PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Restart problemi !! ( yardım )

AyB_Tv
03-02-2008, 00:28
son 1-2 haftadır bilgisayarım çok saçma yerlerde restart atıyo.. misal cd koyduğum anda cdroma kapanıyo‚veya bazen explorera bastığımda kapanıyo vs.. hata kodu olarak şunu veriyo mini020208-06.dmp ( herhalde budur ! ) .. bilgisayardan fazla anlamığım için elim kolum bağlı durumdayım..internete biraz araştırdım fakat çok detaylı açılamalrdanda pekbirşey anlamadım.. hatta bu problemi yaşıyan epey insan varmış ! :) ne yapmalıyım‚formatmı yoksa kolay çözümü varmıdır bu problemin bileniniz varsa bi yardım =)

Berk007
03-02-2008, 00:32
çözümü var mı bilmiyorum da format atmak çok kolayıma geliyor benim :D

3rk4n
03-02-2008, 00:39
Büyük ihtimalle ram den yapabilir msn varsa eklede test yapacak şeyleri gönderim abi anlarız neyin arızalı olduğunu uyarmı

BarBo
03-02-2008, 00:47
şimdi hata kodu weriyorsa yazılımsal bişi olabilme ihtimali var.bi bilgisayarcıya sorsan direk getir bakalım derler.yapacakları şey format atmak.biliyorsan sende at.
donanımsal olması zor görünüor ama yinede sen ellerinle bi demir tut boşalt olan elektriği ram'i çıkar tekrar tak.
sıcaktan dicem ama bnm başıma sıcaktan olan çok geldi hata wermiyor.

cabriolet
03-02-2008, 00:52
ayberk git bi duş al geçer herşey :D ben özgür :D

Serkan.S
03-02-2008, 01:06
Ayberk cpu çok ısındığında belli bir derecenin üstüne çıktığında ana kart kendini korumak için restart atıyodur.Bilgisayarın içini açıp fanları bi güzel temizle.Öylede olmassa fan iyi soğutamazsa soğutucu jeller var fanın bi bölümüne sıkıyosun daha iyi soğutuyor.Bendede bu sorun var jelle idare ediyorum.Tam emin olmak için anakartın sıcaklığını gösteren programlar var internette onlardan indir bak gösterir zaten sınır sıcaklığı eğer bulamazsan ben yollarım bi program kolay gelsin.

G60
03-02-2008, 01:25
Power supply...

MUGENPOWE®
03-02-2008, 01:40
hımm ayberk buyuk bı ıhtımal ya ramden kaynaklanıyo yaada vırus kardesm power subly yapcanı sanmıyorm ole olsa elektrrk gelmes dırek yanar subly yanı 10 kere basıma geldı ıcın bılırom subly ın nası bı arza yapcanı ondan deıldr buuyk bı ıhtımal ama ramdan yada vırusden kanka az sapıksal sıtelere takl cok warrock oyna uhahu

Serkan.S
03-02-2008, 01:40
Power supply...

böle bişi olsa devamlı sleep modunda olur en fazla bundan değildir heralde

gorke
03-02-2008, 01:47
aynı sorun bendede vardı, format atmaya kalktığımda da dosyaları kopyalamadan restarta geçtiği bi bölüm vardır formatta, kopyalama dolmadan tekrar restart çekiyodu pc ve böylece formatda atamıyodum, bilgisayarcıya bıraktım bakalım nasıl yapıcak? büyük ihtimal virüsten dolayı oldu..

Tayfun-E30
03-02-2008, 01:53
şimdi hata kodu veriyor powercutta böyle bişi olmaz direk restart atıp voltaj ve frekans düşürür, psu o olsa yine vermez hata kodu hani mavi ekranmı çıkan eğerki mavi ekransa hdd (sabitdiskinde)bed sector olabilir rami söküp çıkarmak falan hiç uğraşma mavi ekran deilse tam ne yazdını ören aratalım bakalım neymiş yazılımsal olması yüksek gözüküyor anlattıklarına dayanarak.

cem
03-02-2008, 02:09
REstart atmasının bir çok sebebi mümkün,
Hata kodunu mavi ekranda yazanı tam olarak sölersen yardımcı olurum kardeşim.

Dragger
03-02-2008, 03:00
Format atmak iyidir :)

Bu arada aradabir bilgisayarın icini acıp, fanları vs temizlemek de lazım tabiki.

