PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren diski ve balata tavsiyesi

Low-Rider
24-04-2012, 13:43
Hafta sonu disk ve balatayı kontrol ettiricem , değişmesi gerekiyorsa değiştiricem.

Fren performansı baya zayıfladı , yüksek hızlarda aşırı titreme var.

Disk+balata değişimine gidersem oem'mi tercih etmeliyim yoksa piyasada farklı markalar altında bulunan yan sanayi ürünlerde memnun eder mi?

Balata olarak ;

Ferodo , TRW , ATE , Bosch , Brembo ve EBC bulunuyor. 45TL ile 109TL arasında fiyatları var.

Disk olarak ;

TRW , Brembo , Valeo , Ferodo bulunuyor. 70TL ile 120TL arasında fiyatları var.

Fiyat ve marka bilgilerini otosupermarket.com'dan aldım.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Araç , Opel Corsa C

Teşekkürler

timucintt
24-04-2012, 14:13
kaliteli marka yan sanayi hertürlü iş görür.... disk için trw brembo veya bramax gibi markalar tercih edebilirsin... balatadada trw daiwa ferodo....

muRattini
24-04-2012, 14:17
Disk olarak Stoptech, balata olarak da TRW kullanıyorum gayet memnunum.

gökberk
24-04-2012, 18:33
Balata olarak TRW öneririm.
Disk hiç değiştirmediğim için bilemeyeceğim.

FK.Sub
24-04-2012, 18:58
2si içinde brembo derim.

murat_ileri
24-04-2012, 21:16
performans tipimi yoksa oem olarakmı düşünüyorsunuz.

turci
24-04-2012, 21:34
ate iyidir,
balatalari bende gecen degistirdim.
diskleri de ebaydan siparis verdim yoldalar.

gambit49
24-04-2012, 22:33
trw iyidir

Dou
24-04-2012, 22:33
Özgür sana önerim deliksiz-çizgisiz disk ve ebc redstuff olur

Ben bu yönde kullandım tercihimi ep3 te, hem ses uğultu titreme yok hemde iyi tutuyor eskiye göre :)

Delikli-çizgili pek önermiyorum günlük kullanılan araba için uğultu vs konforu bozabiliyor.

Low-Rider
24-04-2012, 22:36
Dou,nedir ebc fiyatları

Dou
24-04-2012, 22:41
Valla benim araba için 95 eur idi ön balata

Corsa için durum nedir bilemiyorum maslaktaki ana distribütöründen almıştım

Arkayı orjinal aldım frenlemeden çok dengeleme özelliğinden ötürü ebc almaya gerek görmedim

Hissiyat falan gayet başarılı red stuff, öneririm

Yalnız biraz fazla balata tozu bırakıyor jantlar 1-2 ani frenajda simsiyah :D demedi deme

Low-Rider
24-04-2012, 22:43
Ya 90hp araba , orjinali yeterde artar masrafa sokma beni şimdi:D

bold
24-04-2012, 22:47
Hafta sonu disk ve balatayı kontrol ettiricem , değişmesi gerekiyorsa değiştiricem.

Fren performansı baya zayıfladı , yüksek hızlarda aşırı titreme var.

Disk+balata değişimine gidersem oem'mi tercih etmeliyim yoksa piyasada farklı markalar altında bulunan yan sanayi ürünlerde memnun eder mi?

Balata olarak ;

Ferodo , TRW , ATE , Bosch , Brembo ve EBC bulunuyor. 45TL ile 109TL arasında fiyatları var.

Disk olarak ;

TRW , Brembo , Valeo , Ferodo bulunuyor. 70TL ile 120TL arasında fiyatları var.

Fiyat ve marka bilgilerini otosupermarket.com'dan aldım.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Araç , Opel Corsa C

Teşekkürler

Disk olarak Zimmermann ve Bendix Jurid öneririm. Kendi AR-GE leri var

Dou
24-04-2012, 22:48
Ya 90hp araba , orjinali yeterde artar masrafa sokma beni şimdi:D

90 hp olmasından ziyade sende 150+ hp süratlerde kullanıyorsan fark ediyor :D

Dediğim gibi, öne red stuff alsan yeter kaliteli bi diskle kullanırsın. f/p olarak bunu önerebilirim

KA®ANLIK
24-04-2012, 22:49
hakkaten 90hp gündelik arabaya EBC falan gerek yok (:

feredo disk,
valeo balata yapıştır gitsin :)

ChtArdARSL
24-04-2012, 22:50
Bende benım araca cok arastırdım yan sanayı ve dıger tum markalar ıcın ama genede oem aldım.. Yetkılı servısten kafam rahat bırde mutlaka hıdrolıgını dgstırmenı tafsıye ederım abı..

