar bence, keza her şey görüntüden ibaret değil sonuçta..

Hep aklımdaydı bu aracıma yay takarken de kullanırken de, ancak bunu göze alıyoruz bi nebze. Tabi tadında bırakmak lazım basıklığı. Çoğu binek aracın spor modeli max 2cm daha alçaktır normal versiyonuna göre, demek ki var üreticilerin bildiği..

Frid
18-04-2012, 20:59
yaşam alanını da aşağıya alınmış olunuyor,

standart dışı neyin tam anlamı ile bir veri mi olmuş ki artılar katarken eksiler götürüyor

Osman Bahadır
18-04-2012, 21:05
Eğer düşürme yol tutuş için yapılıyorsa acaba oem üreticileri bu konuya nasıl bir çözüm bulmuşlar diye bir bakarsak @levent'in de vurguladığı şu noktaya geliriz ki; otomotiv üreticileri yüksek yol tutuş hedeflediklerinde basıklıktan çok sertleştirmeye gidiyorlar. Basıklık ancak sertleştirmeyi destekleyecek kadar 2cm civarında yapılıyor. Bir aracın standartı ile örneğin AMG vs spor versiyonu arasında genelde bariz bir yükseklik farkı olmazken süspansiyon sisteminde, amortisör ve helezonlarında bariz sertlik farkları oluyor. Tüm bunları ele aldığımızda görüyoruz ki yol tutuş için düşürmek aslında doğru bir yöntem değil.

Görsellik için yapılıyorsa o kişisel tercihe girer zaten. O konunun da bir standardı olmadığından "şu kadar görüntü için şu kadar güvenlikten taviz verilebilir" denklemi tamamen kişisel bir fonksiyon olduğundan çok da söylenecek söz yok.

mehmetRS
18-04-2012, 21:13
öncelikle teşekkürler böyle bir konuya değindiğiniz için ;

eklemek istediğim birşey var kücükte olsa.. yüksek aracın şase hattını düşünürsek, basık olan aracta aynı nokta yola paralel olarak düşünülürse videoda gösterildiği gibi, yüksek araçın şase hattı ile basık aracın şase hattı yerine sac kısımlar karşılaşıyor. böylece yüksek aracın çarpma anındaki enerjisi, kendinden cok daha yumuşak bir tarafa aktarılıyorki hasar basık araçta cok daha fazla oluyor. İki adet içi dolu demiri birbirine sertçe vurdugumuzda iki demir parcasıda ortalama bir hasar alabilir.. Fakat içi dolu bir demirle içi boş bir boruyu birbirine çarptığımızda bir şekilde boruda ki deformasyon daha fazla olacaktır. Sanırım aynı mantıkta bir örnek?

luca55
18-04-2012, 21:15
Eğer düşürme yol tutuş için yapılıyorsa acaba oem üreticileri bu konuya nasıl bir çözüm bulmuşlar diye bir bakarsak @levent'in de vurguladığı şu noktaya geliriz ki; otomotiv üreticileri yüksek yol tutuş hedeflediklerinde basıklıktan çok sertleştirmeye gidiyorlar. Basıklık ancak sertleştirmeyi destekleyecek kadar 2cm civarında yapılıyor. Bir aracın standartı ile örneğin AMG vs spor versiyonu arasında genelde bariz bir yükseklik farkı olmazken süspansiyon sisteminde, amortisör ve helezonlarında bariz sertlik farkları oluyor. Tüm bunları ele aldığımızda görüyoruz ki yol tutuş için düşürmek aslında doğru bir yöntem değil.

valla hocam super bir konuya değinmişsiniz.Şahsen kendi adıma cok bilgili oldu teşekkür ederim.düşürmeden ziyade sertleştirmeden yanayım bende.