NOSman
03-02-2008, 09:31
Bendede aynı sorun war Bazen pc yi actıgımda hemen 5 dk sonra kapanıyor bazende 3 saat gecıyor kapanıyor.Direk res atıyor:S temızledım içini baya bi toz cıktı :s bende format atıcamm

Ferhat_V
03-02-2008, 10:00
aynısı bendede oluyor nette çok fazla kasarsam pc yi firefox msn vs küt diye gidiyo mavi ekrana...
kasayı aç bütün parçaları baştan sök tak düzelebilir içini temizle..ramlar yetmiyodur 512 zannedersem seninkide ramleri değişebilirsen değiş derim.

grkm
03-02-2008, 10:25
benim pc im son dönemde desktopu çok ağır yüklemeye başladı. Baaşlangıçta rundLL hatası vermeye başladı. Her seferinde system32 den başka bir dosyayı bulunamadı şeklinde mesajla açıyor ve belli bir süre sonra başlat çubuğunda olan simgeler donuyor , ama programlar çalışmaya devam ediyor. Eğer bu donma olmazsa bilg. gayet normal kapanıyor ama donma başladığında görev yöneticisinden explorerın görevini sonlandırarak kapatmak zorunda kalıyorum.

P.s. : Bilg. yere düşmüştü bi kere , HDD avans vurur gibi arada bir ses veriyor. Ucu okuyamıyor diye öyle oldugunu düşünüyorum. Sizce dosya okuyamamasının nedeni de bu hasardan mı kaaynaklanıyor ?

Sizce çökmeye ne kadar kaldı :)

senna
03-02-2008, 10:39
Görkem belki bad sector oluşmuş olabilir düşmeden dolayı oluşan kısımda eğer sistem dosyasaı falan varsa yapabilr belki low level format düzeltebilir ama düşük bi ihtimal:)

Aybek format at bence sen bi düzelir muhtemelen:) ama ne zaman reset atıyo mesela uzun süre çalıştıktan sonramı yada ilk açıldığında falanda yapıyomu bi donanım izleme programıyla yada biostan izle bence sıcaklığı ne durumlarda resetliyosa smart fan falan özelliğini kapak kapanma sıcaklığnı yükselt bakalım nolucak

AyB_Tv
03-02-2008, 11:19
beyler harbi saolun 2 gündür teknikdonanım sitelerinde sorup duruyorum kimse cevap vermedi tektük verdi maşallah hepiniz birer engavermişssiniz :D

neyse şimdiolayı daha net açıklıyım..

bilgisayarı açıyorum misal explorera basıyorum hop rstart atıyo ! attıktan sonra explorera basıyorum hiçbir sorun yok açıyo misler gibi.. sonra mesela mp3 cdsi yapıym diyorum yada oyun yükliyim,oyunun ilk cdsini yüklüyo 2.yi takın diyo takar takmaz restart ! kafayı yiicem 1 oyun yükliyemiyorum.. bazen çok garip yerlerdede atıyo misal sağ alt köşede saate tıklıyorum restart :ofk: virüs taraması yaptım 3 programla 1-2tane çıktı hepsini sildim şimdi tarıyorum hiçbirşey yok görünürde tabi..
yani şimdi hepinizin dediklrini yapıym açıym fanı temizliyim fln aa şu hata kodlarını verdi bi bakarsanız anlarsanız sevinicem (hep bunu veriyo ama hep ! )

http://www.resimekle.gen.tr/files/6z32ujjfvp52p6c0duno.jpg

http://www.resimekle.gen.tr/files/k1pbh1aryq885ew6ocly.jpg

bunları çıkartıyo bana..

buarada format atmayı bilmiyorum :) o yüzden paniğim :D

tyMu
03-02-2008, 11:35
Bir çok sebep olabilir öncelikle bir chkdsk yaptır çalıştıra cmd yaz orda >chkdsk c: /f yap restarttan sonraya programlıyımmı diye soracak E yapıp enter deyip bi restart at kendin :)
sonra onu bi yapsın sistemde arıza yoksa donanımsal olarak ram hdd veya power da arıza olabilir ram in slotunu değiştirip dene birde şimdilik aklıma gelenler :)