Frid
24-04-2012, 22:50
bence de orj almalısın

XSi
24-04-2012, 23:35
disk balata ne olursa olsun eğer en son yenilemeden sonra 1,5 - 2 sene gibi bir süre geçtiyse, fren hidroliği yenilenmeli.

Low-Rider
24-04-2012, 23:41
OK , fren hidroliği de aklımda.

Önce ki sahibi değiştirmiş mi hatırlamıyorum , faturaları vardı bakarım bir.

Schumi
25-04-2012, 00:03
Özgür sana önerim deliksiz-çizgisiz disk ve ebc redstuff olur

Ben bu yönde kullandım tercihimi ep3 te, hem ses uğultu titreme yok hemde iyi tutuyor eskiye göre :)

Delikli-çizgili pek önermiyorum günlük kullanılan araba için uğultu vs konforu bozabiliyor.

Redstuff'mu. Bence çok yanlış bir tercih olur Corsa için. Heleki slotted olmayan bir diskte. Aşırı toz üretimi var.

mert_leon
25-04-2012, 00:06
ben trw balataları 40 binde almıştım araba 90 bine geldi sıkıntısız gidiyor tavsiye ederim.

Dou
25-04-2012, 00:09
Redstuff'mu. Bence çok yanlış bir tercih olur Corsa için. Heleki slotted olmayan bir diskte. Aşırı toz üretimi var.

Slotted diskin tozu atmaktan ziyade sürtünme anında çıkan gazı tahliye edebilmesi + sı var. Tozu bir şekilde tahliye edebiliyor zaten deliksiz diskte olsa jantınız simsiyah olunca anlıyorsunuz :)

Ama aynı anda delik yada oyuk bölgelere balata basamıyor, yani balata diske temas ettiğinde oluşan alanı düşünürseniz, slotted diskte daha az yüzeye temas ettiği için yüzeyden kaybediyorsunuz. Yani balatanız aşırı toz da atsa da atmasa da, delikli disk takınca fren mesafesi azalmaz. Ama uzun soluklu-pist kullanımında diskin ısınma mukavemeti artar freniniz daha geç şişer. Benim delikli disk almama sebebim ses-uğultu probleminin yanında bu etkendir.

Özgüre deliksiz disk önermemin sebebi, pist kullanımından çok genel-günlük kullanım aracı olmasından ötürü delikli disklerin oluşturduğu ses-uğultu problemini yaşamadan, ve delikli disklerdeki esas problem = yüzey alanını kaybetmeden = günlük kullanımda frenaj mesafesini arttırmadan kullanabilme şansı olması.

Şunu derseniz anlarım mesela, balataların tam performansını gösterebilmesi için belirli aralıklarda ısı derecesinde olmalıdır ve Corsa gibi B segmenti, nispeten ağırlık olarak "hafif" bir araçta redstuff gibi yüksek ısılarda iyi çalışabilen bir balata ile bu ısı aralığına gelmen güçtür derseniz ona eyvallah derim, Corsa kullanmadığım için net bir yorumda bulunamam. Bu tip bir durumda daha düşük çalışma ısı aralığı için üretilen green stuff tabiki daha mantıklı olacaktır. Ama balatanın tozu fazla atması ile deliksiz disk kullanmanın esas etken olacağını düşünmemekteyim.

Orjinal balata ve delikli disk kombinasyonu kullanıyordum bundan önce, fren tepkisi, pedal hassasiyeti ve mesafe bakımından çok iyi gelişme kat etti deliksiz disk ve redstuff ile. + Olarak sadece EP3 te değil, 2010 model Civicte de totalde 2 farklı Honda'da (ki genelde Honda'lar frenajı kötü olan araçlardır, bilirsiniz ki) orjinal disk ve redstuff kullanarak tecrübe ederek bu kanaate vardım.

Bunlar naçizane görüşümdür. Bilmediğim/Yanlış bildiğim bir şey varsa öğrenmekten mutluluk duyarım.

Schumi
25-04-2012, 01:04
Yanlış doğru demek bana düşmez. He benimde ciddi olarak fren ve süspansiyon tecrübelerim ve araştırmalarım var. Kendi kitimide yapmış ve kullanıyor olmakta bir kenara matematiksel olarak kağıt üzerinde gözüken bazı şeyler gerçekte ancak kronometreye yansıyacak kadar önemsiz olabiliyor.

Öncelikle redstuff Corsa için kötü bir tercih. Ayrıca redstuff düz disk ile kötü bir tercih.

Şimdi Redstuff balata kompozit malzemeden EBC'nin kendince competition ve diğer sert kullanımlar için ürettiği bir balata. İdeal çalışma sıcaklığı kesinlikle günlük kullanım için yeterli değil. Nasıl motorların bir tork eğrisi varsa balatalarında bir sıcaklık eğrisi var. Friction olarak verim vericeği sıcaklık motor yağlarının 0-40 yada 5-40 gibi koruma ve sıcaklık ilişkisi ile doğru orantılıdır. Ayrıca redstuff balata ömür ön planda olan bir balata değildir. Soğuk iken tutmadığı gibi en son sıcak kullanımda henüz tahliye olmamış balata tozlarıda üzerinde tekrar soğudu için ölü bir yüzey oluşturur. İlk 5-10 fren zaten bizzat kötüdür. Ölü tabakayıda attın. Balatayıda ısıttın. Bu sefer malzeme verim vermeye başlıyor. Ama sorun var. Balata tozu üretimi yoğun. Sert kullanım için yapılmış bir balata normal. Ama bir test vardı balataları tornaya bağlanmış sıfır diskler ile bitene kadar sabit hızda deniyorlardı. EBC çok hızlı toz üretiyor. Diskin düz yada delikli olması bu sefer diskin uzaklaştıramayacağı kadar toz üretmesine sebep oluyor. Diskteki deliker soğutma ve oluşan gazı tahliye amaçlı. Ama slotların başka yararlarıda var. Toz tahliyesi bunlardan birisi.

Gelelim yüzey alanı meselesine. Evet aslında 4 piston kaliper 8 piston kaliper felan bir yana balatanın disk yüzeyine basan alanı gerçekten önemlidir. Ama bir disk üzerindeki slotların balatanın yüzeyine oranla azalttığı alan gerçekten çok azdır. Ancak test ortamında ölçülebilir. Redstuff balata zaten diskleri zımpara niyetine bitirecek ve bunda artık tozunda etkisi fazla.

Ayrıca Corsa gibi küçük ana fren merkezli büyük pedal hareket alanı olan orta sınıf aile hatchback aracında sanırım oldukça dar çaplı silikon hortumlar vardır. Sadece disk yada balata ile hiçbir şekilde pedal hissinin artacağını düşünmüyorum. Frenleme hissi değişebilir ama buda görecelidir. Aşırı hassas olup insanı sinirlerinide hoplatabilir.

Tekrar söylüyeyim diskin delikli olması toz üreten balata kullanımı ile alakası yok.

Caglar35
25-04-2012, 01:14
fren malzemeleri sattığımız için çok rahatlıkla ferodo ve trw diyebilirim.

araç corsa c ve amaç performans olmadığından maceraya gerek yok direk ferodo ve trw ürünlerini kullanabilirsiniz.

not:eğer ferodo düşünürseniz alacağınız balatanın kodunun fdb ile başlaması kalite açısından daha iyi olur..

Dou
25-04-2012, 01:20
Yanlış doğru demek bana düşmez. He benimde ciddi olarak fren ve süspansiyon tecrübelerim ve araştırmalarım var. Kendi kitimide yapmış ve kullanıyor olmakta bir kenara matematiksel olarak kağıt üzerinde gözüken bazı şeyler gerçekte ancak kronometreye yansıyacak kadar önemsiz olabiliyor.

Öncelikle redstuff Corsa için kötü bir tercih. Ayrıca redstuff düz disk ile kötü bir tercih.

Şimdi Redstuff balata kompozit malzemeden EBC'nin kendince competition ve diğer sert kullanımlar için ürettiği bir balata. İdeal çalışma sıcaklığı kesinlikle günlük kullanım için yeterli değil. Nasıl motorların bir tork eğrisi varsa balatalarında bir sıcaklık eğrisi var. Friction olarak verim vericeği sıcaklık motor yağlarının 0-40 yada 5-40 gibi koruma ve sıcaklık ilişkisi ile doğru orantılıdır. Ayrıca redstuff balata ömür ön planda olan bir balata değildir. Soğuk iken tutmadığı gibi en son sıcak kullanımda henüz tahliye olmamış balata tozlarıda üzerinde tekrar soğudu için ölü bir yüzey oluşturur. İlk 5-10 fren zaten bizzat kötüdür. Ölü tabakayıda attın. Balatayıda ısıttın. Bu sefer malzeme verim vermeye başlıyor. Ama sorun var. Balata tozu üretimi yoğun. Sert kullanım için yapılmış bir balata normal. Ama bir test vardı balataları tornaya bağlanmış sıfır diskler ile bitene kadar sabit hızda deniyorlardı. EBC çok hızlı toz üretiyor. Diskin düz yada delikli olması bu sefer diskin uzaklaştıramayacağı kadar toz üretmesine sebep oluyor. Diskteki deliker soğutma ve oluşan gazı tahliye amaçlı. Ama slotların başka yararlarıda var. Toz tahliyesi bunlardan birisi.

