PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 23.04.2012-ızmıt korfez pıstı

ghz_spr
23-04-2012, 21:48
Oncesinde arabamda (Golf R) olusan tum aksiliklere ragmen bugun bir grup arkadasla Izmit Korfez Pistinde araclarimizi denedik. Bu sayede bende ilk gercek pist deneyimimi elde etmis oldum;)... Etkinlige gec kalmamdan dolayi pisti cok ii tecrube edemedim, nede olsa ilk kez Korfez Pistine cikiyorum. En ii surem 57.52 civari birsey oldu, resimlerini yukliycem umarsam basarabilirsem:P... Kendim ve arabamin limitlerini ogrenmek deneyimlemek anlaminda cidden tartisilmaz anlamda yardimci oldu bu etkinlik bana!! HERKESE SIDDETLE TAVSIYE EDERIM ARABANIN NE OLDUGU ONEMLI DEGIL ONEMLI OLAN BU TECRUBEYI EDINMEK;):)!!!!!!!!

Araba ile ilgili fikirlerime gelirsek:
-ALLAHIM neden 4 ceker sistemi bu kadar agir olmak zorunda!!!!!!! Neden bu Golf Rlar bu kadar agir!!! Bunu piste cikinca (rollarda dahil) cok ii anliyorsunuz, agirlik guc orantisi cooookkk onemli!! bunu bugun bir daha anladim... Balatalar cok fazla sismiyor etmiyor ama agrlik yzunden ciddi anlamda yoruluyor cok zorlandiginda...
-Son kotu olumsuz yorumumda gene HALDEX`e olucak!! Cok zorlandiginda arac onden kaymaya o kadar megilliki cogu virajin apexini bile kaciriyorsunuz!!! cok sacma sapan onden kaymaya megilleri var aracin!! Umarim bir sonraki R da bu sorunu giderirler, yazik gunah yani boyle bir arabaya boyle bir sistem koymak.
-DSG inanilmaz ii calisiyor, cidden cok memnun kaldim, inanilmaz hizli, inanilmaz sarsintisiz, inanilmaz hizli sekilde vites dusuyor DSG cidden cok guzel ben cokkk memnun kaldim:D... Ne gec kaliyor, ne gereksiz hatali vites atiyor cok cokk ii!!...
-Aracin tum sistemleri (esp vs) kapali gozukuyor olmasina ragmen aracin guvenligi cook ii, pist asiri kumluydu ve aracin kumda vsde kaymamasi kontrolunu kaybetmemesi icin o kadar cok ugrasiyor ve bunu o kadarda ii basariyorki cidden hayran kaldim arabama bir daha asik oldum:D:D Onden kayma disindaki herseyde aracin sistemi harika calisiyor!! Sistemlerin tamamen kapanabilmeside cok guzel olurdu, bu kadar korumaci olmasina ne gerek var digebilirsiniz ama bu korumacilik kesinlikle eglenmeyi engelleyici bir koruma degil!!!
-Eglenmeyi kisitlayan tek sistem ne yazikki Haldex`in onden kaymaya megilli olmasi her turlu zorlamada!!
-Arabann suspansiyonlari, dengesi, savrulmasi, tutunmasi cokk cokk ii(onden kayma disinda)
-Son olarak, aracin uzerinde agirlik ve virajlari daha ii alabilme kabiliyeti uzerine bir takim gelistirmeler yapildigi surece cokk keyifli ve basarili bir pist araci olacagina inaniyorum!!...

Tekrar soyluyorum, herkese tavsiye ediyorum pist etkinligine katilip hem arabalarinin hemde kendilerinin limitlerini tecrube edinmelerini!!!!!! Cidden cok faydasi var!!!!

Teaser tadinda ufak bir video paylasiyorum geriside aktarabilirsem gelicek umarsam:D...
GOLF R KALKIS-23.04.2012 IZMIT KORFEZ PISTI - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=dj_1_2Ng8Cc)

Etkinlige katilan arkadaslarda bu baslik altinda videolarini resimlerini deneyimlerini paylasirsa cok sevinirim;)...

Enes-x
23-04-2012, 21:57
En azından arabanı tanıyacak fırsatı yakaladın ama bu kadar kafadan kaymaması lazım neticede 4x4 bir araçtan bahsediyoruz,Eminim bir dahakine daha iyi süreler gelicektir golf rdan.

