PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Do it yourself

Mr.K
02-02-2008, 17:25
Fiberden orta konsoluma ekran icin yer yapmak istiyorum herhangi bi ustaya gitmek istemedim bikacbiseyde ben katiyim istiyorum aracima..nasil yapilir nasilkalip alinir nelere dikkat etmem lazim bi anlatirsaniz yardimci olursaniz sevinirim..bugun gittim ust orta konsol aldim 2.el havalandirma izgaralarini soktum kestim bictim v.s. cevaplarinizi bekliyorum...

Dragger
02-02-2008, 19:59
2 resim koysaydın da ona göre fikir yürütülseydi...

Mr.K
02-02-2008, 20:40
2 resim koysaydın da ona göre fikir yürütülseydi...

yavuzum morla boyadiim yere geliyo elimdeki o siyah parca oranin benim bi sekilde ic kisimdan ekrani ona monte edip kalan yerleride fiberle kapatmam gerek olay bundan ibaret..

http://i239.photobucket.com/albums/ff306/10ur_K/siyah.jpg
http://i239.photobucket.com/albums/ff306/10ur_K/siyah2.jpg

-ER-
03-02-2008, 02:01
Kolay gelsin. Galiba biraz yatay duracak orada yada üstü dışarıda kalacak orayı fiber ile kapatacaksın. valla aslında fiberciye gidip danışsan ona yaptırman şart deyil ama bi danış istersen :)

VeNoM_35
03-02-2008, 02:05
Aracının yurtdışı versiyonlarında ekranlı olan varmı hiç? aslına öyle birşey olsa konsoldan birşey kesmene biçmene gerek kalmaz hiç..

Tayfun-E30
03-02-2008, 02:43
zor bişe yok çıtadan kılavuz oluşturucan elyaf kumaş vs geçicen fiberle kaplican tasarımda sınır yok :D

Dragger
03-02-2008, 02:50
Zenginlik baska bisey, bizim teybimizde animasyon bile yok adam dvd izleyecek :D

Saka biyana onurcum, sen kes bic gerekeni, oturt bakalım ne kadar kısım doldurulması gerekecek?

efe-E
03-02-2008, 07:42
ya bu beceriksizlikle nereye D.I.Y yapıosun sen yaaa :D :D :D :D

git bi fiberciye yaptırıver olm , arabanın her yeri fiber zaten kankasındır sen fiberciyle :D

Şaka bir yana eğer illa uğraşıcam diyorsan kolay gelsin bıroğ, lcd'nin kenarlarına mdf koy sonra ona göre kes. LCD'yi direk koyma kestiğin yerlere.

NOSman
03-02-2008, 10:51
yaw başka yer bulamadın mı :D oraya nasıl koycan S: görüş açısı falna biras cama dogrumu durcakk :S

Mr.K
03-02-2008, 12:09
yok egimli degil norml duz durcak ama baska yerim yok ondandolayi oraya takicam bugun detayli bikac resim daha ceker koyarim...teškurler...

NOT:Efe arabada fiber olan hicbiyer yok:):ofk::Deli::D:D:D:D:D

Emir_b16a
03-02-2008, 18:59
neresi tam anlayamadım bn ?

Schumi
04-02-2008, 11:14
www.mp3car.com sitesinde forumlara girin oradaki konsol tasarımlarına bakın illaki bir punto vardır. nasıl yapıldığıda ingilizce olarak detaylıca var.

Emir_b16a
04-02-2008, 13:49
eyer orta derecede büyüklükte bi parçaysa kalıbını almak çok kolay ama parça büyükse maliyeti inanılmaz artıyo

kalıp silikonu die bi malzeme war bn daha ewel öle bi çalışma yapmıştım ewimde polyesterden döküp çıkarmıştım parçayı gayette güzel olmuştu gerçi biraz zımpara falan uğraştırıyo ama doğru yapıldığı zmn 10 numara oluyo