Osman Bahadır
18-04-2012, 21:26
öncelikle teşekkürler böyle bir konuya değindiğiniz için ;

eklemek istediğim birşey var kücükte olsa.. yüksek aracın şase hattını düşünürsek, basık olan aracta aynı nokta yola paralel olarak düşünülürse videoda gösterildiği gibi, yüksek araçın şase hattı ile basık aracın şase hattı yerine sac kısımlar karşılaşıyor. böylece yüksek aracın çarpma anındaki enerjisi, kendinden cok daha yumuşak bir tarafa aktarılıyorki hasar basık araçta cok daha fazla oluyor. İki adet içi dolu demiri birbirine sertçe vurdugumuzda iki demir parcasıda ortalama bir hasar alabilir.. Fakat içi dolu bir demirle içi boş bir boruyu birbirine çarptığımızda bir şekilde boruda ki deformasyon daha fazla olacaktır. Sanırım aynı mantıkta bir örnek?

Doğrudur. Ben de ilk mesajda " Aracı standart yüksekliğininden düşürürken acaba kaza anında darbeyi emecek hayati elemanları da etkisiz bir seviyeye mi taşıyoruz? " derken kastettiğim nokta tam olarak buydu.

Yüksek araçlarla alçak araçları kıyaslamak tabi ki yanlış. Ama aynı segmentteki araçları, özellikle de Türkiye genelinde satışların çoğunu oluşturan benzer yükseklikteki b-c-d segmenti araçları kıyasladığımızda orjinal yüksekliğinden 5cm düşürülen bir araçta koruyucu elemanların bulunduğu seviye epey etkisiz bir konuma taşınmış oluyor.

mehmetRS
18-04-2012, 21:29
Doğrudur. Ben de ilk mesajda " Aracı standart yüksekliğininden düşürürken acaba kaza anında darbeyi emecek hayati elemanları da etkisiz bir seviyeye mi taşıyoruz? " derken kastettiğim nokta tam olarak buydu.

Yüksek araçlarla alçak araçları kıyaslamak tabi ki yanlış. Ama aynı segmentteki araçları, özellikle de Türkiye genelinde satışların çoğunu oluşturan benzer yükseklikteki b-c-d segmenti araçları kıyasladığımızda orjinal yüksekliğinden 5cm düşürülen bir araçta koruyucu elemanların bulunduğu seviye epey etkisiz bir konuma taşınmış oluyor.

Haklısınız. Gerçekten bir arabanın güzelliğini ciddi şekilde etkiliyor yere yakınlığı fakat, etkin olarak güvenliğimizden emin olamadıktan sonra pekde bir anlamı kalmıyor.

levent
18-04-2012, 21:35
Haklısınız. Gerçekten bir arabanın güzelliğini ciddi şekilde etkiliyor yere yakınlığı fakat, etkin olarak güvenliğimizden emin olamadıktan sonra pekde bir anlamı kalmıyor.

kaza anından ziyade yol tutuş kaybı yaşayıp kaza riski de artıyor o şekilde *****. komple bir süspansiyon modifiyesi (yay-amortisör-gergiler vs) ile olması gerekenden daha fazla alçaltınca (3 yerine 6cm gibi) da understeer yada oversteer artabiliyor, e bu da yolda tehlike oluşturuyor. sonuçta yine başa yani kaza anına dönüyoruz ki sonuçta ortada, dediğiniz gibi..

EvoX
18-04-2012, 21:43
Telefondan girdim video borked olarak gosteriliyor ne yapicam ? :)

Edit: konu icin tesekkurler guvenligi hic dusunmemistim :).

teggy
18-04-2012, 21:47
Aynı şey geçti bugün aklımdan dejavu tadında bir şey oldu bu konu şimdi :). Şehir içi belli yollarda jip tarzı yüksek araçların dahi kullanılmaması gerekli bence. Karşı tarafa ciddi tehlike yaratıyor yüksek araçlar...

ilkercom
19-04-2012, 09:47
Ben bunu çok çok önce düşünmüştüm. hatta bir video var youtube da. civic 92 si ile range rover çarpıştırılıyor. rover yandan civice vuruyor. civic direk ikiye katlanıyor. içindekiler komple sizlere ömür. range rover da yanmıştı :D

kısacası piyasada bu kadar arazi aracı varken siz orjinal yükseklik ile de kullansanız işiniz zor.