Onrcn
23-04-2012, 22:04
haldex ten bu kadar nefret ettiysen, arabana uyuyorsa kesin al;)

haldex controller
HPA Motorsports Inc. - Haldex Controllers (http://hpamotorsports.com/haldex.htm)

ghz_spr
23-04-2012, 22:18
En azından arabanı tanıyacak fırsatı yakaladın ama bu kadar kafadan kaymaması lazım neticede 4x4 bir araçtan bahsediyoruz,Eminim bir dahakine daha iyi süreler gelicektir golf rdan.

Aynen ben halimden cook memnunum inanilmaz guzel bir deneyim oldu benim icin:D:D... VW muhendisleri bu konuda buyuk hata yapmis, bir evo veya sti gibi en azindan 70-30 60-40 vs seklinde guc aktarimina izin vermesi gerekirdi, hadi bunu yapamadi, onden kayma nedir yaw:S bu araba performans araci bir SUV veya benzeri allroad tarzi bir araba degilki!!! A6 3.0tdi bile bu kadar onden kayma yapmiyor!!... Enes bu arada sendede video vs varsa buraya eklesene sen sanirim arac ici cekimde yaptin;)??...

Tholl-ga
23-04-2012, 22:18
gen1 deki gibi 70-30 yapamiosun gen2 lerde onurcan
2 mode var aktarmayı güçlendirio o kadar ön arka dağılımı manuel olarak kontrol edemiosun :D

ghz_spr
23-04-2012, 22:19
haldex ten bu kadar nefret ettiysen, arabana uyuyorsa kesin al;)

haldex controller
HPA Motorsports Inc. - Haldex Controllers (http://hpamotorsports.com/haldex.htm)

Guzel bir urune benziyo ama fiyati ne kadardir ki acaba:S?? Eminim coooookk tuzludur:S:S...

Enes-x
23-04-2012, 22:23
Aynen ben halimden cook memnunum inanilmaz guzel bir deneyim oldu benim icin:D:D... VW muhendisleri bu konuda buyuk hata yapmis, bir evo veya sti gibi en azindan 70-30 60-40 vs seklinde guc aktarimina izin vermesi gerekirdi, hadi bunu yapamadi, onden kayma nedir yaw:S bu araba performans araci bir SUV veya benzeri allroad tarzi bir araba degilki!!! A6 3.0tdi bile bu kadar onden kayma yapmiyor!!... Enes bu arada sendede video vs varsa buraya eklesene sen sanirim arac ici cekimde yaptin;)??...

Bencede haldexe müdahale eden sistemleri araştır mutlaka..

Bende kiloyla video varda , bir tanesini upload ettim 4 saatte youtube amca processing deyip kaldı açmıyorum :ofk: Şimdi facebooka yüklüyorum tekrar 1 saate kadar yüklenmiş olur diye tahmin ediyorum.

Maxiboost
23-04-2012, 22:26
biraz daha gereksiz !!!!!!!!!!!!!!! koymak lazım belki önden kayma azalır!!!

dipnot: teşhis çok güzel ne olursa olsun piste girilmeli :D

ghz_spr
23-04-2012, 22:26
Bencede haldexe müdahale eden sistemleri araştır mutlaka..

Bende kiloyla video varda , bir tanesini upload ettim 4 saatte youtube amca processing deyip kaldı açmıyorum :ofk: Şimdi facebooka yüklüyorum tekrar 1 saate kadar yüklenmiş olur diye tahmin ediyorum.

Aynen benimkide oyle:D:D:D 2 3 video daha var elimde ama yukleyemiyorum, kahretsin bole internet hizimi olr arkadas yaw:S!!...

ghz_spr
23-04-2012, 22:52
Batuhan videolarini caliyorum:D:D!!!
23. April 2012 10:36 | Facebook (http://www.facebook.com/photo.php?v=3472533066536)
23. April 2012 10:34 | Facebook (http://www.facebook.com/photo.php?v=3472526786379)

GC8 GT
23-04-2012, 23:16
bau WRX 23.04.2012 pist günleri - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=lTu5tIGPW8g)
bau WRX 23.04.2012 pist günleri 2 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=YJ9UFGYoYFs)
23042012275 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=RS0kbd2xLPQ)
23042012276 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=0n4PHoZHeXI)

Providence
23-04-2012, 23:36
Aktiviteyi kim organize etti ?

ibooo
23-04-2012, 23:45

Organizeyi bilmiyorumda freestyle oldu biraz isteyen istediğiyle çıktı,ekmek kuyruğu gibi istediğin kadar donebilirsin siraya girmek yeterli :D

yavuz364
23-04-2012, 23:45
Güzel bi deneyim olmuş sizin için, aracınızda hoşunuza gitmeyen bölüm için de birşeyler yazayım dedim..