AyB_Tv
03-02-2008, 11:39
Bir çok sebep olabilir öncelikle bir chkdsk yaptır çalıştıra cmd yaz orda >chkdsk c: /f yap restarttan sonraya programlıyımmı diye soracak E yapıp enter deyip bi restart at kendin :)
sonra onu bi yapsın sistemde arıza yoksa donanımsal olarak ram hdd veya power da arıza olabilir ram in slotunu değiştirip dene birde şimdilik aklıma gelenler :)

dur şimdi ben böyle tam anlamam :D

cmd yazdım tamam siyah ekrana >chkdsk mi yazıcam yoksa >chkdsk c: /f böyle birşeymi :rolleyes:

tyMu
03-02-2008, 11:41
chkdsk c: /f komple yaz :D

c: /f aynı şekil bitişik yazma yani

AyB_Tv
03-02-2008, 11:56
tmm yaptım geldim :D yaptı sonra bide kendi restart attı,ama soora bşy yazmadı

ozKn
03-02-2008, 11:58
bence format at
Hemde pc de virüs fln varsada temizlenmiş olur :)

tyMu
03-02-2008, 12:00
Bakalım işe yaramışmı zaman gösterecek :)

AyB_Tv
03-02-2008, 12:01
bilsem :D hemen atıcamda,neyse en olmadı o olcak zaten

MiaMi
03-02-2008, 12:14
1. Ram
2. Elektirik son zamanlarda aniden kesildi ise. Powersupply olabilir.
3. Fanlar
4. Yazılım

Bi bilgisayarcı arkadaşın bulacaksın gelip yapacak. En olmadı eski firmama yönlendireyim seni a.dan z.ye yapıp verirler. Köşebaşı telefoncudan bozma bilgisayarcı değildirler.

MiaMi
03-02-2008, 12:16
benim pc im son dönemde desktopu çok ağır yüklemeye başladı. Baaşlangıçta rundLL hatası vermeye başladı. Her seferinde system32 den başka bir dosyayı bulunamadı şeklinde mesajla açıyor ve belli bir süre sonra başlat çubuğunda olan simgeler donuyor , ama programlar çalışmaya devam ediyor. Eğer bu donma olmazsa bilg. gayet normal kapanıyor ama donma başladığında görev yöneticisinden explorerın görevini sonlandırarak kapatmak zorunda kalıyorum.

P.s. : Bilg. yere düşmüştü bi kere , HDD avans vurur gibi arada bir ses veriyor. Ucu okuyamıyor diye öyle oldugunu düşünüyorum. Sizce dosya okuyamamasının nedeni de bu hasardan mı kaaynaklanıyor ?

Sizce çökmeye ne kadar kaldı :)

Görkem yedeklerini al kardeşim . Gittiği yere kadar gitsin. Diskin yoksa bende bi 30 gb lık fazla olacaktı bulabilirsem veririm sana.

MiaMi
03-02-2008, 12:18
chkdsk c: /f komple yaz :D

c: /f aynı şekil bitişik yazma yani

Chkdsk diski check etmekten başka işe yaramaz. Bad sector veya başka bir problem var ise belirtir sadece. windows 2000 den sonra disk defragment tavsiye edilmez.

grkm
03-02-2008, 12:23
Görkem yedeklerini al kardeşim . Gittiği yere kadar gitsin. Diskin yoksa bende bi 30 gb lık fazla olacaktı bulabilirsem veririm sana.

bi external alacam :)

aslında seegate in bitane hdd sini buldm 120gb 7200rpm 100$ idi. Bilgisayarcı arkadaşımda var mecidiyeköyde ama gitmeye üşeniyorum :) fiyat nasıl ? Birde notebookların hddd si universal midir emin değilim bu konuda

tyMu
03-02-2008, 12:23
işte problem varmı diye baksın diye söyledim zaten bazı problemleride düzeltiyor belki kurtara bilir.Donanımlarını test etme imkanın varsa bi şekilde test et ,ram,hdd,power

cem
03-02-2008, 12:25
beyler harbi saolun 2 gündür teknikdonanım sitelerinde sorup duruyorum kimse cevap vermedi tektük verdi maşallah hepiniz birer engavermişssiniz :D

neyse şimdiolayı daha net açıklıyım..