Gelelim yüzey alanı meselesine. Evet aslında 4 piston kaliper 8 piston kaliper felan bir yana balatanın disk yüzeyine basan alanı gerçekten önemlidir. Ama bir disk üzerindeki slotların balatanın yüzeyine oranla azalttığı alan gerçekten çok azdır. Ancak test ortamında ölçülebilir. Redstuff balata zaten diskleri zımpara niyetine bitirecek ve bunda artık tozunda etkisi fazla.

Ayrıca Corsa gibi küçük ana fren merkezli büyük pedal hareket alanı olan orta sınıf aile hatchback aracında sanırım oldukça dar çaplı silikon hortumlar vardır. Sadece disk yada balata ile hiçbir şekilde pedal hissinin artacağını düşünmüyorum. Frenleme hissi değişebilir ama buda görecelidir. Aşırı hassas olup insanı sinirlerinide hoplatabilir.

Tekrar söylüyeyim diskin delikli olması toz üreten balata kullanımı ile alakası yok.

Ayrıntılı cevap için teşekkürler..

Peki yellow stuff ile red i kıyaslarsak (corsa için bahsetmiyorum) ? Oem ya da alternatif deliksiz disk ile kullanım olarak hangisi daha iyidir? Yellow bildiğim kadarıyla biraz daha lineer soğuk ve sıcakken çalışma karakteri bakımından..

Schumi
25-04-2012, 01:32
YellowStuff günlük kullanımı içine kapsayacak sıcaklıklarda çalışan geniş scalası olan bir balata. Yellow ile karlı bir günde bile ilk 2-3 frenden sonra sorunsuz kullanırsın. Misal kendim Ferodo DS2500 kullanıyorum. RedStuff ayarında belki ondan 1 tık daha geride bir balata. Ama neredeyse YellowStuff kadar düşük sıcaklıklarda iş görüyor. Bu kış 2-3 fren değilde 10'un frenden sonra tutunma gelmeye başladı en soğuk buzlu günde bile. Neredeyse aynı para DS3000 gibi çok çok iyi bir competition ürünü olmasına rağmen günlük kullanım için aşırı tehlikeli bir ürünü slotted disk kullanmama rağmen almadım.

Utku
25-04-2012, 19:58
ben arabayı aldıgımda uzerınde yetkılı servıste takılmıs orjınal balatalar vardı.artık cok ses yapıyolardı trw aldım 15bınde bıttı...bıtmesını gectm orjınallerın bıtmıs halı gıbı bıle bı performans gosteremedıler ozgur...ay bası bosch denıcem ben

Low-Rider
01-05-2012, 21:49
Bugün değişimi yaptık.

Ustama en yakın parçacı da Valeo disk , Bosch balata vardı o şekilde yeniledik.

Disklerim bitmiş okey'e dönüyormuş:)

selvi
02-05-2012, 07:59
Bugün değişimi yaptık.

Ustama en yakın parçacı da Valeo disk , Bosch balata vardı o şekilde yeniledik.

Disklerim bitmiş okey'e dönüyormuş:)

Her zaman olduğu gibi gene usta ve parçacı dayanışması kazanmış :D bizler istediğimiz kadar anlatalım bilgi paylaşalım usta ne diyorsa o olur :) bir parçacı olarak paylaşmak istedim ..

Low-Rider
02-05-2012, 08:30
Her zaman olduğu gibi gene usta ve parçacı dayanışması kazanmış :D bizler istediğimiz kadar anlatalım bilgi paylaşalım usta ne diyorsa o olur :) bir parçacı olarak paylaşmak istedim ..

Yoo usta ile hiç alakası yok hatta aliyim mi diye sordumb ben karışmam dedi:D, ben beklemek istemediğim için aldım.

Dün kontrol ettirip , ctesiye kadar farklı marka disk balatayı alıpta değiştirebilirdim ama hazır gitmişken değiştireyim dedim:)

Arenimo
02-05-2012, 08:46
Ben aracimda brembo disc kullaniyorum sadece hava kanalli delikli olanlar bir sure sonra deliklerden catlama yapiyo cizgililerde cok sesli balata tercihimi ebc yellow stuff dan yana kullandim celik fren hortumu + motul fren hidroligi ile iyi bir setup olusturdum gayet memnunum gorsel olarak cok zayiflar tel skintim bu:D