Veya şöyle diyelim madem yüksek araç güvenli. takalım coil springleri 5 cm havada gezelim.

bence iyi yol tutacak seviyede olsun yeterli. ilk virajda veya yandan hafif çarpmada takla atmak iyi bir düşünce değil.

golfcu0101
19-04-2012, 10:12
göz ardı edilmemesi gereken bir konu kesinlikle.işin zevk boyutu farklı,ama mühendislik boyutu da düşündürücü.Allah kazalardan belalardan korusun diyelim hem yüksek,hem basık:)

Osman Bahadır
19-04-2012, 13:59
Telefondan girdim video borked olarak gosteriliyor ne yapicam ? :)

Edit: konu icin tesekkurler guvenligi hic dusunmemistim :).

Linki buraya ve ilk mesaja ekliyorum;

Fifth Gear - height crash test - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=zbKtuRMJrsg)

ygtrn
20-04-2012, 11:50
bedne arabamı buyüzden basmıom zaten:p:p:p:D:D:D

sword
20-04-2012, 13:12
yenı aracların coğu jeep gıbı yuksek zaten her turlu bızım eskı araclar altta kalıo basmasakta:)

yilmazcatalbas
20-04-2012, 15:10
bence de yüksek araçlar ciddi tehlike bu yüzden bütün araçlar basık üretilsin :D yay coil derdinden kurtulsun herkes yahu :D

dragstar
20-04-2012, 18:43
ilk mesajdaki videonun uzun hali varsa daha iyi anlaşılır olurdu,

arabayı basmak için videoda dediği gibi yük koydular içine, yükle basılınca araba diğer arabaya göre momentumu fazla olduğundan daha fazla ezilmesi gayet normal,

yüksek araba ile alçak araba kıyaslamasını yapmak için yaylardan düşürülmüş 2 arabanın frontal impact crash test i nin olması lazım :D

Osman Bahadır
20-04-2012, 19:08
ilk mesajdaki videonun uzun hali varsa daha iyi anlaşılır olurdu,

arabayı basmak için videoda dediği gibi yük koydular içine, yükle basılınca araba diğer arabaya göre momentumu fazla olduğundan daha fazla ezilmesi gayet normal,

yüksek araba ile alçak araba kıyaslamasını yapmak için yaylardan düşürülmüş 2 arabanın frontal impact crash test i nin olması lazım :D

Ben de bakalım bunu ilk kim farkedecek diyordum :)

Doğrudur. Diğer mondeo'ya yük konularak basıldı. Ama bu durum çarpmanın şiddetinin araçlar arasında dağılımı açısından, araçların birbirine avantaj veya dezavantaj sağlaması yönünden bir fark oluşturmuyor. Çünkü toplam enerji iki araç arasında eşit olarak paylaşılıyor. Yani iki araç da aynı şiddette bir darbeye maruz kalıyor. Nasıl ki daha ağır olan bir kamyon bir arabaya çarpınca daha ağır olan kamyon daha çok hasar almıyorsa, her ikisi de eşit darbeye maruz kalıp farklı tepki veriyorlarsa bu testte de oluşan enerji eşit olarak araçlara dağılıyor.

Schumi
20-04-2012, 19:41
Bende başka bir tez sunayım. Zaten kaza anında panik fren yapılıyor genelde. 5 cm basık araç kafasını en fazla 1 cm kadar eğer aşağı doğru. Ama orj yüksek araç neredeyse 5-6 cm kafasını aşağı doğru eğer. Böylece aşağı yukarı aynı oluyor. Ayrıca her deneyde aynı sonucu alamazsınız. Misal bu çarpışan mondeolardan 2 tane daha olsa. İkiside standart çarpıştırsanız. İkiside birebir aynı hasarları almazlar. Ufak nüans farkları olur. Ki bence bu çarpışma testine göre bence önemli birşey yok.