bilgisayarı açıyorum misal explorera basıyorum hop rstart atıyo ! attıktan sonra explorera basıyorum hiçbir sorun yok açıyo misler gibi.. sonra mesela mp3 cdsi yapıym diyorum yada oyun yükliyim,oyunun ilk cdsini yüklüyo 2.yi takın diyo takar takmaz restart ! kafayı yiicem 1 oyun yükliyemiyorum.. bazen çok garip yerlerdede atıyo misal sağ alt köşede saate tıklıyorum restart :ofk: virüs taraması yaptım 3 programla 1-2tane çıktı hepsini sildim şimdi tarıyorum hiçbirşey yok görünürde tabi..
yani şimdi hepinizin dediklrini yapıym açıym fanı temizliyim fln aa şu hata kodlarını verdi bi bakarsanız anlarsanız sevinicem (hep bunu veriyo ama hep ! )

http://www.resimekle.gen.tr/files/6z32ujjfvp52p6c0duno.jpg

http://www.resimekle.gen.tr/files/k1pbh1aryq885ew6ocly.jpg

bunları çıkartıyo bana..

buarada format atmayı bilmiyorum :) o yüzden paniğim :D

Ayberk bu hatalar genelde hardware hataları program degil ,

The BCP1, BCP2... etc... relate to errors reported as Broadcast Pulse 1, Broadcast Pulse 2... etc. And usually indicate that you have a hardware error...

Ekran kartına ve ramlere dikkat etmemiz lazım.

Ayrıca bad sectoru low level format ile kurtaramazsınız sadece bölersiniz,
silinmesi mumkun degildir.

Öncelikle Ayberk bunu denemelisin,
Ramlerini test etmeilisin biraz karısık gibi ama degil yaparsın
Program Memtest86+
Ayrıntı için,

http://forum.donanimhaber.com/m_7299012/tm.htm

Sonra, bu yöntemi bir dene,

. Başlat'ı tıklatın, Bilgisayarım'ı sağ tıklatın ve ardından Özellikler'i tıklatın.
2. Sistem Özellikleri iletişim kutusunda, Donanım sekmesini tıklatın ve ardından Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın.
3. Aygıtın Windows XP uyumlu bir sürücüyü kullandığını doğrulamak üzere her aygıtta aşağıdaki adımları uygulayın. NOT: Aramayı daraltmak için, devre dışı bırakılmış aygıtlardan başlayın. Devre dışı bırakılmış bir aygıt simgesinin üzerinde kırmızı bir X vardır.

a. Aygıt Özellikleri iletişim kutusunu açmak için aygıt adını çift tıklatın ve ardından Sürücü sekmesini tıklatın.
b. Sürücünün sürümünü inceleyin. Tüm Windows XP sürücülerinin sürümü 5.1.2600 veya üzeri olmalıdır.
c. Görüntülenen sürümden emin değilseniz, sürücü tarihini inceleyin. 2001 yılından önce oluşturulmuş sürücüler Windows XP ile uyumlu olmayabilir.
4. Sorunun nedeni olabilecek tarihi geçmiş bir aygıt sürücüsünü belirledikten sonra, sürücüyü güncelleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:
a. Windows XP CD'nizi CD-ROM sürücünüze yerleştirin. Kur otomatik olarak başlarsa, Kur'dan çıkın.
b. Aygıt Özellikleri iletişim kutusunda, Donanım Güncelleştirme Sihirbazı'nı başlatmak için Sürücüyü Güncelleştir'i tıklatın.
c. Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş)'i tıklatın ve İleri'yi tıklatın.
d. Arama şu konumu da içersin kutusunu tıklatıp seçin ve aşağıdaki boşluğa CD-ROM sürücünüzün harfini yazın. Örneğin, D: yazın.
e. İleri'yi tıklatın.
f. Sürücüyü güncelleştirmeyi tamamlamak için ekrandaki yönergeleri izleyin.

MiaMi
03-02-2008, 12:28
bi external alacam :)

aslında seegate in bitane hdd sini buldm 120gb 7200rpm 100$ idi. Bilgisayarcı arkadaşımda var mecidiyeköyde ama gitmeye üşeniyorum :) fiyat nasıl ? Birde notebookların hddd si universal midir emin değilim bu konuda

Notebook disklerinin tamamı universaldir.

Yani notebook diski aynı IDE hdd gibidir. Henüz serial ata notebook hdd si çıkmadı.

Genel özellikleri hemen hemen tamamı 5,400 rpm dir. 7,200 daha devirli çalıştığından (Normal pc hdd hızı ) notebook gibi hareketli cihazlarda pek kullanmazlar. Çabuk bozulmasın diye.

Senin toshiba notebook un var diyelim. Gidip seagate veya quantum barracuda notebook hdd si alıp takabilirsin.

External hdd leri oldum olası sevmemişimdir . ilk taktığında formatı 5 saat sürer yenilerini bilmiyorum sektörden 3 senedir uzağım.