Golf R daki 4 çekiş sistemi eğer eski VW lerdeki gibi sadece arkada haldex olan sistem ise önden kaymayı engelleyemezsiniz.. ki muhtemelen öyle..

4 çeker araçlar genelde iyi bi çekiş sistemi (3 diferansiyelli) olmadığı sürece önden kayar..
örneğin subaru ve VW nin birçok 4 çekişinde 3 diff. yok ve önden kayar.. Subarunun sadece STI ve bazı modellerde torsen diff var ortada..

Audinin a3 ve bazı quattro modelleri hariç hepsinde 3 diferansiyel var..

Aslına bakarsanız olay torsen diferansiyelden kaynaklanmıyo, torsen diferansiyeli genelde güç dağılımını 60-40 dağıtmak için ona göre ayarlanmasından kaynaklanıyo :)

Sonuç olarak aracınıza önden kaymayı engelleyecek tek yapabileceğiniz şey ön takıma gergi v.b. takmak olabilir..

997TT
24-04-2012, 00:00
Herkese piste cikin,sure kasmaktan cok aracinizin limitlerini gorun.
Ayrica soforluk kabiliyetinizi gorun.
Sen bunu layikiyla yapmissin,tebrik ederim ;)
Aslinda stok cikip,sonra modlu ciksan,farki gormen guzel olurdu....

mechanic
24-04-2012, 08:16
pist olsa da çıksak turlasak... :/

phantom
24-04-2012, 08:41
Kendim ve arabamin limitlerini ogrenmek deneyimlemek anlaminda cidden tartisilmaz anlamda yardimci oldu bu etkinlik bana!! HERKESE SIDDETLE TAVSIYE EDERIM ARABANIN NE OLDUGU ONEMLI DEGIL ONEMLI OLAN BU TECRUBEYI EDINMEK;):)!!!!!!!!

bravo, gayet güzel tespit etmişsin olayı...

Onrcn
24-04-2012, 10:03
Güzel bi deneyim olmuş sizin için, aracınızda hoşunuza gitmeyen bölüm için de birşeyler yazayım dedim..

Golf R daki 4 çekiş sistemi eğer eski VW lerdeki gibi sadece arkada haldex olan sistem ise önden kaymayı engelleyemezsiniz.. ki muhtemelen öyle..

4 çeker araçlar genelde iyi bi çekiş sistemi (3 diferansiyelli) olmadığı sürece önden kayar..
örneğin subaru ve VW nin birçok 4 çekişinde 3 diff. yok ve önden kayar.. Subarunun sadece STI ve bazı modellerde torsen diff var ortada..

Aslına bakarsanız olay torsen diferansiyelden kaynaklanmıyo, torsen diferansiyeli genelde güç dağılımını 60-40 dağıtmak için ona göre ayarlanmasından kaynaklanıyo :)

Sonuç olarak aracınıza önden kaymayı engelleyecek tek yapabileceğiniz şey ön takıma gergi v.b. takmak olabilir..

Bir ara s3 almayi planliyordum haldex controller lari cok fazla inceledim, soylenen cogu sey yapabileceginiz en iyi modifiye diyordu ama sahsen test etmedim.

kickbuttowski
24-04-2012, 11:08
Hatchback araclarla sedan araclar arasindaki 4 cekerin farki nedir? Eger varsa bu farklar dingil mesafesinden mi olusur yoksa baska bir sebepten mi? Mesela bir s3 le sti'in yada golf r ile evo nun surusu, tepkileri ayni midir?

kurtbil
24-04-2012, 14:11
Hatchback araclarla sedan araclar arasindaki 4 cekerin farki nedir? Eger varsa bu farklar dingil mesafesinden mi olusur yoksa baska bir sebepten mi? Mesela bir s3 le sti'in yada golf r ile evo nun surusu, tepkileri ayni midir?

a3,golf platformundaki modellerde haldex kullanılıyor.Vag grubunun diğer 4 çekerlerinde torsen kullanılıyor.Evo ile golf r ın sürüşü aynı olamaz haldex farkından dolayı

kelalper
24-04-2012, 16:07
Torsen ve haldex in farkliliklari sadece aktarma oranlari degil arkadaslar. S3-rs3-tt ve golf haldex ile calisiyor. Geri kalan quatrolar torsen ile. Haldex de sistem gerekli anlar durumunda tork dagilimini arka tekerleklere aktariyor yoksa onden cekerden farki yok. Kafadan kayma nedenide bu. Subaru da sistem farklidir gc8lerin kafadan kaymasinin nedenleri amortisor ayarlaridir. Duzgun bi setupla gayet kendine gelir ama golfte sistem controller olmadan duzelmez. Golften virajda subaru ya da evo performansi beklemeyin bosuna alamazsiniz.

CanberkD
24-04-2012, 16:22
Bizde pazar günü pistteydik, arkadaşlarla volkicar kiraladık.. Gerçekten çok eğlenceli denk gelirseniz deneyin kesinlikle :D videolara geçelim :heyoo:

2n0p0LX4yAk

U8MiwxZLUL0

M3CSL
24-04-2012, 17:16
Torsen ve haldex in farkliliklari sadece aktarma oranlari degil arkadaslar. S3-rs3-tt ve golf haldex ile calisiyor. Geri kalan quatrolar torsen ile. Haldex de sistem gerekli anlar durumunda tork dagilimini arka tekerleklere aktariyor yoksa onden cekerden farki yok. Kafadan kayma nedenide bu. Subaru da sistem farklidir gc8lerin kafadan kaymasinin nedenleri amortisor ayarlaridir. Duzgun bi setupla gayet kendine gelir ama golfte sistem controller olmadan duzelmez. Golften virajda subaru ya da evo performansi beklemeyin bosuna alamazsiniz.

:icon_tup::icon_tup:

haldexte anı gaz vermede arkaya guc verdıgını bıle hıssedıorsunuz ve bu rahatsız edıcı..

yavuz364
24-04-2012, 17:22
Evet güç gittiği hissediliyor, çünkü arka tarafa güç gidiyor ama gücün %50 den fazlasını arkaya veremiyor :)
Benim demek istediğim de o zaten.. en fazla eşit dağılım yapabiliyor, bu da arabanın arkadan kaymasını engellemiş oluyor..

haldexte anı gaz vermede arkaya guc verdıgını bıle hıssedıorsunuz ve bu rahatsız edıcı..

batuozcile
24-04-2012, 22:55
1rvSDoRtvmo

ghz_spr
24-04-2012, 23:15

Aktivite sanirim Sabanci ve Okan universiteleri tarafindan organize edildi

ghz_spr
24-04-2012, 23:36

Evet güç gittiği hissediliyor, çünkü arka tarafa güç gidiyor ama gücün %50 den fazlasını arkaya veremiyor :)
Benim demek istediğim de o zaten.. en fazla eşit dağılım yapabiliyor, bu da arabanın arkadan kaymasını engellemiş oluyor..

Haldex hakkindaki bilgilerinizi paylastiginiz icin tesekkur ederim:)... Ben anlamiyorum acikcasi, performans odakli bir arac tasarliyorsunuz ama cogu sistemini buna uygun yapmiyosunuz 4*4 sistemi gibi veya esp vs gibi sistemleri tam anlamiyla kapatamamak gibi!!! A6 quattroda bile boyle bir onden kayma yokken s3 golfr bu tur arabalarda neden bu sekilde yapmislar aklim ermiyor, bu araclar az cok sti veya evo sinifinda diyebilicegimiz araclar bu sebepten dolayi onlar gibi traction sistemlerine sahip olmalari lazim, tum sistemlerin kapatilabilmesi lazim ama hicbiri yok:S...
Aracimi yavas yavas stage2+ yapmak amacim ama bu pist deneyimi gosterdiki onceligi guctense haldexe, agirliga ve frenlere vermeliyim, bu konular uzerinde yogunlasmaliyim;):)...

ghz_spr
24-04-2012, 23:47
Herkese piste cikin,sure kasmaktan cok aracinizin limitlerini gorun.
Ayrica soforluk kabiliyetinizi gorun.
Sen bunu layikiyla yapmissin,tebrik ederim ;)
Aslinda stok cikip,sonra modlu ciksan,farki gormen guzel olurdu....

Saol Murat Abi:)... Zaten insan aracinin ve kendisinin limitlerini az cok ogrenmeden sure kasmasi pek anlamli olmuyo, tecrubeyle zaten surede geliyo...
Evet keske stok haliylede piste cikma imkanim olsaydi!!! Aradaki farki gormek guzel olurdu, neyse simdide agir haliyle hafiflemis hali arasindaki farki gormus olucam:):)...

ghz_spr
24-04-2012, 23:48
bravo, gayet güzel tespit etmişsin olayı...

Tesekkur ederim:)...

ghz_spr
24-04-2012, 23:51
Bizde pazar günü pistteydik, arkadaşlarla volkicar kiraladık.. Gerçekten çok eğlenceli denk gelirseniz deneyin kesinlikle :D videolara geçelim :heyoo:

2n0p0LX4yAk

U8MiwxZLUL0

Volkicarlar inanilmaz eglenceli aletlere benziyo, bnde ilk defa pazartesi gunu canli canli gormus oldum, sesi gidisi yanlayisi hepsi cokk tatli gozukuyo:):) yerinde duramayan bir arac:D umarim bi gun test etme sansim olur:)...

phantom
25-04-2012, 00:01
Aracimi yavas yavas stage2+ yapmak amacim ama bu pist deneyimi gosterdiki onceligi guctense haldexe, agirliga ve frenlere vermeliyim, bu konular uzerinde yogunlasmaliyim;):)...

işte burada çok güzel & önemli bir olayı söylüyorsun.

pistte performans, virajları hızlı dönmek & toplam tur zamanını kısaltmak için gereken TEK şey HP değil. öyle olsaydı en güçlü araba her zaman pistte en hızlı araba olurdu.

hatta gücü gereğinden fazla kullanmanın dezavantajlarını yaşayanlar oluyor. padok önü düzlükten sonraki ilk viraja çoğu kişi full kapatarak giriyor :) ancak araba çok güçlü ise bu sefer viraj girişinde fren yapmak için uğraşıyorlar.

pist performansı için görüyorum ki yol tutuş (süspansiyon & FWD/RWD/AWD olayları), hafiflik, fren, her durumda hızlı devirlenebilme ve tabii ki pilotaj motor gücü ile birlikte etki eden ana faktörler (başka var mı?).

997TT
25-04-2012, 08:52
Golf R in gucten ziyade iyi bir suspansiyon set up ina ve lastige ihtiyaci var.
Zaten Korfezde guz ise yaramiyor.
Mesela benim gtr stok olsa,daha hizli donerim...

aslan
25-04-2012, 08:53
Murat abi sen körfeze yeni aldıgın gtr ile mi katılacaksın?

997TT
25-04-2012, 08:57
Aynen oyle,gtr in 5. Pisti olucak bu ;)

cnzdmr
25-04-2012, 11:03
Bu volki car ları nasıl kiralayabiliyoruz ?

sürmeyi ve test etmeyi çok istediğim bir araç...

kelalper
25-04-2012, 11:12
Golf R evo ya da sti ayarinda bir araba degil. Amaclar farkli. Golfteki haldex sisteminin amaci kalkis ile goz boyamak ve surucu kontrolu kaybettigi zaman yardimci olmak. Evo ya gore daha yavas ve konforlu gerci evo x da ayni sekilde o nedenle tutulmadi. Safkan performans otomobillerii degiller.

M3CSL
25-04-2012, 11:36

Evet ama 50 ye 50 ıstenen bı durum degıl bu durumda onden kayıyor arac, 75 25 70 30 gıbı dagılımlar daha ıdeal,
yenı s3te dedıgım gıbı gaza yuklendıgınızde hem kafa cekıyor hem arka gıdıyor 4 teker bırden kayıyor arkanın daha cok kayması problem yaratmaz o durumlarda..

kurtbil
25-04-2012, 12:06
Golf R evo ya da sti ayarinda bir araba degil. Amaclar farkli. Golfteki haldex sisteminin amaci kalkis ile goz boyamak ve surucu kontrolu kaybettigi zaman yardimci olmak. Evo ya gore daha yavas ve konforlu gerci evo x da ayni sekilde o nedenle tutulmadi. Safkan performans otomobillerii degiller.

Haldexi o kadar da eşşeğin götüne sokmamak lazım :) haldex in en büyük avantajı ekonomik bir 4 çeker sunması kullanıcıya.Evo,subaru gibi yakmıyor haldex kullanılan 1.8 t ve 2.0 tfsi lar.Evonun subarunun yada bir s4 ün verdiği zevki vermeyebilir yol tutuş konusunda belki ama en azından bir yerden kendini gösterebilecek bir özelliği var:)

ghz_spr
27-04-2012, 17:19
Golf R in gucten ziyade iyi bir suspansiyon set up ina ve lastige ihtiyaci var.
Zaten Korfezde guz ise yaramiyor.
Mesela benim gtr stok olsa,daha hizli donerim...

Evet Murat Abi guc cidden cok ise yaramiyo korfezde, coilover vs arayislarina giristimde masallah fiyatlar beni benden aliyo:eek::confused:
Hem haldex icin yeni setuplar hemde yeni suspansiyon sistemleri ariyorum simdi...

ghz_spr
27-04-2012, 17:20

Bende tam bilmiyorum ama sanirim Volkan Isik`in internet sitesinden ulasabilirsinz...

ghz_spr
27-04-2012, 17:26

Evet Evo 10 da Golf R da ne yazik ki safkan bir performans otomobili olamadilar, bnde o yuzden soyluyorum Golf R sti gibi veya evo gibi o tarzda bir arac olmaliydi, ama ne yazik ki gucu daha dusuk ve tabiki haldex in ayarlari o sinifta olmasini bi yerden sonra engelliyo...
Umarim yapmayi planladiklarim ile bu durumu tersine ceviricem ve Golf R a hakettigi surus ozelligini kazandirmis olucam...

ghz_spr
27-04-2012, 17:29
Haldexi o kadar da eşşeğin götüne sokmamak lazım :) haldex in en büyük avantajı ekonomik bir 4 çeker sunması kullanıcıya.Evo,subaru gibi yakmıyor haldex kullanılan 1.8 t ve 2.0 tfsi lar.Evonun subarunun yada bir s4 ün verdiği zevki vermeyebilir yol tutuş konusunda belki ama en azından bir yerden kendini gösterebilecek bir özelliği var:)

Katiliyorum yakit tuketimi cok ii bnce aracin, 8-9 litre arasi ortalama yakiyorum gun icinde sakin kullandigimda, arac 320 330 beygir civarinda:D:D:D... Umarim yapmayi planladikalrim ile aracin daha cok yakmasina sebep olmam, yakit fiyatlari ***** 5 lirayi bulmak uzere:S:S:S:S:S:S:S:S:S:S:S......

ghz_spr
27-04-2012, 17:31
Elime bi iki video daha gecti:)

Golf R-23.04.2012-Izmit Korfez Pisti - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=rWLxSMPkyzk&feature=youtu.be)

Lotus Evora vs Golf R-23.04.2012-Izmit Korfez Pisti - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=ocLvjMIrVm4)

Onrcn
27-04-2012, 19:01
su haldex controller da race mode falan var 1000$ gibi bir rakami var, bence bir temasa gec.

ghz_spr
27-04-2012, 19:19
Evet o urunu okudum, cidden guzel biseye benziyo, eer cidden soylendii kadarda etki ediyosa sistemde fiyati gayet uygun bnce, bi iki sisteme daha bakiyorum ama en cok gozume carpan o;):)...

CanberkD
27-04-2012, 19:42

İzmir körfez pistinde antrenmanları yapılıyor. O sırada gittik konuştuk, 10 dk 250 tl karşılığında kiralanıyor.

Fiyat fazla gerçekten ama çok zevkli :D ayrıca kullanırken dikkatli olmak gerekiyor 2 arkadaşımdan 150 şer tl talep ettiler sadece tampondaki ufak birkaç çizik için... kukalara yada çimlere çıkıp tampon kırmamaya dikkat etmek lazım :D