Asıl tehlikeli olan yay güvenliği. EP2 Civic ve yeni kasa Leon. Yay çarpmasında yayı koruyan bir tasarımları var. Alçattığınız zaman ise yaya daha fazla zarar verirler.

ilkercom
20-04-2012, 20:51
yüksek araç yayalar için daha tehlikeli. altına alıp sürükleme riski var.
yaya güvenliği nanesini ilk onda çıkardı. başımıza bela oldu. kaputa elle bastır göçüyor :S
ağır araç daha avantajlı değil mi?

bende gavurca pek iyi olmadığı için video da söylediyse duymadım :D

R.I.P
20-04-2012, 21:07
aynı soru kaza yaptığımda benim aklıma gelmişti. çok değil 35mm yay vardı. navaraya arkadan girmiştim. kaput ve çamurluk hasar almıştı. ön tampon demirinin ise hemen üstünden geçmiş hatta ufak çizikler oluşmuştu. yaylar olmasaydı acaba bu kadar içeri gidermiydi yine diye düşünmüştüm. birebir aynı araçlarda bu durum geçerli olabilir ama her arabanında şasileri aynı yükseklikte değilki.

Schumi
20-04-2012, 21:09
yüksek araç yayalar için daha tehlikeli. altına alıp sürükleme riski var.
yaya güvenliği nanesini ilk onda çıkardı. başımıza bela oldu. kaputa elle bastır göçüyor :S
ağır araç daha avantajlı değil mi?

bende gavurca pek iyi olmadığı için video da söylediyse duymadım :D

Hayır kaputun yüksekliği ile tamponun yerden yüksekliği binek araçlarda diz kapağı civarından yayayı kaputun üstüne ölümcül yaralanmadan düşürmeyi hedefliyor. TopGear yada başka bir TV programında detaylıca test etmişlerdi.

multispace
21-04-2012, 00:38
konu gerçekten çok güzel.. bilgilendirme için teşekkürler

takipteyim abi. hiç bu yönden düşünmemiştm

OttOman06
21-04-2012, 00:51
konu cok iyi ilk yorumlarda fikrim farkliydı sımdı ise degişiyor dibi bende takipcisiyım :)

ilkercom
21-04-2012, 11:34
yaya güvenliği için tampon ve kaputu yumuşak yapıyorlar zaten. bence fazlasına gerek yok. aracın mukavemeti azalıyor. 5 cm yay takınca yaya güvenliği fark etsin sanmıyorum. insan ırkı 1.30 cm ile 1.90 cm arasında farklı boylarda farklı kilolarda.

Ben bi defa spring ile broadway e arkadan vurmuştum adamın eksozu komple katladım. frene basınca onun arka kalktı bizim burun yerlerde :D

StuArt
26-04-2012, 10:50
Herşeyin mantıklı ve teknik olarak işe yarayacak şekilde yapılmasından yanayım.Trafikte gördüğümüz burnu yerlerde sürten arkası magirus lar gibi havalarda olan araçların şehir içi kullanımda ne faydası olabilir ki ? Fayda -zarar oranının en eşit olacağı şekilde ve doğru yönlemle yere basmak en mantıklısı.

Ome_RS
26-04-2012, 11:01
süspansiyon sistemi üreticileri size sesleniyorum tehlike anında yukselicek bi sistem istiyoruz :D

Errayn
26-04-2012, 22:52
bugün trafikte aynı şeyi düşündüm bende
aracımın burnu yere yakın öndeki kamyonetle karşılaştırdım da dedim, "eğer ben buna vurursam kesin altına girerim bu kamyonet de öncamdan içeri girer alnımın orta yerine oturur"

ama tabi basık araçtan vazgeçilmiyor da :)

Tam olarak düşünülesi olan şeyi yazmış arkadaş :icon_tup:

erdem325
27-04-2012, 02:24
tamda arabayı basmışken :D
takipteyim konuyu..

ieshonda41
29-04-2012, 08:20
konu çok geçerli çok iyi bir noktaya değinmisiniz

997TT
29-04-2012, 09:00
Sase darbeyi alamiyor,direk kupaya geliyor darbe...
Oyuzden icin bos kola kutusu gibi oluyor...
Buarada her aracin yere yakinlasicak max limiti bellidir ama bizler 3-5cm diye standart isler yapiyoruz.
Ford felaketmis,parcalara ayrildi!!