MiaMi
03-02-2008, 12:32
Ayberk biraz hardware den alıyorsan aç kasanın içini.

1. ramleri sök temizle slotlarını sonra ramlerin bağlantı yerlerini elinle sil tak yerine.
2. Power supply dan gelen elektrik kablolarının üstünden tekrar kontrol.
3. Ekran kartı vs.vs. slotlarına tam oturmuşmu kontrol et.
4. Fanlarında kir pas toz varsa elektrik süpürgesi ile çek.
5. Artık donanımsal bir problemin yoksa çalışması lazım.

Çalışmadımı windows u adam etmeye çalışma. Tak cd yi format atmadan sadece windows u kur tekrardan. Eğer yedek alabildiysen çak formatı gitsin.

Hiç sevmem sorunlu ir windows U düzeltip tekrar kullanmayı illaki sorun çıkartır.

AyB_Tv
03-02-2008, 14:28
beyler hepinize tektek teşekkür ederim ;)

yalnız ben yeni bilgisayar alıyorum vazgeçtim bundan :) zaten eski bi makineydi hazır buda bahanem olmuş olur,ram fln hep eski şimdi ram ekran kartı vs alıcağıma giderim yeni bilgisayar alırım hatta laptop alıcam yarın veya salı.. dediğim gibi bu beni sinir hastası yapıcak yoksa,açtım bilgisayarı temizledm heryerini dediğiniz şeyleri yapmaya açalıştım banamısın demiyo namussuz :ofk:

EMG
03-02-2008, 14:36
çok gerekli değilse laptop alma bence düzgün bi masaüstü al

AyB_Tv
03-02-2008, 14:41
aslında işim için laptop bnm için daha ideal ama laptopla masaüstünün avantajı dezavantajı nelerki

EMG
03-02-2008, 14:42
oyun falan oynuyosan laptopta çok zorlanıyorum şahsen ben..
aslında en güzeli işyeri için ucuz bi laptop alıp ewe düzgün bi masaüstü almak

AyB_Tv
03-02-2008, 14:57
walla oyunda oynuyorum iş içinde kullanıyorum.. oyun için şöyle birşey var misal babamın laptopu arada alıyorum ekrankatı olarak fln görüntü anlamında çok çok iyi.. ha tek zor yani mouse flm ama ne biliyim masaüstündende çok sıkıldım :)

cabriolet
03-02-2008, 15:26
beyler hepinize tektek teşekkür ederim ;)

yalnız ben yeni bilgisayar alıyorum vazgeçtim bundan :) zaten eski bi makineydi hazır buda bahanem olmuş olur,ram fln hep eski şimdi ram ekran kartı vs alıcağıma giderim yeni bilgisayar alırım hatta laptop alıcam yarın veya salı.. dediğim gibi bu beni sinir hastası yapıcak yoksa,açtım bilgisayarı temizledm heryerini dediğiniz şeyleri yapmaya açalıştım banamısın demiyo namussuz :ofk:

olm boşuna bilgisayara b.k atma pislik sende :D

ef186
03-02-2008, 17:15
3 sorum var sana
1 Mavi ekran hatası verıyorumu ? verdiği hatada yazan yazı tam olarak nedır ?
2 son zamanlarda yenı bir cihaz taktınmı makinana modem ekran kartı vb... ?
3 herhangibir donanımının yazılımını update ettınmı ?

res problemı cok genış bi konu ancak burda senın problem 1 makinandakı sağlam bir virüs sebebi ile 2 donanımsal bır sorun sebebi nedeni ile olabilir .
makinanda şase olabilir . powerin gitmiş olabilir en basitinden pwersply fanın arıza yapmış arada bir çalışıyo ve bazen susuyodur bundan dolayı bıle olabilir .
sen ilk 3 soruya yaz cevabı bakalım bir

3rk4n
03-02-2008, 17:34
http://teknik.mayanet.com.tr/memtest86-3.2.iso/memtest86-3.2.iso
linkdeki iso yu indir cd e çek daha sonra cd rom undan boot edeceksin makinayı direk mavi ekranda memtest yapmaya başıcak 30 dk kadar yaparsan yeterli olur eğer program çalışırken alttarafta kırmızı satır çıkmazsa ramda bozukluk yok demektir bunu bi dene olmazsa hdd nin markasını ver ona göre bi test programı ayarlayalım.