Mr.K
04-02-2008, 14:44
eyer orta derecede büyüklükte bi parçaysa kalıbını almak çok kolay ama parça büyükse maliyeti inanılmaz artıyo

kalıp silikonu die bi malzeme war bn daha ewel öle bi çalışma yapmıştım ewimde polyesterden döküp çıkarmıştım parçayı gayette güzel olmuştu gerçi biraz zımpara falan uğraştırıyo ama doğru yapıldığı zmn 10 numara oluyo

biras daha detayli anlatirmisin parca bana kalirsa okadarda buyuk bi parca degil zaten yarisi bitti sayilir ekranida oturttum konsola on arka sislerin arka resistansin oldugu kismida koydum monte ettim simdi sadee bosta kalan yerler icin kalip alip biseyler yapmam lazim ekran guzel oturdu siritmadi aksama foto eklerim mp3.car sitesine bakarim aksama ilginiz icin teskurler..

ALPER-VNS
04-02-2008, 16:32
http://www.mp3car.com/vbulletin/fabrication/94098-2006-mazda3-dash-lilliput.html

bu tarz bişey yapman lazım onurcum.. burda olsan fiberle falan uğraşma wer bi plastikçi stopçu yapsın dicem ama orda ne nedir bilmiyorum ki :D

Schumi
04-02-2008, 21:19
senin konsola benziyomu :)
http://gallery2.thomas-kramm.de/d/2307-2/DSC01372.JPG

Schumi
04-02-2008, 21:30
ayrıca birde şunlara bakıver

http://www.mp3car.com/vbulletin/show-off-your-project/92353-2001-fiat-punto.html

http://www.mp3car.com/vbulletin/fabrication/53685-pics-dash-any-help-design.html

Berkan
05-02-2008, 00:33
senin konsola benziyomu :)
http://gallery2.thomas-kramm.de/d/2307-2/DSC01372.JPG

bu onurun konsolun ta kendisi :D

Emir_b16a
05-02-2008, 01:06
http://www.mp3car.com/vbulletin/fabrication/94098-2006-mazda3-dash-lilliput.html

bu tarz bişey yapman lazım onurcum.. burda olsan fiberle falan uğraşma wer bi plastikçi stopçu yapsın dicem ama orda ne nedir bilmiyorum ki :D

bu fotodaki gibi bişi yapabilirsin sadece önce 1 2 kg kdr kalıp silikonu alıcaksın önce parçanın tam kalıbını alıcaksın yanlız meşakatli bi iştir kalıbı doğru almak gerekir yoksa kalıbı alır polyesteri içine dökemezsin onun için parçanın üstüne kalıptan dışarı çıkıcak şekilde 2 tane hawa boşluğu yapman gerekio bunuda parçanın üstüne 2 adet tükenmez kalemi dik koyman gerekio (deniz altı periskobu gibi dışarda durucaklar)

yapılışına gelirsek

malzemeler:
1-kalıp alınıcak parça
2-kutu şekline getirilicek strafor (yalıtım malzemesi koçtaşta falan bulursun pembe weya mawi olanlardan) kalıbı bunun yardımıyla alıcaksın
3-kalıp silikonu karaköyde sahil tarafındaki boyacılarda armağan boyada bolca bulunmakta geçen sene kilosu 25 liraydı şimdi 30 a alırsın 2 kdr kilo gerekir
4- polyester oda 1 şişe gerekir ( istersen sağlamlaştırmak için içine mermer tozuda karıştırabilirsin yada metal tozu kırılmasını engelleme amaçlıdır polyerster çabuk kırılır )
5-uhupor srtafor uhusu normal uhu sürersen strafor erir (her kırtasiyede bulursun)
6-elektrik bandı yada selo teyip ( kalıp kutusundan sızmaları önlicek)

straforları ilk önce parçanın sığıcağı tabanı we kenarları kapalı kibrit kutusu içi gibi bi dikdörtgen yapıcaksın işin en keyifsi kısmıdır yamuk kesersen tekrar uğraşırsın kesmek için ya düzgün bi bıçak kullan yada strafor kesici ( boşa para werme tek iş için) kutu halini alıcak 5 parça kes iice sağlam bi kutu yap birleşme yerlerine bol uhupor sık ki sızma yapmasın dışardanda güwenlik amaçlı bant çek

sonra kutunun tabanına 4 5 tane ayak tap parçanın kutunun tabanından yukarda durması için 3 ten fazla olsun kesinlikle we fazla kalın olmasın (ilerde negatifinde o parçaları kesiceksin polyester olucak onlar fazlalık yani)

daha sonra parçayı üstüne dengeli bi şekilde oturt üstüne kalıp silikonunu sertleştiricisinle karıştırdıktan sonra yawaş yawaş dök ( sertleştiricinin 4 te 3 ünü koy biraz uzun sürer donması ama hiç kabarcık kalmaz 10 numara olur kalıbın) parçadan en az 1 cm yukarıya kdr çıksın silikon sonra kurumaya bırak lastik gibi olana kdr bekle ( 24 saattir hemen hemen belkide daha fazla)

kalıp kuruyunca uyuz straforları parçalayarak çıkar sonra kalıba maket bıçağınla parçayı içinden almak için 1 2 büyük çizik at kapanması kolay olsun mümkünse ayakların olduğu taraftan olsun kalıbı görünce anlıcaksın (bu kısım zordur kalıbı yırtma parçayı kırma) parçayı çıkar

kalıbı strafordayken üstte ki kısmını yani kesmediğin tarafı düz bi yere koy sonra sna bakan tarafta yaptığın ayak sayısı kdr delik görüceksin polyesteri mek le we renklendiricisinle karıştır ama sakın meki we renklendiriciyi aynı anda polyestere dökme yanarsın önce renklendiriciyi iice karıştır sonra meki yanlız meki 30 damladan fazla damlatma yoksa çok çabuk sertleşir parça rezalet olur sonra polyesteri kalıbın deliklerinden içeri boşalt yanlız onunda hawa yapmamsına dikkat et parçanın üstünde hawa kabarcığı olsun istemessin kalıp iice solduktan sonra hiç elleme bırak kurusun (24 saat)

son aşama parçyı çıkar beyenmediğin yeri zımparala kabarcık warsa çelik macunu çek düm düz yap sonra istediğin renge boya tak :D

oh bea bakalım kim okucak bunu :icon_wack

bu arda 1 ip ucu daha kalıbın elinde düzgün kesersen kalıbı parçayı çıkarırken istediğin kdr dökebilirsin o parçadan satabilir kendi parçanın parasınıda çıkarır hatta para bile kazanırsın :)

bn m3 tarzı spoiler yapmayı planlıyorum ama şu anda kalıp alabiliceğim bi araba yok :)

Mr.K
05-02-2008, 14:59
emir schumi 2nizede teşekkürler ilginiz için alper sana teşekkür yok:D saol sende kardeşim

bunlarda geldiğim son aşamanın fotoları... :) şimdi şi kalıp alıp emirin anlattıığı şekilde yapmaya bakıo:)

http://i239.photobucket.com/albums/ff306/10ur_K/DSC01331.jpg
http://img352.imageshack.us/img352/5095/dsc01334fq2.jpg

Emir_b16a
05-02-2008, 19:53
parçanın kaıbını almak yerine parçayı srtafordan yapıp istediğin şekli werip onuda dökebilirsin

Mr.K
05-02-2008, 21:01
parçanın kaıbını almak yerine parçayı srtafordan yapıp istediğin şekli werip onuda dökebilirsin

hahah bugun allem ettim kallem ettim bende oyle dušundum:D

Emir_b16a
05-02-2008, 21:33
hahah bugun allem ettim kallem ettim bende oyle dušundum:D

keşke sorsaydın ;D

ALPER-VNS
06-02-2008, 14:43
sen bu işi yapamazsın :D

Mr.K
06-02-2008, 14:55
sen bu işi yapamazsın :D

yoklan baya bi boš vaktim var ehliyetim'e el koydular garajda yatio araba arada oyle girip kafa kurcaliorum ama ičimden gelmedi daha boyyylee detayli yok strafor al kalip čikart vsvsvssvvsvs ama bi yaparsam:D arabanin bile kalibini cikartirim auhauhuah yan saaanayi die satarim:hahaha::hahaha:

merruse
07-02-2008, 09:01
Sizin kalıp almaya ihtiyacınız yok. Oraya frame imal etmeniz lazım. Önce ölçüleri alıp kartondan imal edin sonra stiren ile polyesteri inceltip kartona emdirin. Donduğunda kartondan imal ettiğiniz şeyin MDF kadar sert ve dayanıklı olduğunu göreceksiniz.

Kalıp alma işine gelince, ben 944 ün çamurluklarının kalıbını çıkarttım. Nasıl yaptığımı kısaca anlatayım;
- Kalıbını alacağınız materyali iyice temizleyin ve sonrasında kurutun.
- Üzerinde ince bir tabaka oluşturacak şekilde vazelin ile kaplayın. Evet bildiğiniz vazelin. Çok amaçla kulanılan :D
- Üstüne sentetik olmayan pamuklu bez gerin ve kenarlarından sabitleyin.
- Polyesteri hardener ile karıştırıp bezin üstüne uygulayın.
- Bez polyesteri emdikten sonra elyafı üstüne serip polyesteri yedirin. Fırça yada rulo tarzı bir araç ile uğraşırsanız çok daha iyi olur.
- Kalıbın ne kadar sağlam ve rijit olmasını istiyorsanız son yazdığım pasajı o kadar tekrarlayın. 1-2 kez kullanacağınız kalıp için iki kat yeterli.
- Kurumaya bırakın.
Polyester yazın sıcak havada 2 saat içerisinde falan jelliğini kaybediyor. Kışın yarım günü bulabiliyor bu süreç. Kışın yapacaksanız ertesi gün kenarlarından başlayarak kalıbı malzemenizden çıkartabilirsiniz.

Zor iş değil ama pis iş. Elinizde bulaşık eldiveni kullanmadan girişmeyin, üstünüze başınıza dikkat edin. Polyester kuruduktan sonra temizlenebilir birşey değil.

Schumi
07-02-2008, 15:48
Evet bildiğiniz vazelin. Çok amaçla kulanılan :D

puhahah :D

Emir_b16a
07-02-2008, 20:22
Sizin kalıp almaya ihtiyacınız yok. Oraya frame imal etmeniz lazım. Önce ölçüleri alıp kartondan imal edin sonra stiren ile polyesteri inceltip kartona emdirin. Donduğunda kartondan imal ettiğiniz şeyin MDF kadar sert ve dayanıklı olduğunu göreceksiniz.

Kalıp alma işine gelince, ben 944 ün çamurluklarının kalıbını çıkarttım. Nasıl yaptığımı kısaca anlatayım;
- Kalıbını alacağınız materyali iyice temizleyin ve sonrasında kurutun.
- Üzerinde ince bir tabaka oluşturacak şekilde vazelin ile kaplayın. Evet bildiğiniz vazelin. Çok amaçla kulanılan :D
- Üstüne sentetik olmayan pamuklu bez gerin ve kenarlarından sabitleyin.
- Polyesteri hardener ile karıştırıp bezin üstüne uygulayın.
- Bez polyesteri emdikten sonra elyafı üstüne serip polyesteri yedirin. Fırça yada rulo tarzı bir araç ile uğraşırsanız çok daha iyi olur.
- Kalıbın ne kadar sağlam ve rijit olmasını istiyorsanız son yazdığım pasajı o kadar tekrarlayın. 1-2 kez kullanacağınız kalıp için iki kat yeterli.
- Kurumaya bırakın.
Polyester yazın sıcak havada 2 saat içerisinde falan jelliğini kaybediyor. Kışın yarım günü bulabiliyor bu süreç. Kışın yapacaksanız ertesi gün kenarlarından başlayarak kalıbı malzemenizden çıkartabilirsiniz.

Zor iş değil ama pis iş. Elinizde bulaşık eldiveni kullanmadan girişmeyin, üstünüze başınıza dikkat edin. Polyester kuruduktan sonra temizlenebilir birşey değil.

bunuda örendiğim iyi oldu :D