Serkan.S
03-02-2008, 18:25
haha herkes yüzlerce fikir verdi adam kolayına kaçtı pc alıcam dıyo :D

3rk4n
03-02-2008, 19:10
Paravar huzur var spec ozaman. :D

ef186
03-02-2008, 19:44
Paravar huzur var spec ozaman. :D

ehuheuheuhue bak bu doğru sanırım :D

AyB_Tv
03-02-2008, 23:46
beyler para var huzur var olayı yok tam tersi işler çok kesat :D ama yani eskidi bilgisayar 1-2 yıllık olsa tabi almam.. 256 ram var geforce2 ekran kartı düşünün :) hadi onları değiştirdim flm derken ee ne gerek var bari hazır sebebim varken laptop alıyım.. :)

ama şöylede bi durum var bu hafta içi kredi kartı sebebinden alamıyorum haftaya alıcam,içine ediim bi 1 hafta 10 gün daha bu bilgisayarayım.. belkide bu mesajı yazarken restart yiyo olabilirm :D

EMG
03-02-2008, 23:48
az önce banada oldu aynısı sinir bişi:D

AyB_Tv
03-02-2008, 23:49
3 sorum var sana
1 Mavi ekran hatası verıyorumu ? verdiği hatada yazan yazı tam olarak nedır ?
2 son zamanlarda yenı bir cihaz taktınmı makinana modem ekran kartı vb... ?
3 herhangibir donanımının yazılımını update ettınmı ?

res problemı cok genış bi konu ancak burda senın problem 1 makinandakı sağlam bir virüs sebebi ile 2 donanımsal bır sorun sebebi nedeni ile olabilir .
makinanda şase olabilir . powerin gitmiş olabilir en basitinden pwersply fanın arıza yapmış arada bir çalışıyo ve bazen susuyodur bundan dolayı bıle olabilir .
sen ilk 3 soruya yaz cevabı bakalım bir

mavi ekran hatası derken yani direk restart atıp direk başlıyo.. haç mavi ekran flm yok..

yok hiçbişy takmadım walla

onuda yapmadım,bu restart atmayabaşladıktan sonra ekrankartını update ettim bikaç donanım kurdum flm ama restarttan sonra..

hatta şöyle bir dipnot daha varyazmayı unutmuşum bilgisyarı kapat dediğim zaman kapanmıyo tekrar başlıyo açılmaya.. yani katien bilgisyar kapanmıyo varı yoğu restart:rolleyes:

AyB_Tv
03-02-2008, 23:50
ya çok garip bu akşam bilgisyarl epey içiçe bi arkadaşımlaydım o bile şaşırdı.. ya mp3 cdsi bile yaratmıyorum cdyi takar takmaz restart.. çıldırıcam :)

Low-Rider
03-02-2008, 23:53
çok uzun bir süre banada oldu ama senin ki gibi bilgisyaarıma tıklayınca ya da cd takınca falan yapmıyordu,aynı anda çok işlem yaptığım zaman kasılıp atıyodu restartı,format atmıştım 2ay önce falan formattan sonra restart atmadı hiç

AyB_Tv
03-02-2008, 23:55
http://teknik.mayanet.com.tr/memtest86-3.2.iso/memtest86-3.2.iso
linkdeki iso yu indir cd e çek daha sonra cd rom undan boot edeceksin makinayı direk mavi ekranda memtest yapmaya başıcak 30 dk kadar yaparsan yeterli olur eğer program çalışırken alttarafta kırmızı satır çıkmazsa ramda bozukluk yok demektir bunu bi dene olmazsa hdd nin markasını ver ona göre bi test programı ayarlayalım. cdyi taktım restart yedim :D

ef186
04-02-2008, 05:59
iceri baska bir cd koydugundada aynı sorunu yapıyormu makina ? yada cdromu ac kapa yaptıgındada yapıyormu res ?
bana kalırsa senin sorunun power le ılgılı power splyın arızalı cd rom enerjı almaya kalktıgında drek kesıyo enerjıyı ....
makinanı kapat dedığındede res atmasının sebebı bu kapanmaya calısırken makinanın enerjı kullanımı max olur ve kapanır ardından enerjı tuketımının arttıgı yerlerde res atıyorsa ve mavi ekran falanda cıkmıyorsa Power al bitane güle güle kullan tabi saglam bi makinanın power splyı ıle deneme sansın var ıse onca dene ondan sonra satın al :D
Ama dediğim gibi Pwr splyın gitmiş ....
ekle msnden baska sorun olursa sor dırek ;)
bilgi_islem@hotmail.com :rolleyes: